Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2017., 19:18   #501
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ne nužno. Možeš dobiti i sarmu - dovoljno je ukiseliti zelje s malo svete soli i pustiti patuljke da ga dobro izgaze. Svinju također možeš zaklati ritualnim bodežom. No, ako mesinu kupiš u Konzumu, ne odgovaram za posljedice.
Monty Python humor te neće izbaviti s krivog puta
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 19:27   #502
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Svatko ima pravo čitati, nadgledati, pisati, iznositi stavove i mišljenja, ali ovakva se tema i malo usmjerenije i organiziranije prati.

Zašto?
Da bi se zatvorio krug.

Nakon što se apsolviralo J.Dee-ja i Kelleya, enokijanski alfabet, La Veya, a osobito Crowleya koji prošao svih 30 etira i Gardnera koji je bio u njegovu O.T.O. -u, može se reći da je wicca idealna za ovdašnje demonologe.
Nema ih mnogo, ali dovoljno. (!)

Ono drugo, neću otkrivati.
Srdačno vas sve skupa pozdravljam.
Nemam pojma o čemu pričaš. Obrati se stručnjaku za farmakoterapiju.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 01.03.2017., 19:29   #503
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Monty Python humor te neće izbaviti s krivog puta
Krivi put? Bila je to dobra birtija.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 21:01   #504
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ritual di daje karmu
Nemreš dobit pare od banke bez da ih vratiš s masnim kamatama
Rituali, o kakvima mi se čini da govorimo, nikome ne nanose zlo, a onima koji ih prakticiraju, donose mnogo dobra.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 21:23   #505
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Svatko ima pravo čitati, nadgledati, pisati, iznositi stavove i mišljenja, ali ovakva se tema i malo usmjerenije i organiziranije prati.

Zašto?
Da bi se zatvorio krug.

Nakon što se apsolviralo J.Dee-ja i Kelleya, enokijanski alfabet, La Veya, a osobito Crowleya koji prošao svih 30 etira i Gardnera koji je bio u njegovu O.T.O. -u, može se reći da je wicca idealna za ovdašnje demonologe.
Nema ih mnogo, ali dovoljno. (!)

Ono drugo, neću otkrivati.
Srdačno vas sve skupa pozdravljam.
Spomenula si Gardnera, pa moram o njemu reći nekoliko riječi. Wicca i paganizam tom čovjeku podosta duguje jer je imao hrabrosti ili ludosti javno pisati i poučavati o poganstvu i okultizmu, i to u ne vrijeme kada su predrasude prema takvim učenjima bile daleko veće nego danas. U tom smislu, ima moje poštovanje. No što se tiče njegovog shvaćanja duhovnosti ili osobnih vrijednosti, on nije moj omiljeni autor. Zapravo, mislim da je bio odviše krut, uz to umišljen, ne baš mudar.
Gardnerov rad nije nešto po čemu bi trebalo donositi sud o paganizmu. Isto vrijedi s Crowleyem. Zapravo, Crowley je bio strasan pročavatelj okultizma koji se poganstva tek kratko dotakao u ptrazi za tim istim okultizmom, a zatim je otišao u neke mnogo mračnije vode. Imao je briljantan um, ali iskvareno srce, što je loša kombinacija.
Ti ljudi nisu oni po kojima bi se trebao donositi sud o paganizmu, jer se u takvom razmišljanju baš i nemože daleko stići. Zapravo, kada bi se npr kršćanstvo sudilo prema radu barem trećine papa, koji su ipak duhovni oci a ne tek autori poneke knjige, sud koji bismo donjeli o kršćanstvu bio bi jako loš. I jako neistinit jer to nije način za promatranje kršćanstva. O kršćanstvu treba suditi prema srcima i životima istinskih vjernika. I tako je i s poganstvom. I ono treba biti suđeno prema srcima i životima istinskih vjernika.
Kao iskreni vjernik, stavljam svoje srce i svoj život na raspolaganje za takav sud. Vi nemožete provjeriti je li ono što govorim istina, ali zašto bih lagala? Nisam bez pogrešaka, ali živim marljivo radeći na sebi svakoga dana, nastojim biti ljubazna prema svakom biću koje sretnem, pazim da ne učinim što nepoštno ili da kome ne nanesem zlo. Uz to sam obična djevojka. Zašto me se toliko bojiš? Zašto misliš da sam ti ja ili išta što činim prijetnja? Vidim da te paganizam plaši. To mi je žao, jer se doista nemaš čega bojati. U paganizmu nema mjesta za uroke, zle sile, demone i slično.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 22:00   #506
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Rituali, o kakvima mi se čini da govorimo, nikome ne nanose zlo, a onima koji ih prakticiraju, donose mnogo dobra.
I kredit od banke možeš upotrijebiti za fenomenalne stvari, ali ga na kraju moraš vratiti.
Možda ga ti želiš vratiti i ostati ovdje u materijalnom svijetu, to je tvoj osobni izbor.

Ali ja sam rođen da ti ukažem kako ti je bolje u duhovnom svijetu kod Boga nego ovdje
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 22:23   #507
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Vidim da te paganizam plaši. To mi je žao, jer se doista nemaš čega bojati.
Da nije obrnuto?
Projiciranje straha na drugu osobu je osobna slabost jer se čovjek nije kadar s njime suočiti.
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 23:16   #508
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
I kredit od banke možeš upotrijebiti za fenomenalne stvari, ali ga na kraju moraš vratiti.
Možda ga ti želiš vratiti i ostati ovdje u materijalnom svijetu, to je tvoj osobni izbor.

Ali ja sam rođen da ti ukažem kako ti je bolje u duhovnom svijetu kod Boga nego ovdje
Ah ja već jesam kod Boga, ipak vjerujem da je On jednako prisutan u materijalnom i nematerijalnom svijetu.😉
Tako da ću to trebam li ostati u ovom svijetu ili prijeći u nematerijalni ipak prepustiti Bogovima, neka Oni odluče. Zasad se čini da imam podosta posla za obaviti ovdje.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 23:17   #509
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Da nije obrnuto?
Projiciranje straha na drugu osobu je osobna slabost jer se čovjek nije kadar s njime suočiti.
To ostavljam tebi na razmišljanje. Pročitaj svoje i moje postove pa sama prosudi u kojima vidiš strah.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 08:31   #510
Quote:
LadyDaenerys kaže: Pogledaj post
Mogu razumjeti takav stav. Rituali nisu potrebni Bogu, ma kako ga zvali, ali su potrebni nekima od nas ljudi.
Meni su npr potrebni, iako ne nužni. Najvažniji mi je izravni kontakt, zapravo "suživot" s Boginjom i Bogom. Na rituale gledam kao na dio tog suživota.
Rituale jednostavno volim. Uživam u njima. Volim što me podsjećaju na ono u što vjerujem. Volim osjećaje zahvalnosti, smirenosti, božanske prisutnosti i ljubavi koje tada pojačano doživljavam. Volim ih i izvršavati vrlo precizno, prema pravilima koja mi se sviđaju. U tome pronalazim neku ljepotu i sklad. To mi donosi mir. Volim isčekivanje da se Mjesec, poput Boginjinog lica, ukaže na nebu kada počinjem s pripremama za ritual. Volim miris tamjana, čaja i kolača koji se mješa u sobi, umirujuću prigušenu svjetlost, poznati dodir metalnih kipova Boga i Boginje. Volim izgovarati riječi uziva Boginje uvijek nanovo upijajući i sve bolje razumjevajući njihovo značenje. Volim se prisjećati zašto sam ovdje. Volim odvajati dar u hrani i piću i vraćati ga Zemlji, podsjećajući se na svu milost koju mi Bogovi daju.
Hmmm.. da. Lijepo je si to opisala. Valjda bi to i trebalo biti tako, ispunjavajuće, u ljubavi prema božanskom.

Ipak... ti imaš priliku, vrijeme, mjesto, vremena očito..
Mnogi nemaju. Jer život odrasle osobe traži svoje. Obaveze preuzmu kormilo, energija se istopi taman ona koja je potrebna za jedan takav ritual.
Ne očekujem da ćeš razumjeti, jer... mlada si, imaš svo vrijeme samo za sebe.
Znam, znam... sad ćeš reći da to nije razlog, da onaj tko stvarno želi, će i naći vremena i prostor.
Ipak mnogi to neće moći, iz raznih razloga. Jedan strukturiran ritual, by the book( mogu se naći na mnogim siteovima, knjigama.. itd.), traži mnogo (po mom mišljenju). Al dobro, to je vještičarstvo, i zato mislim da vještica ne može biti bilo tko, samo ako si to poželi, koliko god to danas propagirali po raznim web izvorima.
Meni je osobno van pameti studirati nešto takvo godinama (jer toliko toga ima da traži valjda cijeli život), jer osim što za to nemam vremena, previše mi djeluje materijalistički. U toj petlji pravila izgubi mi se ono duhovno.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 08:35   #511
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ritual ti daje fokus i stabilnost. Ne zahtijeva nikakve komplicirane riječi - i jutarnja kava je ritual.

Čajeve ispijam radi zdravlja i povezivanja s prirodom, a po forumima trolam radi mira u svijetu.
To nisu magijski ni vjerski rituali.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Wicca mi je jedna od simpatičnijih religija (možda zato što potječem iz duge loze vještica, a ne možeš protiv mitohondrijske DNK), no zapravo bih se prije izjasnila kao moderna šamanka.
eto... krv nije voda.
Meni je to sve valjda teško jer su moji iz duge loze katolika ...
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 09:19   #512
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
To nisu magijski ni vjerski rituali.



eto... krv nije voda.
Meni je to sve valjda teško jer su moji iz duge loze katolika ...
Krivo smo se shvatile - moje su također katolkinje, a vještice su u onom drugom, popularnom smislu. Ja sam pvjerojatno rva koja je izašla iz ormara nakon stoljeća sedmog.

Sve je magijski/vjerski ritual ako ti kažeš da je. Šalica kave tako postaje ženski princip, žličica muški, pa onda fino umiješaš malo šećera za sreću u ljubavi, recimo.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 09:22   #513
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Hmmm.. da. Lijepo je si to opisala. Valjda bi to i trebalo biti tako, ispunjavajuće, u ljubavi prema božanskom.

Ipak... ti imaš priliku, vrijeme, mjesto, vremena očito..
Mnogi nemaju. Jer život odrasle osobe traži svoje. Obaveze preuzmu kormilo, energija se istopi taman ona koja je potrebna za jedan takav ritual.
Ne očekujem da ćeš razumjeti, jer... mlada si, imaš svo vrijeme samo za sebe.
Znam, znam... sad ćeš reći da to nije razlog, da onaj tko stvarno želi, će i naći vremena i prostor.
Ipak mnogi to neće moći, iz raznih razloga. Jedan strukturiran ritual, by the book( mogu se naći na mnogim siteovima, knjigama.. itd.), traži mnogo (po mom mišljenju). Al dobro, to je vještičarstvo, i zato mislim da vještica ne može biti bilo tko, samo ako si to poželi, koliko god to danas propagirali po raznim web izvorima.
Meni je osobno van pameti studirati nešto takvo godinama (jer toliko toga ima da traži valjda cijeli život), jer osim što za to nemam vremena, previše mi djeluje materijalistički. U toj petlji pravila izgubi mi se ono duhovno.
Dobro primijećeno...

Naravno, možemo reći kako taj problem (ako jest problem) imaju i druge religije.


Činjenica postojanja hijerarhije i "religijske infrastrukture" često se pogrešno pripisuje doktrini neke religije.

Krivo... nekada su i kršćani bili mala zajednica koja je morala paziti da se previše ne izlaže.
Kršćanstvo i danas postoji u mnogim oblicima koji nisu vezani za strogo hijerarhijski ustrojene organizacije, također postoji povezanost sa prirodom, neke struje to posebno naglašavaju.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 09:42   #514
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Dobro primijećeno...

Naravno, možemo reći kako taj problem (ako jest problem) imaju i druge religije.


Činjenica postojanja hijerarhije i "religijske infrastrukture" često se pogrešno pripisuje doktrini neke religije.

Krivo... nekada su i kršćani bili mala zajednica koja je morala paziti da se previše ne izlaže.
Kršćanstvo i danas postoji u mnogim oblicima koji nisu vezani za strogo hijerarhijski ustrojene organizacije, također postoji povezanost sa prirodom, neke struje to posebno naglašavaju.
Te sam se problematike dotakla na drugoj temi. Ukratko, ti prirodnjački kršćani nisu mainstream, baš kao ni sufisti ili kabalisti. No, u poganizmu i wicci, povezanost s prirodnim ciklusima je središnja točka.

Bog i Boginja ondje predstavljaju prirodu. Ili priroda predstavlja njih, ovisno o gledištu. Slično je u šaktizmu (u druge hinduističke pravce nisam dovoljno upućena, ali čini mi se da su oni razvikaniji skloni omalovažavanju materijalnog).

Možda bi bilo bolje preskočiti sve to i baciti se direktno na panteizam (koji je, povijesno, također bio karta za lomaču), ali većina ljudi jednostavno nije tako koncipirana - naš djetinjasti mozak traži rituale i slične igrarije. Malo podsjećamo na napuštenu djecu koja izmišljaju elaborirane fantazije o svojim pravim roditeljima.

Istina je prilično bolna, pa zato kažem - jebeš istinu. Sanjati znači preživjeti.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 10:22   #515
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Dobro primijećeno...

Naravno, možemo reći kako taj problem (ako jest problem) imaju i druge religije.


Činjenica postojanja hijerarhije i "religijske infrastrukture" često se pogrešno pripisuje doktrini neke religije.
Ali hijerarhija i infrastruktura je upravo ono što čini religiju. Religija bez infrastrukture je duhovnost.

Po meni, neka (infra)struktura bi trebala postojati, jer nismo samo duhovna bića. Traži se neka opipljivost. Da te sabere i uzemlji u okviru svetog.
Nekad sam mislila da je dovoljno da plutam svemirom, al nije. Raspršiš se, i ne znaš više gdje si.
Tako da sam zahvalna što postoje crkve kao objekti, da znam da mogu tamo kad se želim sabrati u molitvi. Ljudima trebaju i hramovi, i crkve, i bogoslužje.. ali i sloboda da odu tamo kad žele, a ne da im to određuju vjerski autoriteti.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 10:33   #516
Wicca nema veze s Dee-jem i Crowleyem.
Dee je bio matematičar, kabalist i alkemičar. Ovaj drugi ne zna ni sam što je bio.

Wicca ne dira nikoga i stapa se s prirodom. Reći da ugrožava nekog je smiješno. Ugrožava nesigurne sve moguće što postoji.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 10:44   #517
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Wicca nema veze s Dee-jem i Crowleyem.
Ima veze sa Crowleyem....dovoljno je pročitati njihov moto i proučiti rituale.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 10:46   #518
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Sve je magijski/vjerski ritual ako ti kažeš da je. Šalica kave tako postaje ženski princip, žličica muški, pa onda fino umiješaš malo šećera za sreću u ljubavi, recimo.
Simbolički, možda ... za tvoju osobnu praktičnu upotrebu, u svakodnevnom životu.

Međutim..

Magijski ritual ima za cilj da ti nešto donese, odnese, riješi, da ostvariš neki svoj cilj. Radiš ga ciljano, a ne spontano kao popiti kavu.
Vjerski ritual podrazumijeva odlazak na misu/bogoslužje, uzimanje sakramenata, molitva krunice.. za pagane je to možda meditacija i devocija za boga i boginju.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 10:53   #519
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Ima veze sa Crowleyem....dovoljno je pročitati njihov moto i proučiti rituale.
Šta on nije tražio antipod kršćanstvu i sotonu glavom? Moć za sebe?
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 12:04   #520
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Ima veze sa Crowleyem....dovoljno je pročitati njihov moto i proučiti rituale.
Sve nakon Ace ima veze s Acom. Osim možda kaosa. Čak se i postmoderna magika nadovezuje na njega.

I kaj sad? Znači li to da se trebamo držati njegovih grimoara ko pijan plota?

Aco je prije svega bio matora trolčina, a telemiti još uvijek to nisu skužili.

Vještičja religija starija je od svih tih sranja, a novokomponovani gardnerijanski rituali dobri su za one koji su lijeni smišljati vlastite.

Meni je sve to jedna dobra zajebancija. Smijeh je lijek i tako to.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:19.