Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2017., 19:02   #1
Što sa sobom poslije faksa?

Pozdrav ekipa,

ovo nije tema tipa "završio sam bezvrijedan fakultet, ne mogu naći posao i kako da dođem do love" ako ste pomislili na to...

Imam 28 godina (skoro 29) i završio sam fakultet tehničkog usmjerenja (znači inženjer sam) prije dvije i pol godine. Ok, malo sam to odužio, ali u mojoj struci je to neka norma za rok diplomiranja i bilo je tu svakakvih privatnih stvari koje su utjecale na to koje nisu sad bitne...radim u privatnoj firmi (stranac vlasnik) za plaću od 7500 kn (+ 250 kn prijevoza) i to je vrhunac koji mogu postići u svojem zanimanju i usmjerenju sa trenutnim stažem. Nije mi cilj ovim hvaliti se, smatram to relativno dobrom plaćom za hrvatske prilike ali meni to jednostavno nije dovoljno za normalan život. Posao sam dobio odmah pri stjecanju diplome, krenuo sam u manjoj firmi za 5500 kn, odmah sljedeći mjesec mi je plaća rasla na 6000 kn, i nakon toga je firma imala krizu i ja sam prvi išao budući da sam zadnji došao...na dan prekida radnog odnosa me zove prijatelj iz sadašnje firme da se kod njih otvorilo mjesto i eto me tu...Krenuo sam sa 6500 kn kao probni rok prvih godinu dana, nakon toga dobio povišicu nekih 400 kn, i sljedeći ozbiljan razgovor oko povišice i eto me na tih cca 7700. Svjestan sam činjenice da sam kvalitetan radnik, a i oni su svjesni toga da sam ja svjestan, ali u zadnjem razgovoru su mi otvoreno rekli da je to trenutno moj maksimum tamo (a i hrvatski vjerojatno jer ja naša firma sad vjerojatno ona sa najboljim plaćama u tom sektoru), da oni imaju svoje koeficijente i da mi jednostavno neće dati veću plaću nego ima netko tko tamo radi 5 ili više godina iako su svjesni da ti neki možda nisu na mojoj razini kvalitete. Znači to je to...nekih 3% godišnje povećanje plaće uslijed inflacije (stavka u ugovoru) i kao kvalitetan radnik mogu eventualno očekivat neku bolju poziciju i još nekih 500-tinjak kn gore na godišnjoj ili dvogodišnjoj bazi...

U inozemstvo mi se ne ide...za plaću od nekih 4-5000 € bi razmislio, ali budimo realni to mi nitko neće ponuditi sa ovim iskustvom...realno što bi mogao očekivati je nekih 2500€ vani (Njemačka, Nizozemska, Skandinavija), ali uz njihove stanarine od 1000€ i visoke troškove života, to mi nije ni malo privlačno, a i vezan sam za naše ljude i kulturu...

Trenutno živim u Rijeci kao samac u iznajmljenom stanu koji plaćam 300€/mjesečno, uskoro ću kupiti svoj stan ali rata kredita će mi biti otprilike isto toliko tako da to računam kao fiksne troškove koji se uskoro neće mijenjati (bar 15 godina), uz to imam oko 100€ režijskih troškova mjesečno, oko 200€ pođe na hranu (uglavnom kuhanje ili fast food, možda jednom tjedno jedem negdje vani, ništa ekskluzivno), 50-100€ mjesečno na odjeću (na tome bi se dalo nešto uštedjeti ali sam malo snob pa volim neke markice), 100€ na hobije, i tako ostane nekih 200€ za druženja/izlaske - nisam neki vuk samotnjak da mogu doma sam čitati knjige cijelo vrijeme ili pumpati sklekove...Vodim troškovnik života svaki dan bez iznimke i u zadnje dvije godine mjesečni prosjek potrošene love mi je 9000 kn (nešto ušteđevine, nešto prekovremenih, nešto zarađeno sa strane i eto tog iznosa)...

Znači, imam skoro 29 godina, nemam ništa svoje (ok, uskoro će biti stan ali to ne mijenja ništa na troškovniku), primijetili ste da nigdje u tekstu se ne spominje auto - jer ga nema! (jednostavno ne znam gdje bi ga ugurao među sve te ostale troškove - ok, kupiti auto i nekako ali gorivo koje konstantno ide gore i troškovi održavanja bi me bacili na prosjački štap) i mjesečni saldo od otprilike -1000 kn...30-ta lagano kuca na vrata i shvatio sam da ovako više ne ide, treba malo stati na loptu i početi štedjeti i razmišljati o budućnosti (mislim, već sam ja razmišljao ali jednostavno mi glupo zvuči ideja da odvajam recimo 500 kn mjesečno sa strane, i što onda? nakon godinu dana imam 6000 kn??, pa to je jedva dovoljno za tjedan dana ljetovanja negdje kod nas na obali) jer jednostavno od nečeg moram početi...

I sad, moj konačni upit je kako krenuti? Koji je najbolji put i u što ulagati? molim ljude tu sa foruma koji uspješno štede/ulažu novac da mi daju neke smjernice - i tu ne pitam pitanja zdravo za gotovo tipa na koje dionice da uložim lovu i slično jer znam da mrzite takva pitanja nego smjernice, korisne linkove, možda neku knjigu za pročitati, seminar za odslušati...jako sam pedantna osoba i u ništa se ne upuštam bez detaljnog informiranja i analize tako da volje imam ali jednostavno nemam vremena za pročitati svaku temu na podforumu "Gospodarstvo" ni sličnim podforumima a o ekonomiji nemam dume.

Da se razumijemo, ja sam dosta predan cilju, i ako vidim napredak i smisao toga što radim bez problema odvojim 3-4 i više sati dnevno tome ali moram od nekuda krenuti...Dionice i obveznice? Investicijski fondovi? oročena štednja (ovo mi zvuči kao najveći fail)? Trgovina materijalima, naftom i slično (Forex, +500 i slično)? Neke kolekcionarske stvari? Bitcoin, Ethereum i slično? Oružje i droga sa Deep Weba? (šala) Eto svaki savjet nekoga tko je uspješan u bio kojem području je dobrodošao.

Mislim da je ovakvih slučajeva poput mene jako puno u današnjoj Hrvatskoj i biti će ih sve više, tako da slobodno i drugi takvi neka napišu nešto kako bi se razvila neka smislena rasprava...Hvala svima na komentaru
Happy Psycho is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 19:16   #2
Iznajmi ju.
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 19:24   #3
Pa nisam shvatio je li ti cilj obogatiti se na brzinu ili imati stabilno povećanje glavnice kroz godine, recimo 10% godišnje? Jer realno, to ti je maksimum godišnje kapitalne dobiti na koju možeš računati, a da ti je glavnica relativno (ponavljam, relativno, ne apsolutno) sigurna. Ako imaš želju u kratko vrijeme (opet relativan pojam, kratko može značiti i 5 mjeseci i 5 godina, ovisno koliko si spreman čekati i riskirati) značajno povećati svoj ulog, i naravno ako si spreman na to da uloženi novac još i brže izgubiš, preporuka moja bi ti bila ulagati u one crowdfunding kampanje, gdje ekipa žica lovu za razne nove aplikacije, kriptovalute i takve stvari. Dakako, veća je vjerojatnost da će ti uložen novac zajmoprimci uludo potrošiti i da od svega neće biti ništa, i da tvoja investicija neće biti novi Facebook, ali znaš i sam, bez rizika nema profita. Plemeniti metali su ti isto recimo super za investirati, unca iridija tamo negdje pred 3 godine vrtjela se na oko 600$, danas je blizu 1000$, to ti je dakle povećanje od skoro 40%, možda ti se ovako ne čini puno, ali na veliki ulog, vjeruj puno je. Dakako, jednako tako si pred 3 godine mogao kupiti i uncu platine po 1500$, i danas onda blijedo plakati i gledati dok bi ti cijena bila oko 1000$ po unci, ali to opet ne znači da za 3 godine neće unca platine vrijediti 2500$, i eto tebe u parama. Zaključak, raščisti sam sa sobom kakav si investitor i koliko se bojiš izgubiti ulog, ak se bojiš, onda si konzervativan i zadovolji se obveznicama i dionicama koje će ti donositi 5 do max 10% godišnje profita, ak si spreman riskirati, ulaži u stvari kako rekao, razni MLM-ovi, kriptovalute i tako dalje. I odmah se pripremi da imaš više šanse svoj novac tako izgubiti nego obogatiti se.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 19:37   #4
Znaci, lijepo si se skolovao, radio, dokazivao se i sad si dosao do nekakvog maksimuma za hrvatske standarde.
Htio bi vise, al ti se bas nejde u inozemstvo...a kad podmiris sve zivotne troskove gotovo da nemas nikakvog lufta.

Ti bi j*** - a da ga ne metnes, omlet - bez da zdrobis jaje, sitog vuka - a da su sve ovce na broju...
Ha nis, igraj loto svaki dan i nadaj se da ce te strefit.

Kak ti tu nisu dali odma soma eura kad si poceo tak ti nebuju dali vani 5 soma kad bus odma poceo. Ali ako primjenis istu logiku gdje ces se kao dobar i kvalitetan strucnjak isticati svojim radom i znanjem tako ces i u nekoj drugoj drzavi dogurati do njihovog maksimuma. Ne mora to nuzno znacit da ce ti u postotku ostat veci dio place ako ces zivjeti istim stilom zivota vani. Ali je 20% od pet soma eura puno vise neg 20% od soma.

Quote:
Happy Psycho kaže: Pogledaj post
al to mi nije ni malo privlačno, a i vezan sam za naše ljude i kulturu...
Ne, ne.
Nisi ti vezan za ljude i kulturu. Vezan si za svoju zonu komfora.
I htio bi pokrenuti svoj zivot na bolje bez da iz nje izades.
Sretno.
DK-RH is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 19:43   #5
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
Ne, ne.
Nisi ti vezan za ljude i kulturu. Vezan si za svoju zonu komfora.
I htio bi pokrenuti svoj zivot na bolje bez da iz nje izades.
Sretno.
Bravo! To je to. Samo radi toga sam ga i zatrollao iznad.
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 19:50   #6
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post



Ne, ne.
Nisi ti vezan za ljude i kulturu. Vezan si za svoju zonu komfora.
I htio bi pokrenuti svoj zivot na bolje bez da iz nje izades.
Sretno.
Dakle recept za uspješan život i bogatstvo je po tebi kao prvo izučiti IT, a kao drugo otići trbuhom za kruhom po bijelom svijetu pa što bude? Bolje da igra loto onda i nada se najboljem.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 19:54   #7
Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Dakle recept za uspješan život i bogatstvo je po tebi kao prvo izučiti IT, a kao drugo otići trbuhom za kruhom po bijelom svijetu pa što bude? Bolje da igra loto onda i nada se najboljem.
Frend je kod nas dosao od cca 10K kn i tu je stao i bio godinama. Odselio se van. Sad ima oko 8K€ u istoj struci, uz usavrsavanja te kudikamo vecu mogucnost networkinga, a samim time i poslovnog napretka.

Dakle, veca kupovna moc u uredjenoj zemlji/drustvu te mogucnosti da se planira kakva buducnost VS manja kupovna moc, zivot u zajebanciji od neperspektivne drzave i biti bez ikakve buducnosti (a bogme i mogucnosti za napredak)?
Tezak izbor, zaista.

Treba(o je) loto igrati, kako ti kazes...
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 19:58   #8
Quote:
RC Da Kookee kaže: Pogledaj post
Frend je kod nas dosao od cca 10K kn i tu je stao. Odselio se van. Sad ima oko 8K€.

Dakle, veca kupovna moc u uredjenoj zemlji/drustvu te mogucnosti da se planira kakva buducnost VS manja kupovna moc, zivot u zajebanciji od neperspektivne drzave i biti bez ikakve buducnosti (a bogme i mogucnosti za napredak)?
Tezak izbor, bogme.
Treba(o je) loto igrati, kako ti kazes...
I sad si zamisli situaciju u kojoj taj isti savjet daješ milijun ljudi i svi ga poslušaju, i što onda, svi će biti kao taj tvoj frend, uspješni i bogati? Hoće vraga, uz toliku konkurenciju zarađivat će kao Konzumove blagajnice. Dajete kolektivne savjete koji su valjani jedino ako se primjenjuju na individualnoj razini, baš poput spomenutog lota.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 20:00   #9
Sorry, mozda sam nesto previdio, ali taj savjet se daje OPu - Happy Psycho - a ne milijunima ljudi.

Btw, da, imaju milijuni tenisaca. Sto je Federer radi toga u rangu baustelca? Malo extreman primjer ali i ti si malo pretjerao; nema sanse da milijuni ljudi budu u 0.1% jednako kvalitetni. Tko je kvalitetniji vise zaradjuje, tko je manje kvalitetan - zaradjuje manje.
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 20:08   #10
Quote:
Happy Psycho kaže: Pogledaj post
...
Što bi ulagao, onih 6000 kn za koje i sam kažeš da nisu puno?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 20:12   #11
16 sati rada iducih deset godina i bit ces multimilijunas ostatak zivota

Spoj inženjerske logike i ekonomije garantira ti ispjeh. Pokusaj doci do menadzerske pozicije sto prije i nastavi skolovanje na MBA kad skupis dovoljno iskustva - uspjeh zagarantiran.

Ne postoji nista atraktivnije od ovog.
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 20:17   #12
Quote:
RC Da Kookee kaže: Pogledaj post
Sorry, mozda sam nesto previdio, ali taj savjet se daje OPu - Happy Psycho - a ne milijunima ljudi.

Btw, da, imaju milijuni tenisaca. Sto je Federer radi toga u rangu baustelca? Malo extreman primjer ali i ti si malo pretjerao; nema sanse da milijuni ljudi budu u 0.1% jednako kvalitetni. Tko je kvalitetniji vise zaradjuje, tko je manje kvalitetan - zaradjuje manje.
Ma ok, ovaj put je savjet išao konkretno jednoj osobi, ali kad god se pojavi netko sa takvom pričom, odmah kreću standardni savjeti, uči, usavršavaj se, izađi iz zone komfora, i sve bude ok. Bude vraga, jer dobro kažeš, jedan je Federer, i milijuni ostalih, a takvi savjeti samo čine da oni koji nisu Federer se osjećaju loše zbog svoje navodne "nesposobnosti". Kompetitivnost nije najvažnija stvar na svijetu, onaj tko misli da je pretrpio je malo teži brainwash. Ali ovo je offtopic.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 20:19   #13
Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
...
Ma sve ok, slazem(o) se po tom pitanju. Ali ja sam bas komentirao konkretan primjer (OPa), a ne random "mlijune ljudi"
__________________
BOOMSHAKALAKA!!
RC Da Kookee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 20:20   #14
Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
16 sati rada iducih deset godina i bit ces multimilijunas ostatak zivota

Spoj inženjerske logike i ekonomije garantira ti ispjeh. Pokusaj doci do menadzerske pozicije sto prije i nastavi skolovanje na MBA kad skupis dovoljno iskustva - uspjeh zagarantiran.

Ne postoji nista atraktivnije od ovog.
Ne postoji baš ništa na svijetu što GARANTIRA uspjeh, čak ti ni činjenica da si nasljednik Billa Gatesa ne može GARANTIRATI bogatstvo cijelo život, a kamoli bilo kakav posao.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 20:32   #15
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Što bi ulagao, onih 6000 kn za koje i sam kažeš da nisu puno?
I naravno, treba pogledati poučni film "Vuk s Wall Streeta" u kojem glavni akter jednostavnim riječima objasni da burzovni mešetari uvijek pokupe proviziju, pa si treba izračunati koliko će od tih 6000 kn ostati nakon što si mešetari uzmu svoj dio.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 20:37   #16
Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
16 sati rada iducih deset godina i bit ces multimilijunas ostatak zivota

Spoj inženjerske logike i ekonomije garantira ti ispjeh. Pokusaj doci do menadzerske pozicije sto prije i nastavi skolovanje na MBA kad skupis dovoljno iskustva - uspjeh zagarantiran.

Ne postoji nista atraktivnije od ovog.
Nema garancije, ali ovo što si napisao je preduvjet.

Ako nemaš člansku iskaznicu domoljubne stranke ili zvučno prezime i ako te loto neće, ostaje ti 16 sati dnevno, naravno pametno birati struku tamo gdje je novac veći i može se poboljšati svoj život.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 20:39   #17
Quote:
GemsBond kaže: Pogledaj post
I naravno, treba pogledati poučni film "Vuk s Wall Streeta" u kojem glavni akter jednostavnim riječima objasni da burzovni mešetari uvijek pokupe proviziju, pa si treba izračunati koliko će od tih 6000 kn ostati nakon što si mešetari uzmu svoj dio.
Pa na dionicama se neće obogatiti, malo tko i jest na njima, ali 6000 tisuća kuna je i više nego dovoljan iznos za raspodijeliti u nekoliko visoko špekulativnih investicija koje se mogu stostruko vratiti, ali veća je vjerojatnost da će sve izgubiti. MLM i kriptovalute su recimo solidan izbor za tako nešto, ali opet, i tu treba imati više sreće nego znanja da odabereš baš onu pravu od koje MOŽDA nešto i bude.
Joaquin_Sanchez is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 20:43   #18
Ja bi rekao jednu staru kinesku:"Ako nisi mog'o birat oca, možeš punca."
..meni i ćaća i punac bogataši juh
Umiljato janje dvije majke sisa.
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 20:45   #19
Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Pa na dionicama se neće obogatiti, malo tko i jest na njima, ali 6000 tisuća kuna je i više nego dovoljan iznos za raspodijeliti u nekoliko visoko špekulativnih investicija koje se mogu stostruko vratiti, ali veća je vjerojatnost da će sve izgubiti. MLM i kriptovalute su recimo solidan izbor za tako nešto, ali opet, i tu treba imati više sreće nego znanja da odabereš baš onu pravu od koje MOŽDA nešto i bude.
Kako misliš stostruko isplatiti, zaraditi 600 000 kn investirajući 6000 kn?

U što to, ja bi isto možda pokušao, imam nešto ušparano?
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 20:45   #20
Psycho, u Rijeci imaš nemali broj firmi koje odrađuju projekte po svijetu (automatika u industrijskim postrojenjima, brodovi i slično) gdje uvjeti rada nisu bajni ali plaća je više nego pristojna. Zagrizi, odradi nekoliko godina i kupi si stan za keš. Mlad si, stigneš. Kasnije će biti vremena za zonu komfora.
smoothjazz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:40.