Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2003., 20:59   #21
Princezo & Trpimire

Da, u pravu ste!!! Ispricivam se svima., ali i zahvaljujem na novom saznanju. Iako u Pragu zivim vec vise godina i puno sam puta tuda prosao, nisam ni znao da se onaj trgic ("namesticko") sluzbeno zove Týn, jer ga u Pragu svi zovu Ungelt, kao sto se i hotel na njemu zove. Valjda zato sto Prazaci Tynem odnosno "Tynskym chramem" zovu onu crkvu...
A usput receno, ungelt se zove jer su tamo prije u vrijeme nastanka negdje u 11. st. trgovci na najstarijem trgu-->obliznjem Starom. namesti, placali carinu i ostale poreze ("ein Geld"-->"ungelt").
(Ipak cu si dozvoliti da vas oboje ispravim, jer se ona engleska knjizara, mislim "Big Ben", nalazi u ul. Mala Stupartska, nasuprot crkve sv. Jakova, na izlazu iz Ungelta lijevo, a ne na samom Ungeltu (Tynu).
Takodjer, tamo je jos ta kozmetika "Botanicus" nekog GB-vlasnika, hotel Metamorphis i par kafica/kavana/restorana, ali mi se ne cine da su u Pragu poznati po vise vrsta kava.

Dado ide avionom. Ali ce se, ako je naviknut na koristenje bijednih ZG-aerodromskih sluzbi, sigurno ugodno iznenaditi kad vidi da je cak nekoliko linija autobusa gradskog prometa spojeno s linijama metroa, tako da se za samo 12 Kc (= 2,90 Kn) za samo pola sata moze doci u sam centar grada. Za razliku od ZG gdje se mora za prijevoz do Gl. kolodvora prvo aerodromskom busu platiti 20-30 Kn!!!

Iz ZG direktno za Prag vozi redovni bus petkom navecer (Autotransport Karlovac). Iz Praga se vraca nedjeljom navecer, a povratna karta je 1900 Kc, a tarifu iz ZG ne znam.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2003., 23:22   #22
Re: Princezo & Trpimire

Quote:
Thresholder kaže:
Da, u pravu ste!!! Ispricivam se svima., ali i zahvaljujem na novom saznanju.
Uopce nema beda, a nema ni potrebe za

Cesto se dogadja da turisti znaju o jednom gradu neke stvari koje domaci ne znaju, jednostavno zato jer turisti imaju streberski pristup. Znas kaj mislim.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 13:49   #23
Ahoj dragi strucnjaci za Prag!

Ja bijah jednom u Pragu na doceku 99-te i bilo je hladno, vraski hladno. Tad sam si obecao vratit se jednom u Cesku u malo toplije doba, recimo proljece. Zasad jos nisam odrzao obecanje, mozda dodjem dogodine kad Ceska udje u EU. Pokojna mi je baka rodjena u Karlovim Varyma ~laku noc pravopisu~, a djepari su me opeljesili u Brnu, tako da me dosta toga veze uz Cesku. Ceski ne znam pa im pricam na hrvatskome.

Htio bih znati sto jos ima u Ceskoj osim Praga - na mojoj mapi ima jos tocaka koje oznacavaju turisticki interesantne destinacije u Ceskoj. Meni je Prag OK, ali me gomila turista u gradu podosta odbija, ja bih radije u neke malo umjerenije turisticke lokacije. Priroda me podosta privlaci, muzeji nimalo. Rado se dobro hranim, iako ne volim te ceske knedle.
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 14:21   #24
Brno

Putnik, ja ti osim Praga i Brna uopce ne poznajem Cesku. Ali, u Brnu sam bila puno puta i imam tamo frendove koji su mi dali insajderske informacije, vodili me po bircevima u koje idu domaci i slicno, pa ako te zanima, reci.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 16:41   #25
Re: Brno

Quote:
Princeza kaže:
Putnik, ja ti osim Praga i Brna uopce ne poznajem Cesku. Ali, u Brnu sam bila puno puta i imam tamo frendove koji su mi dali insajderske informacije, vodili me po bircevima u koje idu domaci i slicno, pa ako te zanima, reci.
U Brno se vracam samo s ekipom Al-Qaide i punim kamionom eksploziva!
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 16:16   #26
Thumbs up

Dado...
Kad se vratis napisi utiske ...
Meni je Ceska poslije AT najljepsa u Europi. Djevojke su prelijepe, pivo odlicno ...Osjecas se kao da ces sresti Kafku. Oni su imali najvise fakultetski naobrazovanih osoba u % u Europi prije rata. Onda je dosao komunizam.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2003., 00:14   #27
Re: Re: Princezo & Trpimire

Quote:
Princeza kaže:
Uopce nema beda, a nema ni potrebe za

Cesto se dogadja da turisti znaju o jednom gradu neke stvari koje domaci ne znaju, jednostavno zato jer turisti imaju streberski pristup. Znas kaj mislim.
U svakom slucaju ja ti zahvaljujem za pokazanu toleranciju.
Ovaj moj gaf bih usporedio da vjerojatno mnogi Zagrepcani ne bi znali gdje je npr. Preradovicev trg, jer bi mislili da se on i sluzbeno zove Cvjetni trg. Iako ja Ungeltom (Týnom) znam proci tek jednom za 2-3 mjeseca dok vjerojatno nema Zagrepcanina koji za to vrijeme ne prodje Cvjetnim trgom...

Ali cudi me s druge strane sto se velika vecina turista u Pragu nikad nije makla iz centra grada (Praha 1) ako ho(s)tele imaju tamo. Pa tako nikad nisu posjetili drugi praski dvorac-utvrdu Vyšehrad, Křižíkovu fontanu u cetvrti Holešovice. Ili vole prirodu, a ne bi posjetili jezero i kanjon Divoké Šárke ili Jezírko (malo jezero, minijatura Modrog jezera kod Imotskoga!) - oba samo oko pola sata od centra. Ili obozavaju Kafku i vrte se oko njegove rodne kuce (od koje je, usput receno, ostao tek portal poslije asanacije 1905.!), ali daleko im je posjetiti njegov grob na novom zidovskom groblju tik uz metro-stanicu Želivského - vec na 4. metro-stanici od Muzeuma na Václaváku!!
Pa su mnogim turistima prve asocijacije Praga vezane samo uz dobro pivo i sl. u raznim hospodama (krcmama) u strogom centru grada! Nemam nista protiv tih hospoda i raznih kavana i sl. (Naprotiv!- Atmosfera tamo je puno opustenija i prirodnija, nego u precesto hladnim HR-kaficima!...) Ili omladina trazi McDonald'se - iako toga imaju i u sebe doma. Pa jos kad vidim kako zapadni stranci kupuju Coca Colu i sl. pica, jer nisu sigurni kakav ce okus imati kola ili drugo pice "made in CZ"!! Pa ce (i samo zbog toga) tako radije poci u neki irski pub (nekoliko ih je u Liliovoj ul.) nego u neku kult-hospodu nekoliko metara dalje (npr. Kod Zlatnog tigra u Husovoj ul.) Ali de gustibus non est disputandum... Zelim imati toleranciju kao Princeza!
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2003., 00:29   #28
Evala, putnice92!

Svakog proljeca/ljeta par puta provodim po par dana u sjevernoj Ceskoj uz granicu s (ex-ist.) Njemackom i Poljskom, a tamo mi je najdrazi kraj NP "Ceska Svicarska" (http://www.cztour.cz/main_en.html) i susjedna Saechsische Schweiz (jugoistocno od Dresdena). A 2-krevetna soba i za 150 Kc (= 36 Kn)/os.
Ili tek www.bohemian-paradise.info , pogotovo za ljubitelje free-climbing!!
A ostale regije se mogu naci recimo na www.visitczech.cz .
Pa kad udjes u CZ, u boljoj knjizari ili na benzinskoj stanici kupi vodic i detaljnu turisticku kartu (u mjerilu do max. 1:100.000) odabrane regije s ucrtanim pjesackim trasama, a npr. za brojne tornjeve-vidikovce (= rozhledny) su u prodaji i posebne knjige. (Uh, kad ce to biti moguce i u HR kao turisticki propagiranom "raju na Zemlji"?... Jer se vrlo tesko mogu kupiti slicne karte i vodici za recimo Biokovo ili Velebit pa cak i Medvednicu!)

A ako ipak preferiras okolicu Praga, tamo je manje vidikovaca zbog manje razvijenosti reljefa, ali turistickih staza ima pogotovo oko najpoznatijeg gotickog CZ-dvorca Karlštejna te Křivokláta kao i zamka Konopiště.
Meni pak najzanimljivija manja oblast je kanjon rijeke Sázave prije usca u Vltavu, 30-ak km od Praga uz zelj. prugu Prag-Benešov (v. npr. http://www.prazskenoviny.cz/styl/tury/sazavska/).

Okrali te, putnice, u Brnu. A u Pragu ne?! Jer Brno je moravska metropola, a Moravaci su za razliku od Ceha (odnosno zapadnih Ceha) poznati kao veliki katolici... A pazi i s Al-Qaidom. Moglo bi im biti zao, jer je bas nedaleko Brna jedini ceski minaret - http://www.lednice.cz/Cze/Turistika/mista.asp .
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 03:17   #29
Mogu samo reci da sam bio u Pragu prije 2 godine na maturalnom putovanju i bilo je zakon!.Odmah sam zavolio Prag(bili smo u hotelu LUNA,pa smo morali dosta proc da dodjemo do samog centra grada)Obisli smo dosta toga ,imam masu slika,iako naravno nisam dosao zbog monumentsa(koje sam svejedno pogledao ,hehe),nego da se zabavim,popijem hektolitar piva,i zabavim se sa frendovima.Znam da smo ja i frend imali malu nezgodu na KARLOVOM mostu,pa smo zavrsili u muriji

ali brzo se izvukli.Posjetili smo masu toga,probali maassu piva(Staropramen,Gambrinus,i naaajbolje pivo ikada iz PLZENA PILSNER URQUELL.)

Prag je zakon grad,i nadam se skoroj posjeti !!!!!!!!!!!
Nimoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 03:19   #30
heheee a onu kartu iz PODZEMNE(kojih sam donio doma oko 10tak),imam zaljepljenu na ormaricu(uz razglednice) da me podsjeti na one dozivljaje lutanja po pragu i uzivanja
pozdrav!
Nimoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 10:55   #31
Quote:
L.NimoyInvadesMetal~ kaže:
Mogu samo reci da sam bio u Pragu prije 2 godine na maturalnom putovanju i bilo je zakon!.Odmah sam zavolio Prag(bili smo u hotelu LUNA,pa smo morali dosta proc da dodjemo do samog centra grada)...
Hej, jel to onaj hotel-neboder negdje u juznom predgradju? Ako jest, tamo je nama za Staru Godinu (jednu od proslih) pukla cjev vodovoda pa su nam vodu dopremali kamionom-cisternom!

Thresholder, hvala!
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2003., 19:52   #32
Quote:
Putnik92 kaže:
Hej, jel to onaj hotel-neboder negdje u juznom predgradju? Ako jest, tamo je nama za Staru Godinu (jednu od proslih) pukla cjev vodovoda pa su nam vodu dopremali kamionom-cisternom!

Thresholder, hvala!
Vjerojatno mislis ili na hotel-neboder Sandra ili njegov blizanac hotel Opatov u predgradju Opatov, oba jedan kraj drugoga uz auto-cestu prema Brnu.
Hotel Luna je uz auto-cestu prema Dresdenu u sjevernom predgradju. Nikad nisam bio u njemu, ali izvana izgleda kao ova dva.
Ali hotel Dům u predgradju Modřany je 100% skroz isti kao Sandra ili Opatov!!! Vjerojatno je i Luna takva.

Inace i cijeli blokovi nekih stambenih zgrada odnosno stanovi su skroz isti kao u nekim drugim cetvrtima grada. Jeftina socijalisticka gradnja bez mastovitosti i lose kvalitete (tanki zidovi od panelovih ploca)---> pa se ti ruzni stambeni neboderi u Pragu i zovu "paneláky".

Není zač, pasažerudevadesátdva!
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2003., 03:30   #33
Quote:
Jeftina socijalisticka gradnja bez mastovitosti i lose kvalitete

jeeee to je taj)


ali meni je svejedno bilo zaaakon!!!!!!
Nimoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 16:16   #34
Dado

Kak je bilo?
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2003., 21:49   #35
Prag

Da imate jedno popodne i noc u Pragu, a nikada prije niste bili - gdje bi otisli, sto vidjeli i kako proveli noc (spavanje ne dolazi u obzir ).

Dajte neke preporuke, prijedloge, iskustva....
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2003., 22:03   #36
Tijekom popodneva mozes uzet jednu organiziranu setnju po dijelu grada kojeg izaberes. Moja najdraza je bila ona po dvorcu i dijelu grada ispod njega (zaboravio sam kako se zove). Imas i malo edukativnije ture o povijesti Praga, npr. Velvet Revolution. Ako slucajno ture ne bude isla preko Karlovog mosta odi sama, to se mora vidit.

Prije nego sto odes van odi na veceru u restoran do kojeg se ide uspinjacom (i to sam ime zaboravio) koji ima prekrasan pogled na grad. Znat ce valjda neko tamo kako se zove.l

Za ic van ti mogu preporucit samo mjesta za one od 17-30 god. Ako si u toj grupi super, ako ne reci ce ti neko drugi di je bolje. Dakle, Karlovy Lazne je klub na tri kata i pun je i ceha i turista. Na svakom katu je druga vrsta muzike. Nalazi se odmah uz most.
Drugi dobar klub je Roxy, ali tamo ce vjerojatno biti vise Ceha nego ostalih.
Donnie D. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2003., 02:21   #37
I baš samo jedno popodne i noć? Eh , šteta ... al` ako je tako treba se prilagoditi. Evo ti kratke upute - pravac prva pivnica i ne izlazi cijelo popodne. Kada padne noć promijeni pivnicu.
Urpanus is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2003., 10:08   #38
Koja mjesta rade cijelu noc? Osim klubova?

Radno vrijeme pivnica?
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2003., 01:14   #39
Tokom popodneva obavezan posjet Hradcanima s Praskim dvorcem (pazi, katedrala je otvorena samo do 17 sati!) pa tzv. Kraljevskom cestom preko Male Strane i Karlova mosta oko Zidovske cetvrti na popularni "Staromák" (Staroměstské náměstí) i zavrsiti na Můsteku (Václavské nám.).

Mozes poci i pjeske ili uspinjacom na obronak brda Petřín s tornjem-vidikovcem na cijeli Prag ili malo ispod njega u restoran Nebozízek (na koji je Dado mislio).

Ili u pivnicu s pivovarom U Fleků (cuveno tamosnje crno pivo 0,4 za 49 Kc = cca 12 Kn), mjestu legendarnom za pocetke Hajduka... Ili u neku od zadimljenih praskih krcmi (npr. Kod zlatnog tigra).

Ili pak navecer na cuvenu Křižíkovu fontanu (vodoskoci u bojama u ritmu muzike).

Ali na tvom mjestu bih od negdje 2 sata do vremena budjenja radnicke klase, ako bih vec morao ostati budan, najradije uzeo gajbu ceske pive pa s njome u nocni tramvaj upoznati Prag iz druge perspektive! I voznja nije kao u ZG - cca pola sata od jednog do drugog kraja grada, nego preko sat vremena...
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 09:50   #40
Quote:
Thresholder kaže:
Tokom popodneva obavezan posjet Hradcanima s Praskim dvorcem (pazi, katedrala je otvorena samo do 17 sati!) pa tzv. Kraljevskom cestom preko Male Strane i Karlova mosta oko Zidovske cetvrti na popularni "Staromák" (Staroměstské náměstí) i zavrsiti na Můsteku (Václavské nám.).

Mozes poci i pjeske ili uspinjacom na obronak brda Petřín s tornjem-vidikovcem na cijeli Prag ili malo ispod njega u restoran Nebozízek (na koji je Dado mislio).

Ili u pivnicu s pivovarom U Fleků (cuveno tamosnje crno pivo 0,4 za 49 Kc = cca 12 Kn), mjestu legendarnom za pocetke Hajduka... Ili u neku od zadimljenih praskih krcmi (npr. Kod zlatnog tigra).

Ili pak navecer na cuvenu Křižíkovu fontanu (vodoskoci u bojama u ritmu muzike).

Ali na tvom mjestu bih od negdje 2 sata do vremena budjenja radnicke klase, ako bih vec morao ostati budan, najradije uzeo gajbu ceske pive pa s njome u nocni tramvaj upoznati Prag iz druge perspektive! I voznja nije kao u ZG - cca pola sata od jednog do drugog kraja grada, nego preko sat vremena...
Evo, ništa više nemam za dodat
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.