Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2014., 17:48   #141
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Nema.
Kod prigovora savjesti je jasno navedeno (to je jedino što je jasno navedeno u članku) da odbijanjem ne smije ugroziti život i zdravlje pacijenta.



Nego, još uvijek čekam Gildin odgovor oko toga smiju li liječnici odbiti vršenje palijativnih zahvata budući da oni, baš poput abortusa i kontracepcije, nisu liječenje i nisu lijekovi, nego samo nešto što utječe na kvalitetu života pacijenta.
Bi li joj bilo jednako prihvatljivo i bi li imala razumijevanja i opravdanja i da na odjelu za onkologiju pola liječnika odbija terminalnim pacijentima davati morfij ili kemoterapiju budući da kao vjernici misle da će im biti bolje u raju ili im filozofski nije opravdano davati nadu beznadnome ili su politički pobornici velike štednje u zdravstvu ili...

Zanima me, zapravo, je li joj činjenica da (elektivni) abortus nije liječenje i da kontracepcija nije lijek primijenjiva samo na ova dva zahvata ili i na ostale koji se mogu svrstati u nelijek kategoriju.
Ako nije, zanima me zašto nije.
Pa nije tak teško. Samo pokušaš shvatiti što može biti prigovor savjesti.
I zašto to ne može biti odbijanje olakšavanja davanja morfija ili liječenje u bilo kom pogledu kao kemoterapija recimo.

Mislim zaista?

edit: za kontracepciju mi ne podmeći please, ja cijelo vrijeme kod ovoga govorim samo o abortusu.
Gilda. is offline  
Old 04.05.2014., 17:56   #142
Quote:
aryna kaže: Pogledaj post
ako je bila umjetno oplođena, onda sigurno nije bila katolibanski primjer žene.
Nije ona bila katolibanski primjer žene. Primjer je katolibanski.
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Nema.
Kod prigovora savjesti je jasno navedeno (to je jedino što je jasno navedeno u članku) da odbijanjem ne smije ugroziti život i zdravlje pacijenta.
Baš sam to na susjednoj temi prokomentirao: što je s mentalnim zdravljem?

Tehnički, čini mi se da bi bilo dovoljno da žena kaže "ako mi ne napravite abortus, ubit ću se".
Protokol za suicide watch je jasan. Hospitaliziranje u psihijatrijskoj bolnici, prilično sam siguran, prihvatilo bi se i na sudu kao dokaz narušenog mentalnog zdravlja, a time i zdravlja kao takvog.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Old 04.05.2014., 18:03   #143
rasprava bi bila zabavnija kada bi se javio netko s pro-life stavovima
__________________
Sve što sam o životu naučila može se svesti na tri riječi: život ide dalje. sugar
Serena is offline  
Old 04.05.2014., 18:11   #144
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Pa nije tak teško. Samo pokušaš shvatiti što može biti prigovor savjesti.
I zašto to ne može biti odbijanje olakšavanja davanja morfija ili liječenje u bilo kom pogledu kao kemoterapija recimo.

Mislim zaista?
Ne bih rekla da sam ja ta koja ima problema sa shvaćanjem prigovora savjesti. Shvaćam ga i neprihvatljiv mi je u bilo kojoj situaciji. Cijeli i kompletan. za sve liječnike i za sve situacije.
Tebi je prihvatljiv kod abortusa*, jer eto, nije liječenje u igri.
Ako se već skrivaš iza tog razloga, onda bi ti trebao biti prihvatljiv i kod palijative i sličnih zahvata.
Ili je nešto drugo u pitanju.


*Za kontracepciju nisam sigurna da si ustvrdila da ona nije lijek, a sumnjam da će mi net dopustiti puno listanja.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Old 04.05.2014., 18:18   #145
Quote:
Serena kaže: Pogledaj post
rasprava bi bila zabavnija kada bi se javio netko s pro-life stavovima
Mislim da su već tu, ali još nisu skroz skinuli šminku.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Old 04.05.2014., 18:18   #146
Quote:
Serena kaže: Pogledaj post
rasprava bi bila zabavnija kada bi se javio netko s pro-life stavovima
Molio bih da se izraz pro-life zamijeni preciznijim pro-birth. Jer oni koji se protive abortusu u pravilu se ne protive teškim životnim uvjetima kojima će silom rođena djeca biti izložena. Oni samo inzistiraju da se začeto dijete rodi, neovisno o svim drugim okolnostima.

Hvala.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Old 04.05.2014., 18:23   #147
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Molio bih da se izraz pro-life zamijeni preciznijim pro-birth. Jer oni koji se protive abortusu u pravilu se ne protive teškim životnim uvjetima kojima će silom rođena djeca biti izložena. Oni samo inzistiraju da se začeto dijete rodi, neovisno o svim drugim okolnostima.

Hvala.
slažem se

iznijela sam svoje stavove još dok je bila jedna tema,u potpunosti se slažem s tobom oko posljedica za koje boli i liječnike i crkvu i aktiviste kako dalje.

treba to gledati dublje, dok ne riješimo problem toga da se žena i dalje smatra strojem za rađanje i da joj je to univerzalna svrha zbog koje treba biti sretna,teško da ćemo pitanje abortusa nekako na zelene grane.
__________________
Sve što sam o životu naučila može se svesti na tri riječi: život ide dalje. sugar
Serena is offline  
Old 04.05.2014., 18:24   #148
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
edit: za kontracepciju mi ne podmeći please, ja cijelo vrijeme kod ovoga govorim samo o abortusu.
Erm:

Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Ja ti samo govorim da to nije liječenje. Osim kad je. I pilule. Osim kad jesu.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Old 04.05.2014., 18:26   #149
Da li prolajferi/probirtheri zagovaraju i odgovorno seksualno ponašanje?
To bi nekako bilo najbolje za sve.
My Name Is... is offline  
Old 04.05.2014., 18:29   #150
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
Da li prolajferi/probirtheri zagovaraju i odgovorno seksualno ponašanje?
To bi nekako bilo najbolje za sve.
Da. Zagovaraju odgovorno ponašanje - što manje partnera, po mogućnosti samo jedan i to tek kad ga dovoljno upoznaš, nakon vjenčanja, recimo. Kondom i pilule nisu potrebni, Bog će se pobrinuti za posljedice.*


*Sarkazam.
Lyanna Stark is offline  
Old 04.05.2014., 18:30   #151
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
Da li prolajferi/probirtheri zagovaraju i odgovorno seksualno ponašanje?
To bi nekako bilo najbolje za sve.
Ako pod "odgovorno seksualno ponašanje" podrazumijevaš samo i isključivo apstinenciju, onda da.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Old 04.05.2014., 18:38   #152
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Sad je najednom odbijanje ab-a tjeranje žene na čedomorstvo :facepalm do neba:
Ode još jedna tema istim putem...spin do spina, trol do trola... ključić
Pa jebemu, ignoriraj te što zapile u neku svoju priču

Quote:
Serena kaže: Pogledaj post
rasprava bi bila zabavnija kada bi se javio netko s pro-life stavovima
Što je najbolje ja se izrazito protivim ab-u i ne mogu niti zamisliti okolnosti koje bi me natjerale da odem na njega, ali to ne znači da imam išta protiv da ga druge žene obavljaju
kiss me is offline  
Old 04.05.2014., 19:20   #153
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Ne bih rekla da sam ja ta koja ima problema sa shvaćanjem prigovora savjesti. Shvaćam ga i neprihvatljiv mi je u bilo kojoj situaciji. Cijeli i kompletan. za sve liječnike i za sve situacije.
Tebi je prihvatljiv kod abortusa*, jer eto, nije liječenje u igri.
Ako se već skrivaš iza tog razloga, onda bi ti trebao biti prihvatljiv i kod palijative i sličnih zahvata.
Ili je nešto drugo u pitanju.
Što drugo? Iza čega se skrivam i zašto?
Ti uopće nisi shvatila što ja pišem ovdje.
Kakve veze ima palijativa s nečijim odbijanjem da prekine normalnu trudnoću na zahtjev i njegovim stavom o tome?
Moje spominjanje da ab nije liječenje ide u kontekst toga da liječnik mora to obaviti jer mu je to posao što su neki pokušavali ovdje ustvrditi.
Pa nisam ja rekla da se može prigovor savjesti pozvati za bilo što što nije liječenje.
Kod prigovora savjesti stvar je u činu koji ti osobno radiš pobogu.
Ne mogu shvatiti da je nekome olakšavanje tegoba neizlječivom bolesniku i rađenje namjernog abortusa ženi isto.
Ja mogu shvatiti da nekome nije. Ou šit ali on je liječnik i trebalo bi mu biti...


Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Erm:



Ovo je bilo u kontekstu je li ili nije liječenje a da bi se liječnika prisililo na to da ga radi i pozvalo na pravila struke. No nisam nikad ustvrdila da bi za to trebalo dozvoliti prigovor savjesti.

Zadnje uređivanje Gilda. : 04.05.2014. at 19:43.
Gilda. is offline  
Old 04.05.2014., 19:25   #154
Imaš pravo, to nije baš bilo bitno.
Lyanna Stark is offline  
Old 04.05.2014., 19:39   #155
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Pa nisam ja rekla da se može prigovor savjesti pozvati za bilo što što nije liječenje.
Jesi. Implicitno ovdje:

Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Je li abortus liječenje? Ako jest onda je obaveza liječnika. Ako nije onda po meni nije. (...)
Mislim da imaju pravo to odbiti.
Ovdje jasno kažeš da liječnik ima pravo odbiti ono što nije liječenje. Dakle, i kontracepciju u svrhu sprečavanja trudnoće.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Old 04.05.2014., 19:39   #156
Quote:
ex anais kaže: Pogledaj post
Da, ali ti računaš svoju okolinu. Usporedi brojke iz jednog Splita i Rijeke, npr. Drastične su. Ne mislim uopće samo na ove koji u privatnim ordinacijama vrše abortuse nego na opću praksu da se manipulira brojkama i da je sve teže izvesti ab u bolnici ako nisi u Zagrebu, a očito je tamo zajebano jer ljudi su istražili situaciju na više primjera nego ti.
Nemoguće je da se broj abortusa naglo smanjio u nekim županijama. To pokazuje trend prikrivanja podataka i otežanog obavljanja abortusa, a toga prije nije bilo- pazi, govorimo o smanjivanju brojki. U Splitu, ne nekom selu.
Kažu upućeni da je ginekologija u Rijeci krcata žena iz Dalmacije koje dolaze na AB. To nam sad dođe nešto kao zdravstveni turizam.
rintintina is offline  
Old 04.05.2014., 19:40   #157
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Jesi. Implicitno ovdje:



Ovdje jasno kažeš da liječnik ima pravo odbiti ono što nije liječenje. Dakle, i kontracepciju u svrhu sprečavanja trudnoće.
Abortus.

Moram li pisati disklejmere uz svaki post da me ne zaskačete s onim što ne mislim i o čemu sam se jasno izjasnila još odavno prije na temi?
Gilda. is offline  
Old 04.05.2014., 19:45   #158
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Abortus.

Moram li pisati disklejmere uz svaki post da me ne zaskačete s onim što ne mislim?
Ne, nego moraš bolje argumentirati svoje tvrdnje od toga da ima pravo odbiti abortus zato što nije liječenje. I onda se čuditi što ti ljudi spominju i druge liječničke postupke koji nisu liječenje i koje bi po tvojoj argumentaciji liječnik smio i mogao odbiti.

Reci lijepo da misliš da bi liječnik mogao smjeti odbiti abortus jer ti misliš da bi mogao smjeti odbiti abortus. Nemoj svoje tvrdnje potkrepljivati argumentima koji ne stoje.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Old 04.05.2014., 19:49   #159
Pa valjda postoje razlozi zašto se za nešto može koristiti prigovor savjesti a za nešto ne. Ja to ne smijem reči?


No još jednom. Ja ne mislim da oni mogu odbiti raditi ab jer to nije liječenje (niti sam to rekla) nego zato jer imaju prigovor savjesti. Oni koji zaista imaju naravno.
Spominjanje toga da nije liječenje išlo je u kontekstu obaveza i pravila liječničke struke jer je netko ustvrdio da oni to kao liječnici moraju.
Gilda. is offline  
Old 04.05.2014., 19:52   #160
pa u linkanim ti postovima jasno piše kako za tebe ni kontracepcija nije liječenje, ergo, liječnik ju nije obavezan davati ne znam zašto se buniš i što ti nije jasno, Gildo....

ti si to pisala, ne nitko drugi...

nisam sigurna, jer nisam čitala apsolutno sve (neki su danas trebali i raditi ), ali mislim da nisi odgovorila je li palijativna skrbi isto tako neobavezna i je li u redu da ju liječnik odbija pružati jer, eto, taj će pacijent ionako umrijeti, pa čemu... jer nije liječenje... jednako kao što kiretaža nije liječenje...

dakle, da se ne izgubiš u gornjim redovima...

Gildo., je li ok da liječnik odbije pružati palijativnu skrb terminalnom bolesnom pacijentu, jer se to kosi sa njegovom savješću?
__________________
"I don't weigh anything! I'm like a cloud!" Mindy L.
SitnaRiba is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:51.