Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2013., 20:23   #121
Kako smo na temi o Češkoj pričali o gradovima i stanju u Slovačkoj, predlažem da temu nastavimo ovdje, ovo je jedina tema koju sam našao
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 22:21   #122
OK, nastavljamo ovdje

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ma, kao i Rumunjskam, to su ijepi gradići kakve imamo po Hrvatskoj, Vojvodini, Madžarskoj, ali sela, pogotovo na istoku, su u jako lošem stanju.
Ja bih rekao da su im sela lijepša nego kod nas. Naravno, uz izuzetak Istre i obalnog pojasa u Dalmaciji gdje su sela praktički kao u zapadnoj Europi. U Slovačkoj je baš evidentan rast na svakom koraku, svake godine sve izgleda lijepše i sve je bolje uređeno.

Ranih 2000.-ih smo bili osjetno bolji od Slovačke iako smo mi imali rat, a kako stvari danas stoje, oni se razvijaju sve brže dok mi godinama stagniramo.
thatfeel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 22:24   #123
Quote:
thatfeel kaže: Pogledaj post
OK, nastavljamo ovdje



Ja bih rekao da su im sela lijepša nego kod nas. Naravno, uz izuzetak Istre i obalnog pojasa u Dalmaciji gdje su sela praktički kao u zapadnoj Europi. U Slovačkoj je baš evidentan rast na svakom koraku, svake godine sve izgleda lijepše i sve je bolje uređeno.

Ranih 2000.-ih smo bili osjetno bolji od Slovačke iako smo mi imali rat, a kako stvari danas stoje, oni se razvijaju sve brže dok mi godinama stagniramo.
Da se razumijemo, Slovačka je možda jedina koja se ne reindustrijalizirala, nego možda i uopće induatrijalizirana nakon 2000.
Hrvatska, ako zemlja slične površine i broja stanovnika bi trebala učiti od njih u mnogim stvarima.

Ali za istok Slovačke navodno vrijede mnogi stereotipi koji vrijede i za Rumunjsku,a imju problema i s Madžarima na jugu te samom državom Madžarskom.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 22:33   #124
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Da se razumijemo, Slovačka je možda jedina koja se ne reindustrijalizirala, nego možda i uopće induatrijalizirana nakon 2000.
Hrvatska, ako zemlja slične površine i broja stanovnika bi trebala učiti od njih u mnogim stvarima.

Ali za istok Slovačke navodno vrijede mnogi stereotipi koji vrijede i za Rumunjsku,a imju problema i s Madžarima na jugu te samom državom Madžarskom.
Istok Slovačke dosta naginje Ukrajini po kulturi, mentalitetu pa čak i jeziku. Slovaci za sebe, baš kao i mi, vole govoriti da su most istoka i zapada

A što se tiče odnosa sa Mađarskom, dovoljno govori da su zabranili ulazak mađarskog predsjednika u državu
thatfeel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 22:39   #125
Što fali Slovačkoj? Imaju Hrvata za predsjednika, to mi već nismo imali 14 godina

Ironiju na stranu, osobno s njima imam bolja iskustva nego s Česima, nekako su slavenskijeg mentaliteta od svojih zapadnih susjeda.
Samwell Tarly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 23:11   #126
Quote:
Samwell Tarly kaže: Pogledaj post
Što fali Slovačkoj? Imaju Hrvata za predsjednika, to mi već nismo imali 14 godina

Ironiju na stranu, osobno s njima imam bolja iskustva nego s Česima, nekako su slavenskijeg mentaliteta od svojih zapadnih susjeda.
Znaš što sam primjetio? Česi i Slovaci su kao preslika Slovenaca i Hrvata.

Svi stereotipi, međudržavni odnosi i skoro sve što vrijedi za nas i Slovence, vrijedi i za njih gore. Česi su jako dugo bili pod njemačkom sferom kao i Slovenci, a Slovaci pod mađarskom. Po arhitekturi, mentalitetu, mišljenju jedni o drugima i svemu, Česi su kao Slovenci, a Slovaci kao Mađari. Sutra ću, ako će mi se dati, još malo opširnije elaborirati ovo.
thatfeel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 23:21   #127
Quote:
thatfeel kaže: Pogledaj post
Znaš što sam primjetio? Česi i Slovaci su kao preslika Slovenaca i Hrvata.

Svi stereotipi, međudržavni odnosi i skoro sve što vrijedi za nas i Slovence, vrijedi i za njih gore. Česi su jako dugo bili pod njemačkom sferom kao i Slovenci, a Slovaci pod mađarskom. Po arhitekturi, mentalitetu, mišljenju jedni o drugima i svemu, Česi su kao Slovenci, a Slovaci kao Mađari. Sutra ću, ako će mi se dati, još malo opširnije elaborirati ovo.
To znam zapravo od prije, Slovenci i Česi pod austrijskim utjecajem, mi (donekle) i Slovaci u mađarskom dijelu iako je Hrvatskoj bar na papiru bilo daleko bolje nego njima u pogledu političke autonomije od Pešte.
Samwell Tarly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 23:51   #128
To i ja primjetih, da su Česi i Slovaci kao Hrvati i Slovenci, osim toga što su u ovom slučaju Slovenci oni puno manji a razvijeniji, a tamo je manji nerazvijeniji.
MystSky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 23:57   #129
Quote:
Samwell Tarly kaže: Pogledaj post
To znam zapravo od prije, Slovenci i Česi pod austrijskim utjecajem, mi (donekle) i Slovaci u mađarskom dijelu iako je Hrvatskoj bar na papiru bilo daleko bolje nego njima u pogledu političke autonomije od Pešte.
Ma i ne samo na papiru
Hrvati su imali ne samo autohtoni dio plemstva, nego su i asimilirali dio Njemaca i drugih, i to i pisce, kulturnjake, umjetnike.
Zagreb i Varaždin su uvijek imali nesumnjivu većinu Hrvata (drugi najbrojniji onda su bili Slovenci).
Imala je bana, županije, vojsku itd.

Slovačka nije postojala kao politički subjekt.
Jako je malo Slovaka bilo među plemstvom.
A što je još znakovitije;
Bratislava nije imala ni 5% Slovaka još 1918., a ni Košice ni drugi gradovi nisu imali većinu.

AKo je ikome bilo gadno pod Mađarima, to su bili Slovaci, ni Česi ih nisu previše poštovali u novoj državi, smatrali su ih prenazadnima, pre-katolički orijentiranim i sl.

Čitao sam knjigu 1968. Godina koja je promjenila svijet, i dio se radi i o Dubčeku (on je bio Slovak) i govorio je koliko dotadašnji moćnik Novotny nije volio Slovake i kako je njegov izbor bio šok.
A to je bilo već duboko u 60-tima, nakon 50 godina zajedničke države
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 00:03   #130
Slično kao i Slovenci pod Austrijancima.
MystSky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 00:03   #131
Inače, zanimljiva je politička scena u Slovačkoj. Vladajuća stranka Smer ima potporu 44% birača, a druga stranka po jačini, demokršćani imaju svega 8% na zadnjim izborima. Maltene jednostranačje

http://en.wikipedia.org/wiki/Electio...test_elections

Još je zanimljivije da su prije ovih prošlogodišnjih izbora, na izborima 2010. demokršćani sastavili široku koaliciju i formirali vladu, iako je Smer imao više nego duplo veću potporu od najjače stranke u koaliciji.
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 15:11   #132
Lokalni izbori u Slovačkoj, bit će zanimljivo vidjeti kako će premijer Fico, slovački Bandić, proći na ovima, hoće li ojačati ili pasti.
Inače, Slovaci tradicionalno slabo izlaze, na prošle je izašlo svega 23%
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2013., 17:05   #133
Šta reći na ovo:
http://spectator.sme.sk/articles/vie...kia_brand.html

Slovački premijer Robert Fico razgovarao je u srijedu sa češkim premijerom u ostavci Jiří Rusnok o mogućnosti zajedničke promocije Češke i Slovačke van granica Europske unije.

"Made in Czechoslovakia" mogla da promovira proizvode u djelovima Azije i Afrike gdje, prema njemu, nije ni primjećena podjela zajedničke države.



Samo sam ovo gore našao na engleskom, ima dosta članaka na češkom, ovo sam preko google translatea preveo, valjda postoji dosta zemalja u Africi, gdje nije primjećena podjela zemlje, i Aziji: Sjeverna Koreja, Vijetnam, Mongolija

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/eko...rusnok-a-fico/
FedererFan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2013., 22:59   #134
Slovačka: Fico želi biti predsjednik

Predsjednik Vlade Slovačke Robert Fico najavio je danas da će se kandidovati na izborima za predsjednika sljedeće godine, kao i da je tu odluku donio pošto je dobio jednoglasnu podršku vođstva svoje stranke.

Kako procjenjuju agencije, Fico, lider lijevo orijentisane socijal-demokratske stranke SMER, biće favorit na izborima za, uglavnom ceremonijalnu funkciju predsjednika Slovačke.

Do sada je više desetina kandidata najavilo da će učestvovati na predsjedničkim izborima 2014. godine. Aktuelnom predsjedniku Ivanu Gašparoviču mandat ističe na proljeće.

Premijer Fico je svoju partiju na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima doveo do lake pobjede, pa ta stranka sada vlada sama, što je prvi put od raspada Čehoslovačke 1993. godine da Slovačka nema koalicionu vladu.
http://www.rtcg.me/vijesti/svijet/35...edsjednik.html
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 22:37   #135
Ocekuje se da ce Fico u prvom krugu Preds.izbora osvojiti oko 40% glasova. U drugom krugu lako pobjedjuje bilo kojeg protukandidata koji se kvalificira u isti. Nakon toga Slovacka dobija i Predsjednika i Premijera iz iste komanc stranke.
Gunar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 22:40   #136
Quote:
Gunar kaže: Pogledaj post
Ocekuje se da ce Fico u prvom krugu Preds.izbora osvojiti oko 40% glasova. U drugom krugu lako pobjedjuje bilo kojeg protukandidata koji se kvalificira u isti. Nakon toga Slovacka dobija i Predsjednika i Premijera iz iste komanc stranke.
A tko će biti premijer Slovačke?

Kakva je gospodarska situacija tamo? Zbog čega su crveni tamo jaki?
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 23:03   #137
Premijer ce biti jedan od sadasnjih potpredsjednika stranke Smer. Najvjerojatnije sadasnji Predsjednik Parlamenta Pavol Paska. Gospodarstvo se lagano oporavlja nakon recesije prvenstveno na temelju toga jer je skoro 100% orijentirano na Njemacko gospodarstvo. Kad je dobro u Njem.dobro je i u SK. Fico je macho populista koji zna reci to sto puk hoce cuti. Nista drugo. Desnica se unazad nekoliko godina blamira na unutrasnjopol.sceni a to konzervativni birac ne voli i ne oprasta te ne izlazi na izbore (ukratko). Crveni izlaze na biralista po partijskoj duznosti. Sve je to receno vrlo pojednostavljeno jer analizirati pol.situaciju koja traje x godina,u jednom postu se neda.
Gunar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 22:05   #138
Quote:
Gunar kaže: Pogledaj post
Premijer ce biti jedan od sadasnjih potpredsjednika stranke Smer. Najvjerojatnije sadasnji Predsjednik Parlamenta Pavol Paska. Gospodarstvo se lagano oporavlja nakon recesije prvenstveno na temelju toga jer je skoro 100% orijentirano na Njemacko gospodarstvo. Kad je dobro u Njem.dobro je i u SK. Fico je macho populista koji zna reci to sto puk hoce cuti. Nista drugo. Desnica se unazad nekoliko godina blamira na unutrasnjopol.sceni a to konzervativni birac ne voli i ne oprasta te ne izlazi na izbore (ukratko). Crveni izlaze na biralista po partijskoj duznosti. Sve je to receno vrlo pojednostavljeno jer analizirati pol.situaciju koja traje x godina,u jednom postu se neda.
Ne zaboravi da se slovačka i hrvatska definicija ljevice razlikuju.

SMER je i po wiki "left wing nationalism", dakle ljevičarski nacioalizam, i bliži je Bandiću nego lijevim strankama u Hrvatskoj.

A raja itekako voli socijalni populizam, pogotovo kada ih ne gnjave ideološkim pizdarijama niti ih recimo žele miriti s Mađarima i sl., slovačkoj ljevici to ne pada napamet
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:28   #139
Nerazumijem zasto se bilo koja stranka nebi deklarirala kao nacionalna? Pa provodi politiku za dobrobit nacije. Bez obzira na koju stranu vuce. Smer je prema svojoj ideologiji ulijevo od centra. Nije ekstremno.
Gunar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 15:59   #140
Slovaci kao i mi u Hr imaju salashe i Hrvatska je povijesno s njima povezana nakon turskih osvajanja.
racunajnamene is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:42.