Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2007., 13:52   #1
Prehrana 1+

E prije nego sto odlučite zatvoriti ovu temu, evo objašnjenja zašto ju otvaram.
Slažem se da u temi "dohrana" možemo naći potrebne savjete, ipak mislim da više ne govorimo o dohranu za djecu od godinu i na više.
Da ne bi smo bunili mame, šta se smije, a šta ne, ja otvarm ovu temu.
Ja sam postavila par pitanja na koja nikad nisam odbila odgovor, jer se vjerovatno radi o mamama čija djeca su još < 1. Ja to razumjem.
Iako bi naša djeca od 1+ trebala jesti kao i mi, ja još imam pitanja.
Tipa, kako pripremate kravlje mljeko iz tetra paka. Ja sam joj ga jučer prvi put dala. Prokuhala sam, pa čekala da se ohladi.
Pa onda koju količinu jesti - hvala dobila sam odgovor na dohrani. Uvijek mislim da je premalo, ili pak previše, ne znam.
PA bi smo vodje mogli razmjenjivati recepte.
Pa savjeti koliko šta sitniti, evo moja hoće još da joj sitnim hranu, a kruh, keks i sl. jede bez problema.
Pa voće, moja ga više nikako neće.
Ma užine, kako ih invoriati, kako ne ponavljati iste stvari, kako ih naučiti da vole hranu i da postanu mali slatki čovječuljci koji sami jedu. U biti kako im pomoći da postani nezavisni.
Eto, moderatori, nemojte se ljutiti što otvaram ovu temu i nemojte ju zatvoriti.
Hvala!
Loulou is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 15:45   #2
zar ne piše na mlijeku da nije potrebno kuhati
chiara is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 21:31   #3
Mi smo 1+ ali još ne razmišljamo o kravljem mlijeku. Zapravo tek sam nedavno počela uvoditi formulu s rednim brojem 3. I dalje nakon buđenja i prije spavanja popijemo 2 dl formule (dojili smo do 10 mj). I još jednom u danu.

Inače, za doručak - oko sat vremena nakon buđenja i jutarnje boce mlijeka, smiksam voće i neke žitarice, ili voće sa plazma keksom, jer tako sam sigurna da će ga mali čovječuljak pojesti. Onako iz ruke pojede malo ili ni malo.

Zatim za užinu kako što, oko 11 popije mlijeko, ako je na čuvanju baka mu namaže mrvicu maslaca i džema na kruh, ili neko voće, ali on pojede zaista malo toga.

Ručak, usitnjavamo vilicom, počeo se buniti na mnoge namirnice koje je prije bez problema jeo (riba, zelenilo), ali uglavnom, nastojim da bude gladan prije ručka, jer ako je smlatio nekakav keks koji mu tutnu u rukicu ili je nešto drugo brljavio, tad je hranjenje prava borba. Uglavnom, više ne pazim da li ima soli u hrani ili ne, više manje jede što i mi (ali bez puno začina).

Za večeru smo opet na mliječnom obroku - uglavnom razno razne pahuljice ili ako smo vani hipp za laku noć. A nakon kupanja i tik pred spavanje opet pijemo mlijeko.
Tinkili is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 22:48   #4
Tinkili i kod mene je ista stvar. Kao sto ti kazes, ono sto je do sada jela, nece nikako. Danas je bila borba za rucak. Nece i nece.
U biti ja sam pocela hranu sve manje usitnjavati, ali ona ju sve manje jede. E sad ne znam sta uraditi, da li ju opet usitnjavati ili ovako.
Voce, kao i kod tebe, hoce samo usitnjeno, komadi, ma nema sansi.
I sto ti kazes sada za rucak bas mora biti gladna da bi jela. Ma zaista ne razumjem.
A mlijeko, probali smo sa trojkom i nije joj se svidjela. Probali nestle junior i cesto mi ga bas povrati. I eto jucer sa 14 mj. krenula sa kravljim. Ja moram reci da sam dojila 2mj. i da smo na formuli vec 12. mj. Ne znam, vidjet cemo. Ja nisam htjela uvoditi kravlje mlijeko pa sve do...ko zna. Ovaj junior je do 3 god., ali sad je tako kako je.
A prokuhavanje, ne znam stvarno, ja mislila treba prokuhavati. Sta znam, sve me nesto strah, pa prokuhavam, dakle samo da ugrijem?!
Loulou is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2007., 08:20   #5
Moji klinci nisu htjeli formule, čokolino, medolino...ni jesti bilo što iz bočice. Dojila sam ih do oko godine dana, od 7-8 mj počela davat voće i povrće , juhu a oko godine su počeli jesti hranu kao i mi samo sam pazila da nije jako začinjena. Nisam miksala hranu, samo sam ju dobro zgnječila vilicom. Sto se tiče mlijeka(iz tetrapaka), počeli su ga piti 2-3 tjedna nakon prestanka dojenja i to iz čaše, valjda im prije nije odgovaralo.
A da bi jeo sam mora puno vježbati
Ispočetka će hrane biti svakud a najmanje u ustima ali eto vježbom do savršenstva.
Moj prvi nije želio sam jesti do 3 god, a znao je držat žlicu a drugi s 14 mj nije želio da ga drugi hrane.
Treći ima 10 mj i raspameti se kad vidi žlicu
Xenia 13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 21:15   #6
Quote:
Loulou kaže: Pogledaj post
... kako pripremate kravlje mljeko iz tetra paka...
... savjeti koliko šta sitniti, evo moja hoće još da joj sitnim hranu, a kruh, keks i sl. jede bez problema...
... voće, moja ga više nikako neće...
Ja svojima mlijeko dajem direktno iz tetrapaka u šalicu, 3,8% mm, grijem ako je za cokolino ili ako kcer bas izrazi zelju.
Što se tice usitnjavanja hrane, evo danas je moj "muskarcina" od 15 mjeseci pojeo pun tanjur juhe sa skoljkicama (tjesteninom), usitnjenim kuhanim pilecim mesom i cijelom zgnjecenom mrkvom. Nakon toga je cijelu bananu pojeo da mu je nisam ni prepolovila. Isti sam mu rucak probala u primjerenim komadima ponudila neki dan pa me samo cudno pogledao i okrenuo glavu.
Za razliku od danas, jucer je pojeo juhicu, a meso u finom bijelom umaku (narezano na normalne komadice) nije htio ni taknuti. Ali tjesteninu tipa puzici jede cijele, a kad se dva puta u zivotu dokopao pomfrita pojede u komadu bez problema - sa ono malo zubica odgriza komade.
Definitivno sam, izmedu ostalog, zakljucila da mu puno bolje ide "sa zlicom" nego ostala hrana i onda od toga ne odstupam.
puppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 21:36   #7
Puppa, vidis i kod mene je slična situacija.
dakle mlijeko samo grijem, ne prokuhavam ga više, baš sam bila blesava.
A za hranu, ma najbolje mi ide na kašiku, ove sve ostalo su mi mrvice.
I meni pojede juhu sa zgnječenom mrkvicom, krompirom, rižom, pastom, malim komadićima mesa. S druge strane ju odbije. Isto tako i taj neki ručak koji je za nas. A što ti kažeš pomfrit uzme u ruku i pojede bez problema, ili nešto slično, recimo makaron, bananu, jabuku, ali samo kad je njoj volja.
Valjda treba biti strpljiv. Ja se samo bojim da joj previše to nešto sitnim, pa da nikad neće normalno htjeti jesti. >Griješim li?
U zadnje vrijeme neće nikako voće!
Loulou is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2007., 22:43   #8
mališa je 19mj, ne jede km jer je alergičan, nego rižino kroz dan, a ujutro i navečer i po noći doji...
a obroci:
doručak (oko 8) žitarice na riž. mlijeku, ili palenta, kajgana (1x tjedno)
marenda (oko 11) komad voća, malo kruha ako zatreba
ručak (oko 14) kuhano meso (piletina, puretina, teletina) s kuhanim povrćem i krumpirom/tjesteninom/rižom/palentom - sve neslano + obavezno paradajz i juha
marenda (oko 17-18) komad voća
večera (oko 20) griz na rižinom mlijeku, palenta, žitarice na riž. mlijeku, kruh i neslana šunka

ručak je 90% slučajeva kuhani s malo masl. ulja, zadnje vrijeme ponekad prodinstam na malo luka i paradajza meso, pa dodam na sitno povrće i ukuham rižu - tipa rižoto...

količine - doručak i večera ~250gr
ručak oko 300gr

ne jede keksiće, slatko, štapiće, smoki...
gricka (kad odemo van) - štapiće od pira (neslane), rižine loptice, voće...

sve što je s vilicom jede sam, sa žlicom (ako je juha) dajem ja, ostalo zajedno (jedna žlica kod mene, druga kod njega)
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 11:37   #9
Loulou, ja ne brinem, vazno je da ne trazi miksano, a koliko sitno sjeckano jede to mislim da nije vazno. Moj sin u odnosu na princezu kcer jede super, totalno je drukciji. On sad jede ono sto ona sa cetiri godine gleda i koluta ocima, sta dati kazem, kuhano meso je pocela jesti sa 3,5 godine uz brata bebaca. Ha! Moja princeza ljubimica! Nek' su oni nama zivi i zdravi!
puppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 11:43   #10
Quote:
magriz kaže: Pogledaj post
mališa je 19mj, ne jede km jer je alergičan, nego rižino kroz dan, a ujutro i navečer i po noći doji...
a obroci:
doručak (oko 8) žitarice na riž. mlijeku, ili palenta, kajgana (1x tjedno)
marenda (oko 11) komad voća, malo kruha ako zatreba
ručak (oko 14) kuhano meso (piletina, puretina, teletina) s kuhanim povrćem i krumpirom/tjesteninom/rižom/palentom - sve neslano + obavezno paradajz i juha
marenda (oko 17-18) komad voća
večera (oko 20) griz na rižinom mlijeku, palenta, žitarice na riž. mlijeku, kruh i neslana šunka

ručak je 90% slučajeva kuhani s malo masl. ulja, zadnje vrijeme ponekad prodinstam na malo luka i paradajza meso, pa dodam na sitno povrće i ukuham rižu - tipa rižoto...

količine - doručak i večera ~250gr
ručak oko 300gr

ne jede keksiće, slatko, štapiće, smoki...
gricka (kad odemo van) - štapiće od pira (neslane), rižine loptice, voće...

sve što je s vilicom jede sam, sa žlicom (ako je juha) dajem ja, ostalo zajedno (jedna žlica kod mene, druga kod njega)
Svaka cast, sinak ti je super, dobro si to organizirala.

Moji klinci slatkise jedu, ali vrlo malo (uglavnom kinder cokoladicu, puding ili nesto toga tipa) i to nakon obroka cokoladicu, a ovo mlijecno za međuobrok.
puppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2007., 16:26   #11
Quote:
magriz kaže: Pogledaj post
mališa je 19mj, ne jede km jer je alergičan, nego rižino kroz dan, a ujutro i navečer i po noći doji...

Vidim da je i tvoj bebac alergican na kravlje mlijeko kao i moj!! doduse moj ima tek 6mj (dojili smo se do 3 ) i sada smo na pregominu sojinom i polako cemo poceti uvadjati hranu! Kakvo je to rizino mlijeko i gdje ga ima za kupiti, rizine loptice-nisam jikada cula za to! Neko dan sam mu htjela dati plazma keksice a kad ono pise da ima mlijeka u njemu . Kako se snalazite u svemu tome jeli tesko? Citala sam dosta o tome da alergije do 3g uglavnom prođu!!

Zadnje uređivanje putnica : 25.09.2007. at 16:18.
mi_ama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2007., 23:16   #12
Quote:
mi_ama kaže: Pogledaj post
Vidim da je i tvoj bebac alergican na kravlje mlijeko kao i moj!! doduse moj ima tek 6mj (dojili smo se do 3 ) i sada smo na pregominu sojinom i polako cemo poceti uvadjati hranu! Kakvo je to rizino mlijeko i gdje ga ima za kupiti, rizine loptice-nisam jikada cula za to! Neko dan sam mu htjela dati plazma keksice a kad ono pise da ima mlijeka u njemu . Kako se snalazite u svemu tome jeli tesko? Citala sam dosta o tome da alergije do 3g uglavnom prođu!!

rižino mlijeko kupujem u DMu, od Alnature - ima obogaćeno kalcijem, ali najbolje da se posavjetuješ s alergologom/pedijatrom (tko ti već vodi bebača radi alergije)...
rižine loptice - imaš isto u DMu (loptice/pahuljice), ali to tek malo kasnije kad svlada žvakanje...
keksići - postoje piškote koje nemaju mlijeke (više ne znam čije su, jer ih moj mališa ne voli); a postoje i keksići od Milupe - koji nemaju mlijeka (čak 2 vrste) - sve ostalo ti ima mlijeka i ne moj riskirati
savjet - jaja i ribu uvedi tek nakon godine dana, isto tako i agrume

nije teško - izbjegavaš sve što ima mlijeka i vrlo brzo se navikneš...
meni je bed što ne može jesti jogurt, sir... nije bitno mlijeko, sad je veći (19mj) i u jaslicama je ograničen - kad imaju varivo s vrhnjem, on jede kupovnu kašicu...
za užinu/marendu/doručak umjesto kruha sa sirom, on jede samo kruh...
no... za mjesec dana idemo ponovo na testiranje (bili kad je imao 14mj i test bio +), pa se nadam negativnom nalazu
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 15:49   #13
Thumbs up

Quote:
magriz kaže: Pogledaj post
rižino mlijeko kupujem u DMu, od Alnature - ima obogaćeno kalcijem, ali najbolje da se posavjetuješ s alergologom/pedijatrom (tko ti već vodi bebača radi alergije)...
rižine loptice - imaš isto u DMu (loptice/pahuljice), ali to tek malo kasnije kad svlada žvakanje...
keksići - postoje piškote koje nemaju mlijeke (više ne znam čije su, jer ih moj mališa ne voli); a postoje i keksići od Milupe - koji nemaju mlijeka (čak 2 vrste) - sve ostalo ti ima mlijeka i ne moj riskirati
savjet - jaja i ribu uvedi tek nakon godine dana, isto tako i agrume

nije teško - izbjegavaš sve što ima mlijeka i vrlo brzo se navikneš...
meni je bed što ne može jesti jogurt, sir... nije bitno mlijeko, sad je veći (19mj) i u jaslicama je ograničen - kad imaju varivo s vrhnjem, on jede kupovnu kašicu...
za užinu/marendu/doručak umjesto kruha sa sirom, on jede samo kruh...
no... za mjesec dana idemo ponovo na testiranje (bili kad je imao 14mj i test bio +), pa se nadam negativnom nalazu

Hvala puno na savjetu

Evo upravo zapisujem sve na papir što si mi rekla jer idemo kod dokice u petak pa cu s njom razgovarati!! A tebi i tvom malom princu zelim negativan nalaz!!!!
mi_ama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 00:29   #14
Naš problem je u tome što moja jednogodišnja maza voli zdravu hranu . Naime prije 10-ak dana sam joj počela polako davati mandarine. I sve super, odusevila se. Ali otkad ih je probala više nema granica. I tako nakon par dana je počela jesti po 4-5 mandarini dnevno. Svako malo skupi jednu mandarinu iz zdjele i donosi mi da joj ogulim. Niti smokiju se toliko ne razveseli. I tako sam je guštala hraneći je a ona jedući dok nije dobila proljev.

E, sad, problem je u tome što smo taman u ta dva dana kad se stvarno nabacala mandarinama počeli i s domaćim kravljim mlijekom. I sad ja nisam pametna. Logično mi je da je od previše mandarina a opet što ako nije. Zadnja dva dana sam joj dala samo po pola mandarine i evo danas uopće nije kakila pa je valjda do njih.

Sad, koliko bi ona mandarini smjela pojesti? Jeste imale sličnih iskustava? I još jedno pitanje: razrjeđivati ili ne domaće kravlje mlijeko?
lubyanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 01:01   #15
od 1+ moja jede isto što i mi, jedino bez jakih začina i sl.,a sad će i druga(od nedavno) s time da njoj prije podne dam još dodatni obrok npr. voćni jogurt i sl., a popodne kad se probudi voće.
Mlijeko je najbolje kupovati obično pasterizirano i ne ga kuhati, a trajno ne preporučam jer se tetrapak dezinficira peroksidom, a u mlijeko dodaje soda-bikarbona da bi trajalo tako dugo (tata radil 30 godina u laboratoriju u mljekari pa mislim da je mjerodavan)
Problem je ako je dijete alergično na kravlje mlijeko, ali ljudi onda znaju prijeći na kozje, ali ga je problem nabavljati.
Domaće mlijeko svom djetetu ne bih dao nikad, osim da ga sam ne proizvodim, jer je higijena kod proizvođaća loša, a sve zbog škrtarenja na sredstvima za održavanje higijene vimena, posuda. Davanje antibiotika kravama i sl., dok je mlijeko iz Mljekara ipak pod kontrolom, pogotovo od kad je otvoren institut za ispitivanje kakvoće u Križevcima(tamo mi je kuma u labosu, pa znam što se radi, i stvarno su strogi)
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 23:15   #16
Margiz kakvi su rezultati??? Nadam se da je veliki -
mi_ama is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 14:15   #17
Quote:
Crodra kaže: Pogledaj post
od 1+ moja jede isto što i mi, jedino bez jakih začina i sl.,a sad će i druga(od nedavno) s time da njoj prije podne dam još dodatni obrok npr. voćni jogurt i sl., a popodne kad se probudi voće.
Mlijeko je najbolje kupovati obično pasterizirano i ne ga kuhati, a trajno ne preporučam jer se tetrapak dezinficira peroksidom, a u mlijeko dodaje soda-bikarbona da bi trajalo tako dugo (tata radil 30 godina u laboratoriju u mljekari pa mislim da je mjerodavan)
Problem je ako je dijete alergično na kravlje mlijeko, ali ljudi onda znaju prijeći na kozje, ali ga je problem nabavljati.
Domaće mlijeko svom djetetu ne bih dao nikad, osim da ga sam ne proizvodim, jer je higijena kod proizvođaća loša, a sve zbog škrtarenja na sredstvima za održavanje higijene vimena, posuda. Davanje antibiotika kravama i sl., dok je mlijeko iz Mljekara ipak pod kontrolom, pogotovo od kad je otvoren institut za ispitivanje kakvoće u Križevcima(tamo mi je kuma u labosu, pa znam što se radi, i stvarno su strogi)
Moji roditelji imaju krave tako da mi se to čini ipak sigurnijim izborom od mlijeka iz mljekara. Čisto iz razloga što se naše domaće kravice hrane našom domaćom travicom na našem domaćem seoskom zraku. A što ja znam čime se su se hranile 'dukat kravice' i što mi je netko tamo u mljekari možda uvalio u mlijeko. Mama pomuze mlijeko, prokuha i zamrzava u kesice tjedana dana pa donosi nama. Možda sam u krivu al ja sam od onih kojima je domaće ipak domaće. Samo eto ne znam da li razrjeđivati to mlijeko? Pretpostavljam da je ipak masnije nego kupovno punomasno pa mama malo stavi i vode kad prokuhava ali opet možda nije potrebno?

Moram pitati: kažete da vam malecki jedu isto što i vi? Ja se još nekako bojim pečenja i dinstanog. Recimo pečemo meso i krumpire u pećnici, njoj se sprema juhica posebno. Isto tako, samo sam joj jednom dala pire s toćem od junetine. Ne znam, ta dinstana kapula i sva masnoća u pečenju... Pretjerujem ili?

I još nešto: za doručak i večeru moja malena još uvijek papa čokolino, rižolino i ostale lino proizvode. Da li bi trebala tu nešto mijenjati ili?
lubyanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 00:06   #18
Lubyanka

I kod nas je isto za dorucak i veceru.
Ja isto pazim da joj ne dajem jako masno, pocenje i sl.
Krompir iz pecnice sam dala, ali ne i meso. Meso je uglavnom kuhano.
Loulou is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 13:23   #19
Lubyanka, moj maleni jede "sve", ali moje dinstanje nije na luku, nego na malo ulja poprzim meso, napravim umak i uz paštu, rižu ili pire krumpir njemu je to rucak iz snova. Peceno meso sam mu dala piletinu, janjetinu, teletinu ispod peke i s rostilja piletinu ili fasirano (rostilj nije klasincan nego ploca).
puppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2007., 14:04   #20
Quote:
puppa kaže: Pogledaj post
Lubyanka, moj maleni jede "sve", ali moje dinstanje nije na luku, nego na malo ulja poprzim meso, napravim umak i uz paštu, rižu ili pire krumpir njemu je to rucak iz snova. Peceno meso sam mu dala piletinu, janjetinu, teletinu ispod peke i s rostilja piletinu ili fasirano (rostilj nije klasincan nego ploca).
Ne znam, nikad nisam tako pokušala kuhati. Jel to ispadne iti približno kao s lukom? Pitam jer mi je muž picajzla što se tiče hrane i čisto sumnjam da bi se njemu svidjelo nešto bitno drugačije od standardnog načina.
Možda da joj ipak tu i tamo podvalim nešto pečeno?
A što se tiče jaja: ja sam joj prije par dana prvi put dala cijelo jaje sa blitvom a dosad je jela samo žumanjak. Jel još uvijek vrijedi da jaja smiju jesti samo tvrdo kuhana ili? Kako ih vaši jedu i s čime ih poslužujete?
lubyanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:01.