Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2018., 21:03   #2541
Quote:
mrcina 22222 kaže: Pogledaj post
dakle 1,5 kvadrat je čist ok kabl za picajzlaste korisnike ali te picajzlice morat če i da plate taj kabl dobrano jer isti nije jeftin.
Kakvih vražjih 1,5mm2 koji nije jeftin ???

bokte pa nema dugo sam slagal neku instalaciju kod frenda u vinogradu i htel je odmah i kabele za zvučnike (ono rekel mi je potegni kaj god, može i najobičniji PPL 2x0,75mm2)
Reko ne kužim ti se ja u tu audio spiku uopće, al znam da logika veli više je bolje...a i s obzirom na to da imaš cca 25m po zvučniku, tih 0,75mm2 bi moglo bit i problem.

Kupil 100m zvučničkog kabela 2x2,5mm2 za pazi sad 374,00 kn...
Ziher nije neka klasa, al bogme nije ni šrot...

e sad da je nekaj ekstra nije, al vrit ak bi išel metat ikaj manjeg od bar tih 2,5mm2 s obzirom da ni to nije ne znam kakva cifra čak i da kupiš 100m i da ti hrpa toga ostane stajat negdi u garaži godinama...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 00:26   #2542
Ne znam više što bih napisao.
Skoro sve je već rečeno/napisano i na ovoj temi i na temi "Hifi komponente i slaganje sustava, nešto i na onoj zaključanoj....
Ovako se samo ponavljamo...
....al opet, bolje i to nego mrtvilo (tko će čitat 20-30 stranica unatrag)
-
Evo malo "utjehe" :

https://www.youtube.com/watch?v=wIgQD_785OI

I jedna od najdražih ()

https://www.youtube.com/watch?v=43vnSJ-CwiY

Lijepi pozdrav svima !
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 00:28   #2543
bitno je da imaš u kablu puno malih žičica i da su od dobrog bakra i tu ti je otpor manji a kad ti imaš 10 licni u tom kablu to je otpor veči, kad gledamo bakrene žice nemaju omotač tj. izolator pa se struja provodi po svim licnama odjednom ali to nije točno, zašto električari prije lemljenja bakrenih žica po otvorenoj žici pređu nožem, zica sama po sebi je masna i ta masnoča je zapravo nešto slično izolatoru, nevidljiv ali postoječi i sad da se vratimo na bakrene žice za zvučnike, ono što si tj. što je on kupio a ti ugradio nije isto kad bi kupio orginal žice za zvučnike, vidjeli bi oba razliku, pošto ti nisi reagirao on je uzeo te kablove a za manju cifru uzeo bi 100% orginal kablove za zvučnike iste duljine.
__________________
Ljubavnik od formata
mrcina 22222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 04:38   #2544
Quote:
mrcina 22222 kaže: Pogledaj post
bitno je da imaš u kablu puno malih žičica i da su od dobrog bakra i tu ti je otpor manji a kad ti imaš 10 licni u tom kablu to je otpor veči, kad gledamo bakrene žice nemaju omotač tj. izolator pa se struja provodi po svim licnama odjednom ali to nije točno, zašto električari prije lemljenja bakrenih žica po otvorenoj žici pređu nožem, zica sama po sebi je masna i ta masnoča je zapravo nešto slično izolatoru, nevidljiv ali postoječi i sad da se vratimo na bakrene žice za zvučnike, ono što si tj. što je on kupio a ti ugradio nije isto kad bi kupio orginal žice za zvučnike, vidjeli bi oba razliku, pošto ti nisi reagirao on je uzeo te kablove a za manju cifru uzeo bi 100% orginal kablove za zvučnike iste duljine.
A nego kaj su ovo nego orginal kabeli ?
Vrit pa to je zvučnički kabel i da finožični zvučnički kabel...licna ima više žičica od klasičnog pf-a i da nalazi se u prozirnoj izolaciji...
Na kraju krajeva zove se "zvučnički kabel"

Istina i bog isti inače ima osnovnu cijenu od cca 8 kuna metar u veleprodaji...
No ovak je pun kufer jeftiniji, čak je i prilično čudno koliki rabati se dobivaju na te stvari i to ovak na prvu...

A u konačnici moš si mislit kak je ikom bitno kakav je kabel na terasi u vinogradu
Bitno je kakvo je Vino, roštilj i društvo

Nego ako je osnovna prednost što više licnica...
Kaj onda nebi najbolja varijanta bila recimo fleksibilni UTP kabel, licne u njemu su izrazito sitne i ima ih pun kufer...nije baš uobičajeni kabel i dost se teško nabavi, al znam di ga ima
Unutar njega je 8 takvih finožičnih žila (4 parice) i kad bi ga spajal po sistemu 2 + 2 parice ili ti ga 4+4 žice ispalo bi to otprilike kvadratura od nekih cca 1-1,4mm2, čini mi se da su žice u njemu 0,34 mm2
Toga imam ko blata
Ne to nije isti kabel ko oni koje kupiš u nekakvom gotovom patch UTP kabelu, to je kabel koji se kupuje po 305 m u kutijama ili na kolutima od 500m i osjetno je deblji od klasičnih patch UTP kabela...

Ili čak i oni alarmni kabeli, oni isto imaju jako finožićne licne u sebi, i to i po 12/16 žica unutar kabela koje su i oklopljene sa plaštom...
A ak je zakon debljina + sitna licna možda čak i najbolja varijanta (iako bi mogla bit predebela ) finožični kabeli za švasaparate,
čini mi se da je najtanji 16mm2, a licni u njemu malo more...ono doslovce ga je čudno za videt da je tak ludo fleksibilan i tak debel, čak se i 35mm2 frče kak god hoćeš...
Imaš još i kabele za dizalice, ti su takaj izuzetno fleksibilni, samo kaj oni nisu čisti bakar nego pokositreni bakar zbog zaštite od ulja i sličnih pizdarija...
Silikonci su takaj obično jako fini kabeli...

Zadnje uređivanje The Best F1 Driver : 19.02.2018. at 05:01.
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 05:15   #2545
Stereo sustav do 4000kn

Bok audio ekipa!
Htio bi si složiti nešto pristojniji "setup" za slušanje glazbe od dosadašnjeg logitech z523 setupa.
Čitajući ovdje po forumu i drugdje po netu, shvatio sam koliko nemam pojma pa ne želim napraviti neku grešku pri kupnji koju ću kasnije zažaliti.
Kupio bi novo, nemam vremena niti znanja da bi istraživao Njuškalo.
Buget je 4k max i ništa preko toga, radije i nešto ispod 4k.
Primjetio sam par kombinacija na akciji u Nove boje zvuka
1. opcija je sa Yamahinim jeftinijim tower zvučnicima, a 2.kombinacija je isto pojačalo sa Zensor 3 zvučnicima.
Dvojba mi je u tome što ovo pojačalo nema subwoofer out pa mi se čini da 1. opcija nudi više basa, iako mi se više sviđa ideja Zensor3 zvučnika, oni su po recenzijama bolji od Yamahe.
Mjuzu bi slušao preko iMac-a i Yamaha AG 06 usb mixera.
Kod navedenog pojačala mi je veliki plus što ima ugrađen tuner i bluetooth.
Jesam li nešto propustio? Koju bi vi opciju odabrali?

Hvala unaprijed!
ibanezfrelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 05:25   #2546
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Balans iliti optimum i jos treba neku sinergijicu (nije bas nezanemarivo)
Smisla ima isprobati i ako dolazi do poboljsanja zvuka, uvijek se isplati.

Koliko ti vrijede tvoji zvucnici?
Koliko se sjecam podosta.
Sada ces degradirati sistem jer si odlucio da je 100 kn najbolje sta ces staviti u sistem?

Uopce ne kuzim gdje je problem.
Ako imas priliku isprobaj par kabela, cisto zbog sebe.
Bio i ja kao i ti.
Tek nakon nekih 10tak dana sve sjelo na svoje mjesto.
Mislim da sam već pisao: http://www.dacco.hr/shop/item/f-spea...2t_21027-1808/
Taj kabel koristim, 2x2.5m, znači košta oko 1250kn ukupno za 2 zvučnika, što je oko 10% cijene materijala a ako uzmem u obzir da je rad još toliko opet imam kabele za bar 5% vrijednosti zvučnika. Drugi kabeli koje također koristim trenutno koštaju 49kn/m, nedavno se dosta pisalo na forumu o njima. Razlika između ta 2 kabela od 250kn/m i 49kn/m je toliko mala da je teško očekivati neki kvalitetni skok ako spojim neke daleko skuplje žice. No nadam se da ću u idućim tjednima i to probati, sa kabelima koji koštaju vjerojatno više od mojih zvučnika. Ne znam koji ali bolesno su skupi, pa valjda ću nakon toga shvatiti koliko je istina a koliko mit da jedna žica može toliko utjecati na zvuk, bez obzira na metre drugih žica i spojeva unutar neke komponente. Čak sam posudio i pojačalo, marantz 7005 da bih bio objektivniji. Primare još uvijek tražim...
Quote:
olif kaže: Pogledaj post
Da , uglavnom znaju što rade i i uglavnom (kao i sve ostalo) masno naplate !

Isprobati nekoliko nivoa kvalitete Jumpera u kvalitetnom, vlastitom sustavu (neću reči kojim testom ) i onda donijeti zaključak.

Da, baš ćeš otvarati zvučnik od 10.000 €(pogotovu sa 12 slojeva laka) da bi provjerio kakve su žice unutra !

Ono s "najslabijim karikama" i to da se prije kabela treba posvetiti svemu ostalom; je točno i to smo sto puta već prožvakali.
Nikakav problem otvoriti kutiju, ili preciznije, skinuti drivere da bi se vidjelo ožičenje. Pa svake kutije koje napravim su friško lakirane pa se tek onda šarafe driveri, terminali, nogice/šiljci, maska, postolje... i nikad nisam oštetio lak.
E sad, da imam zvučnike pod garancijom vjerojatno ne bih otvarao, no neke SH sigurno bih, a nakon otvaranja moguće da bih neke stvari mijenjao/poboljšao... Uvijek mogu vratiti kako je bilo ako ne budem zadovoljan.

Proizvođači znaju što rade, i zato neće uložiti ni lipu više u kabele nego je potrebno. Teško da bilo koji proizvođač unutar zvučnika ima žice koje koštaju više od nekoliko postotaka cijene gotovih zvučnika. A koliko se sjećem kod tebe su kvalitetni zvučnici spojeni žicama koje koštaju praktički koliko i sami zvučnici... e sad koliko tako skupe žice mogu promijeniti zvuk ili bi bilo pametnije te novce uložiti u skuplju komponentu a žice zadržati na cijeni 5-10% ne mogu sto posto tvrditi, no imam mišljenje o tome: skupe žice su najneisplativiji način za ( minimalno) poboljšanje zvuka sistema. Daleko, daleko, daleko veći pomak u zvuku će dati duplo skuplja komponenta nego što to mogu i milijunske žice.
tekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 08:04   #2547
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
A nego kaj su ovo nego orginal kabeli ?
Vrit pa to je zvučnički kabel i da finožični zvučnički kabel...licna ima više žičica od klasičnog pf-a i da nalazi se u prozirnoj izolaciji...
Na kraju krajeva zove se "zvučnički kabel"

A u konačnici moš si mislit kak je ikom bitno kakav je kabel na terasi u vinogradu
Bitno je kakvo je Vino, roštilj i društvo

Nego ako je osnovna prednost što više licnica...
Kaj onda nebi najbolja varijanta bila recimo fleksibilni UTP kabel, licne u njemu su izrazito sitne i ima ih pun kufer...nije baš uobičajeni kabel i dost se teško nabavi, al znam di ga ima.

A ak je zakon debljina + sitna licna možda čak i najbolja varijanta (iako bi mogla bit predebela ) finožični kabeli za švasaparate,
čini mi se da je najtanji 16mm2, a licni u njemu malo more...ono doslovce ga je čudno za videt da je tak ludo fleksibilan i tak debel, čak se i 35mm2 frče kak god hoćeš...
Imaš još i kabele za dizalice, ti su takaj izuzetno fleksibilni, samo kaj oni nisu čisti bakar nego pokositreni bakar zbog zaštite od ulja i sličnih pizdarija...
Silikonci su takaj obično jako fini kabeli...
Sve pet kolega !
Vrlo cijenim tvoje znanje o instalacijama, vodovima i sl.
Ali, i ti "zvučnički" kabeli koje spominješ (vinograd ) su isto zapravo dio instalacije. To je više neke vrste "razglasa", nego neka Hifa.
Ukratko, jedno su takvi kabeli, a nešto je sasvim drugo neki audio kabel u Hifi sustavu; konkretno zvučnički, o kojem trenutno pričamo.
I to bi bilo, uglavnom to, da ne "lamentiram" dalje.

Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
Mislim da sam već pisao: http://www.dacco.hr/shop/item/f-spea...2t_21027-1808/
Taj kabel koristim, 2x2.5m, znači košta oko 1250kn ukupno za 2 zvučnika, što je oko 10% cijene materijala a ako uzmem u obzir da je rad još toliko opet imam kabele za bar 5% vrijednosti zvučnika. Drugi kabeli koje također koristim trenutno koštaju 49kn/m, nedavno se dosta pisalo na forumu o njima. Razlika između ta 2 kabela od 250kn/m i 49kn/m je toliko mala da je teško očekivati neki kvalitetni skok ako spojim neke daleko skuplje žice. No nadam se da ću u idućim tjednima i to probati, sa kabelima koji koštaju vjerojatno više od mojih zvučnika. Ne znam koji ali bolesno su skupi, pa valjda ću nakon toga shvatiti koliko je istina a koliko mit da jedna žica može toliko utjecati na zvuk, bez obzira na metre drugih žica i spojeva unutar neke komponente. Čak sam posudio i pojačalo, marantz 7005 da bih bio objektivniji. Primare još uvijek tražim...

Nikakav problem otvoriti kutiju, ili preciznije, skinuti drivere da bi se vidjelo ožičenje. Pa svake kutije koje napravim su friško lakirane pa se tek onda šarafe driveri, terminali, nogice/šiljci, maska, postolje... i nikad nisam oštetio lak.
E sad, da imam zvučnike pod garancijom vjerojatno ne bih otvarao, no neke SH sigurno bih, a nakon otvaranja moguće da bih neke stvari mijenjao/poboljšao... Uvijek mogu vratiti kako je bilo ako ne budem zadovoljan.

Teško da bilo koji proizvođač unutar zvučnika ima žice koje koštaju više od nekoliko postotaka cijene gotovih zvučnika. A koliko se sjećem kod tebe su kvalitetni zvučnici spojeni žicama koje koštaju praktički koliko i sami zvučnici... e sad koliko tako skupe žice mogu promijeniti zvuk ili bi bilo pametnije te novce uložiti u skuplju komponentu a žice zadržati na cijeni 5-10% ne mogu sto posto tvrditi, no imam mišljenje o tome: skupe žice su najneisplativiji način za ( minimalno) poboljšanje zvuka sistema. Daleko, daleko, daleko veći pomak u zvuku će dati duplo skuplja komponenta nego što to mogu i milijunske žice.
Tako je , mora sam probati dal neki kabel ima utjecaja u tvom sustavu.
Dal će prva proba nešto takvoga polućuti potpuni rezultat ?
Može , ali i ne mora. Treba puno više toga probati....puno više.

Furutech zv. kabel ne bih komentirao. Oni su ipak bolji u drugim stvarima, nego u tome...(osobno mišljenje)...

Naravno, SH zvučnik možeš otvarati, ali da otvaraš neki Sonus Faber od 10.000 € (ili više)....čemu !??

Moji zv. kabeli ipak ne koštaju koliko sami zvučnici, a to koliko sam ih ja platio, odnosno kako sam došao do njih je druga priča. I o tome sam već pisao.
Dakle postoji SH (rabljeno); jedno je prva cijena u dućanu, drugo je vrlo solidan popust koji možeš dobiti, treće je kupnja drito od proizvođača, četvrto je zamjena (ili sljed zamjena) kojom si došao dotzv "boljeg kabela itd...itd.
I onda dolaziš do vrlo solidne cijene; Tj. to još uvijek nije jefftino, ali je "povoljno". i rekoh, moja lova....itd...itd..
To ne ide preko noći.

I po 150-ti put; kabeli su na kraju priče u Hifi (ili blizu kraja),ali su ipak malo bitniji su nego što neki misle.
Pa neću (nećemo) valjda npr. DAC + SPDIF konverter (od 2.600 nečega (ne kuna !!!) + par stotina nečega, spojiti na neki tamo, npr. A. Note preamp od skoro 4.000 tisuće nečega analognim interkonektom od 500 kuna!
Dakle, već puno uložio u komponente (ali iz SH; neke skoro nove, jer imam poznanstva, izvore toga i sl.)
Molim lijepo !.

Quote:
mrcina 22222 kaže: Pogledaj post
bitno je da imaš u kablu puno malih žičica i da su od dobrog bakra i tu ti je otpor manji a kad ti imaš 10 licni u tom kablu to je otpor veči, kad gledamo bakrene žice nemaju omotač tj. izolator pa se struja provodi po svim licnama odjednom ali to nije točno, zašto električari prije lemljenja bakrenih žica po otvorenoj žici pređu nožem, zica sama po sebi je masna i ta masnoča je zapravo nešto slično izolatoru, nevidljiv ali postoječi i sad da se vratimo na bakrene žice za zvučnike, ono što si tj. što je on kupio a ti ugradio nije isto kad bi kupio orginal žice za zvučnike, vidjeli bi oba razliku, pošto ti nisi reagirao on je uzeo te kablove a za manju cifru uzeo bi 100% orginal kablove za zvučnike iste duljine.
Pozdravljam tvoje mišljenje da treba kupiti što adekvatnije kabele za neko ožičenje zvučnika. Ko što si htio naglasiti, nisu svi "zvučnički" kabeli za istu namjenu.
Jedno su zvučnički kabeli za ožičenje u automobilima (time se ne bavim), drugo su zvučnički kabeli za "jeftinije" razglase (terase-privatne i u kafičima, vinogradi, ožičenja unutar kafića - tu je npr Bose zvučnik vrlo dobar..).itd, itd.
Pa naravno (i opet naravno), neće tu npr, stavljati neki skupi Audioquest i sl.
I tu si načelno u pravu.

Ono o licnama (sa desetina i "stotinama" istih) u Zv. kabelima ; ovakvima i onakvima; ne bih puno komentirao. One se u onim razglasnim i kafičnim ožočenjima takoreći jedine koriste.
Ali u Hifi je već druga priča.
Evo samo jedan primjer dolje, ako je netko od vas vidio i slušao takve "tanašne" žičice....bez licni...

http://anticables.com/

Rekoh već, slažem se da ima "muljaže" u kabelskoj industriji i koječega, ali nije to samo kod njih. NIje

Zato se svaki kabel (ako ga želiš kupiti) isproba u vlastitom sustavu.
Mislim (osobno) da nema jačeg od toga.

A sad više i o onim drugim mišljenjima ostalih forumaša
Debljina kabela...električni otpor....pa bitno je to, ali opet i ne toliko, ako se zadovolji minimum debljine i ne na toj dužini kabela.
Misle li neki da će zv. kabel od 6 kvadrata uvijek i izričito bolje svirati od oog od 3 mm2, 4 mm2....nema šannse.
Dakle, postoji tu i drugi parametri (već je bilo spomenuto prije njih 10-ak, p i više).
Samo ukratko,; induktivitet (ako se zadovolje osnovi uvjeti debljine/otpora) je tu puno bitniji....čim manji induktivitet...čim mani.
To je opet u međuzavisnosti sa kapacitivnošću kabela (taj može biti puno viši i sl.)
Ali, ima puno ljudi ( Audiofila, Hifista -kako se ve neki deklariraju; koje sam osobno upoznao, ili barem ih uživo samo vidio ) koji u tome znaju punooo više od mene....puno više.....
Huuu....to su "veliki" igrači u Hifi i mogu im se samo nakloniti i dalje upijati njihovo znanje i praksu.
Barem jedan od njih profesionalno radi kabele....itd..itd...

Bokte, svašta sam tu nadro...o....ups napisao.....

Lijep pozdrav svima !
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 08:21   #2548
Kvaliteta i zica treba biti u nekom cjenovnom balansu sa ostatkom komponenti.
Ako je zica "milijonska" naravno da je svrsishodnije uloziti u komponente, no ako je zica od 10kn/m e onda ta zica postane kocnicar cijeloga sistema.
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 08:31   #2549
Quote:
tutek kaže: Pogledaj post
Čak sam posudio i pojačalo, marantz 7005 da bih bio objektivniji. Primare još uvijek tražim...
Kad ces isprobavati kablove, radi blind test, random, napravi neku tablicu da vidimo s kojom preciznoscu raspoznajes kablove ako ih uopce raspoznajes i da se slucajno ne bi iznenadio kako ova od 50kn/m zvuci isto kao i ova od milijun kuna...

Sve ostalo, ako ces gledati u njih ti nece kazati bas nista.
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 10:25   #2550
Quote:
ibanezfrelon kaže: Pogledaj post
Bok audio ekipa!
Htio bi si složiti nešto pristojniji "setup" za slušanje glazbe od dosadašnjeg logitech z523 setupa.
Čitajući ovdje po forumu i drugdje po netu, shvatio sam koliko nemam pojma pa ne želim napraviti neku grešku pri kupnji koju ću kasnije zažaliti.
Kupio bi novo, nemam vremena niti znanja da bi istraživao Njuškalo.
Buget je 4k max i ništa preko toga, radije i nešto ispod 4k.
Primjetio sam par kombinacija na akciji u Nove boje zvuka
1. opcija je sa Yamahinim jeftinijim tower zvučnicima, a 2.kombinacija je isto pojačalo sa Zensor 3 zvučnicima.
Dvojba mi je u tome što ovo pojačalo nema subwoofer out pa mi se čini da 1. opcija nudi više basa, iako mi se više sviđa ideja Zensor3 zvučnika, oni su po recenzijama bolji od Yamahe.
Mjuzu bi slušao preko iMac-a i Yamaha AG 06 usb mixera.
Kod navedenog pojačala mi je veliki plus što ima ugrađen tuner i bluetooth.
Jesam li nešto propustio? Koju bi vi opciju odabrali?

Hvala unaprijed!
Nisam li ti već u temi od zvučnicima dao prijedlog?
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=2476
Možda nisi morao otvarati baš novu temu, iako pretpostavljam da većina onih koji kupuju svoj prvi sustav imaju otprilike toliki budžet na raspolaganju.

S te strane, možda bi ova tema mogla i ostati ovako, kao neki prvi korak za početnike? No nek administratori odluče.

Ponovit ću samo što sam napisao prije - dobri zvučnici (na Zensor 3 mislim), čini mi prilično loše pojačalo u odnosu na konkurente u cjenovnom razredu, no opremljeno bluetoothom i radiom - čak i DABom, ako će on ikada kod nas biti relevantan (mislim da u kućnim sustavima neće, eventualno u autima - no i to je veliko pitanje).
Osim tih opcija, ipak nema niti digitalne niti phono ulaze, dakle eventualna buduća nadogradivost će koštati novce, a konstrukcijom pojačala mislim da ne može opravdati daljna ulaganja.

Ponavljam i slike unutrašnjosti Yamahe i Pioneera A30, koji košta 2300 kuna, dakle cca u klasi:

https://www.av-online.hu/pictures/ga...tail-3_big.jpg

https://audio.com.pl/images/0/0/1/26...r_a30_fot2.jpg

Ovi tanki limeni hladnjaci na Yamahi mi ne ulijevaju povjerenje a kutija je većinom prazna, za razliku od Pioneera koji mi izgleda kao pošten komad početnog pojačala.
To je primjer onog što smo pisali ovdje kako određene komponente svojom topologijom i izradom "obećavaju" dobar zvuk. Pioneer ima i A10 pojačalo koje košta samo 1600 kn (u Ronisu ih ima) koji je praktički isto pojačalo kao i A30, samo nema daljinski. Druga opcija koju sam spominjao je Onkyo 9010, koji za 1800 kuna nudi i digitalne ulaze.

U odnosu na računalne zvučnike sigurno će biti veliki napredak bilo koji od ovih zvučnika, čak i s tim pojačalom, no mislim da se za tu lovu ili nešto malo više može kupiti malo bolja opcija.
Osnovno pitanje kod zvučnika jest kolika je kvadratura sobe, no ako je riječ o prosječnoj veličini sobe tipa 20-25 kvadrata, bookshelf veličine ovog Dalija ili nešto manji - otprilike počevši sa 13cm niskotoncima, bi trebao biti sasvim dostatan za presjek glazbenih žanrova i neke normalne razine glasnoće.
__________________
I'll wear a tie.....

Zadnje uređivanje Tiki : 19.02.2018. at 10:37. Reason: Dodan quote
jean luc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 12:03   #2551
Wharfedale diamond 9.6 ili dali zensor 7, koji bi proizveli ljepši zvuk s rega brio-r, mišljenja molim lijepo, ili nešto treće jeftinije

Zadnje uređivanje cuk-77 : 19.02.2018. at 12:04. Reason: Nepotpun post
cuk-77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 12:50   #2552
Wink

Quote:
cuk-77 kaže: Pogledaj post
Wharfedale diamond 9.6 ili dali zensor 7, koji bi proizveli ljepši zvuk s rega brio-r, mišljenja molim lijepo, ili nešto treće jeftinije
Monitor Audio RS6
B&W C5
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 13:04   #2553
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
B&W C5
Nisu one malo tanasne?
Ged Earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 13:07   #2554
Quote:
jean luc kaže: Pogledaj post
Nisam li ti već u temi od zvučnicima dao prijedlog?
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=2476
Možda nisi morao otvarati baš novu temu, iako pretpostavljam da većina onih koji kupuju svoj prvi sustav imaju otprilike toliki budžet na raspolaganju.

S te strane, možda bi ova tema mogla i ostati ovako, kao neki prvi korak za početnike? No nek administratori odluče.

Ponovit ću samo što sam napisao prije - dobri zvučnici (na Zensor 3 mislim), čini mi prilično loše pojačalo u odnosu na konkurente u cjenovnom razredu, no opremljeno bluetoothom i radiom - čak i DABom, ako će on ikada kod nas biti relevantan (mislim da u kućnim sustavima neće, eventualno u autima - no i to je veliko pitanje).
Osim tih opcija, ipak nema niti digitalne niti phono ulaze, dakle eventualna buduća nadogradivost će koštati novce, a konstrukcijom pojačala mislim da ne može opravdati daljna ulaganja.

Ponavljam i slike unutrašnjosti Yamahe i Pioneera A30, koji košta 2300 kuna, dakle cca u klasi:

https://www.av-online.hu/pictures/ga...tail-3_big.jpg

https://audio.com.pl/images/0/0/1/26...r_a30_fot2.jpg

Ovi tanki limeni hladnjaci na Yamahi mi ne ulijevaju povjerenje a kutija je većinom prazna, za razliku od Pioneera koji mi izgleda kao pošten komad početnog pojačala.
To je primjer onog što smo pisali ovdje kako određene komponente svojom topologijom i izradom "obećavaju" dobar zvuk. Pioneer ima i A10 pojačalo koje košta samo 1600 kn (u Ronisu ih ima) koji je praktički isto pojačalo kao i A30, samo nema daljinski. Druga opcija koju sam spominjao je Onkyo 9010, koji za 1800 kuna nudi i digitalne ulaze.

U odnosu na računalne zvučnike sigurno će biti veliki napredak bilo koji od ovih zvučnika, čak i s tim pojačalom, no mislim da se za tu lovu ili nešto malo više može kupiti malo bolja opcija.
Osnovno pitanje kod zvučnika jest kolika je kvadratura sobe, no ako je riječ o prosječnoj veličini sobe tipa 20-25 kvadrata, bookshelf veličine ovog Dalija ili nešto manji - otprilike počevši sa 13cm niskotoncima, bi trebao biti sasvim dostatan za presjek glazbenih žanrova i neke normalne razine glasnoće.
Hvala na odgovoru! Tek sad sam primjetio tvoj prvi odgovor, ne znam kako mi je to promaklo. Pogledao sam taj Pioneer i Onkyo. Problem je što mi je sad jedna od tih kombinacija sa Zensorima ipak dosta skuplja nego sa Yamahom, a ova Yamahica ipak ima bluetooth i radio što je mali plus. Što se tiče Yamahinih limova, nije mi baš jasno u čemu je stvar jer kad gledam težinu oba uređaja, ona je jednaka u gram Nije mi drago da Yamaha nema sub izlaz pa ako zabrijem na dubinu jednog dana, znam da ću morat prodavat i kupovat novo, ali otom potom. Nego, šta misliš o onim Yamahinim zvučnicima koje sam linkao? Još su jeftiniji od Dalija.
ibanezfrelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 13:39   #2555
Quote:
cuk-77 kaže: Pogledaj post
Wharfedale diamond 9.6 ili dali zensor 7, koji bi proizveli ljepši zvuk s rega brio-r, mišljenja molim lijepo, ili nešto treće jeftinije
Mislim da su i to kolege već napisale, ali ako je soba i dalje 20 kvadrata, mislim da nema potrebe da ideš na veliki floorstander.
6 somova kuna je ozbiljan novac, i za to možeš dobiti zvučnike više klase ne samo rabljene (SH, da pojasnim ) nego čak i neke nove.

Manji zvučnik više klase dati će dovoljno dubokih tonova za relativno malu sobu, a sve nagore će biti neusporedivo bolje.

Evo, recimo gle ovo:
http://www.provox.hr/audio/proizvod....ca=94&Source=1

i ostane ti i za neke stalke.
Formalno tri klase iznad Diamond serije (btw. Diamond 9 je sad već tri generacije star), a u uporabnom (kvalitativnom) smislu mora biti barem tri - ako ne i više.
Za 6 tisuća možeš dobiti i Dali Opticon seriju, drugi model po veličini, nov. Sigurno ima još prilika, a u oglasniku - stvarno bogat izbor svake vrste....

Ako mora biti samostojeći (što mislim da je greška, ali - tvoj novac), vidio sam da ima još nekoliko KEFova Q500 za pola cijene.
Tu ti ostane love i za kabel

http://www.sigma-audiokoncept.hr/topPonuda_1.html
__________________
I'll wear a tie.....
jean luc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 13:44   #2556
Quote:
Ged Earthsea kaže: Pogledaj post
Nisu one malo tanasne?
Preteca C5 su bili CDM 1 NT
I bili su tapravo sper dok dijete nije otkrilo gumbicr ispod mrezice.

Tanasne?
Da, ispouciti ce u realnim uvijetima malo manje basa, ali ih je s druge strane puno lakse namjestiti u prostor te izvuci max od njih.
No hei to je moje razmisljanje
Ja imam i subwoofer ...
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 16:00   #2557
Quote:
ibanezfrelon kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru! Tek sad sam primjetio tvoj prvi odgovor, ne znam kako mi je to promaklo. Pogledao sam taj Pioneer i Onkyo. Problem je što mi je sad jedna od tih kombinacija sa Zensorima ipak dosta skuplja nego sa Yamahom, a ova Yamahica ipak ima bluetooth i radio što je mali plus. Što se tiče Yamahinih limova, nije mi baš jasno u čemu je stvar jer kad gledam težinu oba uređaja, ona je jednaka u gram Nije mi drago da Yamaha nema sub izlaz pa ako zabrijem na dubinu jednog dana, znam da ću morat prodavat i kupovat novo, ali otom potom. Nego, šta misliš o onim Yamahinim zvučnicima koje sam linkao? Još su jeftiniji od Dalija.
Ovak odoka bi rekao da su dosta lošiji - više utrošenog materijala, niža cijena

Pogledaj Dali Spector 2 zvučnik, u kombinaciji sa ova dva druga pojačala trebali bi biti unutar budžeta. Nisi napisao kolika ti je soba, to je dosta važno kad odabireš zvučnike.
Ako ćeš puštat sa računala preko ove miksete koju si spomenuo (koja je i DAC sa usb ulazom i analognim izlazima), zapravo imaš digitalni izvor zvuka sasvim solidne kvalitete - bolje od bluetotha, tak da ti on nije ni nužan.
Pretpostavljam da na iOSu ima neki glazbeni player koji ima aplikaciju za mobitel/tablet - tako sam svojevremeno koristio Foobar na winsima.
Većina softverskih playera ima mogućnosti streamat web-radio, koji je većinom bolje kvalitete od FM radija.

U principu tako imaš sve, samo odaberi dobro pojačalo, zvučnike, i naravno - kablove
__________________
I'll wear a tie.....
jean luc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 17:01   #2558
Quote:
cuk-77 kaže: Pogledaj post
Wharfedale diamond 9.6 ili dali zensor 7, koji bi proizveli ljepši zvuk s rega brio-r, mišljenja molim lijepo, ili nešto treće jeftinije
Neki su zadovoljni kombinacijom Rega Brio-R i Dali zvučnicima. Za Wharfedale ne znam.
Ako si već nabavio Rega Brio-R, najbolje bi bilo da uz prethodnu najavu skokneš do Nove boje zvuka gdje imaju Dali zvučnike i doneseš svoje pojačalo. Samo pazi kad ti budu spajali s kabelima jer QED i Van Den Hul koje oni imaju ne zvuče isto, tako da možeš isprobati obje vrste kabela u istom cjenovnom rangu. Wharfedale uvozi Provox, ali ovi tvoji se više ne proizvode.
Ako navratiš u Nove boje zvuka, slobodno osim Dali 7 poslušaj nešto jeftinije Q Acoustics 3050 http://bojezvuka.hr/hr/proizvod/q-acoustics-3050-171 koji su na What Hi-Fi https://www.whathifi.com/q-acoustics/3050/review nekoliko godina zaredom dobili Best buy etiketu. Slobodno nam napiši slušne dojmove između Dalija i Q Acoustics kad ih poslušaš i kupiš neki od njih.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 17:26   #2559
Quote:
olif kaže: Pogledaj post
Sve pet kolega !
Vrlo cijenim tvoje znanje o instalacijama, vodovima i sl.
Ali, i ti "zvučnički" kabeli koje spominješ (vinograd ) su isto zapravo dio instalacije. To je više neke vrste "razglasa", nego neka Hifa.
Ukratko, jedno su takvi kabeli, a nešto je sasvim drugo neki audio kabel u Hifi sustavu; konkretno zvučnički, o kojem trenutno pričamo.
I to bi bilo, uglavnom to, da ne "lamentiram" dalje.
Ma da jasno da je u pitanju razglas i da su kabeli dio instalacije (na kraju krajeva u zidu su)...
A i osim toga na kabel je spojen ugradni auto zvučnik (vodotjesna izvedba za brod), samim tim nema nekog smisla pretjerivat sa kablovinjem...
jer ni zvučnik nije nekaj posebnog, a bogme nije ni linija...

Poanta mog posta je da se i takav nekakv kabel da kupit za malu lovu, a da nije baš zadnji šrot...
A bogme sam se itekak nagledal okolo drastično lošiji kabela po višoj cijeni, koji se prodaju pod bog te pitaj kaj, specijalno po nekakvim željezarama i trgovinama tipa bauhausa...di buš neko sranje tipa 2x0,5mm2 platil više nego takav kabel, a ono zadnji drek od bakra unutra i vanjske izolacije...

I naravno da to nije HiFa...
Mislim u konačnici HiFa bogme nema ni smisla u vinogradu na fešti, tam više smisla ima gitara, tambura, harmonika ili bilo kaj takvog nego u konačnici bilo kakav zvučnik

Nego kad smo kod kablovinja, koji je ovo vrag ???
https://www.ronis.hr/kabel-audioques...+1.5m/product/
Audio UTP kabel, za kog vraga


Kaj se tiče te famozne priče oko kablovinja...
Postoje li negdi nekakve upute tipa:
Ovo je ok za uloženo-dobiveno, ovo je , a ovo je fejk

Ja sam prilično uvjeren da ima svih kombinacija, neovisno sad o pitanjima isplati li se neki kabel i koliko, jasno da neke razlike u zvuku sasvim sigurno ima...
da je nema sasvim sigurno nebi bilo teorije da bi na planeti bilo baš bilo toliko ekipe koja će kupit skupe kabele koji su apsolutno identični jeftilenu od 5 kn/metar...
mislim takva tvrdnja mi je nebulozna do bola, jednako kak bi bila da bi na nekoj jeftilen liniji i sa nekim neki jeftilen auto zvučnikom u vinogradu dobil nemam ti pojma kakva čuda sa nekakvim kabelom od 20000 eura...

Al isto tak ziher ima i firmi koje love u mutnom i prodaju glorificirane pizdarije po visokim cijenama koje fakat nisu baš ništ bolje od jeftilena...
Ima toga po pitanju svega i svačega, pa ziher itekak ima i po pitanju ovakvih stvari koje nemreš baš sam tak izmjerit u roku od 5 sekundi i reč ovo je super, ovo je šrot...

Kaj se tiče te silne rasprave zadnjih dana žalosno je da bojim se da od nje nikakve koristi...
Ja sam čak i pokušaval nekaj čitat (jer mi je sama tema zanimljiva), pa svejedno nisam naučil nekaj bitnog jer u šumi postova i natezanja ionak zgubiš volju...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 17:42   #2560
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
da je nema sasvim sigurno nebi bilo teorije da bi na planeti bilo baš bilo toliko ekipe koja će kupit skupe kabele koji su apsolutno identični jeftilenu od 5 kn/metar...
Ovo si se gadno prevario. Nema toga sto ljudi nece kupit ako ih se uvjeri da je bolje


Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__________________
Na ignore: nitko jer ne guram glavu u pijesak
Blowing up balloons since 2020!
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:26.