Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2006., 17:30   #81
Quote:
Mary Bellows kaže:
Dakle od danas na snagu stupa Novi zakon za isplatu naknada za komplikacije u trudnoći i porodiljne naknade. (NN 85/2006)

Po ovome, naknade ne isplaćuje HZZO već poslodavac i onda on traži refundaciju troškova od strane Zavoda. Članak 31, 33 ovog zakona.

Na Zavodu još nisu dobili prave informacije o svemu, pa još se ne zna što, gdje i kako.

Ovo je gadan udarac na onako nezaštićenu trudnićku populaciju, jer vrlo malo poslodavaca će sada pogotovo zadržati trudnicu u radnom odnosu , pogotovo manje firme.

nije direktno vezano uz topic, ali evo - firma još nije dobila refundaciju za bolovanje djelatnice (koje je bilo dulje od 42 dana) a prošlo je već par godina.
I nije jedini niti izolirani slučaj, znam i druge firme s istim primjerom.

Da ne govorim da ni onaj program poticaja zapošljavanja, barem u našem slučaju, nije ništa donio, jer kao "država nema novaca".

Povrat PDV.a redovito kasni, ali kada ga firma treba platiti državi, svaku lipu kamata ti računaju ako zakasniš s plaćanjem.

Donose se zakoni bez potrebnih pravilnika (npr. pdv u turizmu), šalju inspekcije na teren, inspekcijama se daje diskreciono pravo da sankcioniraju kako misle, potiče se rad stranih firmi a ne domaćih koje plaćaju porez ovoj državi. I tako dalje. I tako dalje.

Koliko samo para moram plaćati za socijalno, a pogledajte kakve su nam bolnice. A da to plaćam nekoj osiguravaćoj kući, imala bi gotovo kraljevski tretman (u odnosu na ovaj kakav je sada).

Moj nonić završi u bolnici nakon što je cijeli život plaćao doprinose, a mi mu moramo kupovati vatu, alkohol, sapun, šampon, toalet papir!
Ničeg u toj bolnici nema!

Bila sam se naručiti kod ginekologa za papa test i rečeno mi je da smijem preko fonda samo jednom godišnje, a navodno se planira dozvoliti preko fonda samo jedan papa u 5 godina! Ja se iskreno nadam da je to kriva informacija.

I onda se čudimo ovakvim zakonima.

Treba netko platiti vozni park, i sve privilegije naših političara.
Anastasia is offline  
Old 09.08.2006., 09:26   #82
joj, mislim da ne bi trebale ni otvarati ovakve teme, pa ja sam totalno zbedirana. i uopce mi nije jasno kako cemo uspijeti prezivjeti prvu bebinu godinu, a i dalje dok me ponovno netko ne primi s malim djetetom
magic blue is offline  
Old 09.08.2006., 15:01   #83
Quote:
Mary Bellows kaže:
pa ako si na porodiljnom, trbela bi imati istu naknadu prvih 6mjeseci od rođenja, a onda onaj umanjen dio sljiedećih 6.)ono 4250 => 2500kn)

ispravak:

porodiljnu naknadu i dalje isplaćuje HZZO, trebaš se odjaviti od poslodavca i odnjeti radnu knjižicu na HZZO, koji ti isplačuju naknadu do isteka rodiljnog dopusta.
Ali ti svejedno zovni svoj HZZO i pitaj

Mislim da se moraš u roku od 30 dana prijaviti na Zavod za zapošljavanje.

hvala za savjet, olakšala si mi
pandora098 is offline  
Old 09.08.2006., 15:32   #84
Quote:
magic blue kaže:
joj, mislim da ne bi trebale ni otvarati ovakve teme, pa ja sam totalno zbedirana. i uopce mi nije jasno kako cemo uspijeti prezivjeti prvu bebinu godinu, a i dalje dok me ponovno netko ne primi s malim djetetom
kod mene isto ...
ta naknada mi je bila cijeli oslonac i novac isključivo za bebu i njene potrebe, ako padnem na nekih 850 kn ni sama ne znam kako organizirati i preživjeti.
na posao ne mogu računati kad se vratim s porodiljnog, ali to mi je sada manja briga.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 09.08.2006., 23:44   #85
Quote:
Tija kaže:
ček, nešto mi nije jasno
zar ne piše u Zakonu o radu da trudnica ne smije dobit otkaz za vrijeme trajanja bolovanja ili porođajnog? Šta se onda mijenja? Sve ostaje isto osim što pare ne dobijaju iz jedne kese nego iz druge?
ja sam dobila otkaz dok sam bila na bolovanju u trudnoci
pa me kuma prijavila kao kucnu pomocnicu
jebate koja degradacija
sad sam služavka (ma svaki posal je pošten ,ali...)
i pola rodilišta su služavke
jupi is offline  
Old 09.08.2006., 23:54   #86
Quote:
jupi kaže:
ja sam dobila otkaz dok sam bila na bolovanju u trudnoci
ali kako? zašto? Pa lijepo piše u zakonu o radu da trudnice na bolovanju ne mogu dobit otkaz ako je poslodavac upoznat sa njenim stanjem
Zašto nisi tužila?
Tija is offline  
Old 10.08.2006., 09:26   #87
o hebate jupi, pa ja bi s bejzbol palicom osla namlatiti poslodavac. Ali cek da se rezumijemo oni su ti dali izvanredni otkaz ili ti je istekao ugovor?
edit: zaboravih pitat, daj mi pojasni to sto te kuma prijavila. ja cu cini mi se bit u istoj situaciji ko i ti pa me zanima kakve si benificije time ostvarila? I ne se bedirati zbog toga, bebacica te treba
A onda cemo otvorit temu "mame sluzavke i bezotrovna sredstva za ciscenje"
magic blue is offline  
Old 10.08.2006., 09:42   #88
Quote:
magic blue kaže:
, daj mi pojasni to sto te kuma prijavila.
pa sumnjam da će ti to biti od koristi ako po ovom novom zakonu moraš biti zaposlena min 12 mjeseci.
Do sada su se žene mahom prijavljivale kao pomoćnice, služavke, šta li ali se uzimao prosjek zadnja tri mjeseca i isplačivala se naknada.
Tija is offline  
Old 10.08.2006., 11:23   #89
Quote:
magic blue kaže:
o hebate jupi, pa ja bi s bejzbol palicom osla namlatiti poslodavac. Ali cek da se rezumijemo oni su ti dali izvanredni otkaz ili ti je istekao ugovor?
edit: zaboravih pitat, daj mi pojasni to sto te kuma prijavila. ja cu cini mi se bit u istoj situaciji ko i ti pa me zanima kakve si benificije time ostvarila? I ne se bedirati zbog toga, bebacica te treba
A onda cemo otvorit temu "mame sluzavke i bezotrovna sredstva za ciscenje"
mogla je dobiti otkaz jedino ako je proglase tehnološkim viškom.

ako dobiješ otkaz (istekao ugovor i sl.) dok si na porodiljnom, onda bi ti HZZO trebao isplatiti porodiljno do kraja, i normalno upisati staž.
E sada ne znam ima li promjena i u tom djelu zakona, koliko znam išlo se mijenjati samo bolovanje a promjeniti će se broj zaposlenih mladih i potencijalnih rodilja.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 10.08.2006., 21:31   #90
kako god okrenem, nikako ne mogu izvuci neku korist za sebe
magic blue is offline  
Old 10.08.2006., 22:57   #91
magic ovisi, kakvo je tvoje stanje (osim drugog)?
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 10.08.2006., 23:49   #92
ugovor mi je istekao 7.2. ove g.,s tim da je sef obecao produzenje (jos mu je moj zakoniti popravlja PC svako malo ,jer ovi je bija tukac za PC)
otisla ja da mi produzi ,kad ono ovi ne j... mene strucno.da ko mi je kriv sta sam trudna.
ja visoko digla glavu,frknula i otisla
nije faca na mom nivou,a i placa je bila crkavica
na socijalnom mi je teta predlozila nek me netko zaposli 1 mjesec i ja angazirala priju da to sredimo
teta na mirovinskomnas uputila u papire,pola toga ispunila(ona bar to zna),
i predala sam sve svugdje di triba,i priji racunovođi da sredi dalje (prosjek) .novo bolovanje se moze otvoriti nakon nekoliko dana(ja tuka nisam znala ,pa sam novo bolovanje otvorila nakon mjesec dana pa moram za ti mjesec platiti oko 800 kn).lova zavisi o prosjeku place
kod mene je sve na minimalcu jer odakle trudnoj sluskinji velika placa?
cure doooobro se o svemu raspitajte i nađite rupe u zakonu
ja sam mogla i puno bolje proci ali nisam imala u zadnje 2 godine 9 mjeseci radnog staza(dovraga,imala sam ali crnjaka) pa mi i nije neka lova bila bolovanje 850 a porodiljni sam preko nekakvog prosjeka navukla 2000 kn
god dana a nakon toga 2 godine 1600 +opet rad na crnjake.fala bogu da muz ima normalnu placu
jupi is offline  
Old 11.08.2006., 00:20   #93
Quote:
Mary Bellows kaže:
Ovo je gadan udarac na onako nezaštićenu trudnićku populaciju, jer vrlo malo poslodavaca će sada pogotovo zadržati trudnicu u radnom odnosu , pogotovo manje firme.
Osoba na bolovanju zakonski ne može dobiti otkaz. Problem nije u ovome, već u tome što dosta ljudi ima ugovore na određeno vrijeme, i onda - jednostavno ugovor istekne, a firma ga ne produži.

Ali, sve je to od firme do firme - znam i slučaj gdje je gazda uplatio razliku između porodiljne naknade i plaće koju je radnica inače imala. I kod mene radi nekoliko desetaka žena, nikad nikakvog problema, štoviše svaka nova beba se primjereno proslavi! Slično je bilo i u bivšoj privatnoj firmi gdje sam radio.
Vojky is offline  
Old 11.08.2006., 00:54   #94
Quote:
Vojky kaže:
Osoba na bolovanju zakonski ne može dobiti otkaz. Problem nije u ovome, već u tome što dosta ljudi ima ugovore na određeno vrijeme, i onda - jednostavno ugovor istekne, a firma ga ne produži.

Ali, sve je to od firme do firme - znam i slučaj gdje je gazda uplatio razliku između porodiljne naknade i plaće koju je radnica inače imala. I kod mene radi nekoliko desetaka žena, nikad nikakvog problema, štoviše svaka nova beba se primjereno proslavi! Slično je bilo i u bivšoj privatnoj firmi gdje sam radio.
ma postoje te krasne firme, čula sam i ja priče o njima....

problem je u ugovorima na određeno, a biti će i s isplatom naknada ako se zadrži najavljena promjena za trudnice na komplikacijama (a najvjerovatnije hoće).

vojky, što ako te za vrijeme bolovanja proglase tehnološkim viškom?
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 11.08.2006., 08:04   #95
Quote:
Mary Bellows kaže:
magic ovisi, kakvo je tvoje stanje (osim drugog)?
radila sam u dvije skole pa mi je jedan ugovor isteko 08.08. drugi mi istice 31.08. U prvoj skoli nemam sanse za produljenje jer sam bila na zamjeni, a u drugoj skoli ce mi produziti i pokusat cu raditi do Bozica, ali sta mi to vrijedi kad sam ostala na cetvrtini staza u knjizici i cca 1100kn place.
btw, jel zna netko kako se ostvaruje pravo na socijalni pokaz s ovako malom placom i da li je to uopce moguce jer ja nisam nezaposlena
i jel mi moze netko objasniti onaj zakon da nezaposlene majke imaju pravo na 1600kn i punu godinu staza dok su na porodiljnom, i jel mogu ja iz gore opisane slike izvuci kakvu korist http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=173&Show=1461
magic blue is offline  
Old 11.08.2006., 10:34   #96
Nisam sigurna ali čini se da se naknada plaće dobija čak i ako se dobije otkaz i/ili prestane ugovor na određeno. Evo nešto iz članka 42. Zakona:

"Za vrijeme bolovanja zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem, korištenja obveznoga rodiljnog dopusta, korištenja rodiljnog dopusta do jedne godine života djeteta, rodiljnoga dopusta do navršene treće godine djetetova života za blizance, treće i svako sljedeće dijete, rodiljnog dopusta iz članka 58. stavka 9. Zakona o radu, posvojiteljskog dopusta, prava na rad s polovicom punog radnog vremena do jedne, odnosno tri godine života djeteta iz članka 59. stavka 1. Zakona o radu te prava na rad s polovicom punog radnog vremena do tri godine života djeteta iz članka 59. stavka 3. Zakona o radu, dopusta iz članka 57. Zakona o radu, korištenja stanke za dojenje djeteta iz članka 60. Zakona o radu osiguraniku koji koristi jedno od navedenih prava pripada pravo na naknadu plaće i po prestanku radnog odnosa do isteka korištenja istog prava."

...pa pitajte na HZZO-u
triax is offline  
Old 11.08.2006., 11:59   #97
magic, ako si nezaposlena i prijavljena na HZZ onda ti je rodiljna naknada 1600 kn, a ova tvoja naknada je ispod minimalca propisanog u RH, dakle zovni i HZZO i HZZ i pitaj koja su tvoja prava.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Old 11.08.2006., 13:37   #98
Quote:
Vojky kaže:
Osoba na bolovanju zakonski ne može dobiti otkaz.
Točno, ali ga moze dobiti 15 dana nakon povratka na posao.

Upravo se to dogodilo mojoj kolegici, a izgleda da ista sudbina čeka i mene bez obzira na dosadašnjih 12 godina radnog staža od kojih 9 u sadašnjoj firmi.

Jednostavno tvrtka je prodana novom vlasniku koji je u procesu restrukturiranja, tehnoloških višaka, promjene nacina poslovanja i ne da im se gnjaviti sa ženama kojih nije bilo na poslu više od godinu dana. Konkretno prilikom posljednje reorganizacije moj ured je jednostavno nestao - objasnjenje mog nadredjenog - pa ne mogu ja sad traziti mjesto i za tebe, kad te nema.

Osobno se ne nerviram previse, to je surovi posttranzicijski kapitalizam i ovo shvacam kao nogu u guzicu i vrijeme da nakon godinu dana porodiljnog krenem u potragu za novim poslodavcem, ali tuzno je sto sav moj rad, trud i pohvale koje sam dobivala padaju u vodu onog trenutka kad me nema duze vremena na poslu (odrzavanje trudnoce + porodiljni).
Tinkili is offline  
Old 11.08.2006., 18:10   #99
Quote:
Mary Bellows kaže:
magic, ako si nezaposlena i prijavljena na HZZ onda ti je rodiljna naknada 1600 kn, a ova tvoja naknada je ispod minimalca propisanog u RH, dakle zovni i HZZO i HZZ i pitaj koja su tvoja prava.
ma nisam jos nezaposlena, ali mi se cini da bi mi bilo bolje biti nezaposlena jer onda ti HZZO plati punu godinu staza, a ako ostanem na poslu za godinu dana bi dobila 3 mjeseca ko i do sad
magic blue is offline  
Old 11.08.2006., 20:54   #100
Quote:
magic blue kaže:
joj, mislim da ne bi trebale ni otvarati ovakve teme, pa ja sam totalno zbedirana. i uopce mi nije jasno kako cemo uspijeti prezivjeti prvu bebinu godinu, a i dalje dok me ponovno netko ne primi s malim djetetom
Zalosno. Sve se cudim da nekome tih 850Kn / 4250Kn znaci puno, ali ocito je da znaci. Sta reci nego da je ovo bezobrastina HDZ-a koji sad, kad je narastao broj poroda provodi de-populacijsku politiku, uvodi kasnjenje isplata 120 dana i kaznjavanje zena zato sto su rodile.
Sjetite se ovoga za slijedece izbore.
Arslan is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:34.