Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2010., 22:57   #21
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Veliku vecinu ljudi ne zanima zlato ni inflacija novca jer ga nemaju. Cim ga zarade odmah ga potrose ili cak i prije nego su ga zaradili. To ce ih zanimati tek kada inflacija predje u hiperinflaciju i kada ce biti kriticno dali kupujes kruh i mlijeko ujutro ili poslije podne. No tada ce biti prekasno da se o tome brinu.

Razuman covjek, bilo da stedi ili sve trosi, ipak bi morao voditi racuna o stanju monetarnog sustava jer je on uzrok mnogih zala u svijetu. Danasnji monetarni sustav ima ugradjeni mehanizam eksploatacije covjeka po covjeku i uvelike destabilizira svijet. Nazalost, odgovor onih koji su eksploatirani ne usmjeruje se prema naporu da se stvori sustav koji ce to onemoguciti, dakle uvodjenje zlatnog standarda za papirnati novac ili jos bolje uvodjenje samog zlata kao monete, nego se svodi na akciju "ukradi ukradeno" na strajkove, proteste, gradjanske nerede i revolucije.
Svi monetarni sistemi odvajkada su imali ugrađeni mehanizam eksploatacije. Prvi novac se pojavio od drzave. A drzava je oduvijek eksploatirala određene staleze drustva. A eksploatacija je bila radi novca.

Novac je nastao tako da je drzava standardizirala komadice zlata (elektrona, srebra) i na njih stavila svoj pecat. Nije dugo trebalo da se nađe u iskusenja da mijenja cistinu metala i tako tajno potkrada građane ... Cijela povijest metalnih monetarnih sistema je prica o takvim otimacinama.
TIGR is offline  
Old 23.05.2010., 22:36   #22
http://www.zerohedge.com/article/lbm...es-gold-market

Quote:
The inescapable inference is that the LBMA is operating a fractional reserve system and has sold much more gold than it has or could ever have. The amount of gold that has been sold is estimated to be around 65,000 metric tonnes, while the maximum amount of London Good Delivery bars that exist in the world is around 15,000 metric tonnes. So even if the LBMA possesses the world's entire stock of LGD bars there are 50,000 metric tonnes of obligations that cannot be met if the owners ask for delivery. To put that quantity of gold into perspective, it is equal to all the gold reserves that remain to be mined in the earth. Gold is unique among all commodities because its very nature and function enable such a fraud to be perpetrated. Gold has very few uses that consume gold. Its main function is to store wealth, and gold can perform that function while in your house, in your vault, or even on the other side of the world in someone else's vault. When it is acting as a store of wealth in someone else's vault, you have to trust that someone else that there is any gold at all in his vault. Many wealthy individuals, institutions, and sovereign states buy gold through the LBMA in unallocated accounts and leave the gold they supposedly own in the custody of the LBMA.

That people are buying and selling gold without ever taking delivery means that there is the opportunity for the bullion houses to sell gold that doesn't exist. The bullion houses probably don't view this as illegal or dishonest, because they will operate a fractional reserve type of system just as the banks do with fiat currency and will make sure that they have enough gold on hand for what would be the maximum estimated volume of gold that could be called for delivery at any one time. For this fraud to continue without being exposed, no requested delivery of gold by an LBMA customer must ever be defaulted upon or else a massive "run on the bank" would be triggered.
Essine is offline  
Old 23.05.2010., 23:43   #23
Zlato nikada nije bilo u opcoj upotrijebi kao novac. Ono je uvijek bilo "novac bogatih", dakle novac, koji su siromasni rijetko vidjeli. Siromasni su placali srebrom ili novcicima iz manje vrijednog metala. Stoga je nazamislivo da bi se sad svi prebacili na monetarni sistem u kojem bi zlatni novcici sluzili kao normalno sredstvo placanja.

Ako bismo pak uvodili zlatno pokrice, onda imamo drugi problem. Kako odrediti kurs novac/zlato? Ako ga odredimo, onda imamo problem. Odredimo zlatu previsoku cijenu, onda je posledica inflacija jer ce novac kreirati previse novog novca. Ako odredimo cijenu zlatu prenisko, onda slijedi depresija jer nece biti dovoljno novca za normalno funkcioniranje ekonomije. Ako prepustimo to trzistu, onda nikada necemo zbilja znati koliko nam u nekom trenutku vrijedi novac - a sto ce nam onda novac uopce? Sve su to veliki problemi zbog kojih monetarizacija zlata nije bas vjerovatna.
TIGR is offline  
Old 24.05.2010., 00:35   #24
Tigr, promišljaš o onome što je abeceda monetarne povijesti...sve smo to već vidjeli a s obzirom da ja ne pišem romane na forumu proguglaj dva pojma...gold standard system, Bretton Woods system...i zašto nisu opstali.
rubylee is offline  
Old 24.05.2010., 02:48   #25
Quote:
rubylee kaže: Pogledaj post
Tigr, promišljaš o onome što je abeceda monetarne povijesti...sve smo to već vidjeli a s obzirom da ja ne pišem romane na forumu proguglaj dva pojma...gold standard system, Bretton Woods system...i zašto nisu opstali.
Ne brini. Procitah knjigu ili dvije o tome. Vise puta. Meni je sasvim jasno zasto nisu opstali. Ali neki vjeruju da se samo sto nisu vratili. To je i naslov ove teme. A o tome postoji i hrpa laicke literature koja ljudi ubeđuje da je zlato/srebro novac buducnosti.
TIGR is offline  
Old 24.05.2010., 12:23   #26
Dzizus...

Trejalo je par godina, da se ekipa na temi "cijene nekretnine" "skalibrirala", nesto sto se nikad nije dogodilo na "mojoj" ranijoj temi, jer je bila, da se tako izrazim, ahead of its time sto se tice "prihvatljivosti".

Ob pomisli, da jos jednom prodem isti put i na temi o zlatu, tesko ostajem motiviran ustrajati u prenosenju dijelica aktuelnog znanja/iskustva akumuliranog kroz jos malo pa 10 godina rada na razumijevanju problematike plemenitih metala. Ljudi cesto ocekuju instant predvidanja buducnosti, jednostavnu buducnost, kretanje toga ili onoga u jednom pravcu, zazetke biti toga ili onoga u par postova, itd, itd, itd - sve to kad prestane val ismijavanja jer stvari barem privremeno nisu kako bi ljudi zeljeli ili se dogodi neki obeshrabrujuci counter-trend rally, korekcija, sto vec - ali "problematika" dinamike plemenitih metala je sve samo ne takva, jednostavna, i da bi se moglo odgovorno trvditi, da covjek zna u sto i zasto se upusta, sto je za ocekivati, itd, itd, itd, zahtijeva neusporedivo vise truda nego, da bi se moglo isto reci kod ulaganja u dionice neke firme, ako vam je to blize. Razumijevanje zlata znaci razumijevanje funkcioniranja svijeta. Zvuci naduveno ali ne kaze se badava "money makes the World go round". And gold is the ultimate money, bez obzira na trenutnu formalnu/javno ulogu zlata.

I sto se tu dogodilo, vec sam pocetak ove teme, naslov? Moja ranija ilustracija, iz pokusaja da ljudima priblizim svrhu/znacaj zlata, se interpretirala ne daleko od toga, kao da su moja vjerovanja, kako cemo u skoroj buducnosti svijetom hodati sa zlatom u djepu, i mijenjati ga na trznici na crno, kod nekog muljatora, za sto vec, da bismo imali "novcem" kupiti nesto za pojest. Oh gosh... ???

Kad bi ljudi ne samo citali o povijesti novca nego i kroz to nesto i naucili...
Pogledajte nekretnine. Svojevremeno, a do neke mjere i danas, one su sluzile i kao neke vrste novca, bilo zemljista, stani, otoci, sto vec. Ostavimo po strani sve probleme s takvim razmisljanjem, i tko je procitao 10% mojih postova na temi nekretnina zna da jih je puno, ali jedna od "funkcija" novca je "the store of value". Ljudi i dan danas jos uvijek govore kako su "parkirali??? novac u nekretnini", da..., ... jer... zbog... i mnoge jos uvijek stoje prazne i sluze toj svrhi "parkiranja" "novca". Ponavljam, sluzim se time samo kao primjerom razmisljnja mnogih, da vam ukazem na sledece:

Zlato ne mora biti ni medu ljudima priznato sredstvo placanja, moze manje vise postati neformalno sredstvo/nacin "nekih" da zadrze/povecaju svoje "imanje", kupovnu moc, sto vec, da sluzi istoj svrhi kao ove nekretnine "parkiranog" "novca" zbog panike u vezi fiat novca. Mozda je formalni novac, kuna, euro, ... jako uvazen, priznat i koristan, ali kad malo bolje razmislite, jadnog li novca, kad se mora trazi nesto drugo, da bi se "novac" parkiralo, da bi zadrzalo njegovu kupovnu moc. Stedi se u Eurima, pa tamo panika, pa...

U ranijim postovima sam vec jasno napisao, da ce prije ili kasnije ovoj realni (ne samo nominalni) gold bull market zavrsiti sa nekom vrstom ukomponiranja relativne vrijednosti zlata u monetarni sustav, ne tako skoro jer to nije u interesu power/money elites i jos nije nuzno za nastavak pljacke. Goverim ne o konvertibilnosti, ides u banku I dignes/zamijenis zlato, sto vec, nego neke vrste indeksacije, gde je vrijednost novca vezana uz zlato relativno na "kolicinu novca", rast/pad monetarnih agregata. To nije samo neka puhla teorija Sinlair-a, po meni no. 1 strucnjaka za zlato, o tome pise i Armstrong i jos neki, ali za mene je najvaznije to, da se taj model buducnosti uklapa u moj World-view, razumijevanje funkcioniranja svijeta danas i u buducnosti, nuzde da se "restore the trust of the people, yet satisfy the desire of the power hungry elites to continue milking the masses."

Mnogima ce dosta napisanog biti BS, prazno filozofiranje, sto vec, jer mase opcenito preferiraju tips & tricks, get rich schemes, itd. Ali, zlato je mozda istovremeno najjednostavniji ali i najkompleksaniji asset class bas zbog njegove, zavisno od nivoa gledista, formalne ali potencijalno tajne ili neformalne jedinstvene monetarne uloge u kombinacija sa skoro 100 godina manipuliranja javne vrijednosti (cifra/$$$, perceived value in people's eyes, itd) istoga za potrebe elita.

Odoh na spavanje u nadi da "it makes some sense to you..." i da se opet sve ne protumaci na deset sasvim drugih nacina nego vam to zelim prikazati.

Laku noc i slicno kao sto Jason kaze, think about getting some while you CAN and nobody (government, etc) is paying that much attention to these transactions!
masimo1 is offline  
Old 24.05.2010., 14:10   #27
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
Razumijevanje zlata znaci razumijevanje funkcioniranja svijeta.
Upravo tako. I taj svijet nije tesko razumjeti. Kada govorimo o zlatu 5 tisuca godina ljudi su ga proucavali, koristili kao novac i postoji konsenzus o njemu. Nije to neka neprovjerena novotarija.

Upitao me je prijatelj zasto neki mrze zlato i koji su im motivi. Odgovorio sam mu da nitko ne mrzi zlato. Ono sto neki mrze jest da je on u tvome djepu. Nixon je ukinuo zlatni standard dolara ne zato sto nije volio zlato nego naprotiv, sto ga nije htio dati. Medjunarodni platni deficit se na kraju fiskalne godine poravnavao isplatom zlata. Kada je Amerika usla u veliki deficit on je odlucio da platnu bilancu poravnava inferiornim novcem. Podvalio je vjerovnicima inferiornu robu kao sto nama podvaljuju inferiorno meso u kobasicama.
glosa is offline  
Old 24.05.2010., 15:29   #28
Malo povijesti.. a povijest je (kazu) uciteljica zivota

http://www.gold-eagle.com/editorials...rde012704.html
zabotinski is offline  
Old 24.05.2010., 16:25   #29
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Nixon je ukinuo zlatni standard dolara ne zato sto nije volio zlato nego naprotiv, sto ga nije htio dati. .
Ne mislim sudjelovati u ovoj raspravi jer joj ne vidim smisao, ali, evo ispravljam netočni navod . Nixon je tada bio predsjednik i sasvim je sporedan lik; činjenica je da su zbog odluke da dolar ima podlogu u zlatu, toliko iscrpile US Treasury(da ne ulazim u detalje) da jednostavno NIJE bilo dovoljno zlata da pokrije sve dolare koje su strane središnje banke imale u rezervama. I samo zato se odustalo od toga. I nikad neće biti toliko zlata da bi bilo koja valuta ponovo imala podlogu u zlatu.
rubylee is offline  
Old 24.05.2010., 16:56   #30
Amerika je već pripremila novu valutu. U Europi se razmišlja o tome.
Meni dovoljno da svoje papirnate novce zamijenim za zlato pa ćemo vidjeti kako se će situacija razvijati.
tinata is offline  
Old 24.05.2010., 17:50   #31
Quote:
tinata kaže: Pogledaj post
Amerika je već pripremila novu valutu. U Europi se razmišlja o tome.
Meni dovoljno da svoje papirnate novce zamijenim za zlato pa ćemo vidjeti kako se će situacija razvijati.
Hm, e to me kopka/zanima. Što ako se obezvrijeđene valute budu ukidale tj. izmišljale nove valute i u EU i u SAD-u?
Npr. kad se uvodio EUR, cijene su otišle skoro 2x gore a plaće i dugovi su ostali u početku isti da bi nakon nekog vremena počeo i rast plaća tako da se i dug počeo topiti...
Stoga je ovo sada možda idealan trenutak za sličnu shemu ako se želi ići na djelomično inflacijsko rješenje duga
brazilac 5 is offline  
Old 24.05.2010., 19:12   #32
Quote:
rubylee kaže: Pogledaj post
I nikad neće biti toliko zlata da bi bilo koja valuta ponovo imala podlogu u zlatu.
Da ako je cijena maksimirana na 35 dolara po unci. Zlata, kao i svake druge robe, ima dovoljno na slobodnom trzistu gdje se cijena formira ponudom i potraznjom. Americki dolar bi se vratio na zlatnu podlogu uz cijenu od cca 28.000 po unci.

Tvrdnja da se svjetske valute nece vratiti na zlatnu podlogu mozda je tocna i zato ce sve na kraju propasti. To je i glavni razlog da se kupuje zlato.

Zadnje uređivanje glosa : 24.05.2010. at 19:24.
glosa is offline  
Old 24.05.2010., 19:15   #33
Quote:
tinata kaže: Pogledaj post
Amerika je već pripremila novu valutu. U Europi se razmišlja o tome.
Meni dovoljno da svoje papirnate novce zamijenim za zlato pa ćemo vidjeti kako se će situacija razvijati.
Svaka normalna drzava ima na lageru rezervne novcanice ili novu valutu ako bi doslo do nekog monetarnog sloma. Tako mogu za tren oka promijenit valutu ili sve novcanice u optoku. Npr. u slucaju hiperinflacije.

Druga je stvar o tome da li bi zlato trebalo dobiti monetarnu funkciju. To sto zlata nema dovoljno za pokrice svih valuta na svijetu je samo jedan problem. Goldbugsi u tome ne vide problem. Ako ga nema dovoljno, onda mu neka naraste cijena. Onda profitiraju oni koji ga imaju, dakle goldbugsi ... Postoji i druga mogucnost - tz. fraktalno pokrice. To bi bila situacija u kojoj valuta ima samo dijelomicno pokrice u zlatu ali to pokrice onda onemogucava centralnoj banci neogranicenu emisiju papirnog novca. Time bi se onda mogao prevladati problem manjka zlata.

No, nitko nije taknuo jedan drugi problem. Svi pisu o tome kako bi zlatna podloga novca bila pravedno rjesenje. Zar zaista? A u cemo je pravedno da neke zemlje imaju ogromno zlata u rudnicima - Juzna Afrika 12%, Australija 10%, SAD 10%, Kina 9%, Peru 8%, Rusija 7 %, Kanada 5% ... Drugi nemaju nista. Dok jedni kopaju novac iz zemlje drugi moraju nesto ozbiljno raditi da ga zarade ...
TIGR is offline  
Old 24.05.2010., 19:22   #34
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
Hm, e to me kopka/zanima. Što ako se obezvrijeđene valute budu ukidale tj. izmišljale nove valute i u EU i u SAD-u?
Npr. kad se uvodio EUR, cijene su otišle skoro 2x gore a plaće i dugovi su ostali u početku isti da bi nakon nekog vremena počeo i rast plaća tako da se i dug počeo topiti...
Stoga je ovo sada možda idealan trenutak za sličnu shemu ako se želi ići na djelomično inflacijsko rješenje duga
Monetizacija je jedini nacin da se saniraju dugovi. Tu ima dva puta. Dodajes nule na novcanice kao Zimbabwe do konacnog kolapsa ili preventivno staru valutu zamjenis novom pri cemu umjesto postepeno jednokratno smanjis njenu stvarnu vrijednost u tolikoj mjeri da se namire dugovi. Jedan i drugi put je transfer kapitala od vjerovnika na duznike. Ako si na vjerovnickoj strani treba mislit o tome a ako si na duznickoj nema te sto brinuti.
glosa is offline  
Old 24.05.2010., 19:44   #35
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
No, nitko nije taknuo jedan drugi problem. Svi pisu o tome kako bi zlatna podloga novca bila pravedno rjesenje. Zar zaista? A u cemo je pravedno da neke zemlje imaju ogromno zlata u rudnicima - Juzna Afrika 12%, Australija 10%, SAD 10%, Kina 9%, Peru 8%, Rusija 7 %, Kanada 5% ... Drugi nemaju nista. Dok jedni kopaju novac iz zemlje drugi moraju nesto ozbiljno raditi da ga zarade ...
Kopanje zlata ili bilo koje rude je komparativna prednost jedne zemlje. Mi u Hrvatskoj imamo cisto, plavo i toplo more koje zamjenjujemo za novac. Ako je novac roba onda se ona zamjenjuje na slobodnom trzistu uz cijenu koju formira mehanizam ponude i potraznje, Sto se tice "kopanja novca" ono ima svoju cijenu. "Nestasica zlata" to jest proizvodnja koja u stvari momentalno stagnira posljedica je njegove preniske cijene. Sva lako dostupna lesizta sa zlatnim rudama su iscrpljena i samo povecanje cjene moze ukljuciti postojeca i buduca niskokvalitetna nalazista u proizvodnju.

U hipotetskom slucaju da se naidje na ogromno nalaziste cistog zlata doslo bi do njegove nagle proizvodnje i drasticnog pada cijene. Nesto slicno vec se je u povijesti dogodilo kada su spanjolski konkvistadori opljackali zlato Maja indijanaca.

Na koncu, ako mislis da nema dovoljno zlata za monetarnu upotrebu zasto ga nebi zamjenili pijeskom, njega ima dosta. Razmisli.
glosa is offline  
Old 24.05.2010., 20:09   #36
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Kopanje zlata ili bilo koje rude je komparativna prednost jedne zemlje. Mi u Hrvatskoj imamo cisto, plavo i toplo more koje zamjenjujemo za novac. Ako je novac roba onda se ona zamjenjuje na slobodnom trzistu uz cijenu koju formira mehanizam ponude i potraznje, Sto se tice "kopanja novca" ono ima svoju cijenu. "Nestasica zlata" to jest proizvodnja koja u stvari momentalno stagnira posljedica je njegove preniske cijene. Sva lako dostupna lesizta sa zlatnim rudama su iscrpljena i samo povecanje cjene moze ukljuciti postojeca i buduca niskokvalitetna nalazista u proizvodnju.

U hipotetskom slucaju da se naidje na ogromno nalaziste cistog zlata doslo bi do njegove nagle proizvodnje i drasticnog pada cijene. Nesto slicno vec se je u povijesti dogodilo kada su spanjolski konkvistadori opljackali zlato Maja indijanaca.

Na koncu, ako mislis da nema dovoljno zlata za monetarnu upotrebu zasto ga nebi zamjenili pijeskom, njega ima dosta. Razmisli.
Imati rudnik zlata je kao da imas masinu za stampanje novca. Vec danas kod cijene $ 1200 rudnici ostvaruju enormne profite. Zamisli onda kako bi bilo da je cijena zlata $ 20000 ili vise, kao sto zele goldbugsi. Tko bi se obogatio? Goldbugsi i zemlje s velikim zlatnim rudnicima. Kod takve cijene zlata svi bi troskovi bili minorni. I ne, to nije njihova komparativna prijednost. To je njihov jackpot. Dar koji je pao s neba! I naravno da oni ne bi odjednom na trziste slali velike kolicine zlata, cak ako bi ga i pronasli. Uradili bi ono sto radi OPEC s naftom. Slali bi na trziste samo toliko koliko bi bilo potrebno da zadovolji potraznju ali ocuva visoke cijene.

Na koncu, to da mozda nema dovoljno zlata me uopce i ne brine. Jasno je da mozemo dopustiti da mu naraste cijena. Ili ga upotrebljavati za fraktalno pokrice. Ono sto mene brine jeste potpuno slucajna rasprostranjenost tog metala po kugli zemljskoj. Od uvođenja zlatnog pokrica profitiraju samo oni koji su gomilali zlato (goldbugs) i drzave proizvođaci zlata. Oni mogu svoje zlato pretopiti u novac i kupiti ono sto zbilja vredi i ima korist - tvornice, zemlju i slicno ... To bi tek bila otimacina ...

I naravno, jako me tjesi ako bi i doslo do pada vrijednosti zlata zbog velike kolicine pronađenog zlata koje bi se stavilo na trziste. Cijena zlatu bi pala samo ako ne bi bila fiksno određena. Ako ne bi bila fiksna, onda nema ni smisla da imamo zlatno pokrice jer bi se vrijednost novca morala formirati svakodnevno. To znaci da bi onda trgovci morali svakodnevno mijenjati cijene u odnosu na cijenu zlata. Sto bi bila glupost. Ako bi pak cijena zlatu bila fiksna, onda bi stavljanje velikih kolicina zlata na trziste omogucilo stampanje novog novca koji ne bi imao realno pokrice u privrednoj produkciji. Posljedica bi bila inflacija. I to uprkos zlatnoj podlogi. Ako je to moguce, kakav nam onda korist od zlata? Ako netko otkopa veliki rudnik zlata propada nam monetarni sistem. Super!
TIGR is offline  
Old 24.05.2010., 20:35   #37
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
I naravno, jako me tjesi ako bi i doslo do pada vrijednosti zlata zbog velike kolicine pronađenog zlata koje bi se stavilo na trziste. Cijena zlatu bi pala samo ako ne bi bila fiksno određena. Ako ne bi bila fiksna, onda nema ni smisla da imamo zlatno pokrice jer bi se vrijednost novca morala formirati svakodnevno. To znaci da bi onda trgovci morali svakodnevno mijenjati cijene u odnosu na cijenu zlata. Sto bi bila glupost. Ako bi pak cijena zlatu bila fiksna, onda bi stavljanje velikih kolicina zlata na trziste omogucilo stampanje novog novca koji ne bi imao realno pokrice u privrednoj produkciji. Posljedica bi bila inflacija. I to uprkos zlatnoj podlogi. Ako je to moguce, kakav nam onda korist od zlata? Ako netko otkopa veliki rudnik zlata propada nam monetarni sistem. Super!
Teško će cijena zlata izražena u trenutnoj kupovnoj moći valute pasti i ako dođe više zlata u optjecaj jer je zlato potcijenjeno.Prvo ljudi koji drže zlato drže ga kao osiguranje,a tek onda da bi zaradili.Ljudi će zlato čuvati.To su manje više hoarderi koji će to zlato otpuštati kad njima bude odgovaralo,ali nikad do kraja.To će onda biti kada potražnja dakle i cijena budu visoke.Potražnja za zlatom će u svakom slučaju u slučaju inflacije i hiperinflacije svih svjetskih valuta nadmašivati ponudu i cijena će rasti...
Eventualna veća zarada moguća je sa srebrom iako će i zlato vrlo dobro proći.Ovdje zlato služi kao sidro,a sa srebrom se eventualno nadaš zaradi.
Kao da sada kao i ranije vlade nisu emitirale novac i faktično radile transfer bogatstva.I kao da već sada tvornice nisu u vlasništvu onih koji te tvornice u najvećem broju slučajeva nisu zaradili...Sustav vrijednosti je odavno poremećen tako da tu nema ničeg novoga.Ova situacija je upravo po tome specifična jer nema svjetske stabilne valute.Evo australski dolar je poprilično pao,a ta valuta se podosta osniva na "commodities".Deflacija.Istovremeno koliko je zlato kao commodity palo?Od vrha 50 Usd što je cca 4,5%,dok je Dow složen cca 10%.Dakle sa zlatom možeš više kupovati,cijene dionica su manje....Nema šanse da emisija zlata bude tolika da mu se količina u odnosu na ukupno zlato zamijeti u prevelikoj mjeri...Treba iskopati silne tone,to nije ni približno taj brojka.Nitko nikome ne vjeruje po pitanju papira,a morati će se trgovati....Papir se daleko više može emitirati nego zlato.
mizuzul is offline  
Old 24.05.2010., 21:54   #38
Malo gledam i drugu - deflationističku stranu npr. Robert Prechter veli ide zlato 40% dolje ako dođe gadniji deflacijski period http://247wallst.com/2010/01/28/soro...gld-sgol-gdxj/

Moram priznati da mi se čini da ima "nečeg" u njegovim člancima i da me malo koleba oko zlata jer čovjek zna dobro argumentirati neke stvari pa nakon čitanja njegovih članaka se osjećam malo kao bez municije...
brazilac 5 is offline  
Old 24.05.2010., 22:00   #39
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
Malo gledam i drugu - deflationističku stranu npr. Robert Prechter veli ide zlato 40% dolje ako dođe gadniji deflacijski period http://247wallst.com/2010/01/28/soro...gld-sgol-gdxj/

Moram priznati da mi se čini da ima "nečeg" u njegovim člancima i da me malo koleba oko zlata jer čovjek zna dobro argumentirati neke stvari pa nakon čitanja njegovih članaka se osjećam malo kao bez municije...
Moguce je da i recimo cijena platine drasticno padne te da time dosta jeftinom postane i proizvodnja "sintetickog" zlata (jedan od nacina), trenutno je to jos uvijek preskupo.
FileExplorer is offline  
Old 24.05.2010., 22:16   #40
Da li netko zna sto je ovo?
http://www.topstockanalysts.com/land...=214&ref=WS247

Je li oni pricaju u ETF i opcijama?
TIGR is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:41.