Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2017., 18:46   #41
Quote:
hoggar the terrible kaže: Pogledaj post

Upravo zamišljam onih par fakina koji su napravili pijanog ustašu kako početkom listopada/studenog '91. roštaju po internetu i u tražilicu upisuju "neobična priručna oružja WW1" i kako počinju trljati ruke, zadovoljno kličući dok gledaju izvorni youtube clip iz 1915. u kojem je detaljno prikazana izrada.

Kako je to izgledalo u stvarnosti?
Nama mulcima trebalo je otprilike mjesec i pol dana eksperimentiranja kod frenda na Gornjem Bukovcu dok nismo iskemijali svoju inačicu molotovljevog koktela koja će malo dulje gorjeti i razvijati nešto višu temperaturu, istovremeno su nam stari fakini iz prototipne bravarske radione IRB pokušavali osmisliti neku vrst mehaničkog lansera kako bi tu pizdariju mogli poslati što dalje.
Na kraju niš od toga nije bilo iskušano u stvarnim borbenim uvjetima, jer nije bilo dovoljno praktično. U samom Zagrebu bi bilo, čak i bez tog lansera, srećom, (iako ponekad, kad čujem "one koji bi to bolje učinili", pomislim i nesrećom) do uličnih borbi u Zagrebu nije došlo.
Drugi, pametniji, s boljim idejama, su uspjeli - iako nisu proučavali vojnu povijest i zanimljivosti vezane uz nastanak i razvoj priručnih i inih oružja.
pa nisu svi bili totalni amateri što se vojne tehnike i vojne povijesti tiče.
velika većina jeste ali ipak je bilo ljudi koji znaju šta rade.
tako na primjer imaš ovo ali imaš i ovo

znači ista strana,isti rat, u virovitici je netko sjeo i promislio, ili je u starim knjigama vidio, drugi su nešto načuli ali nemaju pojma kako zašto, dok velika
većina nikad nije niti čula za slat oklop
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 19:19   #42
Quote:
Proxy1969 kaže: Pogledaj post
Aj ne "pizdi" ne vrijeđaj čovjeka kad ne znaš ni što je ni tko je, nit je iz "komšiluka" nit je oficir u penziji, a JNA je vidio kao i ja i nas 50% ovdje 12 mj. "dobrovoljno".....

slažen se Proxy

Anto ostavi čovika na miru. nije trol ni pizda. čovik je.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 21:00   #43
Uzivaj Proxy, ne zamaram ti se ja isfrustriranim tipovima koji ne znaju osnovnu razliku izmedju topa i haubice (ne da sam ja toliki strucnjak, ali bar znam razliku ).

Sto se topceta tice, M-48 jeste pravljen da bude vucaran po brdima i srtovima. U to vreme kada je radjen, bio je poprilicno dobar za tu ulogu. Kasnije su mu ulogu delumicno preuzeli bestrzajci i vodjene rakete, ali ima neke stvari koje jos uvek radi bolje od njih (jeftino rusenje protivnickih bunkera na brdsko-planinskom terenu). Bilo je dosta slicnih orudja u to vreme na svim stranama gvozdene zavjese.
__________________
" Tonemo sve dublje , moral nam je na visini " - izvod iz istoriskog filma " Dobrovoljci "
trpe grozni is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 21:25   #44
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Zakaj misliš da bestrzajac ne bi mogel pucat po "živom" tenku?
Zakaj bi me otpuhnul?
Mislim OK, možda bi me otpuhnul neki drugi, ali ovaj kojeg sam naciljal ne bi daleko dogural jer s tim jednostavno nemreš promašit.
Pa sad, ovisi o udaljenosti od tenka, ali bestrzajac na Toyoti je poprilicno velik cilj i ako s druge strane imamo neke snipere, mitraljeze, svi ga mogu izbusiti, dok Toyota krece na polozaj. Jedina joj je sansa da izadje iz nekog zaklona, puca i bjezi, ali tako tesko da moze bas precizno gadjati na velikoj udaljenosti, a i ako protivnicki minobacaci gledaju sta se zbiva, dobit ce pozdrave iza svog zaklona.

U biti technical na otvorenom umire brzo (prije ce tenk mitraljezom pogoditi technical nego technical tenka bestrzajcem), technical u gradu ako je ispred svoje pjesadije umire od protivnicke pjesadije, a ako je iza onda eventualno radi pop up i to je sve.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 22:30   #45
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Uzaludan im posao. Teško je u glavu uliti nekome tko se bori 15000km od doma motivaciju kakvu su imali naši koji su branili svoje familije od pokolja. Pogotovo nekome tko se zna boriti jedino i isključivo u uvjetima apsolutne zračne i tehnološke nadmoći.
Znam, stari moj, ali znaju i oni koji su im odredili da to moraju učiti. Jer iz mase onih koji će moći razmišljati i djelovati samo u zadanim okvirima odskočit će nekoliko ljudi zbog koje je ta čitava njihova zajebancija vrijedila.

Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
hogi, ono kaj si ti napisao moze se citati kao decki su se zaigrali, ali itekako je u tim nekim eksperimentima bilo i ekipe strojara i hoplologa i onih koji razumiju problematiku i koji su znali kaj i zakaj rade
Mi se i jesmo zaigrali, bez dovoljno znanja pokušali smo nešto učiniti i slavno propali. Braceki koji su napravili pijanog ustašu znali su kaj delaju.
Quote:
nazalost danasnja se vojna obuka svodi na ili sprdnju ili birokratsko biflanje slicno onom u jna
zalosno kad se covjek sjeti koliko bi mlade generacije mogle nauciti od iskusnjara i koliko bi to znanje pridonijelo efikasnosti na bojistu
ali eto, mi smo uspjeli zajebati i civilne streljane, kamoli kaj dalje i bolje
točno.

Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
pa nisu svi bili totalni amateri što se vojne tehnike i vojne povijesti tiče.
velika većina jeste ali ipak je bilo ljudi koji znaju šta rade.
tako na primjer imaš ovo ali imaš i ovo

znači ista strana,isti rat, u virovitici je netko sjeo i promislio, ili je u starim knjigama vidio, drugi su nešto načuli ali nemaju pojma kako zašto, dok velika
većina nikad nije niti čula za slat oklop
Jasno da nisu.
I da se vratim na pijanog ustašu, ta ekipa znala je kaj dela.
Moja ekipa nije. Bili smo puni entuzijazma, osnovnog znanja kemije, ali nikad do tada praktično nismo uopće razmišljali ni o čemu drugom nego o sisama i guzicama.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 00:43   #46
Quote:
hoggar the terrible kaže: Pogledaj post
Tak mi je liepe videti mega Zagorca
A i da potencijalna situacija u kojoj će se naći suprotstavljeni nadmoćnom protivniku nije uvijek razlog za povlačenje ili predaju.

Upravo zamišljam onih par fakina koji su napravili pijanog ustašu kako početkom listopada/studenog '91. roštaju po internetu i u tražilicu upisuju "neobična priručna oružja WW1" i kako počinju trljati ruke, zadovoljno kličući dok gledaju izvorni youtube clip iz 1915. u kojem je detaljno prikazana izrada
.

Kako je to izgledalo u stvarnosti?
E sad več vrijeđaš

Iako ti taj nadmoćni neprijatelj garantira da ti bude poklao sve koje poznaješ onda ti se je bolje povuči i boriti se drugi dan ak ništa drugo možda budeš ujutro pametniji

Zanimljivo je kako se lagano nečije ideje iz povjesti preuzimaju kao MOJE ideje evo ljudi ja sam sad izmislio nešto
Taj bacač ručnih granata je dosta dobro dokumentiran to što ga nisu objasnili u vojnim školama i sl ustanovama JNA koje bi to prenjele na vojsku je drugi dio priče
Ja sam ko klinac(prije DR) gledao jedan dok. film gdje baš taj divni dio rata u detalje objašnjava kako su francuzi imali katapult za ˝bacanje˝ ručnih granata,englezi su imali ovo što su četnici zvali pijani ustaša i ostatak naroda u ww1 je koristio samostrele,pračke, poluge i sl alatke da ručnu granatu baci što dalje za malo love čim veči učinak
Čemu izmišljati nešto što se več koristi 2000g i prije baruta je netko htio baciti kamen dalje nego prosječni čovjek rukom
Pa u tom djelu ˝igranja˝ preskupo je izostaviti ljude iz struke ali to je normalno u HR to nam je u genima
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 00:50   #47
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
neka me netko ispravi, ali kao da mi zvoni negdje da nekdasnji i danasnji 76mm nemaju istu cahuru/punjenje??

kaj se ostalog tice, neke stvari nisu lako opisljive, kao npr. motivacija, spremnost na obranu do kraja, sklonost improvizaciji, razmisljanje izvan kutije...
hogi, ono kaj si ti napisao moze se citati kao decki su se zaigrali, ali itekako je u tim nekim eksperimentima bilo i ekipe strojara i hoplologa i onih koji razumiju problematiku i koji su znali kaj i zakaj rade
nazalost danasnja se vojna obuka svodi na ili sprdnju ili birokratsko biflanje slicno onom u jna
zalosno kad se covjek sjeti koliko bi mlade generacije mogle nauciti od iskusnjara i koliko bi to znanje pridonijelo efikasnosti na bojistu
ali eto, mi smo uspjeli zajebati i civilne streljane, kamoli kaj dalje i bolje
Ne samo to nego se opčeniti spomen oružja i korištenja istog makar u svrhu sporta praktički smatra graničnim ponašanjem i svi mi koji se eto iz hobija bavimo streljaštvom ispadamo potencijalni manijaci pa se smišljaju genijalni zakoni da još manje ljudi se odluči baviti nečim sličnim iako smo visoko u svijetskom rangu natjecanja
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 01:08   #48
Quote:
Davorček kaže: Pogledaj post
E sad več vrijeđaš

Iako ti taj nadmoćni neprijatelj garantira da ti bude poklao sve koje poznaješ onda ti se je bolje povuči i boriti se drugi dan ak ništa drugo možda budeš ujutro pametniji

Zanimljivo je kako se lagano nečije ideje iz povjesti preuzimaju kao MOJE ideje evo ljudi ja sam sad izmislio nešto
Taj bacač ručnih granata je dosta dobro dokumentiran to što ga nisu objasnili u vojnim školama i sl ustanovama JNA koje bi to prenjele na vojsku je drugi dio priče
Ja sam ko klinac(prije DR) gledao jedan dok. film gdje baš taj divni dio rata u detalje objašnjava kako su francuzi imali katapult za ˝bacanje˝ ručnih granata,englezi su imali ovo što su četnici zvali pijani ustaša i ostatak naroda u ww1 je koristio samostrele,pračke, poluge i sl alatke da ručnu granatu baci što dalje za malo love čim veči učinak
Čemu izmišljati nešto što se več koristi 2000g i prije baruta je netko htio baciti kamen dalje nego prosječni čovjek rukom
Pa u tom djelu ˝igranja˝ preskupo je izostaviti ljude iz struke ali to je normalno u HR to nam je u genima
Postoje situacije u kojima se jednostavno ne smiješ povući, nadam se da se nikad nećeš naći u takvoj.


Zamijetiš li kako sam pisao o ekipici koja je napravila "Krešu", složit ćeš se sa mnom kako ne tvrdim da su to izmislili, nego da su se dobro sjetili. To je pravi smisao izraza "zmišljanje pizdarija".
Iako, nije se jednom dogodilo da netko smisli nešto i nakon nekog vremena sav sretan i ponosan kak je to dobro napravil sazna kak je to već zmislil (pa čak i patentiral) netko godinama prije njega.
Inače, svaka čast na dobrom pamČenju, ja se 99% zgoda i nezgoda iz djetinjstva jednostavno ne sjećam.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2017., 21:10   #49
Quote:
hoggar the terrible kaže: Pogledaj post
Postoje situacije u kojima se jednostavno ne smiješ povući, nadam se da se nikad nećeš naći u takvoj.


Zamijetiš li kako sam pisao o ekipici koja je napravila "Krešu", složit ćeš se sa mnom kako ne tvrdim da su to izmislili, nego da su se dobro sjetili. To je pravi smisao izraza "zmišljanje pizdarija".
Iako, nije se jednom dogodilo da netko smisli nešto i nakon nekog vremena sav sretan i ponosan kak je to dobro napravil sazna kak je to već zmislil (pa čak i patentiral) netko godinama prije njega.
Inače, svaka čast na dobrom pamČenju, ja se 99% zgoda i nezgoda iz djetinjstva jednostavno ne sjećam.
Ahh da onaj Njemac koji ti sakriva stvari po kući
Večinu gluposti se dobro sjećam ono pametnije je negdje duboko skriveno
Davorček is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 10:11   #50
Skrivanje stvari po kući je čak i zabavno, ono kaj je iritantno je zapisivanje žeminog imena na dlan kako u odsudnom trenutku ne bi blebnul krivo ime.
Problem nastaje kad ti gad skrije marker.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 09:58   #51
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
slažen se Proxy

Anto ostavi čovika na miru. nije trol ni pizda. čovik je.
Ma neka je, samo neka meni ne trola ako nema pojma što su naše stodvajsdvojke radile za vrijeme rata. Ako meni sere, neka se ne čudi kad mu vratim njegova govna da ih jede. Prestar sam za budalaštine onih kojima je najveći vojni/ratni domet služenje JNA a da tijekom rata ništa nisu napravili. Ili bili na drugoj strani u vojsci koja je tukla po nama. Pogotovo s tom pričom o baražnoj vatri, tako su oni tukli po nama. A svi do jednog su se začudili kad su vidjeli preciznost naših haubica '94 i '95. Još su nas s upravo tim pričama maltretirali na Hagu da "ne može haubica biti tako precizna da ne pogodi civilne ciljeve okolo". E, pa može. Zato su oslobođeni naši u Hagu. Njegova demagogija je jasna. Možda je tebi čovik, meni nije dok se ne dokaže. Zasad radi upravo suprotno, tipična Jugoslavenska priča.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:55.