Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2008., 13:28   #81
Ja sam bila prije dvije godine, i to vlakom. Fantastično iskustvo, preporučila bih svakome. Iz Beograda ide jedan jedini vlak za Bukurešt, i to u 16h svaki dan, ako se ne varam. Kompozicija od nekih 25 vagona, a ukupno 10 putnika. Kupe do mene su bili moldavski šverceri trave.
Cjelo vrijeme se vozi uz Dunav, što je samo po sebi prekrasno, jer je nebo prepuno zvijezda i svjetlost se ljeska na površini vode.
Bukurešt - ništa posebno. Ogroman grad s ogromnim zgradama i avenijama koje su prepune Dacia i Daewoo-a. Hrana fenomenalna, pogotovo oni njihovi ćevapi - micii s onim fiiinim senfom Treba malo zaći u one sirotinjske uličice, gdje imaju lokali s šankom i hrpom klupa i stolova. Pivo im je izvrsno, samo, ne mogu se sad sjetiti kako se zove... Bergenbier?! U gradu ima prekrasnih parkova s puno jezera i zelenila. I shopping sam super obavila, po veoma pristupačnim cijenama. Inače, bila sam u hostelu u nekoj njihovoj verziji Novog Zagreba, kod presimpatičnog dečka doma. Čišću sobu i kupaonicu u životu nisam imala. Nikada. I bio je izrazito ljubazan, a u sobi komp s internetom. Koji je uključen u cijenu sobe. Koja je 8€ po danu. Privat
Transilvanija je fenomenalna! Pogotovo Brasov, cijelo vrijeme sam imala dojam da sam negdje u Njemačkoj ili Austriji. Vidi se da su i ljudi i grad bogatiji od juga. Ako po ničem, onda skužiš po tome da su Dacia ili Daewoo učestali kao i kod nas.
Na moru sam bila u već spomenutoj Vama Vechhi u sobi za neke smješne novce. Plaža pješčana, more je cvjetalo tad kad sam bila - grozno.
Hrpetina restorana, mjesta za izlaske. To je baš za mlađariju, nema kojih glazbenih stilova nije bilo. Selo, a opet, sve imaš.
Inače, njihova hrana je bila mi fenomenalna, pogotovo one njihove ciorbe. Jako jeftino, also.
Prije je postojala domino karta vlakom koja je za vlak do Bukurešta i tri vožnje vlakom unutar Rumunjske koštala 425kn. Ali su naši cigani s Hž-a to ukinuli nedavno. Tako da sad ne znam za cijene. Vlak Bukurešt - Brasov je super, dok je onaj prema moru bio Texas style, baš za stoku
Super zemlja za vidjeti i doživjeti. Ljudi su dosta plahi, ja sam se mahom sporazumjevala na njemačkom. Isto tako primjetila sam da kod njih baš i nema debelih ljudi. (pohvalno). Metro u Bukureštu je monumentalan i krasan i prazan
Toliko od mene
drznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 13:36   #82
Quote:
alter ego blagajnice kaže: Pogledaj post
do pojave turističkog aranžmana idem osobnim automobilom
u dubljoj analizi sam odabrala Drakula turu.
sigišoar, sinaia, bran, brašov, peleš, bukurešt.
a kad već sam tamo htjela bi se spustiti do varne i burgasa.
jel netko bio tamo?
svako iskustvo bi mi dobro došlo i informacija.
Steta ne ubacit i Hunedoaru. A u Sibiu mos chillat u Chill-outu.
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 20:38   #83
Drznice, ne bih te htio uvrijediti, ali moram regirati na par tvojih čudnih ili donekle netočnih navoda...

Vožnja vlakom uz Dunav? Koliko ja znam, možda samo nekih 60 km kod Drobete-Turnu-Severin...ostalo se voziš ili poprilično daleko od njega ili dovoljno daleko da ga ne vidiš.

Bukurešt ništa posebno? Pokušaj sa Bulevardul Unirii, Palačom Naroda, Parkom Carola I., Muzej rumunjskog seljaka (dobio nagradu za najbolji muzej u Evropi 1996. g.), park Herastau, Arcul del Triumph, oni silni spomenici njihovoj vojsci u Prvom svjetskom ratu (poput spomenika Avijatičarima, zatim ima još topništvu, bolničarima i dr.), silni socrealizam iz 60-ih (za nekoga tko voli arhitekturu pravo zlato) itd. Bukurešt je itekako poseban.

Što se tiče njihove hrane, ako misliš na shaormu ili šaurmu (micii mislim da znači mala porcija, ali nisam sto posto siguran pa kažem mislim), to je originalno uzbekistansko jelo i može ga se naći uglavnom na istoku Evrope. Ja sam ga prvo vidio u Rusiji, a zatim u Ukrajini i u Rumunjskoj, a nemogu se sjetili iako čak mislim da sam ga vidio i u Estoniji i Latviji.

Metro...drago mi je da ti se sviđa, meni je također kul. Ali trebaš vidjeti moskovski metro. Svi ostali metroi mu nisu ni do koljena, a ovaj bukureštanski iz 70-ih nije nešto ekstra spram toga, samo par stanica socijalističkog modernizma. Da je prazan neznam baš, ovisi kad si u njemu. Ali meni smeta što se predugo čeka. Istina, razlika je po danu 3-5 minuta, ali to je za metro užasno puno. U Moskvi i Kijevu je po danu max 90 sekundi razlike između dva vlaka...to je bit metroa.

Bez ljutnje, samo ispravljam čudne navode. Znaš, kad sam ja prvi put išao tamo (prije nekih 14 mjeseci), skoro sam odustao jer su ljudi rekli da je grad bezveze. Da je prljav, jest. Da nije kao Pariz, nije. Ali da je ništa posebno, bogami netočno. Naravnom, de gustibus non est disputandum, ali onda to naglasiš.

Kad sam posjetio Bukurešt i vidio da ljudi seru i pričaju gluposti o njemu, odlučio sam da nikada više neću vjerovati ljudima na riječ i neću ih poslušati za savjet glede posjeta nekom gradu ili državi. Rumunjska je neotkriveni dragulj kojoj je jedina šteta što nema dovoljno mora za razvoj kupališnog turizma i malo bolje prometnice, barem da se postojeće preasfaltiraju. Ali generalno, to je vrhunska turistička destinacija za velikim potencijalom. Njen turistički razvoj tek slijedi, a tamo treba otići dok ljudi nisu shvatili što imaju pa to onda počeli i naplaćivati masno.

Toliko od mene. ;-)
kejcastis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 16:43   #84
Ok, možda mi je lirski doživljaj bio pretjeran, ali zbilja je krasno to nešto vožnje uz rijeku. Bio je mrak, oprostiti ćeš

Pa nisam napisala da je grad bezveze! Nego da je nekako…prazan… Spomenike i parkove sam obišla, arhitektura mi se isto tako sviđa, ali mi zbilja grad nije bio nešto posebno! To je jednostavno moj osobni dojam. Iako, preporučam svima da odu i vide, mislim da se svakako ima što vidjeti.

Ne znam da li je mici mala porcija, ali i na moru i u Bukureštu su tako bili deklarirani, tako smo naručivali pa sam tako ja i zaključila da je to to. Može biti naravno i da je to ta shaorma. Kako god bilo, bilo je izrazito fino. Mmm, da mi je sad jedan!

Ne ljutim se na opaske, meni je isto jadno kada ljudi govore – što ćeš tamo, cigani, bla, bla, bla – ali bila sam tamo prije dvije godine, na prvom love tripu s dečkom, pa sam možda malo više bila fokusirana na neke…za Rumunjsku nevažne stvari

Inače, kad sam tamo bila, razglednica u Bukureštu je bila znan fan, jedva sam našla! Isto kao i nekakav turistički gift shop. Ima li toga sad?
drznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 17:01   #85
Quote:
drznica kaže: Pogledaj post
Inače, kad sam tamo bila, razglednica u Bukureštu je bila znan fan, jedva sam našla! Isto kao i nekakav turistički gift shop. Ima li toga sad?
Turistički ured koliko ja znam još i danas ne postoji...gift shopova ima par, najjači mi je jedan koji je pola takav, dućan sa suvenirima, a pola dućan sa obućom i odjećom...brija. On je kod Prinčevog dvora, tamo gdje su najstariji ostaci grada...još ima jedan, dva u robnoj kući na Piata Unirii i to je to.

A razglednice koje na nešto liče jedino u Libreria Noi, kod Intercontija.

Ja idem za mjesec i po opet, frendica mi se ženi, pa idem na svadbu. Ona i dečko su iz jednog sela blizu granice sa Bugarskom, pa će tamo bit dernek (držim fige da imaju ciganske trubače kao bend).

Prvi puta kada sam išao orijentirao sam se na razgledavanje...sad ću malo više legere, otići i u par klubova...te pogledati one lokacije koje nisam prvi put stigao. Kažem, meni je grad strašno kul, volio bih tamo živjeti neko vrijeme...mjesec, dva bi bilo čisto OK. Naravno, da nešto radim, ne da zujim bezveze. Koliko si ti dana bila u gradu kad si to bila?
kejcastis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 17:37   #86
U hotelu Hilton imaš kiosk gdje je odličan izbor razglednica i suvernira... također i u Plaza Romania (www.plazaromania.ro) shopping centru gdje možeš lako doći taxijem... ja idem ponovo za Novu godinu pa ako je netko zainteresiran nek se javi hehe
maserati24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 19:52   #87
Hmm, pet ako se ne varam?! Ili čak više? Zbilja se ne sjećam.

Sad kad tu pišem i čitam, tako bih rado tamo! Zbilja mi je bilo jako lijepo... Ah, Rumunjska
Par puta sam vidjela u Zagrebu aute iz Rumunjske, jednom prastaru Ladu iz Cluja! Netko se duugo vozio da bi došao do Zagreba.
drznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 22:27   #88
Vidjet ćeš ih sve više... ima ih dosta u Dalmaciji (Split je jako popularan), a vidio sam ih i po Istri... hmmm sumnjam da si vidjela Ladu jer u Rumunjskoj gotovo da nema ni jedne, prije da će biti stara Dacia hehe
maserati24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 23:11   #89
Quote:
maserati24 kaže: Pogledaj post
hmmm sumnjam da si vidjela Ladu jer u Rumunjskoj gotovo da nema ni jedne, prije da će biti stara Dacia hehe
Ma ima, ima. Nađe se i još boljih primjeraka: Moskviča, Trabanta, Warburga, Volga, poneka Pobeda, Čajka i modeli GAZ-a...ali 50-60% voznog parka su Dacie, bilo stare ili nove...kupujmo rumunjsko...
kejcastis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2008., 23:45   #90
http://www.romaniatourism.com/regional.html

evo linka s popisom turističkih ureda u Rumunjskoj za one koji su tražili...
maserati24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 11:32   #91
Evo da i ja pitam. Imam u glavi jedan plan, put u Rumunjsku koji bi trajal sve skupa oko 7 dana, sa uključenim putovanjem vlakom.

Znači nekak ovak sam ja to zamislil: Vlakom do Bukurešta, pa tam najti neki hostel za smještaj. Ostati tam jedno 2-3 dana da razgledam grad. Pa onda daytrip do Brana, pogledati drakulin dvorac. Isti dan se vratiti nazad u Bukurešt, prespavati, pa sljedeći dan iskoristiti za kupovanje suvenira, možda kakvi šoping manji i slično. A onda taj dan (ili sljedeći) povratak doma.

Jel bi to bilo izvedivo?

Znam da u 5 dana nemrem baš puno Rumunjske videti, ali za ovaj put ja bi se usredotočil na Bukurešt i Bran. Jel cca 3 dana dosta da se vidi Bukurešt? Ne volim hodati po modern art izložbama i sličnome, ja bi više neke history muzeje, dvorce, palače, parkove i slično.

Dalje: zanima me kolko traje put od Bukurešta do Brana, i ak neko zna kolko cca košta put i ulaznica u dvorac u Branu? I kak je najbolje dojti do Brana? Busom? Mislim da vlak tam ne vozi.

Kaj je najbolje za kupiti ko suvenir u Rumunjskoj? Nekaj njihovo originalno....

Zahvaljujem
__________________
They say that the taste of vengeance is bittersweet, but I find it to my liking....
Vanity is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 14:33   #92
A nitko ne putuje u Cluj ovih dana?
__________________
***** Maxxy *****
Maxxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 11:05   #93
Quote:
Vanity kaže: Pogledaj post
Evo da i ja pitam. Imam u glavi jedan plan, put u Rumunjsku koji bi trajal sve skupa oko 7 dana, sa uključenim putovanjem vlakom.
Znači nekak ovak sam ja to zamislil: Vlakom do Bukurešta, pa tam najti neki hostel za smještaj. Ostati tam jedno 2-3 dana da razgledam grad. Pa onda daytrip do Brana, pogledati drakulin dvorac. Isti dan se vratiti nazad u Bukurešt, prespavati, pa sljedeći dan iskoristiti za kupovanje suvenira, možda kakvi šoping manji i slično. A onda taj dan (ili sljedeći) povratak doma.
Realno...ne...ovo za Bukurešt da, a za Bran možda. Ovisi kojim danom ideš i kakve su veze.

Ja sam se vratio prije 2 tjedna, bio sam na vjenčanju od prijatelja...ako ideš preko Beograda vlakom, to ti je 6,5 sati do tamo plus jedno 13,5 do Bukurešta. Čisto da znaš...

Što se tiče razgleda grada...joj, ma ne da mi se sad sve to pisati. Javi se na PM ako hoćeš savjete, sve ću ti napisati što hoćeš znati.

Quote:
Vanity kaže: Pogledaj post
Dalje: zanima me kolko traje put od Bukurešta do Brana, i ak neko zna kolko cca košta put i ulaznica u dvorac u Branu? I kak je najbolje dojti do Brana? Busom? Mislim da vlak tam ne vozi.

Kaj je najbolje za kupiti ko suvenir u Rumunjskoj? Nekaj njihovo originalno....
Put ti je 2 sata sa autom, imaš mini buseve koji voze tamo iz Bukurešta, mislim da kreću negdje kod Gare de Nord. Imaš i vlak kojim možeš doći do Brasova (koji ti, btw predlažem da posjetiš svakako) ili čak do Rasnova (to ti je 10 km od dvorca, možda onda možeš i stopirati do tamo). Cijenu za bus ne znam, ali upad u dvorac ti je 6 leia (barem kad sam ja zadnji put bio) i to je studentska cijena, ako imaš isic. Sad je inflacija malo pojela RON, pa bi možda mogla cijena biti i oko 8 lei...pomnoži sa 2 za kune.

Suvenir...ja ti predlažem vino. Rumunji imaju odlična vina koja su jako povoljna. No, ako nećeš to ili nešto od Drakule (drangulija sa njegovim likom imaš ispred Brana koliko hoćeš), onda ti predlažem da si kupiš keramički tanjur iz Herezu...tzv. Ceramica de Horezu. To je mali grad u Transilvaniji poznat po keramici još od doba prije dolaska Rimljana.

Ako imaš još kakvih pitanja, javi se na PM. Imam prijatelje tamo pa ti mogu saznati neke detalje.
kejcastis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 15:53   #94
Hvala, već sam pronašel hrpu informacija, isplanirano je skoro pa sve. Ako budem još kaj trebal, budem ti se javil.

Hvala
__________________
They say that the taste of vengeance is bittersweet, but I find it to my liking....
Vanity is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 09:05   #95
Quote:
kejcastis kaže: Pogledaj post
onda ti predlažem da si kupiš keramički tanjur iz Herezu...tzv. Ceramica de Horezu. To je mali grad u Transilvaniji poznat po keramici još od doba prije dolaska Rimljana.
Horezu nije u Transilvaniji nego u Vlaškoj. Inače, gradić ima jedan slavni samostan (Unesco World Heritage).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 13:19   #96
Jel zna neko dal postoje na željezničkim stanicama u Bukureštu, Brasovu i Sinai oni ormarići u kojima se moreju ostaviti stvari na čuvanje? Trebamo negde ostaviti stvari nakon kaj se odjavimo iz hotela, a hteli bi malo u razgledavanje.

Sad bu neko rekel da moraju imati, da to sve željezničke imaju. E, nije tak. Čul sam više put ljude koji su rekli da su znali negde vani dojti na željezničku i onda nisu imali gde privremeno ostaviti stvari pa su ih teglili sa sobom u razgledavanje.

Znači, jel neko koristil te ormariće tam?
__________________
They say that the taste of vengeance is bittersweet, but I find it to my liking....
Vanity is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 19:14   #97
Quote:
Vanity kaže: Pogledaj post
Jel zna neko dal postoje na željezničkim stanicama u Bukureštu, Brasovu i Sinai oni ormarići u kojima se moreju ostaviti stvari na čuvanje? Trebamo negde ostaviti stvari nakon kaj se odjavimo iz hotela, a hteli bi malo u razgledavanje.

Sad bu neko rekel da moraju imati, da to sve željezničke imaju. E, nije tak. Čul sam više put ljude koji su rekli da su znali negde vani dojti na željezničku i onda nisu imali gde privremeno ostaviti stvari pa su ih teglili sa sobom u razgledavanje.

Znači, jel neko koristil te ormariće tam?
Hmm...navodno u Bukureštu ima...kaže moj LP: ''Left luggage is on the right side of the long hallway if leading from the tracks to the exit. ''

A za Brašov kaže: ''The left luggage office is in the underpass that leads out to/from the tracks.''

Sinaia je jako mali gradić i tamo teško da ćeš naći.

LP zna pomoći, ali nekad informacije mogu biti i zastarjele...no, predlažem ti da pitate u hotelima, jer ti i oni sačuvaju prtljagu za neke pare. Znaju čak biti i jeftiniji od prostorija na kolodvorima.

I da, mogli bi investirati u jedan vodič...moj prijedlog je LP Rumunjska i Moldavija, izdanje ti je relativno novo, iz maja 2007. Bukurešt ti nema turistički ured i nećeš naći nekakve informacije kao npr. kod nas, gdje na glavnom trgu imaš ured tur zajednice. Brašov ima turistički ured (navodno) na glavnom trgu, u gradskoj vijećnici/povijesnom muzeju. I kaže da bi tamo trebalo biti nekih informacija, ali to sve treba uzimati sa rezervom.

Kažem, kupite si vodič, trebat će vam.
kejcastis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 22:59   #98
Već je u planu nabavke LP. Samo kaj ga kod nas u Vž nema, bude cura pogledala u Zagrebu.
__________________
They say that the taste of vengeance is bittersweet, but I find it to my liking....
Vanity is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 23:41   #99
Quote:
Vanity kaže: Pogledaj post
Već je u planu nabavke LP. Samo kaj ga kod nas u Vž nema, bude cura pogledala u Zagrebu.
Pametno, pametno...ili Algoritam u Gajevoj ili Profil Megastore.

To je sve što ti treba. Ak imaš još kakvih pitanja, samo reci...
kejcastis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 13:11   #100
Quote:
Vanity kaže: Pogledaj post
Već je u planu nabavke LP. Samo kaj ga kod nas u Vž nema, bude cura pogledala u Zagrebu.
Ako još nisi kupio LP pogledaj da li imaju RG - odlično, vrlo precizno i sveobuhvatno. Prošle godine smo u 15 dana prokrstarili cijelu Rumunjsku u vlastitom aranžmanu i tom prilikom nam je RG bio znatno korisniji od LP-a.
girica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:07.