Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2007., 19:59   #61
Još jedna informacija. Za prave fanove ruža po meni najbolji rasadnik sa najvećim izborom ruža je u Ljubljani.Pogledajte web stranico www.prohorto.si
Oni drže velik broj engleskih ruža
gujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 19:59   #62
Još jedna informacija. Za prave fanove ruža po meni najbolji rasadnik sa najvećim izborom ruža je u Ljubljani.Pogledajte web stranico www.prohorto.si
Oni drže velik broj engleskih ruža
gujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 23:02   #63
Hvala na sugestijama gujo.

Znam sve hrvatske rasadnike,a ovaj Horvatov je daleko najskuplji od svih pa mislim da je to dosta bezobrazno (kako drugi uspijevaju poslovati i s puno nižim cijenama ? ) i zasad ga izbjegavam.

Taj slovenski rasadnik nije loš ali nema ni izdaleka najbolji izbor na ovim prostorima. Gledam na internetu neke srpske rasadnike ( Petrovićev, Topalovićev ) i što oni tek imaju. Ja im baš zavidim.
Rosie May is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 20:47   #64
Znaš li možda, kako doći do tih ruža iz Srbije?
gujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 21:02   #65
To i mene zanima.
Cijene su im niske ali pitanje je poštarine. I pročitala sam na njihovim stranicama da za slanje izvan Srbije treba platiti 60 € za uvjerenje o fitopatološkoj ispravnosti. Čini mi se da se može naručiti ali bi bilo prilično skupo.
Rosie May is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 10:00   #66
Exclamation Ruže,ruže,ruže, ruže......

Sramota me pitat al doslovno neznam i ne kužim se u rastvore za pepelnicu. ona uvjek pobjedjije!
ima li ko ko je pobjedjivao i s čim ju drži pod kontrolom?
Omjeri i imena , ma sve me interesira.jer sve što probm neide ili izgorim biljku ili nenapravim učinak.
Zašto mi uvjek napada najdraže ruže!
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 15:28   #67
Quote:
topala kaže: Pogledaj post
Sramota me pitat al doslovno neznam i ne kužim se u rastvore za pepelnicu. ona uvjek pobjedjije!
ima li ko ko je pobjedjivao i s čim ju drži pod kontrolom?
Omjeri i imena , ma sve me interesira.jer sve što probm neide ili izgorim biljku ili nenapravim učinak.
Zašto mi uvjek napada najdraže ruže!
Prijatelj moj,pokušaj sa ovime:STROBY WG ili CROMOSUL 80 .Na litru vode staviš 0.2 do 0.3 %.Možeš koristiti i RUBIGAN EC ili FOUND 12 E ali na litru ide
samo 0.03 %.sreto.
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 22:48   #68
Quote:
vepar81 kaže: Pogledaj post
Prijatelj moj,pokušaj sa ovime:STROBY WG ili CROMOSUL 80 .Na litru vode staviš 0.2 do 0.3 %.Možeš koristiti i RUBIGAN EC ili FOUND 12 E ali na litru ide
samo 0.03 %.sreto.
ma rubigan sam probavao i found. Sa tih nekih odoka 02% nisam imao uspjeha pa sam povećavao dozu do te mjere da sam lišće oštetio. Pa sam pokušavao s bordoškom juhom (preparat na bazi Rubigana s galicom i nekom smjesom za peronosporu i plamenjaču al ništa. S Stroby WG il Cromusolom 80 ja mogu, jel stavit u malu prskalicu rastvor pa prašit po volji il imas nesto ,neki uhodani recept tipa prskati unaprijed u odredjeno doba godine ili?
Ja dosad kad bi primjetio tek onda prskao i to čekao da biljka nije na suncu da je ne kvasim po lišću.
Ma kupi sam od Horvata 10-ak sadnica prije mjesec dana i već su bacile mladice ni listovi se nisu razvili dokraja a 2 ruže već spržene pepelinom.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 23:45   #69
Smile ruže

Prvo i najbitnije moraš sve izboje obrezati do zdravoga i što je najvažnije sve spaliti,nemožeš zamisliti kako se pepelnica brzo širi.Ovo vrijeme je idealno za
intezivnu zarazu,em je toplo,em vlažno.Ako su ruže jako zaražene bolje ih povadi i spali.Sory.Pregledaj dobro ostale biljke da i one slučajno nisu pokupile,na jačim biljkama prvo ti se počinju frkati listovi.Ja nisam imao tako drastične sluč.2-3 puta sam pošpricao i za dvadesetak dana je bilo ok,možda zato sto sam skužio na vrijeme.Horvat mi je prijatelj i znam da ima ok sadnice.Bio si samo 1 km do mene,idući put se javi.Pitaj ga tko mu je uredio dvorište.
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 13:37   #70
Quote:
vepar81 kaže: Pogledaj post
Prvo i najbitnije moraš sve izboje obrezati do zdravoga i što je najvažnije sve spaliti,nemožeš zamisliti kako se pepelnica brzo širi.Ovo vrijeme je idealno za
intezivnu zarazu,em je toplo,em vlažno.Ako su ruže jako zaražene bolje ih povadi i spali.Sory.Pregledaj dobro ostale biljke da i one slučajno nisu pokupile,na jačim biljkama prvo ti se počinju frkati listovi.Ja nisam imao tako drastične sluč.2-3 puta sam pošpricao i za dvadesetak dana je bilo ok,možda zato sto sam skužio na vrijeme.Horvat mi je prijatelj i znam da ima ok sadnice.Bio si samo 1 km do mene,idući put se javi.Pitaj ga tko mu je uredio dvorište.
Naručiva sam e.poštom .. A zaletim se cim dodjem gore j.me jer ovdje nemam nikog nista pitat sve sam moram sam eksperimentirat. A svi bi ružu svi orhideju. Ja ti radim skroz 3 posal a kad imam kad uz mojih 20-ak ruža imam i 200 u samostanu.
U konzuma sam danas uze 3 božura (ona oblika rasta kao hortenzia) i 2 ruže od Topalovića iz srbije uvoz konzuma.
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 21:24   #71
crna pjegavost ruža

Svake godine imam problema sa crnom pjegavošću ruža. Dakle listovi dobiju ružne crne mrlje , na kraju požute i otpadnu.
Sve opale listove sam sakupila i zapalila, redovno prskam ruže protiv pjegavosti, na sunčanom su položaju imaju zraka , nije problem ni vlaga ,ali nakon prvog obilnog cvjetanja redovno ih napadne ta pošast.
Ako neko zna kako pomoći cijenila bi da napiše.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 22:33   #72
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
Svake godine imam problema sa crnom pjegavošću ruža. Dakle listovi dobiju ružne crne mrlje , na kraju požute i otpadnu.
Sve opale listove sam sakupila i zapalila, redovno prskam ruže protiv pjegavosti, na sunčanom su položaju imaju zraka , nije problem ni vlaga ,ali nakon prvog obilnog cvjetanja redovno ih napadne ta pošast.
Ako neko zna kako pomoći cijenila bi da napiše.
Po tome što je napisano siguran sam da je to zvjezdana plijesan.Gljivično oboljenje,gljiva izlučuje etilen koji kasnije izaziva žućenje i opadanje lišća.Pjege se javljaju na gornjem djelu lišća,mogu biti tamno smeđe do crne.Moraš ih tretirati sa jednim od ovih fungicida:STAR 80 WP,(0,25%) POLYRAM DF(0,25%) ili ELECTIS WG(0.2%).Ponovi tretiranje nekoliko puta u razmaku 7-10 dana između tretmana.
Pregledaj dobro grane da nisu i one zaražene ako jesu odreži zaražene i spali kao i lišće.Nadam se da ćeš uspijeti sasčuvati svoje ljepotice.
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 22:46   #73
posebice se češće mora špricati ak je vrijeme neko kišovito i vlažno.
cvečn knedl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 22:58   #74
Quote:
cvečn knedl kaže: Pogledaj post
posebice se češće mora špricati ak je vrijeme neko kišovito i vlažno.
Ti si srce,znao sam da sam nešto zaboravio
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 23:14   #75
po savjetu stručnijeg iščupao i treću ružu!?
iskorenuće me pepelnica..........!
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 23:23   #76
Quote:
topala kaže: Pogledaj post
po savjetu stručnijeg iščupao i treću ružu!?
iskorenuće me pepelnica..........!
Prekopaj dobro tlo ,ako je moguće do 40 cm,pokupi sve korijenje,korov i ostalo
smeće ,sve spali.Ako je moguće posadi nove na drugo mjestobarem tri godine
nije preporučljivo saditi ruže na isto mjesto.
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 08:23   #77
Quote:
vepar81 kaže: Pogledaj post
Po tome što je napisano siguran sam da je to zvjezdana plijesan.Gljivično oboljenje,gljiva izlučuje etilen koji kasnije izaziva žućenje i opadanje lišća.Pjege se javljaju na gornjem djelu lišća,mogu biti tamno smeđe do crne.Moraš ih tretirati sa jednim od ovih fungicida:STAR 80 WP,(0,25%) POLYRAM DF(0,25%) ili ELECTIS WG(0.2%).Ponovi tretiranje nekoliko puta u razmaku 7-10 dana između tretmana.
Pregledaj dobro grane da nisu i one zaražene ako jesu odreži zaražene i spali kao i lišće.Nadam se da ćeš uspijeti sasčuvati svoje ljepotice.


Grane mi izgledaju zdravo. Ma i prvo cvjetanje je zdravo to se redovno dešava s drugim cvjetanjem. Radi se o ružama penjačicama .
Kako izgleda oboljela grana tj kakve su promjene na njoj?
Svakako ću probati s ovim fungicidima.
Hvala
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 22:11   #78
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
Grane mi izgledaju zdravo. Ma i prvo cvjetanje je zdravo to se redovno dešava s drugim cvjetanjem. Radi se o ružama penjačicama .
Kako izgleda oboljela grana tj kakve su promjene na njoj?
Svakako ću probati s ovim fungicidima.
Hvala
Mislim da još nije kasno za zimsko tretiranjeruže,pokušaj ovako.Kupi bordošku juhu "-2-3%) ili Cuprablau Z.Ako nisi obreži ruže ako jesi još bolje,pošpricaj listove,stabljiku izemlju oko ruža.Sredinom 4.mj.tretiraj fung.iz gornjeg posta.Strogo se drži uputstava na pakovanjima to su ipak otrovi ,da ne pretjeraš.
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 22:45   #79
Quote:
vepar81 kaže: Pogledaj post
Mislim da još nije kasno za zimsko tretiranjeruže,pokušaj ovako.Kupi bordošku juhu "-2-3%) ili Cuprablau Z.Ako nisi obreži ruže ako jesi još bolje,pošpricaj listove,stabljiku izemlju oko ruža.Sredinom 4.mj.tretiraj fung.iz gornjeg posta.Strogo se drži uputstava na pakovanjima to su ipak otrovi ,da ne pretjeraš.
bordoška juha mi nije pomogla špricao sam više puta čak i duplo jačim rastvorom.
Stava sam da kod ruža ne pomaže baš kad je u pitanju c. pjega.
Kakva iskustva imaš?
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 23:10   #80
Quote:
topala kaže: Pogledaj post
bordoška juha mi nije pomogla špricao sam više puta čak i duplo jačim rastvorom.
Stava sam da kod ruža ne pomaže baš kad je u pitanju c. pjega.
Kakva iskustva imaš?
Bordoška juha i Cuprabru Z samo po zim.periodu,jednom ili dva puta ,razmak 10-15 dana ne više.Pošpricaj kada prolistaju u4m preventivno sa jednim od fung. iz gornjeg post i NE pretjeruj zato je otrov u malom pakovanju.
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:29.