Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2017., 14:50   #401
Quote:
adriatica kaže: Pogledaj post
Sačini kupoprodajni ugovor i ovjeri ga kod javnog bilježnika. Nemoj plaćati u kešu tako da imaš dokaz o uplati.
Ok, hvala!

Prebacivanje vlasništva i režija mogu sve sama ili mora biti prisutan stari vlasnik?
Flying Buttress is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 16:32   #402
Možes sve sama.

Možeš i platiti u kešu na ruke - u ugovoru napišete da prodavatelj potvrđuje primitak potpisom koji naravno ovjeri, to ti je dovoljan dokaz.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 02:08   #403
Razmišljamo o prvoj kupovini nekretnine, pa istražujemo sve što i kako.
S obzirom da se radi o nemalim novcima, zanima me kako provjeriti je li nekretnina "čista" od kojekakvih dugova i opterećenja?

Možemo u gruntovnicu i katastar po svježi izvod, a za režije nas briga jer glase na starog vlasnika pa onda njega ganjaju, ili?
Ono što me još najviše strah su "skriveni" tereti, hipoteke, instrumenti osiguranja otplate kredita i slično - kako provjeriti i biti siguran da je nekretnina čista, a da nakon nekog vremena, nakon što je stan već kupljen, ne sjednu na naplatu tj. izgubim i nekretninu i novce koje sam za nju dao? Je li tako što uopće moguće?
Pitam jer bi se skoro pa dao kladiti da sam negdje pročitao da je moguće, mislim u temi s javnim dražbama, gdje kažu da kad ide preko suda, da on sve očisti i tu brige nema, međutim što kad ide redovnim putem?

Probao sam tražiti i googlati, pročitao desetak stranica napreskokce, ali nisam ništa našao.
Ako mi je promaklo ili sam fulao temu, ispričavam se i molim da mi se post prebaci tamo gdje treba.

Unaprijed hvala!
nedamise is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 15:31   #404
Quote:
nedamise kaže: Pogledaj post
Možemo u gruntovnicu i katastar po svježi izvod, a za režije nas briga jer glase na starog vlasnika pa onda njega ganjaju, ili?
Da.


Quote:
Ono što me još najviše strah su "skriveni" tereti, hipoteke, instrumenti osiguranja otplate kredita i slično - kako provjeriti i biti siguran da je nekretnina čista, a da nakon nekog vremena, nakon što je stan već kupljen, ne sjednu na naplatu tj. izgubim i nekretninu i novce koje sam za nju dao? Je li tako što uopće moguće?
Ako nije upisano u zemljišne knjige možeš biti miran.

Iznimka su prava vlasništva koja se stječu temeljem zakona, a to je bračna stečevina, što se riješi na način da se u ugovoru navede da stan ne predstavlja bračnu stečevinu odnosno da bračni drug da suglasnost za prodaju ako stan je bračna stečevina.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 10:52   #405
Prodajem stan, je l prvo ide potpis kupoprodajnog ugovora pa isplata kredita ili isplata kredita pa potpis kupoprodajnog ugovora? Kako to najbolje odraditi?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 11:16   #406
Dok ne dobiješ uplaćenu punu cijenu za stan koji prodaješ, nemoj potpisati da dozvoljavaš uknjižbu kroz ZK.
Znači, Ugovor o kupoprodaji može ići prije kredita (to banke i traže uglavnom), a onda ide Tabularna izjava nakon što dobiješ novac (KOJOM daješ dozvolu za uknjižbu prava vlasništva na kupca).
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 13:53   #407
Tabularna izjava? Ima neki generalni obrazac za to? Hvala na odgovoru!
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 23:52   #408
Pozdrav! Decko i ja smo u fazi kupovine stana. U stanu su trenutno podstanari i bit ce tu jos par mjeseci. Na koji nacin je najbolje da izvedem proces placanja jer je meni u interesu dati sto manju kaparu dok su podstanari u stanu i tek bi nakon njihovog odlaska rjesavali daljnje papire...
Dio bi platili u kesu a dio na kredit. Takodjer me zanima kako se mozemo zajedno knjizit na stan jer bi jedno dalo kes a drugo diglo kredit.
Hvala unaprijed

Poslano sa mog Nexus 6P koristeći Tapatalk
dalma222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 00:04   #409
Pozdrav. Na kući je teret za kredit podignut 1977godine kod Kreditne banke Zagreb, kredit je otplaćen ali teret nije obrisan.Kuću bi prodali ali nemožemo dobiti brisovnicu jer banka koja sada posluje pod tim imenom osnovana je1994 godine i nije pravni sljednik banke iz 1970tih godina. Na upit kod ostalih banaka svi odgovaraju da nisu pravni sljednici imenovane banke. Kako saznati pravnog sljednika i na koji naćin dobiti brisovnicu i gdje?
geronimo vt is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2017., 18:39   #410
imam pitanje ,,radi se o darovanju stana i ponovnom otkupu od iste osobe kreditom u banci ,,,dali je ikako moguce izbjeci placanje poreza na promet nekretnina 2x ? hvala unaprijed
kikokiko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 03:30   #411
Pozdrav!

Decko i ja kupujemo stan za gotovinu koju smo usparali i te novce ne drzimo u banci. Prodavateljima odgovara isplata u gotovini, štoviše kazu da im je tako jos bolje. Na nama je sada da tu valutu prebacimo u eure, jer oni zele isplatu u eurima.
Prijatelj koji je agent za nekretnine ce nam sastaviti kupoprodajni ugovor. Prodavatelji su 4 osobe (2 brata i 2 sestre, svi iz iste obitelji), 3 ce ih prisustovati potpisivanju kupoprodajnog ugovora, cetvrti zivi vani pa ce sestra koja ima punomoc se potpisati u njegovo ime.
Stavit cemo obavezno u ugovor da sve neplacene racune do tog i tog datuma podmiruju oni, da ne bi bilo kasnije problema.
Jedna od tih sestara zivi u tom stanu, ali je receno da ce se iseliti kroz koji dan jer su njoj nasli manji stan. Mi smo danas bili tamo i sitnice su pokupili, jos moraju maknuti kompletan namjestaj iz stana. Mi tako zelimo jer je stan za renoviranje pa ne zelimo jos placati odvoz tog silnog namjestaja.
Ugl novce ne namjeravamo dati dok ne dobijemo kljuceve stana i dok stan ne bude slobodan od osoba i stvari. Mene je strah prije ih isplatiti pa da onda ne mozemo zenu iseliti iz stana

Trebamo li jos nesto unijeti u kupoprodajni ugovor?
Npr.da stan nije bracna stecevina tj.da se bracni partneri prodavatelja odricu te nekretnine? To sam negdje procitala

Mozemo li imati kakvih problema sto stan u cijelosti isplacujemo na ruke u gotovini? (živimo u malom gradu i stan nije ni upola skup kao negdje drugdje)

Svaki savjet je dobrodošao
Hvala unaprijed
Dadushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 07:57   #412
Quote:
Dadushka kaže: Pogledaj post

Trebamo li jos nesto unijeti u kupoprodajni ugovor?
Npr.da stan nije bracna stecevina tj.da se bracni partneri prodavatelja odricu te nekretnine? To sam negdje procitala

Mozemo li imati kakvih problema sto stan u cijelosti isplacujemo na ruke u gotovini? (živimo u malom gradu i stan nije ni upola skup kao negdje drugdje)

Ovo prvo - da, ali taj tko vam pise ugovor to vjerojatno zna

Ovo drugo - mozete isplatiti u kesu bez problema.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 12:13   #413
Quote:
Dadushka kaže: Pogledaj post
Npr.da stan nije bracna stecevina tj.da se bracni partneri prodavatelja odricu te nekretnine? To sam negdje procitala
(1) Prodavatelj pod materijalnom i kaznenom odgovornošću jamči Kupcu da je Stan iz čl. 1. ovog Ugovora njegovo isključivo vlasništvo, da ista nije bračna niti izvanbračna stečevina i da nije predmet sudskih, javnobilježničkih, upravnih niti bilo kakvih drugih postupaka te da na njoj ne postoji pravo trećeg koje isključuje, umanjuje ili ograničava prava Prodavatelja ili Kupca, a posebno da predmetni Stan nije opterećen bilo uknjiženim bilo neuknjiženim teretima, zabilježbama ili pravima u korist trećih.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2017., 18:03   #414
Hvala na savjetu Sve je rijeseno
Dadushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 16:53   #415
Pozdrav! Radi se o kupnji stana, tek smo u fazi predugovora, kupujemo ja i decko te imam par pitanja....Na koji nacin formulirati suvlasnicke udjele u predugovoru, jedan udjel je 2/3 a drugi 1/3? Da li ih je potrebno navodit u predugovoru ili samo u ugovoru?
Da li je potrebno navodit tekuci racun prodavatelja - dio je cash a dio na kredit.
Hvala

Poslano sa mog Nexus 6P koristeći Tapatalk
dalma222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 17:53   #416
(malo) stariji je post vidim ali da se inače zna jer sam to osobno radili.
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Tabularna izjava? Ima neki generalni obrazac za to? Hvala na odgovoru!
Postoje online primjerci. Uzmeš word i napišeš - Ja, xy prodavatelj (podaci - ime, prezime, OIB, adresa) potvrđujem da sam na temelju kupoprodajnog ugovora o kupoprodaji xy nekretnine (podaci o nekretnini) primio cijeli iznos kupovnine od kupca (podaci od kupca-ime, prezime,oib, adresa) te istom omogućujem da uknjiži svoje pravo vlasništva bez daljnjeg protivljenja i bez pogovora. Napišeš mjesto, dan, mjesec i godinu. Ovjeriš potpis jasno. I daš mu to. I tjt. Tako smo mi kada smo prodavali stan dok nije sjela lova od banke jer je žena kreditom kupovala dali to.
Važno je da navedeš sve te podatke koji se traže (to piše i u Zakonu)

Quote:
dalma222 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Radi se o kupnji stana, tek smo u fazi predugovora, kupujemo ja i decko te imam par pitanja....Na koji nacin formulirati suvlasnicke udjele u predugovoru, jedan udjel je 2/3 a drugi 1/3? Da li ih je potrebno navodit u predugovoru ili samo u ugovoru?
Da li je potrebno navodit tekuci racun prodavatelja - dio je cash a dio na kredit.
Hvala
Poslano sa mog Nexus 6P koristeći Tapatalk
Predugovor je ugovor kojim se stranke obvezuju sklopiti drugi, glavni ugovor.
U predugovoru navedeš koliko ima koji dio. Dakle sve je isto kao i za svaki ugovor samo ćeš umjesto prodavatelj (ime, prezime, oib, adresu) napisati prodavatelji, njihovi podaci, i veličinu njihovih djelova - dakle ako je jedan vlasnik 2/3 napišeš
prodavatelj A (Jozo Jozić, jožina ulica 2b, OIB:123...) kao suvlasnik 2/3 i
prodavatelj B (Ivana Ivanić, jožina ulica 2b, OIB: 123) kao suvlasnik 1/3.
Taj dio ovisi o eventualnom porezu ako niste oslobođeni jer nije isto hoćeš ti platiti xy posto na promet na temelju 1/3 ili 2/3
U pisanom obliku jasno, jer je ugovor o kupoprodaji nekretnine u pisanom obliku!

Quote:
dalma222 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Decko i ja smo u fazi kupovine stana. U stanu su trenutno podstanari i bit ce tu jos par mjeseci. Na koji nacin je najbolje da izvedem proces placanja jer je meni u interesu dati sto manju kaparu dok su podstanari u stanu i tek bi nakon njihovog odlaska rjesavali daljnje papire...
Dio bi platili u kesu a dio na kredit. Takodjer me zanima kako se mozemo zajedno knjizit na stan jer bi jedno dalo kes a drugo diglo kredit.
Hvala unaprijed

Poslano sa mog Nexus 6P koristeći Tapatalk
Načelni savjet.
Kada su podstanari unutra onda se da manja kapara. Kapara ne mora biti 10 %... Daš kaparu od par posto i staviš u predugovor da se prodavatelj obavezuje isprazniti stan od stvari i osoba do potpisivanja glavnom ugovora. Na dan kupoprodajnog ugovora odeš do stana i vidiš jel stan prazan. Ako je potpisuješ, ako nije zna što se ide.

Knjižiti će te se kada im date svu lovu. tj dio keš prebacite ili na ruke (jasno potpisuju da su to primili) i dio banka kada prebaci. Onda ćete se uknjižti jer teško da će vam dati izjavu da su primili lovu dok ne dobe na lijepe oči :d

Quote:
nedamise kaže: Pogledaj post
Razmišljamo o prvoj kupovini nekretnine, pa istražujemo sve što i kako.
S obzirom da se radi o nemalim novcima, zanima me kako provjeriti je li nekretnina "čista" od kojekakvih dugova i opterećenja?

Možemo u gruntovnicu i katastar po svježi izvod, a za režije nas briga jer glase na starog vlasnika pa onda njega ganjaju, ili?
Ono što me još najviše strah su "skriveni" tereti, hipoteke, instrumenti osiguranja otplate kredita i slično - kako provjeriti i biti siguran da je nekretnina čista, a da nakon nekog vremena, nakon što je stan već kupljen, ne sjednu na naplatu tj. izgubim i nekretninu i novce koje sam za nju dao? Je li tako što uopće moguće?
Pitam jer bi se skoro pa dao kladiti da sam negdje pročitao da je moguće, mislim u temi s javnim dražbama, gdje kažu da kad ide preko suda, da on sve očisti i tu brige nema, međutim što kad ide redovnim putem?

Probao sam tražiti i googlati, pročitao desetak stranica napreskokce, ali nisam ništa našao.
Ako mi je promaklo ili sam fulao temu, ispričavam se i molim da mi se post prebaci tamo gdje treba.

Unaprijed hvala!
Jasno, predmnjeva je da zemljišnje knjige održavaju potpuno i istinito stanje. Izvadak uživa javnu vjeru i ima dokaznu snagu javnih isprava. Treba razlikovati istinitost i potpunost.
Istinitost - da je osoba koja je navedena kao vlasnik stvarni, zbiljski vlasnik
potpunost - da nisu upisana prava trećih kao ni tereti niti je vidljivo da je zatražen upis istih (tipa da postoji služnost koja nije upisana).
Razlika je u tome u kojem času nastupa učinak. Ako nije upisana osoba koja je stvarni, zbiljski, izvanknjižni vlasnik on može tražiti brisanje upisa i traženje uspostavu pravog knjižnog stanja. To može u 2 rok. 60 dana i 3 godine. 60 dana - ako je uredno obavješten te u roku od 60 dana od isteka roka za žalbu podnese tužbu i ako se u roku za žalbu zatraži zabilježbu da je upis sporan. Ako nije uredno obavješten onda je rok 3 g od dana od kada je zatražena uknjižba. Tkz brisovna tužba.
Učinak upisa postupanjem u potpunost je trenutačna - osoba je primjerice bila nositelj služnosti ali to nije upisano niti je vidljivo da je zatražen upis - on to gubi - primjer ("Zaštita tuđega povjerenja
Članak 243.
Služnost koja nije upisana u zemljišnoj knjizi prestaje kad poslužnu stvar stekne osoba koja nije znala niti je morala znati za tu služnost."

postoje iznimke i tereti koji se ne upisuju. Ali to su neke iznimke iznimaka itd.
Pawrent is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 22:15   #417
Ukoliko se od drzave kupuje stan kako je moguce provjeriti, je li postoje neka dugovanja. Npr. Moze li postojati obveza glede nekog starog duga tipa pricuva, plin? Je li moguce provjeriti to nekakko?
filmko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 16:06   #418
Quote:
filmko kaže: Pogledaj post
Ukoliko se od drzave kupuje stan kako je moguce provjeriti, je li postoje neka dugovanja. Npr. Moze li postojati obveza glede nekog starog duga tipa pricuva, plin? Je li moguce provjeriti to nekakko?
Može postojati neki dug za komunalije, provjeri se vrlo lako a to je da se uzme broj obračunskoga mjesta potrošača i ode kod davatelja usluga i provjeri da li postoji kakav dug.

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 17:22   #419
Quote:
Pawrent kaže: Pogledaj post
Predugovor je ugovor kojim se stranke obvezuju sklopiti drugi, glavni ugovor.
U predugovoru navedeš koliko ima koji dio. Dakle sve je isto kao i za svaki ugovor samo ćeš umjesto prodavatelj (ime, prezime, oib, adresu) napisati prodavatelji, njihovi podaci, i veličinu njihovih djelova - dakle ako je jedan vlasnik 2/3 napišeš
prodavatelj A (Jozo Jozić, jožina ulica 2b, OIB:123...) kao suvlasnik 2/3 i
prodavatelj B (Ivana Ivanić, jožina ulica 2b, OIB: 123) kao suvlasnik 1/3.
Taj dio ovisi o eventualnom porezu ako niste oslobođeni jer nije isto hoćeš ti platiti xy posto na promet na temelju 1/3 ili 2/3
U pisanom obliku jasno, jer je ugovor o kupoprodaji nekretnine u pisanom obliku!


Načelni savjet.
Kada su podstanari unutra onda se da manja kapara. Kapara ne mora biti 10 %... Daš kaparu od par posto i staviš u predugovor da se prodavatelj obavezuje isprazniti stan od stvari i osoba do potpisivanja glavnom ugovora. Na dan kupoprodajnog ugovora odeš do stana i vidiš jel stan prazan. Ako je potpisuješ, ako nije zna što se ide.

Knjižiti će te se kada im date svu lovu. tj dio keš prebacite ili na ruke (jasno potpisuju da su to primili) i dio banka kada prebaci. Onda ćete se uknjižti jer teško da će vam dati izjavu da su primili lovu dok ne dobe na lijepe oči :d
Malo sam ocito bila nejasna, ne radi se o vise prodavatelja nego o vise kupaca tj 2 u omjerima 2/3 i 1/3 pa zato nisam sigurna kako to tocno navesti u ugovoru....

Poslano sa mog Nexus 6P koristeći Tapatalk
dalma222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2018., 09:06   #420
Pozdrav, htio bi kupiti dio cestice radi izgradnje nekretnine za privatne potrebe. Na toj cestici nema tereta, a prema ZK vlasnik je Republika Hrvatska.

Je li takva praksa kupnje drzavnog zemljista na individualni upit uopce moguca ili se prodaje iskljucivo kad drzava odluci raspisati javni poziv? Ako je moguce na upit - kome se onda moram obratiti i je li izvedivo sto zelim kupiti samo dio cestice a ne cijelu?
__________________
“Folks, I don't trust children. They're here to replace us.” - Stevan Kolbert
Urbalari is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:04.