Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2013., 06:49   #1
Služenje u domovinskom ratu

Zanima me jel služenje u domovinskom ratu bilo obavezno svima sa 18 godina na više...?

Ako je, zašto postoji naziv dobrovoljci?
480Mbps is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 11:01   #2
Quote:
480Mbps kaže: Pogledaj post
Zanima me jel služenje u domovinskom ratu bilo obavezno svima sa 18 godina na više...?

Ako je, zašto postoji naziv dobrovoljci?

Kako je to pitanje bilo pravno definirano, nisam dovoljno upoznat. Ali u praksi ništa posebno se nije poduzimalo protiv dezertera. Likovi se nisu odazivali na pozive, napuštali su postrojbe ili se nebi vratili sa odsustva. Srećom, nije to bila masovna pojava, a za njima nismo ni nešto posebno žalili.
Iako za mene pojam dragovoljac, prvenstveno znači osoba koja je dragovoljno (bez poziva) branila Hrvatsku, zbog činjenice da se protiv dezertera nisu poduzimale neke naročite mjere (npr. strijeljanje, zatvor, globa), moglo bi se uvjetno kazati da su i ostali branitelji dragovoljci (jer su rizik sudjelovanja u ratu, mogli izbjeći lako i nekažnjivo). Posebno je teško bilo osobama koje su radile samostalno, jer su (otprilike, koliko se sječam) morali prvo sami sebi isplatiti plaću (a nisu mogli raditi i zaraditi istu, jer su bili na frontu), da bi onda od HV-a mogli tražiti refundaciju.
Bizarno je što su dezerteri umjesto sankcija, od Hrvatske dobili povlastice (npr. nakon rata su dobili status povratnika (Minhen brigada) i povlastice kod uvoza ili bez problema nastavili prekinuti studij, a poznajem i osobu koja se po završetku rata (91. mobiliziran i pobjegao) vratila iz Njemačke i zaposlila u MORH-u). Iz inozemstva su se vratili sa autima i kapitalom, pa su nakon rata imali i bolju startnu poziciju. A posebna su priča i likovi, koji su po Zagrebu (vjerojatno i drugdje) paradirali u uniformama (dok se brigada okupljala), a za to vrijeme skupljali "papire" i veze. I naravno, prije odlaska brigade na teren, uredno se demobilizirali i ostali doma. Tim "legalnim" dezerterima je taj "staž" priznat i plaćen, dobili su braniteljske iskaznice i udjele u Braniteljskom fondu.
goran2hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 07:39   #3
molim bez politikanskih ocjena

Dragovoljci su oni koji su se sami prijavili za služenje bez poziva od strane RH.
Nisu svi obveznici dobili poziv.
Dio ljudi je počeo služiti tek nakon što su dobili poziv.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 13.06.2013. at 07:52.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 08:42   #4
Za neodazivanje na mobilizacijski poziv se plaćala simbolična kazna.
Cisco Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 13:57   #5
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
molim bez politikanskih ocjena

Dragovoljci su oni koji su se sami prijavili za služenje bez poziva od strane RH.
Nisu svi obveznici dobili poziv.
Dio ljudi je počeo služiti tek nakon što su dobili poziv.

Nije baš svagdi i u svakom slučaju bilo tako.

Ja sam se npr.došao sam javiti,a tip koji radi u "sekretarijatu za narodnu obranu" mi reče , kako se zoveš ? I izađi van i nakon par minuta mi reče uđi i potpiši da si primio poziv.
Tako da SLUŽBENO ja nisam dragovoljac ......jel mi je "poslat"poziv.
To su vrlo prefrigani ljudi koji su se ubacili još za vrime bivše juge i ostali za RH-e,pravi "kako vitar puše".
wili 126 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 23:28   #6
Quote:
480Mbps kaže: Pogledaj post
Zanima me jel služenje u domovinskom ratu bilo obavezno svima sa 18 godina na više...?

Ako je, zašto postoji naziv dobrovoljci?
Status dragovoljca se u biti ne odnosi na načinu pristupanja postrojbi nego je povezan s datumom.Znači svi prpadnici OSRH koji su proveli određeno vrijeme u postrojbama MUP,ZNG,HOS,Narodne zaštite,MORH....do 15.01.92 god.tj. do međunarodnog priznanja RH imaju status Dragovoljca DR!
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2013., 21:52   #7
Quote:
dividenda kaže: Pogledaj post
Status dragovoljca se u biti ne odnosi na načinu pristupanja postrojbi nego je povezan s datumom.Znači svi prpadnici OSRH koji su proveli određeno vrijeme u postrojbama MUP,ZNG,HOS,Narodne zaštite,MORH....do 15.01.92 god.tj. do međunarodnog priznanja RH imaju status Dragovoljca DR!
točno pa sad neki imaju papire da su su bili u jediunicama koje u to vrijeme nisu ni postojale...
Ja sam bio među dragovoljcima koji su s velesajma 10.10. krenuli za Vukovar i isto smo si sami pisali pozive jer nas je večina radila pa su nam pozivi trebali radi firmi...
I službeno nisam dragovoljac jer mi fali 10 dana ili manje....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2013., 11:46   #8
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
točno pa sad neki imaju papire da su su bili u jediunicama koje u to vrijeme nisu ni postojale...
Ja sam bio među dragovoljcima koji su s velesajma 10.10. krenuli za Vukovar i isto smo si sami pisali pozive jer nas je večina radila pa su nam pozivi trebali radi firmi...
I službeno nisam dragovoljac jer mi fali 10 dana ili manje....
I onda se dogodi paradoksalna situacija da dragovoljac DR(MORH) s ratnim stažom od skoro godinu dana(05.08.1990) u lipnju,čak u nekim gradovima i u srpnju 1991 godine šalje hrvatske mladiče(ročnike) u JNA!
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 02:01   #9
Quote:
wili 126 kaže: Pogledaj post
Nije baš svagdi i u svakom slučaju bilo tako.

Ja sam se npr.došao sam javiti,a tip koji radi u "sekretarijatu za narodnu obranu" mi reče , kako se zoveš ? I izađi van i nakon par minuta mi reče uđi i potpiši da si primio poziv.
Tako da SLUŽBENO ja nisam dragovoljac ......jel mi je "poslat"poziv.
To su vrlo prefrigani ljudi koji su se ubacili još za vrime bivše juge i ostali za RH-e,pravi "kako vitar puše".
to su bili ljudi koji su se razumili u papire i nadam se da ti je danas jasno koliko si imao sreće šta je taj lik tamo radio.
Za primjer je moj tetak koji je postao dragovoljac mada se uključio u domobransku pukovniju tek, ako se dobro sjećam u veljači 1992. a šta je bilo na papirima to samo znaju oni koji su potpisivali.
Eno ti i Fred Matić kojemu je papir o mobilizaciji spasio život u srbijanskom logoru a ima status dragovoljca.
--------
šta se tiče ovih koji su pobjegli vanka da im se ne može uručit poziv za služenje HV najzanimljivi su slučajevi djece JNA oficira, većinom iz mješanih brakova, rastavljenih isl, koji su se poslije rata vratili u Hrvatsku i uredno, bez ikakvih kazni i sankcija otkupili te stanove di su odrasli.

Zadnje uređivanje parcov : 09.12.2014. at 02:14.
parcov is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 10:39   #10
Quote:
dividenda kaže: Pogledaj post
Status dragovoljca se u biti ne odnosi na načinu pristupanja postrojbi nego je povezan s datumom.Znači svi prpadnici OSRH koji su proveli određeno vrijeme u postrojbama MUP,ZNG,HOS,Narodne zaštite,MORH....do 15.01.92 god.tj. do međunarodnog priznanja RH imaju status Dragovoljca DR!
Narodne Zaštite... pa ja sam ko klinac bio u narodnoj zaštiti, čak imam i spomenicu domovinskog rata ali dragovoljac... OK, dragovoljno sam se tamo javio ali nije mi ni na kraj pameti sebe smatrati "dragovoljcem" jer sam od "rata" vidio samo ležanje ispred tadašnje maršalke sa nekom prastarom tanđarom i 5 metaka i zapovjedi "da vam nije na pamet palo pucati" i to je bilo samo jedno veće jer se pročuo glas da moja MZ šalje maloljetnike na takve zadatke pa više nismo išli nikud... dali su nam da dežuramo u MZ-u i da "čuvamo" skloništa... Pih, jak sam dragovoljac nema šta
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 16:09   #11
Quote:
480Mbps kaže: Pogledaj post
Zanima me jel služenje u domovinskom ratu bilo obavezno svima sa 18 godina na više...?

Ako je, zašto postoji naziv dobrovoljci?
zavisi i kada si napunio 18 god. razlika je npr. na početku rata i recimo 93 godine . a dragovoljac , obasnio je već netko . zavisi od perioda kada si ušao u HV . ako je bilo na početku rata , a dobio si poziv onda si dragovoljac . 93 godine služenje vojnog roka je bila obveza . sad netko je završio na bojištu ( znam Bičine , Šibensko zaleđe , liniju su držali ročnici ) a netko ne . Neki su nakon obuke završili i doslužili vojni rok u gardijskim brigadama . ne svojom voljom , nego su tamo bili upućeni
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:20.