Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2011., 12:43   #41
Quote:
leonardal kaže: Pogledaj post
mi smo konačno našli odvlaživać koji si cjenovno možemo priuštiti i kupili naravno u obi-ju
proizvođać je suntec wellness-klimatronic dryfix 1200
260w-12 l/na dan,jedino je posuda 2.3 litre,nije baš on što sam htjela ali ok
prvu noć rada cca 10 sati izvukao je oko 1.5 litara vode
cijena 1350kn
Sory ali ti moram reći da mi se ćini da je to puno novaca a stroj nije baš nešto...
Naime i ja sam se raspitivao po forumu dgje ih ima i tko je što kupio i sam malo istražio tržište.. Našao sam za nekim 1800 kn uređaj (mislim Trotec) koji je za nekih 100 m2 ima 5 lit posudu i kapacitet u 24h oko 20 lit tekućine (normalno prema vlažnosti zraka i temp prostorije)
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 21:10   #42
Quote:
hcerinski kaže: Pogledaj post
Sory ali ti moram reći da mi se ćini da je to puno novaca a stroj nije baš nešto...
Naime i ja sam se raspitivao po forumu dgje ih ima i tko je što kupio i sam malo istražio tržište.. Našao sam za nekim 1800 kn uređaj (mislim Trotec) koji je za nekih 100 m2 ima 5 lit posudu i kapacitet u 24h oko 20 lit tekućine (normalno prema vlažnosti zraka i temp prostorije)
ma ja sam htjela sinclair ali kad ga nema na kraju nam je i ovaj ok
imala sam popust 15% tako da sam ga nakraju platila 1150kn
imam prostor od 44 m 2 pa nam je i ovo dovoljno
__________________
moj album
leonardal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 18:50   #43
Prozračivanje

Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Kod vas se radi o pojavi vlage usred nedovoljno prozračivanja stana. Naime vi koliko sam shvatio imate alu prozore koji dihtaju 100% i tako ne dozvoljavaju izmjene zraka. Alu/pvc prozori su izvrsni što se tiće smanjena termičkih gubitaka i smanjenja vanjske buke, međutim kod njih morate poštivati naćelo prozraćivanja stana.
To radite barem 3 puta dnevno po 4-5 minuta (ako sušite veš u stanu takav postupak uredite koji puta više). Prozračivanje vršite tako da širom otvorite prozore i nakon 4-5 minuta ih zatvorite. Sa time čete izvršiti izmjenu sobnog vlažnog zraka sa vanjskim koji ima manju količinu vlage. Takvim prozračivanjem samo ste izvršili izmjenu zraka a da niste ohladili stan.
Vlaga (sušenje veša, kuhanje,kupanje, isparavanje ljudske kože,....) koja se nalazi u stanu uvijek se skuplja na površinama (prozori, kutevi u prostorijama,...) čija je temp. niža od temp. rosišta (pogledati Molliereov dijagram). Znaći kako bi spriječili daljnje kondenziranje vlage, dotičnu treba ukloniti (prozračivanje) iz stana i isto tako ne dopustiti da temp. na površinama (zidovi-potreno ih je izolirati; prozori-spustiti rolete i zavjese kada vani padne mrak) padnu ispod temp. rosišta.
Pljesanj i gljivice stvaraju se kada prašina dođe u kontakt sa vlažnim površinama (kutevi prostorija) gdje nema cirkulacije zraka. Da vam se to nebi dogodilo potrebno je namještaj odmaknuti od zida barem 2 cm.
Pitanje je kolko prozračivanje ima smisla ako je vanjska vlažnost zraka visoka?
2. Ako je zrak izmjenjen znači da je topli unitrašnji zamjenjen hladnim vanjskim (ako nije tako-nije bilo izmjene).
Vlaga u kući najviše se stvara kuhanjem, tuširanjem, sušenjem rublja pa i disanjem. trebna imati bolju ventilaciju kuhinje i kupaonice a odvlaživač zraka jednostavno riješava probleme sa kondenzacijom i plijesni na zidovima.

Zadnje uređivanje City : 23.01.2011. at 02:54.
Burinspot is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 18:56   #44
Quote:
hcerinski kaže: Pogledaj post
Sory ali ti moram reći da mi se ćini da je to puno novaca a stroj nije baš nešto...
Naime i ja sam se raspitivao po forumu dgje ih ima i tko je što kupio i sam malo istražio tržište.. Našao sam za nekim 1800 kn uređaj (mislim Trotec) koji je za nekih 100 m2 ima 5 lit posudu i kapacitet u 24h oko 20 lit tekućine (normalno prema vlažnosti zraka i temp prostorije)
Trotec za 1800 kuna je do 30 kvadrata (računa se prostorija u kojoj radi - odvlaživač ne djeluje iza zatvorenih vrata). Veličina posude je prilično nebitan podatak osim ako zaista niste jako lijeni prazniti vodu jednom ili dva puta dnevno. Za izbaciti 20 litara morao bi raditi u parnoj sauni (bilo koji kućni odvlaživač). Taj model je dobar jer je pouzdan, štedljiv i tih u radu. Ne kvari se a dijelova ima.

Zadnje uređivanje City : 23.01.2011. at 02:53.
Burinspot is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 19:05   #45
Jeftini odvlaživači s granulama

Quote:
simba kaže: Pogledaj post
da li funkcioniraju oni mali jeftini odvlaživaći, tipa STOP VLAZI? Ne daje mi se baš preko 1000 kn za nešto što ne znam da li funkcionira?
Takve stvari djeluju u ormarima i stvarno malim prostorima. Mogu poslužiti i u prostorima koji se ne koriste, jako su dobro zatvoreni i nemaju vlažnost u zidovima već samo u zraku. Cijena im je poprilična obzirom da se troše i to treba uzeti u obzir . Takav jedan odvlaživač može dati mislim najviše 0.1 litre vode na dan 50 puta menje nego električn. Ipak, osobno sam susreo ljude koji kažu da su im takvi odvlaživači pomogli...
Burinspot is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 19:18   #46
Quote:
Nassau kaže: Pogledaj post
Pa da je to bas najbolja opcija i nije, koliko para toliko i muzike kao i kod svega ostalog u zivotu, ko ima love uzme Daikinov inverter Ururu Sarara FTXR koji pored zadane temperature jos i automatski odrzava najugodniju koncetraciju vlage u cijelom stanu uz filtraciju dima, prasine i peludi pa uzivaj koliko ti srce hoce. Nema potrebe niti za prozracivanjem stana, kao sto je spominjao prethodno kolega mfcc,a ne brines niti za grijanje/hladjenje.
Split klima uređaj nije za odvlaživanje zimi jer jednostavno - hladi zrak dok odvlažuje a toplinu sobe izbacuje van što može biti jaaako skupo odvlaživanje. Ljeti je ok. Inače svaki klima uređaj odvlažuje (sjetimo se nekadašnjih klima uređaja na samoposlugama i kapanja vode po glavama prolaznika). Netko se mudro sjetio dodati dugme i napisati "odvlaživanje" i to je sve.

Prijenosni klima uređaj radi isto što i odvlaživač zraka ali, kao što je i napisano-ima puno jači kompresor samim time i ventilator. To može stvoriti veliku buku kakvu prijenosni klima uređaji inače stvaraju. Ako mu je cijena bila 700 kuna - treba dodati još pokoji decibel i sigurno brzo zaribavanje ležaja ventilatora. Takva sprava vas obraduje na kasi ali razočara nakon prvog pokušaja čitanja ili drijemanja u stanu dok "To" radi!
Burinspot is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 19:22   #47
Quote:
Bon Scott kaže: Pogledaj post
Evo,konačno je i kod mene jedan,(naručen dostavom iz jednog trg. centra u Zg.-u Prečkom),i od utorka mi praktično stalno radi.Aparat je Boneco D7064,ima digitalni higrostat,tako da odmah očita kol.vlage u prostoriji.Prvu večer je izvukao više od 3 litre,sad je vlage već dosta manje,pa se i spremnik puni sporije(usput-mogao bi bit i malo većeg kapaciteta;2,7litara).Ima 2 brzine ventilatora,ali i na sporijoj je buka takva da nije baš za spavaću sobu,tako da je ugl. u kupaonici,ili u predsoblju uz jasno sva vrata u stanu otvorena.Aparat je super,samo da je malo,malo tiši.
TTK50s-zaista tih
Burinspot is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 19:31   #48
Buka odvlaživača

Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Ima li tko kakva osobna iskustva s odvlaživačima Alaska? Nedavno sam (prije mjesec-dva možda) vidio u metro-u za manje od 1000kn. ne sjećam se točno modela, ali se radilo o max kapacitetu odvlaživanja 20l/dan. Pretpostavljam da postoji razlog nižoj cijeni u odnosu na ove koje navodite, možda razina buke ili potrošnja el. energije?
Najveći problem jeftinih odvlaživača je slaba dorada, jeftina plastika, svakako noname kompresor i elektronika, nazovimo to "Yugo" sindrom. Ipak će trebati dosta vremena da dočekate kraj kompresora ali će vas zujanje ventilatora i škripanje plastike "obradovati" već nakon desetak minuta. Problem s vremenom postaje sve veći. Dobro je ako imate prilike pregledati uređaj u radu - stavite ruku na odvlaživač i izaberitre onaj koji najmanje "trese". Snažniji odvlaživači (više od 500 W) više odgovaraju većim dnevnim boravcima, arhivama, knjižnicama...
Burinspot is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 23:08   #49
evo samo da pohvalim naš Sinclair, tih, nelošeg izgleda, jednostvan....
dnevno izvuče cca. 6l (jedan spremnik)
Mijaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 12:15   #50
Quote:
Burinspot kaže: Pogledaj post
TTK50s-zaista tih
molim sinclair vs ttk50s??
1. mana sinclaira je naravno što ga trenutno nema na tržištu, ali da li mi se isplati čekati ili vrijedi uzeti Troteca?
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 14:34   #51
Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post
molim sinclair vs ttk50s??
1. mana sinclaira je naravno što ga trenutno nema na tržištu, ali da li mi se isplati čekati ili vrijedi uzeti Troteca?
uzmi trotec,odličan je,mi ga imamo i nemam zamjerke.
skuplji je od sinclaira
mi imamo ovaj model:

http://mikroklima.com.hr/susaci_ttk100S.htm
__________________
Čovjek vlada svojim riječima dok ih ne izgovori. Onda postaje njihov rob.
Fi Fi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 22:40   #52
Dugo je trebalo da se dućani popune (čak i u Italiji). Prvo sam htio uzeti nešto kapaciteta 12lit/dan, uskoro sam zaključio da mi je to premalo i da želim 16lit/dan. Na kraju sam kupio 20lit/dan.
Ako imate mogućnosti kupovati u Trstu ili negdje drugdje u Italiji možda vam moje iskustvo pomogne. De Longhi uređaji su preko drastično jeftiniji nego kod nas. Evo primjera:
De Longhi DES 16W - Trst (Euronics) - 239 eura tj. 1475kn kad vam prate porez.
De Longhi DES 16EW - Rijeka (Tower) - 2900kn
Razlika između ova dva je jedino šta EW ima elektronske komande a W analogne tj. obično dugme. Sve ostalo isto. U Italiji je razlika između dva modela max 15 eura, kod nas dobrih 300kn. Prije dva mjeseca rečeno mi je iz predstavništva DL u Hr da će biti većih popusta. Kako izgleda ništa od toga.

Uzeo sam na kraju Olimpia Splendid Aquaria kapaciteta 20lit/24sata tank od 3,5litre. Cijena u Trstu (Mediaworld i Euronics) je 259 eura odnosno 1590kn kad vam vrate porez.

Uspio sam smišljeno zajebati carinika i proći bez da išta platim. Čak sam mu rekao šta imam ali skrenuo sam mu pažnju na neke nebitne stvari
Za uvoz trebate znati da na robu porijeklom izvan EU ide 10% carine (na cijenu bez talijanskog poreza IVA) i na sve to još 23% našeg PDV-a. Modeli talijanskih proizvođača u Italiji su kineskog porijekla... sve ide k vragu na ovom svijetu
Sa kutije bi bilo dobro strgati naljepnicu koja pokazuje porijeklo, na De Longiju ima naljepnica na samom uređaju koja se lako odstrani. Možda se uspije izbjeći onih 10% carine ako nema dokaza da odvlaživači pričaju kineski.
Čak i da sam platio sva davanja (na šta sam i računao) bio bi u dobitku s obzirom na cijene kod nas i s obzirom na tehničke karakteristike ovog uređaja. Ovako, prošao sam sa samo 1590kn. Cijene sa talijanskih web shopova su niže pa se Olim.Spl. Aquaria nađe i za 225 eura ali ne znam kako bi s njima išlo kod vraćanja poreza (dostavljaju isključivo na talijanskom teritoriju).
Odvlaživači Olimpia S. se kod nas ne prodaju.

Sada radi u sobi sa 18°C i 58% vlage (podatak s odvlaživača), podešen je na 50% i u 5 sati rada čini se da je izvukao oko litru ili nešto više vode.
Ima kotače pa ga se unatoč 17kg lako premješta. Volio bi da je malo tiši iako nije ništa strašno.

Još jedna stvar, ne znam zašto se bunite na nevelike kapacitete tankova? Koliko sam vidio svaki uređaj ima cijevčicu i mogućnost kontinuiranog izljeva kondenzata

Ako vam Italija nije daleko razmislite malo, mogli bi proći puno bolje
Još ako se iskoprcate bez poreza i carine to vam je dodatni bonus.

Ima još proizvođača i modela ali kako mi nisu bili zanimljivi nisam ih ni gledao.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 12:45   #53
Bavim se odvlazivanjem zraka, doduse za industrijske aplikacije, i cesto dobivam upite kao opisano gore. U 90 % slucajeva, bez obzira da li je u pitanju novogradnja ili starogradnja, losa TERMOizolacija je glavni uzrok vlaznih i plijesnom kontaminiranih zidova. Jos jedna stvar; domacinstva sve vise i vise stede na grijanju, sto nije ni malo cudno s obzirom na gospodarsku situaciju u nas. Isusivac zraka, s snagom od otprilike 600W, je sasvim prihvatljivo rijesenje za prostor od ca 60-70m². Ako isusivac jos ima higrostat i automatsko otaplanje leda - super!
Jugge is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 22:23   #54
Daj nam onda preporuči neke proizvode koji po tvome zadovoljavaju... tj. kaj kupiti za stambeni prostor cca do 100 m2?
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 00:52   #55
Stan 100 m²

Ima brdo kompresorskih (kondenzatorskih) odvlazivaca za kucnu upotrebu: Trotec, Gree, Boneco, Sinclaire, Airel, Nader... Cca 350 W. Pitajte u Ema d.o.o., Centar za mikroklimu... Sve je to na netu... Pa i cijene.
Za stan od 100 m² nije toliki problem volumen stana, vec raspored stana i cinjenica da su sobe/prostori odvojeni zidovima/vratima. Posto jaci odvlazivaci stvaraju odredenu buku (neki i vise od 50-60 dB) i posto u stanu gledamo tv, spavamo, itd, najoptimalnije rjesenje vjerovatno nije jedan jaci odvlazivac, vec dva manja.
Ako imate vlagu u podrumu/tavanu i ako imate najvise problema u ljetnom periodu kada je vani toplo i vlazno, jedan industrijski kompresorski odvlazivac (Trotec, Kirsch...cca 650-800 W) je najoptimalniji izbor. To su aparati koji se upotrebljavaju za isusivanje nakon poplava i slicno. Cijena cca 3000-4000 KN. Kompresorski odvlazivaci najefikasniji su od 25 °C i vise. Ispod 15 °C efikasnost znatno pada i struju trosite vise manje bez veze.
Ako je u pitanju podrum ili tavan i ako imate najvise problema u zimskom periodu preporucio bih sorpcijski odvlazivac. Sorpcijski odvlazivaci rade na principu dviju zracna protoka, koji prolaze kroz rotirajuci higroskopski rotor - procesni, koji se prolaskom kroz rotor odvlazi i reaktivacijski, koji se prolaskom kroz rotor namokri. Instalacija je nesto slozenija (otprilike kao klima) a potreban je i regulator s higrostatom. Cijena cca 15 000 KN. Proizvodaci Munters, DST, DehuTech, Danterm.
Eto, to bi bilo to!
Jugge is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 07:32   #56
Pozdrav,

imam u kući tunel od knaufa koji zatvara cijevi od klime. Ljeti se stvara velika vlaga koja se kondenzira i sliva niz zidove koji su također od knaufa te se stvaraju gljivice, zid se ljušti i sl. Kako tu prolaze i cijevi od ventilacije stavio sam mali ventilator za izmjenu zraka te rešetke za dolazak novog i to je malo pomoglo ali nedovoljno.
Sad bi htio staviti el. odvlaživač ali sam ograničen prostorom te sam našao ovaj ali nije više dostupan:
http://tehnodiskont.hr/OSOBNA-NJEGA-...571ct6805.html
Pokušao sam tražiti dalje ali su svi veliki pa molim pomoć ako netko zna...
Zedzed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 15:14   #57
Imam problem s vlagom u prostoru. Naime, po zimi, kada se grije je sve OK, međutim u ovo vrijeme je vlaga oko 72 % što je previše. Mislim kupiti neki odvlaživač i našao sam se u tetralemi:
Sinclair 12E
Sinclair 20E
Trotec 50s
Boneco D7064

Radi se o dvije odvojene prostorije od nekih 30 m2. Uređaj bi radio dan-dva u jednoj, a zatim u drugoj. Cijena navedenih uređaja je u rangu 1500-2000 kn. Nije mi bitna veličina posude za kondenzat.
Uzeo bih Sinclair 12E, ali koliko sam vidio on i model 20E nemaju mogučnost postavljanja željene vlažnost već samo 50-60-70 %, dok Trotec i Boneco imaju mogućnost tog postavljanja. Da li je to velika mana (prednost) ili ne?
Molim neke savjete koji kupiti od tih uređaja.
fico007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 08:56   #58
mislim da bi ti velićina posude za kondenzat trebala biti bitna jer ako je mala onda ju moraš stalno izljevat i kada se napuni iskljućuje uređaj....
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 17:31   #59
Pozdrav, upravo sam nabavio sinclair cfo20, zanima me treba li lajsna za usmjeravanja zraka biti dignuta ili može biti zatvorena. Hvala!
Jabbasport is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 18:01   #60
Dignuta da izlazi zrak.koliko kosta,jel bucan?


Quote:
Jabbasport kaže: Pogledaj post
Pozdrav, upravo sam nabavio sinclair cfo20, zanima me treba li lajsna za usmjeravanja zraka biti dignuta ili može biti zatvorena. Hvala!
toljaga22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:29.