Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2018., 14:12   #6541
Quote:
Komar22 kaže: Pogledaj post
Hvala, sad sam gladan

šalim se haha, ma zanimalo upravo to, da li ta "osoba" koja radi "posebnu" procjenu vozila nebude nabila neku dodatnu cijenu nego li kaže kalkulator.
Spomenuh jednom: Procjena je preko Eurotax-a, jer se vrijednost rabljenog vozila procjenjuje, a ovo o čemu pričamo je zbrajanje (izračun vrijednosti full cijene vozila na isti način kao kada se naručuje novo vozilo ili konfigurira). Do (namjerne ili nenamjerne) razlike u konačnoj ukupnoj vrijednosti se može doći na slijedeći način: neki paket opreme recimo košta 23000 KN. Ako se sve stavke tog paketa zbrajaju odvojeno, onda može koštati 26, 29, 30 tkn. Obzirom da importeri carinarnicama šalju (gotove/kompletne) cijene za tražena vozila, carinici defacto "prepisuju" te cijene, na isti način kao što se prepisuju podaci iz COC papira kada se radi homologacija.
Quote:
Komar22 kaže: Pogledaj post
Jer ja znam otprilike koliko bi me kostao auto sa dodatnim opremom, i po tome mi izbacuje neki iznos prema kalkulatoru za trošarinu, e sad samo da me ta posebna procedura ne sje** i nakraju dođe trošarina 15 000kuna više.....malo karikiram
Nema šansi No.1.
Quote:
Komar22 kaže: Pogledaj post
evo jedan primjer dolje na linku:

https://suchen.mobile.de/auto-insera...en_lowerfunnel

ako uvrstimo da je taj auto u HR koštao ko nov 470 000kn sa dodatnom opremom(vjerojatno sam malo pretjeral cijenu za 10-20 tisuca kn, ali namjerno), co2 119, 11mj star auto. Ispada trošarina nekih 32-33 tisuce kn. I sad ako se ja idem oslanjati na taj iznos, a auto ide na "posebnu procjenu" u ZG, postoji mogucnost da on tam meni digne tu cijenu i ja se iznenadim i uvoz ispadne.....karikiram....50 soma kuna? A isto bude vjerojatno odredil da auto košta oko 470 tisuca kn.....
Nema šansi No.2. Eventualna razlika može biti +- 1500 do 2000kn. Opusti se!
__________________
Take five

Zadnje uređivanje leonas : 23.01.2018. at 14:40.
leonas is offline  
Old 23.01.2018., 14:56   #6542
e pa to to, sad mi je već to malo jasnije , uglavnom za takav tip vozila od 400 000kn nadalje je fino pojeftinila trošarina nakon 11.01.2018.

Jel imas iskustva koliko dugo traje ta procjena?

I još jedna stvar ako netko zna/ima iskustva. Ako se vozilo uzima na leasing izvana, da li to znaci ovo redom: netoo+25%PDV + trošarina + homologacija + transport + ona naknada za otpad = iznos leasing financiranja? ili u leasing može ici samo bruto + trošarina? Mada to se mogu sa svojim budućim uvoznikm dogovoriti valjda....
__________________
"It Ain't Over, 'Till It's Over"
Komar22 is offline  
Old 23.01.2018., 15:27   #6543
Quote:
Komar22 kaže: Pogledaj post
e pa to to, sad mi je već to malo jasnije , uglavnom za takav tip vozila od 400 000kn nadalje je fino pojeftinila trošarina nakon 11.01.2018.

Jel imas iskustva koliko dugo traje ta procjena?

I još jedna stvar ako netko zna/ima iskustva. Ako se vozilo uzima na leasing izvana, da li to znaci ovo redom: netoo+25%PDV + trošarina + homologacija + transport + ona naknada za otpad = iznos leasing financiranja? ili u leasing može ici samo bruto + trošarina? Mada to se mogu sa svojim budućim uvoznikm dogovoriti valjda....
..jako brljaš pojmove.., nekad pomislim "kako ima jednu prebijenu paru u džepu"



to je tolko "gulaš sa sve i svašta unutra".. da tu cijelu 2018 g. možeš pisati "odgovor".. a nema šanse raspetljat, dok ne počneš postavljati KONKRETNA pitanja.. uz možda neku malenu "konkretnost" s kojom već raspolažeš (ili makar "znaš" ili "zamišljaš")



P.S. Iskreno mi nije poznato da "leasing-društva" (ni njemačka, niti hrvatska leasing društva) posluju na način "sa nečijim privatnim uvoznikom"..
..tako da je jednostavno "100 upitnika".. TKO / KAD / GDJE / OD KOGA / KOME... ITD..

..riječnikom kolege Leonasa.. Koju pizzu želite.. ? ;-)

Zadnje uređivanje lalala123 : 23.01.2018. at 15:45.
lalala123 is offline  
Old 23.01.2018., 16:01   #6544
Quote:
gojko88 kaže: Pogledaj post
@LALALA....
možda ću bubnuti, al da pitam !

Jel ovo znači da ako ovi uvjeti nisu ispunjeni, odnosno npr vozilo je staro do 60 mjeseci ali ne prelazi mu cijena osnovnog modela 300 000 kn, da se onda za izračun PPMV-a ne uzima dodatna oprema ?

thx
Hahaha.. a "bubnuo si, DA.. - i ostao živ..!!..

1. ovo si previdio.. (?)
..dakle da za vozila čija je prodajna cijena iznad 200.000,00 kn (dakle NE prelazi 300.000 kn) bez dodatne opreme i starosti do 24 mjeseci, u osnovu za obračun posebnog poreza uključuje se vrijednost dodatne opreme nakon provjere kod proizvođača, predstavničkog ureda ili trgovca koji su generalni zastupnik ili uvoznik određene marke motornih vozila u Republici Hrvatskoj.

Caka je jednostavno, da za vozila koja su konkretno navedena, MORA biti "PROVJERA kod generalnog zastupnika"

.. - dok u drugim slučajevima to nije "nužno propisano kao moranje".. (što ne znači da oni "nemogu provjeriti doslovno svako vozilo".. MOGU.. !!..
.. a dodatno i "moraju" nadalje popisati po mogućnosti SVU dodatnu opremu zbog "utvrdit nekadašnju cijenu novog vozila".., samo je "lagano relaksiranija procedura" kod vozila koja (više) ne ispunjavaju gore navedene kriterije.

Ukratko: Kod SVAKOG izračuna PPMV-a SE IMA UZETI dodatna oprema.. (samo negdje "milimetarski točno".., a negdje "malo manje točno")

i skroz za kraj.., Često uopće nije jasno KOJE JE VEĆE ZLO..

.

Quote:
Komar22 kaže: Pogledaj post
lalala123 imam pitanje vezano uz tvoj post gore......pošto vozila do 5 godina starosti(i vrijednija od 300 000kn) idu na posebnu provjeru dodatne opreme, jel to znači da zapravo za takva vozila ne vrijedi kalkulator za trošarine na netu? Jer pretpostavljam dok se to obavlja da bi trošarina vozila mogla još skuplja biti nekogo prikazuje kalkulator? kolika bi bila neka razlika u najgorem slucaju? ako bi je i bilo uopce





A i ovo što se tiče povrata dijela PDV (sad je 50% koliko sam cital od 2018.), tu ako se auto kupuje izvana na firmu, tj. obrt, zakonski ne bi trebalo biti problema u smislu da se povrati PDV?

hvala
..ovo za "kalkukator & kalkuliranje".. U svemu se pridružujem kolegi Leonasu.. "Story with the PIZZA".. !!..

Genijalnije uputstvo nemoreš dobit !!!
.................................................. ............................

a ovo drugo.. "što se tiče povrata dijela PDV"..
Kao što sam već u prethodnom prilogu (prema tebi) rekao.., moraš se "posložiti".. u što spada i to.. "na koga zapravo nabavljaš vozilo" (i od koga) itd...

jedno je sigurno.. RH ti izvjesno neće vratiti niti jednu lipu PDV-a kojeg si platio u Njemačkoj.., te je dodatni uvjet za "povrat PDV od RH", da vozilo iz druge države EU knjigovodstveno vodiš kao netto-unos, te potom platiš (dio) PDV-a u RH.. (tek tad svakako možeš sa RH "razgovarat o beneficijama")
U takvom slučaju naravno moraš unaprijed gledati od koga nabavljaš vozilo / uz koji precizni porezni tretman i proceduru..

..što na ovome mjestu izlazi potpuno OFF TOPIC, pogotovo uz silnu masu upitnika koji su igri tvoji pitanja..

..da budem iskren; osobno vi vjerovatno išao na soluciju "privatnog uvoza" (ima veze i sa boljim uvjetima garancije - na što i inače treba pripazit kad kupuješ npr. mot. vozilo u svojstvu pravne osobe) - a 6 % razlike kod PDV nisu mala stvar.., brzo je i više od 2.000 EUR uštede..
..te u daljnjem dakle na "transfer iz privatnog vlasništva" (prodaju) prema društvu, obrtu (ili što već imaš)..

ali još jednom sad.. To su pitanja za nekog tko poznaje tvoje konkretne okolnosti..

Zadnje uređivanje Fishkal : 23.01.2018. at 18:30.
lalala123 is offline  
Old 23.01.2018., 21:57   #6545
Jel to znači onda da firma kod uvoza plaća sa svojim poreznim brojem netto cijenu vani ako je cijena izrazena netto + MwSt. a onda ovdje plati uvozne troskove komplet i 25% ili 12,5 PDV ? Tj. PDV prebije ako ima sa cime ili plati pola od 25% ? Jer inace kad kupujem vani placam neto cijenu bez MwSt za ostale stvari pa je onda valjda tako i sa autom ako se uzima na firmu ?

Ili placas komplet PDV pa onda kasnije prebijas ili trazis nazad ?
PowerUser is offline  
Old 23.01.2018., 22:40   #6546
Pozdrav! Kolega ovih dana planira u Njemačku po Golfa GTD nešto slično ovom pa ga zanima davanja za njega.
https://home.mobile.de/AEBAUTOHAUSEX...#des_252714294
bako23 is offline  
Old 23.01.2018., 22:49   #6547
Quote:
PowerUser kaže: Pogledaj post
Jel to znači onda da firma kod uvoza plaća sa svojim poreznim brojem netto cijenu vani ako je cijena izrazena netto + MwSt. a onda ovdje plati uvozne troskove komplet i 25% ili 12,5 PDV ? Tj. PDV prebije ako ima sa cime ili plati pola od 25% ? Jer inace kad kupujem vani placam neto cijenu bez MwSt za ostale stvari pa je onda valjda tako i sa autom ako se uzima na firmu ?

Ili placas komplet PDV pa onda kasnije prebijas ili trazis nazad ?
Prakticiraju se obje varijante (1. prva je malkac "ispravnija") s tim da obje zahtjevaju podrobnu pripremu (ispit situacije) / (NEĆE svaki trgovac to raditi) "veliki hoće", ali opet potreban kvalitetan dogovor UNAPRIJED..!!..

Porezni "dogovor" i poslovanje sa "tvojom poreznom upravom".. ispitati TAMO (i najbolje SAMO TAMO).., jer nitko ne može znati tvoje konkretne okolnosti..

..a ovo nije "porezno savjetovalište"..
lalala123 is offline  
Old 23.01.2018., 22:53   #6548
Quote:
bako23 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Kolega ovih dana planira u Njemačku po Golfa GTD nešto slično ovom pa ga zanima davanja za njega.
https://home.mobile.de/AEBAUTOHAUSEX...#des_252714294

Predlažem početi ovdje..:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=836499

..pročitati redom 20 stranica..

zatim se vratiti "tu na kraj" - pa proučiti cca. 30 - 40 stranica "u rikverc".., pa još jednom do kraja..

..čitati "SA razumijevanjem", šalter za mozak na "ON".., neki digitron pri sebi i sve bu jasno..

lalala123 is offline  
Old 23.01.2018., 23:06   #6549
Quote:
lalala123 kaže: Pogledaj post
Predlažem početi ovdje..:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=836499

..pročitati redom 20 stranica..

zatim se vratiti "tu na kraj" - pa proučiti cca. 30 - 40 stranica "u rikverc".., pa još jednom do kraja..

..čitati "SA razumijevanjem", šalter za mozak na "ON".., neki digitron pri sebi i sve bu jasno..

Pročitano jer dugo pratim forum. Po kalkulatoru meni izbacuje oko 20000kn, pa mi je to nekako puno. Možda je netko slično uvezao pa zna okvirno.
bako23 is offline  
Old 24.01.2018., 01:04   #6550
Quote:
bako23 kaže: Pogledaj post
Pročitano jer dugo pratim forum. Po kalkulatoru meni izbacuje oko 20000kn, pa mi je to nekako puno. Možda je netko slično uvezao pa zna okvirno.
ako pročitano = oprošteno..

ali di si brate čitao.. (?)

neznam "što" si kalkulirao.. (daj pustite te kalkulatore.., pa postoji mozak..!.. ;-) ) ..

..po meni sa takvom kilometražom.. MAKSIMALNO 12 - 13.000 kn / ali to je BAŠ MAKSIMALNO. (samo PPMV)

.
lalala123 is offline  
Old 24.01.2018., 09:27   #6551
Quote:
lalala123 kaže: Pogledaj post
Prakticiraju se obje varijante (1. prva je malkac "ispravnija") s tim da obje zahtjevaju podrobnu pripremu (ispit situacije) / (NEĆE svaki trgovac to raditi) "veliki hoće", ali opet potreban kvalitetan dogovor UNAPRIJED..!!..

Porezni "dogovor" i poslovanje sa "tvojom poreznom upravom".. ispitati TAMO (i najbolje SAMO TAMO).., jer nitko ne može znati tvoje konkretne okolnosti..

..a ovo nije "porezno savjetovalište"..
Ma radit ce svaki koji je tamo u sustavu USt.ID sistema i tebe provjeri da imas isti taj UID broj koji je ispravan. On kad naplati neto a tvoj broj je ispravan on je skinio sa sebe obvezu MwSt. Tj neki i traze da im potpises da si odvezo robu izvan De al dosad je to sve islo kako treba.

Al kao sto kazes nije porezni podforum al valjda ce se to uhodat i znat kroz koji mjesec.
PowerUser is offline  
Old 24.01.2018., 11:12   #6552
Rijetko koji trgovac prihvaća plaćanje u netto cijeni. Plaćaš brutto i dobiješ povrat nakon što se trgovcu dostavi dokaz o registraciji unutar druge države.
frANZi50 is offline  
Old 24.01.2018., 13:17   #6553
Quote:
PowerUser kaže: Pogledaj post
Ma radit ce svaki koji je tamo u sustavu USt.ID sistema i tebe provjeri da imas isti taj UID broj koji je ispravan. On kad naplati neto a tvoj broj je ispravan on je skinio sa sebe obvezu MwSt. Tj neki i traze da im potpises da si odvezo robu izvan De al dosad je to sve islo kako treba.

Al kao sto kazes nije porezni podforum al valjda ce se to uhodat i znat kroz koji mjesec.
..Ti si teoretski skroz u pravu - međutim zaista je u praksi ČESTO ovako kako kolega Franzi navodi..:
.. povrat plaćenog PDV će ti isplatit nakon što se trgovcu dostavi dokaz o registraciji (odn. prijave porezne obveze) unutar druge države članice
..ćitava masa trgovaca jednostavno NE ŽELI imati posla s tim.. Nadasve "manji trgovci", koji nemaju baš iskustva s tim.. "nesigurni su".., moraju "ispitivati".., a ako samo malo sami pogriješe u koracima postupanja = mogu sami ostati dužnici tog poreza)
Nije baš isključivo tako jednostavno.., "navesti PDV-ID druge države" i slobodan..

.
lalala123 is offline  
Old 24.01.2018., 13:48   #6554
Quote:
Eppur si muove kaže: Pogledaj post
A vidim da će u slučaju Italije biti slepa tj. neka specijalizirana firma za uvoz auta.
Ma me opet buni jedna stvar, neki po forumima pišu da Talijani imaju neke "probne tablice ili privremenu registraciju" u obliku A4 papira kojeg zalijepe na zadnje staklo. Na kojoj navodno piše pravac kretanja.
Jel tko što zna o ovome?

Poslano sa mog HTC U11 koristeći Tapatalk
mislim da toga nema sada, imaš li link na takve tvrdnje?
frenchkey is offline  
Old 24.01.2018., 15:03   #6555
..evo za "ljubitelje uvoza iz Italije" ili one koji to žele postati..:

ovdje ćete naći "određene informacije".. - naravno NE i podrobne.., a naročito NE za rješavanje balkanskih ekstra-prohtjeva..

Italijanci su naime daleko sofisticiranije od samih Balkanaca izmislili JEBANJE NARODA U MOZAK..

..samo nek se slučajno neko ne sjeti "pitat mene da prevodim".. (postoje tečajevi.., ili tražite druge prijatelje..) Meni molim ni jedno pitanje kad se tiće "uvoz / Italija".

http://www.aci.it/i-servizi/guide-ut...ortazione.html


..ja osobno u Italiji ne bi kupio ni bicikl.., a kamoli auto.. i ići se s njima zajebavat.
lalala123 is offline  
Old 24.01.2018., 18:28   #6556
Mozda glupo pitanje ali nisam upucen...koja je razlika u davanjima kad se kupuje od fizicke osobe i kad je auto na nekoj firmi u inozemstvu (mislim na eu)?
dalmmat is offline  
Old 24.01.2018., 18:31   #6557
Quote:
lalala123 kaže: Pogledaj post
..evo za "ljubitelje uvoza iz Italije" ili one koji to žele postati..:

ovdje ćete naći "određene informacije".. - naravno NE i podrobne.., a naročito NE za rješavanje balkanskih ekstra-prohtjeva..

Italijanci su naime daleko sofisticiranije od samih Balkanaca izmislili JEBANJE NARODA U MOZAK..

..samo nek se slučajno neko ne sjeti "pitat mene da prevodim".. (postoje tečajevi.., ili tražite druge prijatelje..) Meni molim ni jedno pitanje kad se tiće "uvoz / Italija".

http://www.aci.it/i-servizi/guide-ut...ortazione.html


..ja osobno u Italiji ne bi kupio ni bicikl.., a kamoli auto.. i ići se s njima zajebavat.
Sad će to nama Istrijani prevesti
frenchkey is offline  
Old 24.01.2018., 18:48   #6558
Quote:
dalmmat kaže: Pogledaj post
Mozda glupo pitanje ali nisam upucen...koja je razlika u davanjima kad se kupuje od fizicke osobe i kad je auto na nekoj firmi u inozemstvu (mislim na eu)?
..polako već zaista takva pitanja postaju (ne "malo") nego PUNO GLUPA..

Dakle još jednom predlažem početi ovdje..: (click link)

https://www.forum.hr/showthread.php?t=836499

..pročitati redom 20 stranica..

zatim se vratiti "tu na kraj" - pa proučiti cca. 30 - 40 stranica "u rikverc".., pa još jednom do kraja..

..čitati "SA razumijevanjem", šalter za mozak na "ON".., neki digitron pri sebi i sve bu jasno..

lalala123 is offline  
Old 24.01.2018., 19:37   #6559
Quote:
lalala123 kaže: Pogledaj post
..polako već zaista takva pitanja postaju (ne "malo") nego PUNO GLUPA..

Dakle još jednom predlažem početi ovdje..: (click link)

https://www.forum.hr/showthread.php?t=836499

..pročitati redom 20 stranica..

zatim se vratiti "tu na kraj" - pa proučiti cca. 30 - 40 stranica "u rikverc".., pa još jednom do kraja..

..čitati "SA razumijevanjem", šalter za mozak na "ON".., neki digitron pri sebi i sve bu jasno..

Koliko si napisao toga mogao si jednostavno odgovorit..ali bolje je pametovat
dalmmat is offline  
Old 24.01.2018., 19:51   #6560
ne voli on gotovane, šta'š
frenchkey is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:19.