Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2016., 03:11   #1281
jao ljudi, koliko treba vremena da se pošume ogoljena područja?
na dane mi se čini da sve rapidno raste, a na dane da je sve gore i gore.
sf girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2016., 01:40   #1282
Quote:
Charlote080 kaže: Pogledaj post

. I odjednom nisam više imala vremena svako malo zamišljati tu gicu, kako je mlataram s palicom, umjesto toga u glavi su mi bile crni misli o financijskoj situaciji u obitelji, o nikakvoj budućnosti, o tome što se mom dragom mota po glavi i hoće li me ostaviti sutra ili preksutra.

jennyMay, ne brini ako nitko ne zna za tvoje stanje, nemoj se uopće osjećati kao da moraš to ikome reći, ja sam uvijek mislila da bi bilo dobro da svojima kazem s čime se borim, ali uvjerena sam, čak štoviše ZNAM da bi to pogoršalo stvari, mama bi pila još više tableta za tlak, stalno bi plakala.. sestra bi vrištala na mene, a stari me ne bi mogao ni pogledati. Ne želim to ni njima ni sebi..
upao mi je danas ovaj charlotin post u oči i prepoznala sam sebe u tom obrascu ponašanja. sve držimo i trpimo u sebi, ne znamo se konstruktivno izraziti i djelovati. ja ne znam ni prihvatiti tuđu brigu, ni kad se nudi ne znam što s njom. jedan od izlaza te napetosti, briga u našim glavama je 'čupkanje'. ...
bližnji su nas natjerali da zatomimo svoje potrebe ( potrbe za ljubavlju, podrškom brigom) svojim reakcijama i glumimo nekog drugog tko nema potrebe, a one su ipak i dalje u nama stvarne.
sf girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2016., 15:33   #1283
Quote:
sf girl kaže: Pogledaj post
upao mi je danas ovaj charlotin post u oči i prepoznala sam sebe u tom obrascu ponašanja. sve držimo i trpimo u sebi, ne znamo se konstruktivno izraziti i djelovati. ja ne znam ni prihvatiti tuđu brigu, ni kad se nudi ne znam što s njom. jedan od izlaza te napetosti, briga u našim glavama je 'čupkanje'. ...
bližnji su nas natjerali da zatomimo svoje potrebe ( potrbe za ljubavlju, podrškom brigom) svojim reakcijama i glumimo nekog drugog tko nema potrebe, a one su ipak i dalje u nama stvarne.
Draga sf girl evo nisam ni ja baš na fejsu aktivna, imala sam dosta teško razdoblje u životu, u kojem sam prekinula dugogodišnju vezu, pa sam jednostavno napravila novi profil bez starih podsjetnika na njega. Tako je i ostalo, i na kraju krajeva sam i zaboravila podsjetiti bilo koga da me učlani ponovno..

Kako je moje stanje, trich nisam pobijedila, ali ona igra definitivnu jednu sitnu ulogu u mome životu, kao u serijama oni ljudi što u kafićima sjede te se prave da pričaju dok glavni glumci razgovaraju
Tako i ona, tamo je negdje za šankom, vidi se da je tu, ali tko ju šiša.
Obrve imam, nacrtane su (popunjene) i znaš što, predivne su, mislim da su kao takve ljepše i od onih gustih čupavih što prekrivaju pola lica djevojaka

Toliko su rijetke, mislim da i kada imam razdoblje nečupanja da jednostavno ne rastu više, da ih pustim godinama ne vjerujem da bi tu više išta izraslo kao nekada , ali kao što sam već rekla: "tko ga šiša!"

Trepavice sam povremeno znala čupnit, ali relativno brzo narastu, odmah počnem nositi umjetne da ih ne diram.. Sada su ok, guste, dugačke, malo je na desnom oku lošije stanje nego na lijevom ali i to se polako popunjava.

Sve u svemu zadovoljna sam, ne živciram se, jer stvarno se ne isplati, pogotovo ne zbog tricha, on je tu.. ali kažem, iako se ponekad javi ne dopuštam da me definira ne dopuštam da me omalovažava. Ja sam jedna osoba koja zaslužuje da se može posvetiti svojim problemima bez da mi se ta ružna gica smije sa strane, ali ako se i nasmije brzo ju sredim.
Više me ne može pokopati do kraja

Kako ste vi? Neovisno o trichu, nadam se da ste žive, zdrave i sretne!!
Charlote080 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2016., 09:34   #1284
Dragi moji, nakon više od skoro 2 godine, opet napad, i opet čupkanje kose. i to dosta, ali mogu sakriti (jedino ne mogu povezati rep jer bi se onda vidjelo uz tjeme)
Lolica144 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 02:59   #1285
Problem sa kosom

Zdravo ljudi. Ja 3 godine vise ne cupam kosu ali evo 3 mjeseca na mjestu đe sam nekad čupao kosu(iza glave), tu mi se prorijedila kosa. Da li to moze biti razlog prorijedjene kose.+ Mi problem zadaje majka koja misli da sam opet poceo čupati... Mažem kosu ricinusovim uljem al ne vidim neki pomak.
miki2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 09:36   #1286
Quote:
miki2211 kaže: Pogledaj post
Da li to moze biti razlog prorijedjene kose.
sigurno da može. gledala sam dokumentarac na ovu temu i znam da su osobe s ovim poremećajem imale kasnije imale takvih problema.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 02:55   #1287
Oke prestala san čupat kosu.
Kosa je izrasla.. Jos pola godine i imat cu napokon normalnu raspustenu kosu- zasad je jos dosta kratko.

Ali zato sada kopam po tjemenu noktima i radim ranice
Trichotilomaniju zamjenila dermamitologijom.
To kopanje mi dodje ujutro za dobro jutro. Pa na pauzi na poslu. Pa posli posla.. UŽAS. Ali barem kosu na čupam.
Sad se koram i toga ostaviti.
Ne znam kako. Nekad mi dođe da se samo izrežen nožem.
Užasan poriv za samokaznjavanjem
Valjda kako me nasilnik vise ne tuče pa sad samu sebe maltretiram.

Podrska svima.
Pišite.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 10:02   #1288
pozdrav ekipi,slabo se piše nadam se da to znači da se manje i čupa kod mene stanje ok,obrve ne čupkam ali desne pola neće više da raste,lijeva je bolja iako je i ona dosta ogoljena i ne rsate više,znači trajna šteta je nastala.
trepavice čupnem tu i tamo,nema ogoljenih mjesta ali da ih pustim skroz na miru sigurno bi bile puuuno gušće.meni su pomogli dugi gelirani nokti ,od kad njih imam puno manje čupkam,nije mi toliki gušt i lakše se zaustavim na vrijeme.
__________________
"Vrlo malo razumiju oni koji razumiju samo ono sto se moze objasniti."
sydney is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 01:16   #1289
Quote:
sydney kaže: Pogledaj post
pozdrav ekipi,slabo se piše nadam se da to znači da se manje i čupa kod mene stanje ok,obrve ne čupkam ali desne pola neće više da raste,lijeva je bolja iako je i ona dosta ogoljena i ne rsate više,znači trajna šteta je nastala.
trepavice čupnem tu i tamo,nema ogoljenih mjesta ali da ih pustim skroz na miru sigurno bi bile puuuno gušće.meni su pomogli dugi gelirani nokti ,od kad njih imam puno manje čupkam,nije mi toliki gušt i lakše se zaustavim na vrijeme.
Mozda da probas napravit japansko iscrtavanje obrva?
Meni kosa raste i gusta je hvala Bogu. Al zato svaki dan ranice pravim. Imam sad vec 5ranica na tjemenu. Dnevno 2 puta zagrebem i raskrvarim Ne znam sta da kazem. Jedno zamjenila drugim. Bar kosa raste, pa se ranice ne vide. Al svejedno nije bit u vizualnome. Poanta je da i dalje imam potrebu za samokaznjavanjem iz dosade i to mi se ne sviđa.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 00:45   #1290
Pozdrav svima! Postala sam tu jednom prije skoro 2 godine pod drugim imanom, ali sam se uspapcila i vise se nikad vratila... U medjuvremenu sam zaboravila lozinku i mail za ta account pa sam se ulogirala na ovaj. Isprike onima koji su mi odgovorili
Vidim da se osnovala grupa na fejsu, poslala sam sydney poruku na inbox.
midori13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2017., 08:58   #1291
Pozdrav cure drage,

Ja sam stari član, čak sam se i registrirala na forum samo zbog ove tome što je vidljivo i iz mog nick name...davno, početkom 2010. sam naišla na ovaj forum i pomoću njega "rješila" se čupanja kose. Drago mi je da ste jos uvijek ovdje iako vidim rijetko ali borba jos traje. S godinama sam shvatila da se vjerovatno nikada u potpunosti neću rješiti čupanja kose ali barem sam u nekim granicama pa ne uspijem napraviti nakazu od sebe. Imam periode gdje čupkam po 15 dana pa onda ne čupkam po 3 mjeseca i tako u krug. Držim fige za sve vas, naročito one koje imaju bas veliki problem kao sto sam ga imala i ja, a to je da nisam mogla kosu raspustiti godinama. Samo hrabro naprijed, dan po dan, može se!!!
Ljubim vas svih!
__________________
Ne sudi da ti ne sude!

Zadnje uređivanje čupkalica : 14.10.2017. at 09:59.
čupkalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 21:48   #1292
Dobro večer, otac sam 11 godišnje djevojčice s kojom sam obišao u ove skoro 3 godine doktora, dermatologa, obavili nalaza hrpu, misleči da je Alopecia, tek ove godine u ljeti su mi valjda 10 dermatolozi rekli da je to vjerojatno trihotilomanija? Rasplakali su moju kćer jer su joj to rekli, ona je tvrdila da to ne radi, vjerovao sam joj, dok je nisam ulovio danas kako to radi, lijepo sam s njom razgovarao, slomila se, tvrdi da nije svijesna toga, uglavno ona kosu i stavi u usta, zanima me ta područja čelava, hoče li se opet popunit, jer kroz ljeto se popunilo, da bi sad opet počupala ili popadalo? Treba li mazat Alpicort tekućinom za 20 dana idemo dermatologu gdje cu reci da sam je vidio kako čupa kosu.
__________________
Kako oblikovati potpise
Trip into Drumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 21:56   #1293
Kako joj pomoći? Mislim nekako mi je lakše kad vjerojatno nije Alopecia, pa sad znamo na čemu smo, rekli su doktori da je moguće bila i kombinacija alopecie, ali da je to ipak od čupanja, posjetit ćemo psihologa, sve ću učinit za nju, samo da joj se kosica vrati u normalu.
__________________
Kako oblikovati potpise
Trip into Drumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 21:10   #1294
Najbolje cete joj pomoci tako da joj budete najveca podrska koju moze pozeljeti. Trihotilomanija je najcesce kronicni poremecaj za koji nema lijeka. No moguce je poremecaj drzati pod kontrolom iako se zna desiti nakon mjeseci necupanja napravimo veci stetu u par minuta. Tako da naucite sto vise mozete o tom poremecaju,procitajte nasa iskustva da shvatite kompleksnost poremecaj. I budite podrska,samo to. Ne trebate dezurati,opominjati,cuditi se. Budite podrska i kad kosica naraste ali i kad je ponovno pocupa.jer nazalost velika je vjerovatnoat da ce i dalje povremeno to ciniti.ja od tricha bolujem od svoje 12. god tocnije punih 24 godine i nije lako. Ima jako dobrih i jako losih dana. Ima trenutaka kad zaboravim na trich i kad ne spavam jer se mislim hoce li sutra biti dan kad ce me netko upitati zasto nemam nijednu trepavicu. Da sazmem: puno strpljenja, podrske, nauciti sto vise o trichu.sretno vama i curici!
__________________
"Vrlo malo razumiju oni koji razumiju samo ono sto se moze objasniti."
sydney is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 21:37   #1295
Quote:
Trip into Drumm kaže: Pogledaj post
Kako joj pomoći? Mislim nekako mi je lakše kad vjerojatno nije Alopecia, pa sad znamo na čemu smo, rekli su doktori da je moguće bila i kombinacija alopecie, ali da je to ipak od čupanja, posjetit ćemo psihologa, sve ću učinit za nju, samo da joj se kosica vrati u normalu.
1. Prestanu hu forsirat da prestane cupat i dizat dramu pretjeranu
(Gledaj da je to kao kad netko gricka nokte)

2. Odvedi ju u psihologa, al ne zabadaj nos u to sta prica sa psihologom ilitiga nemoj isprid nje s psihologom pricat ko da je ona gluha pa ne cuje, ako ces nes komentirat komentiraj da ONA NE ZNA, jer dzabe ti je vodit je ako ce mala mislit da psiholog sve prenosi.

3. Ne pricaj okolo rodbini, hrpa ljudi ovo radi!!!!! Nemoj od male problem praviti.
Gle ja ovo radim, znas koliko puta sam dobila komploment za kosu da imam lijepu kosu, ljudi kad se naviknu da uvijek imas frizurice ne posmisljaju da ispod tog svega je pocupano, kome bi to palo napamet.

4. Ja to radim sad vec 15godina, kosa ce joj narast, moguce u drukcijem pigmentu, isto to i ja radim kao ona, nema sanse da ostane ćelava i sl.

5. Nemoj o tome pricat i pilat, ne rijesava se to razgovorom roditelj dijete jer si ukljucen u emotivni odnos s djetetom, mala treba s psihologom osvijestiti i doc do toga sto nju muci, gledaj na pokusaje razgovora s njom da radis štetu maloj, da mala slomi nogu, dal bi ju na hitnu vodio , il bi se igrao doktora i sam joj namistao nogu? Odveo na hitnu. Eto isto ti je s ovim.

6. Nije neizljecivo. Ja sam uspjela 3godine bit "free" pa sam se opet vratila tome.
Idem kod psohologice i ono zasad se dobrp drzim. Nadam se da cu doziivit da mi kosa naraste. Zadnje kad sam imala ok situaciju jw bilo prije 8 godina

7. Znaci hrpa ljudi oko tebe to radi samo sto zene imaju frizure ili nose duge hlace jer su iskopale po nogama ili kopaju po tjemenu pa se ne vidi.
Ovog se mogice rijesiti al cim ne detektirano na po puta je.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 21:41   #1296
Ni slucajno maloj davat "tablete" il u psihijatra.
ovo je za PSIHOLOGA

Cesce je nego sta mislis.

Meni je ricinusovo ulje pomoglo, ne pit, slizi za probavu ako se pije, al ako se maže onda potiče rast kose.

Moj savjet "Ne pitaj je nista oko tog, pusti nek mala s psihologom rijesi"
slusaj. Jebeno je iritantno kad cupas kosu, a jos gore ako te neko forsira da prestanes, malu je sram sta uopce roditelji znaju za to, budete li panicili i forsirali ne gore cete ucinit. Ja recimo ko dijete nisam niti znala da je ovo "imenovano" mislila sam da sam LUDA i da niko na ciloj kugli zemaljskoj to ne radi.
Dok nisam otisla na google i upisala "cupanje kose"
kad skuzim "cek "ovo" ima ime, nisam sama.


Zamisli kako sam se osjecala prije toga kad bi na tvu vidila.one reklame za celave ljude i rast kose, razmisljala sam "ljudi tele da im kosa raste, da ne budi celavi, a ja cupam.
Onda bi pocupala jos vise od zbunjenosti.

Takodjer ne zabadaj nos sta mala prica s psihologom samo ju pitaj JEL ZADOVOLJNA.
ako mala kaze da nije.
Vodi je u drugog.
To sta je dite ne znaci da je svaki psiholog dobar za nju.

Isto ko i odraslima sta ne pase. Odvedi je mozda u mlade doktorice koja je i cula za ovo nemoj u starih babetina koje ce se cudit ko pura dreku i malu zbunit jos vise.
Racunaj da se o ovome i nije znalo prije ni pricalo.
prije nego malu odvedes pitaj psihologa dal je cuo za ovo i koje je nejgovo misljenje, dal je imao slucaj da se nelo rijesio ovog. Ako kaze da nije da je neizljevcivo. Obidi vise njih.
Ovo je izljecivo al treba se prvo risiti puno kompleksa i destruktivnih misli.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 01:02   #1297
Quote:
Trip into Drumm kaže: Pogledaj post
Dobro večer, otac sam 11 godišnje djevojčice s kojom sam obišao u ove skoro 3 godine doktora, dermatologa, obavili nalaza hrpu, misleči da je Alopecia, tek ove godine u ljeti su mi valjda 10 dermatolozi rekli da je to vjerojatno trihotilomanija? Rasplakali su moju kćer jer su joj to rekli, ona je tvrdila da to ne radi, vjerovao sam joj, dok je nisam ulovio danas kako to radi, lijepo sam s njom razgovarao, slomila se, tvrdi da nije svijesna toga, uglavno ona kosu i stavi u usta, zanima me ta područja čelava, hoče li se opet popunit, jer kroz ljeto se popunilo, da bi sad opet počupala ili popadalo? Treba li mazat Alpicort tekućinom za 20 dana idemo dermatologu gdje cu reci da sam je vidio kako čupa kosu.
Rasplakala se jer se boji,svjesna je da radi nesto sto je lose, ali je premala da shvati kako i zasto, njoj je to kao nekome kad obuce cipele i radi to automatski.

Ali samo strpljenja, na kraju barem zna s cime se nosi.

Koliko god sokantno bilo ima i gorih stvari od tricha.

Ja recimo ne pusim cigarete, pa se ne trujem time, al zato kosu cupkam, eh
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 13:00   #1298
nisam baš znala nešto o ovom poremećaju, pa sam pročitala ovaj članak:

Trihotilomanija – bolest čupanja kose

Većina ljudi čupa svoje dlake, kosu u malim količinama i prema potrebi.

Međutim, kada ovakvo ponašanje postane pretjerano, govorimo o poremećaju

koje može izazvati mnogo patnje.


Trihotilomanija je poremećaj kontrole impulsa karakteriziran nemogućnošću

kontrole nagona/impulsa za čupanjem vlastite kose. Iako se trihotilomanija

uglavnom odnosi na dlake na glavi, osobe mogu čupati i trepavice, obrve,

bradu i sl. Oticanje kože, osip ili druge fiziološke reakcije ne provociraju ovo

ponašanje. Događa se da se osoba jednostavno ne može oduprijeti impulsu

koji počinje kao osjećaj tenzije, ali je zamijenjen osjećajem ugode i

zadovoljstva po završenom činu. U ozbiljnim slučajevima, novi rast je

kompromitiran i dolazi do trajnog ćelavljenja.

Ljude s poremećajem kontrole impulsa karakterizira:

1. Ne mogu se boriti s impulsom ili iskušenjem da naprave neku radnju
2. Osjećaju tenziju ili uzbuđenje prije radnje
3. Po završenoj radnji, osjećaju se uzbuđeno, sretno ili opušteno.

Kajanje ili grižnja savjesti može, ali ne mora uslijediti.


Centralna karakteristika ovog poremećaja je ponavljajuće izražavanje

impulzivnih radnji koje vode fizičkoj ili financijskoj šteti, često rezultirajući

osjećajem opuštanja ili oslobađanja tenzije. Ova kategorija ne uključuje

impulzivna ponašanja vezana za seksualne radnje ili kompulzivno unošenje

droga ili alkohola. Poremećaji kontrole impulsa su također eksplozivni

poremećaj, kleptomanija, patološko kockanje, piromanija.


Točne informacije o prevalenciji nema, iako se vjeruje da je trihotilomanija

zastupljena više kod žena nego kod muškaraca. Poremećaj utječe na milijune

ljudi svih dobnih skupina. Dlake se obično izvlače pramen po pramen prstima

ili pincetom, često dok se gleda televizija, čita, razmišlja ili razgovara na

telefon. Mnogi ljudi opisuju to stanje kao da su “u zoni”, često odsutni i

nesvjesni svog ponašanja. Obično započinje u dobi od 11-13 godina, no nije

rijedak slučaj da se javi u odrasloj dobi, uslijed stresa. Kvaliteta života je

narušena i ako im se postavi pitanje “Zašto ne prestaneš?”, rezultirat će

pojačanom potrebom za čupanjem zbog napetosti. Osobe su primorane nositi

periku, kapu, te olovkom crtaju obrve kako bi prekrile nedostatak dlaka.


UZROČNI FAKTORI I TRETMAN POREMEĆAJA KONTROLE IMPULSA


Iako se o nekim poremećajima govori u javnosti, znamo malo o njihovim uzrocima. Karakteristike ovih poremećaja su slične drugim poremećajima na barem 3 načina:


1. Poremećaji imaju opsesivno-kompulzivni karakter, tako da osoba osjeća

težnju da napravi neku radnju. Kod opsesivno-kompulzivnih poremećaja,

međutim, ponavljajuća ponašanja djeluju kao da imaju višu svrhu i

preveniraju neku buduću radnju.

2. Poremećaji kontrole impulsa imaju kompulzivnu komponentu sličnu

ovisnicima koji moraju održavati svoju naviku. Ovisnici, međutim, imaju jaču

fiziološku komponentu.


3. Ponašanje osoba s poremećajima kontrole impulsa podsjeća na ponašanje

osoba sa seksualnim poremećajima (ekshibicionizam, fetišizam i sl), jer

sadrže tenziju, fascinaciju i opuštanje.


Jedna od najpoznatijih teorija trihotilomaniju vidi kao samopovređivanje

uslijed kojeg osoba osjeća trenutačno rasterećenje od nagomilanog

nezadovoljstva i stresa. Budući da bol dovodi do pojačanog lučenja endorfina

(prirodnog analgetika), nakon samopovređivanja dolazi do kratkotrajnog

osjećanja zadovoljstva. Međutim, samopovređivanje je često praćeno

negativnom slikom o sebi, gađenjem i nezdravim emocijama. Novije

tehnologije za snimanje mozga su nam pomogle da otkrijemo kako osobe s

trihotilomanijom imaju vidljive abnormalnosti na mozgu. Smatra se da ovaj

poremećaj može biti i nasljedan. Također je otkriveno da pojedinci imaju

nedostatak serotonina, te psihijatri često prepisuju antidepresive u tretmanu

ovog stanja.


Također trihotilomaniju možemo promatrati kroz nedovoljno razvijene

sposobnosti ličnosti. Razvijene sposobnosti su preduvjet skladnog života. Ako

pojedine od tih sposobnosti nisu razvijene, osobe često razvijaju simptome

kako bi nadomjestile “kvarove” nastale u razvoju. Jedna od primarnih

sposobnosti za obradu emocija (prema O.L.I. metodi) naziva se neutralizacija.


Neutralizacija podrazumijeva sposobnost da racionalno mislimo čak i kada

osjećamo snažne emocije. Impulzivnost je često posljedica nerazvijene

neutralizacije. Osoba koja ne uspijeva neutralizirati negativne emocije,

podliježe raznoraznim manevrima kako bi ih se oslobodila. Jedan od tih

manevara je trihotilomanija. Ljudi često kroz govor ukazuju na preplavljenost

bijesom ili jakim stresom. Čujemo da je “netko toliko poludio da je htio

iščupati kosu s glave”. Neki ljudi to pokazuju gestama. Kada se nađu u

stresnoj situaciji, simuliraju čupanje kose kako bi ukazali da im je nešto

“nepodnošljivo”. Međutim, ovakva ponašanja pokazuju na relativno razvijenu

sposobnost neutralizacije. Čim je pojedinac spreman pričati o svojim

osjećanjima ili da ih prazni kroz simulaciju, on nam govori da ima sposobnost

kontrole impulsa. Neki ljudi, s druge strane, ne umiju se kontrolirati pri obradi

negativnih emocija kroz mišljenje i govor. Kada je bijes jak, preplavljujući,

osoba podliježe impulzivnim reakcijama. Jedna od njih je i trihotilomanija –

čupanje dlaka s glave i tijela. Uz neutralizaciju, ovim osobama često

nedostaje i mentalizacija. Mentalizacija je sposobnost osmišljavanja svojih

stanja, te samim time i mogućnost objašnjenja vlastitih postupaka. Osobe s

trihotilomanijom često kažu da ne znaju zašto čupaju dlake. Kažu da ih

obuzme impuls kojem se ne mogu oduprijeti, ali ne shvaćaju razloge zbog

kojih to čine. Neutralizacija i mentalizacija su usko povezane. Ne možemo

neutralizirati snažne emocije ako nismo sposobni da ih osmislimo.


Psihodinamske terapije su se pokazale kao izuzetno efikasne na polju

razvijanja mentalizacije i sposobnosti za neutralizaciju. Terapija se kreće u

pravcu a) imenovanja i razumijevanja emocija, b) regulacije tenzije, c) učenja

samokontrole i d) jačanja kapaciteta za metalizaciju, za stvaranje “mape

uma”, koju će klijent samostalno koristiti za razumijevanje svojih osjećanja.






ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 02:56   #1299
I ja se izgleda javljam na svakih godinu dana . Kod mene je stanje sto se tice kose, obrva i trepavica rijeseno mada tu je intimna zona za cupanje i po koja dlaka na dnu nogu. Sve u svemu bolje tu cupati nego na drugim mjestima. Zelim vam svima podrsku jer rijetko ko zna nasu patnju.
miki2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2018., 18:05   #1300
pokušaj pisanja posta #2 (zaboravila sam kako forum funkcionira i da se odjavi nakon par minuta i izgubila cijeli post..)

woow nije me bilo više od 2 godine. Od tada sam diplomirala, prekinula sve veze s bivšim, zaposlila se u struci-dobila otkaz-nedavno
opet počela radit.

I znate što, nema stresa-nema čupanja.

U mom slučaju kao što sam i pretpostavljala, glavni okidaš tricha bio je faks/učenje/stres oko ispita. Cijeloj situaciji nije pomogla niti činjenica da sam bila u (sada tek vidim) jednoj veoma nezdravoj vezi.

Kakvo je stanje? Najbolje ću vam ga dočarati jednim događajem od neki dan. Bila sam u dm-u i vidim one ekstenzije za trepavice (kao pojedinačne umjetne..) i već sam ih krenula kupiti kad sam se pogledala u ogledalo.. Kažem sestri, pa šta će mi ovo kojeg vraga, pogledaj kolike su mi, predivno!!

Od 9-10 godine skoro da nisam uopće imala obrve i trepavice.. a sada ih doslovno ne moram popuniti ni olovkom ni sjenilom.. samo mogu izaći iz kuće takva u svijet.. Nema brige da će pasti kiša, da ću se preznojiti i obrisati ih. Nakon skoro 20 godina sam slobodna od tih sranja.


Trip into Drumm takva je rijetkost da roditelj ikada sazna da mu se dijete bori s trichom, mi smo tako izvještaćeni u prikrivanju da mi je nevjerojatna činjenica da si i nakon što si vidio da curica čupa uspio saznati o čemu je riječ.
Samo budi uz nju, ako ne želi pričati o tome, ako ne želi ići kod psihologa nemoj je tjerati, reci joj koliko nas ima, sigurno se smatra teškom čudakinjom i vjerojatno misli da i ti i ostatak svijeta mislite isto. Daj joj do znanja da ne misliš i stvarno joj pokaži koliko nas ima.
I reci joj za mene, koja sam čupala kosu od vrtića, i nastavila s čupanjem obrva i trepavica u osnovnoj.. reci joj da sam sad predivna i da sam uspjela.
Jedini put kad mi neka dlaka ispadne, to bude zato što dlaka ima svoj životni vijek

nadam se da ste svi živi i zdravi.

ps
molim vas ako postoji još ona grupa na fejsu neka me netko doda (imam novi profil)
Charlote080 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:03.