Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2007., 20:54   #121
Quote:
cho enter kaže: Pogledaj post
Onda cuvena fora oko SA i SU (saborac , suborac) , iz te famozne razlike se moze reci da najveca HR institucija je srbizam (Sabor) i itd.
ili recimo da je cetnik hrvatska, a ustasa srpska rijec
BootBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 00:00   #122
Quote:
BootBoy kaže: Pogledaj post
ili recimo da je cetnik hrvatska, a ustasa srpska rijec
Pa moze biti zbog cisto reci ceta i to je to.
A dok ustasi se pominju u memoarima Kralja Nikole tj. u kontekstu hercegovackih ustasa(ustanika) protiv turaka 1875 god.
Tako , braca srbi su ustase i crnogorci isto.
cho enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 13:01   #123
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Srbi su u Hrvatskoj gotovo jedini izvorni ijekavci. Od Hrvata su to samo Dubrovčani i još par neznatnih iznimaka - svi ostali su bili ikavci ili ekavci. (Ovo govorim u vremenima prije uvođenja književnog jezika, odnosno njegovog širenja školstvom i medijima)

Ironija sudbine je da nam je književni jezik upravo onaj (novoštokavski-ijekavski) kojim su govorili gotovo isključivo naši pravoslavci/Srbi (koji danas eto baš nisu omiljeni).
Ne znam jesi li Srbin ili ne, ali ovo mi se izgleda kao tipicna srpska politika. Ono, ne daj Boze da je nesto bilo Hrvatsko, ne bih se cudila kad bi rekli da je Hrvat nastao od Srbina.
__________________
I'm just a prisoner of your love
Blowne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 19:01   #124
Quote:
Blowne kaže: Pogledaj post
Ne znam jesi li Srbin ili ne, ali ovo mi se izgleda kao tipicna srpska politika. Ono, ne daj Boze da je nesto bilo Hrvatsko, ne bih se cudila kad bi rekli da je Hrvat nastao od Srbina.
Nisam Srbin nego je to zaista bilo tako, a budući da sam lingvističke struke te su mi činjenice poznate.
A postoji i još jedan paradoks u cijeloj priči: do stvaranja književnog jezika bilo je ekavaca, ikavaca, (i)jekavaca itd, ali nije bilo ni Hrvata ni Srba u današnjem smislu (radi se o periodu prije manje od 200 godina) - što ćeš sad pomisliti o meni nakon ovakve "blasfemije"

Zadnje uređivanje turbododo : 17.04.2007. at 20:17.
turbododo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 19:37   #125
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Nisam Srbin nego je to zaista bilo tako, a budući da sam lingvističke struke te su mi činjenice poznate.
A postoji i još jedan paradoks u cijeloj priči: do stvaranja književnog jezika bilo je ekavaca, ikavaca, (i)jekavaca itd, ali nije bilo ni Hrvata ni Srba u današnjem smislu (radi se o periodu prije manje od 200 godina) - što ćeš sad pomisliti o meni nakon ovog
Joj nemoj ulaziti u ze vode, vodili smo dilecto_filio i ja već jednu bitku na tu temu i bilo je strašno objašnjavati ljudima problematiku nastanka hrvatske nacije jer po nekima je sve neupitno bilo jasno u stoljeću sedmom i samo ćeš dodatno zakomplicirati situaciju
__________________
Everybody's got something to hide except for me and my monkey!
fug is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 01:45   #126
Quote:
cho enter kaže: Pogledaj post
Onda cuvena fora oko SA i SU (saborac , suborac) , iz te famozne razlike se moze reci da najveca HR institucija je srbizam (Sabor) i itd.


Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Nisam Srbin nego je to zaista bilo tako, a budući da sam lingvističke struke te su mi činjenice poznate.
Vidim ja da ste svi na istom veleučilištu studirali.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 01:47   #127
Quote:
Onda cuvena fora oko SA i SU (saborac , suborac) , iz te famozne razlike se moze reci da najveca HR institucija je srbizam (Sabor) i itd.


Sabor dolazi od staroslavenskog sъborъ (srodno sa (i)zbrati/sabrati). Vokalizacijom jera koji je u jakom položaju nastaje sabor. Ako se vokalizacija nije provela, nastao je zbor. Čista hrvatska riječ. Zato se često njihova značenja znaju mijenjati.

Kokoši poluobrazovane...
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 17:50   #128
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post


Sabor dolazi od staroslavenskog sъborъ (srodno sa (i)zbrati/sabrati). Vokalizacijom jera koji je u jakom položaju nastaje sabor. Ako se vokalizacija nije provela, nastao je zbor. Čista hrvatska riječ. Zato se često njihova značenja znaju mijenjati.

Kokoši poluobrazovane...
Lose zborish nije hrvatska samo , nego je i "cista srpska rec".
cho enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 17:55   #129
Po načelu općeslavenski je srpski?

Prije bi Makedonci imali pravo tvrditi da je to njihov jezik.

Uostalom, nije riječ o tome nego o tvom brljanju s etimologijom.

Ako ćemo o jeziku, dobro. Ali ako ćemo pričati viceve, vi, dragi dečki, možete na drugi podforum. Postoji i mjesto za to.
__________________
Pravim muževima ne treba potpis.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 18:23   #130
Quote:
stitch kaže: Pogledaj post
Po načelu općeslavenski je srpski?

Prije bi Makedonci imali pravo tvrditi da je to njihov jezik.

Uostalom, nije riječ o tome nego o tvom brljanju s etimologijom.

Ako ćemo o jeziku, dobro. Ali ako ćemo pričati viceve, vi, dragi dečki, možete na drugi podforum. Postoji i mjesto za to.
Ej man , ja sam samo reagovo na covekovu izjavu da je zbor "cista HR rec" , sto naravno nije , nego i srpska i nista vise.
cho enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 18:43   #131
Quote:
cho enter kaže: Pogledaj post
Ej man , ja sam samo reagovo na covekovu izjavu da je zbor "cista HR rec" , sto naravno nije , nego i srpska i nista vise.
A, kojom podkrjepom je srbska riecs, voljela bih znati ?! Shto li te to sbunjuje ?!
Sbor, s'bor ili zbor ?!
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 18:47   #132
Quote:
cho enter kaže: Pogledaj post
Lose zborish nije hrvatska samo , nego je i "cista srpska rec".
Niste li vi prjekodrinski nam susjedi, prvi koji zagovarate jedinstvo, onkraj i ovkraj medhe ?! Ako jest srbski onda je i hrvatski, a ako jest hrvatski valjada je i srbski.
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 01:12   #133
Quote:
cho enter kaže: Pogledaj post
Ej man , ja sam samo reagovo na covekovu izjavu da je zbor "cista HR rec" , sto naravno nije , nego i srpska i nista vise.
Eto, muke od struke.

Mi vama liepo maznusmo slovnicu (gramatiku) i pravopis, a vi nama lexik, pako tako ljubav bje razbuktana sve do danashnjih dni.

Eh, jado 'dhe te nadho', kukavan li si.
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 01:49   #134
Quote:
dementiapraecox kaže: Pogledaj post
Eto, muke od struke.

Mi vama liepo maznusmo slovnicu (gramatiku) i pravopis, a vi nama lexik, pako tako ljubav bje razbuktana sve do danashnjih dni.

Eh, jado 'dhe te nadho', kukavan li si.
Cudim se cudu i ne verujem , sta sam pogresno reko' , ispade "ko sta radi ja setam Pumpija"

Ide pesma:

Tri devojke zbor zborile Oooo
Jedna drugoj govorile Oooo
Stoj Drinoo vodo ladna , stooj
Stan' devojko rodee moooooj
i tako dalje....................



Ovo je "najlepsa" bosansko-hrvatska-srpska-crnogorska-makedo...shipta..... , uglavnom nasa prozimajuca , i nestvarno nikad napustajuca misao!
cho enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 12:35   #135
Quote:
schwaler kaže: Pogledaj post
Narode priča je ovakva: imam poznanika u Mirkovcima (pravoslavno selo blizu Vinkovaca) koji govori ekavicom. On meni tvrdi da je to jedino selo u vinkovačkom kraju u kojemu se govori ekavicom, ali da se ekavicom govori u Vukovaru i cijelom vukovarskom okrugu.
Dok u Mirkovcima ekavicu koristi isključivo srpski puk, u vukovarskom kraju ekavicu koriste i Hrvati i Srbi.
To je priča toga mog poznanika iz Mirkovaca (on je Srbin po nacionalnosti). Osim njega ne poznam tamo nikoga. Inače sam ja s krajnjeg juga Hrvatske.
Interesira me koliko je točna njegova priča?
Pa moramo da budemo iskreni i da tu razlikujemo dve stvari. U istocnoj Slavoniji se govori dva ekavska govora. Jedan je ekavski sumadijsko-vojvodjanskog tipa koji je ranije bio maternji jezik vecine Vikovaraca i to i pre te 1918 koja se ovde pominje kao neka nulta tacka. Tim govorom govori se/govorilo se i po selima u kojima je bio dominantan uticaj tog zivlja, mahom Srba.

S druge strane, na istim prostorima se govori i slavonski ekavski, stari hrvatski govor koji ne govori bas nesto mnogo ljudi. Pn se za razliku od srspkog ekavskog govora razlikuje po starim akcentima koji za razliku od akcenata sumadisjo-vojvodjasnkog tipa nisu knjizevni. Tako se na sumadijsko-vojvodjanskom kaze dEvojka, na slavosnoekavskom devOjka (izmisljen primer).

Citao sam skoro u jednom hrvtaskom strucnom casopisu da navodno u Osjeku postoji cetvoroakcenatski sistem, a znam da zivi i u Vukovaru. To je zasigurno ostavstina (kao i ono "tvrdo" c) srpskog zivlja.

Evo ovo je jedna mapa sa kraja 40-ih godina, takod a ne samod a je zastarela (sto joj je prednost) vec je i dosta neprecizna, odnosno za mnoge tacke je govor odredjen po verovatnoci a prema saznanjima o karakterisitikama susednih govora. Na ovom internet izdanju nisu razdvoejni slavonskoekavski govori i posavskoikavski koji takodje spadaju u stare govore, a nisu prikazinai ni istarski stokavski govori ocito greskom. Ovi juzno oko Save su ikavski a oni oko Drave ekavski. Prema tome, potpuno je tacno da staro stanovnistvo Osjeka/Oseka je govorilo ekavicom i to slavosnkom. Medjutim kako je tu bilo puno stanovnika sa novostokavskim istocnohercegovackim akcentom i ijekavskim izgovorom vremenom se preslo na ovaj "srpski" govor.

Luzzifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2007., 17:32   #136
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Nisam Srbin nego je to zaista bilo tako, a budući da sam lingvističke struke te su mi činjenice poznate.
A postoji i još jedan paradoks u cijeloj priči: do stvaranja književnog jezika bilo je ekavaca, ikavaca, (i)jekavaca itd, ali nije bilo ni Hrvata ni Srba u današnjem smislu (radi se o periodu prije manje od 200 godina) - što ćeš sad pomisliti o meni nakon ovakve "blasfemije"
Sto cu pomsiliti?! Pokusavam samo citati izmedju redaka i sve se okrece oko srpskog, srpsko ovo, srpsko ono, nastalo od srpskog, tu su bili prvi Srbi...
Jos malo malo pa cete doci do zakljucka da Hrvati nikad nisu ni postojali.
__________________
I'm just a prisoner of your love
Blowne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 01:09   #137
Quote:
Blowne kaže: Pogledaj post
Sto cu pomsiliti?! Pokusavam samo citati izmedju redaka i sve se okrece oko srpskog, srpsko ovo, srpsko ono, nastalo od srpskog, tu su bili prvi Srbi...
Jos malo malo pa cete doci do zakljucka da Hrvati nikad nisu ni postojali.
Mah, gluposti !! Govorimo o jeziku. Turci su stigli i unesli kaos diljem poluotoka, kojega su kasnije nazvali Balkan (Brda). Srbi i Vlasi su pod Turci naselili Bosnu i Hrvatsku, docsim su se u Srbiju naselili Turci, Bugari, Vlasi ter ini ismailchanski /pravoslavni narodi. Da kojim slucsajem, onodobnom Hrvatskom nisu vladale prodane, protuhske i zabludne dushe, danas bismo govorili i pisali jezikom izmedju ovoga, kojime govorimo danas i slovenskoga, doticsno blizhe potomnjemu. Srbi bi mislili kako govorimo slicsno njim, slovenci pak slicsno njim, slovaci bi nas gotovo imali za svoje, itd. Vsjem bismo bili na pol puta, no sami bismo znali, kakono mnogokrat u poviesti. Mi smo samosvojni i takov hrvatski jezik je izkljucsivo nash. Trenutno govorimo i pishemo navlastito iztocsnohercegovacskime, kojega smo "usudobili i popravili", ali kdjekdje i ubrljali ter zapleli. Takova je nasha huda sudba; najprije odbaciti, a potom toga plakati.

dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 01:19   #138
A jesi li sigurna (hmm..možda "ona" ima brkove kao Kraljević Marko) da je to baš tako ? Možda i nije.

http://bib.irb.hr/prikazi-rad?&rad=259716

http://bib.irb.hr/prikazi-rad?&rad=259717

I bez Turaka bismo bili štokavci.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 01:44   #139
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
A jesi li sigurna (hmm..možda "ona" ima brkove kao Kraljević Marko) da je to baš tako ? Možda i nije.

http://bib.irb.hr/prikazi-rad?&rad=259716

http://bib.irb.hr/prikazi-rad?&rad=259717

I bez Turaka bismo bili štokavci.
Procstieh. Mozhebitno i kod/kakono Gradiscyanski Hrvati. Bez Turkov bi vsi juzhnoslavesnki jezici inacse izgledali, ukljucsno s' slovenskime. Kda bi imjeli tocsnu jezicsnu sliku onodobnih Hrvatov, vidjeli bismo inacsnu govornu razpodjelu. Mozhebitno bismo bili cstokavci, slicsniji danashnjim csakavcom i kajkavcom. Mozhebitno bismo bili jekavsko-ikavskoga ili jekavsko-ekavskoga odraza. Mozhebitno bismo se s' Slovaci i Poljaci jednostavnije pominjali. No, vse su to prjedpostavke, jere bo poviest je jednosmjernoga protjeka. Stanovito bismo zvucsali inacse inim slavenskim govornikom. Csudesa su uzmozhna, navlastito unutar jezicsnih mjen. Dobra nepotvorna slovnica, pako je staza skoroda utepana. Upravo chu proucsavati obstoj i medupliv inorodnih jezikov na uzkomu podrucsju Papue. Za ljeto dni, vse che biti jasnije. Dovidova i srjetno.

dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2007., 20:20   #140
Je ... moj jubilarni post!


refleksi staroslavenskoga glasa 'jata' : ije/je - i - e


lijepo bijelo mlijeko - susjed Vuk St Karadžićev istocnohercegovacki

lipo bilo mliko ikavski (hrvatska knjizevnost)

lepo belo mleko
- sused Ljudevita Gaja zagorje; srbija = ekavica

(nepismeni zivalj planinskih srbijanskih sela, usred Srbije, oko Milanovca koji su jos bili zivi sedamdesetih godina prosloga stoljeca, i koji su zivjeli na kajmaku, siru i rakiji, s cakmarom za pojasom - cisti ijekavci)





refleksi staroslavenskoga nazala on > u - o - a : monž - zonb

muž ... zub hrvatski - srpski - bosanski - crnogorski
mož ... zob slovenski
maž ... zab
makedonski





staroslavenski /št/ > /ć/:

svećenik..svijeća...općina ..tisuća ...
hrvatski jezik
sveštenik ... sveća ...opština...tisuća srpski jezik
(mislim da je to bio car Dušan koji je upotrebljavao tisuća)




Štokavski istočnohercegovački / ijekavski -- je lingvistički najprogresivniji od svih južnoslavenskih jezika i njihovih dijalekata, u smislu ortoepije, ortografije and ......


.

Zadnje uređivanje todaytonight : 21.04.2007. at 21:02.
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:56.