Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2005., 22:56   #201
Quote:
babajuna kaže:
Zašto je onda na Novoj rečeno da se ne prenosi s čovjeka na čovjeka?
Zato jer je tip koji je to izjavio neinformirani kreten! I kakve veze ima prijenos s covjeka na covjeka kada virus mozes dobiti od ptice (iako za sada vrlo tesko)?

Quote:
Ma bezveze je uopće razbijat glavu s time sad. Mislim, u zraku vlada takva atmosfera da bi se svi najradije zabarikadirali na slijedećih pol godine negdje u podrume, mislim...
Najbolje bi bilo otici npr u Ande. Na 3500 metara visine nema nesto jako puno ptica
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 22:56   #202
Quote:
El Tomo kaže:
Itekako mogu! Ako se moze covjek zaraziti (iako tesko), koji je potpuno druga vrsta, golubovi se mogu vrlo lako.
Što to znači "teško"? Kolika je uopće vjerojatnost da se čovjek zarazi u nekom generalnom slučaju (znam da ovisi o mnogo faktora, zato pitam generalno)?

Trebali bi počet tamanit te golubove.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 22:56   #203
Quote:
El Tomo kaže:
I sto sada nasi cekaju? Kada oni misle pozvati vojsku i uvesti totalnu karantenu? Kada misle zapoceti s eliminacijom ptica na tom podrucju? Kako smo mi kilavili, sacekati cemo jos nekoliko dana da se virus prosiri i na druge ptice. Super!!

Najgore ce biti ako se virus prosiri na golubove. Tada ce to znaciti direktan kontakt ljudi s virusom koji se nece moci izbjeci. Ili oni misle potamaniti sve golubove po gradovima?

Nasi ne cekaju, oko Orahovice je vjerovatno sve puno "svemiraca" koji tamane sve sto se mice u krugu od dvajst km.

Golubovi i mene brinu, al je u principu sve to skupa vrlo tesko kontrolirat, procitaj na prosloj strani moj post kako se sve virus prenosi i koliko je dugo aktivan.

Ono kaj mene brine je da nasi doktori il neznaju il kriju da se najvjerovatnije moze dobit i ljudskim kontaktom (zasad uglavnom samo izmedju clanova iste obitelji, pa je vrlo tesko dokazat jel ljudskim kontaktom ili od ptica, no postoje neke jako cvrste indicije, npr, razlicito vrijeme izbijanja bolesti). Takodjer, preradjeno meso nije opasno (kuhano), al ne vidim da itko objasnjava kako ga tocno doma bezopasno preradit (dakle skuhat). Inace, mjere do sad najavljene se cine OK (de facto standard), vidjet cemo kak ce se nasi snac.

Jos malo brige predstavlja kaj u prvom mjesecu pocinje sezona vulgaris gripe, bit ce panike u piz.du mate.rinu jer ljudi nece znat razlikovat simptome. Pit ce Tamiflu ko blesavi po vlastitom nahodjenju, a to moze imat katastrofalne posljedice.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 22:58   #204
Quote:
babajuna kaže:
To su "mjere predostrožnosti" valjda.
Da se kod nas prvi puta pojavio takav virus pretpostavljam da ih ne bi imala od kuda samo tako "cut-paste"-at
Pa ipak nismo takva banana-drzava. Postoje procedure u slucaju biolosko-kemijsko-radioloske opasnosti. Kako se radi o bioloskoj opasnosti, procedura se zna. Uostalom, imamo i iskustva drugih zemalja, pa je trebalo samo iskopirati njihove mjere.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:00   #205
Quote:
*_spike kaže:
Što to znači "teško"? Kolika je uopće vjerojatnost da se čovjek zarazi u nekom generalnom slučaju (znam da ovisi o mnogo faktora, zato pitam generalno)?

Trebali bi počet tamanit te golubove.
Golue je vec poodavno trebalo poceti tamaniti i kontrolirati, jer je valjda svima jasno da su se nekontrolirano razmnozili u gradskim centrima. Imam osjecaj da bi oni mogli biti najveci raznosioc virusa...
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:02   #206
najebali smo...
__________________
Dali vuku da ovce čuva...
Principessa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:02   #207
Quote:
El Tomo kaže:
Pa ipak nismo takva banana-drzava. Postoje procedure u slucaju biolosko-kemijsko-radioloske opasnosti. Kako se radi o bioloskoj opasnosti, procedura se zna. Uostalom, imamo i iskustva drugih zemalja, pa je trebalo samo iskopirati njihove mjere.
To sam i rekao
babajuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:03   #208
Quote:
babajuna kaže:
Zašto je onda na Novoj rečeno da se ne prenosi s čovjeka na čovjeka?

Ma bezveze je uopće razbijat glavu s time sad. Mislim, u zraku vlada takva atmosfera da bi se svi najradije zabarikadirali na slijedećih pol godine negdje u podrume, mislim...
pa netko je i rekao na prošloj stranici da si "polako pripremamo zalihe" bezveze stvarno, ne?
Rekao sam ja, i rekao sam "zalihice esencijalnih stvari" i rekao sam zato kaj je u tom momentu bio vrlo mali interes pa je sudjelovalo i pregledavalo svega par ljudi. S kojima sam to zelio podjeliti BAS ZATO kaj ce se hrpetina neinformiranih i lose informiranih ljudi pohrlit stvarat zalihe kojecega bezveze. Zaliha trenutno NETREBA, nemozete se zabarikadirat, nema ni potrebe, sanse da se zarazite su iznimno male, uz dovoljan oprez.

Ionako zalihe ne pomazu previse, potencijalna pandemija (ne ovo kaj sad imamo, nego hipotetski mutirani sloj koji ce najvjerovatnije krenuti iz Azije) moze potrajati i godinu i pol, pa i vise, kroz nekoliko (vjerovatno tri) vala, medjusobno razdvojena pauzama od po cca 3 mjeseca. Pa da vidim ko bu si tolike zalihe napravio.

Nije vrijeme za paniku, informirajte se o svim rizicima, kojih ima, jako se dobro informirajte, i pokusajte informirati ljude oko sebe.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:03   #209
Quote:
*_spike kaže:
Što to znači "teško"? Kolika je uopće vjerojatnost da se čovjek zarazi u nekom generalnom slučaju (znam da ovisi o mnogo faktora, zato pitam generalno)?

Ako naiđeš na osušeno ptičje govno, ne miriši ga!
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:04   #210
Quote:
Principessa kaže:
najebali smo...
je
__________________
"Brat pio kafu smene"
Afrodita is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:05   #211
Quote:
babajuna kaže:
Zašto je onda na Novoj rečeno da se ne prenosi s čovjeka na čovjeka?

Pretpostavljam da je to zato sto postoji vise strain-ova H5.. a ovaj u HR je kineski tj europski koji zasad nije imao nit jednu ljudsku zrtvu sto ne znaci da nece..

Pretpostavljam isto da kad se pojavi prva ljudska zrtva u Europi da ce bit velike panike...
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:06   #212
Quote:
Santana kaže:
Nasi ne cekaju, oko Orahovice je vjerovatno sve puno "svemiraca" koji tamane sve sto se mice u krugu od dvajst km.
Pa ja se nadam da je tako. BTW labudovi su jedna iznimno osjetljiva pticja vrsta koja prva pobere sve moguce bolestine.

Quote:
Golubovi i mene brinu, al je u principu sve to skupa vrlo tesko kontrolirat, procitaj na prosloj strani moj post kako se sve virus prenosi i koliko je dugo aktivan.
Ha, moze se barem pokusati sprijeciti kontakt sa zarazenim pticama. A tome definitivno ne pridonosi tisuce galebova po zagrebu i drugim gradovima.

Ja stanujem u prizemlju a pod krovom kuce se gnijezde golubovi. Ima ih i sada dok pisem. Krov iznad ulaza je redovno zasran i pun perja. I sto bi ja sada trebao uciniti? Odseliti se? Pozvati neku sluzbu da maknu te golubove?

Cisto informativno - je li i ti Santana imas Tamiflu?
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:08   #213
no dobre vijesti danas dolaze iz Londona

Bird flu vaccine ready in days

London team claims new breakthrough

British scientists have invented a radical bird flu vaccine.

Once a pandemic strain is identified it could be ready in days, say its makers.
Enough could be ready in three weeks to protect the entire population.

The vaccine is administered by a gas powered canister which is placed on the skin. No needles are involved.

There is a plan to turn supermarkets into mass vaccination centres with staff there giving one shot dose.

The breakthrough is a result of work by a team at University College London and Oxford company PowderMed, which has developed the vaccine.
Dr Clive Dix, the head of PowderMed said "this is a huge step forward for vaccines."
Experts say it could be key to preventing an estimated 50 000 deaths in Britain should a epidemic hit.

"This is really our last chance of a vaccine for everyone," said Professor Peter Dunnill of UCL. who has spent the last year developing the manufacturing process.
Prof Dunnill added: "We believe we can convert existing drug factories to produce this new type of vaccine very quickly.
It actually grows on bacteria and is very quick to produce."

However, he warned that because of the speed at which a pandemic would spread, governments need to bypass several of the safety trials normally required for such a widely available drug.

He said:"There is definitely a safety issue here. But we believe that the benefits of the vaccine in large enough quantities to treat the entire global population far outweigh the risks."

A spokesman for the Department of Health said: "We have been in talks with PowerMed and they are keeping us abreast of the latest developments.

The technology is very promising but in very early stages of development."

Traditional flu vaccines contain a harmless amount of the virus to trigger the body's immune system.

However the new type contains a key protein taken from the DNA of the strain of flu being protected against.

This triggers the body's immune system in exactly the same way ad conventional vaccines, but using a far smaller quantity of the vaccine.
Dr Dix added: "Seven days after the pandemic strain of flu is identified, we will be ready to start manufacturing.
The delay is actually building the needless device we use to deliver the vaccine, but we are now ready to begin manufacturing if we can get governments backing."

The National Institute for biological Standards and Control, which tests vaccines for the Government would be in front line of a UK response to a pandemic.

Director Stephen Inglis said DNA vaccines are interesting but are too new to deploy on mass scale needed in a pandemic.

He said: “There is a big gulf between something in the early stages of development on a pandemic situation. It would be a big step in the dark.”

The government said today that football matches and pop concerts will be banned if there is a bird flu pandemic.

Health Secretary Patricia Hewitt said that "mass gatherings" of people would have to be restricted to stop the decease speeding.

Emergency powers to restrict travel, visit the theatre and go to cinema are also likely as ministers invoke the Civil Contingencies act.
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:09   #214
Quote:
Kakadu kaže:
Ako naiđeš na osušeno ptičje govno, ne miriši ga!
Jedini je problem sto je virus toliko malen da leti svuda naokolo, i ne treba mirisati pticje govno da ga udahnes. Pitanje je samo kolika je njegova koncentracija. No izgleda da su do danas sve zaraze uzrokovane ili konzumiranjem nedovoljno procesiranog kokosjeg mesa (ukljucujuci i perje) ili doslovnim spavanjem s zarazenim kokosima u istom objektu.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:10   #215
Quote:
El Tomo kaže:
Cisto informativno - je li i ti Santana imas Tamiflu?
Ja se ne bih puno obazirala na Tamiflu..radije bih uzela madjarsku vakcinu ..ili ovu novu britansku ali to je samo moje skromno misljenje
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:14   #216
Kako će tim koji napravi funkcionalno cjepivo dobiti para i neke nagrade.

I onda se ne isplati raditi u farmaceutskoj industriji...
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:17   #217
. A tome definitivno ne pridonosi tisuce galebova po zagrebu i drugim gradovima.
[/QUOTE]
golubovi jesu problem.. a pretpostavljam i galebovi.. jos ako je istina ono za ribe u kini ne zelim ni mislit ...
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:17   #218
Za neinformirane, procedura je sad narodski receno otprilike ovakva:

Nasi dok mi ovo pisemo ubrzano spaljuju sve kaj se u krugu 20 km oko lokacije incidenta. Dobro, ne bas da spaljuju, ali vrlo blizu.

Onda svi skupa cekamo period inkubacije od 10-14 dana, prvenstveno u nadi da nema zarazenih ljudi, a i u nadi da se nece pojaviti neko drugo mjesto izbijanja epidemije kod ptica.

Onda ko Turci proglasimo da je sve OK.

I onda dalje cekamo i budemo oprezni jer je sasvim izvjesno da ce vjerovatno jos negdje buknuti. S ovim se dosta tesko boriti, jer ptice su ptice, i lete. Ne samo interno u HR, nego eto labudovi su pitaj Boga otkud dosli.

U nacelu, trenutno, osim kaj sad to jako ruzno i sokantno zvuci, prakticno ste jednako sigurni ko i jucer i prekjucer. Jer su labudovi to vec neko vrijeme. Bolesne selice su nas preljetale i prije, da prostite, vjerovatno su tu i tamo sra.le.

Postat ce zeznuto kad i ako mutira u lagani h2h (human to human). To najvjerojatnije nece biti kod nas, i najvjerovatnije cemo imati neko vrijeme da se pripremimo. I logisticki a specijalno psihicki.

Eto, i jedna dobra vijest za kraj, DEFINITIVNO je potvrdjeno da ce Zavod za Imunologiju proizvoditi cjepivo. To je super vijest, nas je relativno malo, i bio sam izuzetno nervozan oko mogucnosti da moramo cekati cjepivo iz neke druge zemlje.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:19   #219
Quote:
Ona007 kaže:
Ja se ne bih puno obazirala na Tamiflu..radije bih uzela madjarsku vakcinu ..ili ovu novu britansku ali to je samo moje skromno misljenje
Ma nis koristi od Tamiflua. Uostalom, ako se i dobije pticja gripa, nadam se da ova nasa zemlja ima dovoljno rezervi Tamiflua da lijeci bolesnike. Meni nije jasno zasto su to uopce poslali u prodaji i zasto nisu sacuvali rezerve za bolnice?

Ja se samo nadam da su ovi u ministarstvu i na to pazili...

BTW Tamiflu je zaista cudesan lijek sto se tice obicne ljudske gripe. Majka moje djevojke je prosle godine dobila gripu, i nakon jednog dana koristenja Tamiflua gripa je nestala kao rukom odnesena.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 23:20   #220
Quote:
Ona007 kaže:
golubovi jesu problem.. a pretpostavljam i galebovi.. jos ako je istina ono za ribe u kini ne zelim ni mislit ...
ribe su slatkovodne, barske i hladnovodne. Time su vec poprilicno fizicki ogranicene, tako da se ja tu bas i ne bojim pretjerano.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:04.