Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2010., 12:18   #1
Povrat nacionalizirane imovine

Da li je moguce pokrenuti zahtjev za povrat oduzete imovine tijekom jugoslavije ?
I jel netko uspio dobiti povrat imovine ?
elektrikfeel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 12:46   #2
Quote:
elektrikfeel kaže: Pogledaj post
Da li je moguce pokrenuti zahtjev za povrat oduzete imovine tijekom jugoslavije ?
I jel netko uspio dobiti povrat imovine ?
ovu problematiku regulira Zakon o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine (NN 92/96, 39/99, 42/99, 92/99, 43/00, 131/00, 27/01, 34/01, 65/01, 118/01, 80/02, 81/029), pa kako ti se ocigledno nebi dalo sve to iscitavati, evo onako ukratko:

ovaj zakon je donesen 1996. kada je odredjen i rok za podnošenje zahtjeva (šest mjeseci od dana stupanja na snagu (1.1 1997. god.), a taj isti rok je odlukama Ustavnog suda produžavan nekoliko puta. prvo je produžen do 1.07. 2002, a onda je za neke kategorije podnositelja produžen za još 6 mjeseci, sve skupa oko 5 godina.

sto bi se reklo "prosla baka sa kolacima"..

ako netko zna neke novije izmjene, neka napise.. (bar u izmjenama i dopunama zakona ne oskudijevamo ..)
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 14:43   #3
Quote:
zuba kaže: Pogledaj post
ovu problematiku regulira Zakon o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine (NN 92/96, 39/99, 42/99, 92/99, 43/00, 131/00, 27/01, 34/01, 65/01, 118/01, 80/02, 81/029), pa kako ti se ocigledno nebi dalo sve to iscitavati, evo onako ukratko:

ovaj zakon je donesen 1996. kada je odredjen i rok za podnošenje zahtjeva (šest mjeseci od dana stupanja na snagu (1.1 1997. god.), a taj isti rok je odlukama Ustavnog suda produžavan nekoliko puta. prvo je produžen do 1.07. 2002, a onda je za neke kategorije podnositelja produžen za još 6 mjeseci, sve skupa oko 5 godina.

sto bi se reklo "prosla baka sa kolacima"..

ako netko zna neke novije izmjene, neka napise.. (bar u izmjenama i dopunama zakona ne oskudijevamo ..)
e super super hvala puno!
jel mi mozda mozes preporuciti najlaksi nacin da provedem istrazivanje vezano uz novije izmjene ? na koji nacin najlakse pretraziti zakone i dopune ?
elektrikfeel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 15:55   #4
Najbolje ti je otići kod nekog odvjetnika dati mu da ispita situaciju, ako će ići u spor dogovoriti da ćete podijeliti 50-50 da on sve troškove suda plaća i bog. Moji doma su tako izveli, dio smo dobili za dio se još čeka.
nyc4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2010., 20:51   #5
Quote:
elektrikfeel kaže: Pogledaj post
e super super hvala puno!
jel mi mozda mozes preporuciti najlaksi nacin da provedem istrazivanje vezano uz novije izmjene ? na koji nacin najlakse pretraziti zakone i dopune ?
Nisam siguran kako ćeš to uraditi jer su rokovi dosta prošli.
I ja imam imovine koja je raznim nacionalizacijama konfiskacijama oduzimana. Išao sam u ured državne uprave (za pravne poslove ili tako nešto) nisam ništa platio nikakvom odvjetniku. Meni nije bio potreban nikakav odvjetnik možda zato što sam davno predao zahtjev. Rokovi su prošli prije nekoliko godina ali čujem da je bilo nekih promjena tako da nije važno što je izvan roka.
Najbolje da odeš u županijski ured u ured za vraćanje imovine (ili kako se već zove) prije nego što potpišeš sa odvjetnikom poklanjanje svoje imovine.
Ja sam jedan dio dobio i jedan još čekam.

EDIT: ovo o poklanjanju imovine sam rekao u smislu 50-50 predloženo uprethodnom postu.
__________________
Du `cha mee gagh roch.
kor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 11:11   #6
Također mojim roditeljima oduzeto 60-ih godina komasacijom oko 5 hektara zemlje, od kud početi da se to eventualno vrati?
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 00:30   #7
Povrat imovine koja nije nacionalizirana

Imam jedan specifičan problem i nadam se da sam na pravom mjestu za pomoć ili bar savjet. Naime moj djed je još prije II svjetskog rata bio veleposjednik. Imao je svoje farme, tvornice, šume, oranice, zemlju, nekretnine na stvarno velikom području po cijeloj Slavoniji. Nakon rata zatvoren je u zatvor i da bi spasio živu glavu, skoro sve je prepisao na tadašnju vlast. S obzirom da je potpis bio iznuđen (znači nije nacionalizirano, već ispada da je dobrovoljno to predao) da li netko od vas pravne struke zna što se po tom pitanju može napraviti. Djed više nije živ, niti moj otac (njegov sin) tako da imam problema oko živih svjedoka tog događaja, već sve ovo što pišem je po pričanjima koje sam čuo bezbroj puta. Nemam niti nikakve papire o zemljištima i nekretninama, samo ime mog djeda. Postoji tu i moj stric koji bi mogao dati nešto podataka o cijeloj priči.
Pitanje je za vas pravno učene ljude, da li bih mogao doći do svojeg nasljedstva, da li postoji netko tko se bavi istraživačkim radom po tom pitanju i zapravo najvažnije od kuda krenuti. Radi se o velikom novcu i vjerujem da bi netko tko može pokrenuti cijelu priču imao tu koristi.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 12:06   #8
Prije negoli se imovina vrati, trebalo bi podastrijeti dokaze o načinu njezina stjecanja, tj. da li je ista stečena poštenim (legalnim) i pravednim radom, samo nepoštenim (pljačkom), samo nepravednim (potplaćivanjem radnika) ili i nepoštenim i nepravednim. Samo u slučaju pod 1 vratiti vlasniku.
BMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 13:03   #9
Vidim da se ovo moje pitanje čita, ali nitko mi se još nije javio da mi bar savjetuje da li imam bilo kakvo uporište u zahtjevima i traženju ili od kuda početi. Ako se ne varam moderatori su (ili bar neki od njih) pravne struke, pa je pitanje da li mi vi možete pomoći nekim savjetom?
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 22:56   #10
Samo ti mogu reći da sam ja u postupku povrata nacionalizirane zemlje pokojnog pradjeda koja mu je oduzeta presudom 46-e (koju imam original!) i svejedno se koljem s birokracijom već 10 god. Rekli su mi da sam lud ako uopće probam no trebalo bi za pola godine sve biti napokon rješeno.

Tvoj djed je imovinu dao tako da tu nema povrata plus mislim da je prošao rok za traženje povrata prije par godina.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 23:07   #11
Mi smo dobili povrat, ali u vidu novčane isplate (potraživali smo zemlju, gospodarske objekte, protuvrijednost strojeva - mlin i pilana su bili u pitanju). Ali imali smo dokumente o nacionalizaciji, predmet smo predali na obradu još 90-te, pa ponovo 96, odvjetnik je uzeo 1/3. Pristali smo na umanjenu vrijednost zbog nagodbe. Proces je riješen 2005. Zadnju uplatu trebam primit 2025 (isplačuju nam polugodišnje na 20 godina).

Meni se čini da si zakasnio sa prijavom povrata, ali stvarno ti treba odvjetnik za takav proces.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2010., 15:54   #12
pozdrav

bratiću od mog djeda je 1946 nacionalizirana imovina, uzeli su mu sve što imao, na gruntovnici je sve nabrojano crno na bijelo i gruntovno se on vodi kao vlasnik, ti objekti i oranice zjape prazni

on je preminuo 1986, a djed i njegova braća najbliža su živuća rodbina (bratići) tog čovjeka, i oni su kao posljednji koji imaju pravo da traže tu imovinu u nasljedstvo

djed je bio kontaktirao nekog svog prijatelja/umirovljenog suca u vezi te stvari, on je kao nešto pokrenuo ali nekako je to sve stalo u nedostatku volje ili je možda i uspio nešto riješiti pa čeka da djed umre da to zgrne sebi

ako ima neko iskustva sa sličnim, kojeg bi odvjetnika bilo najbolje kontaktirati/angažirati da se bavi time, čisto da vidi može li se po tom pitanju što učiniti

hvala
crobingi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 16:49   #13
Ako se djed još uvijek vodi kao vlasniik u zemlčjišnim knjigama, a ni na terenu nije nekretnina privedena svrsi za koju je oduzeta, onda niti ne vidim razloga za tražiti povrat.

U svakom slučaju ako zahtjev za povrat nije podnesen u roku, sada je to već odavna kasno.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 12:38   #14
nema tu nikakvih isteknutih rokova...sve će se morati vratiti pravim vlasnicima...nismo više u komunizmu...sam treba biti strpljiv, dok naša "sposobna" vlada napravi nadopune zakona...naime do ulaska u europsku zajednicu, vlada je dužna donijesti izmjene zakona po kojem će se sve nacionalizirano vratiti
__________________
We are only limited in life by the limitations, we set upon ourselves
Dega76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 11:32   #15
za sve one koji do sada nisu pdnijeli zahtjev za povrat mislim da je kasno jer je zadnji rok bio 1997 ili 2003 ,nisam sad ziher
uglavnom,moj djed se evo već više od 10 g bori sa birokracijom i sudovima,svake godine redovito ide na sud pa ništa.
i konačno,nedavno je bio na sudu,dobio je ponudu da se raspita u nekoj državnoj agenciji za povrat u državnim obveznicama ili ako neće to onda da mu se vrati zemlja u naturi ali to naravno još mora čekat.
naravno da smo mu mi savjetovali da uzme zemlju u naturi jer je naknada za ovo u obveznicama presmiješna i vrši se tokom 20 godina(on sada ima 88).
pitanje je samo kako će i gdje dobit zemlju jer se radi o nekih 50 000 kvadrata.zemlja koja mu je oduzeta sada pripada nekoj privatnoj firmi koja tamo sadi voće i sadnice.
e sada,meni je već pomalo pun kufer svega,ja bih državu ako je sada moguće najradije utužio i to po mogućnosti Europskom sudu jer ovo je lakrdija.koje su mi opcije i kakav je put do tamo?
__________________
bonnie the brave
Daniken is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 11:59   #16
Djed mog muža je tražio povrat, doduše radi se o 220.000 kvadrata pa to neće nikada vidjeti. Nedavno mi je poznanik dobio rješenje o novčanoj naknadi za neku zemlju koja mu je nacionalizirana. U rješenju stoji da je određena cijena 0,18 kuna po metru kvadratnom.
Garf is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 13:43   #17
Quote:
Garf kaže: Pogledaj post
Nedavno mi je poznanik dobio rješenje o novčanoj naknadi za neku zemlju koja mu je nacionalizirana. U rješenju stoji da je određena cijena 0,18 kuna po metru kvadratnom.

A sto bi on ? Pa zemlja se amortizirala ...
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 13:45   #18
Dali se nešto mijenja ( ubrzava) s povratom imovine nakon osnivanja ove nove Agencije koja objedinjava Fond za privatizaciju i ostale
vesnaanamih is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 10:09   #19
Quote:
vesnaanamih kaže: Pogledaj post
Dali se nešto mijenja ( ubrzava) s povratom imovine nakon osnivanja ove nove Agencije koja objedinjava Fond za privatizaciju i ostale

osobno čisto sumnjam u neko ubrzavanje,to je samo prebacivanje loptice na drugu adresu,tipično gomilanje birokracije na hrvatski način
jedini ,uvjetno rečeno,spas može biti završetak pregovora sa EU pa da ih Brisel stisne ali.....vidit ćemo
__________________
bonnie the brave
Daniken is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 05:02   #20
Zemljiste sa dalekovodom, vodovodom i uskoro autocestom

Imam zemljiste kroz koga su u bivsoj drzavi proveli glavni vodovod i dalekovod. Kome se tocno trebam obratiti za isplatu naknade posljednjih 50 godina za koristenje zemljista, zemljiste je u građevinskoj zoni.

Uz svo to masakriranje atraktivnog i vrijednog zemljista uskoro ce napraviti autocestu jednim dijelom kroz njega cime ce mu ubiti vrijednost, na koji nacin mogu zastiti svoja prava i imovinu, te dobiti proporcionalnu vrijednost ne za dio koji će morati kupiti već dio koji će izgubiti uporabljivost.

Takodjer u bivsoj drzavi su mojoj obitelji oduzeli gotovu svu zemlju u nasem primorskom mjestu ili natjerali na prodaju. Medjutim igrom slucaja imam dvije parcele koje nikada nisu prodane niti smo dobili naknadu te su jos uvjek nase, jedna je u kampu, a druga je asfatirana i pretvorena u parkiraliste uz stadion. Na koji nacin mogu ponovo uzeti i koristiti svoju zemlju te dobiti odgovarajucu naknadu za 50tak godina koristenja.
Arbinic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:08.