Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2015., 16:19   #1421
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
Kao bivši agnostik sinkretist i gorljivi protivnik Crkve jako te dobro razumijem
Dobro je to znati. Tvoj nastup je lakše razumjeti kad se to zna. Možda svoju prethodnu personu projiciraš na nas? A i znaš za ono da često revnitelj jedne strane zauzme antagonističku stranu, s podjednakim žarom? Zato konvertiti baš nisu omiljeni u nekim redovničkim krugovima.

Quote:
za drugog Ivanovog učenika ne znamo...
Čemu Ivanovi učenici, kad je Ivan izjavio da je Isus "veći od njega"? Zašto su se zadržali, i nisu prešli u kršćane s apostolima?

Quote:
želim ti svako dobro!
Toga nikada dosta. A dobro je i za onoga tko to poželi.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 16:28   #1422
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Dobro je to znati. Možda svoju prethodnu personu projiciraš na nas?
nadam se da ćeš tu informaciju koristiti samo u samoobrani

nitko ne voli konvertite i ja ih svakako razumijem, to je toliko ljudski i logično, štoviše normalno .... Petar se iz tih pozicija unio Pavlu u facu, si parva licet componere magna

mnogi suvremeni vjernici su prošli taj put, to se zove fundamentalna opcija, biti u tradiciji, postavljati si pitanja, lutati i zalutati, a zatim se milošću Božjom vratiti natrag .... na tisuće i tisuće njih

a tek tema, toliko eksploatirana toliko zahvalno srceparajuća, kao stvorena za novu evangelizaciju, he he.... londonski gangster, @jedrilicar i mnogi drugi ..... e je lukavac jedan taj naš Gospodin, 'Ta pisano je: On hvata mudre u njihovu lukavstvu.' (1 Kor 3,19)

osobno bih volio da je bilo drugačije, da sam lijepo i bez stresa rastao u tradiciji vjere u kojoj sam rođen, kršten, pričešćen, krizman, sve redovito i bez ekscentričnih ispada, ali Gospodin je očito htio drugačije ....

ne vjerujem da projiciram, ali nikad se ne zna ...

nikada nisam doživljavao napade vjernika na sebe, kao ni osporavanja, da bih se sad nekome "svetio" ...
u to doba dok sam bio sinkretist i agnostik imao sam sve odlike tradicijskog božićno-uskrsnog "vjernika", ali nisam bio u vjeri ...
gorljivi protivnik Crkve bio je više kao stav, nego kao "položaj na barikadama" sekularnih vrijednosti ... to ti je bio onaj stav koji bi se možda najbolje mogao opisati kao "vjeruje u "Boga", ali ne i u Crkvu" .. mnogo je takvih vjernika nažalost, konzumenata crkvenih "usluga", a i mnogo je prodavača takvih "usluga" u Crkvi, nažalost
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....

Zadnje uređivanje jedrilicar : 18.01.2015. at 16:56.
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 22:54   #1423
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
osobno bih volio da je bilo drugačije, da sam lijepo i bez stresa rastao u tradiciji vjere u kojoj sam rođen, kršten, pričešćen, krizman, sve redovito i bez ekscentričnih ispada,
Upravo tako sam ja odrastao.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 02:03   #1424
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Upravo tako sam ja odrastao.
Pa ti si onda najbolji primjer da je to dobar način odrastanja.
Vlasac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 10:14   #1425
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Upravo tako sam ja odrastao.


znači ja sam bio gdje si ti, a ti možda dođeš gdje sam ja...

uzmemo li u obzir i razliku u godinama, to je to

no kako si ti aktivniji od mene na duhovnim temama, možda taj put ti prijeđeš brže
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 10:53   #1426
Quote:
Vlasac kaže: Pogledaj post
Pa ti si onda najbolji primjer da je to dobar način odrastanja.
Nije loš u mom slučaju. Odgoje te katolici, i onda polako odbaciš crkveni mit o Bogu_Isusu i cijelu tu papinsku hijerarhiju i katekizam, kao nepotrebne za duhovnost nas kao smrtnih ljudi. Zadržiš što valja, a odbaciš što ne valja.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 18:25   #1427
ili kako bi to rekla Ivana Brlić Mažuranić..

Ne, moj svijet nije raka,
Oko koje život kruži,
Moj je svjet polje silno,
Raspupalo, rasvcjetalo,
Na kom Bog se sa mnom druži.

__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 14:27   #1428
ja kao ateist se za uskrs osjećam posebno izoliran, svi se oko mene vesele uskrsnuću isusa dok je za mene to kao vjerovanje u djeda mraza.
Da li bi bilo dobro da mi ateisti imamo neki svoj blagdan?
mfranic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 14:31   #1429
Quote:
mfranic kaže: Pogledaj post
ja kao ateist se za uskrs osjećam posebno izoliran, svi se oko mene vesele uskrsnuću isusa dok je za mene to kao vjerovanje u djeda mraza.
Da li bi bilo dobro da mi ateisti imamo neki svoj blagdan?
Igraj playstation ako trebaš igračku kojoj ćeš se radovati.jednostavnije je.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 15:09   #1430
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Igraj playstation ako trebaš igračku kojoj ćeš se radovati.jednostavnije je.
ne znam kako možeš uspoređivati playstation i blagdane, to je isto kao da ti ideš kupiti cipele, a prodavačica ti da lizalicu i kaže da ti je to jednostavnije jer ćeš se isto radovati.
mfranic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 17:33   #1431
Quote:
mfranic kaže: Pogledaj post
ti pretpostavljam vjeruješ u vječno med i mlijeko u nebeskom raju? ako ja raj postoji je li ja kao ateist isto imam pravo ući u njega ili je to rezervirano samo za one koji vjeruju?
Ne verujem ,negiram ga apsolutno.Verujem da je samoubistvima nekakvog Boga koji po naravi nije zeleo postojanje prethodilo nastanku sveta vidljivog.Ne postoji nikakav raj,vec sam rekao da kada umremo necemo biti svesni nicega,ni da smo ziveli ni da bilo sta postoji.Sve sto nam se ikada desilo zauvek ce nestati u nistavilu i nista necemo osecati,kao da se nismo ni rodili.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 17:37   #1432
Quote:
mfranic kaže: Pogledaj post
ja kao ateist se za uskrs osjećam posebno izoliran, svi se oko mene vesele uskrsnuću isusa dok je za mene to kao vjerovanje u djeda mraza.
Da li bi bilo dobro da mi ateisti imamo neki svoj blagdan?
Ovo država ionako ima previše blagdana. Samo treba znati postojeće dobro iskoristiti.
A to u Zadru dobro rade i vjernici i ateisti: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...8&postcount=18

U mome se kraju čekaju sa nestrplenjem veliki blagdani.
A moji susjedi na otoku su slični. Ova slika prikazuje kako se slavi sveti Nikola.


( u sredini slike je sveti Nikola, a ne djeda mraz. Vidi mu se po kapi )

A oko njega se okupio narod koji ga slavi, klanja mu se, te ga moli. Ali plesom i žderačinom !


Meni nije problem slaviti Uskrs iako ne vjerujem da je Krist uskrsnuo. Ali se ponašam kao da je sve to istina. To je zbog toga jer volim zen-budizam i njegovu čajnu ceremoniju. doduše, ovdje je ceremonija bez čaja, ali je bitan psihološki pristup.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2016., 17:41   #1433
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ne verujem ,negiram ga apsolutno.Verujem da je samoubistvima nekakvog Boga koji po naravi nije zeleo postojanje prethodilo nastanku sveta vidljivog.Ne postoji nikakav raj,vec sam rekao da kada umremo necemo biti svesni nicega,ni da smo ziveli ni da bilo sta postoji.Sve sto nam se ikada desilo zauvek ce nestati u nistavilu i nista necemo osecati,kao da se nismo ni rodili.
Ja sam jučer čak bio u 2 crkve.
U drugoj crkvi je bila propovjed o smislu života. I pop je više puta ponovio:
Da Krist nije uskrsnuo cijeli ovaj život bi nam bio totalno besmislen. Jer nas čeka smet vječna.

p.s.

Evo jedan od razloga za ateizam: http://www.index.hr/vijesti/clanak/t...he/848281.aspx
DEVETNAESTOGODIŠNJI mladić je umro, a njegov brat se oporavlja u bolnici nakon što su ih obojicu zvjerski pretukli njihovi roditelji i članovi jedne crkve u američkoj saveznoj državi New York dok su od nesretnih mladića tražili da priznaju svoje grijehe, javlja NBC News.

Lucas Leonard umro je u ponedjeljak nakon što je prevezen u bolnicu, a stanje sedamnaestogodišnjeg Christophera je još u srijedu bilo ozbiljno, izvijestila je policija.

"Oba brata bili su mete kontinuiranog psihičkog zlostavljanja tijekom tijekom kursa koji je trajao nekoliko sati, a u nadi da će obojica priznati grijehe i tražiti oprost", rekao je inspektor Michael Inserra iz policije New Hartforda.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 12:37   #1434
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja sam jučer čak bio u 2 crkve.

Ti fakat pretjeruješ...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 13:03   #1435
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
U drugoj crkvi je bila propovjed o smislu života. I pop je više puta ponovio:
Da Krist nije uskrsnuo cijeli ovaj život bi nam bio totalno besmislen. Jer nas čeka smet vječna.
Ako postoji rajski vječni život u blaženstvu, onda je ovaj zemaljski život zapravo totalno besmislen. Čemu ta "bezvezna kratka tlaka" ako postoji raj?

Pop je samo vješti sofist s riječima koji ljude uvjerava u nešto, što ne stoji.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 13:31   #1436
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ako postoji rajski vječni život u blaženstvu, onda je ovaj zemaljski život zapravo totalno besmislen. Čemu ta "bezvezna kratka tlaka" ako postoji raj?

Pop je samo vješti sofist s riječima koji ljude uvjerava u nešto, što ne stoji.
Ako će život da se završi (što i hoće) kao da ga nije ni bilo,onda je on besmislen,nikakva uspomena o ničemu što smo radili ni svest ni mogućnost za bilo kakvu akciju neće opstati,a kad bi bio večan onda bi tek biio smisao sam sebi,jer ne bi prestao.Medjutim ovako je normalno besmislen i ne može biti smisao sam po sebi jer je jednostavno iluzija,nestaće zauvek kao da ga nije ni bilo.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 13:57   #1437
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ako će život da se završi (što i hoće) kao da ga nije ni bilo,onda je on besmislen,
Naravno da nije besmislen. On je smislen sam po sebi, u svojoj smrtnosti.

Quote:
nikakva uspomena o ničemu što smo radili ni svest ni mogućnost za bilo kakvu akciju neće opstati,
Kakav bi to smisao pružila mogućnost neopozivo vječnog sjećanja na sve što smo učinili u onom kratkom životu?

Nikakav.

Zamisli da se vječno moraš sjećati svih detalja u životu, čak i ove naše prepiske na forumu? Da se ubiješ od muke - A NE MOŽEŠ!

Dakle pitanje smisla je relativno, u odnosu na ovo ili ono, a ne apsolutno, kako se to potura od strane teologa da reklamiraju svoj raj (tj. ugodne fotelje u koje su zasjeli).

Quote:
a kad bi bio večan onda bi tek biio smisao sam sebi,jer ne bi prestao.
Jok. Razmisli malo o besmislenosti neopozivo vječna raja.

Quote:
Medjutim ovako je normalno besmislen i ne može biti smisao sam po sebi jer je jednostavno iluzija,nestaće zauvek kao da ga nije ni bilo.
Vidim ja da ti imaš vjerske motive u širenju tog svog mračnjaštva na forumu. Zapravo cijelo vrijeme propagiraš kako je teistička ideja prava stvar, a ateizam da je crnilo.


E pa nije.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 14:46   #1438
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ako postoji rajski vječni život u blaženstvu, onda je ovaj zemaljski život zapravo totalno besmislen. Čemu ta "bezvezna kratka tlaka" ako postoji raj?

Pop je samo vješti sofist s riječima koji ljude uvjerava u nešto, što ne stoji.
da, to se i ja pitam, čemu život ako postoji vječni život u raju. samo što naravno ne postoji i religija je izmišljotina čovjeka kao i telefon, struja ili parni stroj. čovjek je vrlo inteligetno napisao bibliju i smislio da te čeka nekakav raj i u to većina ljudi vjeruje uglavnom radi odgoja ili ako im je bilo teško u žvotu pa su pronašli boga i slično. lakše je i praktičnije vjerovati da će se zlim ljudima, koji rade loša djela pa i tebi samome, desiti neka kazna u drugom životu nego da zapravo prolaze nekažnjeno.
mfranic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 17:27   #1439
Quote:
mfranic kaže: Pogledaj post
ja kao ateist se za uskrs osjećam posebno izoliran, svi se oko mene vesele uskrsnuću isusa dok je za mene to kao vjerovanje u djeda mraza.
Da li bi bilo dobro da mi ateisti imamo neki svoj blagdan?
Možeš se i ti veseliti druženju sa familijom, klopici, kao i pozitivnom ozračju koje blagdani nose.
Ne moraš biti vjernik.
Uostalom, uskrsnuće se slavi puno prije Isusa i kršćanstva...
...pa ako ti netko zlobno dobaci zašto ti (kao nevjernik) slaviš Uskrs, samo mu ispričaj priču o bogu Tammuzu i njegovoj družici Ishtar.
Uskrs nije izvorno kršćanski blagdan, već prisvojeni paganski običaj koji vuče korijene iz sumeranskih mitova i legendi.
Sam Uskrs jest u suštini "reboot" slavljenja uskrsnuća sumeranskog boga Tammuza, priča stara barem 4.100 godina
Običaj prenesen iz Metopotamije u antičku Grčku, pa antički Rim, a na kraju u kršćanstvo.
Zanimljivo da se u nekim kulturama čak i naziv zadržao: "Ishtar" se čita "Easter".....a o obojanim jajima i zečevima da ne pričamo

Zadnje uređivanje Zmija 1 : 29.03.2016. at 18:12.
Zmija 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2016., 19:55   #1440
Quote:
Zmija 1 kaže: Pogledaj post
Možeš se i ti veseliti druženju sa familijom, klopici, kao i pozitivnom ozračju koje blagdani nose.
Ne moraš biti vjernik.
Upravo to.

Nikad mi nisu bila jasna ta preseravanja koja mi, da mi prostite, idu lagano nakurac.
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:23.