Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2017., 07:00   #581
Quote:
sp@rkie kaže: Pogledaj post
Meni je u rješenju o ispražnjenju i predaji nekretnine stajalo da je dopuštena žalba županijskom sudu ali da ne odgađa provedbu rješenja, što vama piše?Ovi moji ovršenici se na sreću nisu žalili tako da su vjerojatno ubrzali cijelu priču oko iseljenja... ne znam u biti što bi bilo da jesu.
tako je, ovo boldano kaze zakon

Kazes, tvoji se nisu zalili...no, i da se zale kao kod kolege gore- na koju osnovu? Opet neke pausalne zalbe u cilju odugovlacenja postupka?
Ishod bi za tebe bio potpuno isti, ali ne za njih jer bi se islo na prisilno ispraznjenje, a oni bi sami sebi nabili troskove (prisilnog ispraznjenja).
Plus sto novi vlasnik ima pravo traziti naknadu za izmaklu korist buduci da bi ovrsenik od dana zaprimanja zakljucka o predaji nekretnine kupce u nekretnini bio bez pravne osnove.

Tvoji su ovrsenici ocigledno imali pametnog odvjetnika.
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 19:04   #582
Quote:
sp@rkie kaže: Pogledaj post
Meni je u rješenju o ispražnjenju i predaji nekretnine stajalo da je dopuštena žalba županijskom sudu ali da ne odgađa provedbu rješenja, što vama piše?
Ovi moji ovršenici se na sreću nisu žalili tako da su vjerojatno ubrzali cijelu priču oko iseljenja... ne znam u biti što bi bilo da jesu.
još ne znam... a jeste li pokrenuli preko suda proces iseljenja ili su se sami odlučili bez sudskog procesa odseliti?
niramo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 20:47   #583
Quote:
niramo kaže: Pogledaj post
još ne znam... a jeste li pokrenuli preko suda proces iseljenja ili su se sami odlučili bez sudskog procesa odseliti?
Odlučili su odseliti kad im je voda došla do grla tj. tjedan dana prije zakazanog prisilnog iseljenja.

Kronološki je cijela priča tekla otprilike ovako:

1. Dražba sredinom 10/2016
2. Uplaćujem cijeli iznos za stan tj. kupovninu sredinom 11/2016, ovršenik ulaže žalbu.
3. Općinski sud proslijeđuje žalbu na Županijski sud sredinom 1/2017 (2 mjeseca im je trebalo )
4. Dolazi do zastoja, neizvjesnost, frustracije... šaljem 2 požurnice, e-mail predsjedniku suda te na kraju idem i na razgovor kod predsjednika... i konačno, krajem 5. mjeseca žalba se odbija i nakon 2-3 tjedna predmet se vraća na Općinski sud.
5. Početkom 7. mjeseca Općinski sud donosi zaključak o predaji nekretnine kupcu, također po nalogu suda na gruntovnici me upisuju kao vlasnika i sve hipoteke se skidaju sa nekretnine.
6. Ovršenik se odbija iseliti, početkom kolovoza predajemo sudu prijedlog za ovrhu radi iseljenja i ispražnjena nekretnine.
7. Krajem kolovoza sud donosi rješenje kojim se udovoljava gore navedenom prijedlogu ali bez navođenja datuma iseljenja.
8. Sredinom rujna šaljemo prijedlog sudu za zakazivanje ročišta na licu mjesta radi iseljenja.
9. Čekamo mjesec dana, ništa se ne događa, šaljemo požurnicu i početkom studenog sud donosi odluku o zakazivanju deložacije sredinom ovog mjeseca.
Uskoro mi se javlja ovršenik, veli da mu je svega dosta i da će izaći prije deložacije, dogovaramo mirnu primopredaju.
sp@rkie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 02:41   #584
Koliko je vremenski trajala sama primopredaja kada si se našao s čovjekom, koliko je bila mučna atmosfera je li bilo kakve vike dernjave i sl.?

I da li si radio kakav primopredajni zapisnik, jesi imao kakve svjedoke kod primopredaje i sl. (da ne bi poslije ovršenik tvrdio da si npr. nasilno uselio)?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 06:38   #585
Quote:
sp@rkie kaže: Pogledaj post
Odlučili su odseliti kad im je voda došla do grla tj. tjedan dana prije zakazanog prisilnog iseljenja.

Kronološki je cijela priča tekla otprilike ovako:

1. Dražba sredinom 10/2016
2. Uplaćujem cijeli iznos za stan tj. kupovninu sredinom 11/2016, ovršenik ulaže žalbu.
3. Općinski sud proslijeđuje žalbu na Županijski sud sredinom 1/2017 (2 mjeseca im je trebalo )
4. Dolazi do zastoja, neizvjesnost, frustracije... šaljem 2 požurnice, e-mail predsjedniku suda te na kraju idem i na razgovor kod predsjednika... i konačno, krajem 5. mjeseca žalba se odbija i nakon 2-3 tjedna predmet se vraća na Općinski sud.
5. Početkom 7. mjeseca Općinski sud donosi zaključak o predaji nekretnine kupcu, također po nalogu suda na gruntovnici me upisuju kao vlasnika i sve hipoteke se skidaju sa nekretnine.
6. Ovršenik se odbija iseliti, početkom kolovoza predajemo sudu prijedlog za ovrhu radi iseljenja i ispražnjena nekretnine.
7. Krajem kolovoza sud donosi rješenje kojim se udovoljava gore navedenom prijedlogu ali bez navođenja datuma iseljenja.
8. Sredinom rujna šaljemo prijedlog sudu za zakazivanje ročišta na licu mjesta radi iseljenja.
9. Čekamo mjesec dana, ništa se ne događa, šaljemo požurnicu i početkom studenog sud donosi odluku o zakazivanju deložacije sredinom ovog mjeseca.
Uskoro mi se javlja ovršenik, veli da mu je svega dosta i da će izaći prije deložacije, dogovaramo mirnu primopredaju.
Puno HVALA, ipak znači bez da se sud umiješa ne ide baš...treba odmah tražiti od suda da krene postupak a ovršenik može odabrati način...
pozdrav
niramo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 11:01   #586
Meni su konacno obrisane (tj odbijene) one 2 ovrhe koje su bile u plombama i 1 ovrha iz teretovnice (za nju sam se nahodala po sudovima i pisala zahtjeve i zahtjeve i pozurnice...).
Za 2. ovrhu iz teretovnice sam bila kod sudske savjetnice koja ju vodi jer mi ni nakon vise od mjesec dana od predaje zahtjeva za brisanjem iste na sudu, nigdje u e-predmetu nije pisalo da sam ista predala! Taj dan kad sam isla na razg sa savjetnicom, stigla mi je preporucena posiljka sa mojim zahtjevom i objasnjenjem da oni ne znaju o kojem se predmetu radi (a lijepo sam u gornjem desnom uglu napisala OVRV-xxxx/yyyy).

Savjetnica mi je rekla da ce potraziti spis, lupiti pravomocnost i poslati na gruntovnicu brisanje. To je bilo prije 8 dn, jos nije pravomocno.

Danas, 8 dn nakon sto sam posjetila savjetnika koji je odrzao drazbu, vracen mi je preplaceni novac za izlazak sudskog ovrsitelja na delozaciju. Prije 8 dana je bilo mjesec dana od kad sam sudu dostavila broj svog racuna i zahtjev za povratom. Receno mi je da ce mi novac odmah vratiti.

Takoder, savjetnik mi je rekao da mi se novac za troskove delozacije nece vratiti od novca koji sam dala za stan (platila sam puno vise nego je ovrsenik duzan), vec da cu samo dobiti potvrdu od suda da mi on mora vratiti taj novac.

Sad me zanima kako doci do tog novca? Kako pokrenuti ovrhu protiv njega? Kako ste vi koji ste vec imali delozacije dobili povrat za troskove i koje ste sve troskove naveli? Mogu li traziti povrat novca za njegovo neovlasteno koristenje moje nekretnine? Ovrsenik ne prima postu i vjerojatno ce sudu trebati jako dugo da mu uplati visak novca (evo koliko im je trebalo da meni uplate, a do mene mogu doci i odmah sam im dostavila br racuna). Postoji li sansa da mi vrate lovu od tog viska novca? Savjetnik kaze da od tog novca ne mogu dobiti povrat
Damaiondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 22:26   #587
Molim pomoć.
Radi se o Zaključku suda...u kojem se prodaje ovrešnikova nekretnina gdje među uvjetima prodaje stoji tekst:
"• Poreze i pristojbe u svezi s prodajom dužan je platiti kupac.
• Prodajom ne prestaju stvarne služnosti, stvarni tereti i prava građenja, kao niti osobne služnosti koje su u zemljišnoj knjizi upisane prije prava radi čijeg se namirenja ovrha provodi (čl. 82. st. 1. OZ-a). Ostale osobne služnosti i stvarni tereti prestaju pravomoćnošću rješenja o dosudi (čl. 82. st. 3. OZ-a)." [/B][/B]
Naravno, dokučila sam da bi porez od 4% trebala platiti ja, no ne znam o kojim pristojbama se radi. Ne mogu iz Zaključka iščitati radi li se o pravnoj ili fizičkoj osobi te mijenja li se tim nešto za potencijalnog kupca ukoliko je pravna osoba?
Druga točkica zadala mi je još više muke. Što ne prestaje? Kome ne prestaje? Koji tereti?
UF, , ne znam može li se netko tko je potpuni amater - a to sam ja - upustiti u avanturu kupnje stana bez odvjetnika?
Tonkica frrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 23:23   #588
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Koliko je vremenski trajala sama primopredaja kada si se našao s čovjekom, koliko je bila mučna atmosfera je li bilo kakve vike dernjave i sl.?

I da li si radio kakav primopredajni zapisnik, jesi imao kakve svjedoke kod primopredaje i sl. (da ne bi poslije ovršenik tvrdio da si npr. nasilno uselio)?
Primopredaju smo dogovorili unaprijed telefonski tako da nije bilo stresa... on je čekao u stanu sa odvjetničkim vježbenikom... ja i žena smo došli u dogovoreno vrijeme, pregledali stan, uvjerili se da je sve OK i da nema oštećenja, sve je bilo uredno, čak su i pomeli za sobom...u stanu je ostavio etažno centralno, kupatila, dio rasvjete i slično, za to smo se također dogovorili da mu dam nešto novaca.

Zatim je ovršenik priložio plaćene račune od režija... njegovi odvjetnici su složili nekakav zapisnik o primopredaji u kojem je stajalo između ostalog da se odričemo bilo kakvih međusobnih potraživanja... ja sam mogao npr. tražiti da mi ovršenik plati najamninu za razdoblje od pravomoćnosti dosude i to bi sigurno dobio sudski, ali nije mi to bilo u interesu, natezati se po sudovima... samo da se to više završi i da uđem u stan koji nije demoliran.

Slikao sam zapisnik i poslao mojoj odvjetnici (nije mogla doći), ona je potvrdila da je sve OK i onda smo potpisali, preuzeli ključeve i pozdravili se.
sp@rkie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 13:05   #589
Quote:
sp@rkie kaže: Pogledaj post
Zatim je ovršenik priložio plaćene račune od režija
Da li je ovrsenik uredno placao racune? Da li je placao pricuvu za vrijeme od dosude do predaje? Ja ne znam da li sam duzna (vlasnik sam, pricuvu placa vlasnik) placati pricuvu i da li bi upravitelj mogao mene ovrsiti ako ju ne platim do delozacije tj do stupanja u posjed. A ne vidim zasto bih placala racune za stan u koji jos ne mogu uci.


Quote:
sp@rkie kaže: Pogledaj post
ja sam mogao npr. tražiti da mi ovršenik plati najamninu za razdoblje od pravomoćnosti dosude i to bi sigurno dobio sudski
Znate li kako potrazivati taj i novac troskova delozacije? Znam da moram napisati zahtjev sudu, ali sto onda s rjsenjem ili zakljuckom koji sud donese? Da li ga nosim na Finu ili kamo da ga se ovrsi i vrati mi se novac?

Hvala!
Damaiondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 15:07   #590
U "POZIV NA SUDJELOVANJE U ELEKTRONIČKOJ JAVNOJ DRAŽBI" stoji slijedeća naznaka: "nekretnina je dana u zakup". Na koji način se može doći do detalja ugovora o zakupu kako bi se provjerili detalji o trajanju toga zakupa i slično. U istom pozivu stoji naznaka: "Dodatne informacije moguće je dobiti kod stečajnog upravitelja ...". Prepostavljam da bi se od njega mogli dobiti željeni podaci ali me muči sumnja da bi na taj način pravna osoba u stečaju mogla doznati da sam ja kao fizička osoba zainteresirana za tu nekretninu a u interesu mi je da se to ne sazna jer je u prošlosti bilo psihičkog maltretiranja i osobnog gubitae u vidu materijalnih oštećenja na mojoj nekretnini. Navedena pravna osoba (sada u stečaju) je u to doba bila sudski i politički povezana pa se sudski spor izbjegavao.

Zadnje uređivanje Bandeskan : 16.12.2017. at 15:08. Reason: gramatika
Bandeskan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 19:35   #591
Ima li netko primjer za popunjene prijave prometa nekretnina u slučaju kada je nekretnina koja se kupila bila u vlasništvu pravne osobe doo ?
koji datum se smatra osnov za prijavu poreza i koju dokumentaciju treba predati u poreznu prilikom prijave prometa nekretnina?
hvala
niramo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 21:27   #592
Quote:
niramo kaže: Pogledaj post
Ima li netko primjer za popunjene prijave prometa nekretnina u slučaju kada je nekretnina koja se kupila bila u vlasništvu pravne osobe doo ?
koji datum se smatra osnov za prijavu poreza i koju dokumentaciju treba predati u poreznu prilikom prijave prometa nekretnina?
hvala
Ne trebas nista nositi niti prijavljivati.
Ja sam odnjela Zakljucak od suda o dosudi, ali su mi rekli na poreznoj da bi to oni ionako dobili od suda pa nisam ni trebala nositi. Nista nisam ispunjavala niti donosila ikakve papire osim tog Zakljucka (koji nisam trebala donjeti jer sve sad ide automatski), ali je cinjenica da sam to donjela bitno ubrzala proces i za mj dn (da sam im ostavila adresu na kojoj trenutno zivim bilo bi i ranije) mi je doslo privremeno rjesenje i nalog da platim porez. Moja nekretnina je bila u vlasnistvu privatne osobe.
Damaiondie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2017., 22:29   #593
Quote:
Damaiondie kaže: Pogledaj post
Da li je ovrsenik uredno placao racune? Da li je placao pricuvu za vrijeme od dosude do predaje? Ja ne znam da li sam duzna (vlasnik sam, pricuvu placa vlasnik) placati pricuvu i da li bi upravitelj mogao mene ovrsiti ako ju ne platim do delozacije tj do stupanja u posjed. A ne vidim zasto bih placala racune za stan u koji jos ne mogu uci.
Malo je kasnio sa računima ali je sve zaostatke poplaćao neposredno prije primopredaje.
Niste dužni platiti tuđe račune prije stupanja u posjed i ne vidim kako bi vas itko mogao ovršiti zbog toga... doduše za pričuvu nisam siguran.


Quote:
Damaiondie kaže: Pogledaj post
Znate li kako potrazivati taj i novac troskova delozacije? Znam da moram napisati zahtjev sudu, ali sto onda s rjsenjem ili zakljuckom koji sud donese? Da li ga nosim na Finu ili kamo da ga se ovrsi i vrati mi se novac?

Hvala!
Ne znam točno kako potraživati novce, meni je odvjetnica rekla da bi sud sigurno presudio u moju korist a o mogućnostima tj. načinima naplate nismo razgovarali.
sp@rkie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 00:37   #594
Quote:
Bandeskan kaže: Pogledaj post
U "POZIV NA SUDJELOVANJE U ELEKTRONIČKOJ JAVNOJ DRAŽBI" stoji slijedeća naznaka: "nekretnina je dana u zakup". Na koji način se može doći do detalja ugovora o zakupu kako bi se provjerili detalji o trajanju toga zakupa i slično. U istom pozivu stoji naznaka: "Dodatne informacije moguće je dobiti kod stečajnog upravitelja ...". Prepostavljam da bi se od njega mogli dobiti željeni podaci ali me muči sumnja da bi na taj način pravna osoba u stečaju mogla doznati da sam ja kao fizička osoba zainteresirana za tu nekretninu a u interesu mi je da se to ne sazna jer je u prošlosti bilo psihičkog maltretiranja i osobnog gubitae u vidu materijalnih oštećenja na mojoj nekretnini. Navedena pravna osoba (sada u stečaju) je u to doba bila sudski i politički povezana pa se sudski spor izbjegavao.
moguće je da je ugovor u spisu, pa možete na sudu uvršiti uvid u spis, ali puno je logičnije javiti se stečajnom upravitelju.
to što je pravna osoba bila nešto više ne znači ništa, jer sad s njom upravlja stečajni upravitelj i vjerojatno će (tako bude u 99% slučajeva) nakon stečaja biti likvidirana.

ja bi na vašem mjesto kontaktirao stečajnog, njemu je u interesu prodati nekretninu za što veći iznos
__________________
Lukšaoil ❤️
‐-----------------
Ti kao krilo Hajduka moraš svaku drugu utakmicu imati gol ili asist. (I.L.)
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 09:41   #595
Ima li netko da je kupio nekretninu na javnoj dražbi, a da pri tom nije morao angažirati odvjetnika? Uskoro krećem u rješavanje stambenog problema, a kupovina na ovaj način bila bi mi najidealnija - bar mi se sad tako čini.
Tonkica frrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 09:42   #596
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
moguće je da je ugovor u spisu, pa možete na sudu uvršiti uvid u spis, ali puno je logičnije javiti se stečajnom upravitelju.
to što je pravna osoba bila nešto više ne znači ništa, jer sad s njom upravlja stečajni upravitelj i vjerojatno će (tako bude u 99% slučajeva) nakon stečaja biti likvidirana.

ja bi na vašem mjesto kontaktirao stečajnog, njemu je u interesu prodati nekretninu za što veći iznos
Hvala lijepa na brzom odgovoru i savjetu.
Bandeskan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 10:04   #597
1. Može li mi netko odgovoriti što bi značilo: "Ovršenik i članovi njegovoga obiteljskoga domaćinstva koji se iseljavaju imaju pravo na nužni smještaj samo ako je to određeno posebnim propisom."
Tko taj smještaj mora osigurati?
2. Još me zanima, a nadam se da to nije često, kako postupiti u slučaju kada se ovršenik prisilno iseljava - novi kupac mora mu osigurati prijevoz i ljude koji će ga iseliti - no pri tom se ne zna ni gdje ni kuda odvesti stvari istoga?
Mislim da je moj drugi upit noćna mora svih potencijalnih kupaca.
Tonkica frrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 16:17   #598
Pod pretpostavkom da se nitko nije nadmetao, koliko vremena obično prođe od završetka elektroničke (npr.) druge javne dražbe do početka novog nadmetanja npr. treće javne dražbe? Postoji li neki zakonski okvir (ili to zavisi od stečajnog upravitelja)?

Zadnje uređivanje Bandeskan : 19.12.2017. at 16:18. Reason: gramatika
Bandeskan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 23:18   #599
znam za jednu drazbu koja je bila negdje iz srpnju. ponovljena je bila nakon 3-4 mjeseca. ne znam jeli to pravilo
__________________
Lukšaoil ❤️
‐-----------------
Ti kao krilo Hajduka moraš svaku drugu utakmicu imati gol ili asist. (I.L.)
spirou is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 10:58   #600
Quote:
spirou kaže: Pogledaj post
znam za jednu drazbu koja je bila negdje iz srpnju. ponovljena je bila nakon 3-4 mjeseca. ne znam jeli to pravilo
Hvala
Bandeskan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:51.