Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2006., 20:37   #81
Quote:
Jeste, bio je službeni grb, ali je i dan danas "fitilj" za nekakve velikomađarske težnje. Ne samo prema nama već i prema Slovacima i prema Rumunjima.
Znam, al onda kao da daješ pravo onima u Srbiji primjerice koji hrvatski grb tzv. šahovnicu (mrzim taj naziv) smatraju provokacijom zbog toga što se nalazila u simbolima NDH.

Ako bi Mađarska trebala razmišljati o nacionalnim ocjećajima susjeda, ne bi li onda to trebala i Hrvatska? Ne stoji mi ta analogija. Mene to ne vrijeđa. Štoviše, zabavno mi je šetati Budimpeštom i vidjeti dio grba moje zemlje na starim upravnim zgradama. Znači da smo i tada imali politički identitet kojega su Mađari, moćni narod Monarhije morali poštivati, usprkos svoj kolonizaciji i mađarizaciji...

Quote:
Možda griješim, ali Nikola Zrinski i nije mogao pisati na hrvatskom jeziku pa to onda objaviti kada hrvatski nije bio službeni jezik. Znači, imali smo nametnuti strani jezik kao obvezatni. Ne vjerujem da je svojevremeno spaljivanje mađarske zastave u Zagrebu bilo iz puke zabave. Zrinski su se ženili s mađarskim plemstvom, ali plemstvo se i inače međusobno vjenčavalo. Hrvatski su se vladari i plemići kroz stoljeća ženili s raznim drugim plemstvom ne samo s mađarskim.
Stari, Nikola Zrinski je živio od 1620 do 1664. Prednacoionalno, feudalno doba (u moderom smislu). Nije on pisao na mađarskom jer je morao (službeni je bio latinski ionako) nego zato jer mu je to bio materinji jezik. Plemstvo u cijeloj Europi je bilo ispreleteno obiteljskim vezama i tu tražiti nacionalnu svijest je promašeno.

Njegov brat Petar Zrinski i njegova žena Katarina ispisali su neke od najljepših redaka na hrvatskom tj. kajkavskom. Petrovo pismo ženi iz tamnice nešto je posebno.


Quote:
Samo se zaboravlja kako su mađarske vlasti tada pokušavale mađarizirati cijeli Hrvatsku i pretvoriti je u svoju koloniju
Nitko to ne zaboravlja, a pogotovo stanovnici iz kontinentalnog dijela Hrvatske. U SZ Hrvatskoj i Međimurju još su itekako svježa sjećanja na mađaronsko-hrvatske sukobe, a ljudi u Čakovcu se sjećaju kakvi su okupatori bili Mađari za vrijeme 2 sv. rata.
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2006., 20:47   #82
Quote:
Magor kaže:
Za mene „mađarski grad" znači pripada(o) Mađarskoj, ni manje ni više.
Naravno, Rijeka, Osijek danas su hrvatski gradovi.

Susjed, nećeš naći razumijevanje sa ovakvim stavom. Naime, Hrvatska je s pravom osjetljiva na izjave tipa "to je bio naš grad". Naime, a to znaš valjda i sam, cijeli identitet hrvatske nacije izgrađen je na stavu o povijesnom kontinuitetu političke zajednice od narodnih vladara, preko personalne unije s Ugarskom, raznih Jugoslavija do danas.

Rijeka i pripadanje Rijeke Mađarskoj nije baš povijesno raščiščena epizoda (riječka krpica) i nije dio mađarske povijesti na koju bi se Mađari u razgovoru s Hrvatima trebali ponositi. Hegemonističke i nacionalističke težnje Mađara u 19. st. nisu nikakav bauk, to je normalni do razvoja jedne tada velike nacije, ali ostavljen je loš okus u ustima onih koji su zbog toga nastradali.

O tome ja i pričam kada kažem da je nacionalizam u Mađarskoj dosta vidljiv. Ono što vi vidite kao naconalni ponos i slavnu povijest, mnogi uslijed raznih okolnosti pamte kao kolonizaciju, mađarizaciju i šovinizam.
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 10:20   #83
Talking

Zoltan "obori" ono nevidljivi avijon ! ....

Nije se sa Madjarima zezat kazem ja vama
Ovamo kao fol na Balkanu neki kurceviti vojnici su Srbi,Hrvati,Bosnjaci...
a tamo neki Madjar Pekar....skida nevidljive avione samo da ameri ne doznaju izbombardovace sve mostove na Dunavu ali kod Budimpeste

Pekar koji je oborio avion F 117
Nedelja, 30. jul 2006. 09:28

Zoltan Dani, bivši oficir Vojske SCG koji je u vreme NATO bombardovanja oborio dva američka bombardera među kojima i nevidljivi F 117, jedan je od junaka pedesetominutnog dokumentarnog filma niške nezavisne produkcije "Krug", koji pod radnim naslovom "Zlatni Zoltan" režira Željko Mirković.

Snimanje je već počelo, a trebalo bi da bude završeno početkom naredne godine.

"Pored Zoltana, kao glavnog junaka, u ovom dokumentarcu naći će se i životne priče još trojice bivših oficira Vojske SCG koji su se u Nišu, nakon što su postali "tehnološki višak" u vojsci, prekvalifikovali za civilna zanimanja.

Biće to film o svim lomovima i tranziciji svesti kod ljudi koji su u našoj zemlji, kao i u drugim zemljama istočne Evrope, iznenada ostajali bez posla i morali da kreću iz početka da bi opstali sa svojim porodicama" kaže za "Glas" reditelj Mirković, koji upravo od raznih gradskih i republičkih fondova traži finansijsku podršku za svoj novi dokumentarni film.

Mirković je prošle godine pobrao brojne nagrade za dokumentarac "Muharem-muzika, oči života" koji je potresna životna priča o slepom romskom muzičaru i pevaču iz Prištine Muharemu Redžepiju, koji sada kao izbeglica sa sedmočlanom porodicom živi u Nišu.

"Kao oficir Vojske SCG u vreme NATO bombardovanja oborio sam dva američka bombardera, čuveni i navodno nevidljivi F-117, a zatim i jedan F-16. Međutim, niko mi iz najvišeg vojnog vrha nije zbog toga čestitao, niti me pozvao na kafu, ili makar potapšao po ramenu. Štaviše, posle obaranja tih aviona, imao sam utisak kao da im smeta što sam i dalje u uniformi. Inače, nikada kao oficir za 27 godina provedenih u vojsci nisam odlikovan. Okončao sam vojnu karijeru sa činom pukovnika tako što sam zatražio penzionisanje jer su mi posle rata izmislili neko novo mesto koje nije bilo odgovarajuće ni za mene ni za moje poimanje vojske" rekao je Zoltan Dani, i dodao da "ko zna zašto je to dobro".

Pedesetogodišnji Zoltan Dani sada živi u rodnom Skoranovcu kod Kovina, najjužnijem mađarskom selu u Vojvodini. Zoltan je vlasnik vrlo uspešne pekarske radnje, a pokreće i brojne inicijative za razvoj seoskog turizma.
Milokliz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 07:26   #84
Quote:
Magor kaže:
Za mene „mađarski grad" znači pripada(o) Mađarskoj, ni manje ni više.
Naravno, Rijeka, Osijek danas su hrvatski gradovi.
Kakve veze Rijeka ima sa Madjarskom? Možda sa Ugarskom.

E sad, nećemo valjda o vremenima Velike Hrvatske (Bijela, Panonska i Crvena) kad se za Madjare ni čulo nije..

Čuj ti ovog kako mota u celofan sve.. nije ok ako Slovaci malo pizde na Madjare, ali ok je se spominje i slavi madjarsko nasilje nad Hrvatima..
__________________
Oprosti mi tata.. za sve grube riči..

Ignore lista: McAucliffe
Kruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2006., 11:23   #85
Quote:
rope kaže:
Znam, al onda kao da daješ pravo onima u Srbiji primjerice koji hrvatski grb tzv. šahovnicu (mrzim taj naziv) smatraju provokacijom zbog toga što se nalazila u simbolima NDH.
S te strane si u pravu, premda ako dobro kužim stvari, službena zastava NDH imala je prvo bijelo polje, a u gornjem lijevom kutu zastave je bilo stilizirano slovo U. Evo i linka.

Što se tiče Srba, generalno govoreći, oni valjda ne žele vidjeti razliku između znakovlja NDH te povijesnih hrvatskih znakovlja i službenih znakovlja RH.

Quote:
rope kaže:
Ako bi Mađarska trebala razmišljati o nacionalnim ocjećajima susjeda, ne bi li onda to trebala i Hrvatska? Ne stoji mi ta analogija. Mene to ne vrijeđa. Štoviše, zabavno mi je šetati Budimpeštom i vidjeti dio grba moje zemlje na starim upravnim zgradama. Znači da smo i tada imali politički identitet kojega su Mađari, moćni narod Monarhije morali poštivati, usprkos svoj kolonizaciji i mađarizaciji...
Moram priznati da si tu u pravu - i mi moramo razmišljati o nacionalnim osjećajima susjeda. I također moram priznati da nisam (dok ti nisi spomenuo) doživaljavao to "umetanje" hrvatskog grba u mađarski kao identitet kojeg su morali poštivati ili ga barem nisu mogli zanijekati.

Quote:
rope kaže:
Stari, Nikola Zrinski je živio od 1620 do 1664. Prednacoionalno, feudalno doba (u moderom smislu). Nije on pisao na mađarskom jer je morao (službeni je bio latinski ionako) nego zato jer mu je to bio materinji jezik. Plemstvo u cijeloj Europi je bilo ispreleteno obiteljskim vezama i tu tražiti nacionalnu svijest je promašeno.
Mogu se i tu složiti s tobom, barem dijelom. No, opet stoji stvar da je Zrinski ipak hrvatskih nacionalnih korijena. Unatoč tome što je plemstvo doista bilo toliko isprepreleteno obiteljskim vezama da je "utvrđivanje" nacionalne svijesti možda upitno.

Quote:
rope kaže:
Nitko to ne zaboravlja, a pogotovo stanovnici iz kontinentalnog dijela Hrvatske. U SZ Hrvatskoj i Međimurju još su itekako svježa sjećanja na mađaronsko-hrvatske sukobe, a ljudi u Čakovcu se sjećaju kakvi su okupatori bili Mađari za vrijeme 2 sv. rata.
To ja pričam, danas se zaboravlja što su sve mađarske vlasti kroz povijest radile hrvatskom narodu.
__________________
Mi u našoj tvrtki imamo neke ustaljene radne rituale. Na primjer, stalno gledamo na sat.
Face is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 20:58   #86
Quote:
sjekira kaže: Pogledaj post
Ma ti Slovaci su neka primitivnija verzija Čeha, i puno su mi manje simpatični od njih.
Nemj generalizirati, jesi uopće ikada bio tamo? Ja nisam i neću se praviti da znam kako je tamo, ali nemožeš tek tako reći da je neki narod primitivan ili ne
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 21:04   #87
No dvije stvari znam o Slovacima: Prvo 1944. su digli ustanak protiv Nijemaca dok su Česi kukavički sjedili kod kuće...
Drugo, ja sam Slovačkog porijekla...
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 21:50   #88
u požunu (bratislavi) je bio parlament, čak i hrvatski sabor, pa nije čudo da je bilo više mađara i nijemaca od slovaka, ali zato izvan grada su bili sve sami slovaci

inače mađari su ok sada, ali naši preci se okreću u grobu na moje riječi. a da su i mađari upoznali čuvenu "senjsku ruku" pokazao je jelačić koji je s vojskom ušao u peštu 1848.

al inače sve najbolje o mađarskoj, dao bog da dobijemo euro
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 21:53   #89
Također sve najbolje o Mađarima, što se mene tiče ja sam za obnovu Habsburške monarhije, bez zajebancije, bilo bi nam puno bolje
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 22:02   #90
ja sam za uspostavu Austro-ugarsko-hrvatske to su austrijanci nudili 1918., al nama je prisjeo civilizirani svijet, pa se okrenuli istoku
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 00:03   #91
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
No dvije stvari znam o Slovacima: Prvo 1944. su digli ustanak protiv Nijemaca dok su Česi kukavički sjedili kod kuće...
Drugo, ja sam Slovačkog porijekla...
Neš ti hrabričina i ustanka. Di su bili '39-te? Ondašnja Čehoslovačka se mogla bez nekih većih problema nosit sa Njemcima. Odnos snaga u ljudstvu 1938 godine je bio otprilike 1,5:1 u korist Njemačkog Wehrmachta, a da ne govorim da su u kopnenom naoružanju bili potpuno jednako kvalitetno opremljeni kao i njemački vojnici, čak i bolje. Uostalom Škodin Lt.38 tenk je bio tada bolji od njihovog PzKpfW I. Samo, problem je bio taj što su se Englezi i Francuzi u Münchenu usrali i ponijeli se kao govna(kako netipično za njih ) i naredili Benešu da kvazidržavu Sudete pokloni Njemačkoj. Beneš nije imao izbora, zašto riskirat živote i uništavat vlastitu zemlju kad ti nitko neće pomoći, ni Englezi, ni Francuzi, a bogme ni Staljin. I od njega su Česi tražili savezništvo i pomoć ali ih je odbio. A svi susjedi su se osladili, Hitler je zauzeo cijelu Češku, Slovačka se usrala i stavila se pod protektorat Njemačke sa vlastitom samoupravom. Poljska je uzela češki dio Tešina(nakon rata vraćen Češkoj), i neke Slovačke pogranične dijelove. Mađari su uzeli također pogranične dijelove u Slovačkoj i Podkarpatsku Rusiju(danas u Ukrajini, područje oko Užgoroda). Priča o nekakvim hrabrim Slovacima ti nije na mjestu, barem što se tog doba tiče.
Da, ja sam češkog porijekla...
__________________
"Anyone who runs is VC. Anyone who stands still is well-disciplined VC" - Helicopter Door Gunner
Animal Mother is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 00:24   #92
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
inače mađari su ok sada, ali naši preci se okreću u grobu na moje riječi. a da su i mađari upoznali čuvenu "senjsku ruku" pokazao je jelačić koji je s vojskom ušao u peštu 1848.

Pusti ti Jelačića i hrvatske mitove o njemu. Pročitaj malo ulogu tog čovjeka i prave brojke o njegovim navodnim vojnim uspjesima pa ćeš vidjeti da nije sve tako bajno. Njegovo ime je instrumentalizirano za potrebe nacionalnog mita, ali stvarni događaji s onim što Hrvati o Jelačiću osjećaju nemaju previše veze.

Npr. za Hrvatsku je mnogo, mnogo, mnogo više napravio Ivan Mažuranić, kojega se naša nacionalna mitologija gotovo srami.
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 00:28   #93
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Također sve najbolje o Mađarima, što se mene tiče ja sam za obnovu Habsburške monarhije, bez zajebancije, bilo bi nam puno bolje
I ja isto mislim da je to najprirodnije okruženje Hrvatske. Bez zajebancije. Ja sam iz Varaždina inače što sam više putovao bivšim "carskim zemljama" srednje Europe shvaćao sam da s tim ljudima dijelim više nego s ostatkom bivše Juge. Mislim na mentalitet, svjetonazore, čak i kuhinju (ok, fale im ćevapi!)

No, mislim da nije Hrvatska baš imala izbora 1918. Al imamo izbor sada tj. imat ćemo ga uskoro i ne bih opet da zbog suludih, neracionalnih argumenata opet propustimo priliku ostati u Europi (ne u geografskom smislu, naravno).
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 12:01   #94
Quote:
rope kaže: Pogledaj post
Pusti ti Jelačića i hrvatske mitove o njemu. Pročitaj malo ulogu tog čovjeka i prave brojke o njegovim navodnim vojnim uspjesima pa ćeš vidjeti da nije sve tako bajno. Njegovo ime je instrumentalizirano za potrebe nacionalnog mita, ali stvarni događaji s onim što Hrvati o Jelačiću osjećaju nemaju previše veze.

Npr. za Hrvatsku je mnogo, mnogo, mnogo više napravio Ivan Mažuranić, kojega se naša nacionalna mitologija gotovo srami.
ajde ne laprdaj, ne traži urote gdje ih nema. manje čitati wikipediju
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 12:52   #95
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
ajde ne laprdaj, ne traži urote gdje ih nema. manje čitati wikipediju
Nije riječ o traženju urota, niti o Wikipediji. Ti bi trebao manje gledati TV kalendar kao izvor informacija o povijesti.

Jelačićev doprinos hrvatskoj povijesti jako je izmitologiziran, od gluposti o oslobađanju kmetova, do činjenice da je nasuprot mađarskoj građanskoj revoluciji, iako nacionalističkoj, izborio bečki apsolutizam. Kroz povijesnu prizmu teško je odrediti što je/bi bilo bolje. No, mitovi su takvi, imaju svoju funkciju i to je OK.

Ta me priča o mitovima i crno-bijelom gledanju na povijest podsjeća na status omrznutog Hedervary-a, smatranog zlotvorom i eksponentom mađarske hegemonije, a Zagreb je u njegovo vrijeme dobio obrise lijepog i suvremenog grada s cijelim nizom institucija od nacionalne važnosti.

Povijest je jedno veeeliko sivilo.

Ali to nije tema ovog topica.
rope is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 13:09   #96
Quote:
rope kaže: Pogledaj post
Jelačićev doprinos hrvatskoj povijesti jako je izmitologiziran, od gluposti o oslobađanju kmetova, do činjenice da je nasuprot mađarskoj građanskoj revoluciji, iako nacionalističkoj, izborio bečki apsolutizam.
I ti pretjerujes - nije Jelacic nista "izborio".

Madjarsku revoluciju nije ugusio Jelacic, nego ruska vojna intervencija na poziv Beca...
banjanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 13:34   #97
Quote:
rope kaže: Pogledaj post
Nije riječ o traženju urota, niti o Wikipediji. Ti bi trebao manje gledati TV kalendar kao izvor informacija o povijesti.

Jelačićev doprinos hrvatskoj povijesti jako je izmitologiziran, od gluposti o oslobađanju kmetova, do činjenice da je nasuprot mađarskoj građanskoj revoluciji, iako nacionalističkoj, izborio bečki apsolutizam. Kroz povijesnu prizmu teško je odrediti što je/bi bilo bolje. No, mitovi su takvi, imaju svoju funkciju i to je OK.

Ta me priča o mitovima i crno-bijelom gledanju na povijest podsjeća na status omrznutog Hedervary-a, smatranog zlotvorom i eksponentom mađarske hegemonije, a Zagreb je u njegovo vrijeme dobio obrise lijepog i suvremenog grada s cijelim nizom institucija od nacionalne važnosti.

Povijest je jedno veeeliko sivilo.

Ali to nije tema ovog topica.
ovo o čemu ti pričaš uče djeca u osnovnoj školi, na taj način, ali to nije nikako relevantno. složit ću se da je djelomično izmitologiziran, al zar nije tako sa svim bitnim likovima naše povijesti, ne same naše, nego bilo čije.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 07:34   #98
Slovačkoj se mnogo više tolerira i tolerirati će se, kako tam dugo nije bilo ni rata ni progona, te se to sve smatra demagogijom. Ne slažem se s time i brinem se, jer znam kako incidenti mogu postat nezaustavljiv ciklus nasilja.

Slično je i u Bugarskoj. Strani reporteri su prije dvije godine izvještavali kako ih situacija podsjeća na Jugu prije rata. Tam je stvarno tad bio gadan hejt između Roma, Turaka i Bugara. Trenutno je malo manje napeto. Najveći dio Bugara se i dalje loži na povijesne pobjede i "okupirane teritorije". Lako njima srat kad nemaju pojma šta je pokolj. Ustvari imaju pojma, al se sjećaju samo kad je njih neko sjeko. Isto kao vamo.
I.G.K. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 12:52   #99
Quote:
d@d@ kaže: Pogledaj post
Baš sam se vratila od tamo prije 2 tjedna. Meni je palo u oči da nevole Poljake, stalno su me pitali jesam li iz Poljske. Ali razvesele se kad kažeš da si Hrvat onda počnu priču o moru i gdje su sve bili. Inače pun je Trenčin reklama za ljetovanje na Jadranu, prodaju jadranski sladoled (običan sladoled), ima dosta jumbo plakata sa popustom t-coma za Hrvatsku ..
Uglavnom dosta smo im prisutni u reklamama.
naravno da nas vole slovaci...i mi volimo slovakinje...
pa nekada smo bili saveznici sa slovacima i ratovali na istoj strani brotiv šumskih bandita! Osim toga slovačka je među prvima priznala NDH
__________________
Mijenjam sobnu lampu za istu takvu dvosobnu...
dzontra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 15:09   #100
slovaci su dosta slični nama, samo su puno skromniji narod, to su neki moji utisci nakon što sam obišao slovačku.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.