Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2010., 18:13   #61
Quote:
tintin1 kaže: Pogledaj post
...isprobano na brzini 140km/h = trese isto, jedino što mi se čini da se na toj brzini drma cijeli auto (subjektivan osjećaj da lijeva prednja guma/felga skače gore-dolje)

...jučer sam provjeravo ovjes i opet mi je rečeno da nema nigdje lufta a mehaničar je rekao da bi on eventualno probao podmazati homokinetičke zglobove....ima to smisla raditi ili ne ?

...u vulkanizere u Zagorju, nažalost, nemam više povjerenja pa čekam priliku da skoknem kod nekog (koji je OK?) u Zagreb...jel znate nekog ko ima takvu ili sličnu balansirku ....http://www.giir.net/balansiranje_pneumatika.html (hunter gsp9700)
neznam ko ima takvu balansirku,možda je guma deformirana, to bi svaki vulkanizer trebal videti i riješit taj problem.Nije loše podmazati kinetički nek proba,ali prije riješi gume,balans.
kulak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2010., 22:12   #62
Može biti sve navedeno ali i kod zračnosti na krajnicima špur štangi u vožnji zna dolaziti do rezonancije osciliranja kotača pri određenim brzinama, a prilikom kočenja disk trese.
Za početak provjeri da li krajnici imaju lufta ili zglobovi ovjesa, a ako nemaju zamijeni kotače sa stražnje osovine na prednju pa vidi ima li promjene, ovo ti je najjeftinije za početak.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2010., 21:58   #63
Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Može biti sve navedeno ali i kod zračnosti na krajnicima špur štangi u vožnji zna dolaziti do rezonancije osciliranja kotača pri određenim brzinama, a prilikom kočenja disk trese.
Za početak provjeri da li krajnici imaju lufta ili zglobovi ovjesa, a ako nemaju zamijeni kotače sa stražnje osovine na prednju pa vidi ima li promjene, ovo ti je najjeftinije za početak.
OVJES NEMA VEZE SA TIM
kulak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 12:39   #64
Quote:
kulak kaže: Pogledaj post
očito se baš ne razmeš v mehaniku.Ovjes nema veze sa trešnjom volana,kod kočenja su diskovi a kod normalne vožnje gume,felge,balans i ništa drugo.Tokarenje na vozilu nije glupost nego naj bolje rijšenje ako je savinuta glavčina desetinku milimetra disk potokariš na 0 bez skidanja diska sa vozila.
Ti si nekakav vulkanizer? Majstor? Baviš se bilo čime oko auta?

Ak je odgovor na bilo koje pitanje DA onda bi te savjetovao da ne prosipaš ovakve gluposti jer će ti bussines propast.

ili odi objasni ovima iz audija zašto su mjenjane neke spone na zadnjem ovjasu jer su im auti tresli na kočenu kad TO NEMA VEZE S OVJESOM.

A mogli bi ponešto reći i genijalci iz Nissana a i Suzukija (tri primjera koja imam u glavi.

I trešnja kod kočenja i te kak može biti radi lufta u ovjesu.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 17:23   #65
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
...
I trešnja kod kočenja i te kak može biti radi lufta u ovjesu.
Itekako, ali uglavnom tu trešnju prate i udarci rasklimanog ovjesa po neravninama, jer teško da seleni koji imaju lufta ne bi lupali. Ali to nije čovjek niti spomenuo.

Jedino, jel to još uvijek trese ili se bumo i dalje natezali oko trešnje, marelice, ananasa i sl.
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 17:55   #66
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ti si nekakav vulkanizer? Majstor? Baviš se bilo čime oko auta?

Ak je odgovor na bilo koje pitanje DA onda bi te savjetovao da ne prosipaš ovakve gluposti jer će ti bussines propast.

ili odi objasni ovima iz audija zašto su mjenjane neke spone na zadnjem ovjasu jer su im auti tresli na kočenu kad TO NEMA VEZE S OVJESOM.

A mogli bi ponešto reći i genijalci iz Nissana a i Suzukija (tri primjera koja imam u glavi.

I trešnja kod kočenja i te kak može biti radi lufta u ovjesu.
ne ja sam pekar i nema veze sa ovjesom.Možda je rezervna guma prazna.
kulak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2010., 23:52   #67
Quote:
Crodra kaže: Pogledaj post
Itekako, ali uglavnom tu trešnju prate i udarci rasklimanog ovjesa po neravninama, jer teško da seleni koji imaju lufta ne bi lupali. Ali to nije čovjek niti spomenuo.

Jedino, jel to još uvijek trese ili se bumo i dalje natezali oko trešnje, marelice, ananasa i sl.
Ovom napuhanku od Kulaka se neću ni udostojit odgovora (ipak sam još na GO )

Ukratko - bilo koji luft na ovjesu, na bilo kojem mjestu, će samo pojačat inicijalnu trešnju kotača (koja opet može biti i radi diskova a i radi ležaja kotača, osovine amortizera .....)

Dakle ako je stvarno siguran da trešnja nije od guma (ko da sam jednom vidio mašinu za balans koja je u kurcu) onda treba provjerit diskove. Komparator bi trebao imati svaki majstor (jel tako kulače?)
Ako su diskovi u toleranciji (mjeri se na vanjskom rubu) onda treba pregledat ležajeve. Ako nije ni to onda treba vidjet amortizere (iako kulak ne vjeruje - ležaji u muldi i potrošene vodilice osovine amortizera naprave čudo od trešnje). Ako kojim čudom nije ni to - e onda slijedi mukotrpno traženje po kuglama, krajnicima, selen blokovima, otpuštenim šarafima prednjeg mosta, homokinetičkim, križevima, otpalim/oštećenim utezima na duljoj poluosovini ... ukratko sretno ti bilo.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 10:33   #68
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ovom napuhanku od Kulaka se neću ni udostojit odgovora (ipak sam još na GO )

Ukratko - bilo koji luft na ovjesu, na bilo kojem mjestu, će samo pojačat inicijalnu trešnju kotača (koja opet može biti i radi diskova a i radi ležaja kotača, osovine amortizera .....)

Dakle ako je stvarno siguran da trešnja nije od guma (ko da sam jednom vidio mašinu za balans koja je u kurcu) onda treba provjerit diskove. Komparator bi trebao imati svaki majstor (jel tako kulače?)
Ako su diskovi u toleranciji (mjeri se na vanjskom rubu) onda treba pregledat ležajeve. Ako nije ni to onda treba vidjet amortizere (iako kulak ne vjeruje - ležaji u muldi i potrošene vodilice osovine amortizera naprave čudo od trešnje). Ako kojim čudom nije ni to - e onda slijedi mukotrpno traženje po kuglama, krajnicima, selen blokovima, otpuštenim šarafima prednjeg mosta, homokinetičkim, križevima, otpalim/oštećenim utezima na duljoj poluosovini ... ukratko sretno ti bilo.
kulak vam je dal tocan odgovor potokarite na vozilu i rijesili ste problem ak nebu dobro ja placam tokarenje ovjes nemojte dirati osim ak nije u k.... a onda to morate i onak sloziti ali ne radi tresnje
stef55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 10:58   #69
Quote:
stef55 kaže: Pogledaj post
kulak vam je dal tocan odgovor potokarite na vozilu i rijesili ste problem ak nebu dobro ja placam tokarenje ovjes nemojte dirati osim ak nije u k.... a onda to morate i onak sloziti ali ne radi tresnje
...mislim da bi to moglo biti OK za trešnju kod kočenja, ali nakon toga i dalje ostaje trešnja u vožnji, a tek za desetak dana idem u Zg u BAT-centar da vidimo kak je sa gumama i felgama
tintin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 11:15   #70
Quote:
tintin1 kaže: Pogledaj post
...mislim da bi to moglo biti OK za trešnju kod kočenja, ali nakon toga i dalje ostaje trešnja u vožnji, a tek za desetak dana idem u Zg u BAT-centar da vidimo kak je sa gumama i felgama
dojdi do mene u vz i rijesim ti sve na jednom mjestu tokarenje balans ako treba i finis balans ti napravimo ,tokarenje 300 kn, balans 14" celicna felga 25 kn aluminijsaka 35 kn po komadu
stef55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 11:28   #71
Quote:
stef55 kaže: Pogledaj post
dojdi do mene u vz i rijesim ti sve na jednom mjestu tokarenje balans ako treba i finis balans ti napravimo ,tokarenje 300 kn, balans 14" celicna felga 25 kn aluminijsaka 35 kn po komadu
...več sam dogovoril ovo u Zg, vidim kak bu nakon toga pa ak nebum zadovoljan brzo bumo se dogovorili (svi su mi na godišnjem pa cca 10dana ne stignem nikud)
tintin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 20:22   #72
Huh, žustra je rasprava oko trešnje volana...

Iznio bih svoj problem pa molio potvrdu razmišljanja ili razuvjeravanje.

Početkom godine sam imao problem s trešnjom volana na kočenju. Diskovi koje sam vozio su bili zamjenski i očito loše kvalitete, niti 20.000 km stari. Prvo sam bio mijenjao prednje kugle i zatim išao na špur, što nije riješilo stvar. Zatim sam promjenio prednje kočnice za originalne i trešnja je (logično) nestala.

Sve se to zbivalo na zimskom kompletu guma. Zatim sam prešao na ljetne gume, koje sam kupio nove, koje imam na drugom setu alu felgi od zimskih guma. Otprilike 2 tjedna nakon montaže ljetnog seta, pojavila se trešnja volana u vožnji, dakle više ne na kočenju, u rasponu brzina između 80 i 110 km/h. Vulkanizer kod kojeg je taj komplet bio balansiran ima nove strojeve, koji su pokazali sve nule nakon balansa.

Otada je prošlo oko 5000 km i ta trešnja volana se NE javlja uvijek, a pravilo po kojem se javlja ne uspijevam skužiti. Auto znam ne voziti po 2-3-4 dana, a onda voziti par sto kilometara u komadu. I to je jedino što sam skužio - nakon tog stajanja malo trese i onda se ili smiri nakon par kilometara, ili tek nakon 50-100 km. Kad sam išao na more, a cijelim putem starom cestom što je značilo baš taj raspon od oko 90-100 km/h, nije uopće tresao! Onda je 2 tjedna stajao u garaži i sad mi već 3-4 dana malo trese, a malo ne, a svaki ga dan vozim.

Činjenice:
- nove gume
- špur i kugle svježi od ove godine
- amortizeri od prošle godine
- ne sjećam se trešnje na zimskim gumama (problem je što sam na proljeće zbog preprodaje guma/felgi promjenio dosta kompleta pa se ne sjećam više precizno šta se u kojoj kombinaciji događalo)
- auto je RWD bez zračnosti u ovjesu

Moja je sumnja na jednostavno slabiju kvalitetu guma (a nije neki kinezer, nego Goodyear made in Germany), koja se lako ulegne pri stajanju pa teže poprima oblik kruga pri kretanju. Pritom je riječ o 205/60/15 gumi koja se po spec. pumpa sprijeda na tek 1.8 bara. Ja imam napumpano na 2.05. Da li da povećam do nekih 2.2? Tad bi se trebala manje deformirat kod stajanja?
Z4_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 20:50   #73
To ti moj prijatelju nije do guma ili bilo čega oko ovjesa. To je kvar na bosch pumpi (neki će se smijati ali sam to doživio i uzeli su mi 4500kn dok mi jedan meštar nije otkrio)kvar je na elektroniki koja je smještene u pumpi jer je i meni drmo na 90 pa sve manjoj i manjoj brzini .Kad bi odvojio kuplung u vožnji ništa sve normala a kad bi održavao jednu određenu brzinu na malim okretajima pođe trest i tako ...
gox74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2010., 20:54   #74
To ti moj prijatelju nije do guma ili bilo čega oko ovjesa. To je kvar na bosch pumpi (neki će se smijati ali sam to doživio i uzeli su mi 4500kn dok mi jedan meštar nije otkrio)kvar je na elektroniki koja je smještene u pumpi jer je i meni drmo na 90 pa sve manjoj i manjoj brzini .Kad bi odvojio kuplung u vožnji ništa sve normala a kad bi održavao jednu određenu brzinu na malim okretajima pođe trest i tako ...nijedan istrument nije našao kvar ,gas u leru normala na turaži sve ok smjesa sve bilo dobro ali elektronika u kurcu..
gox74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 17:57   #75
Quote:
gox74 kaže: Pogledaj post
To ti moj prijatelju nije do guma ili bilo čega oko ovjesa. To je kvar na bosch pumpi (neki će se smijati ali sam to doživio i uzeli su mi 4500kn dok mi jedan meštar nije otkrio)kvar je na elektroniki koja je smještene u pumpi jer je i meni drmo na 90 pa sve manjoj i manjoj brzini .Kad bi odvojio kuplung u vožnji ništa sve normala a kad bi održavao jednu određenu brzinu na malim okretajima pođe trest i tako ...nijedan istrument nije našao kvar ,gas u leru normala na turaži sve ok smjesa sve bilo dobro ali elektronika u kurcu..
Nemam Bosch pumpu.

Ljudi, jel ima ko drugo mišljenje na moj problem?
Z4_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 19:51   #76
provjeri letvu volana, mozda je problem u nekakvim nosacima ili lezajima na letvi ko zna sta tamo ima.. francuski auti su uvijek bili neki cudni

mozda je poblem tamo negdje ili jednostavno pogledaj motor i nosace motora mozda otamo neke vibracije

ajd da te pitam nest jel probas kad u 2. brzini stisnut gas do kraja ono do crvenog da ide i reci mi jel ti auto tada vuce u stranu?
BB87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 08:39   #77
Quote:
Bad Boy 87 kaže: Pogledaj post
ajd da te pitam nest jel probas kad u 2. brzini stisnut gas do kraja ono do crvenog da ide i reci mi jel ti auto tada vuce u stranu?
..probat ću (što ako vuče u stranu ?)

Zadnje uređivanje tintin1 : 23.08.2010. at 09:50.
tintin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 08:50   #78
Quote:
Z4_M kaže: Pogledaj post
Nemam Bosch pumpu.

Ljudi, jel ima ko drugo mišljenje na moj problem?
Mislim da si blizu istine sa gumama. Koliko su ti te GY stare? Ja sam doživio da mi prije isteka roka (čitaj 5 godina) guma trese nakon stajanja - valjda popusti konstrukcija (kordovi) pa se lakše "ulekne".
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 08:58   #79
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Mislim da si blizu istine sa gumama. Koliko su ti te GY stare? Ja sam doživio da mi prije isteka roka (čitaj 5 godina) guma trese nakon stajanja - valjda popusti konstrukcija (kordovi) pa se lakše "ulekne".
DOT0210

Mislim si da kad bi problem bio mehaničke prirode, da bi se javljao stalno, a ne u nepravilnim periodima, a i raspon brzina pri kojima se događa uglavnom je onaj kad su krive gume.

Probat ću ih jače napumpat sprijeda, probat ću stražnje stavit naprijed...
Z4_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 12:36   #80
meni pug 206 cim predjem preko 130 km/h po satu pocnu tresti kola i volan.....sve me strah ici u mestra
Tonii is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:26.