Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2016., 19:59   #5101
Pozdrav. Da li je ovaj nalaz uredan? Nisu li LH i FSH suviše niski?

(S) Estradiol 111 pmol/L (40 - 162)
(S) LH 1.6 lU/L (0.6 - 12.1)
(S) FSH 1.4 lU/L (1 - 12)
(S) Prolaktin 6.9 µg/L (3.5 - 19.4)
(S) Testosteron ukupni 18.9 nmol/L (8.3 - 30.2)
(S) Testosteron slobodni 456.3 pmol/L (174 - 729)
(S) Udio slobodnog testosterona 2.4% (1.0 - 2.7)
(S) SHBG 37 nmol/L (15 - 100)

Hvala.
IvanSP3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 16:45   #5102
Takoder bih dopunila svoj nalaz sa kraja prosle str.
sa vrijednostima:

Antitrombin - aktivnost 92.6 % (75.0 - 125.0)
FVIII 2.04 kIU/L (0.50 - 1.49)
FIX 1.13 kIU/L (0.55- 1.63)
FXI 0.70 kIU/L (0.67 - 1.27)
VWF- aktivnost 144.4 % (49.5 - 187.0)
sinolex is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 17:38   #5103
Pitanje u vezi nalaza moje mame.
Dakle, ona jako kašlje već 3 mjeseca, tijekom tog kašlja nešto ju počne gušiti i ne može doći do zraka.
Zatim su je počela bolit leđa (dolje kod bubrega), proširilo se na kukove i stražnjicu.
Zbog tih bolova otišla je dva puta na injekciju u stražnjicu, ali joj nije pomoglo.

Pije antibiotik CEFALIN 500 mg- svakih 12 sati po 2 tablete.

Što se tiče krvnog nalaza, svi parametri su u normali osim:
sedimentacija eritrocita 31 (4-24)
eritrociti 3.83
GGT 7 (9-35)
izuzetno povišen CRP 22.80 (0-5)

Zabrinjavajuća je krv u mokraći, povišeni CRP a i ti bolovi zbog kojih otežano hoda. Danas je otišla u bolnicu ortopedu kao hitan slučaj da ju pošalje na slikanje čega bude smatrao da treba.

Koje je vaše mišljenje? Da li se radi samo o nekoj blagoj upali (ako da, pretpostavljam da se ne može znati gdje se upala nalazi bez slikanja) ili može biti nešto ozbiljnije??
dzezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 12:11   #5104
Dobar dan,

može li mi netko protumačiti nalaz laboratorijske koagulacije
PV ( udjel ) 0,99 ref.interval. veći od 0,70 )
PV INR 1 L Terapijska širina 2,00-3,5
PV omjer 0,97 ref. interval do 1,12

Hvala

Pretrage sam radila jer mi se pojavljuju modrice na nogama.

Zadnje uređivanje kismo : 29.10.2016. at 12:43.
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 11:07   #5105
Quote:
sinolex kaže: Pogledaj post
Poštovani El Gato Felix,

molila bih Vas da mi kazete bih li se trebala brinuti. Naime vec kroz godinu dana redovito radim pretrage KKS (zbog manjka zeljeza). Dosad ostale vrijednosti sto se toga tice nisu bile zabrinjavajuce. Na nalazu od ovog tjedna su mi trombociti- 153 (158-424) što me samo po sebi ne bi zabrinulo (iako su ispod najnize vrijenosti) da nisu drasticno pali od posljednjeg nalaza u kolovozu - trombociti - 200, svibanj i ozujak - 170, a u 12. (krajem) mj 2015. god su bili 207, dok su krajem studenog 2015. bili 276.

Je li normalno da su oni otisli dolje toliko, tj. konstantno su u padu?
Poštovana,

trombocitopenijom smatramo broj trombocita ispod 150x10*9/L, tako da strogo uzevši Vi još uvijek nemate snižen broj trombocita.

S druge strane, kako navodite, u Vas je prisutna sideropenična anemija. Broj eritrocita i trombocita mogu biti povezani. Obično se uz sideropeničnu anemiju viđa povećan broj trombocita odnosno trombocitoza, no opisani su i slučajevi sa sniženim brojem trombocita ali iznimno rijetko.

Jeste li razriješili uzrok anemije? Pojačana menstruacijska krvarenja? Krvarenje iz probavnog sustava?

Jeste li učinili razmaz periferne krvi?

Nadalje, imate li Vi kakvih tegoba?

Povišene vrijednosti faktora VIII mogu se vidjeti u stanjima upale, infekcije, u trudnoći i uslijed uzimanja oralnih kontraceptiva, no mogu biti i prirođene, bez nekog posebnog uzroka.

Osim što može biti povezano s anemijom, čiji uzrok niste naveli, pad u broju trombocita može biti neovisan o anemiji koju imate, priča za sebe.

Najčešći uzrok blage izolirane trombocitopenije u odrasle osobe jest imuna trombocitopenija. Obično se u takvim slučajeva rutinski od pretraga rade razmaz periferne krvi te testiranje na HIV i hepatitis C, a ostale pretrage na indikaciju.

S obzirom da iz Vašeg upita nije jasno kakvih tegoba imate te što je u pozadini sideropenične anemije, ne mogu sa sigurnošću reći trebate li kakvu daljnju obradu ili bi bilo dovoljno praćenje broja trombocita, npr. u mjesečnim intervalima.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 11:22   #5106
Quote:
vegga kaže: Pogledaj post
mene muči ovo inhomogeno...dal je moguce da je masnije jetra jer sam dan prije UTZ jela dosta kolača i masnoe hrane
Inhomogena odnosno nejednolika struktura jetre na ultrazvučnom prikazu može biti samo dojam onoga tko pretragu izvodi, a može biti znak promijenjene jetre u smislu masne jetre ili upale.

Ako bi se radilo o masnoj jetri, tada to ne bi trebalo biti zbog prehrane unazad jednog dana prije pretrage jer je taj proces obično dugotrajniji i polaganiji i ne događa se u 24 sata.

S obzirom na to da gastroenterolog koji je radio ultrazvuk trbuha nije tome pridavao odveć pozornosti, vjerojatno taj nalaz nešto inhomogenije strukture jetre nije nešto što bi Vas trebalo u ovom trenutku zabrinjavati.

Po pitanju imunoglobulina ne znam što bih komentirao - tražili ste pretrage, dobili ste ih pa ih sada i napravite.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 11:40   #5107
Quote:
IvanSP3 kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Da li je ovaj nalaz uredan?
Kao što i sami vidite, jest. Tegobe koje ste iznosili na drugim temama ne moraju biti uzrokovane samo manjkom testosterona. I drugi su hormoni tu u igri, od štitnjače preko nadbubrežne žlijezde.

Quote:
dzezna kaže: Pogledaj post
Koje je vaše mišljenje? Da li se radi samo o nekoj blagoj upali (ako da, pretpostavljam da se ne može znati gdje se upala nalazi bez slikanja) ili može biti nešto ozbiljnije??
Iz onoga što ste naveli, Vaša majka ima ozbiljne simptome bez obzira na dosad učinjene krvne nalaze koji tek blaže odstupaju i time ne isključuju da se u podlozi ne nalazi ozbiljna bolest ili više njih te joj je svakako potrebna daljnja obrada.

Quote:
kismo kaže: Pogledaj post
Dobar dan,

može li mi netko protumačiti nalaz laboratorijske koagulacije
Uredan nalaz!
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 12:34   #5108
Hvala na odgovoru!
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 19:17   #5109
Hvala!
IvanSP3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 23:24   #5110
Quote:
IvanSP3 kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Da li je ovaj nalaz uredan? Nisu li LH i FSH suviše niski?

(S) Estradiol 111 pmol/L (40 - 162)
(S) LH 1.6 lU/L (0.6 - 12.1)
(S) FSH 1.4 lU/L (1 - 12)
(S) Prolaktin 6.9 µg/L (3.5 - 19.4)
(S) Testosteron ukupni 18.9 nmol/L (8.3 - 30.2)
(S) Testosteron slobodni 456.3 pmol/L (174 - 729)
(S) Udio slobodnog testosterona 2.4% (1.0 - 2.7)
(S) SHBG 37 nmol/L (15 - 100)

Hvala.
Da, LH i FSH su dosta niski, a testosteron prosječan, doduše sve ovisi o dobi. Ako si dosta mlad, 20-te, 30-te onda je testosteron relativno nizak, dok za osobe starije dobi ovo može biti zadovoljavajuće.

Najvažnije u svemu je razlog zašto si napravio ove nalaze, te koje simptome imaš. Ako nemaš nekih simptoma onda si još ok.
1brato is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 23:18   #5111
Pomoć molim vas

Evo ovako..nije pitanje u vezi krvi..al neznam gdje da postavim pitanje..pa ako moze molim neki odgovor
Zbog boli u mišiću prijatelj mi je posudio
deep relief gel..i ja sam to umasirala..tek nakon drugog korištenja..vidjela sam da je rok istekao 2011 g..uhvatila me panika..sto sad ? Jeli opasno?
AnaBalic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 12:30   #5112
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Iz onoga što ste naveli, Vaša majka ima ozbiljne simptome bez obzira na dosad učinjene krvne nalaze koji tek blaže odstupaju i time ne isključuju da se u podlozi ne nalazi ozbiljna bolest ili više njih te joj je svakako potrebna daljnja obrada.
Otišla je na slikanje, upalio joj se 1. pršljen (zato ima bol u leđima, stražnjici...).
Na nalazu joj piše da je dijagnoza: Discopathia L5-s1
Spondylosis vert.lumb.
Liječenje: NSAR, uputiti na fizikalnu terapiju.

Da li je moguće da krv u mokraći ukazuje na baš tu upalu?

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 13.12.2016. at 18:27. Reason: Q
dzezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 19:31   #5113
moooolim vas...može li mi netko objasniti na što se odnosi ova uputnica u kojoj moram uraditi sljedeće nalaze: K-KKS, S-Kreatinin, S-ureja,S-glukoza, S-GGT, S-PSA. Ovaj PSA sam već uradio i on je uredu
makarska01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 21:35   #5114
Quote:
dzezna kaže: Pogledaj post
Iz onoga što ste naveli, Vaša majka ima ozbiljne simptome bez obzira na dosad učinjene krvne nalaze koji tek blaže odstupaju i time ne isključuju da se u podlozi ne nalazi ozbiljna bolest ili više njih te joj je svakako potrebna daljnja obrada.

Otišla je na slikanje, upalio joj se 1. pršljen (zato ima bol u leđima, stražnjici...).
Na nalazu joj piše da je dijagnoza: Discopathia L5-s1
Spondylosis vert.lumb.
Liječenje: NSAR, uputiti na fizikalnu terapiju.

Da li je moguće da krv u mokraći ukazuje na baš tu upalu?
krv u mokraci nema veze sa ovim dg. Niste napisali koliko majka ima godina, je li radjen UZ bubrega, i mokracne besike, i koliko ima krvi, eritrocita u urinu ? U zavisnosti od dobi, prvo u obzir treba uzeti upalu mokracnih kanala, mokracne besike, pristustvo kamena ili pijeska u bubregu pa tek onda pomisljati na ozbiljnije dg.
kolega1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 21:36   #5115
Quote:
makarska01 kaže: Pogledaj post
moooolim vas...može li mi netko objasniti na što se odnosi ova uputnica u kojoj moram uraditi sljedeće nalaze: K-KKS, S-Kreatinin, S-ureja,S-glukoza, S-GGT, S-PSA. Ovaj PSA sam već uradio i on je uredu
Moze se reci rutinske pretrage, ako ste i ranije radili PSA.
kolega1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 11:41   #5116
Molila bih vas značenje sniženog ggt-a....donja granica je 9. Svi kažu da snižen ggt nije klinički značajan. Je li to tumačenje u redu? Preklani sam imala 9, lani 8, a sada 6.
Što znači snižen hematokrit (nešto je iznad donje granice). Nemam kronične bolesti, nisam trudnica... Pretrage sam radila u svrhu operativnog zahvata, a ostale vrijednosti krvne slike su uredne. Hvala.
nastasja00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 09:35   #5117
Pozdrav,

Molila bih mišljenje nalaza, sve je unutar referentnih vrijednosti ali eto prije nego odem do doktorice, radila pretragu čisto provjere radi. 27god, ž.

TSH 3,01 mIU/L; ref vrijednosti su (0,27 do 4,2)
T3 1,6 nmol/L (1,3 do 3,1)
T4 91 nmol/L (66 do 181)

Hvala!
Dea Ex Machina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 12:28   #5118
nekako izgleda da ti stitnjaca radi usporeno, bez obzira sto su nalazi unutar ref. vrijednosti.
imas li kakvih problema zbog kojih si radila pretrage?
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 13:22   #5119
Hvala na odgovoru i meni se učinilo da je dosta granično to sve

A išla sam prvenstveno jer se osjećam bezvoljno i umorno većinu vremena, onako lagano depresivno, a nemam razloga zapravo. Također mi dosta kosa ispada, koža mi je postala suha, bolnije menstruacije i tako neki simptomi, a sad ne znam, vidjet ću što bu lomica rekla dalje.
Dea Ex Machina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 09:16   #5120
Za neke simptome znam da su tipični za hipotireozu.
Neka i drugi kažu svoje mišljenje, ali mislim da je rijeeč o nekoj blagoj (ako se to može tako reći) hipotireozi. Ako ti liječnica kaže da je sve ok, inzistiraj na drugom mišljenju (jer sve upućuje da je riječ o hipotireozi).
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:47.