Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2017., 22:04   #1
Question Balkan, "regija", "naši prostori", jugoistočna Europa…

Kad se je dogodilo to da se ime bugarske planine proširilo i na Hrvatsku?
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 23:00   #2
Pa zar vec nije apsolvirano (po zelji nekih clanova foruma) da Hrvatska nema nikakve veze(ni kulturoloske ni geografske) sa Balkanom?
Zrakomlatski is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 23:04   #3
Quote:
Zrakomlatski kaže: Pogledaj post
Pa zar vec nije apsolvirano (po zelji nekih clanova foruma) da Hrvatska nema nikakve veze(ni kulturoloske ni geografske) sa Balkanom?
Ma kad nas neki neupućeni stalno dovode u vezu s tim, pa nam kvare image.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 23:49   #4
Puno ima bespotrebnih kompleksasa kad se spomene Balkan. Zasto, ja ne znam.

Balkan (poluostrvo) je dobio ime po lancu planina na ovom poluostrvu koje se zovu Balkani ili Balkanske planine. Nalaze se u danasnjoj Bugarskoj.

Kao sto je Apeninsko poluostevo dobilo ime po Apeninskim planinama.
Takodje i Pirinejsko poluostrvo. Postoji i naziv po grckom ''Iberia'', al kad se dodje do pocetka bla bla...keltski jezik...bla bla dobije se naziv po planinama.

Dio Hrvatske jeste na Balkanskom poluostrvu (Dalmacija, Istra i sve do Zagreba),a dio nije (Zagorije, Slavonija).

Sto se mentaliteta tice, ''Balkanski mentalitet'' ne postoji. Postoji samo, u ovom slucaju, Hrvatski mentalitet koji je razlicit u odredjenim regijama i dijelovima Hrvatske.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 23:56   #5
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Puno ima bespotrebnih kompleksasa kad se spomene Balkan. Zasto, ja ne znam.

Balkan (poluostrvo) je dobio ime po najvecem lancu planina na ovom poluostrvu koje se zovu Balkani ili Balkanske planine. Nalaze se u danasnjoj Bugarskoj.

Kao sto je Apeninsko poluostevo dobilo ime po Apeninskim planinama.
Takodje i Pirinejsko poluostrvo. Postoji i naziv po grckom ''Iberia'', al kad se dodje do pocetka bla bla...keltski jezik...bla bla dobije se naziv po planinama.

Dio Hrvatske jeste na Balkanskom poluostrvu (Dalmacija, Istra i sve do Zagreba),a dio nije (Zagorije, Slavonija).

Sto se mentaliteta tice, ''Balkanski mentalitet'' ne postoji. Postoji samo, u ovom slucaju, Hrvatski mentalitet koji je razlicit u odredjenim regijama i dijelovima Hrvatske.
Ali taj prostor je samo formalno poluotok, to je preveliko područje da ga se gleda ko cjelinu.

Drugo, taj naziv se počeo gotovo isključivo koristiti samo za zemlje ex Yu, (event.bez Slovenije, ali s Albanijom). Koje nemaju nikakve veze s planinom u Bugarskoj.

Treće, asocira na negativnosti (ratove, sukobe..).
Možda vas srbe smeta što mi hrvati ne volimo povezivanje s "Balkanom", ja mislim da biste se i vi trebali riješiti toga, i vama daje loš image.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2017., 23:59   #6
Da se ispravim nije najveci lanac, mahinalno sam to napisao.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 00:05   #7
Pa pazi i dio Srbije jeste (Srbija proper do Beograda), a dio nije (Vojvodina) geografski na Balkanu.
Medjutim, ne vidim kako mi je u zivotu naziv Balkan pomogao ili odmogao. Jednostavno me boli briga, to mi nista ne znaci.

Ono sto je sigurno jeste da poluostrvo postoji, da se zove Balkan i da su mu granice odavno utvrdjene.

Ps. I Grcka je na Balkanu. To sto vi pojedinci Balkan gledate politicki a ne geografski niko vam nije kriv.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 00:13   #8
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Pa pazi i dio Srbije jeste (Srbija proper do Beograda), a dio nije (Vojvodina) geografski na Balkanu.
Medjutim, ne vidim kako mi je u zivotu naziv Balkan pomogao ili odmogao. Jednostavno me boli briga, to mi nista ne znaci.

Ono sto je sigurno jeste da poluostrvo postoji, da se zove Balkan i da su mu granice odavno utvrdjene.

Ps. I Grcka je na Balkanu. To sto vi pojedinci Balkan gledate politicki a ne geografski niko vam nije kriv.
Poluotok formalno postoji, premda nema potrebe taj cijeli dio gledati kao cjelinu, (to se nikako ne može usporediti s apeninskim poluotokom), naročito u nikakvom političkom smislu jer ne postoji "balkanska unija".
A taj se pojam skoro stalno spominje samo za "Zapadni Balkan".
Kažeš da to nije bitno, pa valjda bi ti barem malo trebalo značiti kakvu sliku ima tvoje država u svijetu. Uostalom, možda vama i ne smeta, većini hrvata je (možda zbog povijesnih razloga- veći zapadni utjecaj, manje bili pod turcima, ne sudjelovanje u balkanskim ratovima).


Također, ako se gleda po liniji Dunava, ispada da Rumunjska nije Balkan (jer je većinom sjeverno od Dunava), a Hrvatska jest. Komedija.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 00:32   #9
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Poluotok formalno postoji, premda nema potrebe taj cijeli dio gledati kao cjelinu, (to se nikako ne može usporediti s apeninskim poluotokom), naročito u nikakvom političkom smislu jer ne postoji "balkanska unija".
A taj se pojam skoro stalno spominje samo za "Zapadni Balkan".
Kažeš da to nije bitno, pa valjda bi ti barem malo trebalo značiti kakvu sliku ima tvoje država u svijetu. Uostalom, možda vama i ne smeta, većini hrvata je (možda zbog povijesnih razloga- veći zapadni utjecaj, manje bili pod turcima, ne sudjelovanje u balkanskim ratovima).


Također, ako se gleda po liniji Dunava, ispada da Rumunjska nije Balkan (jer je većina sjeverno od Dunava), a Hrvatska jest. Po tome se vidi koliko je taj pojam bizaran.
Ima ko predstavlja zemlju Srbiju i u dobrom i u losem svijetlu. Naziv "Balkan" apsolutno nista ne predstvalja, osim naziva za poluostrvo.
Sliku moje zemlje ne predstavlja nikakav Balkan, to vi mislite.
Strance boli dupe za nazivom "Balkan".
Srbiju u stranim medijima svi zovu "Srbija".
Jedino ste vi (svi vi iz bivse sfrj, a znate koji ste) napravili ovde od Balkana bauk. Za sve ostale Balkan je jos sam ojedan naziv za polusotrvo u moru poluostrva.

Kako bi ti dao ime poluostrvu ?
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 00:33   #10
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Ima ko predstavlja zemlju Srbiju i u dobrom i u losem svijetlu. Naziv "Balkan" apsolutno nista ne predstvalja, osim naziva za poluostrvo.
Sliku moje zemlje ne predstavlja nikakav Balkan, to vi mislite.
Strance boli dupe za nazivom "Balkan".
Srbiju u stranim medijima svi zovu "Srbija".
Jedino ste vi (svi vi iz bivse sfrj, a znate koji ste) napravili ovde od Balkana bauk. Za sve ostale Balkan je jos sam ojedan naziv za polusotrvo u moru poluostrva.
Ok. Hvala za informaciju što se Srbije tiče.
Nastavimo s Hrvatskom.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 00:49   #11
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Ok. Hvala za informaciju što se Srbije tiče.
Nastavimo s Hrvatskom.
Ja sam rekao za geografski dio. E sad hoce li pojedinci to prihvatiti ili ne to je njohva stvar. Ali tako je kako je.
Takodje geografski i politicki Hrvatska je jugo-istocna Evropa.
Po kulturoloskoj kriteriji Zagorije i Slavonija ukljucujuci i Zagreb su Centralna Europa. Kao sto su i Vojvodina, cijela Macva i Beograd kulturoloski Centralna Europa.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 01:18   #12
, potrebno je prvo razmotriti pojam “Balkan” s geografskog stajališta. Da bi neki dio kopna mogao geografski uopće biti poluotokom, morske tj. vodene katete moraju biti duže od kopnene. To kod tzv. Balkanskog poluotoka nije slučaj. Kopnena kateta od Trsta do Odese duga je oko 1330 km, što je više od morske istočne katete Odesa – Rt Matapan (Peloponez) koja je duga 1230 km. I druga, zapadna morska kateta od Trsta do rta Matapana (Peloponez) nešto je kraća od kopnene – duga je 1270 km. Zapravo, nikomu u geografskoj znanosti nije jasno kako je kopno koje je tako širokim krakom vezano za kontinent uopće moglo biti proglašeno poluotokom. Da bi ti geografski parametri bili još nevjerojatniji, valja spomenuti da je od crte Trst – Odesa (1330 km) mnogo bliže Trstu luka Szczecin (920 km) ili Rostock (950 km) na Baltičkome moru! Ipak nikomu nije palo na pamet da europski “poluotok” nazove recimo, Uralski ili Alpski poluotok.

Planina Balkan nalazi se na sjeveru Bugarske i ne dominira ovim dijelom Europe. Više od nje tim prostorom dominiraju, recimo, Dinaridi, Velebit ili Prokletije. Francusko-austrijski geolog Ami Boué nije ni slutio kada je početkom 19. stoljeća, u jednom svojem radu, bugarsku Staru planinu nazvao “Balkan”, kakve će probleme ovdašnjim narodima izazvati. Inače, naziv “Balkan” dolazi od turske riječi balkan ili balkanar, što znači šumovite planine. Kako to obično biva kad nam stranci daju imena, u jednom svojem radu njemački geograf J. A. Zeune 1809. upotrijebio je naziv “Balkanski poluotok” ili “Balkan”. Do toga je zapravo došlo Zeuneovom pogreškom. Ne proučavajući detaljnije atlas i karte, on je mislio da je Stara planina ili Balkan dominantni središnji planinski sustav jugoistočne Europe. Zeuneova pogreška nije u početku prouzročila teže posljedice u geografskom nazivlju. Naime, naziv “Balkanski poluotok” tijekom gotovo cijeloga 19. stoljeća u geografskoj se literaturi vrlo malo ili nimalo koristio.
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 09:29   #13
Jesu li Grci i Rumunji Balkanci? Barem onoliko koliko su to Hrvati, te braća Srbi, Bugari, Albanci...?
Ako nisu, zašto nisu?
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 09:33   #14
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Kad se je dogodilo to da se ime bugarske planine proširilo i na Hrvatsku?
Nikad.

Termin dijele novinarčići i poneki političari.

"Balkan" je termin za područje Osmanskog carstva u 19. stoljeću, dakle dio Europe pod vlašću neke Azijske sile, i samim time egzotičan.

Hrvatska od 1699. nije niti jednim dijelom dio Osmanskog carstva, sve orijentalne građevine iz tog doba su (nažalost) sistematski uništene a dio stanovništva je protjeran.

Požega, Osijek, Brod nemaju svoju jezgru iz doba prije 1699.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 09:35   #15
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Ima ko predstavlja zemlju Srbiju i u dobrom i u losem svijetlu. Naziv "Balkan" apsolutno nista ne predstvalja, osim naziva za poluostrvo.
Sliku moje zemlje ne predstavlja nikakav Balkan, to vi mislite.
Strance boli dupe za nazivom "Balkan".
Srbiju u stranim medijima svi zovu "Srbija".
Jedino ste vi (svi vi iz bivse sfrj, a znate koji ste) napravili ovde od Balkana bauk. Za sve ostale Balkan je jos sam ojedan naziv za polusotrvo u moru poluostrva.

Kako bi ti dao ime poluostrvu ?
Dobar post, i slažem se da Hrvati dramatiziraju.
Pogotovo poskočice i floskulice tipa "a vid' grafita, vid' žvaka na podu, vid' lošeg parkinga, eto mi Balkan", kao da je New York na Balkanu.
Ali ne slažem se "poluotok", ispada da su Varaždin i Čakovec u istoj regiji sa Dračem i Tetovom, a da je eto Graz ili Linz eto neki drugi kontinent.
Granice "Balkana" su isključivo zamišljene.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 09:51   #16
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Ima ko predstavlja zemlju Srbiju i u dobrom i u losem svijetlu. Naziv "Balkan" apsolutno nista ne predstvalja, osim naziva za poluostrvo.
Sliku moje zemlje ne predstavlja nikakav Balkan, to vi mislite.
Strance boli dupe za nazivom "Balkan".
Srbiju u stranim medijima svi zovu "Srbija".
Jedino ste vi (svi vi iz bivse sfrj, a znate koji ste) napravili ovde od Balkana bauk. Za sve ostale Balkan je jos sam ojedan naziv za polusotrvo u moru poluostrva.

Kako bi ti dao ime poluostrvu ?
U stranoj stampi je postojao izraz "balkanizacija" koji se jos uvijek ponekad rabi u slucaju (neprijateskog) raspada vece drzave u manje drzave.
Quote:
The term (balkanization) refers to the division of the Balkan peninsula, formerly ruled almost entirely by the Ottoman Empire, into a number of smaller states between 1817 and 1912.[3] It was coined in the early 19th century and has a strong negative connotation.[4] The term however came into common use in the immediate aftermath of the First World War, with reference to the numerous new states that arose from the collapse of the Austro-Hungarian Empire and the Ottoman Empire.
BTW, mislim da Grci ne smatraju sebe "Balkanci".
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 10:04   #17
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
U stranoj stampi je postojao izraz "balkanizacija" koji se jos uvijek ponekad rabi u slucaju (neprijateskog) raspada vece drzave u manje drzave.
I "skandinavizacija" za sličan ali miroljubljiv proces.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 10:32   #18
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
Jesu li Grci i Rumunji Balkanci? Barem onoliko koliko su to Hrvati, te braća Srbi, Bugari, Albanci...?
Ako nisu, zašto nisu?
Naravni da ne. Grci nisu jer su oni ipak Grci- imaju dugu i slavnu proslost.
Rumunji nisu jer su vecinom sjeverno od Dunava- oni su Mittel Europa.
Bugari, narocito oni s planine Balkan nisu Balkanci, jer nisu bili u Sfrj.

Balkanci smo mi i nasa braca juzno do Albanije.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 12:49   #19
Ma danas stranci ni ne poznaju rijec 'balkanizacija' ili 'balkanski mentalitet' itd. Za Hrvatsku koriste ili ''in South-Eastern Europe'', ili ''Western Balkans''.
Danas Balkan, u bijelom svijetu, ne predstavlja nista negativno ili pozitivno, predstavlja jedino poluostrvo.

Da u pravu si, Grci sebe ne smatraju Balkancima. Ali 80% Grcke jeste na Balkanskom poluostrvu.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 13:19   #20
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Naravni da ne. Grci nisu jer su oni ipak Grci- imaju dugu i slavnu proslost.
Rumunji nisu jer su vecinom sjeverno od Dunava- oni su Mittel Europa.
Bugari, narocito oni s planine Balkan nisu Balkanci, jer nisu bili u Sfrj.

Balkanci smo mi i nasa braca juzno do Albanije.
Da, tako sam i mislio. Jedni su Heleni i Aristotelovi potomci, drugi su Rimljani i Trajanovi potomci. Giros se radi po izvornoj aristotelijanskoj recepturi koja se peripatetički prenosi s koljena na koljeno, a loza Ceausescu, ako već nije od cara Trojana, onda vuče izravno podrijetlo od njegovog glavnog čauša. Što bi oni imali s Balkanom...
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:53.