Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 07.04.2014., 12:33   #1
Alomnezije

Kako se internet program zadnjih godina jako razvio , sve češće imam prilike(a i volje pošto sam veliki fan osamdesetih ) potražiti te ponovno pogledati neke serije, filmove, utakmice , reklame, spotove koje sam u djetinjstvu i ranoj mladosti vidio samo jednom ili najviše par puta i nikad više

Znači ne radi se o uradcima koji se provlače po medijima konstantno do danas (tipa spotovi od sabrine, smogovci , filmovi tipa goonies itd) nego nešto što stvarno nisam pogleda nijednom više od 20+ godina

I redovito mi se događa da nakon odgledanog ustanovim kako imam neka - ne toliko bitna i ključna ali ipak iskrivljena sjećanja
Dakle naletim na nešto što bi volio opet pogledat , prije gledanja još jednom prepričam u sebi svoja sjećanja pustim video i vidim razlike
Napominjem da se radi o stvarima koja su na mene ostavile jak dojam i scenama koja su stvarno jako puna puta kroz dvadesetogodišnje razdoblje padala na pamet - a nisu se ni dogodile - bar ne na način kako sam ih ja upamtio

primjer, sinoć pogledano

Najbolja epizoda serijala neočekivanih priča iz cca 1988 u sklopu programa plus - veliku većinu sam ih pogledao ali mi se samo epizoda toliko oduševila - bio sam toliko ushićen da sam ju te 1988 odma iša prepričavat ukućanima pa frendovima po selu i kome god da podijelim veselje

ugl

radnja od početka do kraja bit priče ok bez grešaka ali

1.glavni lik cijelo vrijeme nosi šarenu odjeću a ja bi se prije gledanja kladio da nosi crno odijelo

2. relativno je visok i mlad - ja ga se sjećam kao sitnog osušenog starčića

3. negativca ubija tako da mu je došao iza stola, ja se sjećam da ga je ubio preko stola

onaj najbitniji

4. prosute tragove otkriva dječak iz pristojne daljine na njegovom odlasku vlakom - u mojim sjećanjima čovjek srednjih godina stoji uz sam vagom na ulaznim vratima

i jedno potpuno lažno - vidim ga kako zamišljeno stoji na obali mora - ta scena uopće- ni blizu- ne postoji

I sad dan , par dana nakon te 1988 nema teorije da mi se nešto izobličilo , a još sam ju i dosta puta prepričavao, ponavljao u sebi - prisjećao se i onda već negdje do 1993 kad mi je sjećanje stabiliziralo formirao toliko grešaka

Ajmo reći da mogu postojat neka objašnjenja , tako staromodno su se oblačili i izgledali ljudi koji su imali isključivo crna odjela pa sam ga zamijenio za ono što se najčešće imalo za vidjet , lik mi je meni malom izgledao puno stariji itd ali kad se dogodio taj klik u kojem je najednom nastala zamjena - što probudim se 11.05.1992 i sjećanja više nisu prava

takvih primjera ima dosta, čak su mi golovi s utakmica iz osamdesetih padali na drugi način da ne nabrajam

Napomena da mi se ovakve promjene događaju samo sa stvarima pogledanima do 1991 kasnije od 1992 pa nadalje nisam primjetio - ono čega se sjećam interpretiram bez pogrešaka
babunovich is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:36.