Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Stvaranje glazbe

Stvaranje glazbe Glazbena oprema, note, tablature, poduka, bendovi forumaša...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2016., 21:36   #201
Pjevanje sa zagrijavanjem glasa

Hej svima Imam pitanje sto se tice pjevanja, odnosno zagrijavanja glasa. Dakle, ja sam navikla zagrijavati glas u zadnje vrijeme kroz jednu aplikaciju na mobitelu (dobro, nije ni bitno) al uglavnom na te vjezbice postrosim nekih 10 min i onda idem pjevat s gitarom i kroz pola sata totalno propjevam onako da dobro zvuci. Eh međutim, primjetila sam da nakon takvog zagrijavanja dobim kao neki sasvim drugi glas kojim mogu skoro sve otpjevati. Muči me to što bez tog zagrijavanja stvarno ne pjevam dobro i ne mogu se skoncentrirati ni na korištenje dijafragme ni ništa. U glazbenoj školi sam također naviknuta da se upjevamo na solfeggiu prije "ozbiljnijeg" pjevanja. Problem je u tome što sam nekima iz svog razreda slala videe kako pjevam i svi su oduševljeni ili barem tako kažu al naravno to je pjevanje nakon dužeg upjevavanja. Rastužuje me kad me onda prijatelji pitaju daj sad pjevaj, a ja im kažem da ne mogu bez zagrijavanja (stvarno, grozno bi zvučalo) onda kažu da glumim ili nešto tipa: ili znaš pjevat ili ne znaš. Ima li neki trik da na brži način dođem do tog svog "upjevanog glasa" kad mi se prohtije bez 15 ili 30 min prethodnog zagrijavanja ili ništa od toga? Hvala unaprijed!
mini122 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 22:21   #202
Da od Usaina Bolta traže da trči svoje najbolje vrijeme bez zagrijavanja, poslao bi ih u neku stvar. Doduše, budući da svakodnevno trenira, mogao bi i nezagrijan biti brži od većine smrtnika.

Moja poanta je sljedeća: ako svakodnevno treniraš, mišići će ti zapamtiti kako se moraju ponašati kada tijelo pjeva i trebat će im sve manje vremena da dođu na "radnu temperaturu". Govorimo o mjesecima i godinama da bi se stekla potrebna kondicija (naravno, svaki glas je različit i nekima to ne treba). Naravno, ima kod tebe i psihičkog momenta (dodatne sigurnosti i tako).

Dakle, vježbaj svaki dan i prati kako ti forma raste. No unatoč svemu upjevavanje prije nastupa uvijek će biti dobra ideja. Tako da frendovima ili pjevaj nešto jednostavnije ili ih pošalji na isto mjesto kao Usain Bolt.
zgdust is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 15:58   #203
Pozdrav svima... stvar je ovakva, sam pravim svoje instrumentale vec 4 godine i zelja mi je snimiti pjesmu (iz zezancije nista ozbiljno, samo hobby), ali pjevam grozno.. dali je moguce nauciti pjevati ako imas uzasan glas? Imam 19 godina.. dali je prekasno?

Bilo kakav savjet,video,link je dobrodosao
Hrvoje1996 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 16:12   #204
Što znači užasan glas? Da ti se ne sviđa boja ili da nemaš sluha?

Nikad nije prekasno i napredak je uvijek moguć, ali budi svjestan da treba uložiti puno truda i vremena da se to posloži (a ni tada neće zvučati onako dobro kao kod prirodnih talenata). Ako si dovoljno motiviran, uzmi satove pjevanja.
zgdust is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 17:00   #205
Quote:
Hrvoje1996 kaže: Pogledaj post
Imam 19 godina.. dali je prekasno?
Prekasno sigurno ne, ali možda prerano. Jesi li mutirao do kraja? Ako ne, glas će ti još neko vrijeme biti nestabilan.
zgdust is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2016., 23:38   #206
Molim te, nemoj ljudima govoriti gluposti.
S 19 godina nikome ne može biti prerano da počne učiti pjevanje, mutirao dokraja ili ne.
A mišići ne pamte i ne mogu pamtiti ništa, nego to radi mozak. Mišići koji sudjeluju u pjevanju redovitim vježbanjem bivaju - izvježbani, razgibani itd., što znači "brži dolazak na radnu temperaturu", to si dobro rekao. A osoba mora, što se kaže, osluškivati tijelo i organe koji sudjeluju u pjevanju da vidi gdje zapinje, kako i zašto te koje joj točno tehnike olakšavaju određeni posao.



***

Mini122, to je premalo informacija da bi ti neko mogao ozbiljnije pomoći. Gdje točno zapinje? Koji dio raspona te muči?
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 12:25   #207
Quote:
bhavatarini kaže: Pogledaj post
mišići ne pamte i ne mogu pamtiti ništa, nego to radi mozak.
Ti dakle, osim što nisi u stanju prepoznati metaforički izraz, smatraš da svake radnje moramo biti u potpunosti svjesni da bi je obavljali? Nikad čula za automatizam?

Ljudi poput tebe su mi inače omiljena forumska podvrsta. Neće prstom maknuti kad netko traži pomoć, ali će se odmah uključiti kad treba posrati nekog tko je to pokušao.
zgdust is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 12:28   #208
Quote:
bhavatarini kaže: Pogledaj post
S 19 godina nikome ne može biti prerano da počne učiti pjevanje, mutirao dokraja ili ne.
Čovjek se čudio zašto mu glas zvuči užasno. Ako je u procesu mutiranja, sigurno ne može očekivati stabilnost istog. Ali da, naravno da može vježbati. Tu sam se nespretno izrazio.
zgdust is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 14:53   #209
mislim da sam do kraja mutirao jednostavno ne volim svoj glas, boju.. Kada pjevam jos je nekako ok ali kada se snimim telefonom zvuci uzasno
Hrvoje1996 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 20:22   #210
Quote:
zgdust kaže: Pogledaj post
Ti dakle, osim što nisi u stanju prepoznati metaforički izraz, smatraš da svake radnje moramo biti u potpunosti svjesni da bi je obavljali? Nikad čula za automatizam?

Ljudi poput tebe su mi inače omiljena forumska podvrsta. Neće prstom maknuti kad netko traži pomoć, ali će se odmah uključiti kad treba posrati nekog tko je to pokušao.
Ajde molim te, nemoj.
Metafore i slikovitost su mi itekako poznati, o vrli pjesniče, ali ako si rekao glupost, onda je to glupost, a ne slikovitost. Razumiješ? Dobro jutro da hrpu toga radimo automatski. Ali onaj koji počinje s pjevanjem i želi pritom nešto promijeniti i poboljšati mora, ali m-o-r-a ama baš svega biti svjestan što pritom radi upravo zato da bi ostvario željeni cilj. Ne razumijem koji dio ti nije jasan. To tek s vremenom (i, pazi, govorimo o mnogo vremena) postaje automatizam. Dakle, navodiš na krivi trag.

A o pomoći molim te šuti jer ti je domet sljedeće: "Da od Usaina Bolta traže da trči svoje najbolje vrijeme bez zagrijavanja, poslao bi ih u neku stvar. [...] Dakle, vježbaj svaki dan i prati kako ti forma raste. No unatoč svemu upjevavanje prije nastupa uvijek će biti dobra ideja. Tako da frendovima ili pjevaj nešto jednostavnije ili ih pošalji na isto mjesto kao Usain Bolt."; nou šit, Šerlok. Nisi curi ništa rekao, a ne vidiš ni da joj se nema što reći dok ne pruži više informacija. Kužiš?
Nakon toga ću joj vrlo rado pomoći, kako sam već i napisala.



Quote:
Hrvoje1996 kaže: Pogledaj post
mislim da sam do kraja mutirao jednostavno ne volim svoj glas, boju.. Kada pjevam jos je nekako ok ali kada se snimim telefonom zvuci uzasno
Boja glasa ti je takva kakva je i nema tu puno pomoći. Možeš ju do određene granice izmanipulirati raznim načinima, ali to je teško napamet savjetovati.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 21:34   #211
Quote:
bhavatarini kaže: Pogledaj post
Nisi curi ništa rekao, a ne vidiš ni da joj se nema što reći dok ne pruži više informacija.
Cura je sve prilično detaljno opisala. Bolje pjeva kad je upjevana pa sam joj, zamisli, savjetovao da ne pjeva bez zagrijavanja. A što duže vježba, manje će joj vremena trebati i dobit će na sigurnosti. Koji je tu dio sporan? Ovo s Boltom neću uopće komentirati jer si cijepljena protiv humora i retoričkih figura.
zgdust is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 10:39   #212
Quote:
bhavatarini kaže: Pogledaj post
Ajde molim te, nemoj.
Metafore i slikovitost su mi itekako poznati, o vrli pjesniče, ali ako si rekao glupost, onda je to glupost, a ne slikovitost. Razumiješ? Dobro jutro da hrpu toga radimo automatski. Ali onaj koji počinje s pjevanjem i želi pritom nešto promijeniti i poboljšati mora, ali m-o-r-a ama baš svega biti svjestan što pritom radi upravo zato da bi ostvario željeni cilj. Ne razumijem koji dio ti nije jasan. To tek s vremenom (i, pazi, govorimo o mnogo vremena) postaje automatizam. Dakle, navodiš na krivi trag.

A o pomoći molim te šuti jer ti je domet sljedeće: "Da od Usaina Bolta traže da trči svoje najbolje vrijeme bez zagrijavanja, poslao bi ih u neku stvar. [...] Dakle, vježbaj svaki dan i prati kako ti forma raste. No unatoč svemu upjevavanje prije nastupa uvijek će biti dobra ideja. Tako da frendovima ili pjevaj nešto jednostavnije ili ih pošalji na isto mjesto kao Usain Bolt."; nou šit, Šerlok. Nisi curi ništa rekao, a ne vidiš ni da joj se nema što reći dok ne pruži više informacija. Kužiš?
Nakon toga ću joj vrlo rado pomoći, kako sam već i napisala.



Boja glasa ti je takva kakva je i nema tu puno pomoći. Možeš ju do određene granice izmanipulirati raznim načinima, ali to je teško napamet savjetovati.
znaci da odustanem?
Hrvoje1996 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2016., 01:06   #213
Dobra veče' svim pjevačima. Ne znam jel ovo offtopic, ali ću pokušati svejedno.
Jel itko od vas ovdje ima želju za sviranjem i pjevanjem na zrinjevcu, trgu, glavnom kad dođe proljeće (i malo zatopli) ponekad za gušt, a ponekad za novce?
davidj00tube is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2016., 12:01   #214
Quote:
Hrvoje1996 kaže: Pogledaj post
mislim da sam do kraja mutirao jednostavno ne volim svoj glas, boju.. Kada pjevam jos je nekako ok ali kada se snimim telefonom zvuci uzasno
Ljudi u pravilu ne vole, barem ispočetka, čuti svoj glas snimljen na uređaju jer drukčije čujemo vlastiti glas negoli ga čuje okolina pa često nastane svojevrsni "šok" kada čujemo kako ustvari zvučimo snimljeni na uređaju.

Na boju ne možeš osobito utjecati, a bilo kakva dugotrajnija manipulacija u smislu potamnjivanja odnosno posvjetljivanja glasa je štetna. To što se tvoja boja ne sviđa tebi, ne znači da se ne može svidjeti drugima, i to treba imati na umu. Daleko bitnije od boje jest imaš li sluha? To je apsolutni preduvjet za bilo kakav uhu ugodan pjev. Sve ostalo se može manje-više doraditi kroz rad.

19 godina je idealno za početak, ako te zaista zanima pjevanje s naglaskom na pjevačku tehniku, još stigneš upisati pripremni razred u glazbenoj školi, no prije toga neka te svakako posluša stručna osoba.
__________________
hic Rhodus, hic salta
livmed is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2016., 13:49   #215
Quote:
livmed kaže: Pogledaj post
Ljudi u pravilu ne vole, barem ispočetka, čuti svoj glas snimljen na uređaju jer drukčije čujemo vlastiti glas negoli ga čuje okolina pa često nastane svojevrsni "šok" kada čujemo kako ustvari zvučimo snimljeni na uređaju.

Na boju ne možeš osobito utjecati, a bilo kakva dugotrajnija manipulacija u smislu potamnjivanja odnosno posvjetljivanja glasa je štetna. To što se tvoja boja ne sviđa tebi, ne znači da se ne može svidjeti drugima, i to treba imati na umu. Daleko bitnije od boje jest imaš li sluha? To je apsolutni preduvjet za bilo kakav uhu ugodan pjev. Sve ostalo se može manje-više doraditi kroz rad.

19 godina je idealno za početak, ako te zaista zanima pjevanje s naglaskom na pjevačku tehniku, još stigneš upisati pripremni razred u glazbenoj školi, no prije toga neka te svakako posluša stručna osoba.

O glazbenoj skoli nisam razmisljao, ali vjerujem da imam sluha jos uvijek ucim i citam knjige o glazbi i njenoj teoriji.. nadam se da ce to pomoci
Hrvoje1996 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 16:01   #216
Jos jedno mutavo pitanje.. zivim u prizemlju i stvarno zelim raditi sve te vokalne vijezbe ali imam osjecaj da me susjedi mogu cuti i da cu se osramotiti, pokusam ja svejedno odraditi sve to ali nekako nikako ne mogu izbaciti maksimum od sebe jer skroz mislim hoce li me netko cuti ili ne..
Hrvoje1996 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2016., 13:40   #217
Quote:
Hrvoje1996 kaže: Pogledaj post
Jos jedno mutavo pitanje.. zivim u prizemlju i stvarno zelim raditi sve te vokalne vijezbe ali imam osjecaj da me susjedi mogu cuti i da cu se osramotiti, pokusam ja svejedno odraditi sve to ali nekako nikako ne mogu izbaciti maksimum od sebe jer skroz mislim hoce li me netko cuti ili ne..
Ko da sam ja ovo pisala. Samo sto nije to zbog sramote nego ne znam, zelim bit sama sa svojim glasom a ovako ne mogu u potpunosti pustiti glas
__________________
You have to be fearless and take chances. Don't live life fearing what comes next. Life is too short to be anything but happy.
smartgirl498 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 20:12   #218
Quote:
zgdust kaže: Pogledaj post
Cura je sve prilično detaljno opisala. Bolje pjeva kad je upjevana pa sam joj, zamisli, savjetovao da ne pjeva bez zagrijavanja. A što duže vježba, manje će joj vremena trebati i dobit će na sigurnosti. Koji je tu dio sporan? Ovo s Boltom neću uopće komentirati jer si cijepljena protiv humora i retoričkih figura.
Ako ti misliš da je to detaljno, onda ti moram najotvorenije reći da si - neznalica. I captain obvious. Naravno da ljudi bolje pjevaju kad se upjevaju. I da će glas biti uvježbaniji i da će sve to daleko kraće trajati što se dulje vježba. To nije nikakav savjet, to se apsolutno podrazumijeva. Mislim, o čemu govorimo uopće?
I genijalni su ti "humor i retoričke figure", nema šta. Poškakljaj me da se nasmijem.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 20:35   #219
Quote:
Hrvoje1996 kaže: Pogledaj post
znaci da odustanem?
Ma kakvi!

Kad si se zainteresirao za pjevanje? Ako si (relativno) nedavno počeo baš pjevati, a ne onako usput pjevušiti, sigurno ti je glas dosta slab. Tj. vokalni aparat. Što dulje budeš pjevao, to će ti mišići, pluća i ostalo sve više ojačavati, a onda to i drukčije zvuči, praktički uvijek ugodnije. A i livmed ti dobro kaže, možda je to više do šoka. Ali nipošto se ne slažem s njim glede štetnosti posvjetljivanja i potamnjivanja.



A što se tiče srama, ne znam.
Ako je zvučna izolacija dobra, gotovo sigurno se to ne čuje, možda tu i tamo nešto. Jer - em je dan pa ima daleko više okolne buke, što s ulice, što kod ljudi u stanovima, gledaju TV, slušaju glazbu, što god, em pretpostavljam da vas zanima pop glazba pa teško da vas dvoje projicirate zvuk da se baš toliko čuje, da "probija zidove".
Također, to ovisi i o tome gdje u registru vam pjesma sjeda. Ako je po srednjem (koji pada oko govornog glasa i ponešto okolo) i niskom dijelu registra, to je daleko manje prodorno kroz zatvoren prostor; viši pak dio registra funkcionira drukčije jer se zvuk drukčije proizvodi i mene susjedi iznad i ispod (i pored, ovisno o tome gdje sam u stanu dok vježbam) čuju čak i kad neki (za moj glas) visoki ton otpjevam srednje glasno, bez jake projekcije, a sve to po danu i uz odličnu izolaciju.

Jeste li me išta shvatili?
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.

Zadnje uređivanje bhavatarini : 12.02.2016. at 20:49.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2016., 14:35   #220
Da li netko zna kako se kreću cijene privatnih sati za pjevanje?
ana77 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:11.