Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2007., 10:27   #1
Rezolucija i print

Treba da pošaljem fotografije na neki konkurs, ali zahtev je da budu najmanje 300 dpi. Moje su sve 72 dpi. Ako ih povećam u photoshopu onda izgube na kvalitetu, pa mi se čini da to nije pravo rešenje.
Molim nekoga da mi objasni šta oni, u stvari traže, i kako (i da li uopšte mogu) da uredim fotografije tako da odgovaraju njihovim zahtevima.
Hvala unapred.
__________________
Pisaljke vetra na mapi mojih lutanja beleže pesmu.
AlBali is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 13:59   #2
Quote:
AlBali kaže: Pogledaj post
Treba da pošaljem fotografije na neki konkurs, ali zahtev je da budu najmanje 300 dpi. Moje su sve 72 dpi. Ako ih povećam u photoshopu onda izgube na kvalitetu, pa mi se čini da to nije pravo rešenje.
Molim nekoga da mi objasni šta oni, u stvari traže, i kako (i da li uopšte mogu) da uredim fotografije tako da odgovaraju njihovim zahtevima.
Hvala unapred.

ako je bitno da su 300 dpi a nije zadana dimenzija nikakva, u photoshopu ih prebaci na 300 dpi .... naravno, fotke ce ti se proporcionalno smanjiti u dimenzijama kako rezolucija raste

(photoshop > image > image size > iskljuci resample image na dnu > upisi 300 > ok )

ako je problem da su ti premale.. onda pomoci nema ... nema nacina da povecas malu fotku a da se kvaliteta ne smanji... pogotovo tako drasticno ... (sa 72 na 300)
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 19:20   #3
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
ako je bitno da su 300 dpi a nije zadana dimenzija nikakva, u photoshopu ih prebaci na 300 dpi .... naravno, fotke ce ti se proporcionalno smanjiti u dimenzijama kako rezolucija raste

(photoshop > image > image size > iskljuci resample image na dnu > upisi 300 > ok )

ako je problem da su ti premale.. onda pomoci nema ... nema nacina da povecas malu fotku a da se kvaliteta ne smanji... pogotovo tako drasticno ... (sa 72 na 300)
To je to, carobne reci "iskljuci resample image". Uspelo. Hvala puno!!
__________________
Pisaljke vetra na mapi mojih lutanja beleže pesmu.
AlBali is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 19:18   #4
Preporučam ti da postvaiš parametre na svom digitalcu na veći DPI ili još bolje da slikaš u RAW formatu. Fajlovi će ti biti veći, ali kvalitetniji.
Jack Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 19:30   #5
Quote:
Jack Hammer kaže: Pogledaj post
Preporučam ti da postvaiš parametre na svom digitalcu na veći DPI ili još bolje da slikaš u RAW formatu. Fajlovi će ti biti veći, ali kvalitetniji.
Kako? Mislim, gde se to podešava?
__________________
Pisaljke vetra na mapi mojih lutanja beleže pesmu.
AlBali is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 21:26   #6
Ps vjerojatno ti pise u manualu za fotic. Nisu svi isti i ne podesava se sve na istom mjestu na svim foticima. Procitaj manual.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 22:33   #7
Quote:
Kiki kaže: Pogledaj post
Ps vjerojatno ti pise u manualu za fotic. Nisu svi isti i ne podesava se sve na istom mjestu na svim foticima. Procitaj manual.

Moracu ponovo... Kad sam čitala nisam to uspela da nađem... Hvala, u svakom slučaju.
__________________
Pisaljke vetra na mapi mojih lutanja beleže pesmu.
AlBali is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2007., 02:29   #8
Nisi napisala koji fotic imas, al vecina kompakata nema opciju za raw, recimo.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 20:35   #9
U slučaju da nema RAW, podesi na veću rezoluciju. Ja preferiram 300 dpi i naviše.
72 je web format.
Što se tiče uputa, svaki proizvođač ima upute u PDF formatu identično knjižici koju dobiješ sa aparatom. Ja sm čak uspio naći upute za Zorki 4 u PDF-u na engleskom.
Jack Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 20:57   #10
Quote:
Jack Hammer kaže: Pogledaj post
U slučaju da nema RAW, podesi na veću rezoluciju. Ja preferiram 300 dpi i naviše.
72 je web format.
Što se tiče uputa, svaki proizvođač ima upute u PDF formatu identično knjižici koju dobiješ sa aparatom. Ja sm čak uspio naći upute za Zorki 4 u PDF-u na engleskom.

Ovaj za koji pokušavam da podesim je Fuji FinePix S5500. Hvala na savetu, našla sam uputstva u PDF-u. Samo još da se snađem sa njima
__________________
Pisaljke vetra na mapi mojih lutanja beleže pesmu.
AlBali is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2007., 22:32   #11
S5500 ima raw format RAF
llijepo otvori RAF file u Photoshopu (Adobe Camera Raw).
jos bolji je ovaj besplatni program: http://www.geocities.co.jp/SiliconVa...919/s7raw.html

slikni u RAW (Raf) formatu,
obradi u S7Raw, i sejvaj kao jpg (odmah ce ti prevesti 4 megapiksela u 8 megapiksela, jer je
Fujijev RAW format uvijek interpoliran, zbog sac'astog senzora).

Onda taj jpg unesi u Photoshop, stavis na 300 dpi
i malo nakraju stavi USM...

Preporuca se najnizi ISO (ISO64) s RAWom.


RAW se nalazi skroz skriveno u Meniju
Evo ti na engleskom, ako pomogne manual: http://www.fujifilmusa.com/JSP/fuji/...500_Manual.pdf
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 18:48   #12
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
S5500 ima raw format RAF
llijepo otvori RAF file u Photoshopu (Adobe Camera Raw).
jos bolji je ovaj besplatni program: http://www.geocities.co.jp/SiliconVa...919/s7raw.html

slikni u RAW (Raf) formatu,
obradi u S7Raw, i sejvaj kao jpg (odmah ce ti prevesti 4 megapiksela u 8 megapiksela, jer je
Fujijev RAW format uvijek interpoliran, zbog sac'astog senzora).

Onda taj jpg unesi u Photoshop, stavis na 300 dpi
i malo nakraju stavi USM...

Preporuca se najnizi ISO (ISO64) s RAWom.


RAW se nalazi skroz skriveno u Meniju
Evo ti na engleskom, ako pomogne manual: http://www.fujifilmusa.com/JSP/fuji/...500_Manual.pdf

Našla RAW u meniju, namestila, hvala!
Hvala i za program!


Zašto je za RAW bolji najniži ISO?
__________________
Pisaljke vetra na mapi mojih lutanja beleže pesmu.
AlBali is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 19:45   #13
zato jer je RAW digitalni negativ, nema nikakve obdrade u fotoaparatu, pa cak niti smanjenja suma...
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 16:40   #14
U najnovijem Digital foto magazinu imaš temu obradu slika u RAW formatu.
Jack Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2007., 23:57   #15
Quote:
Jack Hammer kaže: Pogledaj post
U najnovijem Digital foto magazinu imaš temu obradu slika u RAW formatu.
A, j**ga... pitanje da li to ima u Beogradu, nisam ga viđala. U svakom slučaju, hvala na obaveštenju, ako ne nađem zamoliću nekoga da mi donese.
__________________
Pisaljke vetra na mapi mojih lutanja beleže pesmu.
AlBali is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2007., 17:40   #16
Quote:
AlBali kaže: Pogledaj post
A, j**ga... pitanje da li to ima u Beogradu, nisam ga viđala. U svakom slučaju, hvala na obaveštenju, ako ne nađem zamoliću nekoga da mi donese.
U tom slučaju potraži u ReFoto od travnja (aprila) ove godine.
Možda ti članak "možemo li bez skenera?" (str. 32) pomogne.
Jack Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 08:27   #17
Quote:
Jack Hammer kaže: Pogledaj post
U tom slučaju potraži u ReFoto od travnja (aprila) ove godine.
Možda ti članak "možemo li bez skenera?" (str. 32) pomogne.
Digital foto definitivno nema Zadužila sam prijateljicu u Zagrebu da mi ga kupi, pa kad budem tamo za par nedelja, uzmem ga.

Definitivno ću potražiti taj broj ReFoto, vidim da ga, iz nekog razloga nisam kupila.

I, definitivno znam koji je mesec travanj Meni je uvek krivo kad sam u Hrvatskoj i čujem da većina ljudi ne koristi te lepe nazive, već mesece zovu po broju. A ne znam zašto je to tako.
__________________
Pisaljke vetra na mapi mojih lutanja beleže pesmu.
AlBali is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2007., 06:33   #18
Quote:
AlBali kaže: Pogledaj post

Meni je uvek krivo kad sam u Hrvatskoj i čujem da većina ljudi ne koristi te lepe nazive, već mesece zovu po broju. A ne znam zašto je to tako.
ne znam, valjda jer je po broju lakse...
sijecanj, veljaca mi zvuci formalno bas kao januar, februar
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 12:39   #19
Question Predaja oglasa iliti jel' DPI isto što i PPI?

Ovako, trebam predati oglas u TIF formatu CMYK skali i da bude 300dpi. E sad, meni nije problem niti .tif niti CMYK nego tih 300dpi. Jel' to isto što i 300ppi? Pošto ja ne znam kakve oni printere imaju i koliki je taj "dot", ili kako se to već gleda. Ja u svom programu imam samo da mogu postaviti ppi rezoluciju. Oglas je za jedne novine.

Znači jel' 300dpi isto što i 300ppi, i ako nije koliko je onda 300dpi-a u ppi-ima?
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 13:32   #20
To ti je isto. Dots per inch ili pixels per inch
minja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:14.