Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2009., 07:32   #1
Rad na eko farmi

Pozdrav svima! Sretan vam Božić i sve najbolje želim!

Da odmah krenem, želio bih raditi na eko farmi. Dakle, na farmi na kojoj krave, ovce, svinje i kokice šeću uokolo, pasu travu, imaju lijep, zdrav život i njihovo meso ima kasnije etiketu "organsko" (free-range i tako to). tražim otprilike nešto ovakvo: http://www.youtube.com/watch?v=0R4r8R35skg (prebacite na 3:50)

Imam nešto zemlje u Slunju i velika mi je želja otići živjeti tamo i pokrenuti takvu farmu. Ne znam da li su to samo puste želje i moj idealizam ali nekako sam sve ozbiljniji s time i nakuplja mi se sada puno pitanja oko toga. Naravno, prvo moram skupiti tonu iskustva i zato bih htio posjetiti nekoliko takvih farmi i zaposliti se na jednoj. Ako pretpostavimo da nemam nikakva obrazovanja (makar imam), je li to moguće?

Hvala vam unaprijed!
Nature boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 03:30   #2
sve je moguće, osim drvene peći

što drugo da ti kažem, napravi poslovni plan ili daj nekome da ti napravi pa vidi jel ima potencijalnog kruha od toga.

kolko para imaš, kolko će ti trebati i koliko ćeš zaraditi ako uspiješ prodati proizvedeno, i što je najvažnije, naplatiti to što prodaš.
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2009., 12:46   #3
U normalnom svitu ovo se plaća u zlatu. A di smo mi???????????? Ovo je i inače vrime čestitanja pa ti uz čestitku povodom blagdana čestitan i na ideji jer smo stvarno već dovoljno zatrovani nezdravon hranon. Isto tako ako se odlučiš na kakav ekološki projekt javi se slobodno pomoćemo na sve moguće načine, ako triba dolazimo pomoći u naturi. Dakle puno sriće i uspjeha!!!
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 14:33   #4
to ti je jedini siguran način da se preživi ovo ludilo
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 16:45   #5
prvo koliko imaš zemlje
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 19:08   #6
Nema mi veze sad zemlja. Šta ako su to samo moje puste tlapnje? Daleko još pokretanje bilo čega kod mene. Prvo želim vidit kako to izgleda kod nas ako uopće di ima.
Nature boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 20:00   #7
Vidi ovako želiš li se time baviti ozbiljno i posvetiti se tome,možeš uspjeti da se ostvare neki tvoji snovi i želje i da od toga normalno živiš.Ali moraš uložiti relativno puno. Podrazumjeva se po ponajviše svoga rada i truda i ako radiš a nevoliš to onda odustani odmah.Tržište za svoje eko proizvode nečeš morati tražiti svječom,ako je proizvod dobar i kvalitetan lako nalazi kupca.Iako je takav proizvod daleko skuplji od nekog konvencionalnog ali ljudi kupuju.Jedan poznanik ima nekih 7ha u eko proizvodnji vočarstvo-povrtlarstvo plodove prerađuje u gotove proizvode i sve plasira kroz neke udruge u zg.I sve ima svoje kupce jer je roba kvalitet.Imaš li uvjete ostvari svoje snove.Ova dokumentarac na Youtube je sasvim nešto drugo.Tamo se u uzgoju stoke za meso koriste raznorazni nazovimo dodaci (da ne nabrajam imena ) koji stoku najednostavnije rečeno napumpaje.Primjer pile od izleženja do težine spremne za klanje treba nekih 1,5mj.Takvo meso nema ni okusa ni mirisa.U ishrani napunjenu si raznim dodacima da što prije izađe iz tova i da se smanje troškovi,u Americi je sve ,,dozvoljeno,,. Isto tako u pitanju je i GMO.U biti luda kuća. U toj eko proizvodnji mali poljoprivredni proizvođači bi mogli ljepo prosperirati, jer nezagađeni smo u pitanju korištenja umjetnih gnojiva i pesticida.Vani se takva tla rjetko pronalaze jer su doslovce uništena.Ovdje se vidi i u izvozu u zemlje EU koji su gladni takvih proizvoda jer kasno su uvidjeli što je učinjeno.Još jednom imaš li mogučnost ,volje, spremnosti uložiti svoju energiju i vrjeme u takvu proizvodnju.Kreni.

Zadnje uređivanje zvonahr : 01.01.2010. at 20:23.
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 22:08   #8
e,pa moj savjet je upravo suprotno.Tržište ekoloških proizvoda ne postoji i vjerovatno nikada neće ni postojati.Ako ikako možeš, za sebe i svoje bližnje proizvodi što je moguće zdraviju hranu,a za tržište samo opleti (naravno poštujući zakonske norme),jer kod širokih narodnih masa cijena je jedino što igra.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 07:45   #9
Quote:
zvonahr kaže: Pogledaj post
Ova dokumentarac na Youtube je sasvim nešto drugo.Tamo se u uzgoju stoke za meso koriste raznorazni nazovimo dodaci (da ne nabrajam imena ) koji stoku najednostavnije rečeno napumpaje.
Da ali napisao sam da prebaciš na 3:50 min. Taj lik ima krave,svinje i kokoši, sve vani na otvorenom. Proizvodi najkvalitetniju hranu, ljudi putuju i do 5 sati da bi došli kupiti.

Znam da taj posao nikako neće biti lak ali imam osjećaj da je to ono ispravno, da tako treba živjeti. Mislim da ću moći živjeti neki pristojan život s time, ne treba meni puno novaca. Ali sigurno je da za taj način proizvodnje treba puno više truda, edukacije i iskustva. Prvo me ne brine ni najmanje, ali ovo drugo i treće... Da, i četvrto, nofci.
Nature boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 10:13   #10
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
e,pa moj savjet je upravo suprotno.Tržište ekoloških proizvoda ne postoji i vjerovatno nikada neće ni postojati.Ako ikako možeš, za sebe i svoje bližnje proizvodi što je moguće zdraviju hranu,a za tržište samo opleti (naravno poštujući zakonske norme),jer kod širokih narodnih masa cijena je jedino što igra.
Sale varaš se varaš itekako postoji tržište i specijalizirane trgovine upravo za prodaju takve hrane.Ukucaj na tržilici recimo samo Biovega,a tu je i Biopa i druge udruge koje se time bave i rade.U Osijeku postoji takva trgovina BIQ pa čak imaje dane kada se proizvodi prodaju na tržnici.A o ZG da i nepričam.Biovega je po tom pitanju vodeča
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 10:43   #11
Znam čovjeka koji uzgaja goveda na otvorenom i čija goveda nikad štalu nisu vidjela, niti znaju šta je smjesa. Zimi ih hrani sjenom i kukuruzom dok ljeti žive isključivo od paše. Nikad nije kupio za svoju proizvodnju umjetno ili bilo kakve pesticide. 100 posto prirodno ali..
U 10 godina uspio je prodati samo nekoliko goveda u neki fensi ZG restoran preko nekog mesara i to je sve . Ostalo je morao prodati po tržišnim cijenama.
Pouka dana; u Hrvatskoj je cijena mjerilo kvalitete tj. što je cijena niža roba je kvalitetnija.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 10:47   #12
Quote:
Nature boy kaže: Pogledaj post
Da ali napisao sam da prebaciš na 3:50 min. Taj lik ima krave,svinje i kokoši, sve vani na otvorenom. Proizvodi najkvalitetniju hranu, ljudi putuju i do 5 sati da bi došli kupiti.

Znam da taj posao nikako neće biti lak ali imam osjećaj da je to ono ispravno, da tako treba živjeti. Mislim da ću moći živjeti neki pristojan život s time, ne treba meni puno novaca. Ali sigurno je da za taj način proizvodnje treba puno više truda, edukacije i iskustva. Prvo me ne brine ni najmanje, ali ovo drugo i treće... Da, i četvrto, nofci.

Da da polako če i to dolaziti kod nas,več sada ima u HR da ljudi dolaze na eko njive ili vočnjake i sami si beru plodove.To je još uvjek u povojima ali ide.Pitanje u vezi ovoga Amera čime hrani perad i svinje?nema to veze ako su životinje u slobodnoj ispaši ako su hranjeni konvencionalno proizvedenom hranom.To nije Eko proizvodnja,eko proizvodnja ima svoja pravila.najmanja pogreška može skupo koštati.U Baranji postoji kupinjak u strogo kontroliranim eko uvjetima i inspekcija dolazi iz Švicarske,bez ikakve najave i znanja vlasnika samo se pojave u kupinjaku.I onda se rade razna ispitivanja i probe.Jednom su tamo pronašli PRAZNE vreče od gnojiva i bilo je problema.Neboj se krenuti u takvu proizvodnji tržište imaš,da si bliže ja bi ti pomogao u tome i dokazali bi nevjernicima da se može.
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 15:08   #13
Ima kod nas zapravo dosta eko uzgajivača ali ne znam koliko njih uzgaja stoku. Sigurno malo. Ali jedna žena u Istri uzgaja povrće s etiketom Demeter što je najviše što se može u eko proizvodnji.

Kod nas je zemlja bogomdana za eko uzgoj jer u velikoj većini slučajeva ne mora prvo odstajat tri do pet godina da se pročisti od mineralnih gnojiva. A i o čistoj vodi da ne pričam.

Ljudi molim vas da mi na pm pošaljete ako znate nekog tko uzgaja tako stoku da bih mogao kontaktirati.
Nature boy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 15:26   #14
Ja i moj frend čekamo neke natječaje da uzmemo u zakup neobrađeno zemljište i da onda posadimo neko bilje ISKLJUČIVO za strano tržište. Uopće nas ne interesiraju ove domaće varijante odgode plaćanja od 180 dana, kumstva i sestrinstva.
Moj savjet ti je, uguglaj eko sajmove vani,(vjerojatno znaš neki strani jezik) prvo ih obiđi, educiraj se što se nudi i što se traži, i pitaj njih da li ti mogu pomoći glede EKO pitanja.

Neki dan sam slučajno nabasao na nekoj kineskoj stranici ponudu od hrvatskog proizvođača vina od kupina sa austrijskom EKO deklaracijom što dovoljno govori o svemu........
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 15:44   #15
Quote:
sale sitni kaže: Pogledaj post
Znam čovjeka koji uzgaja goveda na otvorenom i čija goveda nikad štalu nisu vidjela, niti znaju šta je smjesa. Zimi ih hrani sjenom i kukuruzom dok ljeti žive isključivo od paše. Nikad nije kupio za svoju proizvodnju umjetno ili bilo kakve pesticide. 100 posto prirodno ali..
U 10 godina uspio je prodati samo nekoliko goveda u neki fensi ZG restoran preko nekog mesara i to je sve . Ostalo je morao prodati po tržišnim cijenama.
Pouka dana; u Hrvatskoj je cijena mjerilo kvalitete tj. što je cijena niža roba je kvalitetnija.
kukuruz bez ikakvih pesticida? sori, al to mi je malo teško povjerovati da je baš bez ikakvih pesticida jer bi ih bez ikakvog prskanja koštan zatušio prije nego li bi se razvili u plodonosnu biljku kukuruza (zapravo i ne treba biti plodonosna jer je vjerojatno riječ o silaži, a ne o kukuruzu za kojim krave baš i nisu lude, ali za siliranje treba velika mesnata biljka kukuruza, a ne žgoljava). a za na srednjim i malim gospodarstvima goveda ionako ne žive od kojekakvih smjesa jer je to preskupo. goveda se hrane silažom, sjenažom i stočnim brašnom uz dodatak premiksa (koncentriranih vitamina i minerala) i ti premiksi su jedina kemija, a otprilike su po štetnosti ekvivalent šumećoj tableti c-vitamina ili magnezija.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 19:15   #16
Ma da i moj pradjed je prije 80 godina uzeo john deera i nabacao tonu umjetnog po hektaru, zatim tretirao sjeme insekticidom te sve skupa zalio atrazinom.
Jedino dopušteno sredstvo u eko-poljoprivredi za suzbijanje korova je "motikan".
Kako sam rekao, čovjek uzme ženu, pokupi ljubavnicu i idu okopavat kukuruz.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 19:57   #17
ako samo njih troje kopa onda sam dobro procijenio - svaki dan jedno 4 sata kopanja i imaju šta kopat 4-5 dana u tjednu i okopat će toliko zemlje da mogu prehranit kakve 3 krave. ako rade silažu (a kukuruz i krave se mogu povezati samo tim putem), onda nemaju ni za 3 dovoljno.
prije 80 godina su svi samo kopali. kopali kopali kopali. u nedogled. i želi na ruke. i to cijelo selo dok nisu svima u selu poželi, okopali ili što već. i nisu ništ radili uz to. to je trajalo danima. i rezultati su bili vjerojatno jadni, ali za bolje nisu znali. i nisu sigurno prodavali krave samo tako već samo kad bi koja htjela krepat, strgala nogu, bila jalova. bilo ih je šteta dati za meso.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 21:41   #18
Quote:
zvonahr kaže: Pogledaj post
Sale varaš se varaš itekako postoji tržište i specijalizirane trgovine upravo za prodaju takve hrane.Ukucaj na tržilici recimo samo Biovega,a tu je i Biopa i druge udruge koje se time bave i rade.U Osijeku postoji takva trgovina BIQ pa čak imaje dane kada se proizvodi prodaju na tržnici.A o ZG da i nepričam.Biovega je po tom pitanju vodeča
gle,moj štand na osiječkoj tržnici je par metara od njihovog štanda pa jako dobro znam o čemu govorim,a puno toga znam i o udruzi Biopa.Ma,čuj nemam ja ništa protiv,čak suprotno,bio bih sretan da čovjek uspije i ispuni si želju,samo malo sam skeptičan jer imam puno iskustva sa prodajom.I sam se već nekoliko godina pored mog osnovnog posla,pokušavam pronaći u takvoj proizvodnji i iskustvo mi kaže da nije problem proizvesti zdrav i prirodan proizvod već ga je problem prodati za imalo veću cijenu od konvencionalnih proizvoda.I siguran sam da to nije zbog manjka novaca već se radi o mentalnom sklopu i nasljeđu gdje još uvijek kao sinonim za vrhunsku namirnicu egzistira -10 dkg parizera.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 21:51   #19
Jedina genijalna stvar u eko proizvodnji je kad i ako uspiješ kao neki popularni poluošišani sportaši dobiti od države u najam cca 300 ha zemlje po cijeni od 250,00 kn/ha godišnje pa tada to isto zemljište u udruzi Biopa prijaviti pod ekološku proizvodnju i ubirati godišnje 3000,00 kn/ha poticaja što je 900 000,00 kn godišnje.A možeš recimo prijaviti da proizvodiš npr.djetelinsko travne smjese i td.Možeš usput se malo baciti i u politiku tako da to što si nepošteno dobio pokušaš što duže sačuvati a usput će ti u narodu i porasti cijena,pa će ti onda načelnici okolnih općina i sami nuditi zemlju u zakup
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 22:43   #20
Salel, a što nisi ti uzeo tih 300 ha u zakup pa ubo 900.000,00 kn u džep?
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:24.