Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2011., 19:49   #1
Question Leasing,materijalno

Hello!
Prije svega se ispričavam što ću uletiti sa možda početničkim pitanjima,ali vodim sama knjigovodstvo i učim "usput" kako mi dolazi koja stvar za rješavati pa se nadam da će mi ovaj put pomoći koja dobra duša da ne bih zeznula stvar do kraja! :/

1. D.o.o. je uzeo financijski leasing na 69000,00 te platio učešće od 13000kn,a mjesečna rata sa kamatama je 1200,00kn. Zanima me koja su sve knjiženja potrebna od početka (nadam se da sam dala sve informacije),tj. gdje sve knjižim taj financijski leasing i kako knjižim rate?
2. Mjesečna premija za kasko osiguranje...kako knjižim to?

i zadnje,ali ne i manje važno....može li mi netko ukratko (ako je to moguće) objasniti rashod robe,tj. materijalno knjiženje u maloprodaji...na koja konta knjižim marže,pdv,prihod,nabavnu cijenu....

Hvala vam unaprijed! Pozz svima!
Adri86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 08:33   #2
Quote:
Adri86 kaže: Pogledaj post
Hello!
Prije svega se ispričavam što ću uletiti sa možda početničkim pitanjima,ali vodim sama knjigovodstvo i učim "usput" kako mi dolazi koja stvar za rješavati pa se nadam da će mi ovaj put pomoći koja dobra duša da ne bih zeznula stvar do kraja! :/

1. D.o.o. je uzeo financijski leasing na 69000,00 te platio učešće od 13000kn,a mjesečna rata sa kamatama je 1200,00kn. Zanima me koja su sve knjiženja potrebna od početka (nadam se da sam dala sve informacije),tj. gdje sve knjižim taj financijski leasing i kako knjižim rate?
2. Mjesečna premija za kasko osiguranje...kako knjižim to?

i zadnje,ali ne i manje važno....može li mi netko ukratko (ako je to moguće) objasniti rashod robe,tj. materijalno knjiženje u maloprodaji...na koja konta knjižim marže,pdv,prihod,nabavnu cijenu....

Hvala vam unaprijed! Pozz svima!
1. Plaćanje učešća knjižiš po žiro računu na
dugovno 06512 -Jamčevine i učešća u lizing kućama

Lizing kuća ti treba poslati račun za predmet lizinga po kojem ga uknjižavaš u svoju dugotrajnu imovinu. Taj račun sadrži osnovicu, pdv i ukupan iznos (glavnica) koju otplaćuješ uvečanu za kamate.
Račun od lizinga knjižiš.
osnovica dugovno na 0... - dugotrajma imovina koja je kupljena
pdv dugovno 1400-pretporez
potražno 2530- Dugoročne obveze iz financijskog lizinga.

Nadalje, mjesečno će ti dolaziti računi prema kojima ćeš otplaćivati lizing a ti računi će sadržavati: Ukupan iznos rate, glavnicu i kamatu.. Knjiženje je slijedeće:

glavnica - dugovno 2530 - na taj način smanjuješ obvezu (saldo)za glavnicu lizinga
kamata - dugovno 4731-kamate iz lizing poslova
ukupan iznos - potražno - 2200 -kad platiš račun preko izvoda zatvaraš dobavljača

2. Mjesečna premija za kasko - račun knjižiš:
dugovno 4642
potražno 2200
Kad platiš po izvodu zatvaraš 2200

3. Roba

Kad prodaš robu izlazni račun knjižiš

1200/
/2400
/7630

Razduženje prodane robe

/6630
6640/
6681/
7100/
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 10:22   #3
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
1. Plaćanje učešća knjižiš po žiro računu na
dugovno 06512 -Jamčevine i učešća u lizing kućama

Lizing kuća ti treba poslati račun za predmet lizinga po kojem ga uknjižavaš u svoju dugotrajnu imovinu. Taj račun sadrži osnovicu, pdv i ukupan iznos (glavnica) koju otplaćuješ uvečanu za kamate.
Račun od lizinga knjižiš.
osnovica dugovno na 0... - dugotrajma imovina koja je kupljena
pdv dugovno 1400-pretporez
potražno 2530- Dugoročne obveze iz financijskog lizinga.

Nadalje, mjesečno će ti dolaziti računi prema kojima ćeš otplaćivati lizing a ti računi će sadržavati: Ukupan iznos rate, glavnicu i kamatu.. Knjiženje je slijedeće:

glavnica - dugovno 2530 - na taj način smanjuješ obvezu (saldo)za glavnicu lizinga
kamata - dugovno 4731-kamate iz lizing poslova
ukupan iznos - potražno - 2200 -kad platiš račun preko izvoda zatvaraš dobavljača

2. Mjesečna premija za kasko - račun knjižiš:
dugovno 4642
potražno 2200
Kad platiš po izvodu zatvaraš 2200

3. Roba

Kad prodaš robu izlazni račun knjižiš

1200/
/2400
/7630

Razduženje prodane robe

/6630
6640/
6681/
7100/
Hvala ti, puno si mi pomogao! Imaš

Upravo me zvala porezna da nisu dobro knjiženi računi za leasing pa samo još jedno pitanjce....jesam učešće i ukupni račun trebala knjižiti 70/30% troškova jer se radi o osobnom vozilu ili ne?!

I vezano za robu....samo još da provjerim....knjiženje ulaza (primke robe)... dio mi je na komisiju, a dio na plaćanje.

Za sada toliko i beskrajno ti hvala na pomoći!
Adri86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 11:04   #4
Quote:
Adri86 kaže: Pogledaj post
Hvala ti, puno si mi pomogao! Imaš

Upravo me zvala porezna da nisu dobro knjiženi računi za leasing pa samo još jedno pitanjce....jesam učešće i ukupni račun trebala knjižiti 70/30% troškova jer se radi o osobnom vozilu ili ne?!

I vezano za robu....samo još da provjerim....knjiženje ulaza (primke robe)... dio mi je na komisiju, a dio na plaćanje.

Za sada toliko i beskrajno ti hvala na pomoći!
Učešće je učešće, to nije trošak, nego potraživanje koje će na kraju lizinga biti vjerovatno uračunato u neku otkupnu vrijednost pa je do kraja lizinga na potraživanju..dakle tu nema 70/30, a što se tiče računa za lizing, onog koji Vam je poslala lizing kuća za cijelu vrijednost predmeta lizinga, ukoliko se radilo o osobnom vozilu onda cijela osnovica ide na 03200 ali se u tom slučaju pdv prizna 70% a 30 % pdv-a također ide na 0 tj kod mene npr. na 0330 - 30% pretporeza od osobnih automobila (koji se ne može odbiti)
Za imovinu koja je nabavljena na financijski lizing imate pravo obračunavati amortizaciju pa je takav slučaj i kod osobnih vozila samo što ćete kod osobnih vozila obračunatu amortizaciju na osnovicu cto 03200 priznati 70/30 te ćete sukladno s tim i pdv 30% koji ste stavili na 0330 amortizirati i stavljati u nepriznate troškove.. - nadam se da nisam jako zakomplicirala, pokušavam objasniti bez puno nekih stručnih izraza

Što se tiče primke, za maloprodaju koju plaćate
/2200
1400/
6630/
/6640
/6681

Nadalje u situaciji kad ste Vi komisionar:
9900/ - roba primljena u komisiju
/9950 - obveze prema vlasnicima robe u komisiji

Kad tu robu prodate isknjižite iz izvanbilančnih zapisa..
Moram napomenuti da ja osobno komisiju nemam ali sam Vam ovo izvukla iz RRIf-ove knjige Računovodstvo poduzetnika (2010.) koju Vam čak i preporučam da si nabavite jer je izuzetno korisna. Možda sad već ima i neko novije izdanje
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 11:44   #5
Ma sve je jasno k'o dan,hvala vam najljepša na pomoći i preporuku za knjigu! Već sam mislila kupiti neku literaturu,ali nikako jer nisam znala koja bi bila najbolja i onda nešto iskrsne pa mi treba pomoć "nabrzaka"!
Adri86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2011., 23:41   #6
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
1. Plaćanje učešća knjižiš po žiro računu na
dugovno 06512 -Jamčevine i učešća u lizing kućama ...
Zar nije u financijskom leasingu "učešće" ustvari predujam (0331) kojeg zatvara sa računom, tj. predstavlja dio naknade za isporučeno dobro.
Kod operativnog leasinga ima status Učešća (1901) i nije dio naknade za isporučeno dobro pa uplaćena jamčevina nije oporeziva PDV-om.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 11:11   #7
zavisi sta pise u ugovoru
ako je jamcevina onda ide na 0 i vraca se, a ako pise ucesce onda se smanjuje obveza po leasingu
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2012., 23:48   #8
stara tema, koja mi je donekle pomogla... no imam dodatnih pitanja, pa ako netko zna..
Kako se knjiži učešće (dakle, ne jamčevina, nego učešće, koje smanjuje glavnicu) kod operativnog leasinga. Dakle, npr auto ukupne cijene (s PDV-om) 120.000kn, uplati se 20.000kn ucesca, recimo 30.000kn je ostatak vrijednosti, a preostalih 70.000 na 60 mjesecnih rata.
Kada i kako se "zatvori" onih prvih 20.000kn?

Nadalje, ako se auto daje na korištenje zaposleniku, njemu se obracunavaju primanja u naravi u iznosu od 20% rate leasinga. No kako se tu tretiraju onih prvih 20.000kn?
Jackie_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2012., 23:58   #9
Interesantno pitanje. Nažalost ne znam odgovor. I meni se prije par godina desio takav slučaj (hvala Bogu, otišlo od mene) i vječito sam bila u dilemi što ću s time. Na kraju smo odlučili ustrojiti evidencije o korištenju automobila (utrošku goriva i prijeđenim kilometrima isključivo u poslovne svrhe), jer nisam htjela postavljati plaću u naravi, upravo iz razloga onih 20.000,00 kn iz tvog primjera.

Znalci ?!? Unesite tračak svjetla u ovaj oblak neznanja!
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 07:47   #10
ucesce knjizis na odgodene troskove... pdv takoder stavljas na pdv koji jos nije priznat (ako ti je teretno vozilo)

te troskove knjizis mjesecno kao i rate koje dodu od leasing kuce. najbolje ti je napraviti nekakvu tablicu s raspodjelom tog ucesca. tu tablicu onda prilozis uz temeljnicu

npr. ucesce 20.000,00
broj rata 60
=333,33 znaci svaki mjesec u troskove stavljas 333,33 kune
ako obracunavas placu u naravi od ovih 333,33 moras dodati na redovni racun od leasinga i tada uzeti onih 20% za placu u naravi
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 18:07   #11
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
ucesce knjizis na odgodene troskove... pdv takoder stavljas na pdv koji jos nije priznat (ako ti je teretno vozilo)

te troskove knjizis mjesecno kao i rate koje dodu od leasing kuce. najbolje ti je napraviti nekakvu tablicu s raspodjelom tog ucesca. tu tablicu onda prilozis uz temeljnicu

npr. ucesce 20.000,00
broj rata 60
=333,33 znaci svaki mjesec u troskove stavljas 333,33 kune

ako obracunavas placu u naravi od ovih 333,33 moras dodati na redovni racun od leasinga i tada uzeti onih 20% za placu u naravi
tako i ja knjižim
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 17:27   #12
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
ucesce knjizis na odgodene troskove... pdv takoder stavljas na pdv koji jos nije priznat (ako ti je teretno vozilo)

te troskove knjizis mjesecno kao i rate koje dodu od leasing kuce. najbolje ti je napraviti nekakvu tablicu s raspodjelom tog ucesca. tu tablicu onda prilozis uz temeljnicu

npr. ucesce 20.000,00
broj rata 60
=333,33 znaci svaki mjesec u troskove stavljas 333,33 kune
ako obracunavas placu u naravi od ovih 333,33 moras dodati na redovni racun od leasinga i tada uzeti onih 20% za placu u naravi
Thx na odgovorima...Jel ima to negdje "službeno" navedeno (propis, zakon štojaznam....) ili to ovisi kako koji knjigovođa gleda na stvar?
I jel moraju rate leasinga biti sve jednake? Jer ako ne moraju, teoretski bi se ovo učešće zapravo moglo nazvati prvom ratom .
Ili, dogovoriti s leasing kucom da se ucesce tretira kao polog, a da se zatvoriti na kraju, sa zadnjom ratom.

Naravno, ja to sve gledam sa stanovišta korisnika automobila, gdje je mjesecno zatvaranje najgora varijanta. Naš računovođa još nije imao takav slučaj, pa da ga "usmjerim" u pravom smjeru.

Zadnje uređivanje Jackie_ : 22.12.2012. at 17:39.
Jackie_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 22:26   #13
Quote:
Jackie_ kaže: Pogledaj post
I jel moraju rate leasinga biti sve jednake? Jer ako ne moraju, teoretski bi se ovo učešće zapravo moglo nazvati prvom ratom .
Ili, dogovoriti s leasing kucom da se ucesce tretira kao polog, a da se zatvoriti na kraju, sa zadnjom ratom.
Ja to radim na godišnjem nivou, znači ne preračunavam mjesečno, već godišnje... a trebalo bi mjesečno, zajedno sa amortizacijom za osnovna sredstva koja se isto treba obračunavati mjesečno zbog pravilne podjele u troškovima...

Učešće nije ispravno zvati prvom ratom i odmah stavit na otplatu kredita, jer to nije... u ovom slučaju knjiženje nije stvar zakona o računovodstvu, već uvjeta izdavanja kredita i bankovnog tretiranja učešća.
Ako se slučajno zaboravi / zanemari učiniti to periodično, prijenos se može obaviti i na kraju prilikom zatvaranja kredita....
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2013., 15:47   #14
Imam jedno pitanje vezano uz ovu temu.


Iako plaćamo mjesečno obroke, pri čemu zatvaramo glavnicu i plaćamo kamate, firma na početku nabave vozila može koristiti priznati pretporez?


Hvala



Quote:
Adri86 kaže: Pogledaj post
Hello!
Prije svega se ispričavam što ću uletiti sa možda početničkim pitanjima,ali vodim sama knjigovodstvo i učim "usput" kako mi dolazi koja stvar za rješavati pa se nadam da će mi ovaj put pomoći koja dobra duša da ne bih zeznula stvar do kraja! :/

1. D.o.o. je uzeo financijski leasing na 69000,00 te platio učešće od 13000kn,a mjesečna rata sa kamatama je 1200,00kn. Zanima me koja su sve knjiženja potrebna od početka (nadam se da sam dala sve informacije),tj. gdje sve knjižim taj financijski leasing i kako knjižim rate?
2. Mjesečna premija za kasko osiguranje...kako knjižim to?

i zadnje,ali ne i manje važno....može li mi netko ukratko (ako je to moguće) objasniti rashod robe,tj. materijalno knjiženje u maloprodaji...na koja konta knjižim marže,pdv,prihod,nabavnu cijenu....

Hvala vam unaprijed! Pozz svima!
spyro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:37.