Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2018., 15:50   #21
Quote:
Gyorgy kaže: Pogledaj post
I u ovoj godini, po prognozama EK, opet u vrhu EU:

Po zemljama članicama, najveći rast trebala bi imati Malta 5,6 posto, zatim Rumunjska 4,5 posto, Irska 4,4 posto, Slovenija i Poljska po 4,2 posto.
rast je rast, standard je standard, a statistike nisu nepogresive
marcuscato is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 16:28   #22
Kopiram svoj post sa egzodusa u vezi omjera plaća/skupoće življenja u tim komaprativnim državama Nove Europe
------------------------------------------------------------------------------------


Quote:
Johnny Quid kaže: Pogledaj post
Malo statistike za sve kolege moderne gastiće koji se kunu kako jeftinije žive vani nego u skupoj Hrvatskoj:

Quote:
Comparative price levels of private household consumption vary considerably across the EU Member States. In 2015 (latest data available), they ranged from 47 in Bulgaria (EU-28 = 100) to 136 in Denmark; in other words, price levels in Bulgaria were just under half the average for the EU-28 whereas in Denmark they were 36 % above the EU-28 average (see Table 2).
Over the 10 years from 2005 to 2015, several of the Member States that joined the EU in 2004 or 2007 recorded substantial increases in their comparative price levels, most notably Latvia, Slovakia and Estonia; this was also the case in Luxembourg, despite the fact that the average price level in Luxembourg was already above the EU-28 average in 2005.
There was a convergence of price levels across the EU-28 as a whole up to 2008 (see Figure 3), as the coefficient of variation of comparative price levels declined sharply. Thereafter, price levels diverged somewhat within the EU-28 and this development continued in 2015 (the latest reference period for which data are available). Within the euro area (EA-19), price levels also converged up until 2008 and this pattern continued (albeit at a modest pace in 2009); there followed three years of almost no change in price convergence, after which there was evidence of a slight divergence in price levels during the period from 2013 to 2015. [I]



Dodao bih i najnoviju statistiku prosječne neto plaće:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...y_average_wage

---------------------------------------------


Dakle, jeftinije od nas su:

- Bugarska za 18 poena jeftinija što je u postotku 27%. Neto plaća u Bugarskoj je 377€ manja nego u Hrvatskoj. U postotku 46% manja. Plaća manja 46%, cijene samo 27%.

- Češka samo neznatno jeftinija, 2 poena tj. 3%. Plaće su im više za 70€ tj. 8%. Dakle plaće malo veće(8%), a cijene malo manje(3%). Možemo zaključit da je standard mrvicu veći.

- Litva također malo jeftinija; 4 poena tj. 6%. Plaće su im niže 140€ tj. 17.5%. Standard niži jer su samo 6% jeftinij, a 17.5% manje plaćeni.

- Inženjerova trenutna domovina je jeftinija 8 poena tj. 12.3%. Plaće su im niže 146€ tj. 18.25%. Dakle, mađaroni zaista jesu jeftiniji, ali imaju i već osjetno manje plaće. 12.3% jeftiniji s 18.25% manjim plaćama. Prosudite sami.

- Poljaci su jeftiniji 11 poena što je osjetnih 17%. Plaće su im niže samo 20€ što je manje od 1%. Poljacima možemo samo skinut kapu, ali to je već odavna poznata stvar.

- Rumunjska je očekivano jeftinija čak 14 poena tj. 21.4%. Plaće su im manje 283€ što je čak 35.4%. Dosta jasna situacija što dovodi do pitanja iz kojih su statistika vađene one apokaliptične statistike o rumunjskom prestizanju Hrvatske budući da su ove statistike iz istih izvora.


Još par usporedivih država:

- Estonija ima 8 poena tj. 11% veće cijene. Plaće su im 193€ tj. 19.5% veće. Svaka čast Eesti.

- Grci su skuplji za punih 20 poena što je 23.5%. PLaće su im veće 113€ u postotku 12.4%

- Latvia je skuplja 4 poena 6%. Plaće su im manje 109€, a u postotku 13.6%. 6% skuplji - 13.6% manje plaćeni; priznajem da nisam očekival ovolko porazne rezultate.

- Portugal je skuplji za čak 17 poena, postotno 20.8%. Plaće su im samo 46€ veće što je postotno 5.4%. Mnoge bi ovo moglo začudit.

- Kekeci su skuplji očekivanih 15 poena tj. 18.75%. Plaće su im veće 251€ u postotku 24%

- Slovačka je skuplja 1 poen tj 1.5%. Plaće su im manje 78€ tj. u postotku 9.75%. Nisam očekivao toliku razliku priznajem.

--------------------------------------------------

Napomenuo bih da sam riječ standard u ovom kontekstu isključivo koristio kao proizvoljnu inačicu kupovne moći, a ne kao skup podataka o broju bolnica, šekreta, nekretnina, kućnih ljubimaca i fontana per capita. Također znam da je ovdje statistika kada ne govori u prilog samo skup netočnih podataka i znam da je Inženjer plaćal six pack pivi budzašto na Baltiku, a DK gram trave u Dublinu također jeftinije, ali ja sam samo prenio i izračunao službene statistike tako da don't kill the messenger.
Johnny Quid is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 18:47   #23
Tablica je već pomalo zastarjela. Ne kažem da ne vrijedi, samo sad je već i 2017. prošla.

Razlike u odnosu na 2015. su u nekim zemljama zbilje velike jer je većina zemlji doživjela snažan ekonomski rast u 2015., 2016. i 2017. , a Hrvatska definitivno ispod prosjeka nove Europe. I to je temeljni problem svega. Za ovu godinu prognozirana je i stagnacija u rastu što je još više zabrinjavajuće.

http://ec.europa.eu/eurostat/statist...9DECF1_new.png

Ovo je recimo zadnje što sam našao (2016. , isto praktički zastarjelo) i zato sam naglašavao Poljsku. U usporedbi sa ne samo EU zemljama, nego i Makedonijom, Srbijom, Kosovom....Poljska ima uvjerljivo najjeftinije namirnice.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 11:26   #24
za razumjevanje kako se točno živi u novim članicama EU, najbolje je pričati sa običnim ljudima, i nakon kratkog razgovora vidite da je sve to manje-više isto kao u Hr., postoji ekipa u velikim gradovima koji diže taj prosjek standarda i plaća, imate ovdje ljude koji imaju plaće oko 12.000 kn u Zg i neku prodavačicu u pekari koja dobije 2.800 u nekom slavonskom selu (odnosno mora se prikazati na platnoj listi 2.800 i uplatiti na račun, ali idući dan dolazi gazda i svaki radnik mora dati u kešu šefu na ruke 400 kn, jer on smatra da je to čist okej plaća 2.400 kn za taj rad, uključeno i nedjelje).

Ukratko, radila sam prije par godina u jednom njem. turističkom mjestu i igrom slučaja od nas 9 sobarica, samo sam ja imala SSS, sve su bile sa faksom:

-Inženjerka iz Poljske, grad cca 200 tisuća stanovnika, radila je za japansku firmu, imala 500 Eura plaće. Odnos prema ljudima super, odlazila je na službena putovanja, Frankfurt i sl., kad ih je tražila veću plaću i rekla da će otići, rekli su joj "sretan put". Od tih 500 Eura je mogla u Poljskoj normalno živjeti, ali nije mogla ništa staviti sa strane. Nula sa nulom

2. Dipl. oec iz Litve, cura popunila molbu online, zaboravila na nju i otišla u Njem. Zovu ju nakon par mjeseci, firma nešto kao kod nas HT ili VIP, vraća se u Litvu. Plaća 400 Eura. U isto vrijeme Litva se potpuno prebacuje na Euro, sve poskupljuje duplo, nakon godinu dana želi se vratiti u Njemačku, na nkv radno mjesto

3. Neka viša poslovna škola, kolegica Mađarica u mađ. provinciji, radi u banci, plaća 300 Eura. Mislili smo da nas nije dobro razumjela, ona ponavljala jasno i glasno: 300 Eura. RAdni uvjeti nemogući, trpi mobing jer treba ostvariti plan, maltretiranje, daje otkaz i počinje od nule u Njemačkoj

4. Dipl. oec iz Bugarske, šefica knjigovodstva i nadgleda 18 kasa u nekom ogromnom trgovačkom centru u Sofiji, plaća 450-500 Eura

5. njena sestra-krojačica, posla nema, a ako ga i ima, kasni plaća, oko 300 Eura, zna dobiti kompenzaciju, izrabljivanje, šefovi mafijaši, srednja žalost

na moru u Bugarskoj, kava pola eura, Cola 1 euro, pizza 2-3 Eura. U Rumunjskoj slično, samo što imate prosjake koji vas uznemiravaju dok jedete (to je ako izađete iz onih All inclusive resorta pa želite malo razgledati okolna mjesta), ako im ništa ne date, pljunu vam u tanjur

na moje da mi je plaća kad sam radila kao sezonac bila 500-600 Eura, gledaju me u čudu i pitaju da što sam došla ovdje iz onako lijepe zemlje a plaća tolika. Objašnjavam odnos cijena i svih troškova, čude se kad kažem da je hrana jeftinija u Njemačkoj nego u Hr. Jedna gazdarica me, jer sam dala otkaz uvjeravala da me plaća ČAK 1.000 Eura, da što ja hoću i kako mogu biti nezadovoljna, kad je kod nas plaća 200-300 Eura. RAzgovor prerasta u svađu, ja sam nezadovoljna i nezahvalna. Kad je čula da postoje u Hrvatskoj i plaće veće od 500 E, gleda me u čudu i ne vjeruje.

Manje više je to slično ili još gore nego u Hrvatskoj, ako se živi u provinciji a ne u nekom od većih gradova, osim Čeha i Slovaka koje sam upoznala. Kolegica je otišla sa padom komunizma iz Slovačke i rekla da se više neće nikad vratiti doma koliko joj se sve zgadilo. Danas je situacija totalno drukčija, ima posla na bacanje, dižu se plaće, auto industrija predobra, otvaraju se austrijske i njem. firme kod njih u mjestu, sa svojim znanjem njemačkog može se zaposliti istog časa, ostaje do kraja ugovora i vraća se zauvijek u Slovačku, stidi se sebe što je nekad pljuvala po svojoj domovini.

Od tih nekakvih grafikona običan čovjek ima slabe koristi ako živi u malom mjestu daleko od glavnog grada, da mu se nešto povećao standard je, ali ne toliko osjetno koliko mi koji ih gledamo mislimo. Izuzev nešto Poljaka, i većine Slovaka i Čeha
zlatka v is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 12:58   #25
Ah ti statistički podaci Ovo da je Češka samo 3% jeftinija a Portugal 20% skuplji mi je jako teško prihvatiti, kog vraga je tu zbrojeno ?! U Češkoj je centar Praga malo skuplji sve drugo je bagatela, u Portugalu samo turistički jug pun Engleza i donekle Lisabon, sve drugo je bilo jeftinije nego kod nas i to osjetno.
gFlores is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 01:14   #26
Quote:
gFlores kaže: Pogledaj post
Ah ti statistički podaci Ovo da je Češka samo 3% jeftinija a Portugal 20% skuplji mi je jako teško prihvatiti, kog vraga je tu zbrojeno ?! U Češkoj je centar Praga malo skuplji sve drugo je bagatela, u Portugalu samo turistički jug pun Engleza i donekle Lisabon, sve drugo je bilo jeftinije nego kod nas i to osjetno.
U Češkoj su uglavnom dosta niže cijene hrane, restorani su tu negdje, piva dosta jeftinija. Mislim da su Prag i Zagreb usporedivi što se tiče cijena iznajmljivanja, s tim da Prag ima nešto više plaće. No htio sam reći, ne znam jesi li u pravu, ali svakako i kod nas u provinciji su stvari jeftinije. Od restorančića, kafića, do stanova. Jasno, ne odnosi se na more.

Uglavnom, i unatoč statistici, rekao bih da se kod nas bolje živi nego u Bg, Ru, Lit, Lat... S Poljskom smo tu negdje - iako je kod njih čini se perspektiva puno bolja, a zaista se čini da su nas Čehoslovačka i Estonija prestigle. Slovenija dakako oduvijek bolja.

Ipak, rekao bih da mi, u odnosu na dobar dio ovih zemalja, imamo i poneku prednost tipa klima, more. Ne bih svakako ja u neku tamo Estoniju, brda nema, zime hladne, ljeta kišna. Neka, hvala.
BramaFix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 11:11   #27
Ono što sam ja primjetila radeći sa ljudima iz novih članica EU (jedino nisam radila sa nikim iz Latvije i Estonije) je da se većina, ako se vrati može zaposliti u svom mjestu. Tako bar kažu.

Neki su upali u zamku koja je držala onaj prvi val naših gastarbeitera 60.-ih i 70.-ih, većinom Rumunji. Kuće trokatnice, mramor i zlatne pipe, a ovdje u Njemačkoj žive u jednoj sobi, škrti i gramzivi do boli, odlazi se 2x godišnje doma, ubija od posla na kući, i tako ubijen vraća na posao u Njemačku.
Kolegica Rumunjka mi je pokazala slike od svoje kuće, možda samo mrvicu kičasto za moj ukus, ali okej je, i ono što se vidi, vidi se da se nije štedjelo. Pitam ju koliko je uložila do sad u kuću, otprilike sam i sama procjenila iznos. "100 tisuća Eura", kaže ponosno. Otišli su prije 15 godina iz Rumunjske, živjeli u Španjolskoj, kad je tamo počela kriza, došli u Njemačku. Prvo im je na umu bilo ostati 3-4 godine, pa se to prolongiralo na 15. Sad kaže da se vraća za 3 godine. Zaposlit će se kao prodavačica, ili u tvornici, posla ima. Plaća oko 350-400 Eura, ali jeftinije je za život, ima i ušteđevinu. Ali sad ima drugi problem, dijete joj ne želi vidjeti Rumunjsku ni na slici, polako se miri s tim da će tamo živjeti sama sa suprugom, a dijete ostati u Njemačkoj. Kažem joj "ostani i ti ovdje", ne želi, ne zna, vidjet će, u Rumunjskoj je pravi život.

U Njemačkoj već neko vrijeme firme gase pojedine pogone i proizvodnju sele u Rumunjsku ili Bugarsku. Evo čula sam za tri velike firme, i za par stotina otkaza u kratkom vremenu.

Dođu nekad Bugari na obuku, pričam sa ljudima iz tih firmi, i napr. jedan majstor na stroju ovdje ima cca 2.200 Eura, u Bugarskoj za isti posao čovjek dobija 400 Eura. U Slovačkoj isto ima posla, Češku da ne spominjem. Pričala sam sa jednom Čehinjom, žena oko 55 godina stara, ogorčena, ljuta na sebe što si je napravila, nikad nije mogla ni zamisliti da će se kajati što je otišla. Ovdje počela od dna, učila jezik, godinama se nije micala od metle i krpe, tamo se nema gdje vratiti, što da radi, da ostane ovdje ili pokuša doma ponovo, u tim godinama?

Ja da se vratim u Hrvatsku, u mom mjestu nema apsolutno ničega, za običnu čistačicu se potežu teške veze, javi se po 300 žena, na kraju bude fight između njih 5-6, i pobijedi ona sa najboljom vezom. Perspektiva je nikakva, odlaze obitelji sa malom djecom, nezaposleni ili životare ili isto put Njemačke ili po sezonama, nema ničega.

Drugdje se vidi neki pomak u realnom sektoru, Hrvatsku izvlači jedino sezona. S obzirom na položaj zemlje, i susjedstvo, dovoljno je sjetiti se 1999 i bombardiranja Srbije, što je bilo te godine kad je sezona potpuno propala. Tako, u slučaju nekakvog igrokaza u blizini, bilo bi jako gadno
zlatka v is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 12:50   #28
posla ima sve vise kod nas, nije samo sezona, kroz par godina ce se fond nezaposlenih ispraznit ko sta se i u ovim zemljama sta su prije nas usle u uniju... mada ako si sa sela, posebno slavonija koliko cujem da tamo nema nista

al ako si vani i imas djecu a nesto te bas vuce doma, bolje mozda djecu prvo postavit na noge, pa se onda vratit pod stare dane malo, meni sasvim normalno da ako je dijete rodeno negdje da tamo i zeli odrasti ako moze
marcuscato is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 14:12   #29
Quote:
zlatka v kaže: Pogledaj post
za razumjevanje kako se točno živi u novim članicama EU, najbolje je pričati sa običnim ljudima, i nakon kratkog razgovora vidite da je sve to manje-više isto kao u Hr., postoji ekipa u velikim gradovima koji diže taj prosjek standarda i plaća, imate ovdje ljude koji imaju plaće oko 12.000 kn u Zg i neku prodavačicu u pekari koja dobije 2.800 u nekom slavonskom selu (odnosno mora se prikazati na platnoj listi 2.800 i uplatiti na račun, ali idući dan dolazi gazda i svaki radnik mora dati u kešu šefu na ruke 400 kn, jer on smatra da je to čist okej plaća 2.400 kn za taj rad, uključeno i nedjelje).

Ukratko, radila sam prije par godina u jednom njem. turističkom mjestu i igrom slučaja od nas 9 sobarica, samo sam ja imala SSS, sve su bile sa faksom:

-Inženjerka iz Poljske, grad cca 200 tisuća stanovnika, radila je za japansku firmu, imala 500 Eura plaće. Odnos prema ljudima super, odlazila je na službena putovanja, Frankfurt i sl., kad ih je tražila veću plaću i rekla da će otići, rekli su joj "sretan put". Od tih 500 Eura je mogla u Poljskoj normalno živjeti, ali nije mogla ništa staviti sa strane. Nula sa nulom

2. Dipl. oec iz Litve, cura popunila molbu online, zaboravila na nju i otišla u Njem. Zovu ju nakon par mjeseci, firma nešto kao kod nas HT ili VIP, vraća se u Litvu. Plaća 400 Eura. U isto vrijeme Litva se potpuno prebacuje na Euro, sve poskupljuje duplo, nakon godinu dana želi se vratiti u Njemačku, na nkv radno mjesto

3. Neka viša poslovna škola, kolegica Mađarica u mađ. provinciji, radi u banci, plaća 300 Eura. Mislili smo da nas nije dobro razumjela, ona ponavljala jasno i glasno: 300 Eura. RAdni uvjeti nemogući, trpi mobing jer treba ostvariti plan, maltretiranje, daje otkaz i počinje od nule u Njemačkoj

4. Dipl. oec iz Bugarske, šefica knjigovodstva i nadgleda 18 kasa u nekom ogromnom trgovačkom centru u Sofiji, plaća 450-500 Eura

Fora je u tome sto dajes primjere ljudi koji zive u zabitima tih drzava, a ne u glavnim gradovima di se itekako dobro zivi (oke osim ove Bugarkinje, ali Bugarska je bas drasticno iza svih nabrojanih jos neko vrijeme).

Recimo ova Madjarica 300 eura je danas cak i nemoguce. Prvo, minimalac je 123000 forinti za ljude sa srednjom skolom (to je 3000 kuna, 400 eura), drugo svatko sa fakultetom u Madjarskoj ide u Budimpestu di se do tisucu eura place dolazi do 25.-26. godine bez problema sa svakim faksom di se radi u privatnom sektoru. Uz duzno postovanje, ja u Zagrebu ne znam nikog sa svoje generacije ekonomije da ima takvu placu bez ukljucenih dnevnica i love ispod stola. Fora je u tome sto u Madjarskoj svi pocnu radit sa 22-23 godine max, uglavnom niti ne idu na diplomski i do te 22. godine vec imaju praksu u nekoj vecoj firmi (usput receno prakse su obavezne od srednje skole, tj. fakulteta ako se ide u gimnaziju).
I ne, ne kazem da je to velika placa, samo kazem da nemres dat primjer nekog tko zivi u selendru. Pa u Zagorju isto ekipa u racunovodstvu tvornica u pocetku ima 300 eura, to je naprosto tak.

A za inzenjere mi je isto jako cudno za Poljsku. U Madjarskoj inzenjer strojarstva ima visoke place uz malo truda i u selendrama (Keckemet, Gyor, Sopron), a za Poljake bi mi bilo cudno da nije slicno tako.

Quote:
BramaFix kaže: Pogledaj post

Ipak, rekao bih da mi, u odnosu na dobar dio ovih zemalja, imamo i poneku prednost tipa klima, more. Ne bih svakako ja u neku tamo Estoniju, brda nema, zime hladne, ljeta kišna. Neka, hvala.
Odgovorno tvrdim da je vrijeme bolje u Estoniji danas zahvaljujuci prije svega globalnom zatopljenju.

Po ljeti se u Estoniji moze zivjeti. Temperature su maksimalno 25-30, kise nema uopce TOLIKO puno . Nema ozbiljnih vrucina, posebno ne u Tallinnu koji je fino odmah uz more i ima svjezine.
Proljece je najljepse doba i cak znaju biti izrazito sparna, kad sam ja bio je zbilja bilo pretoplo(oke u Tallinnu ne toliko, opet to more) i ljudi su se kupali u 4. mjesecu po jezerima (ima ih milijun). 4. mjesecu. Dokaz normalno imam
Zime su jako hladne, ali uglavnom ima snijega i stvarno nije lose. Meni puno bolje od ovih nasih bljutavih zimi kakve imamo na kontinentu gdje snijega ima 2 dana.
Jesen nemam pojma.

Estonija je najveci profiter globalnog zatopljenja, vjeruj mi
Kod nas su razlike male, ali kod njih se sve promijenilo zbog vremenskih promjena.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 15:13   #30
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Za pocetak mislim da je zanimljivo staviti prosjecne place zemlji od ovog mjeseca. U svega godinu dana neke zemlje su dozivjele velike promjene. Svi podaci su sa nacionalnih zavoda za statistiku uz pomoc wikipedije na kojoj vrijedna ekipa to prikuplja:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...e#cite_note-50

(Svi iznosi su u neto amountu) :

1. Slovenija- 1157 eura
Ocekivano. Bez komentara
2. Malta- 1021 euro
Ocekivano. Premali rast u odnosu na 2017. Cudi me jer svi govore da je Malta predivna i cista da su im place ovako male.
Inace i Malta kao i Cipar su posebne price od zemlji i nisu previse usporedivi s ostalima (najvise jer im je proslost bitno drugacija), ali eto nek bude.
3. Estonija- 942 eura
Ne znam detalje zasto, ali Estoncima uvijek pada placa u sijecnju u prosjeku. I to obicno ovako. Na koncu godine im ide preko soma eura prvi puta u povijesti.
4. Ceska 868 eura
Kolege se na drugoj temi svade da li je egzodus dobar ili ne, a ja volim na temelju Ceske kazat da bi bilo bolje da ga tamo ima vise. Zemlja ima najnizu nezaposlenost EU i tek su nedavno nas prestigli po placama. Jako interesantan primjer.
5. Poljska- 845 eura
prvi puta u povijesti( od kad postojimo kao zemlja, necu se baviti daljnjom prosloscu), Poljaci formalno imaju vece place od nas. To je ogroman porast jer sve donedavno su imali vise od 100 eura ispod.
Pretpostavljam da je provedena neka mjera tipa porezna reforma ili povecanje minimalca jer je skok dosta velik na razini tako velike europske zemlje.
6. Hrvatska 830 eura
Dosta velik porast u odnosu na proslu i posebno u odnosu na prije 2 godine....ipak, po meni nije normalno da nas je Poljska prestigla, a i drugi idu prema tome zbog veceg gospodarskog rasta.
Inace u kunama placa je 6190 kuna. Ispada toliko u eurima jer je kuna nesto i ojacala bas u posljednje vrijeme.
7. Slovacka 745 eura
Slovacku sigurno dijelom koci sto nemaju vlastitu valutu, to je moje misljenje u ovakvoj analizi (necu ici u raspravu da li im je to bio pametan potez, samo kazem za ove podatke), ali ovo je nikakav rast. Na oko 700 eura se dosta vec vrte. Bratislava je prepuna multinacionalki i cudi me da u kombinaciji sa egzodusom to nema veci utjecaj.
8. Madjarska 712 eura
Ovo je za njihove prilike enorman porast, a glavni razlog je povecanje minimalca drugu godinu zaredom plus egzodus kojeg jos ima plus porez na dobit od prosle godine na 9% radi kojeg je doslo jos hrpa radnih mjesta u zemlju. Prosjecne place su cak i vece ako se ne ubroje fostered workers, odnosno ljudi zaposleni ispod minimalca na privremeno.
Zanimljivost koju sam nasao vezano za to:
...
Uvijek zanimljivo za vidjeti.

Jedna od korisnih sljedećih stvari je potom vidjeti podatke za npr. 2012. i 2007., da se vide trendovi.

Ovo pokazuje ugrubo gdje smo, a trendovi pokazuju ugrubo kamo idemo. I kako smo dovde došli.

Quote:
marcuscato kaže: Pogledaj post
posla ima sve vise kod nas, nije samo sezona, kroz par godina ce se fond nezaposlenih ispraznit ko sta se i u ovim zemljama sta su prije nas usle u uniju... mada ako si sa sela, posebno slavonija koliko cujem da tamo nema nista
Imaš livadu pa ori.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2018., 22:22   #31
Zanimljiva tabela, sad kad se toliko govori o izvozu:
Member States’ total trade (intra-EU + extra-EU) I-XII 2017 i ako je podijelimo sa
Population on 1 January 2017
, dobijemo izvoz per capita:

Nizozemska: 33.800 €
Belgija: 33.370 €
Irska: 25.070 €
Luksemburg: 23.700 €
Austrija: 16.880 €
Slovenija: 16.450 €
Danska: 15.790 €
Njemačka: 15.480 €
Češka: 15.070 €
Slovačka: 13.790 €
Švedska: 13.550 €
Finska: 10.920 €
Mađarska:10.250 €
Estonija: 9.730 €
Litva: 9,270 €
Italija: 7.270 €
Francuska: 7.060 €
Latvija: 6.260 €
Španjolska: 6.060 €
UK: 5.990 €
Poljska: 5.380 €
Portugal: 5.340 €
Malta: 5.000 €
Bugarska: 3.740 €
Hrvatska: 3.390€
Cipar: 3.270 €
Romunjska: 3.190 €
Grčka: 2.680 €

i možda još važniji saldo robne razmjene per capita:

Irska: 9.400 €
Nizozemska: 4.100 €
Njemačka: 3.010 €
Belgija: 2.060 €
Češka: 1.530 €
Danska: 1.470 €
Slovenija: 1.060 €
Italija: 780 €
Mađarska: 570 €
Slovačka: 240 €
Poljska: 10 €
-------------------------------
Švedska: - 50 €
Finska: - 340 €
Bugarska: - 510 €
Španjolska: - 550 €
Romunjska: - 650 €
Austrija: - 780 €
Litva: - 830 €
Francuska: - 1.180 €
Latvija: - 1.330 €
Portugal: - 1.340 €
Estonija: - 1.440 €
Hrvatska: - 1.850 €
Grčka: - 1.990 €
UK: - 2.670 €
Ciper: - 5.970 €
Malta: -6.590 €
Luksemburg: -10.170 €
Gyorgy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 00:17   #32
Isuse Bože jesmo jadni.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 08:06   #33
saldo robne razmjene je zapravo manje bitan, pogledajte uk debelo ispod nas, kad neka zemlja ima jak izvoz usluga (turizam, finance) naravno da ne moze imat pozitivan saldo, luksemburg da ne pricam
marcuscato is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 13:38   #34
Bitnija je perspektiva neke države, kapital ove i one vrste, sustav, ljudi.
Mi tu stojimo na mjestu, npr. iseljavanje je rezultat toga.
Političari će zato reći da su ideološke i povijesne teme važnije i da prvo to moramo raščistiti.
Upravo su zato te neke isto tranzicijske zemlje ispred nas, jednostavno su se dogovorili oko prioriteta.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 11:13   #35
Mislim, da te brojke ne odslikavaju baš realno stanje o mjesečnim primanjima.
Realno, kod mjesečnih primanja u Sloveniji možete dodati još minimalno 5 eura po radnom danu za prehranu i nadoknadu za prijevoz na radno mjesto u visini 15% od cijene litra benzina po kilometru i to se ne broji u mjesečnim primanjima. Drugi važni podatak je, da je u Sloveniji radno vrijeme 8 sati, a od toga je 30 minuta plačani odmor za ručak i 7 sati i 30 minuta realno radno vrijeme. Tek kad se to doda se vidi prava visina mjesečnih primanja, jer u većini zemalja EU To nije tako, nego je plača bruto, a radnici nemaju plačenih 30 minuta za pauzu, niti imaju plačenu nadoknadu za dolazak na posao.
linch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 11:57   #36
Još nešto što se standarda tiče, u Sloveniji većina stanovništva živi u ruralnim područjima, pa većina ima u vlasti neko imanje, gdje si uzgoji osnovne namirnice i ogrjev, pa su izdavanja za životne troškove manja, čak možete biti i u plusu ako se ima neke viškove za prodaju. Samo kao zanimljivost, Slovenija je šampion po broju taktora u svijetu.
Druga stvar koja je jako bitna, mislim, da je 91 % svih kućanstva vlasnik svog krova nad glavom, i da ima samo 35000 kućanstva od 564000 hipoteku na svojoj nekretnini.
linch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 22:37   #37
Quote:
linch kaže: Pogledaj post
Mislim, da te brojke ne odslikavaju baš realno stanje o mjesečnim primanjima.
Realno, kod mjesečnih primanja u Sloveniji možete dodati još minimalno 5 eura po radnom danu za prehranu i nadoknadu za prijevoz na radno mjesto u visini 15% od cijene litra benzina po kilometru i to se ne broji u mjesečnim primanjima. Drugi važni podatak je, da je u Sloveniji radno vrijeme 8 sati, a od toga je 30 minuta plačani odmor za ručak i 7 sati i 30 minuta realno radno vrijeme. Tek kad se to doda se vidi prava visina mjesečnih primanja, jer u većini zemalja EU To nije tako, nego je plača bruto, a radnici nemaju plačenih 30 minuta za pauzu, niti imaju plačenu nadoknadu za dolazak na posao.
Ista stvar ti je u mnogo zemlji, npr. Mađarska. Većina firmi ti ima cafeteria bonus u kojem dobiješ okvirno 120 eura bruto (okvirno 80-90 eura neto) kroz koji zabadava dobiješ ili prehranu ili kulturne događaje ili slično sve na zasebnu karticu.
Uz to po zakonu koji je napravljen najviše jer se sve vrti oko Budimpešte, 86% troškova prijevoza za vikend doma je plaćen, a u slučaju da se nemre javnim prijevozom dobiva se čista lova kao dodatak.

Iste stvari u Češkoj, Slovačkoj, Bugarskoj, Rumunjskoj i doslovce svim bivšim socijalističkim zemljama. Jedino kod nas se prehrana nikako ne subvencionira ili ju individualno subvencioniraju određene firme.
Čak i u Austriji im gablec/marenda ima smiješne cijene za njihov standard, okvirno 3 eura što je mislim isto po zakonu (da firma mora subvencionirati prehranu).

Dodatak na prijevoz kod nas definitivno nije po zakonu, ali često firme iz recimo Zagorja, pa vjerujem da je u kontinentalnoj Hrvatskoj slično, organiziraju buseve za radnike. To da firma plaća prijevoz je nažalost najčešće samo onima sa vezom/boljim ugovorom i slično.

Slovenija je u prošlosti imala nešto problema sa nezaposlenošću, ali je za jednu bivšu socijalističku zemlju prilično razvijena i jaka ekonomija. Mada to veze ima i sa geografskim položajem kao i dobrom upotrebom jeftinije radne snage (Srbi i Bosanci) još iz doba socijalizma.
Plaća više od 1000 eura i većina ljudi ima vlastitu nekretninu, troškovi života podjednaki nama u svakom pogledu, neke stvari tipa gume čak i bitno jeftinije mada generalno razlika je sve plus-minus 5%. Prije uvođenja eura Zagorci su čak i masovno kod vas u shopping išli, što isto dosta govori.

Za radno vrijeme si skroz u pravu, ali to je već posebna priča. Mislim da u Francuskoj imaš čak propisan već sad tjedan od 35 ili 36 sati kao puno radno vrijeme. Austrija ima nenormalan broj praznika po tome što sam čuo (ne garantiram da je istina, to je baš rekla-kazala), vrlo često odlaske doma petkom u 12 i slične fore.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 22:58   #38
Quote:
BramaFix kaže: Pogledaj post
Mislim da su Prag i Zagreb usporedivi što se tiče cijena iznajmljivanja,
Alternativna činjenica.

Prag ima velike probleme sa smještajem zbog velike imigracije, desetine tisuća neprijavljenih ljudi i ruske mafije koja drži 30-40% tržišta. Tako se tamo šupe od 25m2 iznajmljuju za 400€ i još si sretan.

10000kruna ~ 400€

https://www.bezrealitky.cz/vypis/nab...ajem/byt/praha

https://reality.idnes.cz/s/pronajem/byty/praha/


Generalno, luksuzi i stanovanje su skuplji. Cigarete su skuplje i od Slovenije. Parfemi, markirana obleka, kino, kazalište skuplji.

Stavio sam vam gore tablicu koja po mojim iskustvima drži vodu, a gotovo je sigurno vjerodostojnija od cijene sixpacka u Estoniji i dojmova sa maturalca u Pragu. Zapravo je tragikomično osporavati indekse koji su izračunati temeljem 5 različith paramatera/statistika sa argumentima lovačkih priči prikupljenih turističkim izletima.
Johnny Quid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 23:12   #39
Fora je i u tome što smo danas u 2018., a tvoja tablica je iz 2015. Češka je od tad imala snažan gospodarski rast, a mi smo se tek zaluftali iz krize.
Da ne pričam koliki je srednjoročni i dugoročni potencijal nas i njih. Kod nas se kao kuka sa manjkom radnika, a u Češkoj nezaposlenost u Pragu je manja od 2%, a u cijeloj Češkoj ako je 3,5% vjerojatno sam puno sad rekao.

Prosječan Čeh ima smještaj podjednako koliko i mi, posla puno više, mogućnosti promjene radnog mjesta neusporedivo više, sve što je osnovno potrebno za život mnogo jeftinije (mene jebeš za nekakve six packove iz ne znam kojeg razloga, a pišeš o cigaretama koje se lako kupe u Slovačkojili di god ako su tamo tako skupe, dakle potpuni debilizam.....uostalom pušenje je sve samo ne osnovno za život, čak bi rekao da je cijena six packa (tj. recimo limenke pive) mnogo uobičajenija za nabavu od broja pušača). Česi imaju po zakonu plaćenu prehranu od oko 70% što im nije uključeno u prosječnu plaću, isto imaju plaćen prijevoz ko Slovenci.

Nema Češka bez razloga toliku imigraciju i to ne samo Prag. Brno je isto prepuno stranaca iz svih zemalja svijeta. U Zagrebu i dalje kad vidiš stranca van ljeta ili adventa misliš da je izvanzemaljac ili erasmusovac.

I još dezinformacija vezana za cijenu smještaja....cijena smještaja je podivljala prije svega radi Air bnb-a i pomahnitalog rasta broja turista, a tek onda imigracije (koja je evidentna ako zemlja ima rast broja stanovnika). Prag je naprosto prenapučen grad. U Zagrebu su itekako također podivljale cijene najma jer Zagreb prvi puta u povijesti zadnjih par godina ima ljude zvane turistima .

I usput rečeno, naše i češke plaće jesu tu negdje, ali plaće u Pragu su okvirno 1200-1300 eura. Mnogo više od prosjeka zemlje. Zagreb ima 7000 kuna po zadnjim podacima, dakle ispod tisuću eura. Uz sve što sam pobrojao što sam i naveo, uopće ne sumnjam di je mnogo viši standard. Zagreb trenutno od ozbiljne depopulacije jedino spašavaju bijedni Zagorci i Slavonci.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 16:07   #40
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Dodatak na prijevoz kod nas definitivno nije po zakonu, ...
kako to mislis da nije po zakonu?
istina naknada za prijevoz nije zakonski propisana kao pravo radnika (obveza poslodavca) koje samo po sebi proizlazi iz radnog odnosa (ZOR)
ali u slucaju da je regulirana po zakonu spada u primitke na koje se ne plaća porez (ne ulaze u osnovicu za porez na dohodak)
__________________
Wonder is the beginning of wisdom.
znatizeljan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:10.