Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2008., 21:55   #1
SIDS - Sindrom iznenadne dojenačke smrti

SIDS- smrt iznenadne dojenacke smrti

Potakla me tema koju san prije par dana procitala u Bebama iako san cula o ovome mnogo ranije jer je moja prijateljica mislila kupit baby monitor koji mjeri disanje tad san joj rekla da pretjeruje medjutim sad kad san ovo procitala ne znan je li bolje da nisan znala do sad ili da san ipak bila upucena. Mislila sam se da li da je stavim na forum ili ne, da vas bez veze ne strasim. Moja Ema je nedonosce rodjena u 35.tj. i ja nisan imala pojma da SIDS pogadja i nedonoscad. Zapravo prema clanku u Bebama (izvukla san neke stvari neman toliko vrimena da sve prepisujem);

SIDS je iznimno rijedak te se u 90% slučajeva javlja prije 6.mj. s maksimumom izmedju 2.i 4.mj., te se u 60% slucajeva radi o muskoj djeci. Najveci rizik je kod nedonoscadi i djece s malom porodnom tezinom. Najvaznijom mjerom se smatra da novorodjencad i dojencad moraju uvijek spavati na ledjima, nikad na trbuhu. Spavanje na boku nije sasvim sigurno i treba ga izbjegavati.
Madrac mora bit tvrd te kraj djeteta ne smije biti predmeta koji bi ga mogli ugusiti: jastucica, plisanih igracaka.... Plahta i pokrivac moraju biti dobro zategnuti ispod madraca, a djetetove nozice moraju doticati kraj krevetica da se ne bi dogodilo da dijete spuzne ispod prekrivaca. Dobru alternativu predstavlja vreca za spavanje. Djeca do godine dana trebala bi spavati u svom kreveticu u istoj sobi s roditeljima. Ne bi smjeli spavati na kaucu, sofama s drugom djecom ili odraslima. Treba izbjegavati spavanje s roditeljima u bracnom krevetu, pogotovo ako su umorni. Broj smrti djece koja su spavala s roditeljima na kaucu u zadnjih 20 god. povecao se 4puta. Broj analognih slucajeva u bracnom krevetu se prepolovio slijedom informativne kampanje. Mnoga istrazivanja pokazala su zastitnu ulogu dude varalice, ali preporucuju da se uvede tek kad beba ima 1.mj. da ne bi otezala dojenje, da je uvijek cista, da je dijete prihvaca, ako ispadne dok dijete spava, ne vracati ju....

Na jos jednom portalu sam procitala;
Stoga je važno pri izlasku iz rodilišta ili iz odjela za novorođenčad svim roditeljima dati pisane preporuke kako smanjiti vjerojatnost pojave SIDS-a. Upravo su preventivne mjere dovele do smanjenja učestalosti SIDS-a.

P.S.
Meni su u bolnici rekli da je stavim spavat na bok, to su mi izricito napomenuli tako da san ostala paf kad sam procitala ovo boldano, ukoliko se privrne na stomak mi je vracamo sad na ledja...Ocito je da vise ni u bolnicama ne znaju kako se bebe stavljaju spavat jer izgleda svako malo to mijenjaju. Inace, i pedijatrica mi je rekla da je stavljam na bok. E pa za par dana idemo na kontrolu lijepo cu joj ovo iskopirat i odnijet bas me zanima sta ce mi prokomentirat.
NelaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:04   #2
Quote:
nela25 kaže: Pogledaj post
Meni su u bolnici rekli da je stavim spavat na bok, to su mi izricito napomenuli tako da san ostala paf kad sam procitala ovo boldano
ma ok je da beba spava na boku, ne brini
to samo ponekad u nekim člancima i knjigama pretjeruju, ja vjerujem ne bi li potakli roditelje da budu maksimalno oprezni
pa tako u onoj knjizi 'kako uspavati dijete bez plakanja ' iliti popularna no cry sleep method piše da ako beba spava s roditeljima ili mamom u krevetu da se ne smiju koristiti nikakvi pokrivači nit za roditelje nit za bebu. da beba spava u vreći, a roditelji nek spavaju u vestama.

jako me fascinira taj sids, potpuno neobjašnjivo, nitko još dosad nije dokučio zašto se događa
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:05   #3
SIDS je prvo na sto te upozore kad rodis u zemlji gdje sam ja, beba uvijek, ali uvijek lezi na ledjima, NIKAD na boku ili trbuh.
Patronazna kad je dosla u posijetu stavila je veliku sarene naljepnicu na krevetic na kojoj je pisalo nesto "uvijek na ledjima"!
Meni su rekli da mogu staviti bebu na bok ili trbuh samo ako sam ja pored nje i ako je beba budna. Bila sam zabrinuta ako mi bebe podrigne moze li se ugusiti tako spavajuci na ledjima, medjuti desilo se par puta, bebica samo okrene glavu u stranu....
porasli smo veliki...spavajuci iskljucivo na ledjima, zbog SIDS prevencije
__________________
If you think that something small cannot make a difference - try going to sleep with a mosquito in the room
trapava is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:08   #4
Vidis trapava mene fascinira kako to meni niko nije reka iako ona spada u tu rizicnu skupinu?
evo jos nesto:
Budući da uzrok smrtni nije poznat, zanimanje znanstvenika bilo je usmjereno prema tzv. rizičnim čimbenicima – stanjima i laboratorijskim rezultatima koji se češće nalaze u bolesnika premda naizgled nemaju uzročne veze. Davno se spoznalo da je većina žrtava nađena u krevetu u potrbušnom položaju, kako su bile i stavljene spavati. Stoga je povedena inicijativa da se djeca stavljaju spavati u položaju na leđima. Praćenjem učinaka te inicijative vidjelo se da je ona u različitim zemljama dovela do smanjenja učestalosti SIDS-a. Daljnja istraživanja pokazala su da spavanje u bočnom položaju nije dovoljno sigurno jer se djeca lako mogu okrenuti u potpuni potrbušni položaj pa se preporučuje spavanje isključivo na leđima. U toj je situaciji nešto češća pojava zaležanog zatiljka, a to se može spriječiti drugim mjerama dok je dijete budno.
NelaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:09   #5
U posljednje vrijeme znanstvenici pokušavaju pronaći genetske uzroke SIDS-a, međutim ta su istraživanja zasad ostala neuspješna. Tragalo se i za tzv. metaboličkim bolestima u kojih zbog nedostatka aktivnosti pojedinih enzima nastaju poremećaji u stvaranju energije iz masti i poremećaji metabolizma šećera.
Budući da se klasičnim znanstvenim istraživanjima, pa ni onima usmjerenima genetskim uzrocima, nije našao uzrok SIDS-a, epidemiološka su istraživanja okolišnih čimbenika dobila na vrijednosti.
Tako se danas zna da dojenčad ne smije spavati na mekim podlogama i na jastucima nego na ravnim, tvrđim, platnenim podlogama. Nikakvim pokrivačem ne smiju biti pokriveni preko glave te namještanjem djece u krevet treba postići to da se nikakvim vlastitim pokretima u snu ne pokriju preko glave.
To se postiže učvršćivanjem pokrivača do visine djetetovih prsa pri čemu djetetove noge trebaju dosezati dno kreveta. Tako će se sigurno izbjeći prekrivanje djeteta preko glave. Zna se također da prostorije u kojima dojenčad spava ne smiju biti pregrijane i da dojenčad trebaju biti lagano odjevena.
portal zdrav zivot online
NelaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:14   #6
Gle porazgovaraj sa pedijatricom, moja malena je bila u risku da se rodi prije vremena, sreca rodila se samo 3 tijedna ranije , ali to je bilo prvo na sto su me upozorili, ali i sva dijeca koja se rode na vrijeme smatraju se da su u risku, posebno ako spavaju na trbuhu ili boku. Ovdje je "BIG NO" za takvo spavanje...

Inace ne moras se mnogo optrecivati, mada je meni ta naljepnica bas bola oci i uvijek sam se mislila, sta..ako ne daj Boze...
Kazu da dijeca do 1 god su u risku...taj clanak govori do 6mj.....sto su starija to manja mogucnost....SIDS-a
__________________
If you think that something small cannot make a difference - try going to sleep with a mosquito in the room
trapava is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:16   #7
E a kad sam ja bila klinka od 10tak godina sjecam se dobro tad je bila moda dijete stavljat spavat na trbuh!!:eek
Izricito na trbuh,kao da imju ljepu oblu glavu!
Ja sam svog prvih 20 dana znala podbocit sa rucnicima iza ledja i naprijed da spava malo na boku,al nakon 20 dana vise nije bilo sanse jer se sam odma izvrto na ledja!
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:18   #8
Ma znas sta citala san i vidila da ima stvarno malo slucajeva ali eto...ona sad spava na ledjima stalno ali dok je bia znaci najveci rizik spavala je na boku po njihovoj preporuci i to me da ti pravo recen razljutilo.
NelaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:22   #9
Quote:
nela25 kaže: Pogledaj post
Ma znas sta citala san i vidila da ima stvarno malo slucajeva ali eto...ona sad spava na ledjima stalno ali dok je bia znaci najveci rizik spavala je na boku po njihovoj preporuci i to me da ti pravo recen razljutilo.
Gle moja starija je rodjena tamo i tako je spavala, cim sam dosla ovdje odmah su mi ponavljali NE i NE!Mene je bas bilo strah staviti na ledja(nisam imala pojma o SIDS), ali sam ih poslusala. Sa mladjom sam dobila 10-ak brosura, plus jedno mini predavanje vezano za spavanje na ledjima.
Opet radi kako mislis da je najbolje i porazgovaraj sa pedijatricom, ameri znaju nekad biti ekstremni, ali eto ja sam ovo poslusala....
__________________
If you think that something small cannot make a difference - try going to sleep with a mosquito in the room
trapava is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:23   #10
i meni s preporučili da spava na boku jer je puno bljucala (blagi refluks). i spavala je na boku, ali podboltana s jastucima, onim za spavanje na boku. mislim zapravo da nema mjesta za paniku jer u dobi kad je najveći rizik od sidsa se praktički nijedna beba ne može okrenut sama s boka na trbuh, osobito ak je podboltana.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:27   #11
To su i meni rekli neka je drzim na boku da bljucne. Nema mjesta panici ali cinjenica je da ipak rizik postoji pogotovo u mom slucaju.
NelaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:27   #12
Dosta sam čitala o sidsu i moram priznati da me stvarno uspaničio,svaku noć gledam jel diše,čak sam mislila nabaviti taj aparat. Ovako,drobili su oni svega i svačega da veći rizik imaju djeca rođena ranije,da je veći rizik zimi,veći rizik ako roditelji puše,veći je rizik kod siromašne obitelji,ako spava na trbuhu,čak sam na rodinim stranicama da veći rizik imaju bebe hranjene adaptiranim. Malog sam uvijek stavljala na bok,međutim on sad spava na leđima,tako se namjesti
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:29   #13
Quote:
nela25 kaže: Pogledaj post
To su i meni rekli neka je drzim na boku da bljucne. Nema mjesta panici ali cinjenica je da ipak rizik postoji pogotovo u mom slucaju.
nemoj se bojati jer,najrizičnija su skupina do 6 mj,poslije gotovo i nema rizika,tako bar piše
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:30   #14
Pink kad je meni prijateljica rekla da misli kupit taj monitor oko 1500kn ispravite me ako grijesim rekla san joj da je blesava da sta panicari. Sad kad privrtin film vjerojatno mi nije htjela rec za nedonoscad da se ne bi uspanicila. Vjerojatno bi ga u tom momentu odma bila kupila, sad je proslo 6.mj pa nan ne treba.
NelaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:37   #15
da,skup je,ali za takvu stvar nije teško izdvojiti tu lovu. Nisam pametna,o ovakvim stvarima ne volim niti pričati,sad me toliko izjeda panika da bi najradije sutra kupila taj angel care
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:39   #16
o kakvom monitoru pricate?
__________________
If you think that something small cannot make a difference - try going to sleep with a mosquito in the room
trapava is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:39   #17
Ma da, kazem vec par dana mislin se da li da uopce napisen ovu temu.
NelaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:43   #18
Uz sids se također veže i madrac na kojemu dijete spava (nešto o izlučivanju nekakvog plina iz madraca koji nisu kvalitetni ili su stari), zato također ne spavati na trbuhu jer je dijete licem okrenuto madracu. Kao i pretopla prostorija.
phuketya is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:45   #19
Negdje sam pročitala da je vjerojatnost za SIDS smanjena ako beba spava s roditeljima u krevetu jer tako preuzima zdrave obrasce ritma disanja od svojih roditelja.
_Candy Candy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2008., 22:47   #20
Quote:
trapava kaže: Pogledaj post
o kakvom monitoru pricate?
to ti je monitor koji košta oko 1000 kn,ploča se stavi ispod bebinog madraca koja kontrolira bebino disanje u slučaju da beba stane disati,alarm se pali za 20 sec. Ja sam čula za "angel care" i "six sense"
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:15.