Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2010., 19:25   #21
Koliko u ovlaštenim servisima poštuju naputke proizvođača o odgovarajučim specifikacijama ulja za motore sa DPF-o, i koliko je to bitno. Ulje bi trebalo bit acea c3 507.00. koje nije baš ni lako naći

Zadnje uređivanje Slatky : 26.01.2010. at 19:36.
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 07:30   #22
U ovlaštenim servisima poštuju preporuke proizvođača i stavljaju točno ono ulje koje je preporučeno. Što si mislio da će staviti neko neodgovarajuće? To jedino može iskemijati neki mehaničar da mazne to ulje doma, a tebi stavi neko jeftino smeće. Ali to se rijetko događa, tj. samo u nekim servisima.
vicenzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 09:53   #23
pa tako nekako sam mislio. Stavit će oni sintetiku recimo shell helix ultra a treba stavit shell helix ultra AP
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 13:46   #24
To sa varanjem u servisima i namjernim stavljanjima neodgovarajućeg(jeftinijeg) ulja je vrlo moguće, ovisi o moralu i poštenju vlasnika ili šefa servisa, a ponekad i o mehaničarima.
Ali tu se baš ništa ne može napraviti, a samo dokazivanje je gotovo nemoguće.
Svojevremeno je jednog našeg poznatog automobilističkog asa(koji ima trgovinu autodijelovima) inspekcija ulovila da je kanticama Castrola imao neko najeftinije ulje, dakle moguće je i u trgovini.
pero337 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 15:25   #25
Quote:
pero337 kaže: Pogledaj post
U zadnje vrijeme se kod naših ljudi pojavio strah od kupovine modernih dizela sa filterom čestica,pogotovo kod onih koji takva vozila koriste isključivo u gradu. Ali oni bi trebali ionako kupovati vozila s benzinskim motorom, bez obzira na DPF, dizeli ionako nisu pogodni za isključivu gradsku vožnju. Argumenti za kupovinu su kasnija bolja prodaja kao polovnog.To što su servisi skuplji , a održavanje općenito skuplje, kao i mogući kvarovi pada u vodu pred "malom potrošnjom", kada se sve stavi na papir prednost je na strani benzinca.
Uglavnom problemi sa DPF-om i gradskom vožnjom mogu se relativno lako izbjeći bez obzira na gradsku vožnju.Ali ipak još jedna obaveza više, provozati auto jednom tjedno po auto-cesti.Dakle treba biti svjestan mogućeg problema.
Nisu svi ljudi tehnički educirani, neke nije briga,nemaju vremena, neki su stari, neki su loši vozači.....uglavnom njima se događa da se žačepi DPF.
nema potrebe. s obzirom da se radi o broju okretaja to moze napraviti u bilo kojoj brzini i bilo kada u voznji, prije pocetka voznje, nakon voznje, bilo koji dan u tjednu. samo ljudi toga nisu svjesni pa dramatiziraju.
sa boldanim se iskljucivo ne slazem.
Loonatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 15:28   #26
Quote:
Slatky kaže: Pogledaj post
pa tako nekako sam mislio. Stavit će oni sintetiku recimo shell helix ultra a treba stavit shell helix ultra AP
zato kupis ulje i odneses im da zamjene ulje i filtar. samo lud covjek bi dovezao auto u mehanicarsku radnju i rekao zamjene ulje i otisao. valjda treba znat sto tvom autu treba i te djelove i potrosne materijale kupis i odneses mehanicaru da stare zamjeni sa ovima koje si kupio. inace ce uvijek biti sranja. i vise nikad neces kukat kako netko lose radi.
Loonatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 15:33   #27
Složio se ti ili ne - to je činjenica.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 15:38   #28
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Složio se ti ili ne - to je činjenica.
ponovit cu ti ponovno cinjenicu:

s obzirom da se radi o broju okretaja to moze napraviti u bilo kojoj brzini i bilo kada u voznji, prije pocetka voznje, nakon voznje, bilo koji dan u tjednu. samo ljudi toga nisu svjesni pa dramatiziraju.


to je cinjenica.

ako je tebi tijekom voznje par puta u prvoj ili drugoj brzini problem stisnut gas do kraja dok cekas zeleno ili za vrijeme guzvi onda nemoj vozit diesel ako imas love, vozi ove koji trose vise i zahtjevniji su za odrzavanje i skuplji. ja se sa diesela necu nikad maknut a laž je reci da diesel nije za gradsku voznju.

naravno i dalje se ne slazem sa onime sto je kolega pisao jer nema veze sa vezom. toliko je izdramatizirao to da mislis da se radi o necem ozbiljnom i opasnom.
Loonatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 15:38   #29
Nije samo broj okretaja u pitanju, treba postići radnu temperaturu, to podrazumijeva radnu temperaturu ulja,za to treba vremena i određena kilometraža, ne možeš ujutro upaliti auto i prije početka vožnje ga dignuti na 3000 okretaja i time pročistiti filter, kako si to zamislio?
Možda su stari dizeli bili pogodni za vožnju gradom, ali moderni turbo dizeli s sofisticiranim sustavima ubrizgavanja (CR,PD) i filterima čestica to sigurno nisu.
pero337 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 15:52   #30
Quote:
pero337 kaže: Pogledaj post
Nije samo broj okretaja u pitanju, treba postići radnu temperaturu, to podrazumijeva radnu temperaturu ulja,za to treba vremena i određena kilometraža, ne možeš ujutro upaliti auto i prije početka vožnje ga dignuti na 3000 okretaja i time pročistiti filter, kako si to zamislio?
Možda su stari dizeli bili pogodni za vožnju gradom, ali moderni turbo dizeli s sofisticiranim sustavima ubrizgavanja (CR,PD) i filterima čestica to sigurno nisu.
iskreno? od paljenja motora prvi put ujutro u periodu od 20 minuta postici ces sve sto trebas. prva brzina, kvacilo i gas papucice do kraja sa prekidima. nikakva kilometraza niti voznja od 2 sata ni 10 sati ni ista.

ne zamisljam nista govorim ti kako se takve stvari rade. to sto se neki vole kao i ti vozikat okolo po autocesti uz sve to, slobodno. ono sto ces ti napravit u 2 sata ja cu napravit u 20 minuta. jer eto znam zasto i kako i zbog cega i na sto treba paziti pri tome. nista nije opasno jedino motor treba zagrijavat u prvoj brzini sa punim gasom sa prekidima da se motor ne pregrije jer svi auti imaju ogranicenje okretaja i uz to promatrati auspuh, temperatura motora ce se brzo dici na potrebnu, nemas beda. vise od 20 minuta nece trebati. tako da govoriti da diesel nije za gradsku voznju, da se tu radi o necem ne znam ti ja cemu je apsurd... inace je preporuka jednom mjesecno da se napravi a ne jednom tjedno mozes i 10 puta tjedno. totalno nebitno.

moja frendica to ni ne radi. njoj to mehanicar jednom godisnje pred tehnicki napravi i nes vjerovat on se isto ne vozi po autocesti 2 sata sa njezinim autom. tako da... gluposti govoris.
moji mehanicari isto se ne vozikaju sa tudjim autima po autocesti 2 sata kao ni oni drugi mehanicari u slavonskom brodu kod kojih sam bio zbog amortizera.

sve se radi na mjestu unutar pola sata eventualno, u prvoj brzini ili van brzine samo sa gasom. najcesce mehanicari ne stavljaju u brzinu. vec samo stiscu gas.

Zadnje uređivanje Loonatic : 27.01.2010. at 15:58.
Loonatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 15:59   #31
Quote:
Loonatic kaže: Pogledaj post
ponovit cu ti ponovno cinjenicu:

s obzirom da se radi o broju okretaja to moze napraviti u bilo kojoj brzini i bilo kada u voznji, prije pocetka voznje, nakon voznje, bilo koji dan u tjednu. samo ljudi toga nisu svjesni pa dramatiziraju.


to je cinjenica.

ako je tebi tijekom voznje par puta u prvoj ili drugoj brzini problem stisnut gas do kraja dok cekas zeleno ili za vrijeme guzvi onda nemoj vozit diesel ako imas love, vozi ove koji trose vise i zahtjevniji su za odrzavanje i skuplji. ja se sa diesela necu nikad maknut a laž je reci da diesel nije za gradsku voznju.

naravno i dalje se ne slazem sa onime sto je kolega pisao jer nema veze sa vezom. toliko je izdramatizirao to da mislis da se radi o necem ozbiljnom i opasnom.
Mislim da ovo napisano nema veze apsolutno s nicim... (pogotovo prica sa regeneracijom) .Imas google pa se uhvati posla...
Ja sam procitao porilicno toga a i razgovarao sam sa ljudima u ovlastenom servisu.
Htio sam kupit golfa VI TDI-a ali sam odustao... DPF je bio jedan od razloga.
Naime, 95% se vozim po gradu. A, gle 'ko voli...

Evo ti jedan link pa procitaj... (Primjer)
http://www.articlesbase.com/automoti...nt-700714.html

Izdvojeno:
Mainly town based driving:
If your own car use or lease car use is mainly town-based, stop/start driving it would be wise to choose petrol rather than risk the hassle of incomplete DPF regeneration.

Zadnje uređivanje Unstable : 27.01.2010. at 16:10.
Unstable is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 16:12   #32
Quote:
Loonatic kaže: Pogledaj post
ponovit cu ti ponovno cinjenicu:

s obzirom da se radi o broju okretaja to moze napraviti u bilo kojoj brzini i bilo kada u voznji, prije pocetka voznje, nakon voznje, bilo koji dan u tjednu. samo ljudi toga nisu svjesni pa dramatiziraju.


to je cinjenica.

ako je tebi tijekom voznje par puta u prvoj ili drugoj brzini problem stisnut gas do kraja dok cekas zeleno ili za vrijeme guzvi onda nemoj vozit diesel ako imas love, vozi ove koji trose vise i zahtjevniji su za odrzavanje i skuplji. ja se sa diesela necu nikad maknut a laž je reci da diesel nije za gradsku voznju.

naravno i dalje se ne slazem sa onime sto je kolega pisao jer nema veze sa vezom. toliko je izdramatizirao to da mislis da se radi o necem ozbiljnom i opasnom.
To što si napisao je TEORIJA. Činjenica je da u gradu filtri odlaze u kurac, ulje se razrjeđuje, da u MANUALU piše da odeš van grada propuhat auto kad se upali žuda lampica (kad se upali crvena spremi novčanik)....

Kao što znaš za izgaranje čađe treba cca 600°C na ulazu u DPF. E pa baš me zanima kako ćeš napravit tih 600°kad u gradskoj vožnji na malom efikasnom dieselu temeratura ispušnih ne pređe 200°C (podatak - FPT i 1,3 MJT motor). I sad genije radi dva puta dnevno turu od 3 km - i gdje si sa regeneracijom? U kurcu eto di.
Šta misliš da je Fiat bez veze modificirao kompletnu ispušnu granu da bi DPF došao direktno na turbo? Da je Renault na malom 1,5 motoru slučajno metao DVA katalizatora? Jedan odma iza turba a drugi prije DPF-a ispod podnice (valjda znaš da oni koriste 5. dizu za ubrizgavanje goriva direktno u auspuh - između dva katalizatora).
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 16:12   #33
Ti tvoja "frendica" imate turbo dizel s DPF-om?
pero337 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 16:23   #34
Quote:
pero337 kaže: Pogledaj post
Ti tvoja "frendica" imate turbo dizel s DPF-om?
Bože sačuvaj.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 16:31   #35
Pitao sam loonatica, jel on ima td s DPF-om?
pero337 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 17:34   #36
Quote:
pero337 kaže: Pogledaj post
dizeli ionako nisu pogodni za isključivu gradsku vožnju
Hmmm... Niti jednom motoru sa unutarnjim sagorevanjem ne prija iskljucivo gradska voznja, tako da diesel motori tu nisu nikakav izuzetak.

Ukoliko mislis da postoje neka karakteristicna svojstva diesel motora kojih nema kod benzinca, a koja ih pravi dopunski nepogodna za gradsku voznju, molio bih malo blizi elaborat. Tim vise sto upravo u gradskoj voznji se najbolje osete prednosti diesela - low-end torque i mala potrosnja (razlika u potrosnji benz vs diz je izrazenija u gradu nego na autocesti).
Tipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 18:13   #37
Quote:
Loonatic kaže: Pogledaj post
nista nije opasno jedino motor treba zagrijavat u prvoj brzini sa punim gasom sa prekidima da se motor ne pregrije jer svi auti imaju ogranicenje okretaja i uz to promatrati auspuh, temperatura motora ce se brzo dici na potrebnu, nemas beda. vise od 20 minuta nece trebati. tako da govoriti da diesel nije za gradsku voznju, da se tu radi o necem ne znam ti ja cemu je apsurd... inace je preporuka jednom mjesecno da se napravi a ne jednom tjedno mozes i 10 puta tjedno. totalno nebitno.
...

sve se radi na mjestu unutar pola sata eventualno, u prvoj brzini ili van brzine samo sa gasom. najcesce mehanicari ne stavljaju u brzinu. vec samo stiscu gas.
sve to na hladnu masinu ? jeben si vozac a i bome imas jebene mehanicare
__________________
"I have come here to chew bubblegum and kick ass............and I'm all out of bubblegum."
Jaranko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2010., 20:03   #38
Quote:
Jaranko kaže: Pogledaj post
sve to na hladnu masinu ? jeben si vozac a i bome imas jebene mehanicare
To se radi, onda kada je auto u servisu i kada se regeneracija radi preko testera, normalno da neće auto staviti u brzinu kada je u servisu, za mazdin dizel motor s dpf-om sam siguran da mu tester neda napraviti regeneraciju, ako je tester izmjerio da motor nije na radnoj temperaturi, za ostale neću tvrditi jer nisam toliko kompetentan.
Vieri is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 07:57   #39
Quote:
Loonatic kaže: Pogledaj post
ponovit cu ti ponovno cinjenicu:

s obzirom da se radi o broju okretaja to moze napraviti u bilo kojoj brzini i bilo kada u voznji, prije pocetka voznje, nakon voznje, bilo koji dan u tjednu. samo ljudi toga nisu svjesni pa dramatiziraju.


to je cinjenica.

ako je tebi tijekom voznje par puta u prvoj ili drugoj brzini problem stisnut gas do kraja dok cekas zeleno ili za vrijeme guzvi onda nemoj vozit diesel ako imas love, vozi ove koji trose vise i zahtjevniji su za odrzavanje i skuplji. ja se sa diesela necu nikad maknut a laž je reci da diesel nije za gradsku voznju.

naravno i dalje se ne slazem sa onime sto je kolega pisao jer nema veze sa vezom. toliko je izdramatizirao to da mislis da se radi o necem ozbiljnom i opasnom.

Baš zamišljam situaciju... Stojiš na semaforu i odjednom, ničim izazvan, stisneš gas do kraja na jedno minutu da se pročisti filter... Zamisli samo iznenađene poglede ljudi okolo i komentare!
Vidi lika, kakvih se on tripova jutros najeo, stoji na semaforu u novoj šestici i turira ko budala... Za par dana zapne negdje u špici u totalnoj gužvi... Pa dođe na ideju da bi mogao malo očistiti filter... pa udri opet po gasu... na zaprepaštenje okolnih vozača...
vicenzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 15:20   #40
Quote:
Tipi kaže: Pogledaj post
Hmmm... Niti jednom motoru sa unutarnjim sagorevanjem ne prija iskljucivo gradska voznja, tako da diesel motori tu nisu nikakav izuzetak.

Ukoliko mislis da postoje neka karakteristicna svojstva diesel motora kojih nema kod benzinca, a koja ih pravi dopunski nepogodna za gradsku voznju, molio bih malo blizi elaborat. Tim vise sto upravo u gradskoj voznji se najbolje osete prednosti diesela - low-end torque i mala potrosnja (razlika u potrosnji benz vs diz je izrazenija u gradu nego na autocesti).
Moderni turbodizelaši su vrlo ugodni za vožnju po gradu, zbog svojih karakteristika, ali su oni isto tako prava riznica moderne tehnologije kojoj jednostavno ne prija gradska vožnja odnosno kratke relacije kojima se ne može postići radna temperatura.Njih jednostavno guši gradska vožnja više nego benzince koji to bolje podnose.
Najčešći kvarovi turbodizelaša:
-kvar mjerača protoka zraka
-kvar zamašnjaka
-kvar turbine(ona pogotovo ne podnosi tešku nogu na nezagrijanom motoru)
-blokada egr ventila
-začepljenje dpf filtera koji prlja motorno ulje i posredno utječe na prethodno navedene kvarove.
Jedna od većih kretenarija je kupovati dizelaše stare 3-5 godina sa 80-120tkm koji bezobrazno drže cijene a prijeti im neki od ovih kvarova (min 10 000kn). Puno je bolje kupovati usporedive benzice radi manjih troškova održavanja. Stavite sve na papir pa ćete vidjeti
pero337 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:27.