Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2017., 00:30   #4381
meni jos uvijek nije doslo rješenje za doprinose, a dobila sam poticaje hzz-a i sad me strah da ce mi srat zbog toga jer nisu plaćeni na vrijeme (radim od 15.7.) i da ce im to biti osnova da traze povrat novca. jel se moze to dogoditi?
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 14:31   #4382
To rjesenje nemoj ni ocekivati da ce stici uskoro. Pocni uplacivati sama, vec smo pisali o iznosima i o brojevima racuna za uplate.
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 14:35   #4383
Quote:
Sheeva kaže: Pogledaj post
Oko 2300kn svih 12 mjeseci, plus minus.
Aha, fak, samo da napomenem - ovo je bilo nedavno, ali prije ovih nekakvih aktualnih povećanja rodiljnih naknadi, ne znam kolko bi ispalo sada.
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 01:22   #4384
Quote:
Sheeva kaže: Pogledaj post
To rjesenje nemoj ni ocekivati da ce stici uskoro. Pocni uplacivati sama, vec smo pisali o iznosima i o brojevima racuna za uplate.
Ako sam pocela raditi 15.7.mogu si uplatiti zajedno za polovicu 7.i za 8.mj?
A za 7mj si izracunam da iznos doprinosa dijelim s 31 i pomnozim s r. danima u 7mj,njih 17?

Poslano sa mog SM-G955F koristeći Tapatalk
kokoshka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 09:47   #4385
kokoshka na oba pitanja odg je DA

za porodiljno je bitno napomenit da prvo moraju ispunit uvijet staza. ako toga nema onda primaju najmanji iznos (onih 1666 kn (tako nesto, koju kunu gori-doli) - e sad jel se i taj iznos prominio s ovim povecanjem rodiljnih naknada zbilja ne znam)
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 14:31   #4386
Da, i taj iznos se promijenio na dvije tisuće i nešto.
Sheeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 16:25   #4387
Pozdrav!

Upravo prikupljam papire i krećem s otvaranjem obrta, pa imam par pitanja.
Obrt bi otvorila putem eObrta.

Glavna djelatnost obrta će biti cvjećarsko aranžerske usluge (dekoriram vjenčanja i prostore i radim na terenu). U Plavom uredu su mi rekli da sjedište mogu prijaviti i doma, samo da moram naznačiti da radim na terenu. Gdje to naznačim? I da li stvarno mogu doma otvoriti sjedište, odnosno, moram li za to zadovoljavati neke propise? (To bi zapravo samo bio ured.)

Dalje, budući da kuća glasi na baku, s njom bi sklopila ugovor o pravu korištenja stana bez naknade. Da li taj ugovor sama napišem ili postoji neki službeni papir i da li se to mora ovjeriti kod bilježnika?

Zatim, zanima me sama rubrika "datum početka obavljanja obrta". Npr, ja stavim 1.10., ali do tad mi recimo papiri (upis, obrtnica?) ne budu gotovi. Čemu služi onda točno taj datum? I jel zna netko koliko se cca čeka rješavanje upisa?

I za kraj, otvaram i cvjećarnu, pa me zanima kako onda to funkcionira s prijavom prostora? Da li je to izdvojeni objekt, kome ga prijaviti...?
__________________
Delulu is the solulu.
Zla majkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 17:24   #4388
Quote:
Zla majkee kaže: Pogledaj post
Glavna djelatnost obrta će biti cvjećarsko aranžerske usluge (dekoriram vjenčanja i prostore i radim na terenu). U Plavom uredu su mi rekli da sjedište mogu prijaviti i doma, samo da moram naznačiti da radim na terenu. Gdje to naznačim? I da li stvarno mogu doma otvoriti sjedište, odnosno, moram li za to zadovoljavati neke propise? (To bi zapravo samo bio ured.)
Mislim da te nigdje ne pitaju da to naznačiš u prijavi za otvaranje obrta (ako i pitaju, onda je na nekom logičnom mjestu, jer otvarala sam obrt prije 2 mjeseca, isto mi je sjedište "doma", ali tamo je samo prijavljeno sjedište i ništa zapravo ne obavljam od posla, sve radim kod klijenata). Jedino kad kasnije prijavljuješ poslovni prostor za fiskalizaciju (isto možeš preko ePorezne) pa onda tamo kad otvaraš "poslovni prostor" staviš da je to pokretni poslovni prostor. Ne znam postoje li neki dodatni propisi za tvoju djelatnost, možda možeš to provjeriti u Obrtničkoj komori?

Quote:
Dalje, budući da kuća glasi na baku, s njom bi sklopila ugovor o pravu korištenja stana bez naknade. Da li taj ugovor sama napišem ili postoji neki službeni papir i da li se to mora ovjeriti kod bilježnika?
Na internetu sam nailazila na različita iskustva, nekima je prošlo bez ovjere bilježnika, nekima nije. U Obrtničkoj komori su mi poslali primjer ugovora o korištenju stana bez naknade (mislim da je to ono što se može naći posvuda na netu), ja sam odlučila probati bez potpisa bilježnika, ali su me zvali da moram priložiti ili ovjereni ugovor (premda su mi rekli da ovakav ugovor koji sam poslala uopće ne postoji i da je u Hrvatskoj propisano kako ugovori mogu izgledati, tako da nisam sigurna kakav bi točno ugovor trebalo ovjeriti kod bilježnika) ili doći s vlasnikom stana tamo kod njih (u Zagrebu je adresa Zapoljska 1) da potpiše izjavu o pravu na korištenje. S obzirom na to da bilježnik košta oko 100 kn, a ovo drugo je besplatno, otišla sam s mamom to riješiti tamo i bilo je brzo gotovo, tako da preporučujem to ako vam je opcija.

Quote:
Zatim, zanima me sama rubrika "datum početka obavljanja obrta". Npr, ja stavim 1.10., ali do tad mi recimo papiri (upis, obrtnica?) ne budu gotovi. Čemu služi onda točno taj datum? I jel zna netko koliko se cca čeka rješavanje upisa?
Mislim da to služi ako želiš malo odgoditi početak rada (i plaćanja doprinosa), ali nisam 100% sigurna. Ja sam recimo 21.7. predala prijavu, 27.7. su mi se javili, trajalo je još par dana dok nisam riješila neke ispravke koje su tražili i to za ugovor (bili su godišnji i nisam bila ni u Zagrebu većinu vremena), a datum početka obavljanja obrta sam stavila 14.8., i dotad mi je sve i bilo riješeno (bilo je i nešto ranije, ne znam više točno koliko).

I za kraj, otvaram i cvjećarnu, pa me zanima kako onda to funkcionira s prijavom prostora? Da li je to izdvojeni objekt, kome ga prijaviti...?[/QUOTE]

Tu ne mogu pomoći.
maestranza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 19:33   #4389
Puno hvala na odgovorima.

Ovo za bilježnika sam i ja našla svakakve odgovore, a zapravo mi je problem što je baka slabije mobilna i uvijek su joj tlaka takve stvari.
Ali sad sam naišla i na drugi problem, a to je da ja nisam prijavljena na toj adresi gdje bi bilo sjedište pa čitam da i to može biti problem.
(Živim tu, ali nisam promijenila podatke jer se uskoro udajem pa mi se ne da dva puta sve mijenjati).
__________________
Delulu is the solulu.
Zla majkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 10:04   #4390
Quote:
robot jura kaže: Pogledaj post
Otkudi ti to? Tražim po netu, čitam zakon, ali nigdje ne nalazim odredbu da bezgotovinske račune moramo pisati preko specifičnog softvera?


Ako otvaraš obrt, imat ćeš vjerovatno troškove prije nego što nešto stigneš naplatiti. Kao na primjer otvaranje transakcijskog računa - morat ćeš banci odmah platiti otvaranje i vođenje računa, token/usb stick za internet bankarstvo,...
U tom slučaju na transakcijski račun prebaciš nešto novaca pod oznakom "pozajmica". Može se nekome desiti i tijekom godine da nema dovoljno novca na transakcijskom ralunu za pokrivanje nekih troškova.
Tu si pozajmicu kasnije (kad novaca imaš dosta) opet možeš vratiti.

Kao paušalist vodiš knjigu prometa, ali će porezna istinitost tvojih podataka iz PO-SD provjeravati putem pregleda uplata na tvoj transakcijski račun. I onda će vidjeti razliku, jer je uplaćeno više novaca nego što bi to trebalo biti po izdanim računima.
Zato im treba obrazloženje.

Moja teta iz porezne me prilikom predaje PO-SD-a odmah pitala da li sam možda imala pozajmicu. Kako sam ja sebi tu pozajmicu na transakcijski račun prebacila prije službenog početka rada obrta, ona to možda neće ni vidjeti. Ali mi je rekla da ću, ako bude potrebno, samo morati donijeti izvod računa od tog dana na kojem će biti vidljivo da sam sama sebi uplatila pozajmicu.
Dižem post iz mrtvih

Što ako sam bio debil i prebacio si s tekućeg na poslovni 95kn za troškove otvaranja računa, ali nisam napisao pozajmnica? (pod opis sam stavio nešto u stilu "uplata za troškove otvaranja računa").
Kako to opravdati ili što mi je najbolje raditi u ovom slučaju kad ću predavat PO-SD?

Da pišem to unutra ili kako?
To će bit jedini iznost koji mi se nikako ne slaže s uplatama, odnosno ne vidim kako da ga opravdam.
xGAME is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 14:18   #4391
Quote:
xGAME kaže: Pogledaj post
Dižem post iz mrtvih

Što ako sam bio debil i prebacio si s tekućeg na poslovni 95kn za troškove otvaranja računa, ali nisam napisao pozajmnica? (pod opis sam stavio nešto u stilu "uplata za troškove otvaranja računa").
Kako to opravdati ili što mi je najbolje raditi u ovom slučaju kad ću predavat PO-SD?

Da pišem to unutra ili kako?
To će bit jedini iznost koji mi se nikako ne slaže s uplatama, odnosno ne vidim kako da ga opravdam.
Lako moguće da te za taj iznos neće ništa ni pitati. Ali si svjedeno sa sobom uzmi izvod na kojem se ta uplata vidi (kad budeš predavao PO-SD). Za svaki slučaj. Em će vidjeti što si napisao pod opis, em će vidjeti da je to došlo s tvog tekućeg računa.
Nemoj taj iznos upisivati u PO-SD, nije primitak od posla.
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 15:52   #4392
Svaki primitak ide u PO-SD. Može napisati u napomeni što je to.. bolje nego da ne upiše pa da ga radi sitne love zovu da od kud je to..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 15:05   #4393
Koliko dana treba za otvoriti pausalni obrt od kuce, bez prostora na zg podrucju?
farfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 16:17   #4394
Dva.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 10:11   #4395
PItanje u vezi Paypal-a i prebacivanja eura na poslovni (multivalutni) račun. Imam npr. 1000€ na Paypalu i želim ih prebaciti na poslovni račun, htio bih da ostanu euri, da li po defaultu Paypal radi konverziju u kune ili samo prebaci eure ? Ima li negdje opcija/settings u Paypalu gdje se to podešava? Naravno ne želim da mi Paypal radi ikakve konverzije,ali ni banka, pošto sam pri otvaranju računa zatražio multivalutni račun (kune i euri).
anemovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 12:33   #4396
Kad sam ja kretao, trebalo je emailom tražiti od PayPala da promjeni valutu isplate na karticu, jer inače radi konverziju u kune.
Mislim da se tu nije ništa promijenilo ...
Dakle, Help -> Message Center -> Email us

Koliko ja vidim, još uvijek je moguće povezati PayPal samo sa USA bankovnim računom. Dakle, PayPal povezuješ sa karticom.
To znači da uplate na karticu obrađuje tvoja banka - i radi automatsku konverziju u kune (uglavnom po povoljnijem tečaju nego PayPal). Raspitaj se u banci da li je moguće uplate u stranoj valuti "preusmjeriti" na devizni dio računa. Mislim da ni u jednoj banci nije, jer to, u stvari, određuje kartična kuća, ali ništa te ne košta pitati.
Javi rezultat.

Nego, nisi obavezan isplaćivati novce sa PayPala na račun obrta.
Samo u KPR upišeš cifru u kunama po srednjem tečaju HNB na dan uplate na PayPal (to je obavezno).
I trošiš sa PayPal-a. Ili pričekaš s isplatom do povoljnijeg tečaja.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 10:49   #4397
Tako je, samo treba kontaktirati Paypal i navesti broj kartice i valutu u kojoj želite da se transakcija prilikom povlačenja vrši.

Meni se na kraju neda zezati s time, a i nešto sam čitao da ovi u poreznoj znaju onda vidjeti poduplane prihode zbog toga jer u jednom trenutku na vašem žiro računu u banci sigurno mijenjate stranu valutu u kune, ne znam jeli to i kako riješeno u međuvremenu. A i nije PP tečaj čak ni tako loš u zadnje vrijeme, sličan je kao i u banci.
randomuser3588 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 17:59   #4398
Ima li slučajno itko iskustva s korištenjem mobilnog bluetooth printera za fiskalne račune u kombinaciji s Macom za instalaciju? :/
maestranza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:20   #4399
Gdje u tom egrađanu vidim koliki su mi doprinosi i porez? Jel mogu uopce?
Obrt mi je aktivan od 1.6., a jos nisam nikakvo rjesenje za uplate dobio.

Sve što sam uspio naći je ovo:
https://drive.google.com/file/d/0B7O...ew?usp=sharing

S time da je ovo prvo koliko vidim po iznosu, povrat poreza koji sam dobio.

Zadnje uređivanje xGAME : 25.09.2017. at 10:33.
xGAME is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 10:31   #4400
Koliko se čeka na dobivanje obrtnice kada se obrt otvara putem e-obrta?
Ebony is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:44.