Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2010., 23:39   #41
ako jednom suvlasniku nije ispravan dimnjak lako ćete s njim, ako imate večinu u zgradi taj nemam nikakve šanse za promjenom dimnjaka neka se prilagodi vama ili može da seli.
nikada se večina nije prilagođavala pojedincu.
doista je gadno sa bojlerom na dimnjaku,najbolje je i najjednostavnije fasadni bojler,dimnjačar je u toj priči suvišan jer ne koristite dimnjak.
uglavnom komplicira se oko nekih stvari nepotrebno.
jankof is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 23:42   #42
VAŽNA OBAVIJEST !
Prilikom upotrebe kuhinjskih napa sa odvodom produkata izgaranja izvan prostorije, u stanovima u kojima se nalaze plinski atmosferski bojleri sa spojem u klasični dimnjak uporaba je opasna budući rad kuhinjske nape utječe na odvod zraka iz stana. Tom prilikom dolazi do stvaranja pod tlaka čime se dimni plinovi iz dimnjaka vraćaju u prostoriju smještaja bojlera. Zbog navedenih razloga kuhinjska napa se NE SMIJE UPOTERBLJAVATI DOK RADI PLINSKI BOJLER. Dodatno je pogoršana situacija ako je u stanu ugrađena PVC stolarija koja u potpunosti priječi dovod zraka u prostorije stana. Zbog navedenih razloga preporučujemo da se provjetravanje prostorija u kojima se nalazi napa vrši učestalo kako ne bi dolazilo do neželjenih posljedica.
jankof is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 01:34   #43
Quote:
jankof kaže: Pogledaj post
VAŽNA OBAVIJEST !
Prilikom upotrebe kuhinjskih napa sa odvodom produkata izgaranja izvan prostorije, u stanovima u kojima se nalaze plinski atmosferski bojleri sa spojem u klasični dimnjak uporaba je opasna budući rad kuhinjske nape utječe na odvod zraka iz stana. Tom prilikom dolazi do stvaranja pod tlaka čime se dimni plinovi iz dimnjaka vraćaju u prostoriju smještaja bojlera. Zbog navedenih razloga kuhinjska napa se NE SMIJE UPOTERBLJAVATI DOK RADI PLINSKI BOJLER. Dodatno je pogoršana situacija ako je u stanu ugrađena PVC stolarija koja u potpunosti priječi dovod zraka u prostorije stana. Zbog navedenih razloga preporučujemo da se provjetravanje prostorija u kojima se nalazi napa vrši učestalo kako ne bi dolazilo do neželjenih posljedica.
istina, i meni ovdje u njemackoj prosle godine to rekao dimnjacar, kaze neki novi propis. ja mislio da se zajebava
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 16:16   #44
Dimnjačar

Koliko vam često dolazi dimnjačar i koliko vam naplačuje?

Napišite i iz kojeg ste mjesta/kvarta.


Čakovec dolazi zimi svaki mjesec, ljeti mislim da ne, plačam 3-mjesečno 55 kn.
ivankrstitelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 19:32   #45
U jednom mjestu blizu SK neka firma koja se bavi "guranjem u crno i vlažno" dobila koncesiju i poslala račune. Nikad se nisu pojavili!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 11:32   #46
Da li je slučaj završio? Koliko vidim, dotična gospoda su još uvijek zaposleni na istim pozicijama.
human3112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 14:43   #47
he he ekipa sa keglica
doticni dimnjacar je u dealu sa GSKG te "ispituje" dimnjake te daje suglasnost da su ispravni a ustvari uopce ne izlazi na teren.
o komunalcima je suvisno trositi rijeci, psi im doslovno kenjaju ispod prozora ureda auti se parkiraju ispred kolnih ulaza.....a njih boli dupe i ne izlaze na teren
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 18:38   #48
pozdrav...

zanima me kolko je objektivnosti u cijeni radova koju mi je dimnjacar rekao. pozvao sam ga da napravi atest dimnjaka i da ga upitam o mogucnosti spajanja zeljeznog kamina na dimnjak.

taj dimnjak nije koristen i nije ozbukan u potkrovlju, te nema vrata na rupama u dimnjaku gore. sirok je 60cm i u prizemlju viri 19cm u dnevnu sobu iz nosivog zida u kojem je smjesten. ja zelim da se rupa za pec busi na tu povrsinu od 19cm, okomitu na zid, jer mi tako pec manje "ulazi" u sobu, vise je uza zid. dimnjacar mi je rekao da ne moze na toj strani busiti "krunom", da bi moglo na ovoj siroj ali ovdje treba borerom jer ce se raspadati okolo, kaze i da treba ozbukati ovaj dio u tavanu (cca 1,9m2) i staviti vrata. procjenjuje sve skupa (sa spajanjem peci na dimnjak) na oko 3000kn (sa materijalom)

jel to doista tako? meni se cini puno.
El Borracho is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 09:43   #49
Obzirom da je razgovor na drugoj temi otisao malo u off, jer smo se prebacili na dimnjacare, mozda (da ne otvaram novu) je ova progodna.
Dakle, radi se o tome sto je posao dimnjacara, sto obuhvaca i koliko cesto ga moraju raditi...i sto je u tome novoga.
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Nepravilno izgaranje nastaje na plameniku i emitira CO - znači bolje spriječiti nego liječiti :klap:
Povrat dimnih plinova i koncentraciju CO u prostoru (ne u dimovodnoj cijevi) mogu izmjeriti i bez tog aparata za 2000€. - napiši mi barem koji Testo........
Naravno, nemam pojma koji tocno imaju, ali sigurno nije ovaj za 2000€...mozda ovako nesto.
Quote:
Povrat dimnih plinova možeš diagnosticirati i običnim ogledalom ili aparatićem - zujalicom od 100 kuna, ali nemožeš očitati CO i njegovu koncentraciju
Ma daj, zbilja?
Quote:
Dimni plinovi su mješavina CO2 (normalna kod izgaranja), O2 koja se pojavljuje u manjim koncentracijama (normalna kod izgaranja) i CO koja nesmije postojati ako je izgaranje potpuno i nikakvi mali aparatić nemože razdvojiti i očitati koncentracije ta tri plina ili ti - sastav dimnih plinova. Ima tu još mnoštvo plinova u tragovima koji su nebitni za izgaranje i ne mjere se.
Prije si drugacije govorio.

Btw, nisam ni rekla da mjere sastav sva tri plina, nego da mjere povrat...a naravno, CO im je najbitniji.
I da, znali su i sa spiglom gledati ima li povrata.


Quote:
Dolaze dimnjačari i pregledavaju (točni kao švicarski sat da uzmu novac), mjere povrat plinova....rade svoj posao. Manje ili vise dobro. - i dobro dečki prolaze dok stranke razmišljaju kao i ti , ali zato kažem - nazovi upravu Dimnjak na gornjem gradu i raspitaj se šta sve ulazi u dimnjačarske radove kod periodičkog pregleda
Evo tu pise: Sluzbeni glasnik

Quote:
Članak 19.
Ovlašteni dimnjačar u obavljanju komunalne djelatnosti dimnjačarskih poslova:

- redovito pregledava dimovodne objekte i uređaje za loženje (zbog sprječavanja opasnosti od požara i trovanja ugljičnim monoksidom);
- kontrolira i čisti dimovodne objekte;
- kontrolira povrat dimnih plinova kod plinskih trošila;
- čisti uređaje za loženje (kotlove, kamine, peći, štednjake, peći za spaljivanje);
- kontrolira uređaje za loženje i ispituje emisije plinova.
koje tocno i sa cime, ne pise

Quote:
Članak 21.
Vlasnik ili korisnik stambenog, poslovnog ili drugog objekta (u daljnjem tekstu: korisnik usluga) dužan je koristiti se uslugama ovlaštenog dimnjačara prema Planu dimnjačarskih područja i prema rokovima iz ove odluke.
Zasto se ti/neki ne koriste tim uslugama?


Quote:
Članak 29.
Kotlovska postrojenja i pripadajući dimovodni objekti koji upotrebljavaju plinsko gorivo sa sustavom dobave zraka što se koriste samo za grijanje - kontroliraju se najmanje dva puta godišnje pri čemu se obvezno čiste jednom godišnje.
Kotlovska postrojenja i pripadajući dimovodni objekti koji upotrebljavaju plinsko gorivo sa sustavom dobave zraka što se koriste za grijanje i pripremu sanitarne vode - kontroliraju se najmanje tri puta godišnje pri čemu se obvezno čiste jednom godišnje.
Dimovodni objekti i uređaji za loženje i kotlovska postrojenja sa sustavom dobave zraka koji upotrebljavaju kruto i tekuće gorivo kontroliraju se četiri puta godišnje, a čiste obvezno dva puta godišnje.
Dimovodni objekti i atmosferski uređaji za loženje koji upotrebljavaju plinsko gorivo kontroliraju se i po potrebi čiste najmanje dva puta godišnje.
Dimovodni objekti izgrađeni od opeke i atmosferski uređaji za loženje koji upotrebljavaju plinsko gorivo kontroliraju se i po potrebi čiste najmanje tri puta godišnje.
Dimovodni objekti i uređaji za loženje sa spojenim zatvorenim ložištima koji upotrebljavaju plinsko gorivo, kontroliraju se i po potrebi čiste jednom godišnje.


lanak 30.
Kontrola dimovodnih objekata, uređaja za loženje i dozračnog sustava krutih, tekućih i plinovitih goriva provodi se kontrolnim mjerenjem analizatorom dimnih plinova radi zaštite zraka od onečišćenja i zaštite od požara kontrolom dimnih plinova, u sljedećim rokovima:
Evo pise da to rade, no pitanje je kako je u stvarnosti...rade li to ikome?
Ovaj je glasnik, ako se ne varam iz 2013-te, znaci i nije bas najnoviji (mozda ima koji noviji, ne znam) i vec tada je to pisao, znaci nije neka novost...teoretski.

Quote:
1. uređaj za loženje snage do 30 kW - jednom godišnje;
2. uređaj za loženje snage od 31 do 50 kW - jednom godišnje;
3. uređaj za loženje snage preko 51 kW što se koristi samo za grijanje - dva puta godišnje;
4. uređaj za loženje snage preko 51 kW što se koristi za grijanje i za pripremu sanitarne vode - tri puta godišnje.
Svi uređaji za loženje moraju biti opremljeni mjernim otvorom koji treba smjestiti na razmaku koji odgovara približno dvostrukom promjeru spojnog elementa, iza dimovodnog nastavka izmjenjivača topline ili uređaja za čišćenje dimnih plinova.
Korisnik uređaja za loženje treba načiniti ili dati načiniti mjerni otvor koji odgovara zahtjevima iz stavaka 1. i 2. ovoga članka. Ako ložišni uređaj ima više spojnih elemenata, tada u svakom spojnom elementu treba izvesti jedan mjerni otvor.
Mene godinama nisu pitali ni za rupe na vratima (zadnjih godina pitaju), a za ovo nikada za sada.

Quote:
U slučajevima različitim od onih navedenih u stavku 3. ovog članka, na zahtjev treba dopustiti izradu mjernog otvora.

Ovlašteni dimnjačar korisniku izdaje zapisnik i/ili naljepnicu za uređaj o rezultatima mjerenja
Mozda i to docekamo.
No, vjerujem da je prosjecnom korisniku malo stalo do necega sto povecava njegove troskove.
Quote:
Po tome znači nije važno dali bojler ima nepravilno izgaranje i dali troši i 20% više plina od potrebnoga nego je važno samo da dimnjak dobro vuče pa taman i 1000 ppm-a toksičnog CO :klap:
Nisam govorila o tome sto je vazno ili nevazno, nego sto se radi tj. ne radi u praksi
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 15:53   #50
Imajte na umu da svaki grad / opcina ima svoju odluku prema kojoj dimnjacari rade, tako da tu moze biti velikih razlika izmedu pojedinih dijelova hr
Digitall is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 20:17   #51
Istina...ovo je za Zg, jer smo na drugoj temi poceli o tome.
Ali recimo opcenito, sto mjere, mjere li i cime?
Kaze covjek da moji ne rade nista, kako vasi? Imaju li sofisticirane naprave, mjere li sastav plinova u cijevi dimnjaka,daju ispis na uvid ...?
Rade li to negdje, nekome?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 20:58   #52
pa evo u slavoniji rade, ali nece ti doci dimnjacar i to napraviti iz zajebancije, nego to ide uglavnom po zahtjevu, prilikom pustanja sistema u rad, prilikom problema sa sagorijevanjem, izdavanja strucnog nalaza za dimnjak i sl.

kad to rade onda koriste skupe uredaje (oko 15000-20000 kn) kojima ne mogu varati jer moraju biti kalibrirani i certificirani, podaci se spremaju u bazu i printaju na licu mjesta. takoder u nekim slucajevima koriste kamere koje guraju kroz cijeli dimnjak i sve se snima.
to su uglavnom rijetki slucajevi.
cak je postojao nekakav projekt od strane eu da se prikupe informacije ispusnih plinova svih dimnjaka (navedenim uredajima).. ali tesko da ce to ikad biti napravljeno..
Digitall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 18:44   #53
Pozdrav svima,
Bio mi je pred neki dan dimnjačar i ostavio Obavijest u kojoj stoji:
Pregledom je utvrđeno da priključne cijevi plinskog grijača nemaju mjerne otvore potrebne prema Odluci...bla bla... a prema st. 3 korisnici uređaja trebaju dati načiniti otvore za mjerenje sagorijevanja

Stvar je ovakva:
Pred cca mjesec dana su bili iz Plinare, zamijenili su brojilo i sanirali priključke prema glavnoj instalaciji.
Pred tjedan dana je bio ovlašteni serviser za Vailant bojlere, obavio servis, zamijenio što je trebalo i ostavio certifikat na bojleru.
U stanu trenutno ne živim, u fazi smo kupovanja namještaja.

Pitanje:

Ako imam potvrde od zagrebačke Plinare i ovlaštenog servisera da je sve riješeno da li je ova Obavijest od dimnjačara samo njegovo pokriće da nije uspio obaviti sve što mu Pravilnik propisuje, ili pak mene obavezuje da poduzmem kakve dodatne radove?

Unaprijed hvala na brzom odgovoru!
feanor16 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 23:07   #54
Moraš dati ugraditi te mjerne otvore.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 07:35   #55
Hvala Kajperinja,
Znaš li možda koliko je to velik zahvat, financijski odnosno vremenski? Tko to radi, dimnjačari, plinari, vodoinstalateri...? Ako sam dobro shvatio, treba prerezati cijev od bojlera prema dimnjaku i tamo ugraditi priključak za taj mjerni uređaj, naravno s izolacijskim ventilom?
Mislim, napisala si pred nekog vremena da te "godinama nisu pitali ni za rupe na vratima", a sad si od šuba odgovorila da treba dati ugraditi mjerne otvore, pa pretpostavljam da si nedavno imala sličnih iskustava...?
feanor16 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 09:30   #56
Nije neki dugotrajan i kompliciran posao, treba izbusiti rupu u cijevi i u nju ugraditi cijevcicu kroz koju mjere. Ne stavlja se nikakav mjerni uredjaj, dimnjacari kroz tu rupu mjere sa svojom sondom. Cijena cca 350kn.
Nisam imala slicnih iskustava (nemam fasadni bojler), ali sam cula da traze ...i da serviseri ugradjuju. A i bila sam o tome vec procitala, ne sjecam se vise gdje, ali nasla sam ti clanak na tu temu.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2015., 10:27   #57
Hvala, i ja sam došao do tog članka.
Ništa, nazvati servisera da opet dođe, a on će onda valjda znati što i kako dalje. Budem ovdje napisao detalje kad sve prođe, možda još nekom bude trebala informacija
feanor16 is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 13:36   #58
Bok.

Danas sam u sandučiću našao ovu obavijest.

Dana togitog prilikom našeg najavljenog dolaska nije bilo nikog doma i nismo bili u mogućnosti obaviti obavezne dimnjačarske usluge.
Molimo vas da nas kontaktirate radi ponovnog dolaska.
U slučaju odbijanja usluge dužni smo obavijestiti komunalno redarstvo i distributera plina te postupiti po čl. 37. odluke o dimnjačarskoj službi.

E sad...

- stan sam kupio prošle godine i u njemu nitko ne živi, a za sve režije plaćam paušal
- ovo je prvi put da nalazim takvu obavijest u sandučiću
- u stanu je Vailantov kombi bojler spojen sa cijevi na zajednički dimnjak, paljen je jednom tijekom zime na par sati čisto da vidim jel sve ok

Zanima me što konkretno dimnjačar želi raditi u mom stanu, koje su to obavezne dimnjačarske usluge, koliko koštaju i koliko često se obavljaju.
Moram li koristiti usluge tog lika iz sandučića ili mogu sam odabrati svog?

Ako ima još nešto što bih trebao znati a nisam naveo, slobodno napišite

Hvala.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 17:13   #59
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Bok.

Danas sam u sandučiću našao ovu obavijest.

Dana togitog prilikom našeg najavljenog dolaska nije bilo nikog doma i nismo bili u mogućnosti obaviti obavezne dimnjačarske usluge.
Molimo vas da nas kontaktirate radi ponovnog dolaska.
U slučaju odbijanja usluge dužni smo obavijestiti komunalno redarstvo i distributera plina te postupiti po čl. 37. odluke o dimnjačarskoj službi.

E sad...

- stan sam kupio prošle godine i u njemu nitko ne živi, a za sve režije plaćam paušal
- ovo je prvi put da nalazim takvu obavijest u sandučiću
- u stanu je Vailantov kombi bojler spojen sa cijevi na zajednički dimnjak, paljen je jednom tijekom zime na par sati čisto da vidim jel sve ok

Zanima me što konkretno dimnjačar želi raditi u mom stanu, koje su to obavezne dimnjačarske usluge, koliko koštaju i koliko često se obavljaju.
Moram li koristiti usluge tog lika iz sandučića ili mogu sam odabrati svog?

Ako ima još nešto što bih trebao znati a nisam naveo, slobodno napišite

Hvala.
Ovisi gdje zivis...svaki grad (ili mozda neko sire podrucje) ima svoju Odluku o obavljanju dimnjačarskih poslova. Vise manje su slicne, ali za odredjenu lokaciju moras prouciti svoju.
Uglavnom, da, duzan si omoguciti im da pregledavaju dimnjak, odnosno trosila koja koriste dimnjak.
Koliko znam, bar za Zagreb...postoje koncesije i odredjeni obrtnici vrse preglede na odredjenom podrucju, mislim da nema mogucnosti da ih izbjegnes i zoves neke svoje.
Sto bi radili? Provjerili kako vuce dimnjak, kako radi bojler i tako to...
Sto se tice placanja, ako se radi o stanu, to obicno ide iz pricuve.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 13:37   #60
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Sto se tice placanja, ako se radi o stanu, to obicno ide iz pricuve.
Da u pravu si.
Ide iz pričuve.
Malo me je zbunilo prijeteće pismo u sandučiću pa sam se pripremio i pročitao hrpu zakona i članaka o plemenitom i neophodnom dimnjačarskom zanatu.
Srećom bespotrebno.
Hvala.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:57.