Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi

Ostali sportovi Svi ostali sportovi
Podforumi: Borilački sportovi, Rukomet

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2011., 10:41   #1
Tipovi sportova: Amerika vs. ostatak svijeta

Budući je jučer u SAD-u odigran ovogodišnji SuperBowl, pade mi na um zbog čega Ameri jednostavno imaju drugačiji odnos prema sportu od ostatka svijeta. Tako imaju neke svoje sportove kao što je american footbala i sl., koji nisu baš popularni u drugim dijelovima svijeta. S druge strane, općoj populaciji puno su manje privlačni naši "europski" sportovi, počevši od nogometa pa nadalje.
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 10:48   #2
Quote:
general Martok kaže: Pogledaj post
Budući je jučer u SAD-u odigran ovogodišnji SuperBowl, pade mi na um zbog čega Ameri jednostavno imaju drugačiji odnos prema sportu od ostatka svijeta. Tako imaju neke svoje sportove kao što je american footbala i sl., koji nisu baš popularni u drugim dijelovima svijeta. S druge strane, općoj populaciji puno su manje privlačni naši "europski" sportovi, počevši od nogometa pa nadalje.


tony_danielz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 10:54   #3
Quote:
tony_danielz kaže: Pogledaj post
Pa sigurno jesu. Evo, američka rukometna reprezentacija je gotovo pa nepoznat pojam. Dobro, nogometna reprezentacija im je respektabilna, no ipak Ameri navedenoj u vrijeme SP-a ne daju toliko prostora kao npr. američkom nogometu, bejzbolu, hokeju i košarci.
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 11:32   #4
To što si rekao je poprilična glupost.

OPĆA POPULACIJA nije samo Amerika. Imaš Afriku. Aziju. Južnu Ameriku. Prostore gdje je taj europski sport, nogomet, jako razvijen, i glavni je sport, na dva od tri navedena kontinenta. A i na trećem, Aziji, polako, ali sigurno, preuzima primat.

Dalje, spominješ rukomet. To je lokalni sport, Balkan i Mediteran. Bez Italije i Grčke. I ajde Skandinavija. I ni na koji način taj sport (kojeg ja obožavam) ne možeš porediti sa nogometom i govoriti o istom u Americi, koji se tek nedavno počeo tamo igrati.
mitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 11:51   #5
Quote:
mitch kaže: Pogledaj post
OPĆA POPULACIJA
Mislio na opću populaciju SAD-a, a ne svijeta.

I nisam mislio srat po Amerima zato jer su tek nedavno počeli igrat rukomet, nego čisto išao u razloge zbog čega je tome tako.
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 12:05   #6
kriket!
__________________
KHL.hr
swoop91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 12:53   #7
oni koriste dolare, mi kune... mjere u nekakvim stopama... piju kool aid... šta sad...
__________________
neš ti potpisa
jamesg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 13:25   #8
Quote:
jamesg kaže: Pogledaj post
oni koriste dolare, mi kune... mjere u nekakvim stopama... piju kool aid... šta sad...
Angloameričke mjere koriste i Britanci. Štoviše, navedeni voze lijevom stranom. Tako da to nema veze.

Enivejz, kad sad spominjemo vožnju lijevom stranom, Indija je po stanovništvu div, dok je u sportu patuljak.
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 13:41   #9
ak se ovo kaj su jučer igrali naziva nogomet , onda sam ja lud! Prije bi se trebalo zvati : američki rukomet!
Morales77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 13:45   #10
Quote:
Morales77 kaže: Pogledaj post
ak se ovo kaj su jučer igrali naziva nogomet , onda sam ja lud! Prije bi se trebalo zvati : američki rukomet!
Prije američki drž jaje pod pazuhom-mlati se-dodavajni-eventualno nogomet.
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 14:42   #11
čemu uopće rasprava o tako nečem, a pogotovo takve smijurije kao što su drž-jaje itd? drukčija kultura, drukčiji sportovi. to vam je kao da se smijete kriketu u indiji ili ragbiju u južnoj africi. to što je kod nas neki sport popularan ne znači da mora bit svugdje ili obratno.

BTW draže mi je vidjet 22 "budale" kako trče ko manijaci za jajastom loptom i krše se te rezultat bude 31 25 nego 22 "budale" koji trče za okruglom loptom 90 minuta, usput svako malo simuliraju i na kraju završi bez golova

EDIT: i association football i american football potječu iz istog sporta, nebi vjerovali
Sahta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 14:57   #12
Sve ima svoje čari, kako bi Ameri rekli "pros and cons".
Nimoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 15:18   #13
jedino sto nikad necu shvatiti sto amerikanci u tome vide je baseball,isuse bože....
__________________
Mannheim
Justin Credible is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 16:11   #14
svaki americki sport, dakle, sport koji su oni izmislili, je nezamislivo dosadan i maloumna senzacija za maloumno stanovnistvo.

dakle: americki nogomet- sport koji s nogometom nema apsolutno nikakve veze, ali naravno, za njih je football ''american'', a soccer nogomet jer nisu mogli nac kompaktibilniji naziv za ''americki'' sport osim ''football'' (od rugby-ja se razvio, i zato sto su se odvojili od njega nisu htjeli imat naziv ''american rugby'').
Britanci su u 19.st igrali rugby u americi, no, da bi oni ucinili sport ''boljim i vise opasnijim'', dodali su stitnike, time-out-ove, dodavanje lopte unaprijed itd.. ugl, pokvarili su nenadjebiv sport i ucinili ga americkim.

baseball- zabavno za igrat, ali totalno ubitacno za gledat. ne razumijem sto ameri vide u tom ubibozedosadnom sportu. prvo se bacac namjesta 2 minute, zatim baci 55 puta loptu dok udarac napokon ne pogodi, i onda opet ispocetka.. i tako 2 sata.

hokej- nije toliko dosadan sport, ali se takoder igrao isprva u europi a ameri su ga samo ucinili komercijalnim divljastvom na ledu. jos nisam vidio americku reklamu za hokej gdje se ne razbijaju tokom 70% reklame.

la crosse- izvorno sport americkih domorodaca. ali naravno, ne bi amerikanci bili to kaj jesu da ne dodaju 20 kila stitnika i kacige da bi se mogli malo mlatit u sportu. ipak su oni najmocniji pa moraju to dokazat uz svoje sportove.

zakljucak: svaki njihov popularni sport mora imat nekakvu zastitu jer je ''grub''.
takoder, svaki sport koji nije popularan u americi oni smatraju glupim i dosadnim sportom (na primjer: nakon sto su ameri ispali iz svijetskog prvenstva u nogometu, jedan novinski clanak je objavio ''this sport is stupid anyway!'') jer ipak, ono sto nije americko, nije vrijedno njihove paznje!

God bless America!
__________________
I own everything I see and everything that please me. I own the entire world.
Chyraeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 16:31   #15
Quote:
Chyraeth kaže: Pogledaj post
svaki americki sport, dakle, sport koji su oni izmislili, je nezamislivo dosadan i maloumna senzacija za maloumno stanovnistvo.
Quote:
Chyraeth kaže: Pogledaj post
takoder, svaki sport koji nije popularan u americi oni smatraju glupim i dosadnim sportom
znaci, ti si amerikanac u dusi, jedino kaj si zabunom rodjen u europi?
the smoke is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 16:35   #16
Quote:
Justin Credible kaže: Pogledaj post
jedino sto nikad necu shvatiti sto amerikanci u tome vide je baseball,isuse bože....
Isto što netko ne može pojmiti da se boks naziva plemenitim sportom,tako ti ne možeš pojmiti baseball.

nar.kO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 16:40   #17
Quote:
Chyraeth kaže: Pogledaj post
hokej- nije toliko dosadan sport, ali se takoder igrao isprva u europi a ameri su ga samo ucinili komercijalnim divljastvom na ledu. jos nisam vidio americku reklamu za hokej gdje se ne razbijaju tokom 70% reklame.
Tuvix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 17:21   #18
Quote:
general Martok kaže: Pogledaj post
Budući je jučer u SAD-u odigran ovogodišnji SuperBowl, pade mi na um zbog čega Ameri jednostavno imaju drugačiji odnos prema sportu od ostatka svijeta. Tako imaju neke svoje sportove kao što je american footbala i sl., koji nisu baš popularni u drugim dijelovima svijeta. S druge strane, općoj populaciji puno su manje privlačni naši "europski" sportovi, počevši od nogometa pa nadalje.
ne kužim dal misliš na odnos prema sportu generalno ili činjenici da imaju neke "svoje" sportove koji nisu tolko popularni drugdje

kaj se njihovog odnosa prema sportu generalno tiče, može se reć da je to drugi svijet u odnosu na nas a i europu uopće.
njihovi su sportovi atraktivni, vole dobar kontakt , vole velke rezultate (poznata šema "u nogometu ima premalo golova pa je dosadan").
marketing njihovih sportova (pogotovo am. footballa) može posramit Ligu Prvaka i to, onak, jako
nadalje, uspjeli su doć do toga da su am. football, košarka, baseball, hokej "obiteljska zabava". u publici ima zavidan broj djece, familijarne ekipe (bar naizgled ). navijačkih nereda, bar u broju i postotku na utakmicama nfl-a, mlb-a, nba-a ili nhl-a ima neizmjerno manje nego u europi (i Hr), bar kaj se nogometa tiče. to se može zahvaliti dijelom i činjenici da su karte za te tekme vrlo skupe
kod njih je sport megabiznis. navedene lige vrte stotine milijuna $ po sezoni a zauzvrat daju ono što raja želi - atraktivnu igru, kvalitetnu, i nerijetko skrojenu po željama publike (da ne bi bilo zabune, istraživanja o tome što publika želi i očekuje od njih su vrlo bitan dio priče).
i tak...

kaj se pojedinih sportova tiče - jbg negdje nekaj ide, a nekaj ne, mislim da se tu nemamo kaj puno raspravljat
Blank Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 17:25   #19
@Chyraeth

i kosarka je americki sport kojeg je izmislio amerikanac James Naismith
ali njemu svaka čast
__________________
Mannheim
Justin Credible is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 18:43   #20
Quote:
Blank Page kaže: Pogledaj post
ne kužim dal misliš na odnos prema sportu generalno ili činjenici da imaju neke "svoje" sportove koji nisu tolko popularni drugdje
Da, na činjenicu kako oni imaju "svoje" sportove, koje smatraju savršenstvom (World Series, a igra samo SAD ... ), dok ostale smatraju glupim sportovima, baš kao što je rekao Chyraeth.

Mislim, na svijetu postoje i druge moćne nacije, kao npr. Rusija, pa nemaju takav odnos.
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:47.