Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2011., 18:40   #21
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
ukratko, film je sranje, ništa od navedenih "dokaza" nije točno, jedno od najgorih smeća na netu s čim se čovjek može zaraziti...

imaš brdo tekstova i filmova na netu koji ga demantiraju, čitaj, gledaj, obrazuj se...

što se tiče povijesnih spisa, jesi li se ikad zapitao koliko je uopće povijesnih spisa preživjelo 2000 godina i više? 1000, 500, 100, 10? s obzirom koliko je spisa preživjelo, isus se sasvim pristojno spominje...
Dali sad bacaš sumnju na povijest kao znanost koja se temelji na činjenicama ili?
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 18:57   #22
evo činjenica:
http://www.youtube.com/watch?v=JuyIx...eature=related
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 19:25   #23
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Bog čini himene svojih rodica fantastično elastičnima.
A čitav himen je definicija djevičanstva od kad?
Zmus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 19:26   #24
A gdje su nebiblijski dokazi o postojanju Isusa?
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 19:26   #25
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
"Dobar" mi je ovo argument.

Sve ti treba crtati. Većina tzv. bogorodica prema vjerovanju njihovih religija nisu bile djevice.



Quote:
Pa što? I Marija je rodila Isusa pa je ostala djevica.

Bog čini himene svojih rodica fantastično elastičnima.

Ako netko zna bolje, nek dokaže da neka od tih bogorodica nije djevica bila i ostala. Bog voli pokorne djevice, pa ih takvima i perpetualizira.
Očajnički pokušaj. Vjernici tih religija nisu vjerovali da su one djevice. Što se tiče Marije, ona je ostala djevica, u smislu da nije imala odnose sa muškarcem, ova priča o himenu je tvoja zloća i pokvarenost. Sa tim da je iz Biblije jasno samo da je Isusa rodila bez da je spavala sa muškarcem, a nakon toga se ne zna, prema tradiciji nije ni nakon Isusovog rođenja.
Toza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 19:28   #26
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
A gdje su nebiblijski dokazi o postojanju Isusa?
Ja sam našao namanje 150 autora koji ga spominju u razmaku 20 do 200 godina od njegove smrti. Izvan Biblije naravno.
Toza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 19:32   #27
daj neke i djela gdje se spominje.....
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 19:42   #28
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
daj neke i djela gdje se spominje.....
Neću navoditi one klasične, tipa Talmuda, Josipa Flavija, Svetonija, Tacita.... već neke za koje niko nikad na ovom forumu nije čuo:

Od nekršćana: Hijerokle, Seneka, Makrobije, Trajan, Marko Aurelije, Antonije Pio, Hadrijan, Juvenal...

Od kršćana izvan Biblije: Evanđelje po Petru, Didahe, Barnabina poslanica, Sirijske Didaskalije, Herma Pastir...

Od gnostičkih: Tomino evanđelje, Marcion, Evanđelje po Jakobu...
Toza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 19:49   #29
Ja ne mogu uzeti kao bezuvjetnu istinu riječi nekoga o nekom događaju kojemu on sam nije prisustvovao, štoviše, nije niti postojao za vrijeme tog događaja,a pogotovo ne riječi iz nekog evanđelja.....
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 20:25   #30
Quote:
mali sime kaže: Pogledaj post
Emiliane, ja sam poprilično trezveni lik koji je po prirodi prilično skeptičan i tražim da su tvrdnje utemeljene - kako moje tako i onoga koji tvrdi nešto drugo... trudim se da tvrdnje drugih sudim istom mjerom kojima sudim svoje.

Ovaj film je smijurija po pitanju utemeljenosti 1. dijela.
Ako misliš suportno, jednostavno dokaži tvrdnje iz 1. dijela filma i zaradi 1000$, pa častiš pivom
Gle, nisam spominjao 'činjenice' Zeitgeista... nego općenito činjenice koje postoje, a vjernici za njih ne mare ili ne znaju
-Isusa ne spominje ni jedan ozbiljan povijesničar, osim što se osvrću na kršćane koji mu se mole...
-ni jedan povjesničar nije izvijestio o njegovim čudima kojih je bilo u evanđeoskim pričama na tisuće
-u prošlosti je bilo puno sinova božjih u svim religijama
-postoje mnoge verzije evanđelja - koja je prava? (btw. pobjednici pišu povijest)
-crkva koja je 'navodno' od Boga je činila užasne stvari kroz povijest (neviđeni teror i nasilje)
-Pavao propovijeda i širi novu verziju kršćanstva koja nije bila poznata u Jeruzalemu
-12 je apostola, a samo Pavao širi evanđelje po svijetu i poučava svoju verziju, o drugima ne znamo ništa (zameo ih vjetar)
-Isus je imao braću i sestre - kažu evanđelja
-Marija nije bila djevica, kako to crkva uči - o čemu sama evanđelja nedvojbeno svjedoče!
-mnoge biblijske priče (mitovi) su preuzeti iz Egipta, Sumera i drugih prethodnih civilizacija
-hrpa nelogičnosti i kontradiktornosti u biblijskim tekstovima
-biblijski tekstovi su puno zastrašivanja i prijetnji, što je nespojivo s duhovnošću i dokazuje da se radi o manipulaciji ljudima strahom
Takvih činjenica ima još daleko više i nema smisla da ih sad sve iznosim...
Emilian is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 20:28   #31
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
Ja ne mogu uzeti kao bezuvjetnu istinu riječi nekoga o nekom događaju kojemu on sam nije prisustvovao, štoviše, nije niti postojao za vrijeme tog događaja,a pogotovo ne riječi iz nekog evanđelja.....
Ako odbacuješ Isusa kao povjesnu osobu onda trebaš odbaciti sve ostale ličnosti antike jer se po broju spominjanja, broju autora koji ih spominju i po vremenskom razmaku spisa o njima od njihovog života niko ne može usporediti sa Isusom. Recimo, o Budi su prvi spisi sastavljeni 500 godina od njegove smrti. O Aleksandru Makedonskom i ostalima da i ne pričam.

1. Neki od najvećih biblisjkih stručnjaka, dr. Norman Geisler (možda najveći živući stručnjak za Bibliju) i dr. William Nix kažu:

"Ne samo da je Novi zavet preživio u više rukopisa od bilo koje druge knjige iz drevnih vremena, već je preživio u čistijem obliku od bilo koje druge velike knjige - obliku koji je 99,5% čist."

2. Čak i liberlani stručnjaci priznaju da je više od 95 posto Novog Zavjeta autentično

Bibliografski dokazi svjedoče za Novi Zavjet!

DJELO DATUM PISANJA PRVA KOPIJA VREMENSKI RASPON BROJ KOPIJA

Novi Zavjet 40. - 100. po.Kr. 120. (325) po.Kr. 20 god. (225) 24 000

Ilijada 900 pr.Kr. 400 po. Kr. 1500 god. 643

Plinije Mlađi 61. -113. po. Kr. 850. po. Kr. 750 god. 7


U zagradi je prva cjelovita kopija Novog Zavjeta iz 325. godine, a postoje skoro cijele kopije već i nakon stotinjak godina.


Da pojasnim, ovdje imamo najsačuvanije djelo antike, to je Ilijada sa 643 kopije, dok Novi Zavjet ima 24 000 kopija! I to sa tri kontinenta! Pošto kopije Novog Zavjeta ne dolaze sa istog mjesta, već sa tri kontinenta, pada teza o teoriji zavjere. Dalje, djelo antike sa najmanjim razmakom sačuvane kopije od originala su "Pisma" Plinija Mlađeg, kopija koju posjedujemo je 750 godina mlađa od originala. Najranija kopija Novog Zavjeta, fragment Ivana je samo 20 godina mlađa od originala, a cjeloviti Novi Zavjet je 225 godina mlađi od originala. Za primjer, prva kopija Ilijade je 1500 godina mlađa od Homerova originala.

Ne postoji NITI JEDNO DRUGO DJELO ANTIKE KOJE JE SAČUVANO U TOLIKO KOPIJA, SA TOLIKO LOKACIJA, TOLIKO PUTA CITIRANO I SA TAKO MALIM RAZMAKOM PRVE KOPIJE KOJU POSJEDUJEMO OD ORIGINALA!

Samo iz citata prvih crkvenih otaca može se sastaviti 17 Novih Zavjeta.

Cezar je uništio aleksandrijsku knjižnicu sa 700 000 svitaka, ostak od 3 000 spisa uništili su Arapi, a Rimljani su uništili i 500 000 spisa iz Kartage i Menfisa. Da ne govorimo o provalama barbara u rimsko carstvo. Dobro da je išta od spisa iz antike preživjelo.

Kada se sve saber možda je 5 posto spisa antke preživjelo.

Ali, ipak, Isus je najspominjanija osoba antike, ako se u njegovo postojanje sumnja, onda sve ostale ličnosti do srednjenjeg vijeka ne treba uopće ni uzimati u obzir.

O ISUSU PIŠE VIŠE OD 150 PISACA U VIŠE OD 150 SPISA U RAZMAKU OD 20 DO 200 GODINE OD NJEGOVE SMRTI. Nitko drugi iz antike nije ni približan tom broju spominjan.
Toza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 20:29   #32
Quote:
Emilian kaže: Pogledaj post
Gle, nisam spominjao 'činjenice' Zeitgeista... nego općenito činjenice koje postoje, a vjernici za njih ne mare ili ne znaju
-Isusa ne spominje ni jedan ozbiljan povijesničar, osim što se osvrću na kršćane koji mu se mole...
-ni jedan povjesničar nije izvijestio o njegovim čudima kojih je bilo u evanđeoskim pričama na tisuće
-u prošlosti je bilo puno sinova božjih u svim religijama
-postoje mnoge verzije evanđelja - koja je prava? (btw. pobjednici pišu povijest)
-crkva koja je 'navodno' od Boga je činila užasne stvari kroz povijest (neviđeni teror i nasilje)
-Pavao propovijeda i širi novu verziju kršćanstva koja nije bila poznata u Jeruzalemu
-12 je apostola, a samo Pavao širi evanđelje po svijetu i poučava svoju verziju, o drugima ne znamo ništa (zameo ih vjetar)
-Isus je imao braću i sestre - kažu evanđelja
-Marija nije bila djevica, kako to crkva uči - o čemu sama evanđelja nedvojbeno svjedoče!
-mnoge biblijske priče (mitovi) su preuzeti iz Egipta, Sumera i drugih prethodnih civilizacija
-hrpa nelogičnosti i kontradiktornosti u biblijskim tekstovima
-biblijski tekstovi su puno zastrašivanja i prijetnji, što je nespojivo s duhovnošću i dokazuje da se radi o manipulaciji ljudima strahom
Takvih činjenica ima još daleko više i nema smisla da ih sad sve iznosim...
Pozivam te na formalnu debatu gdje ću POBITI SVE OVE NAVODE!
Toza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 20:36   #33
Ekrem ima 9,5mil pregleda na youtubu, dali nam je ti ikakav podatak? Nitko nije rekao da je Biblija promjenjena s godinama. Ne možemo uspoređivati Aleksandra Makedonskog sa Isusom. U spisima o Aleksandru makedonskom nema podataka koji bi govorili da nije postojao ili da nije pokorio onolike narode. U knjizi o Isusu piše da je sa dvije ribe nahranio 5000ljudi, da je hodao po vodi i sl. Ja kao racionalist ne mogu takvu knjigu smatrati ozbiljnom i uzimati ju kao činjenicu u daljnjoj raspravi....
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 20:40   #34
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
Ekrem ima 9,5mil pregleda na youtubu, dali nam je ti ikakav podatak? Nitko nije rekao da je Biblija promjenjena s godinama. Ne možemo uspoređivati Aleksandra Makedonskog sa Isusom. U spisima o Aleksandru makedonskom nema podataka koji bi govorili da nije postojao ili da nije pokorio onolike narode. U knjizi o Isusu piše da je sa dvije ribe nahranio 5000ljudi, da je hodao po vodi i sl. Ja kao racionalist ne mogu takvu knjigu smatrati ozbiljnom i uzimati ju kao činjenicu u daljnjoj raspravi....
U "čuda" možeš vjerovati ili ne moraš. Ali ne možeš sporiti da je postojao ako se držiš, ne standardnih, nego čak strožih načela historiografije. Tvoje je pravo da vjeruješ da Bog ne postoji, da je ništa stvoritelj svega, ili da Bog ako postoji nije u stanju da nadiđe zakone koji vladaju u manifestiranom univerzumu, odnosno naše tri dimenzije.
Toza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 20:44   #35
Cjeli svjet je obmanut religijama.
__________________
bye bye
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 21:20   #36
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
U "čuda" možeš vjerovati ili ne moraš.
Ako Isusoboga okljaštriš od njegovih golemih čudesa i Božanske pozicije i megalomanskih tvrdnji, onda si dobio marginalnog praznovjernog, napuhanog i lažljivog stolarevog sina, koji je sasvim nebitan.
Kao takav ne može biti povijesna osoba. To što su se crkvenjaci raspisali o tom liku, crpeći nadahnuće iz svoje mašte i legendi, to više dokazuje da je to lik iz bajki, nego netko konkretan. Uostalom, nitko nije ništa zapisao od očevidaca, samo su ponavljali razne kontradiktorne kršćanske legende.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 21:47   #37
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ako Isusoboga okljaštriš od njegovih golemih čudesa i Božanske pozicije i megalomanskih tvrdnji, onda si dobio marginalnog praznovjernog, napuhanog i lažljivog stolarevog sina, koji je sasvim nebitan.
Kao takav ne može biti povijesna osoba. To što su se crkvenjaci raspisali o tom liku, crpeći nadahnuće iz svoje mašte i legendi, to više dokazuje da je to lik iz bajki, nego netko konkretan. Uostalom, nitko nije ništa zapisao od očevidaca, samo su ponavljali razne kontradiktorne kršćanske legende.
Nisu u pitanju kršćanske legende već su samo pod Isus stavili par ljudi i njihova djela.
Od Simona Magusa i Apolonije iz Tijane recimo skoro 90% su preuzeli besramno
Najveći plagijat je Ivanovo evanđelje gdje kao fol neki Isus dolazi U Samariju i svi očekuju mesiju a tamo cjela Samarija Simona Magusa držala za mesiju i naravno onda da bi razbili tu shemu poslije su Isusa ubacili u ono što je Simon ustvari.

Mislite li da je slučajno što su Isusa optužili da je Samarijac??
__________________
bye bye

Zadnje uređivanje Pater Petar : 19.07.2011. at 22:19.
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 22:11   #38
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
Pozivam te na formalnu debatu gdje ću POBITI SVE OVE NAVODE!
Pristajem, ali ne znam što bih sad trebao - otvoriti novi topic? Ili ga ti otvori s citatom ovih teza koje sam naveo pa ih pobijaj - da vidimo!
Emilian is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 22:17   #39
Quote:
Emilian kaže: Pogledaj post
Pristajem, ali ne znam što bih sad trebao - otvoriti novi topic? Ili ga ti otvori s citatom ovih teza koje sam naveo pa ih pobijaj - da vidimo!
Pristaješ na debatu s jednim verbalnim silovateljem kojem je svaka druga riječ vrijeđanje tipa sotonisti i vještice za sve one koji ne misle na isti način kao on??
__________________
bye bye
Pater Petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2011., 23:53   #40
Quote:
Emilian kaže: Pogledaj post
Pristajem, ali ne znam što bih sad trebao - otvoriti novi topic? Ili ga ti otvori s citatom ovih teza koje sam naveo pa ih pobijaj - da vidimo!
Odlično! Sutra otvaram topic na debatama.
Toza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:39.