Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2013., 16:22   #2001
Molio bi za pomoć i savjet.

Imam obrt, usluge, i obveznik sam fiskalizacije od 01.04.2013.. Gledam sve te softvere i svi su nekako namijenjeni dućanima i ugostiteljstvu .
Ima li ijedan program gdje bi ja mogao jednostavno kod ispisa računa upisati naziv usluge i što sam napravio na toj i toj lokaciji, upisati cijenu s ili bez PDV-a i naštampati račun, naravno sa spremanjem u arhivu?
Sad pišem račune u Excelu i samu tablicu sam prilagodio fiskalizaciji glede broja (1/1/1), datuma i vremena, "Novčanice/Transakcijski račun" i oznake operatera (mog imena) već od 1.1.2013.
Pišem 2-4 računa tjedno.

Dakle, treba mi najobičniji mogući program, bez zaliha, skladišta, primki, otpremnica, samo napisat račun i fiskalizirat ga, isprintat na A4 i .

Ovi su mi poslali mailom reklamu kako im je kasa namijenjena i raznim uslužnim djelatnostima, ali meni je cijena od 3000kn+PDV jednostavno previsoka. Novac nije problem, ali mi se jednostavno ne daje za 150-200 računa godišnje toliko novaca. Pretplate isto ne dolaze u obzir.
http://www.gsm-tech.net/hr/fiskalne-blagajne

Žalosno da nitko nije mislio na muke nas malih obrtnika. Jasno je meni da je najlakše i najbolje napraviti softver kojeg možeš prodati najvećem broju ljudi (ugostitelji i trgovci).
Razmišljam da kupim Fiskal1 tablet, unesem jedan jedini artikl xxxxx usluga, jedinična cijena 100kn+PDV i izdajem ljudima račun s 10x usluga, 30x usluga, 40x usluga, a da im uz račun predam i neku vrstu "radnog naloga".
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 17:24   #2002
Quote:
mc bone kaže: Pogledaj post
molim pomoc:
svi koji rade s gotovinom moraju izdavati racune preko fiskalne kase. sto je s autorskim honorarom umjetnika? npr. umjetnik koji prodaje svoje slike u galeriji. lagano je kada isplata po ugovoru o aut.djelu ide preko zira racuna autora. a kako je kad je naplata u gotovini u galeriji gdje umjetnik izlaze slike? kako s racunom prema takvim kupcima...ne logicno je da se sa svakim kupcem u galeriji, koji placa u gotovini, sklapa ugovor o autor.djelu.
da li to znaci da ce svi oni standovi na moru, kioscima, trgovima (kinezi i ini) takodjer morati imati fiskalne kase? do sada oni nisu trebali izdavati racune iako su poslovali gotovinom?

hvala puno!!
Da li uopće imate registriranu djelatnost, odnosno da li ste obveznici poreza na dohodak ili dobit? ako imate registriranu djelatnost, da li ste obvezni izdavati račune? Ako niste, onda niste obveznik fiskalizacije.
Obveznici koji djelatnost obavljaju na otvorenom (štandovi, tržnice..) još uvijek prema Zakonu o PDV-u nisu obvezni izdavati račune, dakle nisu obveznici fiskalizacije. Međutim, kada se izmjeni Zakon o PDV-u (a sigurno hoće još ove godine) i postanu obvezni izdavati račune, postat će i obveznici fiskalizacije. Osim onih koji će prodavati vlastite proizvode.
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 17:32   #2003
Quote:
one.org kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Imam pitanje uz numeriranje kasa. Radi se o odvjetnickom uredu koji ima 3 kompjutera sa softwareom za vodjenje istog koji ima mogucnost izdavanja racuna. Svaka instanca programa se spaja na istu bazu/server i printa na istom mreznom printeru.

Jesu to u pogledu fiskalizacije 3 kase ili 1 kasa?
3 blagajne ali slijednost možete urediti po naplatnom uređaju (svaki ima svoj slijed brojeva izdanih računa), a možete i po poslovnom prostoru (slijed se određuje kako koji račun izdate, neosvisno s kojeg uređaja, odnosno slijednost određuje vaše centralno računalo.

u slučaju slijednosti po naplatnom uređaju, primjer:
-1/posl1/1, 2/posl1/1...
-1/posl1/2, 2/posl1/2...
-1/posl1/3, 2/posl1/3...

-po poslovnom prostoru:
-1/posl1/1
-2/posl1/1
-3/posl1/3
-4/posl1/1
-5/posl1/2...
(brojevi računa slijede niz neovisno iz kojeg su računala izdani. na nivou poslovnog prostora). Konkretno iz primjera, prvi i drugi račun je izdan iz prvog naplatnog uređaja, treći iz trećeg naplatnog uređaja, četvrti iz prvog uređaja, peti iz drugog uređaja...)
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 19:36   #2004
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Dakle, treba mi najobičniji mogući program, bez zaliha, skladišta, primki, otpremnica, samo napisat račun i fiskalizirat ga, isprintat na A4 i .....

Razmišljam da kupim Fiskal1 tablet, unesem jedan jedini artikl xxxxx usluga, jedinična cijena 100kn+PDV i izdajem ljudima račun s 10x usluga, 30x usluga, 40x usluga, a da im uz račun predam i neku vrstu "radnog naloga".
A kako uopće komuniciraš s poreznom upravom ako nemaš baš ništa od navedenog? Ako to radi netko drugi, onda ti je ova druga ideja sasvim ok. Staviš neku srednju cijenu, jer možeš pisati i 1/2 odnosno količinu od 0,01 pa do X... Ali, ako možeš pisati SAT, onda je još lakše i prirodnije.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 19:43   #2005
Plaćam knjigovodstvo mjesečno i oni mi vode poslovne knjige (URA/IRA, KPI, PDV, porezna prijava, plaće za radnika po potrebi...). Dostavim im sve račune i mjesečni izvod žira i naprave mi sve potrebno. Jesi na to mislio?

Sviđa mi se i ova ideja, unijeti neke srednje ili osnovne cijene usluga i onda samo množiti. Bit će ljudima malo čudno dobiti 0.8 ili 1.2 usluge, ali šta ćeš . Šteta što nema nekog add-ina za excel ili da su bar napravili neko web sučelje za manualnu fiskalizaciju.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 20:02   #2006
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Sviđa mi se i ova ideja, unijeti neke srednje ili osnovne cijene usluga i onda samo množiti. Bit će ljudima malo čudno dobiti 0.8 ili 1.2 usluge, ali šta ćeš . Šteta što nema nekog add-ina za excel ili da su bar napravili neko web sučelje za manualnu fiskalizaciju.
Ja odavno tako radim, ali sam shvatio da je sat logičnije rješenje i ljudi to lakše razumiju. Možeš ipak staviti nekoliko vrsta usluga (što te košta??) od jeftinijih (kopanje kanala) do kompliciranih. (istjerivanje virusa) I onda naravno različite cijene.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 13:08   #2007
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Molio bi za pomoć i savjet.

Imam obrt, usluge, i obveznik sam fiskalizacije od 01.04.2013.. Gledam sve te softvere i svi su nekako namijenjeni dućanima i ugostiteljstvu .
Ima li ijedan program gdje bi ja mogao jednostavno kod ispisa računa upisati naziv usluge i što sam napravio na toj i toj lokaciji, upisati cijenu s ili bez PDV-a i naštampati račun, naravno sa spremanjem u arhivu?
Sad pišem račune u Excelu i samu tablicu sam prilagodio fiskalizaciji glede broja (1/1/1), datuma i vremena, "Novčanice/Transakcijski račun" i oznake operatera (mog imena) već od 1.1.2013.
Pišem 2-4 računa tjedno.

Dakle, treba mi najobičniji mogući program, bez zaliha, skladišta, primki, otpremnica, samo napisat račun i fiskalizirat ga, isprintat na A4 i .

Ovi su mi poslali mailom reklamu kako im je kasa namijenjena i raznim uslužnim djelatnostima, ali meni je cijena od 3000kn+PDV jednostavno previsoka. Novac nije problem, ali mi se jednostavno ne daje za 150-200 računa godišnje toliko novaca. Pretplate isto ne dolaze u obzir.
http://www.gsm-tech.net/hr/fiskalne-blagajne

Žalosno da nitko nije mislio na muke nas malih obrtnika. Jasno je meni da je najlakše i najbolje napraviti softver kojeg možeš prodati najvećem broju ljudi (ugostitelji i trgovci).
Razmišljam da kupim Fiskal1 tablet, unesem jedan jedini artikl xxxxx usluga, jedinična cijena 100kn+PDV i izdajem ljudima račun s 10x usluga, 30x usluga, 40x usluga, a da im uz račun predam i neku vrstu "radnog naloga".
Mislim da sam pronasla nesto sto bi ti moglo koristiti. Radi se o besplatnoj aplikaciji ...mozes si sam unijeti svoje artikle (usluge), sam mozes kreirati cijenu uz uslugu (a mozes ju i mijenjati po potrebi pri ispisu racuna) i mozes upisati ime i adresu stranke. Osim toga mozes na gornji i doljnji dio racuna upisati tekst po potrebi. Ima jos mogucnosti (grupe artikala, boje, izbor vise operatera, dnevni i jos nekakav izvjestaj...itd.), ali nisam jos stigla sve prouciti. Postoji i demo verzija (kafic i frizeraj) s kojom se moze prouciti kako funkcionira...meni se cini
Ako ne trebas izdavati racune na terenu, dostatna je besplatna verzija. Kako tocno funkcionira taj google oblak ne znam bas, ali vjerujem da nije komplicirano.
Aplikacija djeluje jako jednostavno, a istovremeno nudi puno toga i cini mi se da je pravi pogodak.
Ako ima netko od strucnijih (ja to nisam) da malo prouci i prokomentira, bila bih vrlo zahvalna na nekoj recenziji.
Na trzistu ce se do 01.04 vjerojanto naci svega i svacega, laiku je tesko odabrati nesto kvalitetno, pa dobro dodje ako se moze naci vise pozitivnih komentara za jednu od ponudjenih opcija.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 16:36   #2008
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
dal netko zna jel i OPG mora imati ovjerene izlazne račune?
hvala
Mora
http://www.porezna-uprava.hr/content...0sumarstva.pdf
A vidim da nisu baš niti jeftini,koštaju 70,00kn...
Ne znam koliko ih ima u pakiranju?
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 17:09   #2009
Mislim da 50 komada.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 11:45   #2010
mi imamo dva, fizički dvojena, poslovna prostora, koja imaju različite programe. jedan prostor koristi program A, a drugi prostor iste djelatnosti, za istu stvar koristi program B.

duga priča zašto je to tako, ali pretpostavljam da to ne bi trebalo stvarati nikakve probleme sa samom fiskalizacijom ... rješimo fiskalizaciju u programu A i onda je rješimo u programu B?

molim vas, recite mi da sam u pravu.
tritritri is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 12:29   #2011
A može i prvo u programu B a onda u programu A
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 15:47   #2012
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Molio bi za pomoć i savjet.

Imam obrt, usluge, i obveznik sam fiskalizacije od 01.04.2013.. .
I ja sam usluga i trebam isto sto i ti. Jel si siguran za 01.04. ? Jer ja sam od 01.07.
hektordog is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 19:21   #2013
Unhappy 2 subjekta

Quote:
BlindDog kaže: Pogledaj post
A može i prvo u programu B a onda u programu A
A ja imam obrnuti problem-u istom prostoru su dva subjekta, obrt za knjigovodstvo i doo, inače računalno umreženi jer iste osobe rade, u istom programu i povlače se podaci programski (synesis).
doo prodaje za gotovinu i morao bi imati certifikat za fiskalizaciju, ali me zanima da li ga mogu nabaviti na obrt da ga imam i za ostale stranke, a da ga koristim i za njih i za ovaj doo? Ili svatko mora imati svoj i sve to platiti?
Pitala sam pupillu, rekli su da vidim s finom ili poreznom.
Da li je tko imao ovakvo iskustvo?
Iskreno, prije dođem do informacija preko foruma nego preko tel za korisnike koji rijetko kad imaju dovoljno živaca..
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 23:53   #2014
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Molio bi za pomoć i savjet.

Imam obrt, usluge, i obveznik sam fiskalizacije od 01.04.2013.. Gledam sve te softvere i svi su nekako namijenjeni dućanima i ugostiteljstvu .
Ima li ijedan program gdje bi ja mogao jednostavno kod ispisa računa upisati naziv usluge i što sam napravio na toj i toj lokaciji, upisati cijenu s ili bez PDV-a i naštampati račun, naravno sa spremanjem u arhivu?
Sad pišem račune u Excelu i samu tablicu sam prilagodio fiskalizaciji glede broja (1/1/1), datuma i vremena, "Novčanice/Transakcijski račun" i oznake operatera (mog imena) već od 1.1.2013.
Pišem 2-4 računa tjedno.

Dakle, treba mi najobičniji mogući program, bez zaliha, skladišta, primki, otpremnica, samo napisat račun i fiskalizirat ga, isprintat na A4 i .

Ovi su mi poslali mailom reklamu kako im je kasa namijenjena i raznim uslužnim djelatnostima, ali meni je cijena od 3000kn+PDV jednostavno previsoka. Novac nije problem, ali mi se jednostavno ne daje za 150-200 računa godišnje toliko novaca. Pretplate isto ne dolaze u obzir.
http://www.gsm-tech.net/hr/fiskalne-blagajne

Žalosno da nitko nije mislio na muke nas malih obrtnika. Jasno je meni da je najlakše i najbolje napraviti softver kojeg možeš prodati najvećem broju ljudi (ugostitelji i trgovci).
Razmišljam da kupim Fiskal1 tablet, unesem jedan jedini artikl xxxxx usluga, jedinična cijena 100kn+PDV i izdajem ljudima račun s 10x usluga, 30x usluga, 40x usluga, a da im uz račun predam i neku vrstu "radnog naloga".
i mi smo u istoj situaciji, nama treba za teren, i isto smo mislili uzeti fiskal1 i isto tako unjeti 1 artikal pa xy x usluga. mi tražimo neko rješenje da možemo jednostavno unjeti iznos u totalu pa bi isto tako uz to imali neku specifikaciju iznosa ako nađete nešto pametnije obavezno javite
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 07:28   #2015
@chestnut: u FINI su mi rekli da svaki poslovni subjekt mora imati svoj certifikat, bez obzira na to što su oba u vlasništvu iste osobe.

EDIT: softver može biti isti, s tim da se mora omogućiti odabir doo/obrt certifikata tijekom kreiranja računa
K.Stjepan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 09:03   #2016
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
i mi smo u istoj situaciji, nama treba za teren, i isto smo mislili uzeti fiskal1 i isto tako unjeti 1 artikal pa xy x usluga. mi tražimo neko rješenje da možemo jednostavno unjeti iznos u totalu pa bi isto tako uz to imali neku specifikaciju iznosa ako nađete nešto pametnije obavezno javite
Koliko se meni cini Fiskal 1 nije prikladan za teren, bar ne svakome...teblet i pisac se spajaju zicno, za tablet je potreban USB stick za spajanje s internetom, a (preveliki) pisac mora biti ukljucen u struju s adapterom.
Pogledajte si ono sto sam gore linkala. Mozete upisivati artikle i cijene kako zelite, uz uslugu se moze unijeti i dodatni tekst.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 09:13   #2017
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Molio bi za pomoć i savjet.

Imam obrt, usluge, i obveznik sam fiskalizacije od 01.04.2013.. Gledam sve te softvere i svi su nekako namijenjeni dućanima i ugostiteljstvu .
Ima li ijedan program gdje bi ja mogao jednostavno kod ispisa računa upisati naziv usluge i što sam napravio na toj i toj lokaciji, upisati cijenu s ili bez PDV-a i naštampati račun, naravno sa spremanjem u arhivu?
Sad pišem račune u Excelu i samu tablicu sam prilagodio fiskalizaciji glede broja (1/1/1), datuma i vremena, "Novčanice/Transakcijski račun" i oznake operatera (mog imena) već od 1.1.2013.
Pišem 2-4 računa tjedno.

Dakle, treba mi najobičniji mogući program, bez zaliha, skladišta, primki, otpremnica, samo napisat račun i fiskalizirat ga, isprintat na A4 i .

Ovi su mi poslali mailom reklamu kako im je kasa namijenjena i raznim uslužnim djelatnostima, ali meni je cijena od 3000kn+PDV jednostavno previsoka. Novac nije problem, ali mi se jednostavno ne daje za 150-200 računa godišnje toliko novaca. Pretplate isto ne dolaze u obzir.
http://www.gsm-tech.net/hr/fiskalne-blagajne

Žalosno da nitko nije mislio na muke nas malih obrtnika. Jasno je meni da je najlakše i najbolje napraviti softver kojeg možeš prodati najvećem broju ljudi (ugostitelji i trgovci).
Razmišljam da kupim Fiskal1 tablet, unesem jedan jedini artikl xxxxx usluga, jedinična cijena 100kn+PDV i izdajem ljudima račun s 10x usluga, 30x usluga, 40x usluga, a da im uz račun predam i neku vrstu "radnog naloga".
Preporučam ti program Fakturist.
Vrlo je jednostavan i mislim da bi ti odgovarao. U šifrarnik usluga uneseš usluge. Kad trebaš izdati račun, klikneš na Dokumenti --> Izlazni računi --> Unos novog računa, i onda imaš 2 tablice, u gornjoj su stavke računa, a u donjoj su svi proizvodi/usluge iz šifrarnika. Samo povučeš željenu uslugu iz donje tablice u gornju i ako želiš promijeniti opis usluge i ostale podatke, onda u gornjoj tablici možeš dvostruko kliknuti na tu uslugu i promijeniti opis usluge, cijenu, količinu, jedinicu mjere, popust, porez. Naravno, možeš upisati naziv/adresu/oib kupca, odabrati način plaćanja... Kad si spreman izdati račun, klikneš "Prihvati" i račun se odmah fiskalizira i spremi u bazu podataka. Račun možeš ispisati na A4 printer ili POS, a možeš ga i snimiti u PDF formatu.

Ako kupiš 5-godišnju licencu, cijena je 25 kn/mjesečno, što mislim da je dosta povoljno. Imaš besplatnu probnu verziju, pa isprobaj.
Scorpius is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 12:17   #2018
Hvala svima na prijedlozima. Knjigovođa mi preporučuje Synesis, pa ću i od njih zatražiti ponudu...kaže mi da se može račun pisati tako da uneseš opis kod pisanja i da cijenu mijenjaš pri pisanju.

@kajperinja: Izgleda zanimljivo, doduše morao bi kupiti neki Android mobitel za te potrebe (nemam android mobitel uopće, mrzim android ) i proučiti kako radi Google pisač. Ako bi išao na besplatno rješenje, možda bi mi odgovarao i GemPOS kada bi račune pisao na ovaj način

@Scorpius: Probam probnu verziju pa vidim. Grozim se ovih pretplata i rokova , ali ajde 5 godina izgleda donekle normalno.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 14:49   #2019
@Scorpius - da li bi Fakturist bio prikladan i za iznajmljivače?
Moj je problem što imam obrt - iznajmljivanje apartmana - na lokaciji udaljenoj od mojeg mjesta stanovanja i mjesta gdje mi je prijavljen osnovni obrt. U tom osnovnom obrtu se sve transakcije vode preko računa, nema obrtaja gotovine, ali gostima bih trebala izdavati račune i naplačivati na licu mjesta - dakle recimo na terenu. Kako tome doskočiti

Imam android telefon, tablet, laptop, sve što treba, ali biti će jako nezgodno vucarati sa sobom i printer da bih svaki put ispisala račun...
__________________
albumčić unikata
heky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2013., 16:48   #2020
a dali tko zna dali printer sp 200 funkcionira u fiskalnoj blagajni
watchmag is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:44.