Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2017., 20:17   #4161
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Zavisi sta je radio uz Buddhaghosu, ako je samo pjevao, a manje sjedio... tesko da se mogao osloboditi zato sad malo vise sjedenja...
Da, ne znamo što je uz njega radio. Pod uvjetom da je ta premisa, stvarnosti njegovog prethodnog života, istinita. Nekako mi je teško zamisliti da bi Buddhaghosa uzeo sa sobom u misiju nekog šalabajzera koji samo pjeva...

Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
E, al' te ima...
Je'l se ti to naslađuješ mojom patnjom, ha

Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Je, je.. uzeo je potpuno zaredjenje...
Kada, ništa ne mogu naći o tome?
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 20:34   #4162
ma dok nominalisticko, fenomenoloski (kod npr jogacare), psiholoski i ostali filozofski djelovi budizma imaju logike i smisla upetljavanje sa sbestvom-nesebstvom, karmom isl. je kaoticna ahilovavtetiva koja podsjeca na trenutak kada se krscanska apologetika pogubi u prelazu iz opceg temeljnog teizma na partikularnu mitoligiju i dogmatiku.. To je na kraju ipak pitanje vjere, tasko argumentima i logikom ista napravit sem racionaliziranja uvjerenja.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 12:42   #4163
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Pod uvjetom da si u penziji sa 40 godina.
Ili da ti tatica šalje nekih 2000 kuna na mjesec.
Preživio bi da radiš zemlju i držiš životinje, dakle život na razini prije 100 godina.
Imaš sve više slučajeva ljudi iz gradova, uspješni štoviše, obrazovanje karijera blabla...jednog dana sve napuste i odu negdje nigdje zapravo i žive kao nitko i ništa. (to nema veze sa psihologijom, bjegovima i sl. blabla...to je svjesnost, sl. Isus poziva, dakle nema tu predomišljanja..dakle postoji potreba i naznake ja i svemir smo jedno...to je budizam)
Pazi sad drugu stvar, živiš tobože duhovno a među normalnim ljudima (koji nisu čak ni inicirani, u smislu da imaju duhovne potrebe barem), to nemože. Tu onda imamo problem s egom..dok onaj grizli adams sa time nema problema, ego se gubi u šumama i gorama..ili pustinja...može arapska istočna ili ona od indijanaca kao casteneda.
Ma što je onda uopće duhovnost ?! (spekulacija mozga ili potreba i šire stanej uma, naduma, um 5+ itd..zen)

Buda je bio pod drvetom, iz istog razloga se odrekao i grupe za duhovnu podršku (oddršku prije)...kasnije su mu se pridružili da im prenese znanje...a jel i iskustvo?

Zadnje uređivanje Fantasist : 03.03.2017. at 12:56.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 04:49   #4164
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Prilično besmisleno ako mene pitaš. Teško da ću imati koristi od vještine vožnje automobila, pucanja iz kalaša, Jave i PHP-a, kad ovo tijelo otegne papke. A tako je i sa velikom većinom naučenog. Slično je i sa socijalnim vještinama. Ako postoji nešto "iza" teško da je preslika ovog svijeta. Barem se nadam da nije. Ako sam u pravu onda ove vještine tamo neće puno značiti. Dakle, što to korisno učimo, a da će nam "tamo negdje" koristiti, i kako?

A još važnije pitanje je, tko/što će to imati koristi od ičega naučenog ovdje?
Ja isto mislim, da se nemamo što naučiti, jednostavno je ovo sve božanska igra, a mi se zaigrali, maja je vječna igra, a jedina "potreba" duha je za igrom, sve ostalo je održavanje tijela (igrače konzole).

Jednostavno nema druge potrebe od igre, a u igri sami biramo problem (ovisno o igri), a igra je bolja, što smo više zaneseni igrom i kad sva čula upregnemo u tu igru.


Jedino što se može naučiti, je kako izać iz igre, a to opet ide bildanjem svijesti (pažnje), odnosno ne poistovjećivati se matricom uma, što može biti čak i teže kada nam pažnja malo poraste...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 00:40   #4165
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Preživio bi da radiš zemlju i držiš životinje, dakle život na razini prije 100 godina.
Imaš sve više slučajeva ljudi iz gradova, uspješni štoviše, obrazovanje karijera blabla...jednog dana sve napuste i odu negdje nigdje zapravo i žive kao nitko i ništa. (to nema veze sa psihologijom, bjegovima i sl. blabla...to je svjesnost, sl. Isus poziva, dakle nema tu predomišljanja..dakle postoji potreba i naznake ja i svemir smo jedno...to je budizam)
Pazi sad drugu stvar, živiš tobože duhovno a među normalnim ljudima (koji nisu čak ni inicirani, u smislu da imaju duhovne potrebe barem), to nemože. Tu onda imamo problem s egom..dok onaj grizli adams sa time nema problema, ego se gubi u šumama i gorama..ili pustinja...može arapska istočna ili ona od indijanaca kao casteneda.
Ma što je onda uopće duhovnost ?! (spekulacija mozga ili potreba i šire stanej uma, naduma, um 5+ itd..zen)

Buda je bio pod drvetom, iz istog razloga se odrekao i grupe za duhovnu podršku (oddršku prije)...kasnije su mu se pridružili da im prenese znanje...a jel i iskustvo?
Što je duhovnost ? Post, molitva , meditacija , kontemplacija... a sve u cilju da se uhvati Boga za bradu.
Samo se bojim da Bog nema brade jer je žensko

Inače, ima nekih koji se vraćaju prirodi. Kao moji susjedi: http://www.eko-postaja-barbaroza.hr/
Mjesto susreta, odmora, promišljanja i učenja sa svrhom poticanja i unapređenja održivog razvoja otoka s područjem djelovanja u zaštiti okoliša; međunarodnoj suradnji; proizvodnji autohtonih proizvoda i održivom razvoju turizma.
Udruga Eko postaja Barbaroža osnovana je u cilju poticanja i promicanja razvitka i unapređenja održivog ruralnog razvoja otoka, okolišno osviještenog turizma te zaštite i revitalizacije prirodne i kulturne baštine i bioraznolikosti otoka.



A moj šef koji je iz poljoprivrednih krajeva je odmah rekao: ...a tko njima donosi hranu ?? Sa ovim što uzgoje će krepati od gladi

A što se tiče života duhovnih tragatelja, dobro je imati podršku prirode (Boga) kao moj zemljak, da se ne moraš brinuti za materijalno, nego samo za
duhovno :https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...postcount=4978

Naš Danijel kaže da mu je Krišna dao dobrog oca koji se toliko za njega žrtvuje. Ali sam prije neki dan shvatio da bi zbog te žrtve moglo doći do ekološke katastrofe. Naime, otac našed Danijela lovi lignje po cijele dane. To je jedan od najlakših i najuspešnjih lova za onoga koji zna. A izgleda da je Krišna dao tome čovjeku veliki moć da lovi lignje. Prošlu godinu ih je uhvatio preko jedne TONE !!??. Ja to nisam vjerovao dok mi nije pokazala sestra toga lignjara dvije ledenice krcate lignjama i spremnih za ljetnu prodaju.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 12:00   #4166
@krena
...kao, 'ptice nebeske..ili, budisti žicaju hranu zar ne ?

u čemu je poanta, pa upravo u tome što navodiš kao argumente za - ne bavljenje, duhovnosti.
(vrijeme ili život je najvažniji resurs, ako si u pravu onda su budisti, i ne samo oni, zapravo spavači)
..na drugom mjestu Isus to isto traži od sljedbenika. (npr. čak i svećenici ne mogu pratiti taj put, a ni kršćanski redovnici..tek pokoji izuzetak)
Što je onda bitno a što ne bitno, izgleda je nepremostiv jaz između profanog i svetog...a možda je upravo to nadilaženje budućnost čovjeka...bogovi ne jedu ?

budist će ti reći pa što ti sve to što imaš ili misliš da jesi, vrijedi, patnje ili vlastite iluzije...ako je sve prolazno ?!
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 09:37   #4167
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
@krena
...kao, 'ptice nebeske..ili, budisti žicaju hranu zar ne ?

u čemu je poanta, pa upravo u tome što navodiš kao argumente za - ne bavljenje, duhovnosti.
(vrijeme ili život je najvažniji resurs, ako si u pravu onda su budisti, i ne samo oni, zapravo spavači)
..na drugom mjestu Isus to isto traži od sljedbenika. (npr. čak i svećenici ne mogu pratiti taj put, a ni kršćanski redovnici..tek pokoji izuzetak)
Što je onda bitno a što ne bitno, izgleda je nepremostiv jaz između profanog i svetog...a možda je upravo to nadilaženje budućnost čovjeka...bogovi ne jedu ?

budist će ti reći pa što ti sve to što imaš ili misliš da jesi, vrijedi, patnje ili vlastite iluzije...ako je sve prolazno ?!
Poanta je u tome da ako misliš po cijele dana mahamantrati ili pak meditirati, netko drugi ti mora dati hrane, odjeću, obuću kao i krov nad glavom i drva za ogrjev.
Treba ti minimalno neka stara kamp kućica na zemljištu iz kojeg te neće istjerati ili kazniti za neovlašteno kampiranje. A onda ti treba i malo hrane kao i odjeće iz karitasa. Taj minimum ti mora netko drugi za tebe zaraditi.
Samo što se duhovnjaci ne žele zadovoljiti minimumom. Oni hoće barem garsonijeru i 2000 kuna mjesečno.

Da bi bio ovakav Buddha moraš imati malo veći podršku Prirode (TAOa) :
http://www.taoism.net/croatian/1999-07.html


Odnosno: https://www.forum.hr/showthread.php?t=484531
Volim jesti i kuham, znači - duhovan sam


Zadnje uređivanje krena : 10.03.2017. at 09:55.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 19:40   #4168
Dakle ako si baš tako jako urban i ugodan time..... prilagodio bi se životu u selu i samoodrživosti..nemora biti planina i neka pustoš.
Mislim da se u većem gradu ne možeš baviti duhovnosti zbog iks razloga, prije svega su to utjecaji, a onda i ovo da nam je smisao života raditi da bi bili kao u svi ostali...vezivanje za iluziju u konačnici, potrošačko društvo.

Sama metafizička strana (kakve veze patnja ima sa time, to bi rekli kritičari?! Zato što su zagrebli tek površinu)) budizma nije meditacija i discplina volje zapravo..radi se o nečemu što je 'jedno' (budnost) a ne osam četiri ili tri...itd. (sve religije su stvorene za mase)
Budizam ako je kao religija to ne dotiče, a asketski put može. (što uostalom važi i za ostale religije i duhovne pravce ili metode vraćanja uma i svijesti u prirodno stanje)
Naravno mislimo na Budu pod drvetom pored rijeke a ne na nekog vjernika pored klipa i koji meditira i imitira u nadi da će se samoosloboditi.

Zadnje uređivanje Fantasist : 10.03.2017. at 20:02.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 17:35   #4169
Bijeg na selo

Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Dakle ako si baš tako jako urban i ugodan time..... prilagodio bi se životu u selu i samoodrživosti..nemora biti planina i neka pustoš.
Mislim da se u većem gradu ne možeš baviti duhovnosti zbog iks razloga, prije svega su to utjecaji, a onda i ovo da nam je smisao života raditi da bi bili kao u svi ostali...vezivanje za iluziju u konačnici, potrošačko društvo.

Sama metafizička strana (kakve veze patnja ima sa time, to bi rekli kritičari?! Zato što su zagrebli tek površinu)) budizma nije meditacija i discplina volje zapravo..radi se o nečemu što je 'jedno' (budnost) a ne osam četiri ili tri...itd. (sve religije su stvorene za mase)
Budizam ako je kao religija to ne dotiče, a asketski put može. (što uostalom važi i za ostale religije i duhovne pravce ili metode vraćanja uma i svijesti u prirodno stanje)
Naravno mislimo na Budu pod drvetom pored rijeke a ne na nekog vjernika pored klipa i koji meditira i imitira u nadi da će se samoosloboditi.
Moj kolega: https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...9&postcount=37
Je šamanski bubnjar i veliki alternativac.
Spremao se on u mirovinu prošlu godinu jer će imati 60 godina. Jer da je rad u firmi ubitačan za čovjeka. Takav rad čovjeka unazaduje i fizički i psihički.
Ali kada je trebao ići u mirovinu je odustao Malo je bolje zbrojio situaciju pa je odlučio još raditi. A zašto ?? Zato jer bi mu mirovina bila 5000 kuna, a sada mu je plaća 8000.
Lijepo je biti slobodan i puno meditirali , ali je još ljepše imati 3000 kuna mjesečno na računu više.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 08:33   #4170
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Mislim da se u većem gradu ne možeš baviti duhovnosti zbog iks razloga, prije svega su to utjecaji, a onda i ovo da nam je smisao života raditi da bi bili kao u svi ostali...vezivanje za iluziju u konačnici, potrošačko društvo.
Upravo suprotno, takva sredina može biti vrlo poželjna i savršen poligon za razvoj. Koncentracija rada na isključivo kontrolirane okolnosti (neometane) su nužne u samom početku za savladavanje osnova (sabiranje pažnje i sl), a kasnije je poželjan upravo otpor ili trenje, inače razvitka nema. Nekada se isti čak svojevoljno stvaraju, dovode u svakodnevnicu upravo svjesno. Napor koji je prosječan "duhovnjak" navikao da čini je minoran, neznatan, i zato niti nema ključnih promjena kod njega, zato većini to i bude faza u životu na koju se kasnije sjećaju kao epizode koja je došla i prošla, a da išta bitnog nije promijenila po njega. Napor koji treba da se čini za značajan razvoj je zapravo enorman i da ga prosječna osoba ikako može biti svjesna, da si ga može predočiti, pobjegla bi od "rada" kao vrag od tamjana. Srećom, određene spoznaje dolaze nužno usporedo sa određenim koracima, te napor kao takav mora doći u točku kada prestaje od iste osobe biti smatran, odnosno doživljavan naporom/ulaganjem/utroškom. Potrebno je doći do točke sjedinjenja gdje takva osoba je aktivnija od 16satnog rada, makar se izvana može da čini čak i pasivna. Naravno, u početku je tako nešto nemoguće činiti i kratkoročno, a kamoli činiti bez tzv umaranja.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 14:43   #4171
To što ti kažeš je nemoguće. Nemaš tu energiju da pariraš masi jednostavno.
Moguće je u smislu neke relax duhovnost...ili ako sinekakav pastir koji propovjeda pa onda možeš preko istomišljenika koje stekneš, biti i uklopljen, ali nikada skroz...
npr. od prosječnih ljudi ćeš biti ismijavan. (bit će čak i pravi kršćanin a budist čudak u blažem slučaju)

Dakle duboka duhovnost traži slobodu, uvjete za življenje iste.

Probaj ići u rasprave sa psiholozima pa i tzv.naučenim filozofima o budizmu, svaki će ti reći da to nema smisla. (zbog svoje frustracije i bojazni od toga da budu nitko i ništa)

npr. nakon što je postao Buda on se dvoumio što da radi, ili da ostane sam ili da propovjeda o otme kako se osloboditi patnje. Naravno znamo što je odabrao, ili možda su ga tome privolili dojučer kolege i sljedbenici.
Koliko je uspio u tome, a sigurno da tek malobrojni su dosegli isto.

Da je budizam spojiv sa da tako kažemo normalnim životom, je i tekako, ali u čemu je onda problem..pa u neznanju. (incijalnoj pobuđenosti bih ja rekao..a to je opet uvjetovano navodnom karmom)
Jedinu svrhu (za široke mase, milijune ljudi, vjernika koji se klanjaju idealu kojeg površno i poznaju) koju ima u praksi je moralno učenje i religija. Dublji dio izmiče jer traži ne vezivanje na svim nivoima.

Pošto se radi o srednjem putu (ni ovo ni ono), moguće je imati takve odnose sa društvom. Dakle biti tu i tamo.
Isti model ponašanja nije stran i mudracima pa onda znamo o čemu se radi.

Zadnje uređivanje Fantasist : 12.03.2017. at 15:04.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 02:36   #4172
Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Nekako mi je teško zamisliti da bi Buddhaghosa uzeo sa sobom u misiju nekog šalabajzera koji samo pjeva...
Pjevanje je nekada bilo jako vazno. Nisu postojale knjige, pa je jedini nacin prijenosa znanja bilo ucenje sutri napamet. U indijskoj tradiciji se i danas tako ogoromni tekstovi jednostavno pjevaju da bi ih se lakse zapamtilo.

Drugim rjecima, redovnici su nekada po par sati dnevno meditirali, i po par sati pjevali. To pjevanje je bilo nesto kao danas citanje... oni nisu imali knjige, pa su kroz tekstove mogli prolaziti samo pjevajuci ih (naravno, ne samo papagajski, nego s razumijevanjem). Osim toga, zajednicko pjevanje je osiguravalo i da se sadrzaj prenosi nepromijenjen stoljecima.

Uglavnom, pamcenje tekstova i njihovo prenosenje je nesumljivo uzimalo jako puno vremena redovnicima... i ne cudi zasto su se u tradiciji redovnici podijelili na one koji vise sjede i meditiraju, i na one koji vise proucavaju tekstove. To moze biti objasnjenje zasto je uceni redovnik Muditaghosa (kako se u proslom zivotu zvao bhante Samadikusalo) zavrsio u drustvu velikog Buddhaghose, i zasto je mozda... manje meditirao, a vise ucio sutre napamet

Quote:
hanna69 kaže: Pogledaj post
Kada, ništa ne mogu naći o tome?
Ima, ima, evo - OVDJE
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 02:47   #4173
Osim toga, Hanna... sto je to uopce prosvjetljenje?! Kako mozemo zeljeti nesto za sto uopce ne znamo sto bi to trebalo biti?!

Zato kada sjedimo, zar nije dovoljno promatranje pojava onakvima kakve jesu... Ako se javi osjecaj, treba ga promatrati kao osjecaj. Ako se javi zudnja (pa i za prosvjetljenjem) trebaj je promatrati samo kao zudnju, zelju... Ako se javi misao, treba je promatrati kao misao... itd. Ako covjek dovoljno dugo promatra pojave, sigurno ce imati iskustvo - to nije moje, to nisam ja! Zar to nije dovoljno vec samo po sebi?!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 02:57   #4174


Za sve one koji bi na ljeto htjeli malo duze zasjesti pod vodstvom iskusne uciteljice meditacije, theravada drustvance (o)Srednji put iz Novog Sada organizira ljetni seminar na imanju pored Subotice.

Voditeljica je iskusna redovnica Brahmavara iz britanskog theravadskog samostana Amaravati.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 03:18   #4175
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
...Malo je bolje zbrojio situaciju pa je odlučio još raditi. A zašto ?? Zato jer bi mu mirovina bila 5000 kuna, a sada mu je plaća 8000.
Lijepo je biti slobodan i puno meditirali , ali je još ljepše imati 3000 kuna mjesečno na računu više.
Nda. Kod bilo kakvog odricanja , ako se želi tim putem, novci gube na važnosti. Novci i bilo što materijalno samo onemogućuju daljnji duhovni razvoj. Ono osnovno, nužno za život, je normalno, ali netko tko ima plaću 8000 kn i 5000 kn vidi kao premalo ili percipira bitnijim tih 3000 kn na računu od duhovnog razvoja, je fejk.
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Dakle duboka duhovnost traži slobodu, uvjete za življenje iste.
Probaj ići u rasprave sa psiholozima pa i tzv.naučenim filozofima o budizmu, svaki će ti reći da to nema smisla. (zbog svoje frustracije i bojazni od toga da budu nitko i ništa)
Ima logike i smisla u tome što kažeš.
No, onda se može postaviti pitanje, da li se snaga karaktera mjeri baš u tome da ostanu u zajednici. Ne bi li smisao trebao biti da budu nitko i ništa?
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 20:17   #4176
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Ima logike i smisla u tome što kažeš.
No, onda se može postaviti pitanje, da li se snaga karaktera mjeri baš u tome da ostanu u zajednici. Ne bi li smisao trebao biti da budu nitko i ništa?
Da pa jedino tako možeš biti opušten i živjeti, sebe (autentičnost), tome poučavaju sve samorazvojne psihologije (dok konvencionalne uklapanju), druga stvar je što je to malo teže postići zbog vezanosti za sam matrix...npr. kao što kažeš par tisuća, nepotrebnih, kuna je cijena vezanosti dotičnom penzioneru. (da se razumijemo dalo bi se i kritički nešto reći o duhovnostima kao bijegu od života, ili kao obrambenom mehanizmu..prava duhovna osoba se pozna po tome što je optimist, pozitivna osoba)

Što se tiče budizma, pa i općenito indijske metafizike, koliko sam ja shvatio (zapadna ezoterija je bućkuriš mraka, čak je i sam Jung zakomplicirao jednostavnu teoriju, 'mandala' je htio reći), tu se ide na ego ili sliku o sebi ili nekakvu volju i energiju koja nam drži napon koji zovemo svijest...a kvaka je u projekcijama a ne toliko projektoru, iako u dubokom budizmu se ide i na projektor. (koliko je to realno stanje za postići, ali permanentno, neznam zasad..još sam previše uzburkan)
Kaže u konačnici ne postoji ništa što je JA. (=nema patnje)
zanimljivo.

Zadnje uređivanje Fantasist : 13.03.2017. at 20:42.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 21:25   #4177
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Kod bilo kakvog odricanja , ako se želi tim putem, novci gube na važnosti. Novci i bilo što materijalno samo onemogućuju daljnji duhovni razvoj.
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Da pa jedino tako možeš biti opušten i živjeti, sebe (autentičnost), tome poučavaju sve samorazvojne psihologije (dok konvencionalne uklapanju), druga stvar je što je to malo teže postići zbog vezanosti za sam matrix...npr. kao što kažeš par tisuća, nepotrebnih, kuna je cijena vezanosti dotičnom penzioneru.
O cemu vi pricate?! Sta je vama? Koliko vi imate godina? Zar ovdje pisu samo tinejdzeri koje roditelji uzdrzavaju, ili sta?!

Pa opce je poznatio da s povecanjem kupovne moci i zivotnog standarda raste i duhovnost osobe, a ne obrnuto... Gladan covjek misli samo kada ce opet jesti. Siromasan covjek misli samo kako ce se dokopati novaca. Sto je osoba siromasnija, njezine misli i skolonosti su vise materijalne, a manje intelektualne i duhovne. Jos je Aristotel shvatio da se spoznajom moze baviti samo covjek koji nije prinudjen raditi...
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 21:58   #4178
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
....

Pa opce je poznatio da s povecanjem kupovne moci i zivotnog standarda raste i duhovnost osobe, a ne obrnuto... Gladan covjek misli samo kada ce opet jesti. Siromasan covjek misli samo kako ce se dokopati novaca. Sto je osoba siromasnija, njezine misli i skolonosti su vise materijalne, a manje intelektualne i duhovne. ....
Mislim da u siromaštvu i teškim uvjetima su ljudi i budniji (više su ljudi, nestaju maske i egoi, destruktivna volja itd.), kao i u samoći i izolaciji. (suočavanej sa bukom i sobom, ili zapravo 'ne sobom' - kompleksima)
Naravno da će obični ljudi težiti tome što navodiš i vrlo brzo se slome, a duhovni će se upravo tu brusiti.
Poanta je da imetak i biti nešto i netko.. to je zapravo identifikacija ili žudnja, vezivajuće ideje. Nebi sad tu navodio zašto ptice nebeske imaju svega obilje tako da još i daruju.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 22:40   #4179
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Mislim da u siromaštvu i teškim uvjetima su ljudi i budniji (više su ljudi, nestaju maske i egoi, destruktivna volja itd.)
Vrlo mi je drago da tako mislis, jer to svjedoci da ti je lako u zivotu i da zivis u relativnom izobilju. Ne bih ti pozelio da isprobas pravo siromastvo na vlastitoj kozi, a jos manje da ga moras iskusiti na svojoj djeci i ostalim najmilijima (pretpostavljam da nemas djece, i da nitko ne ovisi o tebi, da svaki mjesec ne trebas isplatiti place svojim radicima i njihovim obiteljima i sl.), jer bi tek tada shvatio koliko bi mislio o duhovnosti, a koliko o novcu.

Zato je vrlo bitno povecavanje kupovne snage stanovnistva, jer s povecanjem zivotnog standarda ljudi postaju bolji. Vise ulazu (naravno prvo u hranu i odjecu, ali kasnije) u kvalitetu zivota, kulturu, zrdav nacin zivota, obrazovanje, znanosti i... na koncu i u duhovnost. Tako da dragi moji meditanti... ne bojte se para. Para je ljekovita. Kad imas 15.000 kn viska, odmah si bolji covjek, otvoreniji si za pomoc svojim bliznjima (metta bhavana), a i postojanija ti je sabranost kad sjednes u meditaciju. Ne ometaju te toliko misli...
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 00:33   #4180
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Osim toga, Hanna... sto je to uopce prosvjetljenje?! Kako mozemo zeljeti nesto za sto uopce ne znamo sto bi to trebalo biti?!

Zato kada sjedimo, zar nije dovoljno promatranje pojava onakvima kakve jesu... Ako se javi osjecaj, treba ga promatrati kao osjecaj. Ako se javi zudnja (pa i za prosvjetljenjem) trebaj je promatrati samo kao zudnju, zelju... Ako se javi misao, treba je promatrati kao misao... itd. Ako covjek dovoljno dugo promatra pojave, sigurno ce imati iskustvo - to nije moje, to nisam ja! Zar to nije dovoljno vec samo po sebi?!
PROSVJETLJENJE !
To je uhvatiti Boga za bradu. I više se onda ne moramo brinuti za 3 važna pitanja:
Gdje smo
Zašto smo
Kuda idemo.

Opet se vraćamo na stranicu: https://www.forum.hr/showthread.php?t=875791&page=26

Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Vrlo mi je drago da tako mislis, jer to svjedoci da ti je lako u zivotu i da zivis u relativnom izobilju. Ne bih ti pozelio da isprobas pravo siromastvo na vlastitoj kozi, a jos manje da ga moras iskusiti na svojoj djeci i ostalim najmilijima (pretpostavljam da nemas djece, i da nitko ne ovisi o tebi, da svaki mjesec ne trebas isplatiti place svojim radicima i njihovim obiteljima i sl.), jer bi tek tada shvatio koliko bi mislio o duhovnosti, a koliko o novcu.

Zato je vrlo bitno povecavanje kupovne snage stanovnistva, jer s povecanjem zivotnog standarda ljudi postaju bolji. Vise ulazu (naravno prvo u hranu i odjecu, ali kasnije) u kvalitetu zivota, kulturu, zrdav nacin zivota, obrazovanje, znanosti i... na koncu i u duhovnost. Tako da dragi moji meditanti... ne bojte se para. Para je ljekovita. Kad imas 15.000 kn viska, odmah si bolji covjek, otvoreniji si za pomoc svojim bliznjima (metta bhavana), a i postojanija ti je sabranost kad sjednes u meditaciju. Ne ometaju te toliko misli...
To mi se nekako čini poznato : https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=168



Što je god auto skuplje u njima se bolje meditira.
Pogotovo ako ti ga drugi kupe.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:27.