Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2006., 18:16   #41
Mucanje

kako ga se rješit? mucam od rođenja i odlučio sam se više pozabaviti njegovom rješavanju. Da li bih trebao otiči psijhijatru, da li imaju kavkve knjige u vezi toga ili bi trebao pokušat nešto treće (npr. hipnoza)?
SuperSranje is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 18:20   #42
...hm... ako ti se malo cita....
http://www.krapinske-toplice.t-com.h...je_razvoj.html
__________________
The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist...
farki_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2006., 15:42   #43
ne trebas ici psihijatru. razlozi mucanja mogu biti razliciti (od fizičkih i fizioloških pa nadalje).
znam da postoji nešto u Varaždinu, zove se VaLMod program. ima informacija na netu, pogledaj na:
http://www.valmod.com/hr_index.html
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2006., 15:47   #44
hipnozom bas i neces postići previše

ako imas dovoljno volje i vremena odi na logopedski tečaj, iako trebas biti uporan vecina ne prestaje mucati nakon samo jednog tretmana
WENZE is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2006., 16:16   #45
Odi u Suvag, u Ljudevita Posavskog u Zagrebu. Njihovi logopedi su zaista sjajni, znam nekoliko ljudi koji su jako teško mucali i tamo naučili kontrolirat nedostatak i danas pričaju sasvim normalno.
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2006., 12:38   #46
Budući da i sam mucam mogu ti reči da su te dobro uputili. Nikakav psihijatar! Nisi zbog mucanja psihički bolesnik da bi išao njemu. Ovo u Varaždinu sam probao i do sad je najboje što sam vidio. Dr. Novosel je fakat OK čovjek.
Ono što ti mogu reči je da moje mucanje nije od rođenja već se javilo nakon saobraćajke - vele kao posljedica šoka i nisam ga se trajno riješio. No uspio sam postići to da znam kad ću mucati (dan, dva unaprijed), a i da ga držim na jako malom intenzitetu.
Hrabro naprijed!
Aragorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2006., 22:10   #47
Quote:
SuperSranje kaže:
kako ga se rješit? mucam od rođenja i odlučio sam se više pozabaviti njegovom rješavanju. Da li bih trebao otiči psijhijatru, da li imaju kavkve knjige u vezi toga ili bi trebao pokušat nešto treće (npr. hipnoza)?

Puno djece u razvoju prolazi kroz fazu mucanja. Mucanje je oblik disfluencije = zastajkivanja u tecnom govoru.

Djeca izmedju 2. i 5. godine cesto ponavljaju cijele rijeci i fraze ili u recenice ubacuju postapalice kao sto su "hm" ili "aa". To se naziva "normalnom dislfluencijom"...
Ako u obzir uzmete da djeca te dobi jos uvijek uce pricati, razvijaju koordinaciju misica potrebnih za govor, uce nove rijeci, sastavljanje tih rijeci u recenice, otkrivaju kako postavljati pitanja i postizu rezultate zahvaljujuci svojim rijecima, jasno je zasto dolazi do disfluencije...


Sto uzrokuje mucanje?

Mucanje ponekad zabrinjava roditelje jer se boje da je ono proizvod njihovog "loseg" odgoja... U stvarnosti, uzroci mucanja nisu sasvim poznati ? To je vrlo kompleksno i zahtjevno stanje...
Djecaci tri puta cesce mucaju nego djevojcice... Kako god bilo, sve se vise zna o utjecajima okoline na mucanje... Stres, na primjer, moze izazvati mucanje...
Prvi znaci mucanja mogu se pojaviti nakon drugog rodjendana ili kada dijete pocne spajati rijeci u recenicu... To moze zabrinuti roditelje, ali to je normalna razvojna pojava... Pokazite strpljenje, a oprezan i tolerantan odnos prema djetetu najbolji je pristup za predskolsku djecu... Dijete moze imati zastajkivanja u govoru nekoliko tjedana ili mjeseci, sa simptomima koji povremeno nestaju, pa se opet vrate... Kod vecine djece koja pocnu mucati prije 5. godine disfluencija se izgubi...

Kako pomoci?...

Dakle, ako i pored vlastite pomoci ne mozemo zaustaviti mucanje, potrazimo pomoc logopeda, vazno je na vrijeme potraziti pomoc..
Mucanje u odraslih je takodjer poznata i to bas zato sto se nije iskorijenila u djetinjstvu i ako je mucanje nastalo iza 5. godine zivota...

Govorim ujedno iz vlastitog iskustva, gdje sam sama pomogla svom sinu, rekla bih iskorijenila ucestalo zastajkivanje u govoru bas do 6. godine...Puno paznje,ljubavi,razgovora..Ponavljaj rijec po rijec polako, pa onda pokusaj i recenicu...
__________________

_Agnetha_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2006., 07:12   #48
Cuo sam negdje pred rat da neki covjek u Slavoniji ili u Makarskoj (nisam siguran) uspjesno lijeci nekom svojom neobjasnjivom tehnikom mucavost. Znam i to da ljudi koji mucaju, dok pjevaju nemaju tih problema. Zasto? Mozda odatle treba krenuti u istragu?
Scrol is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 05:18   #49
Quote:
SuperSranje kaže:
kako ga se rješit? mucam od rođenja i odlučio sam se više pozabaviti njegovom rješavanju. Da li bih trebao otiči psijhijatru, da li imaju kavkve knjige u vezi toga ili bi trebao pokušat nešto treće (npr. hipnoza)?
Mucanjem se bave logopedi u suradnji s ostalim srodnim stručnjacima.

Suvag-definitivno najbolja institucija s najboljim tehnikama-terapijama

Od knjiga -"Objektivni svijet djece koja mucaju" Autorica Mara Borzić
( iako u naslovu "djeca"-mislim da upravo odraslima koji mucaju neke stvari pojašnjavaju)
Neli is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 09:10   #50
Quote:
Scrol kaže:
Znam i to da ljudi koji mucaju, dok pjevaju nemaju tih problema. Zasto? Mozda odatle treba krenuti u istragu?
centar za govor i centar za pjevanje nije u istom dijelo mozda tj. radi neovisno jedan o drugom
WENZE is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 13:43   #51
Arrow

Mucanje - ovisi o kojem tipu mucanja se radi kod tebe. Jesi li ikada išao kod logopeda?

U Varaždinu se ok radi, ali se mucanje nakon određenog vremenskog perioda u 90% slučajeva vrati. U Rijeci postoji lik bioenergijom "rješava" mucanje, alo opet, vrati se...

Prvo što moraš je sam sa sobom riješiti neke stvari...o vrsti i tipu nastanka mucanja ovisit će djelomično i ishod terapije. Tu se nema tko ni što kriviti.. jednostavno je tako...

Mucanja nisu sva ista. Imaš li popratne pokrete, znaš li tehnike opuštanja? Mijenjaš li riječi kad očekuješ da ćeš na njoj zamucat? Na kojim dijelovima riječi mucaš? Na kojim glasovima? Kod mucanja je bitan sam faktor očekivanja. Jesi li pokušao sa grupom samopomoći? Postoji i udruga za osobe koje miucaju: Hinko Freund. Sljedeće god u Cavtatu organiziraju kongres za osobe koje mucaju...

Pitanje zašto osobe kad pjevaju ne mucaju: kao i kod osoba koje glume ne javlja se mucanje iz razloga što se osoba osjeća opuštenija, ne predstavlja sebe već nečije tuđe riječi (dakle ne izražava svoje emocije, mišljenje... već se stavlja u ulogu drugoga), za pjevanje se uključuje i drugi centar u mozgu, a pjevat se ne može isprekidano ili? To je jedna od tehnika u terapiji mucanja koja te "tjera" da povezuješ glasove u rečenicama...

Terapija: U Suvag ti je dosta teško doć, nisu loši, imaš privatnike koji su ok, znam neke pa ako te zanima, javim ti adrese... I još nešto, možda te razočara: mucanje moraš sam sa sobom prihvatit, to si ti, jer to će biti dio tebe čitav život. Naučiti se mogu tehnike. Vrlo dobre tehnike. Par puta na tv-u ti je bila Suzana Jelčić Jakšić (osnovala je udrugu H.F.), koja je sama mucala, ali osoba koja ju ne pozna ili se ne bavi logopedijom nikad ne bi rekla da je ikada mucala. Žena je išla još za vrijeme juge na terapiju u Beograd. Tamo su dobri stručnjaci.

Bilo kako bilo, ukoliko te nešto dodatno zanima, slobodno pitaj...
e_ty is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2006., 20:23   #52
Sam sam nedavno krenuo kod logopeda. Stvar je da kod mucanja ne možeš očekivati neko brzo rješenje. Rad na problemu mora biti kontinuiran, gotovo cijeli život. Nemoj se dati zavarati od brojnih šarlatana koji nude trenutne rezultate. Javi se nekom od ljudi koji su ti preporučili likovi iznad mene.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 00:47   #53
Quote:
SuperSranje kaže:
kako ga se rješit? mucam od rođenja i odlučio sam se više pozabaviti njegovom rješavanju. Da li bih trebao otiči psijhijatru, da li imaju kavkve knjige u vezi toga ili bi trebao pokušat nešto treće (npr. hipnoza)?


Pokusaj da zaboravis da uopste mucas najradije se nemoj toga sjecati dok pricas.
Pokusaj da oponasas neci naglasak iz okoline(recimo ako si zagorac da probas da pricas kao neki dalmatinac)
Ako mucas na nekom slovu kojem primjecujes probaj da ubacujes neko drugo slovo ispred recimo te rijeci koja prouzrokuje to jest slova
Pokusaj dok pricas da ravnomjerno dises
Nemoj da zuris dok pricas
Pokusaj da ne ubacujes osjecanja dok pricas
Mojaljubav is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 01:10   #54
Prije logopeda moraš otići kod liječnika opće prkse da te uputi logopedu, jer ćeš u protivnom plaćati liječenje.
Pitaj da ti da uputnicu za Suvag, moja iskustva s njima su odlična.
Inače s uputnicom ti je liječenje besplatno.
Nn.Nn. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 11:52   #55
Jedan moj prijatelj je dosta mucao kao mali, kaže da mu je logoped jednostavno preporučio da pokuša govoriti što sporije, skoro pa sricati riječi, ne govoriti brzopleto. I malo po malo je to riješio.
Mr.Oizo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 18:17   #56
Trenutno dolazi do revolucije u gledanju premamišljenjima, međutim ta revolucija još uvijek nije zahvatila Hrvatsku.

Ja ti preporucam recimo da procitas sljedeća dva članka koja, prema mjim vlastitim iskustvima s mucanjem, pogađaju "u sridu" problema.

I sam sam, davno, primijetio da mucanje nije govorni problem, a tako ga promatraju valjda svi logopedi i terapeuti i Hrvatskoj i mislim da će ti oni teško,ili samo slučajno, moći pomoći. Hipnozu isto ne preporučujem jer su rezultati kratkotrajni (nemam nekih vlastitih iskustava, ali znam iz iskustava drugih i na temelju načela na kojinhipnoza djeluje).
Logoped, prema mojim iskustvima i saznanjima, covjeku moze pomoci samo kod jednog od vise, najmanje 5-6 ili vise, aspekata problema, dijelova problema, koji svi zajedno, zajednicki podrzavaju mucanje. Istojei s hipnotizerom.

Dakle, ja ova dva clanka smatram necim sto je vrlo vrlo vrijedno procitati, i ako koga interesira nekami se javi na Pm pa cu mu dati upute prema daljnjim izvorima na tu temu. Tamo je to objasnjeno i prikazano mnogo bolje.

http://www.mnsu.edu/comdis/kuster/In...onarticle.html
http://www.mnsu.edu/comdis/kuster/In...rison/john.htm

Quote:
da li imaju kavkve knjige u vezi toga ili bi trebao
Dakle imaju i knjige u vezi toga. (na engleskom; ima io na hrvatskom vrlo malo, ali ja osobno ne smatram da mi je svrsishodno trositi vrijeme na njih)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 18:22   #57
Samo da se razjasnim, nije da ne preporučujem logopede, oni će ti pomoći oko jednog aspekta problema - ne preporučujem ih kao neki vrlo efikasan smjer za potpuno razrješavanje tog problema. Za to preporucujem ove izvore koje samanveo i tehnike koji seu njima spominju. (Kog zanima vise o tome nek miajvi - najsigurnije na PM ili mail - ne stignem sad kopati, pa cu mu poslati na PM ili postati ovdje.)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 01:28   #58
Za početak, možeš probati puzati po podu.

Naime, dokazana je statistička korelacija između da su bebe koje su "preskočile" fazu puzanja imale u kasnijem djetinjstvu i kao odrasli ljudi problema sa mucanjem (značajno statistički više od drugih beba koje jesu puzale).

Drugo, ako mucanje nastupa samo u nepoznatim sredinama i ustvari ga stvara sam strah od blamaže mucanjem, preporučujem da u tim situacijama unaprijed objaviš da imaš problema sa mucanjem i najmerno još jače mucaš nego inače. To isto zna upaliti (znam da se čini paradoksalno, ali pali)...

Ako ništa ne upali - onda logopedu.
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 04:01   #59
E svaka ti čast, ovaj savjet s puzanjem po podu još nisam čuo.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2006., 19:56   #60
Quote:
SuperSranje kaže:
kako ga se rješit? mucam od rođenja i odlučio sam se više pozabaviti njegovom rješavanju. Da li bih trebao otiči psijhijatru, da li imaju kavkve knjige u vezi toga ili bi trebao pokušat nešto treće (npr. hipnoza)?
moj dečko muca i baš mi je to simpatično!!

koliko ja znam neke vrste mucanja se mogu otkloniti neke ne, no sve u svemu, doći će i taj period u tvom životu kada ti mucanje neće predstavljati neki "problem"!!

iz iskustva znam da će ti samopuzdanje s vremenom biti puno jače, i biti ćeš puno čvršća osoba!!!!!
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:26.