Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2017., 10:26   #141
Hahahaha..... Treba to uvest u zakon ko obavezu za sve, bili bi manje živčani hjutro

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk
__________________
Pare pokreću svijet, ljude i nogomet..... Parama mo´š kupit sve al nemo´š kupit raju.....
Nalc is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 23:32   #142
Quote:
Nalc kaže: Pogledaj post
Privat da, službeno ne. Nitko ne želi davat iz svog džepa, a nemaš kak pravdat da firma vrati. Za prave kazne je OK, imaš papir, riješeno. A ovak ja mirnije spavam jer me nemreju zvat sa granice da ih ovaj ne pusti nutra.
Tak je i diša jednom najebal, al na granici sa Crnom Gorom. Carinik tražil dokaz da je on vlasnik firme na koju glasi auto. Zato, mene to košta 10 minuta vremena, i mirna bosna. Doslovno.

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk
Firme koje cesto voze BiH i Srbiju znaju vec koliko sto kosta tako da se za to vozacima priznaju troskovi i bez racuna.

Nemam iskustva sa MNE, ali u tom slucaju je cesto dovoljna neka potvrda da je taj koji vozi zaposlen u firmi koja je vlasnik vozila.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 06:04   #143
Da, točno. Samo, treba ju uzet sa sobom...... Kad su išli u Ruminjsku tjedan dana sam tupio "potvrda o zaposlenju, potvrda o zaposlenju...."
Nismo često u Bosni, bar ne više. Samo redovna mjerenja i održavanja, dva/tri puta godišnje.

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk
__________________
Pare pokreću svijet, ljude i nogomet..... Parama mo´š kupit sve al nemo´š kupit raju.....
Nalc is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2017., 15:04   #144
Ajmo još jednom pitati, jer ovo nitko baš očito nezna.

Ako kupim u Bosni nešto za 2400 kn, i tamo ostvarim povrat PDV-a (znači vrijednost same robe je oko 2051 kn, što je manje od 2200 kn koliko je granica), da li to mogu unesti u Hrvatsku bez plaćanja carine i PDV-a?
alcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 12:06   #145
Možeš ako te ne skuže naši carinici.
A neće te skužiti ako ne tražiš povrat poreza od bosanaca.
__________________
Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo, pak ni vezda ne bu da nas...
mata73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 13:47   #146
U povratu PDV-a i je caka, jer ako ne tražim PDV nazad onda se kupovina bijele tehnike i sličnih uređaja koji koštaju oko 2500 kn ni ne isplati.

Znači, ovo što sam pitao 0 bodova, i bosanski PDV se smatra dijelom vrijednosti robe, iako mi to nikako nema logike, po meni je PDV porez na vrijednost robe.
alcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 15:56   #147
Pa logično je da si u pravu. Ali pitaj kos na granici.. vjerojatno moras imati posebno naznačeno na racunu koliki je dio pdv
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2018., 16:27   #148
To naravno da imaš odvojeno, jer kad tražiš povrat PDV-a u BIH dobiješ fakturu gdje je najjasnije moguće odvojeno iznos robe bez PDV-a, vrijednost PDV-a i ukupan račun koji si platio. Čak ti i BIH carina ovjeri pečatom da si povrat PDV-a ostvario.

Problem je što kod nas nigdje u Zakonu nije napisano da se PDV u stranoj državi (ne) isključuje. Zakon spominje da se gleda carinska vrijednost, ali to je to prema hijerarhiji prvo transakcijska vrijednost koju si platio. Platio si robu s PDV-om. Ima i što carinska vrijednost ne uključuje, ali to je toliko općenito napisano da puno toga piše, a ništa nije rečeno.

Pravilnik spominje vrijednost robe 2200 kn, a nigde ne piše jel to sa PDV-om ili bez, tak da sve je relativno. Izgleda da je to "slobodna sudačka interpretacija".
alcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 12:30   #149
Na granici se gleda cijena BEZ PDV-a .... prema tome prolazi bez problema. Samo jasno da PDV mora biti posebno izražen, čisto da se zna koja je koja cijena.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 21:09   #150
Paper spray

Jutros prelazio granicu iz bih u hrv na Arzanu. Izdvojili me sa strane za "temeljiti" pregled i u vratima mi nasli paper spray koji mi tu stoji godinama.
Uglavnom nije ga zabranjeno posdjedovati ali ga je zabranjeno prenositi preko granice jer spada u kategoriju kao i oružje. Kazna je 3.000 kn i dosije.
Ja sam prosao bez posljedica uz obecanje da necu vise, paa nije lose da to znate.
bojanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2018., 21:34   #151
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Na granici se gleda cijena BEZ PDV-a .... prema tome prolazi bez problema. Samo jasno da PDV mora biti posebno izražen, čisto da se zna koja je koja cijena.
Ne samo da je izražen PDV posebno nego još bi imao i popunjen SL-2 obrazac sa žigom bosanske carine koji je potvrda da je povrat PDV-a ostvaren + ovjerena faktura na kojoj jasno piše vrijednost robe bez PDV-a.


Jel si u praksi doživio da gledaju vrijednost robe bez PDV-a?
Jer većina ljudi smatra da se gleda cijena sa bosanskim PDVom u što nikako nemogu povjerovati da je točno.


Quote:
bojanko kaže: Pogledaj post
Jutros prelazio granicu iz bih u hrv na Arzanu. Izdvojili me sa strane za "temeljiti" pregled i u vratima mi nasli paper spray koji mi tu stoji godinama.
Uglavnom nije ga zabranjeno posdjedovati ali ga je zabranjeno prenositi preko granice jer spada u kategoriju kao i oružje. Kazna je 3.000 kn i dosije.
Ja sam prosao bez posljedica uz obecanje da necu vise, paa nije lose da to znate.
Mislim da ga nije zabranjeno prenositi preko granice nego ga se mora obavezno prijaviti.
alcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 11:28   #152
Ovako, u nedjelju ujutro idem sestrinim autom preko Slovenije i Italije u Švicarsku. Imam naravno prometnu i njezin zeleni karton, ali nisam izvadio punomoć. Jel postoji ikakva šansa da će me igdje pitati za taj papir?
I što se tiče ulaska u Sloveniju, jel bolje ići na Breganu ili neki manji prijelaz u blizini pošto vozim neke životinje za koje imam EU certifikat, ali svejedno bih htio izbjeći nepotrebno pretresanje auta.
Nied is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 11:41   #153
Quote:
alcro kaže: Pogledaj post
Ne samo da je izražen PDV posebno nego još bi imao i popunjen SL-2 obrazac sa žigom bosanske carine koji je potvrda da je povrat PDV-a ostvaren + ovjerena faktura na kojoj jasno piše vrijednost robe bez PDV-a.


Jel si u praksi doživio da gledaju vrijednost robe bez PDV-a?
Jer većina ljudi smatra da se gleda cijena sa bosanskim PDVom u što nikako nemogu povjerovati da je točno.
Jasno da nije točno, ljudi blebeću svakakve gluposti no postoji moućnost da ih netko o carinika pokušava naguzit. Potraži na stranicama Carine sigurno ćeš izrijekom naći da se radi o cifri BEZ PDV-a. I dok je vrijedilo pravilo 1000 kn isto se odnosilo BEZ PDV-a.

Doslovno stoput prenosio robu preko grane.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 22:37   #154
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Jasno da nije točno, ljudi blebeću svakakve gluposti no postoji moućnost da ih netko o carinika pokušava naguzit. Potraži na stranicama Carine sigurno ćeš izrijekom naći da se radi o cifri BEZ PDV-a. I dok je vrijedilo pravilo 1000 kn isto se odnosilo BEZ PDV-a.

Doslovno stoput prenosio robu preko grane.

Ok, hvala vjerujem ti. Međutim na novim stanicama Carinske uprave niti u bilo kojem zakonu ne piše "vrijednost bez PDV-a". Duduše ne piše ni vrijednost sa PDV-om. Namjerno spominju samo "vrijednost robe" kako bi ljudi bili u zabludi.

Stvar je sljedeća, treba znati malo pravila uvoza i zakone, u Zakonu o PDVu piše kad se roba uvozi iz non-EU zemlje gleda se njezina carinska vrijednost, u slučaju da je roba kupljena to je transakcijska vrijednost jer se ima račun. Kad se u Bosni traži povrat PDV-a, ostaje samo vrijednost robe koja se uvozi u Hrvatsku i to je to. PDV nije sastavni dio vrijednosti robe, i zato se nigdje ne spominje u Zakonu, jer namjerno nisu htjeli napisati kako ljude nebi još motivirali da kupuju vani. Ljudi misle da smiju kupiti za 2200 kn, a ustvari smiju za 2574kn (ako se radi o Bosni gdje je PDV 17%).


Druga stvar ako nekog carinik pokušava preveslat jer je kupio nešto za recimo 2300 kn sa PDVom i na to pokuša naplatiti hrvatski PDV može mu se reći "kolega sorry ali ti meni naplaćuješ PDV na PDV", a ako kaže da je isključio bosanski PDV onda mu se kaže da je osnovica same robe ispod 2200 kn i ne treba platiti ništa. Načelo PDV-a je da ga se plaća 1x i to u zemlji potrošnje (zemlja u kojoj se roba koristi tj kupuje, kao recimo kad sa ebaya kupimo nešto to je vrijednost bez PDV-a i onda na to se plati hrvatski PDV).

A što se nekad tiče, kad je granica bila 1000kn, jedina stvar gdje govore da se gleda vrijednost bez PDV-a piše u FAQu o gumama što ako jedna guma sa PDVom košta preko 1000 kn, i kaže da ako se traži povrat PDV-a i kupac ima dokaz da ga je dobio onda se gleda neto vrijednost gume i ona mora biti manja od 1000 kn. Drugo se ništa ne spominje jer očito državi nije u interesu da se iznos povećava, oni ba ga najradije stavili na 1000.


Još jednom hvala, htio sam čut nekog iz iskustva tko je prelazio preko grane sa robom koja je bez PDV-a u limitu, a sa PDVom preko limita!

Zadnje uređivanje alcro : 04.01.2018. at 22:50.
alcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 20:11   #155
Ako kupim rabljeni motor u SLO na otpadu, vozim ga u gepeku teretnog kombija, mogu li bez problema proći granicu?
Guater is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 20:33   #156
Da.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2018., 21:14   #157
Dal i je potrebna punomoć za upravljanje tuđim automobilom ako idem iz Hrvatske prema Poljskoj (preko Mađarske i Slovačke), ima li negdje graničnih kontrola da to baš gledaju?
Vulpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2018., 22:28   #158
Ima. Hoće li te gledat? Ko zna .... valjda se to kontrolira u 0,000000000001% slučajeva. Al jebi ga ako si baš ti taj 1 u milijardu.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2019., 14:55   #159
Imam pitanje: smije li se preko granice u Srbiju ( idem za vikend u Beograd ) pri čemu mi registracija istječe tjedan dana nakon toga?
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2019., 15:37   #160
ako nisi na crnoj listi u Srbiji odi, pošto vjerojatno nitko nezna samo napred i puno sreče.
__________________
Ljubavnik od formata
mrcina 22222 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:34.