Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2014., 08:39   #61
Quote:
Ihanel kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći kako bi se sa stiroporom mogao izolirati pod od tavana?
Evo ja si upravo rješavam izolaciju poda na tavanu.
Znači stiropor EPS 100 3+3 cm u prepletu i na to OSB 12 mm s falcom.

Preplet se radi da se eliminiraju toplinski mostovi kod postavljanja. Cijena stiropora je ista ako se radi o jednoj ploči debljine 6 cm ili dvije po 3.

Stiropor se postavlja "na tijesno" dok osb slažem kao plivajući pod (kao laminat). Puno je krojenja oko greda za potporu i oko stepenica. Stepenice isto mislim zatvoriti s bar 3cm stiropora.

p.s.
Zaboravio sam napomenuti da je meni ovo privremeno rješenje do potpunog uređivanja krovišta i potkrovlja.
Znači hodanje, ormari, odlaganje stvari.

Zadnje uređivanje mario333 : 26.11.2014. at 08:41. Reason: Dopuna
mario333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 11:38   #62
Quote:
Heidebert kaže: Pogledaj post
Trebao bih izolirati tavanski pod, koji je na većem dijelu štokatura na kojoj je već staklena vuna, i onda je podaskano, a na drugom dijelu betonska deka.

Najpovoljnije bi bilo sa mineralnom vunom . npr. 2 x 100mm unakrsno i paropropusnom folijom?
Da li bi trebalo staviti nešto ispod vune. Npr. PE foliju ?

Hoće li se stavljanjem PE folije kao prvog sloja stvarati kondenzacija, na tom dijelu gdje je štokatura i vuna ?

Ako imate bolje prijedloge ?
Što je štokatura?
Daščani pod?
Jel hodaš po tom tavanu? Držiš stvari? Ako ne, ja bi na pod/ploču stavio vunu, i na to geotekstil (samo da se vuna manje praši).
Paropropusna folija ipak ima određenu paropropusnost koja je manja od paropropusnoti vune što je loše, jer će se teoretski dio vlage zadržavat u vuni prije nego uspije izać na tavan.
Kondenzacije na foliji između ploče i vune neće biti, al tu folija nije potrebna.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 16:50   #63
@baustelac99

To bi bio naziv za strop prostorija ispod tavana, to je stara gradnja, to je trska i gips valjda, zove se štokatura.

Postavljene su grede a između njih ta štokatura. Na tu štokaturu je stavljena staklena vuna 80-ih a onda podaskano po gredama. Ima dosta razmaka između daski, nije baš kao brodski pod zatvoreno.

Iznad svega je kosi krov, star 10-g, u dobrom stanju, zatvoreno sve.

Nema betonske deke, osim na manjem dijelu (novi dio kuće)

Taj geotekstil na vunu znači.

Neće se hodati, većinom je daščani pod.
Heidebert is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 15:13   #64
Pozdrav svima!

Upravo sam u procesu postavljanja laminata, i mislio sam ga na beton staviti drito spužvu (ili to kaj se prodaje 6mm u dućanima) i na to laminat. Ali razmišljam dali da napravim nekaj bolje..

Ovakva je situacija:

Kuća nam je na kraju brda, i probila nam je voda u taj dnevni boravak kada su bile one mega kiše ljeti. Morali smo izbiti parkete, i ispod njega je beton.

Napravili smo kompletnu hidroizolaciju i drenažu oko kuće, a i sanirali smo neke žljebove iz kojih smo skužili da je curila voda točno u razini tog dnevnog boravka. Tako da smatram da je problem vode koa prodire riješen.
Isto tako sam od frenda posudio onaj stroj za isušivanje koji je radio non stop kakvih tjedan dana po raznim čoškovima sobe, i isušio sve podosta.

Trenutno mi maler u sobi sređuje zidove (ništa pretjerano), i nakon toga sam mislio staviti laminat, znači drito na onu spužvu od 5mm za njih.
Sad si razmišljam da bi možda bilo dobro napraviti nekaj dodatno za izolaciju poda, i razmišljam dali je to potrebno jer smo izvana sve napravili kaj je trebalo.

Kuća je građena prije 68., i ne znam kkakav je temelj, pa si razmišljam da je možda dobro da napravim neki dodatni sloj izolacije, ili mislite da je dobro ovako kako je sada?

hvala puno!

goran
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 14:35   #65
Da ja radim-a radit cu istu stvar kao i ti...
prije laminata bi stavila hidroizolaciju poda-ljepenka, pa stiropor bar 3cm i onda glazura...
Naravno moze i bez toga al ovako bi bilo posteno
huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 21:28   #66
6cm stiropora je minimum po propisima. E sad je pitanje dal je arhitekt i zidar mislio na to? Jer visina nadvoja diktira debljinu izolacije.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 19:14   #67
Da ne otvaram temu novu.

Htio bi toplinski izolirati potkrovlje. Ne znam nista o tome, a dobio sam preporuku da postavim stiropor cca 5cm i gotovo. Ono sto bi ja htio je ako vec nesto radim da se kasnije to moze iskoristi i kad bi se to potkrovlje uredjivalo. Htio bi da mogu hodati po tome. Jedini problem, koji za sada vidim je da su vrata od balkona jako nisko postavljena.

Sto da napravim, investiram u stiropor i to nek mi bude za prvu ruku a oko vrata za balkon postavim tako da mogu maknut plocu za otvaranje vrata? Da li se vrata mogu mozda podignuti, malo stemanjem, posto je to u zidu koji nije nosivi, odnosno malo je uvuceno u kucu i iznad nema nista?

Bio bi jako zahvalan na svim savjetima.

E da, da budem iskren, trazim sto povoljnije rijesenje a da nije bas neko smece... Hvala svima

Slika potkrovlja:

woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 15:21   #68
Izolacija poda

Molio bih znalce pogotovo one iz termodinamike da mi pomognu. Dakle u stanu sam rasturio kompletan pod. Na dnu su se nalazile daske (susjedov strop) pa iznad njih su nosive grede pa su bile opet daske na kojima su zabijene štafle a između je bila šuta. Na štaflama su bile opet daske pa parket. Da bude jednostavnije slojevi odozgor prema dolje

1.parket
2. daske
3.štafle sa šutom između
4.daske
5. grede
6. zrakoprazni prostor od 30cm
7. daske


Moje pitanje je...obzirom na termo i zvucnu izolaciju...da li da na najdoljnji sloj dasaka stavljam npr stiropor od 5 cm?? Da li je to uopce potrebno?? (Između štafli umjesto šute koju sam bacio ide thermotec granulat pa OSb ploče on 18mm) U tom slučaju bi odozgo prema dolje ovako izgledalo

1.laminat/parket
2. OSB ploča
3.Parna brana
4.Granulat 5cm
5. Štafle
6.Grede
7.Daske
8. Zrakoprazni prostor od 25cm
8. Stiropor 5cm
9.Daske

Please help
storm70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2015., 13:16   #69
Quote:
storm70 kaže: Pogledaj post
Molio bih znalce pogotovo one iz termodinamike da mi pomognu. Dakle u stanu sam rasturio kompletan pod. Na dnu su se nalazile daske (susjedov strop) pa iznad njih su nosive grede pa su bile opet daske na kojima su zabijene štafle a između je bila šuta. Na štaflama su bile opet daske pa parket. Da bude jednostavnije slojevi odozgor prema dolje

1.parket
2. daske
3.štafle sa šutom između
4.daske
5. grede
6. zrakoprazni prostor od 30cm
7. daske


Moje pitanje je...obzirom na termo i zvucnu izolaciju...da li da na najdoljnji sloj dasaka stavljam npr stiropor od 5 cm?? Da li je to uopce potrebno?? (Između štafli umjesto šute koju sam bacio ide thermotec granulat pa OSb ploče on 18mm) U tom slučaju bi odozgo prema dolje ovako izgledalo

1.laminat/parket
2. OSB ploča
3.Parna brana
4.Granulat 5cm
5. Štafle
6.Grede
7.Daske
8. Zrakoprazni prostor od 25cm
8. Stiropor 5cm
9.Daske

Please help

Netko....bilo tko...
storm70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 08:30   #70
Moj ti je savjet da se dogovoriš sa susjedom da se kasnije ne bi bunio na buku. Najbolje bi ti bilo kada ne bi stavio nikakvu izolaciju jer bi te tada on grijao ali moraš nešto staviti radi buke.
Bilo je dosta slučajeva da su ljudi skinuli šutu, stavili izolaciju i da se pojavila buka. Mislim da 5cm stiropora je slabo.
Skuplja je invensticija mineralna vuna ali opće poznato je da "mekana"izolacija najviše upija buku.
Dogovori se sa susjedom i možda stavi 10cm mineralne vune.
Ja bih taj dogovor stavio na papir.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 08:40   #71
Buka se pojavila zato jer šuta IMA MASU. A "nova verzija" stropa nije imala toliku masu, pa lakše zavibrira.
Osim toga, u pravilu su uvjek štafle "plivale" u šuti, nebi smjele biti direktno na prvom sloju dasaka da se ne prenosi zvuk.

Ja bi napravio ovako:
-laminat
-osb u dva sloja
-tvrda vuna, npr Knauf insulation TPT
-daske
-grede, a među njima 10cm najjeftinije vune
-strop

Umjesto osb-a i vune možeš staviti i nasip+ploče od fermacella, al ne znam koja je njima cijena.

Uglavno, treba izbaciti štafle ispod Osb ploča jer one prenose zvuk.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 13:26   #72
Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
Buka se pojavila zato jer šuta IMA MASU. A "nova verzija" stropa nije imala toliku masu, pa lakše zavibrira.
Osim toga, u pravilu su uvjek štafle "plivale" u šuti, nebi smjele biti direktno na prvom sloju dasaka da se ne prenosi zvuk.

Ja bi napravio ovako:
-laminat
-osb u dva sloja
-tvrda vuna, npr Knauf insulation TPT
-daske
-grede, a među njima 10cm najjeftinije vune
-strop

Umjesto osb-a i vune možeš staviti i nasip+ploče od fermacella, al ne znam koja je njima cijena.

Uglavno, treba izbaciti štafle ispod Osb ploča jer one prenose zvuk.

Mislio sam svakako ici s granulatom (thermotec) koji bi se sigutno zavukao ispod štafli i smanjio buku, međutim nije mi jasno u sto si ti mislio pričvrstiti osb ploče ako nemaš štafli, u daske a šarafi bi ti prolazili kroz vunu????
DA, razmišljao sam o kamenoj ili staklenoj vuni na najdoljnji sloj dasaka prema susjedu,no jos razmisljam da stavim umjesto toga stiropor. Uglavnom praznina između prvog i drugog sloja je oko 30 cm a zrak je prilicno dobar zvucni izolator no mene zanima sto se termicki dogadja, npr ako susjed grije stan ispod a ja to dizanje temperature sprijecim svojom izolacijom? opet nisam dobro napravio
storm70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2015., 18:12   #73
ukoliko se stavi plivajući pod,po pravilima struke
(ljepenka,TPT knauf ploče od kamene vune,armirani
cementni estrih)-dal umanjuje udarnu buku (udarci,topot,govor)
iz susjednih stanova?
Znam da plivajući pod ne prenosi udarnu buku na druge stanove i
stan ispod-no,međutim ne znam dal smanjuje udarnu buku iz susjednih stanova.
radi se o stanu koji je u prizemlju.
Racchella is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 01:16   #74
Zvukove hodanja možda da jer ga odvajaš od zidova. Još ako su njihovi podovi vezani sa zidovima onda sigurno da. Ali govor i sl.to bi trebala riješiti sa izolacijom zidova.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 11:35   #75
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Zvukove hodanja možda da jer ga odvajaš od zidova. Još ako su njihovi podovi vezani sa zidovima onda sigurno da. Ali govor i sl.to bi trebala riješiti sa izolacijom zidova.
podovi su vezani sa zidovima(svi stanovi),tako da ako postavimo plivajući pod
u našem stanu-onda bi isto tako trebali i susjedi u svojim stanovima-
da bi se postigao efekt smanjenja udarne buke.
dakle,solucija je postavljanje zvučne izolacije na zidove prema susjedima.
Racchella is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 14:33   #76
i stropovi su važan čimbenik
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 15:26   #77
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
i stropovi su važan čimbenik
kod postavljanja zvučne izolacije na zid
(kamena vuna + 2xdiamant knauf ploča)-dal ploče smiju doticati
pod i strop?
Racchella is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 15:29   #78
Nemoj koristiti kamenu vunu na stropu, odi sa mineralnom koja će bolje upijati buku..
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 16:51   #79
Quote:
Racchella kaže: Pogledaj post
kod postavljanja zvučne izolacije na zid
(kamena vuna + 2xdiamant knauf ploča)-dal ploče smiju doticati
pod i strop?
kod postavljanja rastera treba odjeljivati raster pjenastom trakom , nebi komentirao doticanje, nebi
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 17:11   #80
čekam malo, pa samo 3 sloja daski su solidna toplinska i zvučna izolacija. Ako želiš i to pojačati staviš bilo kakvu vunu sa ili bez doticanja i amen
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.