Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2015., 08:32   #21
Ja sam mislio da 28.divizija nije izašla iz Srebrenice u smislu "nije pobegla ranije kao Naser Orić".
On je Srebrenicu napustio ako se ne varam bar dva meseca ranije, sa svojim komandnim kadrom, očigledno znajući da se nešto sprema.
WarrenYoung is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 16:02   #22
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Pa cekaj,sta mislis sto Holandski bataljon nije branio muslimane?ima vise razloga,a jedan od njih je sto su im muslimani nekoliko dana pre pada srebrenice oteli transporter i ubili komandira,naravno danas se ne zna za to.
Zanimljivo da se ne zna?
Toliko je dignuto prašine u Holandiji oko učešća njihovog bataljona UN u događanjima oko Srebrenice, toliko je činjenica iznjeto po tom pitanju, da se, eto, cijelo vrijeme skriva ubistvo njihovog vojnika?
Istina je da su, kada su Srbi krenuli sa ofanzivom, odnosno kad su počeli zauzimati kontrolne tačke UN oko Srebrenice, pripadnici 28. divizije ABiH od Holanđana uzimaju oružje koje su predali po proglašenju Srebrenice "demilitarizovanom zonom".

Quote:
Prijatelju,93 godine srebrenica je bila pred padom,ali nije uzeta iz 1000 razloga,da barem jeste,mozda taj jadni narod nebi ni bio ubijen.
Prijatelju,cinjenica koju isto tako ne mozes zanemariti je da je 3200 srpskih civila[imenom i prezimenom] ubijeno u i oko srebrenice do 11.7,95 iz te "miroljubive demilitarizovane zone"
Ne sjećam se je li u to doba bila tako dramatična situacija, ali znam dobro da je u onome momentu trebalo samo par kilometra da se spoje sa 2. Korpusom.

Što se tiče mitomanije oko broja srpskih civilni žrtva-evo šta o tome kažu brojke boračkih udruženja u RS-u:

Quote:
1. Prema podacima Odjeljenja za istraživanje rata, ratnih zločina i obradu dokumentacije od početka do kraja rata u BiH (1992-1995) godine na teritoriji opština Zvornik, Srebrenica, Bratunac, Vlasenica sa opštinom Milići, Kalesija sa opštinom Osmaci i Šekovići pogunulo je 2.385 Srba. Žrtve su selektovane prema mjestu stradanja, a ne prema trenutnom prebivalištu, mjestu boravka, rođenja ili mjestu ukopa.

Od ukupnog broja Srba (2.385) koji su stradali u ovih 6 opština (plus opštine Milići i Osmaci) 1.974 su vojnici, 387 civili, a 24 su svrstani u kategoriju „nepoznat status“.
http://www.frontal.ba/blogovi/blog/6...onu-srebrenice

Smješno je da isti oni koji optužuju za politizaciju Srebrenice, tipa Dodika i drugih, otvoreno i javno lažu o preko 3.000 ubijenih srpskih civila oko Srebrenice.
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 16:17   #23
Borackoj organizaciji RS tek ne mozes da vjerujes.Ja ne znam,znam samo da postoji 3200 imena,mozda ima i vojnika,ne znam.

Pa drug da se razumijemo,i od 8000 muslimana pobijenih,ima preko 4000 vojnika
Da ne pricamo o ljudima sto su izginuli 92,93 koji su na tom spisku.


Ta kolona je bila veliki problem,ne moze se tek tako pustiti jedna divizija da ide preko tvoje teritorije 100 km a da je ne diras? jel se slazemo tu?
Cak sam cuo da je Mladic rekao nesto kao "da ih pustim tek tako da idu,ne mogu,bojim se napravit ce nesto u selima",onda ih je tukao.
Ni jedna vojska,nebitno koje zemlje nebi dopustila tolikoj koloni da ide kroz njenu teritoriju nesmetano.
A pogledaj samo njihov snimak kad su dosli u Nezuk,naoruzani su prilicno.Jesu gladni,zedni,al jesu i naoruzani.

https://www.youtube.com/watch?v=QWDzMtXQOeA pogledaj od 8:00 pa vidi da jesu prilicno narouzani.

Cisto za inf,cini mi se 107 boraca VRS je poginulo u borbama s tom kolonom,samo 40 iz zvornicke brigade,medju njima neki jako dobri i proslavljeni borci.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 17:33   #24
Ma problem je što su Bošnjaci vrlo pedantni kad je reč o srpskim žrtvama.
Tu oni znaju sve tačno u žrtvu. I broj žrtava i kad su poginuli i da li su bili borci ili civili...Sve znaju.
Samo o krivcima za te zločine ništa ne znaju.
Eno, frontal.ba kaže da je 1992 godine ubijeno "samo" 273 srpska civila u okolini Srebrenice.
Pa dobro, ko je te ljude pobio? Ko je odgovarao za to?

Pomenuo sam onu knjigu Ibrana Mustafića.
Nije ni on nikakva cvećka, mada raskrinkava dešavanja u Srebrenici i zločine i kriminal Nasera Orića.
Ali recimo i on opravdava pokolj u Kravici na pravoslavni Božić 1993 godine.
Kaže, moralo se iz humanitarnih razloga. Čak izražava žaljenje što i sam nije išao tog ujutra u Kravicu.
A tamo su zapalili, opljačkali selo i pobili i staro i mlado...od 4-godišnjeg deteta do 84-godišnje starice.
I piše još isti kako su Naserovi pojedinci nosili odsečene glave kroz Srebrenicu i plašili narod. Piše kako su sve srpske zarobljenike bukvalno klali, kako su i ono malo Srba što ostade u Srebrenici sve pobili...

I sve to on piše, sve se zna...i nikom ništa.
Niko nikad nije odgovarao za te zločine.


A kad su bošnjačke žrtve u Srebrenici u pitanju, tu se baš i ne mora znati sve u tančine. Borac, civil...sve je to bolan isto.
Nije bitno ni kad je poginuo, ni kako je poginuo...
Bitno je ponavljati i ponavljati brojku od 8000 ubijenih, o genocidu i insistirati da se kazne svi od običnih vojnika do predsednika država.


Kad ćemo napokon saznati koliko je zaista streljano ljudi u Srebrenici tih junskih dana na zemljoradničkim zadrugama u Kravici i Branjevu, pošto se u suštini srebrenički maskar uglavnom svodi na ta dva dogadjaja?
WarrenYoung is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 19:46   #25
https://www.youtube.com/watch?v=iUuQ8g4R5kM

Mene zanima sta vi mislite o ovome? ovo od 1:10 pa na dalje.
Sve se poklapa,danas u Vogosci i Ilijasu 90% zive ljudi iz Srebrenice.Da li je moguce da je isti taj Klinton predlozio to,i dosao nakon 20 godina na mezarje u potocare?Kako taj covjek spava?

Ja imam jednog prijatelja,musliman,bio u toj koloni,danas zivi bas u Ilijasu.Jako smo dobri prijatelji,on zna da ja postujem to sve i ne negiram zlocin,ali smo se jednom prilikom "opustili" i krenuli o tome.
Uglavnom,on kaze da narod iz srebrenice smatra da je Alija to dao za NATO bombardovanje,ali niko od medija to nece da objavi.Naravno kako bi se jedan veliki Alija mogao nazvati necovjekom.

Sve u svemu,zao mi je neduznih a mnogo ih je sto tu izginuse,i ne osporavam zlocin koji se desio.Samo me zanima koliko je bio,i zbog cega se tacno desio
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 16:25   #26
Očito nikada nećete shvatiti što ste učinili.
Ključajte ovo, postaje gadljivo.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2015., 01:17   #27
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
https://www.youtube.com/watch?v=iUuQ8g4R5kM

Alija to dao za NATO bombardovanje,ali niko od medija to nece da objavi.Naravno kako bi se jedan veliki Alija mogao nazvati necovjekom.

Sve u svemu,zao mi je neduznih a mnogo ih je sto tu izginuse,i ne osporavam zlocin koji se desio.Samo me zanima koliko je bio,i zbog cega se tacno desio
Problem inače velike večine Srba je upravo taj da ne shvačaju uzrok i posljedicu.
Tj. uzimaju samo onaj dio događanja koji ih "eventulano" opravdava ili po njima "umanjuje" agresiju i zloćine u ratovima koji su povedeni iz Beograda 90.ih.

Čak i da uzmemo klimavu hipotezu da je "Alija dao Srebrenicu za NATO bombardiranje" , to apsolutno ALI apsolutno ne opravdava niti jednog jedinog ubijenog civila u Srebrenici u okolici niti razrušen grad.
Dakle, ne opravdava apsolutno zloćin koji su Srbi uradili tim ljudima. Kažem čak i da postoji pisana naredba A.Izetbegovića da se Srebrenici neće vojno pomagati ! A ne postoji!
Osim toga Srebrenica i Goražde su strateški na vrlo nezgodnoj poziciji. Na samoj granici sa Srbijom i u okruženju bosnskih Srba. Pravo čudo je da je obrana i toliko izdržala koliko je. Osim toga cijela BiH je bila ratna zona, ne znam koje to spec. snage je Izetbegović ili bilo tko iz bošnjačkog vrha tada mogao poslati u samoubilačku misiju na istok zemlje ,ostavljajući pritom ostale djelove fronta ?
To me podsjeća na priču o prodaji Vukovara i sl. gadosti kojima neki pokušavaju opravdavati brutalnu agresiju i zloćin.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2015., 22:35   #28
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Problem inače velike večine Srba je upravo taj da ne shvačaju uzrok i posljedicu.
Tj. uzimaju samo onaj dio događanja koji ih "eventulano" opravdava ili po njima "umanjuje" agresiju i zloćine u ratovima koji su povedeni iz Beograda 90.ih.

Čak i da uzmemo klimavu hipotezu da je "Alija dao Srebrenicu za NATO bombardiranje" , to apsolutno ALI apsolutno ne opravdava niti jednog jedinog ubijenog civila u Srebrenici u okolici niti razrušen grad.
Dakle, ne opravdava apsolutno zloćin koji su Srbi uradili tim ljudima. Kažem čak i da postoji pisana naredba A.Izetbegovića da se Srebrenici neće vojno pomagati ! A ne postoji!
Osim toga Srebrenica i Goražde su strateški na vrlo nezgodnoj poziciji. Na samoj granici sa Srbijom i u okruženju bosnskih Srba. Pravo čudo je da je obrana i toliko izdržala koliko je. Osim toga cijela BiH je bila ratna zona, ne znam koje to spec. snage je Izetbegović ili bilo tko iz bošnjačkog vrha tada mogao poslati u samoubilačku misiju na istok zemlje ,ostavljajući pritom ostale djelove fronta ?
To me podsjeća na priču o prodaji Vukovara i sl. gadosti kojima neki pokušavaju opravdavati brutalnu agresiju i zloćin.

Cekaj,jesam li ja rekao da ima opravdanje za ubijanje tih ljudi?naravno da nema
Ja pricam o razlozima za napad i ulazak u srebrenicu! to treba da shvatis

Odbrana izdrzala? Strebrenica je trebala past 93,ali nije iz 100 razloga,a vojnicki je mogla,eh da barem jeste,vjerovatno se nebi desilo toliko zlocina.
I da,vece sanse su bile 95 da se odbrani,nego ranije.S 500 vojnika je Mladic napao tu 28 diviziju u Srebrenici,a po procjenama ona je imala 12000,pa nek je imala 3000,mogla se odbranit,zasto se nisu branili?a imali su oruzja da se bore nekoliko dana?

Drugo,Gorazde je takodje bilo bukvalno palo,ali zbog bombardovanja,raznih prijetnji itd,stalo se,isto kao i na bihacu,igmanu i bjelasnici i slicno.Nista to armija nije odbranila,sve se pitalo VRS i UN!
Lijep pozdrav
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2015., 00:06   #29
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
https://www.youtube.com/watch?v=iUuQ8g4R5kM

Mene zanima sta vi mislite o ovome? ovo od 1:10 pa na dalje.
Sve se poklapa,danas u Vogosci i Ilijasu 90% zive ljudi iz Srebrenice.Da li je moguce da je isti taj Klinton predlozio to,i dosao nakon 20 godina na mezarje u potocare?Kako taj covjek spava?

Ja imam jednog prijatelja,musliman,bio u toj koloni,danas zivi bas u Ilijasu.Jako smo dobri prijatelji,on zna da ja postujem to sve i ne negiram zlocin,ali smo se jednom prilikom "opustili" i krenuli o tome.
Uglavnom,on kaze da narod iz srebrenice smatra da je Alija to dao za NATO bombardovanje,ali niko od medija to nece da objavi.Naravno kako bi se jedan veliki Alija mogao nazvati necovjekom.

Sve u svemu,zao mi je neduznih a mnogo ih je sto tu izginuse,i ne osporavam zlocin koji se desio.Samo me zanima koliko je bio,i zbog cega se tacno desio
"Narod zna sve".Svatko priča kako mu odgovara a koliko nas vjerovatno ima i toliko istina.Ali pravilo je a to nije samo na vašoj strani da kad te protivnik rasturi onda je to izdaja a kad istog dobiješ onda je to briljantna pobjeda.
Danas bilo koji mediji može objaviti bilo šta samo je pitanje koliko je to vjerodostojno.
ledenobrzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2015., 14:03   #30
Quote:
ledenobrzi kaže: Pogledaj post
"Narod zna sve".Svatko priča kako mu odgovara a koliko nas vjerovatno ima i toliko istina.Ali pravilo je a to nije samo na vašoj strani da kad te protivnik rasturi onda je to izdaja a kad istog dobiješ onda je to briljantna pobjeda.
Danas bilo koji mediji može objaviti bilo šta samo je pitanje koliko je to vjerodostojno.
Nije to nikakva brilijantna pobjeda,daleko od toga.Ovo sto ja govorim ide ne ide u prilog brilijantnoj pobjedi VRS. Razmisli malo
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:02.