Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2007., 10:01   #1
„Ne želim nikada postati majka“

to je moj izbor kaže mlada pravnica.
„Primijetila sam da sretni neopterećeni ljudi odgajaju istu takvu djecu, a ja sam prekomplicirana i s previše obaveza da bih se mogla posvetiti majčinstvu u bilo kojem trenutku svojeg života.“
Tako kaže naša mlada dama (piše u „Jutarnjem“ od utorka 9. listopada)
a navodi se da je Francuskinja Corinne Maier
u svojoj knjizi navela čak 40 razloga zašto ne imati djecu.
Spomenut ću samo one koji su me najviše dojmili:
- Porod je tortura
- Izgubit ćete kontakt s prijateljima
- Morat ćete naučit jezik idiota da biste mogli komunicirati sa svojom djecom
- Imati djecu je konformizam
- Djeca su skupa
- Obitelji su noćna mora
- Stalno ćete htjeti potpunu sreću za svoje potomstvo
- Kad dijete dođe otac odlazi
- Na planetu je već previše djece
Pravo je osvježenje nakon beskrajnih žalopojki Crkve i nekih političara kako nam pada natalitet i kako žene trebaju više rađati, čuti i suprotne stavove.
Još valja napomenuti da je gđa Maier majka dvoje djece.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 10:05   #2
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post
- Djeca su skupa
slazem se samo s ovim, i dobro porod vjerojatno nije bas ugodno iskustvo.

al ima i boljih razloga, recimo

- neprestano cete se brinuti da im se nesto ne desi;
- mogucnost da utjecete na njihov pravilan razvoj su oko 50 posto. ostatak su vanjski faktori. to znaci da u pravilu ne mozete utjecati na to hoce li ih zaskociti nekakav manijak ili diler, kakvu ce ekipu imati u skoli, hoce li se najadekvatnije socijalizirati, te u kakvom ce politickom sustavu zivjeti njihova djeca.
- vanjsko okruzenje je izuzetno nesigurno. ne postoje niti minimalno sigurni uvjeti za reprodukciju i podizanje djece.
- velika je mogucnost da posizite od sinergije obiteljskih, poslovnih i obaveza s djecom, te muzevog ponasanja.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 10:09   #3
Dakle, potomstvo je najveća noćna mora opsesivno-kompulzivnih kontrolora. Svijet nije savršen, roditelji nisu savršeni, a bogme ni djeca - niti su ikada bili. Zašto je to onda danas takav važan razlog da se nema djecu?
__________________
O mačkama i psima.
ElliQuinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 10:11   #4
Neke su žene majke
Neke nisu.
Uglavnom to nema veze s ovim što ste nadrobili.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 10:18   #5
Quote:
ElliQuinn kaže: Pogledaj post
Dakle, potomstvo je najveća noćna mora opsesivno-kompulzivnih kontrolora. Svijet nije savršen, roditelji nisu savršeni, a bogme ni djeca - niti su ikada bili. Zašto je to onda danas takav važan razlog da se nema djecu?
meni to sve skupa nije problem. meni je majcinstvo zanimljivo i uzbudljivo iskustvo.
mislim da u zivotu sve treba probati, osim droge i nesigurnog seksa.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 10:28   #6
Imati dijete trebao bi biti stvar izbora, i vjerojatno svaka osoba koja se odluci ima svoje razloge zasto nece/ne zeli imati djecu. Ali svakako podrzavam stav da djecu ne bi trebalo imati zbog drustvenih pritisaka (a nase drustvo je kao velika i strasna Nessie), a ako i kad se covjek odluci na dijete, mora biti potpuno emocionalno spreman/spremna za to, kako bi podigao/podigla isto tako emocionalno/psihicki zdravo dijete. Mislim da puno ljudi o tome ne vodi racuna.
Evan Gelista is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 18:31   #7
Vidjet ćemo šta će ta Francuskinja pričati kada ostari.
Ako uopće ostari.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 18:32   #8
evo jedne teme vezane za trudnice i porodiljne naknade:

https://www.forum.hr/showthread.php?p...9#post10708929
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 18:39   #9
Bolje je kazati: Ne želim postati majkom.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 20:39   #10
Quote:
Ris kaže: Pogledaj post
Vidjet ćemo šta će ta Francuskinja pričati kada ostari.
Ako uopće ostari.
Ona je majka dvoje odrasle djece, znaci, sve govori iz iskustva.
Prolistala sam knjigu i jos sam u soku...
gerbengoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 20:55   #11
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post

- Porod je tortura -> mozda...
- Izgubit ćete kontakt s prijateljima -> hahaha pola istina !
- Morat ćete naučit jezik idiota da biste mogli komunicirati sa svojom djecom -> svakog dana na poslu moram komunicirati sa kretenima na kretenskom govoru, na zalost nisu djeca
- Imati djecu je konformizam -> glupost !
- Djeca su skupa -> i voziti Mercedes je skupo
- Obitelji su noćna mora -> ???
- Kad dijete dođe otac odlazi -> da, kad je otac bez jaje
- Na planetu je već previše djece -> na zemlju previse idiote a neki od njih pisu i knjige
...
__________________
"La différence entre le PC et l'Beaujolais, c'est qu'le Beaujolais est sûr de faire 12,5 !" (Coluche)
Francuz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 22:23   #12
Ne želim ni ja, ali iz samo jednog razloga - to bi me učinilo neizmerno nesrećnom. Da proširim i razvučem taj razlog - moja unesrećenost bi unesrećila i dete koje bi imalo tu nevolju da mu ja budem majka. Za mene dovoljno.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 23:34   #13
Ja sam majka i nisam baš posebno oduševljena s tom činjenicom, od ovoga, pto je dotična navela, doživjela sam samo točku "djeca su skupa" i uvjetno onu o potpunoj sreći (ja ne vjerujem u potpunu sreću ni za koga, ali eto čovjek se trudi) a činjenica je da vrlo često stavlja sreću svog djeteta ispred vlastite. Ono o prijateljima i ocu je individualno - to je njen subjektivan dojam, možda nesreća. Ono o obitelji kao noćnoj mori, konformizmu i prevelikom broju ljudi je glupa izjava koja služi nekakvom veličanju osobnosti, vrlo glupa izjava jer sve to će puno ljudi isto tako proživjet samo ako pronađe novu ljubav, točnije zaljubi se.

Ali ovaj Nachin dio

Quote:
- neprestano cete se brinuti da im se nesto ne desi;
- mogucnost da utjecete na njihov pravilan razvoj su oko 50 posto. ostatak su vanjski faktori. to znaci da u pravilu ne mozete utjecati na to hoce li ih zaskociti nekakav manijak ili diler, kakvu ce ekipu imati u skoli, hoce li se najadekvatnije socijalizirati, te u kakvom ce politickom sustavu zivjeti njihova djeca.
Je prava istina i to ne u onom kontrolirajućem smislu. To prelazi u iskonski strah i puno muških roditelja ga prepoznaje, čak znaju bit i više prestrašeni od majki.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 23:54   #14
a mene se najviše dojmio slijedeći razlog: -"neizbježno ćete biti razočarani vlastitom djecom"............poznam mnoge takve
sugarfree7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 00:22   #15
otkrila toplu vodu, ko da to sve nismo znali dok nam ona nije rekla. al dobro, konačno se netko i javno usudio to reći.
nolita- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 00:25   #16
Quote:
sugarfree7 kaže: Pogledaj post
a mene se najviše dojmio slijedeći razlog: -"neizbježno ćete biti razočarani vlastitom djecom"............poznam mnoge takve
A zašto? Vjerojatno se to događa onima koji su razočarani sa sobom. Zadovoljan čovjek prihvaća tuđe izbore jednakom lakoćom s kojom je i sam birao.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 09:50   #17
Quote:
Ris kaže: Pogledaj post
Vidjet ćemo šta će ta Francuskinja pričati kada ostari.
Ako uopće ostari.
Čekaj, mi se slažemo u nečemu?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 09:51   #18
Quote:
nolita- kaže: Pogledaj post
otkrila toplu vodu, ko da to sve nismo znali dok nam ona nije rekla. al dobro, konačno se netko i javno usudio to reći.
Kada budeš sama sa 70 godina i 35 mačaka, bit će ti žao...
Žene nisu strojevi za rađanje,ali ni strojevi za karijeru...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 10:46   #19
Strava svaku sekundu života

Meni ne smeta u smislu da bi radije bila bez djeteta, ali smta mi što djete osjeti koliko sam prestravljena kad npr. malo brže potrći, a u blizini su auti, ili kad mi kad maknem pogled samo na sekundu negdje nestane, pa odmah mi prođe kroz glavu: Netko je oteo, netko je maltretira, negdi je pala, ...itd. Nikad u životu me nije prisiklo kao kad je pala s kauča na glavu. Mislila sam da ću umrijeti kolko me glava i srce zabolilo. A u sekundi se popela i pala, apsolutno nisam mogla ništa učiniti da to spriječim. poslje sam je držala u vrtiću (onoj mrežici) ali sam skužila da ni to nije dobro, pa sad sam na iglama svaki put kad mi nije direktno isprid nosa. Kad mi je neki dan pričala kako je išla s tetom iz vrtića na igralište i da je pala s ljulje poludila sam, ali što učiniti? I da sam ja bila tamo ne bi to mogla spriječiti. neki dan je skakala po krevetu i bacila sa na jorgan, da je samo 5 cm pala dalje udrila bi licem u rub kreveta. i što tad reći djetetu? Kako smiriti samog sebe? Kako u tom trenutku biti zahvalan što nije udrila u rub, kad znaš da se to može desit sutra, preksutra? Na momente mi dođe da dadem otkaz i držim je ispo staklenog zvona, samo da se ne ozljedi. Ne znam. Kao samohrana majka ludim 24/7, stavljam 500kn na štednju svaki mjesec tako da ima ako se meni nešto desi, a istodobno, na svaku ranicu trčim kod doktora jer ne želim da završi u domu ili kod nekih perveznjaka ako se meni nešto desi. Prije poroda nisam išla kod doktora ni kad sam sve prste na nogi polomila na treningu. nakon tjedan dana su mi pozelenili pa me trener natjerao u doktora. A sad svaki madež fotografiram i gledam dali se minja i dali je rak kože. Prije tri godine nisam ni znala da imam madeže. Možda da nisam sama bilo bi bolje pa bi 50% brige dala njemu, ali ovako...... pucan ka kokica a uz to moram pazit da to ona ne primjeti.....
__________________
Ništa
Filozovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 19:05   #20
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Kada budeš sama sa 70 godina i 35 mačaka, bit će ti žao...
Moja mama kaže da je najgori razlog za imanje dece 'da ne ostariš sam', ne samo što je najsebičniji, jer obavezuje decu da brigu o roditeljima stave iznad sopstvene sreće, života, pa često i svoje dece i porodice, već ujedno podrazumeva i niz sasvim nerealnih pretpostavki - da ćeš doživeti duboku starost, da ćeš u starosti biti nesposoban i da će ti biti neophodna tuđa briga, da će deca živeti kraj tebe i želeti da se posvete brizi o tebi... Posmatrati roditeljstvo kao posao koji se treba na kraju isplatiti nije najzdraviji temelj za vaspitavanje dece. I vrlo često takva deca, koju roditelji odgajaju iz najsebičnijih pobuda - svojim roditeljima najpre okrenu leđa u starosti. To kaže moja mama, a ona je majka i to vrlo dobra majka.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:39.