Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2017., 01:11   #101
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Je, ajde mi logički objasni, kako hr jedna od najmnjih država eu -a može imati najveće izdavanje za administraciju u EU? Ajde genije? Glavno da se pije kafa čita imbex i mlati prazma po forumu.
Lijepo ti je napisano da se radi o postotku proračuna Za usporedbe između različitih zemalja uvijek se upotrebljavaju relativne, a ne apsolutne vrijednosti.

A što se tiče novinarstva, možda ono nije vrhunsko, ali je neusporedivo kvalitetnije nego npr. naša politička scena, a o raznoraznim "pročelnicima" i "savjetnicima" da i ne govorim.
dogbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 07:30   #102
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
zašto on nije završio za doktora?
ili ovaj drugi ?

ako ih toliko muči plaća doktora naspram inžinjera (iako mislim da su tu negdje )
Pa da.
Upravo to i želim reći.
Tu su negdje. Prvih godinu dana.
Kasnije doktori ipak "malo" odskaču.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 17:19   #103
Quote:
Kaidos kaže: Pogledaj post
dakle, pregledić 200 kn x 4 miliona gradijana = 800 miliona kuna troška.
Još koja dijagnostika tu i tamo reda radi još toliko.. evo nas na 1,6 milijardi troška za "preventivu". Pa specijalistički pregled više od duplo.. neka je samo milion novih godišnje.. dodatnih 3 milijarde minusa. Zašto da samo penzići obogaćuju doktore, pa to je teko polovica potencijalnih mušterija

p.s. jel ti Mengele nešto u rodu?
Na cem god da jesi - reci mi - i ja bi malo. Ugl - ne moras mi objasnjavat sto si zapravo zelio reci, zapravo mi je drago da nisam shvatio.

Svi znamo da preventiva reze trosak kurative na mozda 1/3...

Dakle - umjesto da se 1000ce penzica i raznih ostalih (nisu samo penzici takvi) rekreira po raznim specijalistickim ordinacijama sto kosta bogatstvo i uzrokuje redove cekanja po godinu dana - organiziras godisnji / polugodisnji besplatni sistematski.

Tamo obave kompletnu dijagnostiku / UZV bitnih stvari u sat vremena i to je to. Lijecis one kojima je stvarno potrebna pomoc.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 09:25   #104
prije 5-10 godina doktori su se mučili sa zaposlenjem a sad su na vrhuncu.

to ide ciklički kako koja branša štanca.

inžinjeri su bili in prije 5-10 godina, sada to opet ide dolje jer svi štancaju inženjere pa imaš već oglase vani za manje od 2000€ bruto.
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 09:47   #105
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Ha ha, za koga ti smatraš obrtnike? Obrtnici su privatnici i sami zarađuju plaću, gdje si našao da netko plaća nekom obrtniku 12 000 kuna mjesečno??

Sereš po pročelnicima, ali i to su stresni i zahtijevni poslovi koji također zahtijevaju određenu naknadu.
Meni je smiješno kada se ljudi žale na zahtijevnost posla, pa u klinac bio parketar ili doktor sam si to izabrao nitko te nije tjerao
Za razliku od liječnika kojima drugi zarađuju plaću..... Mislim da smo već vodili ovakvu raspravu...nikad nećeš naučiti.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 09:54   #106
Quote:
Glavni frajer kaže: kaže: Pogledaj post
ajde da se i ja "malo liječim"...
po mojem sudu liječničko razočarenje s plaćama najprije proizlazi iz činjenice što političari imaju znatno veće plaće od njih, odnosno činjenica da " neki javni službenik" kakav su jebi vjetri od naših političara primaju od države veću plaću od nekog tko liječi. možda je zato toliko liječnika u politici. i po meni su tu liječnici skroz u pravu.

no, drugi par rukava ove teme je što inženjeri "kod privatnika" zarađuju kao medicinske sestre u bolnici.
BS, moji frendovi su inženjeri i zarađuju duplo više od liječnika, firme su skf, ibm, bosch...jel oni spadaju u privatni sektor? Plus službeni auto, telefon.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 09:57   #107
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
.....Jer valjda si svjestan da hr nema mogućnosti isplaćivati plaće u rangu jedne njemačke, možete se vi uspoređivati i bacati čini, ali realnost je kuja.
A realnost je da da slikovito prikažem da HR ima proračun s dvije nule a njemčka ima proračun čiji se broj nula piše s dva - tri eksponenta. Usto je realnost, da su pročelnici i doktori zpravo izjednačeni, i da u hr postoji izvjestan broj doktora koji šiju pročelnike glede plaće.
....i
Ne mora kao njemačka ali da treba dati veću ttreba... dok ima za 500 000 branitelja, oko milijarde za prebogatu crkvu i nepotrebne avione ima i za liječnike....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 17:08   #108
Kumek,
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 17:16   #109
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ne mora kao njemačka ali da treba dati veću ttreba... dok ima za 500 000 branitelja, oko milijarde za prebogatu crkvu i nepotrebne avione ima i za liječnike....
Da, zašto bi se sa tim novcima povećale plaće mladima ili penzije onima koje su na minimunu kad se jel, mogu zdravstvenim djelatnicima plaće povećavati još i još i još?
Ja kad sam vidjela listu zahtjeva pala sam na dupe.
__________________
I can resist everything except temptation.
Lela O. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 17:19   #110
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ne mora kao njemačka ali da treba dati veću ttreba... dok ima za 500 000 branitelja, oko milijarde za prebogatu crkvu i nepotrebne avione ima i za liječnike....
Samo što lječničke plaće već jesu velike za hrvatske pojmove. Nije da su liječnici sirotinja pa da kopaju po bajama.

Ako ćeš gledati tako, onda bi i njemci trebali tražiti veće plaće (jer i njihove su mizerne u odnosu na novce koje njemačka ulaže u obranu i slično)
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 17:46   #111
Quote:
Lela O. kaže: Pogledaj post
Da, zašto bi se sa tim novcima povećale plaće mladima ili penzije onima koje su na minimunu kad se jel, mogu zdravstvenim djelatnicima plaće povećavati još i još i još?
Ja kad sam vidjela listu zahtjeva pala sam na dupe.
Mladima i penzije? Penzije treba smanjiti.

Kako povećati plaće mladima u privatnom sektoru?

Svi znaju da moraš tražiti masu toga, kako bi dobio i najmanju mrvicu, pa tako i liječnici traže čuda, očekujući eventualno 10% od toga, što im je, realno, i cilj. Sve preko toga je bonus.

Ako se želi zadržati kvalitetne liječnike (određenih specijalizacija, čisto da bude jasno), moraju im se povećati plaće i poboljšati uvjeti. Ako se ne želi, onda ko ih jebe, može im se i smanjiti.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 18:42   #112
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Mladima i penzije? Penzije treba smanjiti.

Kako povećati plaće mladima u privatnom sektoru?

Svi znaju da moraš tražiti masu toga, kako bi dobio i najmanju mrvicu, pa tako i liječnici traže čuda, očekujući eventualno 10% od toga, što im je, realno, i cilj. Sve preko toga je bonus.

Ako se želi zadržati kvalitetne liječnike (određenih specijalizacija, čisto da bude jasno), moraju im se povećati plaće i poboljšati uvjeti. Ako se ne želi, onda ko ih jebe, može im se i smanjiti.
Da, u pravu si. Jer netko tko je odradio svoj radni staž i ima penziju 2200kn - a da ne govorim uopće kako preživljavaju oni koji imaju manju ili one osobe koje jedva dobiju status njegovatelja itd... bi valjda s obzirom na to da je dao od sebe sve što je imao trebao ostatak svog života živjet na kruhu i vodi a režije i struju plaćat od onog novca radi kojeg su prodali bubreg.

Plaća u prosjeku 10000 milja kuna, a uskoro će se i dermatolozi krenut držat ko da su u najmanju ruku pirotehničari koji na metar kvadratni zarade 5 kuna.

O drugim problemima, socijali uopće neću.

Što se mene tiče, mogu van svi od reda pa nek u Danskoj traže Danske uvijete. Danska nismo. A lista besramna.

I naravno, dok tipkam o toj besramnoj listi svjesna sam činjenice da su neki te povlastice radi svojih fotelja u kojima su eventualno drkali kurac i ništa više dobili i da je to nepravedno. Ucjena kod mene ne bi palila. Rekla bi bez pardona onim njihovim sindikatima jebite se i idite, niste nezamjenjivi. A žalosno je da jedino tako operiraju.
Da se u roku mjesec dana pokrene organizirani prosvjed za pad vlade koja im uvjete neće ispuniti bilo bi vjerujem smješno gledati koliki mali broj bi se odazvao
__________________
I can resist everything except temptation.
Lela O. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 18:44   #113
Jedno su očekivanja, drugo je realnost.

Onaj tko je odradio za penziju, ulagao je u firmu (u ovom slučaju državu), koja je gotovo pa u stečaju.

Jebiga, ekipa, zajebali ste se, drugi put više sreće.

Zaboravljaš da sam rekao neke specijalizacije, dermatolozi to sigurno nisu.

Što se tiče odlaska, liječnik sam, slobodno, ne može otići, to ne zaboravi.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 18:46   #114
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Jedno su očekivanja, drugo je realnost.

Onaj tko je odradio za penziju, ulagao je u firmu (u ovom slučaju državu), koja je gotovo pa u stečaju.

Jebiga, ekipa, zajebali ste se, drugi put više sreće.
A pa... ako je to tako... onda je tako za svih.
__________________
I can resist everything except temptation.
Lela O. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 18:54   #115
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Zaboravljaš da sam rekao neke specijalizacije, dermatolozi to sigurno nisu.

Što se tiče odlaska, liječnik sam, slobodno, ne može otići, to ne zaboravi.
Kad su specijalizacije u pitanju jel tebi razumno da netko uzme specijalizaciju tipa ginekologije a odbija izvodit postupke koje se tog polja tiču? I uredno tu lovu grabi privatno? Čak i da ne grabi lovu sa strane... ne obavlja dio svojih dužnosti.
Ne može jadan otići, stvari koje mu se ne sviđaju ne mora obavljati, kazneno je odgovoran 1 u 100 godina, al bi još i da nakon šta mu država plati specku još pokloni i stan ako je u njemu 10 godina...
__________________
I can resist everything except temptation.
Lela O. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 19:34   #116
Generalno u hr svi u hr (neovisno o obrazovanju) traže neke benificije. Ta navika potječe iz socijalizma, koji je davao sve moguće benificije (od cipelarine pa do stana/kuće). Danas je tako normalno da se sa višim stupnjem obrazovanja očekuju i sve veće benificije, pa se u iskamčivanju istih poseže i ucjenama jer za njih postoji prostor.
Država nikome nije dužna osigurati ništa na temelju njegovog obrazovanja (koje je već btw dobiveno od te iste države BESPLATNO). Država je jedino dužna osigurati REALNE plaće u svom sektoru. To je sve. Sve drugo je na pojedincu.
Mjesta u kojima "škripi" u hrvatskom zdrastvu su organizacija rada i uvjeti. Sve drugo je dobro. Ne kažem da je sjajno i top of the class, ali daleko je od toga da su medicinski (i slični kadar) gologuz.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 19:41   #117
Najveće 2 gluposti iz socijalizma:

1. Nešto je besplatno
2. To ti je država dala
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 20:39   #118
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Najveće 2 gluposti iz socijalizma:

1. Nešto je besplatno
2. To ti je država dala
Možemo sada filozofirati ali činjenica je da nitko od onih koji sada rade u bolnici nije iskeširao milijun kuna za obrazovanje ako se školovao u HR.
Da, znam znam ali osnovna namjena poreza nije plaćanje obrazovanja itd, cilj je osiguravanje funkcioniranja države i nekih osnovnih službi.

"Beplsatno" školstvo (i drugo) je samo benificija, koja logici stvari za šest mjeseci može biti ukinuta
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2018., 14:07   #119
Quote:
ksoze zg kaže: Pogledaj post
Ne bih se baš kladio u takve plaće. Obzirom da radim u bolnici kao ing. radiologije, otvoreno sam pričao sa jednom doktoricom, specijalisticom radiologije koja zbog bolesti ne dežura niti radi popodnevne smjene. Dakle, dobiva najmanju moguću plaću koja iznosi 9800 kuna. Što je žalosno obzirom da je žena specijalist, njezino mišljenje je itekako relevantno u opisu dijagnoze pacijenta i ima 30 godina staža.
Plaće od 20ak tisuća kn i više mogu imati eventualno ravnatelji KBC-a zbog velikog koeficijenta (3,395), zamjenici ravnatelja, predstojnici zavoda itd.
Ja kao ing. radiologije imam osnovicu 5108 kn sa koeficijentom 1,164 na što se dodaje 25% zbog izloženosti zračenju i 4% zbog odgovornosti za život i zdravlje ljudi. Na to se još dodaju dežurstva i prekovremeni rad.
Koliko ti je onda neto plaća sa svim dodacima?
televizor12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2018., 14:39   #120
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Generalno u hr svi u hr (neovisno o obrazovanju) traže neke benificije. Ta navika potječe iz socijalizma, koji je davao sve moguće benificije (od cipelarine pa do stana/kuće). Danas je tako normalno da se sa višim stupnjem obrazovanja očekuju i sve veće benificije, pa se u iskamčivanju istih poseže i ucjenama jer za njih postoji prostor.
Država nikome nije dužna osigurati ništa na temelju njegovog obrazovanja (koje je već btw dobiveno od te iste države BESPLATNO). Država je jedino dužna osigurati REALNE plaće u svom sektoru. To je sve. Sve drugo je na pojedincu.
Mjesta u kojima "škripi" u hrvatskom zdrastvu su organizacija rada i uvjeti. Sve drugo je dobro. Ne kažem da je sjajno i top of the class, ali daleko je od toga da su medicinski (i slični kadar) gologuz.
Navika iz socijalizma je to "besplatno", nisu se besplatno obrazovali niti išta dobili od države, to je sve plaćeno. I trebaju to tražit, dao si novce i očekuješ uslugu natrag.
Freek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:46.