Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2008., 20:48   #61
Ekipo, da i ja pomognem!

I ja sam poprilicno vremena utrošio na traženje čempresa i od svega što sam obišao najbolje je bilo u Šumarskom institutu u Jastrebarskom. Imaju brdo toga a preporučili su mi nekakve tuje po cijeni od 10 kn za visinu od 60-80 cm i po 20 kn za visinu od 100 - 120 cm. Nisam ih još uzeo ali namjeravam uskoro. Nemogu reći da me zadivio izgled tih čempresa (izgledaju dosta "mršavo" ), ali za tu cijenu i zbog njihove preporuke (tvrde da ruzno izgledaju ali se brzo razviju)... Eto vam adresa pa zovite http://www.sumins.hr/
jj12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 17:50   #62
evo, ovo http://www.coniferengroep-holland.com/Images/Foto/2.jpg
ima u bauhausu...cijena 35,90
mene zanima može li mi to uspijevati na terasi u velikim teglama i kako bih se trebala brinuti o tome?
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 22:02   #63
Quote:
Zvrksa kaže: Pogledaj post
evo, ovo http://www.coniferengroep-holland.com/Images/Foto/2.jpg
ima u bauhausu...cijena 35,90
mene zanima može li mi to uspijevati na terasi u velikim teglama i kako bih se trebala brinuti o tome?
Ja sam ih zasadio (baš te iz Bauhausa) 70 kom oko kuće, izgledaju prelijepo, još smao da mi se svi prime.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 23:03   #64
ajd me, molim te, savjetuj kak da ja brinem o svojima na terasi.... i ja sam ih kupila, a sad nisam sigurna kak ih tretirati da mi ne propadnu...bit će na istočnoj strani
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 08:16   #65
Quote:
Zvrksa kaže: Pogledaj post
ajd me, molim te, savjetuj kak da ja brinem o svojima na terasi.... i ja sam ih kupila, a sad nisam sigurna kak ih tretirati da mi ne propadnu...bit će na istočnoj strani
Čuj i sam sam početnik u tome, pa nisma baš neki stručnjak. ja sam svoje posadio vani a ti na terasi. U svakom slučaju treba ih dosta zalijevati dok se ne prime,stalno moraju imati vode. No budući su tvoji u tegli, pazi da ne pretjeraš kako ne bi istrunuo korijen. Mislim da je to cijela filozofija oko održavanja. Kasnije im treba davati prehranu (supstrat) ali sad je najbitnije da se prime.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 14:11   #66
Čempresi..ograde od čempresa..

Bok svima....namjeravam uskoro posaditi par desetaka čempresa uokolo žičane ograde,pa me zanimaju neke stvari.... zasadio bih onu vrstu koja ide u piramidu...a nije jako skupa....nije mi bitno da ograda bude totalno neprovidna........zasadio bih 3-4 komada od stupa do stupa...3.5m...e sad...ne znam koja je to vrsta...raspitivao sam se malo ...ali sam skužio da i trgovci brkaju vrste....ja znam za brabant...ta mi ne odgovara...smaragd...navodno je to ta po nekima...neka dužeg naziva...također raste u piramidu...cijena u baumaxu 75 kn...malo puno...i zadnji srebrni čempres....skup i nepotreban....dakle ostaje ovaj smaragd ili ovaj dužeg naziva....najpovoljnije u jednom rasadniku u os...55 kn....postoji mogućnost popusta 22%...na veće količine....60-70 cm....pa molim savjet....znam da trebaju dosta vode....(a dobiće i malo mineralnog gnojiva kao doping...) pozdrav...
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 22:00   #67
re

šta nije nitko nikad sadio čemprese?....izgleda biće uzdaj se use.....
__________________
20 god vojske
maystor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 13:08   #68
Quote:
maystor1 kaže: Pogledaj post
Bok svima....namjeravam uskoro posaditi par desetaka čempresa uokolo žičane ograde,pa me zanimaju neke stvari.... zasadio bih onu vrstu koja ide u piramidu...a nije jako skupa....nije mi bitno da ograda bude totalno neprovidna........zasadio bih 3-4 komada od stupa do stupa...3.5m...e sad...ne znam koja je to vrsta...raspitivao sam se malo ...ali sam skužio da i trgovci brkaju vrste....ja znam za brabant...ta mi ne odgovara...smaragd...navodno je to ta po nekima...neka dužeg naziva...također raste u piramidu...cijena u baumaxu 75 kn...malo puno...i zadnji srebrni čempres....skup i nepotreban....dakle ostaje ovaj smaragd ili ovaj dužeg naziva....najpovoljnije u jednom rasadniku u os...55 kn....postoji mogućnost popusta 22%...na veće količine....60-70 cm....pa molim savjet....znam da trebaju dosta vode....(a dobiće i malo mineralnog gnojiva kao doping...) pozdrav...
Thuja smaragd. Kupi preko plavog oglasnika. Puno je jeftinije nego u rasadniku. Ja se nebih igrao sam mineralnim gnojivom, osobito kod mladih sadnica da ih ne spalis. Samo ih dobro zaljevaj.
__________________
Živjet ću sve do svoje smrti
marijoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 20:54   #69
Posadila sam thuje occ. nagnojila i sad me zanima da li ih treba još nekako prihranjivati ili je ovo ljeto dovoljna samo voda?
Xenia 13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 10:14   #70
ljudi, pomoć
kupila sam 6 čempresa i posadila ih u velike tegle na terasi.... od tih 6, 4 su mi full suha, a 2 ok...iako ih jednako zalijevam
ima li ovima suhima spasa i ako ima...kakvog?
ajd pomozite...stvarno sam se namučila s njima dok sam ih dovukla do stana...ne bih htjela da mi propadnu
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 21:25   #71
Quote:
Zvrksa kaže: Pogledaj post
ljudi, pomoć
kupila sam 6 čempresa i posadila ih u velike tegle na terasi.... od tih 6, 4 su mi full suha, a 2 ok...iako ih jednako zalijevam
ima li ovima suhima spasa i ako ima...kakvog?
ajd pomozite...stvarno sam se namučila s njima dok sam ih dovukla do stana...ne bih htjela da mi propadnu
Čempresi su pogodniji za vlažnija tla i hlad, ako su na suncu i to tokom cijelog dana, teško preživljavaju. Pogotovo gledam kako ljudi sade u betonskom okružju, tu još teže uspjevaju, zbog previše topline i svjetlosti.
Također čempresi su osjetljiviji na obrezivanje i ispušne dimove. Za tebe bi najbolje riješenje bila thuja occidentalis columna ili obična američka tuja.
Pero2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 21:40   #72
gle, mene sad zanima jel se one ikako mogu spasiti?
ja sam im obrezala sve to kaj je bilo suho...obilno ih zalijevam...

ili da odustanem?
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 21:43   #73
i inače...pogrešno sam napisala...nisu čempresi nego thuje (i to baš te occidentalis)
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 01:35   #74
Ja sam prije par godina posadila baš te thuje (desetak njih) u lonce na terasi, okrenutoj na jug. Prvu godinu su lijepo preživjele, obilno zalijevane, stavila sam i neko gnojivo za četinjače, ali su pomalo počele žutiti. Te sam dijelove rezala, ali sušenje je napredovalo malo po malo, više ništa nije pomagalo...treću godinu smo ih morali baciti, bile su skoro skroz žute
Na žalost, jer su baš bile lijepa prirodna ogradica (terasa ima onu rešetkastu trbušastu metalnu ogradu pa si tamo sada kao u izlogu )
E sad zato planiram u budućnosti tamo posaditi penjačice, vjerojatno ruže...da se opletu oko ograde.
To sam vidjela na nekim balkonima i terasama, prekrasno izgleda...
Tako da za ove tvoje thuje, nažalost nisam sigurna koliko će izdržati Svakakao vrijedi pokušati...
Imamo i red od pedesetak posađenih thuja u vrtu uz ogradu (prije tri godine) i dvije isto pokazuju par suhih grana iz nekog neobjašnjivog razloga ostale su srećom prekrasne, bar za sada...
__________________
...just kidding...
Wisteria is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 19:24   #75
meni jednostavno nije jasno zašto se to dogodilo s 4 komada, a 2 su prekrasna... u istim su uvjetima i jednako ih zalijevam
i moje su onako dobile svijetlo, svijetlozelenkastu boju...(i suhe su kao barut) i sad primjećujem na ove 2 zdrave da im tu i tamo koja grančica postaje smeđa...drugim riječima, suši se... zašto se sad to događa...?
i te tuje mi se u dvorištima čine tako nezahtjevne

a ima tu jedna cura na forumu kojoj je tip iz baumaxa (gdje ih je ona i kupila) rekao da nije ni čudo što su joj se tuje posušile kad im prilikom otkopavanja unište korijenje... možda je i u tome problem...

a ono što me fascinira...bor mi savršeno uspijeva... imam ga od Božića i čuvala sam ga jedno vrijeme u stanu, a onda ga stavila na terasu...sad daje nove izdanke (a mislila sam baš da će mi se on posušiti)
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 19:31   #76
Quote:
Zvrksa kaže: Pogledaj post
i te tuje mi se u dvorištima čine tako nezahtjevne
I ja sam tako mislila...da su nezahtjevne, pa eto...ništa od ovih na mojoj terasi
Kad bolje razmislim sjećam se da su u susjednoj kući prije nekoliko godina isto imali thuje na terasi i to dosta njih, pa su onda samo nestale nakon godinu-dvije. Očito su se posušile i njima pa su ih uklonili...
A u kakvim su posudama ove tvoje? Plastičnim ili u terakoti ?
__________________
...just kidding...
Wisteria is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 20:08   #77
plastičnim...
ljepša mi je terakota, al mi se nije to dalo tegliti pehaka na 3. kat...
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 21:34   #78
Moje su isto bile u plastičnim loncima, možda je to problem, za biljku sigurno nije zdravo ako joj se korijen "kuha" u plastici.
Ja sada isključivo kupujem posude od terakote za terasu (kupim kad naletim na nekakvo sniženje jer nisu baš jeftine, pogotovo ako su veće) i čini se da biljkama jako paše...
Istina, zadnji puta sam kupila jednu ogromnu terakotu u MBM-u (60x30x40 cm, dxšxv) pa ju je moj mužić jedva nekako doteglio gore (na razinu 1 i pol kata otprilike) A onda se još pet puta vraćao dolje em po zemlju em po ostale sitnice
__________________
...just kidding...
Wisteria is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2008., 23:13   #79
a ne znam ni sama više kaj je pametnije...da se bar javi netko stručan na tom području
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 18:49   #80
Uzgoj čempresa (Thuja)

Potrebne su mi vece kolicine thuja za živu ogradu. Dakle, trebam ograditi nekoliko povećih dvorista sa thujama.. i trebat ce mi ih preko tisucu komada... a nije mi hitno... i naravno, ne pada mi na pamet kupovat gotove. Vec u nekoliko navrata sam ubirao sjeme sa starih thuja i sadio i ih i uzgojio lijepe thuje. imam ih doma vec iz nekoliko rasada, ali sve u manjim kolicinama.. okok 50-60 njim po pola metra. jedno stotinjak po 20-30 cm i tako..

Problem s njima mi je uvjek bio taj sto dok su male, stalno treba plijeviti oko njih jer se pokositi ne moze a korov ih doslovno obozava obrastat...
To nije problem sa stotinjak thuja, ali sta ako ih ima prek otisucu.. onda nije bas jednostavno sve poplijevit svako malo..

Zbog toga mi je sinula zanimljiva ideja, samo ne znam je li izvediva..

Znate kako ljudi sade jagode, preko najlona... Pvo razvuku najlonske trake, ispod kojih ostave cijevi za navodnjavanje, zakopaju krajeve najlona sa zemljom, da ne odleti i onda u najlonu buse rupe i sade jagode na najlon..
U tom slucaju korov ne moze rasti oko njih a i uvjek su ciste jer nisu na zemlji..

Sad sam si ja misli oda bi maje sadnice thuja isto tako zasadio kroz najlon i onda oko njih nebi moglo izrasti toliko korova i nebi ih se moralo stalno plijevit..
Sad ne znam jel bi to njima odgovaralo, jel bi mogle tako rasti...
vode bi imale jer bi ispod najlona ostavio cijevi za navodnjavanje i redovito bi ih zalijevao....

mislim, ti cempresi stvarno svugdje rastu i izdrzljivi su i sumnjam da nebi uspjele na taj nacin..

Sta vi mislite o tome??
Lipsha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:36.