Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2017., 08:26   #81
Quote:
Opteron kaže: Pogledaj post
Zanimljivo da se ovaj argument uvijek izvlači kod doktora, nisam nikad čuo tako nešto za jednog strojara ili FER-ovca - nešto poput "kako se samo usudio otići na brod/platformu/raditi fini inženjerski posao u Njemačku i zgrtati pare a mi mu platili studij"...

Platio ga je jednako kao i netko tko je završio filozofiju, sociologiju, ekonomiju ili pravo. Svi oni imaju pravo otići van odmah nakon završetka fakulteta, ali doktori izgleda ne, oni bi trebali ostati, pristati na uvjete koje im ponude i šutjeti.

Da ne velim da Hrvatska treba svakog doktora koji izađe s fakulteta, a svakog filozofa i indologa baš i ne. A upravo će oni s fakultetima koji se ne mogu dobro unovčiti bilo ovdje ili u inozemstvu prvi potegnuti argument "mi smo im platili studij"...
čitao sam negdje, mislim da je u određenog Mendelsohna, koji je bio liječnik, da kad su liječnici štrajkali da je zabilježen statistički signifikatan pad smrtnosti u tom razdbolju

Zadnje uređivanje Kaidos : 29.09.2017. at 08:38.
Kaidos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 08:28   #82
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
A ljudi ne odlaze zbog place nego zbog uvjeta rada i odnosa sustava prema njima,
I.
Quote:
Loiislane kaže: Pogledaj post
Dok se stvari sustavno ne krenu mijenjati neće nam biti bolje. Ni u zdravstvu niti igdje...
Kako popraviti sustav, gdje je najveći otpor promjenama?
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 08:38   #83
u lopova naravno
Kaidos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 09:40   #84
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Odlično.
Koliko je plaća magistra farmacije prvihgodinu dana?
Ili, kolika je plaća magistra strojarstva dok je "na stručnom osposobljavanju"?

Sad bi ti uspoređivao plaće na stažiranju i stručnom?
Gle nemam pojma nit me previse briga.

Staz je obavezan za doktore kako bi dobili licencu dok drugi mogu nakon faksa di god hoce. A doktor na stazu ima 3000 kn. Dakle - pocetna placa svakog diplomiranog doktora (dr.med) je 3000 kn.

Kus logku, e?

Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
Kako popraviti sustav, gdje je najveći otpor promjenama?
Uvesti obaveznu preventivu svima koji ne odrade preventivu sebe i djece (u sto spada cijepljenje, sistematski i sl) - poseban porez 15% na placu zbog veceg rizika tako da ostavis slobodu onima koji ne zele cijepiti djecu / nemaju vremena za sistematske.
Porezom na alkohol i pljuge financiraju se penzije a ne zdravstvo, ovo je tesko rjesivo posto penzionera ima masa.

Ugl. - lova je problem. Otpor je sto nitko ne zeli dat lovu. Po meni oporezivanje alkohola, mobitela i kladara je sasvim ok. Dakako - ljudi se protive bilo kakvom novom poreznom opterecenju. Pogotovo kad se vecinom netransparentno trosi.

I.

Zadnje uređivanje igorl : 29.09.2017. at 09:54.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 12:09   #85
Quote:
Loiislane kaže: Pogledaj post
Zao mi je sto imamo različite apetite i očekivanja i sto je prosječnom hrvatu dovoljno na poslu da je na neodređeno.
Ja sam primjerice liječnik na onkologiji, školovao se ukupno 18 godina od svojih 28, trenutno na doktoratu, znači još tri.
I u moijh 7000 ide hrpetina nepoštivanja radog vremena, ostajanja popodne, dolazaka vikendom... da ne govorim o psihološkom aspektu posla... koliko puta ste probdijeli noću u strahu za nečiji život?
Žao mi je ali želim sa svojom krvavo zarađenom plaćom osigurati stambeno pitanje, zbrinuti obitelj i otići na putavanje kada hoću.
To su moja očekivanja, i vrlo je neizgledno da cu ih moći ispunjavati ovdje i odoh van.
Dok se stvari sustavno ne krenu mijenjati neće nam biti bolje. Ni u zdravstvu niti igdje... pogotovo sa stavom samo da sam na neodređeno.
Radniku treba puno više da bude zadovoljan.
Ja isto imam neka očekivanja od života, jedino što bi meni bilo super s 5000 kuna mjesečno, jer sam u životu živio s puno puno manje.

Kažeš obitelj to znači djecu i partnericu, i pretpostavljam da nećeš oženiti smetlaricu ili čistačicu, nego neku ravnu sebi. Ajmo reći za potrebe rasprave doktoricu, znači ona 9000 ti 9000 kn (ajde koja tisuća + - ) to su početne plaće.
E sad, ako si vi u HR s 18000 kuna minimalno , mjesečno u kući ne možeš osigurati kvalitetan život (putovanja, ljetovanja) sitni luksuzi (knjige i slično) onda zaista ne znam o čemu možemo pričati
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 12:17   #86
Plaća doktora specijalista bi trebala biti 20 000 kn.

Pa malo bolji obrtnik ima 12 000 kn plaću! Bilo kakva šuša od pročelnika u gradskoj upravi ima plaću doktora specijaliste! To nije fer niti normalno. Sramota je da nakon tako teškog i zahtjevnog školovanja si sveden na 9000 kn.

Naravno da ima koma doktora, ali ima i odličnih, kao u svakom zanimanju.
Osobno me ovaj mjesec liječnička pogreška skupo koštala. Doktor je jako star, radi se o subspecijalistu. Sigurna sam da i kolektivu smeta njegova pasivnost i nezainteresiranost, a još sam sigurnija da ga nemaju s kim zamijeniti.

Kada bi plaća bila veća i uvjeti rada u državni bolnicama bolji, manje bi se doktora trudilo da ode van. Samim time ove loše moglo bi se maknuti, a mi korisnici zdravstvenih usluga bili bismo zadovoljniji.
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 12:27   #87
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post

Uvesti obaveznu preventivu svima koji ne odrade preventivu sebe i djece (u sto spada cijepljenje, sistematski i sl) - poseban porez 15% na placu zbog veceg rizika tako da ostavis slobodu onima koji ne zele cijepiti djecu / nemaju vremena za sistematske.
Porezom na alkohol i pljuge financiraju se penzije a ne zdravstvo, ovo je tesko rjesivo posto penzionera ima masa.

I.
dakle, pregledić 200 kn x 4 miliona gradijana = 800 miliona kuna troška.
Još koja dijagnostika tu i tamo reda radi još toliko.. evo nas na 1,6 milijardi troška za "preventivu". Pa specijalistički pregled više od duplo.. neka je samo milion novih godišnje.. dodatnih 3 milijarde minusa. Zašto da samo penzići obogaćuju doktore, pa to je teko polovica potencijalnih mušterija

p.s. jel ti Mengele nešto u rodu?
Kaidos is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 13:17   #88
Koliko filozofirate. Zdravstvo je javna služba, a plaće u javnoj službi su ... javne
Sve se da izračunati egzaktno.
Kratkim guglanjem našao sam jedan dokument, doduše 5 god star ali koeficijenti i dodaci su vjerovatno isti. Osnovicu znamo.
http://www.hls.hr/sites/default/file...jem_odmora.pdf
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 13:19   #89
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Plaća doktora specijalista bi trebala biti 20 000 kn.

Pa malo bolji obrtnik ima 12 000 kn plaću! Bilo kakva šuša od pročelnika u gradskoj upravi ima plaću doktora specijaliste! To nije fer niti normalno. Sramota je da nakon tako teškog i zahtjevnog školovanja si sveden na 9000 kn.

Naravno da ima koma doktora, ali ima i odličnih, kao u svakom zanimanju.
Osobno me ovaj mjesec liječnička pogreška skupo koštala. Doktor je jako star, radi se o subspecijalistu. Sigurna sam da i kolektivu smeta njegova pasivnost i nezainteresiranost, a još sam sigurnija da ga nemaju s kim zamijeniti.

Kada bi plaća bila veća i uvjeti rada u državni bolnicama bolji, manje bi se doktora trudilo da ode van. Samim time ove loše moglo bi se maknuti, a mi korisnici zdravstvenih usluga bili bismo zadovoljniji.
Ha ha, za koga ti smatraš obrtnike? Obrtnici su privatnici i sami zarađuju plaću, gdje si našao da netko plaća nekom obrtniku 12 000 kuna mjesečno??

Sereš po pročelnicima, ali i to su stresni i zahtijevni poslovi koji također zahtijevaju određenu naknadu.
Meni je smiješno kada se ljudi žale na zahtijevnost posla, pa u klinac bio parketar ili doktor sam si to izabrao nitko te nije tjerao
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 18:25   #90
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Ha ha, za koga ti smatraš obrtnike? Obrtnici su privatnici i sami zarađuju plaću, gdje si našao da netko plaća nekom obrtniku 12 000 kuna mjesečno??

Sereš po pročelnicima, ali i to su stresni i zahtijevni poslovi koji također zahtijevaju određenu naknadu.
Meni je smiješno kada se ljudi žale na zahtijevnost posla, pa u klinac bio parketar ili doktor sam si to izabrao nitko te nije tjerao
ak ti ne uspije ostati bar 400 HRK dnevno onda se niti ne baviš obrtom.

kod pročelnika je najstresnije što naručiti za ručak jer možda će tanjur od kolege iz grada biti slađi pa će mu biti krivo i eto propade mu cijeli dan..

koji si ti lik jebote.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 22:37   #91
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
ak ti ne uspije ostati bar 400 HRK dnevno onda se niti ne baviš obrtom.

kod pročelnika je najstresnije što naručiti za ručak jer možda će tanjur od kolege iz grada biti slađi pa će mu biti krivo i eto propade mu cijeli dan..

koji si ti lik jebote.
Ajde barem sad znam zašto mi je laker uzeo gotovo 1000 eura za 35 kvadrata parketa

Je, je, pročelniku je najbitniji tanjur. Da. Blažen je život u neznanju.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 00:07   #92
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Ha ha, za koga ti smatraš obrtnike? Obrtnici su privatnici i sami zarađuju plaću, gdje si našao da netko plaća nekom obrtniku 12 000 kuna mjesečno??
A kaj ti misliš koliko zarađuje obrtnik majsotr koji ti dobar dan naplaćuje 200-300 kn, a posao od par dana naplati par tisuća kuna? Misliš da radi za minimalac?

Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Sereš po pročelnicima, ali i to su stresni i zahtijevni poslovi koji također zahtijevaju određenu naknadu.
Je, pročelnici u gradskim upravama imaju strašno stresan posao.
Otprilike kao ekipa u Hrvatskim vodama ili HACu.
Ubiše se od posla! U-B-I-Š-E!!
Vjerojatno si i ti uhljeb, pa razumljivo je da braniš svoje.

Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Meni je smiješno kada se ljudi žale na zahtijevnost posla, pa u klinac bio parketar ili doktor sam si to izabrao nitko te nije tjerao
Svaka čast svakom zanimanju, no ne misliš li da bi doktor trebao zarađivati više od parketara?

Da li možeš razumjeti koliko se doktor školuje?
Da li možeš pojmiti koliko je to žrtvovanja, dok odguliš 6 godina samo odvratno teškog faksa, pa specijalizacija, pa subspecijlizacija, konstantno usavršavanje u struci, smjenski rad, na dnevnoj bazi donosiš odluke o kojima ovisi tuđe zdravlje, nerijetko i život! Da li možeš pojmiti koliko jednom dobrom doktoru ispašta privatni život, često i osobno zdravlje?


Ljudi koji ti dolaze su bolesni, dakle po defaultu nisu u svom najboljem izdanju, a ti ih trebaš ohrabriti, pobrinuti se za njih i izliječiti ih.
Onda te još jebe HZZO koji ti ne da otvorene ruke da liječiš te ljude kako misliš da treba, nego moraš štedit.

Dobar, kvalitetan doktor kome je stalo do pacijenata i posla je po mom mišljenju najplemenitije i najčasnije zanimanje koje ljudsko biće uopće može raditi.

Nažalost, većina kvalitetnih će otići van u sređenu zemlju. Jer dobivaju ponude i jer im je zlo od uvjeta u kojima ovdje rade.
A nas će doći liječiti doktor koja je klasa ispod, dakle kojeg Njemačka ili Švedska neće, jer neće nijedan doktor iz Afrike doći u Hrvatsku ako može sjeverozapadnije.


Pazi ovo
Quote:
Loiislane kaže: Pogledaj post
Zao mi je sto imamo različite apetite i očekivanja i sto je prosječnom hrvatu dovoljno na poslu da je na neodređeno.
Ja sam primjerice liječnik na onkologiji, školovao se ukupno 18 godina od svojih 28, trenutno na doktoratu, znači još tri.
I u moijh 7000 ide hrpetina nepoštivanja radog vremena, ostajanja popodne, dolazaka vikendom... da ne govorim o psihološkom aspektu posla... koliko puta ste probdijeli noću u strahu za nečiji život?
Žao mi je ali želim sa svojom krvavo zarađenom plaćom osigurati stambeno pitanje, zbrinuti obitelj i otići na putavanje kada hoću.
To su moja očekivanja, i vrlo je neizgledno da cu ih moći ispunjavati ovdje i odoh van.
Dok se stvari sustavno ne krenu mijenjati neće nam biti bolje. Ni u zdravstvu niti igdje... pogotovo sa stavom samo da sam na neodređeno.
Radniku treba puno više da bude zadovoljan.
Čovjek radi na specijalizaciji onkologije. Uči kako da pomogne ljudima koji imaju rak. I da bude zadovoljan sa 7000 kn?
Pa daj me nemoj. Toliko ima prodavačica u DMu.
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 01:06   #93
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
A kaj ti misliš koliko zarađuje obrtnik majsotr koji ti dobar dan naplaćuje 200-300 kn, a posao od par dana naplati par tisuća kuna? Misliš da radi za minimalac?



Je, pročelnici u gradskim upravama imaju strašno stresan posao.
Otprilike kao ekipa u Hrvatskim vodama ili HACu.
Ubiše se od posla! U-B-I-Š-E!!
Vjerojatno si i ti uhljeb, pa razumljivo je da braniš svoje.



Svaka čast svakom zanimanju, no ne misliš li da bi doktor trebao zarađivati više od parketara?

Da li možeš razumjeti koliko se doktor školuje?
Da li možeš pojmiti koliko je to žrtvovanja, dok odguliš 6 godina samo odvratno teškog faksa, pa specijalizacija, pa subspecijlizacija, konstantno usavršavanje u struci, smjenski rad, na dnevnoj bazi donosiš odluke o kojima ovisi tuđe zdravlje, nerijetko i život! Da li možeš pojmiti koliko jednom dobrom doktoru ispašta privatni život, često i osobno zdravlje?


Ljudi koji ti dolaze su bolesni, dakle po defaultu nisu u svom najboljem izdanju, a ti ih trebaš ohrabriti, pobrinuti se za njih i izliječiti ih.
Onda te još jebe HZZO koji ti ne da otvorene ruke da liječiš te ljude kako misliš da treba, nego moraš štedit.

Dobar, kvalitetan doktor kome je stalo do pacijenata i posla je po mom mišljenju najplemenitije i najčasnije zanimanje koje ljudsko biće uopće može raditi.

Nažalost, većina kvalitetnih će otići van u sređenu zemlju. Jer dobivaju ponude i jer im je zlo od uvjeta u kojima ovdje rade.
A nas će doći liječiti doktor koja je klasa ispod, dakle kojeg Njemačka ili Švedska neće, jer neće nijedan doktor iz Afrike doći u Hrvatsku ako može sjeverozapadnije.


Pazi ovo


Čovjek radi na specijalizaciji onkologije. Uči kako da pomogne ljudima koji imaju rak. I da bude zadovoljan sa 7000 kn?
Pa daj me nemoj. Toliko ima prodavačica u DMu.
Ok, oćemo prebaciti kompletno zdravstvo u privatni mod? A? Pa ćemo za 10 godina imati pune ulice kriplova i bolesnika koji su se sami liječili jer za drugo nemaju para? Oćemo to?
Jer valjda si svjestan da hr nema mogućnosti isplaćivati plaće u rangu jedne njemačke, možete se vi uspoređivati i bacati čini, ali realnost je kuja.
A realnost je da da slikovito prikažem da HR ima proračun s dvije nule a njemčka ima proračun čiji se broj nula piše s dva - tri eksponenta. Usto je realnost, da su pročelnici i doktori zpravo izjednačeni, i da u hr postoji izvjestan broj doktora koji šiju pročelnike glede plaće.

Opet ponavljam, veći su problem radni uvjeti i bolnicama nego sama plaća jer je činjenica da za hr prilike liječnici spadaju u višu srednju klasu.
A određen broj ih dobro zarađuje i u privatnim klinikama, recimo u mom susjestvu je jedan zubar koji je nedavno otkrio afinitet za jahtarenje, ali taj hrvate - ne liječi
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 10:47   #94
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Ok, oćemo prebaciti kompletno zdravstvo u privatni mod? A? Pa ćemo za 10 godina imati pune ulice kriplova i bolesnika koji su se sami liječili jer za drugo nemaju para? Oćemo to?
Jer valjda si svjestan da hr nema mogućnosti isplaćivati plaće u rangu jedne njemačke, možete se vi uspoređivati i bacati čini, ali realnost je kuja.
A realnost je da da slikovito prikažem da HR ima proračun s dvije nule a njemčka ima proračun čiji se broj nula piše s dva - tri eksponenta. Usto je realnost, da su pročelnici i doktori zpravo izjednačeni, i da u hr postoji izvjestan broj doktora koji šiju pročelnike glede plaće.

Opet ponavljam, veći su problem radni uvjeti i bolnicama nego sama plaća jer je činjenica da za hr prilike liječnici spadaju u višu srednju klasu.
A određen broj ih dobro zarađuje i u privatnim klinikama, recimo u mom susjestvu je jedan zubar koji je nedavno otkrio afinitet za jahtarenje, ali taj hrvate - ne liječi
Dok država za administraciju izdvaja najveći postotak proračuna u Europi, daje novac katoličkoj crkvi daje 6 milijardi kuna i dok se braniteljima daje 8 milijardi kuna godišnje, neće biti za doktore.

S obzirom da se broj uhljeba povećava, kao i iznos davanja braniteljima, nije izgledno da će se u budućnosti povećati plaće doktorima.
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 11:00   #95
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Dok država za administraciju izdvaja najveći postotak proračuna u Europi, daje novac katoličkoj crkvi daje 6 milijardi kuna i dok se braniteljima daje 8 milijardi kuna godišnje, neće biti za doktore.

S obzirom da se broj uhljeba povećava, kao i iznos davanja braniteljima, nije izgledno da će se u budućnosti povećati plaće doktorima.
Kažem progutao si otrovnu medijsku udicu. Ajde mi reci o čemu bi pisali mediji poput indexa da ne izmišljaju probleme? Jednostrano i poluistinitio novinarstvo je rak rana ove države.

Ugovore s Vatikanom imaju SVE europske države i oni nisu nikakva naša specifićčnost. Ili misliš da države eu-a s vatikanom održavaju samo diplomatske veze?

Je, ajde mi logički objasni, kako hr jedna od najmnjih država eu -a može imati najveće izdavanje za administraciju u EU? Ajde genije? Glavno da se pije kafa čita imbex i mlati prazma po forumu.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 12:16   #96
Hrvatska troši 30,5 milijardi kuna na opće javne usluga od ukupnih 156,5 milijardi kuna ukupnih troškova države.
Što je abnormalan puno novca uspoređujući tu količinu novca s nekim državama koje su deset puta veće od Hrvatistana.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 13:48   #97
A dobro, novi je jedan od tih uhljeba, pa zbog frke za posao i da se nece moci zaposliti ( jer budimo realni, ti koji rade kod nas u drzavnoj sluzbi nisu za nikakav rad u 90% slucajeva drugdje ) pa zato i zuga
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 13:55   #98
Kad ne znaš ništa, lijepo je živjeti u uvjerenju da znaš sve.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 23:47   #99
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
ima kvalitetnih nastavnika, ali samo oni kojima je to poziv. večina su bili i ostali uhljebi bez ikakve želje za prijenosom znanja, isključivo jer je lijepo se uhljebiti, državni, siguran posao, viši od prosjeka, praznici, radno vrijeme.
bolje im je i lakše nego medicinarima, a nisu im ni blizu po znanju a ni radu.
nemam pojima kako privuči igdje kvalitetniji kadar, jedino možda iskorjeniti zapošljavanje po vezi, ali to je nemoguće.
Ja ne znam kakvi su nastavnici tebi predavali, ali tvrditi da su većina njih uhljebi je zlonamjerno i netočno. A tko je bolji po znanju i radu je jako relativno - ima doktora koji ne znaju i ne rade ništa i ima nastavnika za koje bi se iznenadila koliko znaju i koliko rade. No, mogu se složiti s tobom da se nastavnički kadar u školama zadnjih godina srozava i nastavit će se srozavati baš iz razloga jer je to zanimanje sve manje cijenjeno i dugi niz godina potplaćeno.
dogbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 00:04   #100
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Pa normalno da ne bi trebala biti zadovoljna, posebno ne jer takvu plaću i kao učitelj imaš tek nakon dosta godina staža, nego u prosjeku plaće u privatnom sektoru su još mizernije od toga. Prosječna plaća u Hrvatskoj je 6000 kuna, a plaće državnog i javnog sektora su u prosjeku veće 2000 kn. Prosjek privatnog sektora je izrazito mizeran, to je sve što sam htio reć. Standard države nam dosta diže državni aparat.
Imaš neki izvor za ovu tvrdnju?

Ali, čak i da je točna, uspoređuješ kruške i jabuke. Naime, u državnim i javnim službama je značajno viši postotak zaposlenih koji imaju VSS (liječnici, profesori, nastavnici itd.). nego u privatnom sektoru. Dakle, da bi usporedba bila fer trebalo bi uspoređivati plaće zaposlenika s istom stručnom spremom. Mislim da bi onda te usporedbe izgledale malo drukčije.

A dodatan je problem što se u prosjek državnog i javnog sektora ubrajaju i plaće u javnim poduzećima i lokalnoj samoupravi koje su značajno više nego u državnim i javnim službama i tako podižu ukupan prosjek. Problem je što većina ljudi kod nas uopće ne razumije tu razliku i ne zna što spada u koju kategoriju nego sve trpaju u isti koš.
dogbert is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:51.