Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2010., 22:01   #2281
pozdrav svima...
ja bi trebala informacije o prezimenu Bagarić...
vrlo cesto prezime..nadam se da ce mi netko pomoci.. unaprijed hvala.
__________________
- Nikada nećeš znati razumjeti tu maglu u mom pogledu... Kad odlutam, kad zastanem u pola riječi, u pola koraka. Uvijek ću ti ostati daleka... Uvijek ću ti odgovoriti: "Nije mi ništa." A svašta mi je...
A. Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 10:50   #2282
Quote:
lightangel07 kaže: Pogledaj post
pozdrav svima...
ja bi trebala informacije o prezimenu Bagarić...
vrlo cesto prezime..nadam se da ce mi netko pomoci.. unaprijed hvala.
BAGARIĆI (Kupres)
Osam obitelji u Bilom Potoku, pet u Stražbenici, jedna u Osmanlijama, četiri u Zloselima i tri u Otinovcima. Iselilo je deset obitelji Bagarića: tri iz otinovačke i sedam iz suhopoljske župe, najviše u Slavoniju.

Bagarići su starinom sa Duvanjskog polja. God. 1741. ima ih u Briškinu dvije kuće 29 osoba i Mesihovini tri kuće sa 43 člana. 25. godina kasnije taj se rod nalazi u Brišniku, Mjenicama i Bučićima (danas u zaseoku sela Mesihovine). Samo u zadnjemu selu bile su tri kuće Bagarića sa 47 članova. Iza popisa 1768.god. sele Bagarići postepeno u Bukovicu, njihovo danas glavno sjedište. Na Kupres dolaze prvo u selo Juriće pod Plazenicom doseljuju iz Bukovice, što znači svakako nakon 1768.god., a samo selo Jurići do tog doba uopće još nije postojalo. Na Kupres dolaze prije 1777.god. jer se 21. 3. te godine rodio Štipan (fra Bono) Bagarić (v. prilog: Franjevci rodom s Kupresa).

Iz Jurića prelaze prvo u Rastičevo, Grbešinu dolinu, kamo ih naseljuje beg Miralem. Ali za kraće vrijeme, jer odlaze u Stražbenicu gdje su oni i danas. Tu ih je pratila posebna sreća; janjilo im se godišnje po 500 ovaca. Iz Stražbenice preselili su u gore navedena sela sve tamo do Otinovaca. Po jednoj mutnoj tradiciji, zabilježenoj u Bukovici kod Duvna, Bagarići su starinom "od Sarajeva" odakle su došli pred više stotina godina na Duvno. Makar ta vijest zvuči vjerojatno slabo, bilježimo ipak možda donekle tu njezinu potvrdu da je već 1741. u Sarajevu, mahali Latinluk bila obitelj Bože Bagarića, a 1768.god. u istom gradu već četiri.
K_e_N_s_A_i_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 11:13   #2283
bok,
prosil bi za prezime Sajko.
hvala unaprijed
slaven_kc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 17:53   #2284
Quote:
K_e_N_s_A_i_1 kaže: Pogledaj post
BAGARIĆI (Kupres)
Osam obitelji u Bilom Potoku, pet u Stražbenici, jedna u Osmanlijama, četiri u Zloselima i tri u Otinovcima. Iselilo je deset obitelji Bagarića: tri iz otinovačke i sedam iz suhopoljske župe, najviše u Slavoniju.

Bagarići su starinom sa Duvanjskog polja. God. 1741. ima ih u Briškinu dvije kuće 29 osoba i Mesihovini tri kuće sa 43 člana. 25. godina kasnije taj se rod nalazi u Brišniku, Mjenicama i Bučićima (danas u zaseoku sela Mesihovine). Samo u zadnjemu selu bile su tri kuće Bagarića sa 47 članova. Iza popisa 1768.god. sele Bagarići postepeno u Bukovicu, njihovo danas glavno sjedište. Na Kupres dolaze prvo u selo Juriće pod Plazenicom doseljuju iz Bukovice, što znači svakako nakon 1768.god., a samo selo Jurići do tog doba uopće još nije postojalo. Na Kupres dolaze prije 1777.god. jer se 21. 3. te godine rodio Štipan (fra Bono) Bagarić (v. prilog: Franjevci rodom s Kupresa).

Iz Jurića prelaze prvo u Rastičevo, Grbešinu dolinu, kamo ih naseljuje beg Miralem. Ali za kraće vrijeme, jer odlaze u Stražbenicu gdje su oni i danas. Tu ih je pratila posebna sreća; janjilo im se godišnje po 500 ovaca. Iz Stražbenice preselili su u gore navedena sela sve tamo do Otinovaca. Po jednoj mutnoj tradiciji, zabilježenoj u Bukovici kod Duvna, Bagarići su starinom "od Sarajeva" odakle su došli pred više stotina godina na Duvno. Makar ta vijest zvuči vjerojatno slabo, bilježimo ipak možda donekle tu njezinu potvrdu da je već 1741. u Sarajevu, mahali Latinluk bila obitelj Bože Bagarića, a 1768.god. u istom gradu već četiri.
Eee hvaaaaaaaaaaalaaa puuunoooo
lijepo detaljno.. to sam i trazila
__________________
- Nikada nećeš znati razumjeti tu maglu u mom pogledu... Kad odlutam, kad zastanem u pola riječi, u pola koraka. Uvijek ću ti ostati daleka... Uvijek ću ti odgovoriti: "Nije mi ništa." A svašta mi je...
A. Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 21:53   #2285
znaa li itko značenje i porijeklo prezimena Tomas?
puppin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 23:20   #2286
Quote:
lightangel07 kaže: Pogledaj post
Eee hvaaaaaaaaaaalaaa puuunoooo
lijepo detaljno.. to sam i trazila
Također bi valjalo vidjeti piše li o njima nešto i u knjizi Duvanjska Prezimena.
Pozdrav!
K_e_N_s_A_i_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 19:51   #2287
ajd pliz molim vas za prezime Kocen
Lordi fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 12:07   #2288
Trazim podatke o prezimenu Polak

[QUOTE=Danimir Meglaj;6437313]Posjedujem podatke o sljedecim prezimenima (mjesto i godina prvoga spomena,od cega je nastalo) pa ako se netko preziva tako mogu mu na PM ili javno napisati sve sto znam o njegovom prezimenu.Napominjem da tih podataka nema na netu,da ne bi netko pomislio da kopiram.
Lista prezimena je:



Polak

Pokusam malo da nadem tacno poreklo moje porodice. Stigao sam do Opova u Banatu gdje su moji stigli 1776 iz Hrvatske - ali pitanje je odakle su dosli iz Hrvatske ? Ko nesto zna neka se slobodno javi na : [email protected]

Hvala
Diaspora is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 22:30   #2289
Pozdrav

Molio bih podatke o prezimenu -Balent- na [email protected]
zalukar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 10:38   #2290
ljudi, molim vas hitno,hitno,hitno...
podrijetlo prezimena vorkapić.hrv. prezime???
hvala unaprijed
50lipa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 11:15   #2291
Quote:
50lipa kaže: Pogledaj post
Ljudi, molim vas hitno, hitno, hitno - podrijetlo prezimena Vorkapić. Hrv. prezime? Hvala unaprijed.
Svako je prezime hrvatsko ako čovjek koji ga nosi smatra da je Hrvat. Što se etimologije tiče, Vorkapić dolazi od nadimka vorkapa, a to od rumunjskih riječi "fara capa", što znači "bez glave".

Vjerojatno je neki davni predak bio Balkanoroman, ali ne mora značiti, jer je bilo tko mogao dobiti nadimak vorkapa. Vorkapić znači Vorkapin sin ili mali Vorkapa.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2010., 12:18   #2292
Pomoć

Moje je prezime kerovec i trenutno pravim obiteljsko stablo pa bih vas zamolio da mi pošaljete značenje riječi kerovec, porijeklo ... HVALA!! Zivili!
dkerovec is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 00:38   #2293
Da li neko zna nesta o prezimenu Vrbanovic? Hvala unapred.
Blistok is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 14:56   #2294
jel bi mi netko nešto znao reći o prezimenu Šurina.. molim vas!!
zahvaljujem!
essekerka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 21:55   #2295
pozdrav
mene bi zanimalo podrijetlo i prva spominjanja
prezimena LASTAVEC

inače prezime potiče iz međimurja
ako več negdje piše
molio bi link
HVALA
lasta-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 15:40   #2296
Prezime Kaica, zna li netko ?
2plus2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 16:17   #2297
Quote:
2plus2 kaže: Pogledaj post
Prezime Kaica, zna li netko ?
Ženski čamac, čun, kajić.
vencelin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 16:29   #2298
Quote:
ivo08 kaže: Pogledaj post
Ako tko zna da mi razjasni slijedeća prezimena:
Tušek
Đerek
Kodrnja
Bitanga

Hvala.
Đerek-mađ. dečko, provjeriti kod Magora

Bitanga- od nj. bitte-danke, prošnja, netko tko ne živi od rada (svojeg, tuđeg da)
vencelin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 21:29   #2299
Prezime Tomas kod Hrvata, znam da je izvedenica od osobnog imena, ali zanima me je li slavenskog porijekla te od kuda je došlo u R.H. i u BiH, te kada se javlja? Unaprijed hvala
puppin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 22:00   #2300
gledala sam po forumu , ali nisam našla , ili mi je promaknulo - prezime Aljinović ?
hvala !
alj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:48.