Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2006., 10:16   #41
Naravno, ali ispit je ipak kolka tolka garancija osobi koja dodje u agenciju da agent barem ima neko osnovno znanje.
Vespazijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 14:22   #42
Quote:
Vespazijan kaže:
Naravno, ali ispit je ipak kolka tolka garancija osobi koja dodje u agenciju da agent barem ima neko osnovno znanje.
e vidis ja bih radije kaznila poslodavca jer drzi zaposlenu osobu koja pojma nema svoj posao i koja nema znanje takodjer bih kaznila sve one za koje se zna da ne rade dobro svoj posao a kazna bi bila: UKIDANJE PRAVA bavljenja poslovima u posredovanju nekretnina, tako bi mu i u radnu knjizicu stavila . znam to je neizvedivo ali recimo da nezadovoljni klijent (kupac ili prodavatelj) nezadovoljan agencijom i uslugom ode u neku sluzbu i zali se na (ne)rad agencije a onda ta ista sluzba ispituje razloge i bum lokot na vrata
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 22:29   #43
E sad, tu se opet vracamo na pricu o licenci koju bi u tu bransu definitivno tebalo uvesti, a nakon toga osnovati i neku komoru.
Vespazijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 22:46   #44
Agencije za prodaju nekretnina

1) Može li mi netko objasniti pravni status načina rada agencija za prodaju nekretnina?

2) Naime, ako ja kupujem stan koji neka agencija prodaje ( zajedno sa vlasnikom stana) otkud agenciji pravo da meni kao kupcu uzima 2-3 % od prodaje stana ako je ja nisam unajmila niti želim da mi radi papirologiju oko
stana. Neka je plaća vlasnik stana koji ju je unajmio !

3) osim toga otkud agenciji pravo da traži UVIJEK 2-3% na bilo koji iznos vrijednosti prodanog-kupljenog stana.


4) Nije li to reketarenje tj ako ja kupim skuplji stan onda oni parazitiraju uzimajući više . Što agenciju briga koliko sam ja platila stan
fluorite is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 23:12   #45
Ti mora da si negdje sa obale gdje agencije imaju takav M.O. To kažem jer tu u Slavoniji, poglavito Osijeku kao nekom središtu, nema takvih fora. Agencija uzima od onoga tko ju je unajmio jer za njega i radi. Ne može agencija kvalitetno zastupati obje strane i objema naplatiti. To je sukob interesa. Kontra strana ionako treba platiti svog odvjetnika da provjeri papire. Zašto još da plaća i tuđu agenciju.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 23:17   #46
Quote:
fluorite kaže: Pogledaj post
1) ...
Zakon o posredovanju u prometu nekretnina http://hgk.biznet.hr/hgk/fileovi/12554.htm

čl. 18
(3) Posrednik je obvezan na vidljivu i pristupačnu mjestu istaknuti opće uvjete poslovanja.


dođeš, pročitaš opće uvjete. ako su ti prihvatljivi radiš posao, ako nisu ideš dalje
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 17:45   #47
Lp,

imam jedan problem sa agencijom preko koje smo planirali kupiti stan, pa me zanima sta dalje napraviti, da pravno bude sve u redu.

Dakle, kontaktirala sam agenta da kupujemo stan, opisala kakav zelimo, on je pretrazio svoju bazu podataka i ponudio stan koji smo isli i pogledati. Stan nas je poprilicno zadovoljio, pa smo ponovo isli pogledati. Da bi se na kraju ispostavilo da nas agent omalovazava i potcjenjuje, ponasajuci se neprofesionalno. Ukratko, nismo zadovoljni radom njegove agencije.

Procitala sam Zakon o posredovanju u prometu nekretninama i nesto me zbunjuje.
Gospodin koji prodaje stan dao je svoje podatke i kljuc stana agenciji da mu proda stan. Dakle, on je angazirao agenciju da mu stan proda. Sa druge strane i ja angaziram agenciju da mi stan nade. Tko onda tu zapravo placa proviziju agenciji od 3% sta je navedeno u ugovoru?

Ukoliko ja nisam nikako zadovoljna agentom, a stan bi zbilja kupila, po Zakonu i ugovoru koji sam potpisala pri prvoj posjeti stana, ja sam obavezna taj stan kupiti iskljucivo preko njih (ili nadoknaditi njima stetu zbog raskida ugovora, koja pretpostavljam da ce biti pozamasna). Dali se to moze nekako izbjeci jer agent zbilja prema nama nije bio korektan, pa da kupimo stan preko neke druge agencije?
Julija246 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 17:52   #48
Svako plaća proviziju prema vlastitom ugovoru s agencijom. Ako kupiš stan mimo agencije, ista te može teretiti za ovu proviziju.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 22:25   #49
kupac odustao,agencija odbija isplatiti kaparu

Pozdrav..
Evo ukratko,trebam malu pomoc..
Prodajem stan preko agencije koja je nasla kupce.sa istima je potpisan "ugovor" koji je naslovljen sa POLOG.Dogovor je bio da ce kupci isplatiti 1000 kao dio kapare kako bi se stan prestao prodavati.u ugovoru pise da je polog dio kapare,da se i kupac i prodavatelj obvezuju sklopiti predugovor najkasnije do 21.3. te da ce se tada isplatiti kapara u cijelosti.Polog je ostao deponiran u agenciji.kupci su na dan kad je predugovor trebao biti potpisan javili da odustaju od kupnje,trazila sam agenciju da mi isplati taj polog no oni tvrde da se polog vraca kupcu.To po svim mojim logikama ne drzi vodu jer sam ja u ovom slucaju ostecena za 3 tjedna cekanja i prekonekoliko odbijenih kupaca.
Takoder pise i da ako prodavatelj odustane ,polog se vraca kupcu no za ovakvu situaciju nije navedeno nista osim da se treba pridrzavati zakona(koji takoder kaze da polog ostaje meni).
Zanima me dal tu postoji nesto sto sam previdjela,dakle razlika izmedu pologa i kapare te dali imam pravo na taj polog?
hvala
ddemiurg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 14:10   #50
teško je reći ovako dok se papiri ne vide i što točno ste svi skupa potpisali ali po meni naravno da ta njihova priča ne drži vodu i da imaš pravo na polog. je li agencija legalna , je li imaju dozvolu za rad i osobu koja je ovlašteni Agent posredovanja u prometu nekretninama t.j. imaju li Rješenje o položenom stručnom ispitu? Ako ne onda ne rade po Zakonu i zaprijeti da ćeš ih prijaviti inspekciji ili nek ti izvole dati 1000€ pa makar to bilo i iz njihovog novčanika.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 14:14   #51
Prema ovome sto si napisala, imas pravo na taj polog.
Kao sto pistacija kaze, trebalo bi vidjeti kompletan dokument da bi se to kategoricki tvrdilo.
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 00:11   #52
Agencija trazi gotovo 20% provizije

Agencija sa kojom sam sklopio ugovor o prodaji stana, nakon sto je pronsla kupca( APN ) sada potrazuje nagradu ali ne 3% od postignute cijene, kako stoji u ugovoru , vec razliku od moje i postignute cijene s APN-om sto iznosi vise od 100.000 kn.!!!!!!
Zanima me sto kaze zakon i praksa u takvim slucajevima ?
U ugovoru jasno stoji da sam duzan platiti proviziju u iznosu 3% od postignute cijene.
Sa druge strane, ja sam trazenu cijenu postigao i trebao bih biti zadovoljan to porucuju iz agencije pravdaju se kako su oni postigli tako veliku cijenu svojim trudom.
Zahvalan sam na prodaji ali kada vidim koliku nagradu traze osjecam se prevarenim.
kako da postupim ?
sto da ucinim ?
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 00:49   #53
Pa sam si rekao što piše u ugovoru... znači da si im dužan tih 3%.

Zadnje uređivanje Katrin : 02.04.2011. at 09:02.
mpix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 01:18   #54
Samo da provjerim jesam li dobro shvatio. Agencija XY koja tebe zastupa u prodaji tvog stana je nasla kupca (APN - drzavnu agenciju za nekretnine?) koji za stan nudi 20% vise od tvoje trazene cijene (koju doduse oni nisu znali). Mozes li reci o kakvom se stanu malo preciznije radi? Kvadratura, starost, lokacija i konacno koliko si za stan trazio?

Zadnje uređivanje Katrin : 02.04.2011. at 09:02.
nevven is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 09:16   #55
Quote:
nevven kaže: Pogledaj post
Samo da provjerim jesam li dobro shvatio. Agencija XY koja tebe zastupa u prodaji tvog stana je nasla kupca (APN - drzavnu agenciju za nekretnine?) koji za stan nudi 20% vise od tvoje trazene cijene (koju doduse oni nisu znali). Mozes li reci o kakvom se stanu malo preciznije radi? Kvadratura, starost, lokacija i konacno koliko si za stan trazio?
dobro si shvatio,
dakle a.gencija je rekla kako ce moju cijenu "malo" povecati da bude dovoljno za proviziju troskove i na kraju da ja postignem svoju cijenu.Takoder mi je receno da svoju cijenu ne spominjem.Ali do potpisivanja ugovora nisam znao za postignutu cijenu.Agencija je naravno znala.
stan = Zadar, 63m2 novogradnja, jako dobar, ali lokacija losija.
Bas zbog lookacije ga je bilo tesko prodati.Ali APN-u ocito nije najvaznija lokacija vec stanje stana koje je izvanredno a to je agencija znala.
Trazio sam 80000 e a APN je prihvatio cijenu 105000 e
Dakle sada agencija trazi nagradu raziku izmedu moje cijene i postignute , a ne 3%.
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 09:44   #56
Quote:
ZDzdZD kaže: Pogledaj post
kako da postupim ?
sto da ucinim ?

Prvo, zatraži pravni savjet kod profesionalca, znaći odvjetnika. Malo se raspitaj glede kvalitete pa ćeš dobiti i kvalitetan odgovor. Ne škrtari sa novcima za to jer ćeš znati na ćemu si, i ponesi kopiju ugovora (original ostavi doma, papiri se znaju izgubiti) da ga može vidjeti.

A moje laičko mišljenje jest ako je navedena samo provizija 3% onda im to i samo to pripada a ako je navedena nagrada za veću postignutu cijenu onda bi i nju trebao platiti.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 09:56   #57
teroretski ti si tražio 80k eura..i dobiti ćeš 80k eura...sada kad si skužio da su oni uspjeli prodati tvoj stan agenciji (koji ti vjer. ne bi uspio njima prodati) po višoj cijeni sada bi i tu lovu mislim i ja bih...ali ti si tražio 80..a sada bi više
__________________
[QUOTE=alfa146;Koliki ti je sub?I koliko Wati piše da isporučiva RMS-a.E sad to podijeli s 2 ,skini20% i dobit ćeš snagu pojačala.Inače ako će ti samo goniti sub kupi mono-blok.
treo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 10:18   #58
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Prvo, zatraži pravni savjet kod profesionalca, znaći odvjetnika. Malo se raspitaj glede kvalitete pa ćeš dobiti i kvalitetan odgovor. Ne škrtari sa novcima za to jer ćeš znati na ćemu si, i ponesi kopiju ugovora (original ostavi doma, papiri se znaju izgubiti) da ga može vidjeti.

A moje laičko mišljenje jest ako je navedena samo provizija 3% onda im to i samo to pripada a ako je navedena nagrada za veću postignutu cijenu onda bi i nju trebao platiti.
Trazim savjete i sugestije. ali nemam puno vremena.
Stvar je u tome da me agencija pritisce da cim prije im izvrsim uplatu.
odmah u ponedjeljak, evo vec su me zvali,, znam da se nesto "KUHA".
Ugovor je potpisan prije 2 dana, zele cim prije novac.
Koliki je rok za isplatu provizije, u ugovoru nije navedeno ??

Ja sam speman ljudski i fer platiti vise od 3% dakle i nagradu za postignutu cijenu.
Bit je u tome da agencija zeli cijelu razliku i meni daje nagradu od 7000kn
U ugovoru se ne spominje nista osim 3%.
ali
koda sam potpisivao ugovor sa APN-om agencija je trazila da prije potpisem novi s njima. Pitao sam zašto? - To je isti ugovor kao i prijasnji samo s povecanom provizijom, ali ne brini ti ces doboti svoju cijenu, odgovor.
To sam potpisao, tada mi nije bilo sumnjivo.
A onda WAOOOO vidio sam cijenu na ugovoru.
ZDzdZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 10:23   #59
Znaci potpisao si ugovor s novom provizijom?

Sad kad je veca cijena stana ti bi rado dobio vise novaca, ali ne bi da i agencija dobije... iako si ocito pristao na to.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 10:24   #60
Quote:
treo kaže: Pogledaj post
teroretski ti si tražio 80k eura..i dobiti ćeš 80k eura...sada kad si skužio da su oni uspjeli prodati tvoj stan agenciji (koji ti vjer. ne bi uspio njima prodati) po višoj cijeni sada bi i tu lovu mislim i ja bih...ali ti si tražio 80..a sada bi više
Jasno da bi vise, zato i je angazirao agenciju. A i oni ce svojim trudom zaraditi vise, 3% na cijenu koju su postigli umjesto 3% od trazene cijene...

Kao i kod odvjetnika kad dogovoris da radi na postotak od odstete... Jasno je da je njemu u interesu da ostvari sto veci iznos odstete, al ne da mazne sebi ono sto je vise od tvog ocekivanja...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:27.